Geen idee. Misschien komen ze op de fiets.quote:Op dinsdag 22 oktober 2019 19:32 schreef van_Lamehuizen het volgende:
Hoe ziet het wagenpark van de directie eruit?
Je hebt nooit het parkeerterrein/de parkeergarage gezien?quote:Op dinsdag 22 oktober 2019 19:36 schreef VraagWatJeWil het volgende:
[..]
Geen idee. Misschien komen ze op de fiets.
Die vraag viel te verwachten.quote:Op dinsdag 22 oktober 2019 19:36 schreef vogeltjesdans het volgende:
Moeten de pensioenen echt gekort worden?
Ik parkeer in de parkeergarage, maar weet niet waar de auto's van de directie staan.quote:Op dinsdag 22 oktober 2019 19:36 schreef van_Lamehuizen het volgende:
[..]
Je hebt nooit het parkeerterrein/de parkeergarage gezien?
Denk dat het wel veilig is aan te nemen dat, dat de duurste/opzichtigste zullen zijn. Die waarbij je toch net even een tweede keer kijkt. Als ze al geen priveplekken hebben het dichtst bij de entree.quote:Op dinsdag 22 oktober 2019 19:39 schreef VraagWatJeWil het volgende:
[..]
Ik parkeer in de parkeergarage, maar weet niet waar de auto's van de directie staan.
Maar, is het gelet op de financiële situatie echt nodig? Volgens bronnen klotst het geld tegen de plinten op en is er meer dan genoeg, als de rekenrente maar aan de realiteit over 50 jaar aangepast wordt.quote:Op dinsdag 22 oktober 2019 19:38 schreef VraagWatJeWil het volgende:
[..]
Die vraag viel te verwachten.
Dat gaat wel richting de politieke discussie. Met de huidige wet/regelgeving moeten er pensioenen gekort worden ja. (ook mijn eigen pensioen)
Wat de toekomst daarin brengt (ook de nabije toekomst) is nogal wisselend, dus of het echt gaat gebeuren?
beleggen brengt altijd risico's met zich mee. de experts bij vermogens beheer doen er alles aan om die risico's te spreiden. dit doen ze onder het toeziend oog van meerdere toezichthouders, waaronder het bestuur van een pensioenfonds. over het algemeen bepaalt het bestuur van een fonds in welke richting er belegd wordt, vaak zitten de beleggingen in wat veiligere zaken zoals obligaties.quote:Op dinsdag 22 oktober 2019 19:38 schreef Appeltje het volgende:
Met de lage rentes van nu wordt het beleggen dan niet steeds risicovoller?
Misschien kun je uitleggen waarom deelname aan een pensioenfonds beter zou moeten zijn dan zelf sparen of beleggen?
beide. de regelgeving veranderen is vaak noodzakelijk maar de snelheid waarin dit gebeurt is soms wat aan de overdreven kant. dan heb je net alles aangepast kan je weer van voor af aan beginnen. ik vind soms de keuzes die gemaakt worden door onze wetgevers ook niet bepaald de beste keuzes maar dat is een mening.quote:Op dinsdag 22 oktober 2019 19:39 schreef trein2000 het volgende:
Is de continu veranderende regelgeving een bron van irritatie of vooral een uitdaging?
Dat is dus het hele probleem. De fondsen maken echt goeie rendementen, door de rekenregels moet er toch gekort worden.quote:Op dinsdag 22 oktober 2019 19:42 schreef vogeltjesdans het volgende:
[..]
Maar, is het gelet op de financiële situatie echt nodig? Volgens bronnen klotst het geld tegen de plinten op en is er meer dan genoeg, als de rekenrente maar aan de realiteit over 50 jaar aangepast wordt.
Als er al uitgekeerd gaat worden. Mooi verkooppraatje hoor. Verder zou het natuurlijk ook wel heel gek zijn als je nu belasting zou moeten gaan afdragen over geld dat jouw hand nooit gepasseerd is waarover je misschien ooit kan gaan beschikken.quote:Op dinsdag 22 oktober 2019 19:46 schreef VraagWatJeWil het volgende:
1 van de voordelen van pensioen via je werkgever is dat jouw deel van de premie van je bruto loon afgaat, je betaalt er NU dus geen belasting over. zodra je je uitkering van het fonds gaat krijgen betaal je er inkomensbelasting over. die is op dat moment waarschijnlijk lager omdat je dan bijvoorbeeld niet meer betaalt voor AOW en aanverwante zaken.
in principe is een pensioenregeling zo opgebouwd dat je premie betaalt voor je eigen pensioenopbouw. het is niet dat jouw premie wordt gebruikt voor de uitkering van een ander. natuurlijk gaat al het geld de grote pot in maar je hebt wel recht op jouw deel als je straks met pensioen gaat.quote:Op dinsdag 22 oktober 2019 20:06 schreef van_Lamehuizen het volgende:
[..]
Als er al uitgekeerd gaat worden. Mooi verkooppraatje hoor. Verder zou het natuurlijk ook wel heel gek zijn als je nu belasting zou moeten gaan afdragen over geld waarover je misschien ooit kan gaan beschikken.
