Ik denk dat je Zweden en Nederland niet kunt vergelijken. De mentaliteit is daar vermoedelijk anders doordat men daar meer ruimte heeft.quote:Op vrijdag 24 augustus 2012 18:31 schreef pineapple216 het volgende:
Ik heb het topic een beetje gevolgd hier, en moet zeggen dat ik me er wel in kan vinden.
Het is voor mij persoonlijk heel duidelijk geworden sinds de komst van het huidige kabinet.
Steeds meer lijkt het alsof de hele maatschappij alleen nog maar draait om kortstondige kicks, en het verdienen van geld.
Meedoen en hard werken in de grote ratrace om geld en status...
Over een weekje 31 augustus ga ik naar 't socialistische Zweden voor stage.
Ik ben benieuwd hoe de maatschappij daar is, en hoe men aankijkt tegen een kwestie als deze.
De mentaliteit is daar sowieso anders, van wat ik gelezen heb over de Zweedse cultuur (heb mezelf even verdiept, om een beetje te kunnen integreren, en gewoon omdat ik het leuk vond).quote:Op vrijdag 24 augustus 2012 18:39 schreef Kentekenplaat het volgende:
[..]
Ik denk dat je Zweden en Nederland niet kunt vergelijken. De mentaliteit is daar vermoedelijk anders doordat men daar meer ruimte heeft.
Inderdaad. Bewijst maar weer dat geld niet zaligmakend is, en een leuke job waarin je je kan ontwikkelen ook heel veel toe kan voegen.quote:Op vrijdag 24 augustus 2012 19:12 schreef Tomatenboer het volgende:
Toevallig kwam ik zojuist dit topic tegen dat loopt op FOK!
leegte voelen icm succesvol zelfstandig ondernemerschap
Sluit goed aan bij het punt dat ik wil maken.
Overigens typerend om te zien dat de oplossingen die worden aangedragen in dat topic juist deel zijn van het probleem, en meer van hetzelfde is.
Als je goed geluisterd had, gaf Verwaayen aan dat het in de eerste plaats mazzel was, waardoor hij in die situatie terecht is gekomen. Dat is een soort nederigheid die weinigen nog zouden hebben, als ze uitgenodigd worden in de hoedanigheid van iemand die de baas is van 75.000 mensen.quote:Op dinsdag 21 augustus 2012 13:31 schreef Tomatenboer het volgende:
Wel jammer dat deze discussie schijnbaar niet erg leeft.
Het hele leven draait om kortstondige kicks. Of dacht je dat we relaties beginnen en kinderen krijgen omdat we zo lekker vooruit aan het plannen zijn? Als je NU verliefd bent op iemand doordat je hersenen dat vertellen, dan wil je daar ook kinderen mee gaan maken, omdat dat een goed gevoel geeft ( toch?quote:Het is voor mij persoonlijk heel duidelijk geworden sinds de komst van het huidige kabinet.
Steeds meer lijkt het alsof de hele maatschappij alleen nog maar draait om kortstondige kicks
SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.Ik zou zelf totaal niet weten hoe het dan WEL moet. Ik denk niet dat communisme of een andere vorm heel veel soelaas bieden op de lange termijn. Maar dat dit allemaal in de soep loopt lijkt me vrij makkelijk te verklaren. We moeten m.i. in ieder geval gaan proberen wat minder gehecht te raken aan geld. Want daar zal er voor de meesten van ons straks alleen maar minder van zijn, denk ik.SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.
[ Bericht 2% gewijzigd door Uitstekelbaars op 25-08-2012 17:12:52 ]"Vorig jaar had ik 40 miljoen dollar, dit jaar 42 miljoen, maar ik ben niet gelukkiger geworden. Geld maakt inderdaad niet gelukkig." Arnold Schwarzenegger
quote:Op zaterdag 25 augustus 2012 17:06 schreef Uitstekelbaars het volgende:
[..]
Het hele leven draait om kortstondige kicks. Of dacht je dat we relaties beginnen en kinderen krijgen omdat we zo lekker vooruit aan het plannen zijn? Als je NU verliefd bent op iemand doordat je hersenen dat vertellen, dan wil je daar ook kinderen mee gaan maken, omdat dat een goed gevoel geeft ( toch?). Let maar eens op, als iemand zegt 'ik wil graag kinderen' vraagt niemand: 'oh, waarom dan?'. Die behoefte drijft ons gewoon, en we hebben het zelf niet eens door. Niet bij onszelf, en niet bij elkaar.
Net als dat we streven naar een dikke 7 Serie voor de deur. Maar als je die eenmaal hebt, en je woont in een redelijk nette wijk, dan stijgt je dopamine alleen nog maar van een Rolls-Royce. Het gaat niet om de auto zelf, maar om de beleving en status die je jezelf inprogrammeert door er alleen al aan te denken.
Dat is het grote probleem met een lange-termijn economie proberen te handhaven die duurzaam en stabiel is. We zijn er zelf niet biologisch voor uitgerust om hiermee om te gaan. Korte-termijn denken zit in ons. NU paren, NU eten. Morgen kunnen we een leeuw tegenkomen en dan is het over. Daardoor slepen we ons van kick naar kick en proberen we ons dopamine-niveau hoog te houden. Daarom willen we 'carriere maken' of 'onszelf ontwikkelen' of 'onszelf even opladen op vakantie'. Het voelt goed, dan kan het niet fout zijn... toch?
We hebben het idee dat kapitalisme zorgt voor relatieve welvaart voor iedereen. Terwijl binnen dat systeem mensen bij bedrijven constant bezig zijn met bedenken hoe ze andere, concurrerende bedrijven ( de tegenstander! ) kunnen vernietigen, overwinnen en daarvan hooguit alleen het bruikbare in zich op nemen. Dat is zeer hormonaal gedreven gedrag!
En als je dan eenmaal die klapper gemaakt hebt. En je bent multi-miljardair. Wat dan? Dan koop je een Ferrari. En de volgende dag nog één. En dan maakt het allemaal niet meer uit. Sommige miljardairs blijven dan met anti-depressiva op de been. Anderen was het niet eens om de rijkdom te doen, zoals Bill Gates. Die geeft 95% procent van zijn geld weer weg en heeft zich andere doelen gesteld.SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.Ik zou zelf totaal niet weten hoe het dan WEL moet. Ik denk niet dat communisme of een andere vorm heel veel soelaas bieden op de lange termijn. Maar dat dit allemaal in de soep loopt lijkt me vrij makkelijk te verklaren. We moeten m.i. in ieder geval gaan proberen wat minder gehecht te raken aan geld. Want daar zal er voor de meesten van ons straks alleen maar minder van zijn, denk ik.Toch herken ik dat helemaal niet. Ik zou al tevreden zijn als ik een huisje kon kopen en fatsoenlijk rond kon komen, zonder me elke maand zorgen te maken om geld.SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.Verkrijgbaar met diverse letter- en cijfercombinaties!
Tuurlijk, het was ook een algemeen beeld. Status is niet voor iedereen in dezelfde mate bepalend. Maar dat het meeste geld in de wereld eigenlijk niet bestaat, geeft al aan waar de economie op drijft. En ook met jouw huisje bedoel je waarschijnlijk geen zelfgebouwd plaggenhutje op de hei. Daar heb je toch geleend geld voor nodig. Bijna niemand heeft zomaar 2,3 of 400.000 euro te besteden.quote:Op zaterdag 25 augustus 2012 17:47 schreef Kentekenplaat het volgende:
[..]
Toch herken ik dat helemaal niet. Ik zou al tevreden zijn als ik een huisje kon kopen en fatsoenlijk rond kon komen, zonder me elke maand zorgen te maken om geld.
Die prijzen zijn gewoon te erg gestegen. Mijn vader en moeder kochten in 1975 een twee-onder-1-kap woning met vrijstaande garage en grote tuin voor 83000 gulden. Dat is ongeveer ¤40000,-quote:Op zaterdag 25 augustus 2012 18:21 schreef Uitstekelbaars het volgende:
[..]
Tuurlijk, het was ook een algemeen beeld. Status is niet voor iedereen in dezelfde mate bepalend. Maar dat het meeste geld in de wereld eigenlijk niet bestaat, geeft al aan waar de economie op drijft. En ook met jouw huisje bedoel je waarschijnlijk geen zelfgebouwd plaggenhutje op de hei. Daar heb je toch geleend geld voor nodig. Bijna niemand heeft zomaar 2,3 of 400.000 euro te besteden.
Maar vergeet niet dat de crisis begon door (producten gebaseerd op ) hypotheken.
Er wordt een heleboel onzin verkondigd over 'het niet bestaan van geld'. Geld is geen waardevol goed in zichzelf. Het is ook niet handig om geld te laten samenvallen met een nuttig goed. Geld is slechts een boekhoudkundig systeem. Met een hypotheek lening ontstaan er twee dingen tegenlijk:quote:Op zondag 26 augustus 2012 01:33 schreef Uitstekelbaars het volgende:
Het ging mij niet zo zeer om de hoogte of vorm van een hypotheek. Ook 80.000 euro zal je moeten lenen, dus dat maakt voor het systeem niet uit. Hypotheken en andere leningen zorgen gewoon voor een gigantische hoeveelheid geld die niet bestaat.
Ik ben blij dat er mensen zoals jij zijn en je OP is ook geweldigquote:Op dinsdag 21 augustus 2012 13:31 schreef Tomatenboer het volgende:
Wel jammer dat deze discussie schijnbaar niet erg leeft.
Enerzijds ben je een voorstander van het afschaffen van de HRA, anderzijds wijs je erop dat dit leidt tot een hardnekkige recessie.quote:Op zondag 26 augustus 2012 00:02 schreef deelnemer het volgende:
Dus moet je eerst de HRA afschaffen. De HRA heeft de prijs van koopwoningen opgedreven (een huizen bubble) en het afschaffen van de HRA leidt tot een waarde daling van koopwoningen. Mensen met een aflossingvrije hypotheek hebben dan meer schuld dan de woning waard is. Die moeten dus aflossen. Dat leidt tot vraaguitval in de economie, met als gevolg een hardnekkige recessie.
Nee, maar mensen met lagere inkomens hebben wel recht op huurtoeslag.quote:Maar de huurder kan zijn huur niet aftrekken van de belasting, zoals de koper de hypotheekrente kan aftrekken van de belasting.
Het afschaffen van de HRA moet dus geleidelijk gebeuren. Het uit de klauw laten lopen van de HRA door de politici, zichzelf feliciterend als de dragers van verantwoordelijk economisch beleid, was schandalig. Herhaalde voorstellen van de VVD om de huurmarkt volledig te liberaliseren en de HRA in tact te laten, is zelfs misdadig. Als deze onverantwoordelijkheid wordt beloond, hebben we weer eens bewezen hoe gemakkelijk je de bevolking kunt manipuleren door ze eenzijdig te informeren. Het is dit weten dat de VVD zo handig inzet. Daar mag wel eens een reaktie op komen.quote:Op maandag 27 augustus 2012 22:19 schreef kleinduimpje3 het volgende:
[..]
Enerzijds ben je een voorstander van het afschaffen van de HRA, anderzijds wijs je erop dat dit leidt tot een hardnekkige recessie.
Hoe moet ik dat rijmen?
Alleen huurders die te weinig verdienen hebben daar recht op (kopers hebben recht op de HRA ook als ze tonnen verdienen). Er gaat in de HRA 5 keer zoveel geld om als in de huurtoeslag (ongeveer even grote bevolkingsgroepen).quote:Nee, maar mensen met lagere inkomens hebben wel recht op huurtoeslag.
Oké, bedankt voor de uitleg.quote:Op maandag 27 augustus 2012 23:13 schreef deelnemer het volgende:
[..]
Het afschaffen van de HRA moet dus geleidelijk gebeuren. Het uit de klauw laten lopen van de HRA door de politici, zichzelf feliciterend als de dragers van verantwoordelijk economisch beleid, was schandalig. Herhaalde voorstellen van de VVD om de huurmarkt volledig te liberaliseren en de HRA in tact te laten, is zelfs misdadig. Als deze onverantwoordelijkheid wordt beloond, hebben we weer eens bewezen hoe gemakkelijk je de bevolking kunt manipuleren door ze eenzijdig te informeren. Het is dit weten dat de VVD zo handig inzet. Daar mag wel eens een reaktie op komen.
[..]
Alleen huurders die te weinig verdienen hebben daar recht op (kopers hebben recht op de HRA ook als ze tonnen verdienen). Er gaat in de HRA 5 keer zoveel geld om als in de huurtoeslag (ongeveer even grote bevolkingsgroepen).
De huurtoeslag is armoede bestrijding. Mensen met een laag inkomen (1200 euro netto per maand) en een normale huur (600 euro per maand) zijn 50% van hun inkomen kwijt aan woonkosten. Daarvoor is er huurtoeslag, want anders heb je zo een miljoen daklozen erbij.
quote:De econoom Bas Jacobs: Arm en beschaamd zo arm te zijn
Gisteravond zat ik in het Oog op Morgen (Radio 1) en ging in discussie met Mevr. de Boer van de VVD over de hypotheekrenteaftrek. Beluister hier de uitzending (20m32s tot 31m01s). Zelden zo sterk het gevoel gekregen dat we in Nederland langzaam afglijden naar ‘Amerikaanse toestanden’: politici uiten zich slechts in one-liners, gaan niet langer op inhoudelijke argumenten in en spreiden groot dedain voor kennis en wetenschap ten toon.
Mevr. de Boer beweerde eerst dat afschaffing van de hypotheekrenteaftrek tot verschrikkelijke prijsdalingen in de huizenmarkt leidt. Vervolgens betoogt ze dat de hypotheekrenteaftrek geen prijsopdrijving in de huizenmarkt veroorzaakt. Mevr. de Boer toont hiermee aan helemaal niets van economie te begrijpen, maar meent zich wel forse uitspraken over economen te permitteren.
Mevr. de Boer geeft economen de schuld van de malaise in de huizenmarkt. Door over het H-woord te praten zouden zij huizenkopers bang maken. Terwijl mevrouw de Boer huiseigenaren de stuipen op het lijf jaagt door te spreken over huizenprijsdalingen van 30 procent als de hypotheekrenteaftrek wordt beperkt. Dat is een ridicuul getal en wordt door geen enkele wetenschappelijke analyse ondersteund. Sterker, in het meest extreme geval, waarin de gehele behandeling van het eigen huis fiscaal neutraal wordt (15 miljard (!) minder subsidie op huizen), en wat door niemand wordt voorgesteld, zal de prijsdaling ongeveer 17,6 procent bedragen, zie link.
Mevr. de Boer beweert zich om gewone mensen te bekommeren en verwijt daarmee economen impliciet dat niet te doen. Alsof gewone mensen niet armer worden omdat ze door de hypotheekrenteaftrek 15 miljard euro meer belasting moeten betalen. Alsof er voor gewone mensen door de hogere belastingen niet minder werk is, omdat hoge belastingen de economie verstoren en werkgelenheid vernietigen. En alsof gewone mensen niet blootstaan aan grote financiële risico’s als ze teveel schulden maken.
Iedereen met een beetje verstand van zaken vindt dat er iets met de hypotheekrenteaftrek moet gebeuren. Sterker, ik ken geen enkele weldenkende econoom die niet vindt dat er iets moet gebeuren. Ook onze beleidsinstanties zijn uni sono: het CPB, de DNB, de AFM, het IMF, de OECD, de SER, enzovoorts, enzovoorts.
Ik ben kennelijk in de onterechte veronderstelling dat de VVD haar gedachtengoed baseert op de verlichting; redelijk, rationeel en liberaal. Mevr. De Boer beukt vrolijk los op de onderbuik van de kiezer, toont geen enkel respect voor kennis en wetenschap en verdedigt beleid dat met de beste wil van de wereld niet liberaal kan worden genoemd.
Om Vasalis te parafraseren: ik voel me arm en beschaamd zo arm te zijn met zulke politici.
bron
Dan wordt er gezegd dat een socialistische of communistische samenleving veelal of altijd leidt tot een totalitaire staat en samenleving, maar als je in de huidige samenleving niet aan het gemiddelde, het geijkte, hetgeen wat als "normaal" beschouwt wordt, voldoet dan zijn je kansen in de huidige samenleving ook (zo goed als) verkeken, en verspeel je schijnbaar ook het recht op Bijstand. Wat voor een vrijheid is dat?quote:'Aanpak laks gedrag in bijstand is lastig'
AMSTERDAM - Het Sociaal Cultureel Planbureau (SCP) verwacht niet dat de door het kabinet gestelde strengere eisen om laksheid bij bijstandgerechtigden harder aan te pakken gaan werken.
Foto: Thinkstock
Dat staat in het woensdag gepubliceerde SCP-rapport 'Verzorgd uit de bijstand'. Staatssecretaris Paul de Krom (Sociale Zaken) hekelde eerder deze maand nog de cultuur in de bijstand. In zijn ogen denken te veel bijstandontvangers te vrijblijvend over de sollicitatieplicht.
Uit onderzoek van zijn ministerie blijkt dat 43 procent van de mensen in de bijstand het vooral belangrijk vindt dat ze 'zin hebben' in werk dat wordt aangeboden en wil 49 procent geen lange reistijd.
Ook het SCP concludeert dat problemen met gedrag, uiterlijk en taal met enige regelmaat voorkomen. Volgens een ruwe schatting van ondervraagde gemeentelijke begeleiders van mensen in de bijstand kampt 20 tot 40 procent met gebrekkige werknemersvaardigheden, zoals te laat komen, zich niet afmelden en snel in conflict komen.
Verder heeft 10 tot 20 procent een onaangepast uiterlijk en 20 tot 30 procent problemen met de Nederlandse taal. Volgens de begeleiders kunnen sancties soms helpen, maar in de praktijk straffen gemeenten nauwelijks.
Beperkingen
Het zou vaak geen zin hebben, omdat problemen de bijstandsontvanger niet altijd zijn aan te rekenen door psychische of fysieke beperkingen. Ook kunnen kortingen op de uitkering anderen raken die er niets aan kunnen doen, omdat bijstandsontvangers gezinnen met kinderen hebben.
Verder voelt een deel van de mensen in de bijstand een inhouding toch niet, omdat ze in de schuldhulpverlening zitten en het niet in mindering wordt gebracht op het leefgeld.
Begeleiders kiezen er daarom eerder voor om mensen te stimuleren zich anders te kleden of te gedragen, bijvoorbeeld door een sollicitatietraining, kledingadvies of een re-integratietraject.
Sluit ook perfect aan op het later geopende topic door een andere user met dezelfde invalshoek: F&L / Welvaart maar geen welzijnquote:DE PRIJS VAN WERK
RUTGER BREGMAN − 24 november 2012
De arbeidsmarkt levert steeds meer zieke mensen af. Het voortdurend moeten ‘managen’ van ‘je eigen merk’ eist zijn tol, schrijft Rutger Bregman..
Er is iets goed fout met de Nederlandse arbeidsmarkt. Inmiddels heeft één op de acht werknemers een burn-out. De helft van alle Nederlanders zegt het te druk te hebben. Het meeste ziekteverzuim is een gevolg van depressie of overspannenheid. Meer dan de helft van alle depressieve werknemers noemt zijn werk als belangrijkste oorzaak voor de depressie.
Er wordt van alles aan gedaan. Nergens in Europa zijn meer psychologen per hoofd van de bevolking. Nergens gaan zoveel mensen naar de psycholoog of psychiater, zónder dat een psychische stoornis is vastgesteld. Tussen 1996 en 2011 steeg het gebruik van antidepressiva met maar liefst 230 procent. Depressies komen steeds minder voort uit jeugd- of relatieproblemen en steeds vaker uit problemen op het werk of ontslag.
Er is iets grondig mis met de arbeidsmarkt. Niet in economisch opzicht – dat ze ‘vastgeroest’, ‘op slot’ of ‘te bureaucratisch’ zou zijn. Nee, ze levert steeds meer zieke mensen af.
De eerste oorzaak: we hebben het drukker dan ooit. Op papier heeft de Nederlander misschien een korte werkweek, maar sinds de jaren tachtig zijn we alleen maar drukker geworden met werk, overwerk, zorg en opleiding. Waren we hier in 1985 nog 43,6 uur per week aan kwijt, in 2005 was dat al 48,6 uur. De stijging zat voor het grootste deel in de categorie ‘werk’. Sinds in 2008 de crisis uitbrak, zegt ruim de helft van de werknemers nog meer stress te ervaren.
Belangrijker is de tweede oorzaak, die ligt in de manier waarop we onze uren maken. Sinds de uitbraak van de crisis is de arbeidsmarkt flexibeler geworden. En ook dáár worden mensen depressiever van. Het is niet de vrijheid die ons parten speelt. Zelf je tijd indelen vermindert zelfs de stress, maar in de praktijk neemt die vrijheid juist af (volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek).
Flexibilisering maakt dat werknemers steeds meer met elkaar moeten concurreren, of ze nu een vaste of tijdelijke baan hebben. Flexibel zijn betekent: voortdurend aan ‘je eigen merk’ schaven en maximaal wendbaar zijn. Volgens arbeidspsychologen wordt overspannenheid vooral veroorzaakt door de daaruit voortvloeiende baanonzekerheid, werkdruk, informatieoverload en onbalans tussen werk en privé.
Stress en depressie
De explosie van stress en depressie is een gevolg van de manier waarop we onze samenleving en arbeidsmarkt hebben ingericht. Het is het resultaat van politieke keuzes, die op dit moment verder worden doorgezet. De verkiezingscampagne ging over Europa, de zorg en de crisis. De arbeidsmarkt werd weinig genoemd. In de formatie is de PvdA akkoord gegaan met aantasting van het ontslagrecht en bekorting van de WW, schijnbaar niet met al te grote moeite.
Eigenlijk is dat vreemd. Sinds de crisis wordt er gepleit voor méér regelgeving: voor banken, zorginstellingen, verzekeraars, woningbouwcorporaties, you name it. Maar als het over de arbeidsmarkt gaat, dan lijkt iedere regel er juist een te veel. ‘Baanzekerheid’ en ‘arbeidstijdverkorting’, decennialang onze belangrijkste politieke idealen, komen nauwelijks meer voor in het Haagse woordenboek. Het ontslagrecht wordt stap voor stap ‘versoepeld’. Er gaan zelfs stemmen op, bijvoorbeeld van VVD-minister Henk Kamp en van D66, om de werkweek te verlengen.
Natuurlijk, er is wel wat verzet. De gedecimeerde vakbeweging roept eens wat. En onlangs stuurden zestien rechtswetenschappers een brandbrief naar Den Haag. De Nederlandse arbeidsmarkt is al zeer flexibel, schreven ze. En dat de versoepeling van het ontslagrecht tot meer werkgelegenheid zou leiden, is nooit bewezen. Ook de concurrentiepositie wordt er niet mee bevorderd. De arbeidsproductiviteit gaat er immers door omlaag.
Bezwaren als deze zijn aan dovemansoren gericht. Alternatieven – loonmatiging, minder consumptie en meer vrije tijd – worden nauwelijks overwogen.
Ondertussen sluiten steeds meer mensen zich aan bij de karavaan van flexwerkers, meestal omdat ze niet anders kunnen. Volgens het UWV heeft één op de drie werknemers nu een flexbaan. De afbouw van rechten voor ‘vast’ wordt nauwelijks gecompenseerd met meer rechten voor ‘flex’. De trend gaat niet in de richting van het eerlijk verdelen van flexibiliteit, maar in de richting van meer flexibiliteit voor iedereen.
De argumenten van de voorstanders zijn steevast economisch. Flexibilisering zou de arbeidsmarkt ‘beter laten functioneren’ en voor ‘meer dynamiek’ zorgen. Langer werken zou bovendien de ‘houdbaarheid van de verzorgingsstaat’ garanderen. Maar de belangrijkste vraag wordt nauwelijks gesteld. Die gaat niet over de economische, maar over de maatschappelijke – zeg gerust geestelijke – gevolgen van deze politieke keuzes.
Het gaat slecht met ‘ons’
Wat doet het nieuwe werken met onszelf? Met ons leven? Met de manier waarop we samenleven?
De tijd voor hobby’s, muziek, vrienden, familie, kunst, cultuur en sport slinkt in rap tempo. Nederlanders besteden steeds minder tijd aan huisgenoten, vrienden en familie. Niet alleen hebben we het drukker, het onderscheid tussen werk en vrije tijd vervaagt. Als ‘manager van je eigen leven’ ben je in principe altijd aan het werk, daarmee geholpen door je smartphone.
En alsof dat nog niet genoeg is, heeft de flexibele mens – of deze nu in tijdelijke of vaste dienst is – minder het gevoel een zinvol onderdeel van een gemeenschap te zijn. Kerk, vereniging, partij en vakbond zijn al langer op hun retour. Nu brokkelt ook de laatste zuil van zekerheid, ons werk, in rap tempo af. Het gaat slecht met het ‘ons’ in Nederland.
Aan deze maatschappelijke teloorgang ligt een hardnekkig mensbeeld ten grondslag. In dit mensbeeld worden zowel studenten als werknemers, flex én vast, tot ‘menselijke grondstof’ gereduceerd: economische eenheden die zo efficiënt mogelijk moeten worden ingezet.
De woordkeuze van politici, economen en human-resourcesmanagers is veelzeggend. Werknemers zouden ‘concurrerende’ wezens zijn. Om zichzelf als ‘menselijk kapitaal’ te kunnen verkopen op de ‘arbeidsmarkt’ moeten ze in zichzelf ‘investeren’. In de ‘kenniseconomie’ zorgt ‘life long learning’ ervoor dat zij hun ‘concurrentiekracht’ behouden. Niet toevallig is in het regeerakkoord afgesproken dat ontslagen werknemers geen vergoeding meer krijgen, maar een ‘transitiebudget’ voor omscholing. Zelfs de vakbond CNV pleit voor een ‘APK’ (‘Arbeidsmarkt Positie Keuring’) voor ontslagen werknemers. Net als een auto in de garage wordt het ‘menselijk kapitaal’ van de werknemer dan gekeurd door een ‘deskundige’, die vervolgens een ‘verbetertraject’ aanbeveelt. De immer concurrerende werknemer moet daar wel zijn best voor doen. ‘Wie dat niet doet, moet op de blaren zitten’, waarschuwde voorzitter van CNV Jongeren IJmert Muilwijk in deze krant. Mislukken is een kwestie van ‘eigen verantwoordelijkheid’ geworden.
Voorlopig zal de trend van harder, flexibeler en prestatiegerichter werken niet worden gekeerd. Rechts wil het, links slikt het. Zelfs de belangrijkste graadmeter van de toekomst, het onderwijs, wordt verder ten dienste gesteld van de arbeidsmarkt.
‘Nutteloze’ vakken als geschiedenis, kunst, aardrijkskunde en literatuur zijn op de achtergrond geraakt. Ook CKV (culturele en kunstzinnige vorming) moet nu wijken voor de ‘kernvakken’. Aan de universiteit krijgen alleen de topsectoren die geld opleveren extra subsidie. Het sleutelwoord is innovatie – een eufemisme voor wetenschap die geld oplevert.
Studenten gaan meer lenen met het argument dat studeren een ‘investering in jezelf’ is. De onderliggende boodschap luidt: doe geen pretstudie maar een ‘nuttige’ opleiding waarvan de investering rendeert. Studeren moet bovendien steeds sneller, waardoor een recordaantal overspannen studenten bij de psycholoog loopt. Ondertussen verschraalt het studentenleven binnen verenigingen, commissies en medezeggenschapsraden. Alleen ‘cv-building’ is nog een overtuigend argument om mee te doen.
Het onderricht van de werknemer richt zich nu ook op de persoon zelf. Op zijn assertiviteit, de mate waarin hij een ‘teamspeler’ is en bovenal zijn flexibiliteit. Werknemers worden in HR-trainingen niet alleen in hun functie beoordeeld, hun hele persoonlijkheid moet de toets der kritiek doorstaan. Werken en leren zijn in de kenniseconomie onlosmakelijk met elkaar verbonden. Flexibiliteit is nu een deugd op zich, voor zowel vaste als tijdelijke werknemers. Mei Li Vos, PvdA-Kamerlid en zelfbenoemd beschermvrouwe van de zzp’ers, vatte het onlangs treffend samen: we moeten ook ‘in ons hoofd’ flexibel worden.
Maar de werknemer die tot ‘levenslang leren’ is veroordeeld, is niet onderhevig aan permanente verwondering. Hij lijdt aan chronische kennisstress.
Succes is keuze
Uiteindelijk is er slechts één kink in de kabel: dit willen we helemaal niet. We wíllen niet harder werken. Uit iedere arbeidsenquête blijkt dat we juist minder willen werken. Desnoods voor een lager salaris. Zowel mannen als vrouwen geven de voorkeur aan een deeltijdbaan van tussen de 20 en 34 uur per week.
We willen ook niet flexibel zijn. Vrijwel alle werknemers verkiezen baanzekerheid boven een hoger inkomen, meer vrijheid of een bijscholingstraject – zeker sinds de crisis is uitgebroken. Ontslagen vijftigers hebben geen behoefte aan een leven lang leren als er toch geen baan in het verschiet ligt. De helft van het aantal zzp’ers geeft er na drie jaar de brui aan. De vrijheid van het ondernemerschap is maar al te vaak de afhankelijkheid van opdrachtgevers, de conjunctuur en de concurrentie.
Natuurlijk, er zijn best werknemers die van baan willen veranderen. Dan zijn ze op zoek naar ‘een nieuwe uitdaging’ of willen ze gewoon meer geld verdienen. Maar altijd onder één voorwaarde: een nieuwe baan mag niet ten koste gaan van hun baanzekerheid. ‘Het gaat niet om baanzekerheid, het gaat om werkzekerheid’, klinkt het dan al snel. Werknemers zouden zich niet zo druk moeten maken over hun contract. Ze moeten er gewoon voor zorgen dat ze aantrekkelijk blijven voor werkgevers. Maar dat is een wereld van verschil: baanzekerheid is een recht, werkzekerheid een gunst.
Voor eenieder met succes is dit mensbeeld zo gek nog niet. Voor zolang het duurt mogen de succesvollen zich op de borst kloppen. Succes is dan hun eigen keuze. Voor veel lageropgeleiden, minderheden, ouderen, jongeren, alleenstaande moeders, arbeidsongeschikten en werklozen is het flexibele mensbeeld een ramp. Met werkzekerheid betalen ze hun rekeningen niet. En daar mogen ze alleen zichzelf de schuld van geven.
Het grootste verlies wordt door ons allemaal geleden. Nederlanders zijn jaar in jaar uit, al zo’n drie decennia achter elkaar, minder in staat van ‘het goede leven’ te genieten. Natuurlijk maakt werk daar een belangrijk onderdeel van uit. Maar minder vrije tijd en minder zekerheid betekenen minder verwondering, minder zorg voor elkaar, minder vriendschap, minder saamhorigheid en minder genieten.
Dat is geen kwestie van ‘eigen verantwoordelijkheid’. Het is het resultaat van politieke keuzes.
Rutger Bregman (1988) is historicus en redacteur van de Volkskrant.
http://www.loopbaanconsul(...)lkskrant-24-11-2012/
Twee algemene politiek ideologische dogma’s:quote:Op donderdag 6 december 2012 23:26 schreef Tomatenboer het volgende:
Even een schop omhoog voor dit topic.
Dit topic is nog altijd actueel.
Ook Rutger Bregman, redacteur bij de Volkskrant en historicus is het met mij eens. Hij schreef een zeer treffend betoog:
[..]
Sluit ook perfect aan op het later geopende topic door een andere user met dezelfde invalshoek: F&L / Welvaart maar geen welzijn
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |