Het bekerduel met Ajax van vanavond, is voor FC Den Bosch meer dan zomaar een wedstrijd. Imagoverbetering ligt voor het grijpen tegen de Amsterdammers. ,,De club kan geweldige reclame voor zichzelf maken.”De naam van Wim van der Horst zal vanavond, wanneer FC Den
Bosch het voor de TOTO KNVB Beker opneemt tegen Ajax, meer dan eens ter tafel komen in De Vliert. Zo gaat het tenslotte altijd, wanneer de Brabanders tegen de Amsterdamse club spelen. Als vanzelf gaan dan de gedachten terug naar 16 oktober 1983, de dag dat de inmiddels 66-jarige spits met een hattrick zorgde voor een daverende verrassing (3-0). ,,Stap een willekeurige kroeg binnen in de stad en mensen beginnen erover”, zegt clubicoon Fred van der Hoorn, destijds een aanstormend talent. ,,De impact van die overwinning is nog altijd groot.”
![?appId=21791a8992982cd8da851550a453bd7f&quality=0.8&desiredformat=webp]()
Met enig cynisme valt vast te stellen dat de verhalen over toen veel zeggen over het huidige FC Den Bosch. Jongeren die nu opgaan voor hun autorijexamen hebben de club nooit op het hoogste niveau zien voetballen. Van de periode dat de club voor het laatst écht floreerde, hebben ze vermoedelijk zelfs helemaal geen notie. De tweede helft van de jaren ’80 was dat, de tijd waarin de schoudervulling, de telefooncel en de housebroek het straatbeeld bepaalden en de blauw-witten tegen de eredivisietop aan schurkten met mannen als Jan van Grinsven, Lowie van Schijndel, Jos van Herpen, Ton Pattinama, Hans Gilhaus en Fred van der Hoorn.
Hoe is die terugval te verklaren? Hoe kan het dat in die fraaie, redelijk grote provinciestad (ruim 150.000 inwoners) al sinds 2005 geen eredivisie-voetbal te zien is? ,,Uiteindelijk valt of staat veel met geld”, stelt Van der Hoorn, die jarenlang directeur was van FC Den Bosch. ,,In mijn tijd werkten we met een spelersbudget van 600.000 euro. Daar kom je niet ver mee, kan ik je verzekeren. Ook al bereikten we geregeld de nacompetitie.”
Tegenwoordig is FC Den
Bosch in Amerikaanse handen. Dat dit niet per se een garantie is voor betere tijden bleek afgelopen vrijdag nog. Toen verloor het elftal van Jack de Gier, nummer 16 in de Keuken Kampioen Divisie, nog met 1-4 van Jong FC Utrecht. En toch: de hoop dat de club dankzij z’n investeerders op termijn weer een rol van betekenis speelt, leeft onmiskenbaar in de Brabantse hoofdstad. En waarom ook niet? Als het ook maar een beetje draait in Den
Bosch, waar meer successen werden gevierd in het basketbal en hockey, stroomt De Vliert al snel vol. Vanavond, tegen Ajax, zijn alle tribunes zelfs uitverkocht.
![?appId=21791a8992982cd8da851550a453bd7f&quality=0.8&desiredformat=webp]()
Arnold Scholten, oud-speler van beide clubs en tegenwoordig jeugdtrainer bij Feyenoord: ,,FC Den
Bosch heeft alles wat een club moet hebben. Een mooie historie, een prima stadion en een fanatieke aanhang. Alleen komt het er vaak niet uit.”
Een ander aspect dat kenmerkend is voor de eerstedivisionist is de bedenkelijke reputatie van een deel van z’n aanhang. In schril contrast met het elftal, was die afgelopen jaren wél geregeld landelijk nieuws. Nadat fans apengeluiden hadden gemaakt in de richting van Excelsior-voetballer Ahmad Mendes Moreira bijvoorbeeld, en eerder al tegen verschillende donkere spelers van AZ. Zoals een deel van de fans zich ook fysiek een aantal keer liet gelden. Treffend genoeg deed supportersorgaan FCDB Fans deze week een even ludiek als dringend appel op z’n collega-supporters. Of ze voorafgaand aan het bekerduel met Ajax even een ‘zelftest’ in willen vullen, waarin ze gevraagd wordt of ze plannen hebben zich te misdragen tegen de Amsterdammers. Bij ‘een positieve uitslag’ heeft de fansite liever dat ze vanavond ‘thuis in isolatie blijven’.
,,Bij FC Den
Bosch gebeurt altijd wat”, erkent Van der Hoorn. ,,En dat is prachtig ,hè. Het bewijst dat de club leeft. Maar helaas heeft FC Den
Bosch ook een kleine kern die zich geregeld misdraagt. Het is goed dat de vele goede supporters zich hiertegen uitspreken.”
Op de weg die moet leiden tot structureel betere prestaties, kan FC Den
Bosch immers geen ballast gebruiken. Wéér een misstap van de harde kern en het toch al weinig brave clubimago krijgt opnieuw een deuk. In plaats daarvan hoopt Van der Hoorn juist dat het bekerduel met Ajax de katalysator vormt voor ‘de ommekeer’. ,,De mensen die tegen Ajax gaan kijken moeten straks, ongeacht het resultaat, zoiets hebben van: ‘Hé, dit was leuk. We gaan vaker!’ In die zin hoop ik dat de wedstrijd, net als in ‘83, een heroïsche wordt. Voor FC Den
Bosch staat meer op het spel, dan puur het resultaat. De club kan geweldige reclame voor zichzelf maken.”
![?appId=21791a8992982cd8da851550a453bd7f&quality=0.8&desiredformat=webp]()
Ik noem een Tony van Heemschut,een Loeki Knol,een Brammetje Biesterveld en natuurlijk een Japie Stobbe !