Goeie vraag. Dat is afhankelijk van wat je persoonlijke mogelijkheden zijn. Spaargeld inzetten is een mogelijkheid, waar je ook naar kan kijken is wat je vaste lasten dan nog zijn. Is bijvoorbeeld een hypotheek afgelost? Dan heb je mogelijk lagere maandlasten en kan je dus af met een deeltijd pensioen. Bij veel regelingen zijn er ook mogelijkheden om te schuiven met je pensioen, dus eerst een hoger pensioen en dan later lager, als je maandelijkse lasten lager worden.quote:Op dinsdag 22 oktober 2019 21:22 schreef qajariaq het volgende:
Even een persoonlijk advies vragen.
Bij vervroegd pensioen is het dan verstandig om eerst deeltijd pensioen aan te vragen en wat in te teren op spaargeld of kan ik beter pakken wat ik pakken kan? Ik heb het idee dat je zelf dat rendement nooit gaat halen maar wel je ruimte voor later wat groter houdt.
Ligt er aan waar je specifiek op doelt. Ik weet hoe pensioen werkt, hoe regelingen in elkaar steken en hoe een fonds en uitvoerder dat in praktijk brengen.quote:
Ik schrijf inmiddels weer met hoofdletters.quote:Op dinsdag 22 oktober 2019 20:46 schreef MadMaster het volgende:
Schrijf je binnen je functie ook altijd zonder hoofdletters aan het begin van een zin?
Het fonds waarvoor ik werk benoem ik niet in verband met mijn privacy. Ik vind het wel prima om te zeggen dat ik bij 1 van de grote 4 uitvoerders werk en dat mijn eigen pensioen volgend jaar eventueel ook gekort gaat worden.quote:Op dinsdag 22 oktober 2019 21:50 schreef DireStraits7 het volgende:
Voor welke sector(en) doe je de administratie en staan die pensioenen er wel goed voor?
Weet ik eigenlijk ook nietquote:Op dinsdag 22 oktober 2019 21:48 schreef VraagWatJeWil het volgende:
Ligt er aan waar je specifiek op doelt. Ik weet hoe pensioen werkt, hoe regelingen in elkaar steken en hoe een fonds en uitvoerder dat in praktijk brengen.
Zie je dit zelf ook als noodzakelijk kwaad?quote:Op dinsdag 22 oktober 2019 21:53 schreef VraagWatJeWil het volgende:
[..]
en dat mijn eigen pensioen volgend jaar eventueel ook gekort gaat worden.
Mooie vraag! Dank je wel.quote:Op dinsdag 22 oktober 2019 21:54 schreef Postbus100 het volgende:
[..]
Weet ik eigenlijk ook nietHeb zelf dat boek van Joris Luijendijk gelezen over de banken(crisis), en de documentaire gezien van Witte Zwanen, Zwarte Zwanen van die ene journalist (kom, hoe heet hij. Oja, Cees Grimbergen), over pensioenen. Dan gaat het over investeringen, over hoe de financiële wereld werkt, wat pensioenen eigenlijk zijn, over de financiële producten. Misschien is het ook wel basiskennis voor jou, maar mij lijkt het ingewikkeld om volledig te doorgronden wat zo'n pensioen nou eigenlijk is en hoe het in elkaar steekt. Vroeg me af in hoeverre jij dat doorhebt. Overzie/doorgrond jij het fenomeen 'pensioen', zeg maar?
Nee. Ik vind dat de regels moeten worden aangepast. De rekenregels waar fondsen mee moeten rekenen om de dekkingsgraad te bepalen zijn belachelijk.quote:Op dinsdag 22 oktober 2019 21:54 schreef DireStraits7 het volgende:
[..]
Zie je dit zelf ook als noodzakelijk kwaad?
Dit is imo wat te kort door de bocht. De enorme rendementen die pensioenfondsen de afgelopen jaren gemaakt hebben zijn voor een aanzienlijk deel het gevolg van de extreem lage kapitaalmarktrente. Dit leidt tot een kapitaalvlucht naar risicovollere en beter renderende investeringen met als gevolg enorme prijsstijgingen in deze categorieën. Dit werkt echter ook andersom, als de kapitaalmarktrente aanzienlijk toeneemt, vindt er onvermijdelijk een herwaardering van risicovollere beleggingen plaats.quote:Op dinsdag 22 oktober 2019 19:49 schreef VraagWatJeWil het volgende:
[..]
Dat is dus het hele probleem. De fondsen maken echt goeie rendementen, door de rekenregels moet er toch gekort worden.
Is echt een vreselijk kromme situatie.
De vraag stellen is op zich niet zo vervelend, maar m.i. wel redelijk onmogelijk om die realistisch aan jezelf te stellen.quote:Op dinsdag 22 oktober 2019 21:45 schreef VraagWatJeWil het volgende:
[..]
Wat ook een slimme vraag voor jezelf is, wanneer verwacht je te overlijden? Is een vervelende vraag maar wel goed om over na te denken. Als je verwacht vroeg te overlijden is het waarschijnlijk slim om eerder met pensioen te gaan, om zoveel mogelijk gebruik te maken van dat geld. Als je dan stiekum langer leeft is dat bonus!
Interessant, dankjewel!quote:Op dinsdag 22 oktober 2019 22:00 schreef VraagWatJeWil het volgende:
[..]
Mooie vraag! Dank je wel.
Ik verdiep me niet per sé in het vermogensbeheer, daar heb ik geen kaas van gegeten. Ik zit echt meer aan de uitvoerende kant en het snappen van een pensioenreglement. Ik heb dus ook behoorlijk wat kennis van hoe pensioen in elkaar steekt, wetgeving, constructies, mogelijkheden en beperkingen.
Het fenomeen pensioen vind ik super interessant, dus ik denk dat ik dat wel overzie ja. Ik weet natuurlijk niet alles van iedere regeling in Nederland maar veel dingen komen wel overeen met elkaar, dus ik kan op zn minst familie/vrienden/bekenden van gedegen advies voorzien.
Sparen kan je doen, het is dan wel slim om naar de fiscale regels te kijken daarbij. Heb je bijvoorbeeld jaarruimte om zelf een spaarpotje op te bouwen in een lijfrente? Je geld in een oude sok steken is vaak niet het beste idee maar als je slim gebruik maakt van de fiscale regels kan je nog wel een mooi eigen potje opbouwen.quote:Op dinsdag 22 oktober 2019 22:05 schreef Panthera1984 het volgende:
Ik spaar via mijn werkgever voor pensioen, is het verstandig, (zo ja, hoe en waar) om zelf nog bij te sparen? Zo ja, waarom is je standaard pensioen dan niet voldoende?
In aanvulling hierop: denkt TS dat het een kwestie is van door een zure appel bijten en dat het evenwicht (werkenden versus gepensioneerden) zich gaat herstellen over een aantal decennia?quote:Op dinsdag 22 oktober 2019 22:07 schreef dagobertE6 het volgende:
Geloof je dat de pensioenfondsen een piramide spel zijn en dat 20-jarigen geen pensioen meer krijgen ?
Ik ben absoluut voor een toekomstgerichte oplossing. Ik ben er zeker geen voorstander van om terug te gaan naar de rentes waarmee voorheen gerekend werd (4%). Aan de andere kant vind ik de huidige rentes veel te laag. Ik zou graag zien dat er een gulden middenweg gevonden wordt die voor alle betrokkenen realistisch is.quote:Op dinsdag 22 oktober 2019 22:07 schreef Faraday01 het volgende:
[..]
Dit is imo wat te kort door de bocht. De enorme rendementen die pensioenfondsen de afgelopen jaren gemaakt hebben zijn voor een aanzienlijk deel het gevolg van de extreem lage kapitaalmarktrente. Dit leidt tot een kapitaalvlucht naar risicovollere en beter renderende investeringen met als gevolg enorme prijsstijgingen in deze categorieën. Dit werkt echter ook andersom, als de kapitaalmarktrente aanzienlijk toeneemt, vindt er onvermijdelijk een herwaardering van risicovollere beleggingen plaats.
Wat er nu voorgesteld wordt is van 2 walletjes eten om kortingen maar te voorkomen, dus zowel de rendementen incasseren en uitgaan van een hogere gemiddelde rente. En dit alles om te verbloemen dat het systeem niet toekomstbestendig is, onder meer door een veranderende wereld met lagere lange termijn groeiverwachtingen, de noodzaak tot verduurzaming en de toenemende levensverwachting waardoor het aantal pensioenjaren enorm gestegen is de afgelopen decennia.
En dat is een lastige boodschap die pensioenfondsen niet willen brengen, maar het is fundamenteel onjuist dat pensioenfondsen nu zelf met voorstellen komen om maar niet te hoeven korten die het risicoprofiel voor de jongere generaties enorm verhogen. Dat leidt op termijn tot verlies van draagvlak voor een in beginsel succesvol systeem.
Hoe impopulair ook, het advies van Dijsselbloem dit jaar is verstandig en toekomstgericht.
Is één van de lastigste vragen om voor jezelf te bekijken, niemand heeft een glazen bol. Je kan proberen een inschatting te maken op basis van je eigen gezondheid maar ook te kijken naar bijvoorbeeld je ouders en voorouders, worden/werden die gemiddeld heel oud of helaas niet? Het is zeker niet de enige factor maar het is er wel één om mee te nemen in je overwegingen. Belangrijkste is natuurlijk: kan ik leven zoals ik dat wil met het geld wat ik ontvang? En wat is dan het slimste moment om je pensioen in te laten gaan.quote:Op dinsdag 22 oktober 2019 22:07 schreef MadMaster het volgende:
[..]
De vraag stellen is op zich niet zo vervelend, maar m.i. wel redelijk onmogelijk om die realistisch aan jezelf te stellen.
Behalve wanneer ik doodziek ben of nu weet dat ik over 2 jaar voor de trein spring lijkt me dit nou niet echt een factor waar je hoog op moet inzetten om wel of niet voor een pre-pensioen te kiezen.
Of mis ik de kern van je betoog?
Hierop voortbordurend: werken jullie (of onderscheid je zelf) meerdere doelen (volgens mij niet helemaal het goede woord) die mensen kunnen nastreven met hun pensioen? Ik kan me voorstellen dat sommige mensen een zo'n groot mogelijk pensioen willen hebben, maar ik kan me ook voorstellen dat er mensen zijn die vooral zekerheid belangrijk vinden, en niet per se voor het grootst mogelijke pensioen gaan.quote:Op dinsdag 22 oktober 2019 22:13 schreef VraagWatJeWil het volgende:
Je geld in een oude sok steken is vaak niet het beste idee maar
Ik denk zeker niet dat het een piramide spel is. In de basis zit ons pensioenstelsel heel solide in elkaar. De veranderde samenstelling van jongeren versus ouderen is wel een factor waar men vroeger geen rekening mee heeft gehouden. Het is dus belangrijk dat er veranderingen plaatsvinden in het systeem waardoor de jongeren niet de dupe worden van vergrijzing. Dit zijn wel flinke aanpassingen in de uitgangspunten die we met elkaar moeten bedenken en dat heeft dus voeten in de aarde.quote:Op dinsdag 22 oktober 2019 22:14 schreef DireStraits7 het volgende:
[..]
In aanvulling hierop: denkt TS dat het een kwestie is van door een zure appel bijten en dat het evenwicht (werkenden versus gepensioneerden) zich gaat herstellen over een aantal decennia?
Heb je hier voorbeelden van?quote:Op dinsdag 22 oktober 2019 22:24 schreef VraagWatJeWil het volgende:
[..]
Dit zijn wel flinke aanpassingen in de uitgangspunten die we met elkaar moeten bedenken en dat heeft dus voeten in de aarde.
Hm, dat klinkt niet heel efficiënt en zeker niet klantgericht. Nabetalingen voor eerdere jaren komt voor, dat kan met wijzigingen in je salaris te maken hebben die nu pas zijn doorgegeven. Zou dat zeker eens navragen bij je werkgever!quote:Op dinsdag 22 oktober 2019 22:11 schreef Arch-Indar het volgende:
Waarom duurt het altijd zo verschrikkelijk lang voordat wijzigen verwerkt zijn?
Ik krijg nu nog aanpassingen en moet extra betalingen doen over 2015/2016/2017.
Terwijl er in die jaren echt wel doorgeven is dat ik 40 ben geworden en dat er een extra kind is en zo.
Tsja, mijn ouders hebben beide de pensioengerechtigde leeftijd bij lange na niet gehaald wegens ziekte en hebben dus nooit pensioen ontvangen. Ik ga daar toch echt geen rekening mee houden. Ga ik nu met pensioen en dan wordt je, pak 'm beet, 97 jaar oud.quote:Op dinsdag 22 oktober 2019 22:21 schreef VraagWatJeWil het volgende:
[..]
Is één van de lastigste vragen om voor jezelf te bekijken, niemand heeft een glazen bol. Je kan proberen een inschatting te maken op basis van je eigen gezondheid maar ook te kijken naar bijvoorbeeld je ouders en voorouders, worden/werden die gemiddeld heel oud of helaas niet? Het is zeker niet de enige factor maar het is er wel één om mee te nemen in je overwegingen. Belangrijkste is natuurlijk: kan ik leven zoals ik dat wil met het geld wat ik ontvang? En wat is dan het slimste moment om je pensioen in te laten gaan.
Ik heb zwart op wit dat het bedrijf dit al die tijd binnen een maand heeft doorgegeven.quote:Op dinsdag 22 oktober 2019 22:27 schreef VraagWatJeWil het volgende:
[..]
Hm, dat klinkt niet heel efficiënt en zeker niet klantgericht. Nabetalingen voor eerdere jaren komt voor, dat kan met wijzigingen in je salaris te maken hebben die nu pas zijn doorgegeven. Zou dat zeker eens navragen bij je werkgever!
En het ligt aan je regeling of je leeftijd en extra kind invloed hebben op de hoogte van je premie.
Poeh, ik denk dat dat per sector ook enorm verschilt. Daarnaast zijn er de laatste jaren veel regels veranderd waardoor er minder mogelijk is qua zo veel mogelijk pensioen opbouwen. Dat wordt allemaal afgetopt. Daarnaast mag je ook niet meer pensioen opbouwen dan je salaris/inkomen toelaat. (via je werkgever)quote:Op dinsdag 22 oktober 2019 22:22 schreef Postbus100 het volgende:
[..]
Hierop voortbordurend: werken jullie (of onderscheid je zelf) meerdere doelen (volgens mij niet helemaal het goede woord) die mensen kunnen nastreven met hun pensioen? Ik kan me voorstellen dat sommige mensen een zo'n groot mogelijk pensioen willen hebben, maar ik kan me ook voorstellen dat er mensen zijn die vooral zekerheid belangrijk vinden, en niet per se voor het grootst mogelijke pensioen gaan.
Misschien is het trouwens beter om te spreken van klantprofielen of van overwegingen oid. Welke detecteer jij?
Je zegt hier ongeveer wat de partners in de pensioenbesturen en een deel van de politiek hier van vinden en dat klinkt aan de oppervlakte verstandig om onnodige kortingen te voorkomen.quote:Op dinsdag 22 oktober 2019 22:18 schreef VraagWatJeWil het volgende:
[..]
Ik ben absoluut voor een toekomstgerichte oplossing. Ik ben er zeker geen voorstander van om terug te gaan naar de rentes waarmee voorheen gerekend werd (4%). Aan de andere kant vind ik de huidige rentes veel te laag. Ik zou graag zien dat er een gulden middenweg gevonden wordt die voor alle betrokkenen realistisch is.
Wil uiteindelijk toch ook wel genieten van m'n eigen pensioen!
Ik denk dat het belangrijk is dat personen meer flexibiliteit moeten kunnen krijgen. Meer mogelijkheden om een pakket samen te stellen naar eigen smaak maar wel met de voordelen van collectiviteit en gespreide risico's. Nu is een reglement vaak opgebouwd uit bouwstenen waar iedereen dan maar in moet passen terwijl een persoon misschien nooit gebruik gaat maken van een deel van die regeling.quote:
Als jij veel langer leeft dan de gemiddelden is dat natuurlijk niet jouw probleem maar dat van het fonds, die moeten namelijk langer betalen dan verwachtquote:Op dinsdag 22 oktober 2019 22:29 schreef MadMaster het volgende:
[..]
Tsja, mijn ouders hebben beide de pensioengerechtigde leeftijd bij lange na niet gehaald wegens ziekte en hebben dus nooit pensioen ontvangen. Ik ga daar toch echt geen rekening mee houden. Ga ik nu met pensioen en dan wordt je, pak 'm beet, 97 jaar oud.
Ik blijf het een vreemd advies van een deskundige vinden...
quote:Op dinsdag 22 oktober 2019 22:30 schreef Arch-Indar het volgende:
[..]
Ik heb zwart op wit dat het bedrijf dit al die tijd binnen een maand heeft doorgegeven.
Maar het is gewoon een grote roversbende bij NN. Ik heb zoveel issues met hun, en ze kunnen mij niet vertellen wat ze met mijn geld doen en verschuilen zich altijd achter de tussenpersoon of de werkgever.
Ik stop er per jaar een goed bedrag in, en daar blijft volgens hun eigen gegevens maar 40 procent van over. En ze vinden het niet eens raar.
En het schofterige is nog dat het een niet verder ontwikkeld product is en ik er pas over een tijd vanaf kan.
Ik kan het niet eens zelf bepalen en mag er niet eens mee stoppen. De regels daarvoor zijn gewoon onzin.
Die berekening begrijp ik uiteraard en ook dat ik die, in dit voorbeeld genoemde, 390K niet zelf op hoef te hoesten.quote:Op dinsdag 22 oktober 2019 22:46 schreef VraagWatJeWil het volgende:
[..]
Als jij veel langer leeft dan de gemiddelden is dat natuurlijk niet jouw probleem maar dat van het fonds, die moeten namelijk langer betalen dan verwacht
Voorbeeld: je gaat op je 62 vervroegd met pensioen en je krijgt op jaarbasis een pensioen van 30K (hang me niet op aan dit getal). Dan krijg je dat pensioen tot je 97ste uitgekeerd, terwijl de cijfers eigenlijk hadden gezegd dat je grofweg 85 zou worden. dan krijg je dus 13*30K meer betaald dan van te voren verwacht. Die 390K heb jij zeker niet in je eentje gefinancierd. Dat komt dan uit de grote pot.
Daar tegenover staan pensioenen die veel korter of helemaal niet worden uitbetaald wegens vroeg overlijden. Uiteindelijk balanceert dat bij een fonds dus wel uit.
Ja, wat is dan jullie reeele dekkingsgraad, want eigenlijk zouden ze nog voor inflatie moeten corrigeren ook, gebeurt ook niet? Maar wel rente en daarnaast rendementen willen meerekenen? Want ze riepen 5 jaar geleden ook al dat de rente wel zou stijgen, de UFR rate hebben we ook ver van bereikt.quote:Op dinsdag 22 oktober 2019 19:49 schreef VraagWatJeWil het volgende:
[..]
Dat is dus het hele probleem. De fondsen maken echt goeie rendementen, door de rekenregels moet er toch gekort worden.
Is echt een vreselijk kromme situatie.
Ik denk dat het een belangrijke discussie is! Alleen heb ik met Bosbeetle afgesproken die niet in dit topic te voerenquote:Op dinsdag 22 oktober 2019 22:34 schreef Faraday01 het volgende:
[..]
Je zegt hier ongeveer wat de partners in de pensioenbesturen en een deel van de politiek hier van vinden en dat klinkt aan de oppervlakte verstandig om onnodige kortingen te voorkomen.
Als je vervolgens bekijkt hoe de besturen van pensioenfondsen samengesteld zijn en waar hun belangen liggen zie je dat ze absoluut niet onafhankelijk en onpartijdig zijn. De vakbonden zijn zwaar vergrijsd en hebben belang bij het verzekeren van de pensioenen van hun achterban (gepensioneerden en oudere werknemers). De werkgevers hebben er belang bij dat de premies niet te veel op lopen omdat die grotendeels door de werkgevers betaald worden.
Een bestuur van een pensioenfonds moet toe zien op een ordentelijke uitvoering van de pensioenregels, maar het is niet gepast om politieke invloed uit te willen oefenen op de wetgeving en de uitgangspunten daarbij. Daar hebben we de politiek en onafhankelijke instituties voor. Die instituties zijn belangrijk om te waarborgen dat er geen politiek gekleurd korte termijn beleid gevoerd wordt.
Ik wil dit topic niet kapen met deze discussie en tegelijkertijd voel ik de behoefte te reageren omdat je een mening uit die blijkbaar breder bij medewerkers en bestuurders van pensioenuitvoerders leeft en waar vragen bij te stellen zijn.
Het fonds wat ik uitvoer zit ruim boven de 100%. Mijn eigen fonds er ruim onder. Wat de dekkingsgraad zou zijn met een andere rente weet ik niet zo uit mn hoofd, kan wel ff kijken morgen of ik daar wat over kan vinden op het werkquote:Op dinsdag 22 oktober 2019 22:58 schreef Spanky78 het volgende:
[..]
Ja, wat is dan jullie reeele dekkingsgraad? Want ze riepen 5 jaar geleden ook al dat de rente wel zou stijgen, de UFR rate hebben we ook ver van bereikt.
Reele dekkingsgraad is als je ook corrigeert voor enige indexatie. Indexatie zit er momenteel gewoon niet in in de meeste gevallen. Maar er is wel inflatie.quote:Op dinsdag 22 oktober 2019 23:03 schreef VraagWatJeWil het volgende:
[..]
Het fonds wat ik uitvoer zit ruim boven de 100%. Mijn eigen fonds er ruim onder. Wat de dekkingsgraad zou zijn met een andere rente weet ik niet zo uit mn hoofd, kan wel ff kijken morgen of ik daar wat over kan vinden op het werk
Ik moet nog zo'n 30 jaar.quote:Op woensdag 23 oktober 2019 01:16 schreef golfer het volgende:
Hoe lang duurt het nog dat jij zelf pensioen gaat ontvangen en wat verwacht jij daar nog van te krijgen van jouw pensioenfonds?
Dat werd niet gevraagdquote:Op woensdag 23 oktober 2019 05:58 schreef VraagWatJeWil het volgende:
En ergens tussen de 30 en 40k bruto per jaar inclusief AOW. Dit is gebaseerd op actuele cijfers.
sorry hoor, maar wat is dit voor bullshit antwoord, iedereen weet in wat voor bak de baas rijd, iedereen weet binnen no-time als hij in een nieuwe leasehok aan komt krossen, en iedereen weet wanneer de baas schade heeft gereden.quote:Op dinsdag 22 oktober 2019 19:39 schreef VraagWatJeWil het volgende:
[..]
Ik parkeer in de parkeergarage, maar weet niet waar de auto's van de directie staan.
quote:Op woensdag 23 oktober 2019 10:25 schreef Dries4Ever het volgende:
[..]
sorry hoor, maar wat is dit voor bullshit antwoord, iedereen weet in wat voor bak de baas rijd, iedereen weet binnen no-time als hij in een nieuwe leasehok aan komt krossen, en iedereen weet wanneer de baas schade heeft gereden.
Multinational, 40k medewerkers, en nee natuurlijk weet ik niet waar de grootste bobo in rijd, alhoewel ik wel weet dat hij reist in een van de vliegtuigen die wij bezitten, maar ik weet wel waar de managers hier in rijden (a6, q7, E-Pace etc.) dus dat geeft wel een beeld hoe het hoger in de boom is, die rijden echt niet in een focusquote:Op woensdag 23 oktober 2019 10:27 schreef Bosbeetle het volgende:
[..]Ik heb geen idee wat voor auto mijn baas heeft en van de directie weet ik het al helemaal niet. Misschien heb jij een auto obsessie? Of werk je bij een klein bedrijf
Ik ben zelf vrouw. En heb een vriend. Of hij mijn beroep interessant vind boeit me eigenlijk niet, ik vind m'n beroep interessant.quote:Op woensdag 23 oktober 2019 10:32 schreef Mrmime het volgende:
Vinden vrouwen je beroep interessant? Of hebben die liever een brandweerman of salesmanager?
Goeie vraag! Ik denk dat het best een goeie constructie zou zijn om voor iedereen opt-in of out mogelijk te maken waardoor iedereen kan kiezen wat voor diegene het beste is. Ik zou daar wel een kanttekening bij plaatsen waarbij ik denk dat het goed zou zijn dat ieder persoon wel ergens voor moet kiezen, soort van minimaal pakket?quote:Op woensdag 23 oktober 2019 10:37 schreef Coelho het volgende:
Sinds ik ZZPer ben en zelf mijn pensioengelden beheer zijn er deuren voor me open gegaan:
- Mijn rendement is stukken hoger, terwijl ik in een zelfde soort conservatieve, breed gespreide fondsen beleg (ETFs), omdat ik niet hoef te betalen om alle medewerkers van het pensioenfonds van een inkomen te voorzien.
- Ik kan zelf de keuze maken of ik gebruik wil maken van een belastingvoordeel door aan pensioenbelegging te doen met alle regels van dien, of met mijn netto inkomen te beleggen zodat ik het naar eigen inzicht kan gebruiken
- Ik kan indien nodig eens een jaar wat minder inleggen als de zaken wat minder gaan of de thuissituatie om meer geld vraagt (door bv. verhuizing of verbouwing)
- En zodra ik morgen tegen een boom rijd is het volledige opgebouwde kapitaal voor mijn nabestaanden, dus geen moeilijke partnerpensioenconstructies die bovendien ook weer geld kosten en dus letterlijk rendement kosten.
Daarom mijn vraag: Waarom zouden we er niet beter aan doen om de pensioenfondsen middels een opt-in of opt-out beschikbaar te maken, in plaats van het te verplichten? En kom niet aan met 'het collectief', dat zou alleen gelden als er een duidelijk toegevoegde waarde zou zijn in rendement, dus als mijn inleg minder zou zijn voor een zelfde eindopbrengst wanneer ik het collectief zou aanpakken.
Zou zomaar kunnenquote:Op woensdag 23 oktober 2019 10:46 schreef herverwijderd het volgende:
Wij zijn misschien wel collega'sMaar dat is niet echt een vraag verder.
Pensioen is ook ingewikkeld. Boekentips heb ik niet omdat de wereld van pensioenen over het algemeen zó snel veranderd dat een boek soms al niet meer up-to-date is als het de schappen raakt.quote:Op woensdag 23 oktober 2019 18:50 schreef ChipsZak. het volgende:
Ok,laat me deze vraag inleiden door te zeggen dat ik weinig tot geen verstand heb van pensioen, AOW, etc.
Ik heb echter de laatste tijd wel meer de behoefte om dit goed uit te zoeken en alvast beginnen te regelen (naast dat ik in loondienst ook automatisch opbouw).
Heb je bijv. boekentips oid waar pensioen duidelijk en simpel wordt uitgelegd,? Een beetje Jip-en-Janneketaal want het is dus niet mijn expertise,
.
Daarnaast valt mijn oog een beetje op pensioenbeleggen. Ik moet dan wel eerst meer weten over pensioen, maar: wat is jouw mening hierover? Ik twijfel mede doordat ik niet weet wat de overheid gaat veranderen in de toekomst en of het over, pak ‘m beet, 15 jaar nog net zo handig is bijv. als nu. En dan kan je dus niet echt bij je ingelegde geld.
Verschillen in kosten als de uitvoerder dezelfde is. Dat is een goeie vraag. Het zit voornamelijk in de contracten die het fonds afsluit met de uitvoerder. Wat neemt het fonds allemaal af aan diensten? Daarnaast zitten er verschillen in regelingen die de uitvoering op sommige vlakken maatwerk maakt. Daar zit een prijskaartje aan.quote:Op woensdag 23 oktober 2019 19:26 schreef Bucketlist het volgende:
Waar komen de verschillen tussen de pensioenfondsen door? Ik begrijp het verschil in kosten niet, wanneer de uitvoerende partij dezelfde is. Een klein verschil begrijp ik nog, door bijvoorbeeld schaalgrootte. Maar je verwacht dat dat grotendeels wegvalt door de uitbesteding aan een uitvoerder.
Waar komen de verschillen in rendementen vandaan? Is dat puur door keuzes van het pensioenfonds mbt risico/rendement?
Bedankt voor je uitgebreide antwoord! Pensioenlab ga ik sowieso eens bekijken, alsook de andere tips (site van m’n pensioenfonds(en) en Uniform ding etc.)!quote:Op woensdag 23 oktober 2019 20:30 schreef VraagWatJeWil het volgende:
[..]
Pensioen is ook ingewikkeld. Boekentips heb ik niet omdat de wereld van pensioenen over het algemeen zó snel veranderd dat een boek soms al niet meer up-to-date is als het de schappen raakt.![]()
Allereerst kan je beginnen om de website van je pensioenfonds eens door te spitten. Daar staat vaak veel informatie over hoe die regeling in elkaar steekt en hoe dingen werken. Lees ook eens je Uniform Pensioenoverzicht én kijk op mijnpensioenoverzicht.nl. (geen reclame, is best een toffe site)
Als je je serieus wilt verdiepen zou je eens kunnen kijken op de website van Pensioenlab. Die organiseren vanalles voor jongeren rondom pensioen.
Wanneer je googled op pensioen in jip en janneke, of iets dergelijks) kom je helaas toch snel op té simpele websites en verkooptroep terecht.
Ik kan hier in tekstvorm natuurlijk een spoed cursus pensioen gaan geven maar denk niet dat dat je zou helpen. Zijn er 1 of meer vragen rondom pensioen waar je echt meer over wilt weten? Dat mag ook wel in redelijke brede zin, bijvoorbeeld waardeoverdracht, partnerpensioen, opbouw hoe werkt dat nou? Dan kan ik misschien daar wat licht op laten schijnen.
Met betrekking tot pensioen beleggen, dat kan best een interessant product zijn. Paar zaken om rekening mee te houden hierbij:
1. Kan je fiscaal voordelig inleggen? (is het aftrekbaar van de belasting of wordt de inleg niet belast) Om dat te kunnen doen moet er meestal sprake zijn van 'jaarruimte'. Dit wordt berekend met je factor A (over meerdere jaren). Je vindt je factor A in je Uniform Pensioenoverzicht van je pensioenfonds. Op het internet zijn rekentooltjes te vinden waarmee je kan berekenen of je jaarruimte hebt. Waaronder op de website van de Belastingdienst.
2. Wat is je doel van het pensioenbeleggen? Heb je bijvoorbeeld een pensioengat wat je wilt dichten? Een pensioengat ontstaat niet zomaar, een onderbreking van een een paar maanden in je pensioenopbouw (bijvoorbeeld bij werkeloosheid) is niet per definitie een pensioengat wat je echt op moet vullen. Dat is dus een heel persoonlijke keuze en ook weer afhankelijk van andere middelen die je beschikbaar hebt voor na je pensioen.
3. Beleggen brengt risico's met zich mee. (flauw grapje) Maar dit is wel waar. Ben je bereid om die risico's te nemen met je geld, laat je dan zeker niet tegenhouden. Kijk wel echt goed naar bij welke partij je zo'n product afneemt. Er zijn helaas nog altijd partijen die het niet redden, of erg obscuur zijn, en dan is je geld foetsie.
4. Regels en wetgeving veranderen heel veel. Kijk dus goed naar de voorwaarden waarvoor je tekent!
tl;dr Pensioen is moeilijk, laat je goed adviseren. Dit kan je doen met de buurman die dit wel snapt of een financieel planner (kost geld). Een investering in een goede adviseur kan het waard zijn. Zeker als je kijkt naar mogelijkheden buiten de al geregelde zaken om (AOW en je pensioen via werkgever)
No problemo, daar is dit hele gebeuren voor bedoeld!quote:Op woensdag 23 oktober 2019 20:57 schreef ChipsZak. het volgende:
[..]
Bedankt voor je uitgebreide antwoord! Pensioenlab ga ik sowieso eens bekijken, alsook de andere tips (site van m’n pensioenfonds(en) en Uniform ding etc.)!
Ik vind het moeilijk om een specifieke vraag voor te leggen omdat ik dus niet weet wat ik niet weet, zeg maar :’). Het is voor mij eigenlijk geheel abracadabra, maar ik vind dit onwijs slecht en onverantwoord van mezelf en moet hier dus verandering in brengen. Momenteel zit ik vooral met: wat is het verschil tussen AOW en pensioen en hoe staat dit met elkaar in verhouding/verbinding? Ik snap dat je AOW gewoon ‘krijgt’ als een uitkering maar pensioen(uitbetaling) staat hier volgens mij niet helemaal los van, geloof ik. En met name: hoe steekt het pensioenstelsel in grote lijnen in elkaar,? Wat is de algemene basis die een n00b zoals ik eigenlijk moet weten,
![]()
?
Ik heb sowieso het idee dat weinig mensen (de gemiddelde mens dang écht iets van pensioen snappen, maar kan aan mij liggen. Hoe ervaar jij dit?
Pensioenbeleggen meer als in; misschien kan ik dan wat jaartjes eerder stoppen met werken,? Of denk ik nou raar. Ik snap niets ervan,
![]()
. Daarom doe ik wdb sowieso niks tot ik meer kennis hiervan heb.
Je oude pensioenuitvoerders zijn dat verplicht. Komen ze niet onderuitquote:Op woensdag 23 oktober 2019 21:34 schreef spectrumanalyser het volgende:
bij 4 verschillende pensioenuitvoerders heb ik pensioen opgebouwd. de uitvoerders bestoken mij allen meerdere keren per jaar met pensioenoverzichten per post.
momenteel heb ik geen pensioensregeling bij mijn huidige werkgever.
mijn collega's zijn bijna allemaal ZZP'er en hebben alternatieve methoden om voor later te zorgen. De een investeerd in klassieke auto's, de ander heeft een stuk grond, vastgoed, een tankstation... allemaal aparte plannen. echter ken ik niemand met nog een echt (ouderwets) pensioen.
merk jij ook een afname in de interesse in het reguliere pensioen?
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |