Kun je nagaan hoe enorm veel overeenkomsten we hebben. Onze computerbouwkunsten en ratio ten spijt, verreweg het meeste van ons gedrag is nog steeds dierlijk en instinctief.quote:Op maandag 9 januari 2012 12:53 schreef sjoemie1985 het volgende:
als chimpansees voor minimaal 98% op de mens lijkt dan wil ik niet weten hoeveel verschillen er nog in die laatste 2% zitten en wat dan die overeenkomsten zijn in die eerste 98%
Want ik zie een chimpansee nog geen computer ontwikkelen of even naar de winkel wandelen om kleren te kopen omdat hij zich naakt voelt of praten zoals wij mensen dat doen en noem al die handelingen die mensen wel kunnen chimpansees niet.
Klopt, dat is omdat wij in het dagelijks taalgebruik wij daarmee het onderscheid bedoelen tussen onze soort en alle andere. Dat is gewoon een semantische discussie. Als je biologisch gaat kijken, krijgen die woorden een andere betekenis.quote:Op maandag 9 januari 2012 12:20 schreef Tijn het volgende:
[..]
Juist in het taalgebruik behoren mensen niet tot de dieren. Wanneer je praat of schrijft over dieren, bedoel je daar nooit ook mensen mee.
Wat is "dierlijk"? Dieren zijn toch (volgens wikipedia)quote:Op maandag 9 januari 2012 12:20 schreef Tijn het volgende:
Ik zeg ook niet dat we geen dieren zijn. We zijn logischerwijs alleen wel anders dan de meeste andere dieren, en daarmee dus minder dierlijk.
Lijkt me 100% van toepassing op de mens.quote:met zintuigen uitgeruste, meercellige organismen, die hun energie niet door fotosynthese opwekken maar deze uit organische stof betrekken (verkregen door andere organismen op te eten en te verteren) en zuurstof voor hun ademhaling nodig hebben
Eigenschappen van dieren. Wederom geldt dat als je het wetenschappelijk bekijkt, mensen ook tot die groep worden gerekend, maar in het dagelijks taalgebruik niet. Dus in dat laatste geval betekent dierlijk die eigenschappen van dieren waarmee ze zich van mensen onderscheiden.quote:
Waarmee onderscheiden dieren zich dan van mensen in het dagelijks taalgebruik, en van welke dieren? Van vissen, insecten, zoogdieren?quote:Op maandag 9 januari 2012 14:24 schreef Tijn het volgende:
[..]
Eigenschappen van dieren. Wederom geldt dat als je het wetenschappelijk bekijkt, mensen ook tot die groep worden gerekend, maar in het dagelijks taalgebruik niet. Dus in dat laatste geval betekent dierlijk die eigenschappen van dieren waarmee ze zich van mensen onderscheiden.
quote:Op zondag 8 januari 2012 19:19 schreef BlackLodge het volgende:
Maar als mensen koeien dieren zijn, wat is dan de definitie van een "mens""koe"? Of houdt dat woord op met bestaan bij deze conclusie?
Misschien is dat niet de juiste formulering van de vraag, en zou het moeten zijn "wat is het verschil tussen de mens en de andere diersoorten?"quote:Op maandag 9 januari 2012 09:40 schreef SingleCoil het volgende:
Het maakt de vraag "wat is het verschil tussen mens en dier" wel weer aardig: stel je de mensheid voor, over 10 miljoen jaar. Zouden die de huidige mens als mens zien of als dier?
andersomquote:Op maandag 9 januari 2012 14:28 schreef Murvgeslagen het volgende:
[..]
Waarmee onderscheiden dieren zich dan van mensen in het dagelijks taalgebruik, en van welke dieren? Van vissen, insecten, zoogdieren?
Hij had het over de betekenis van mens in het dagelijks leven.quote:Op maandag 9 januari 2012 15:00 schreef Mr.44 het volgende:
[..]
andersom
waarin onderscheiden de mensen zich van de rest van de dieren
en dan kan je het rijtje afgaan van eigenschappen waarin
gewervelden zich onderscheiden van de rest van de dieren
de zoogdieren zich onderscheiden van de rest van de gewervelden
de primaten...
de apen..
en als laatst waarin de mens zich dan weer onderscheid van de rest van de apen
en soms doen we dat welquote:Op maandag 9 januari 2012 12:20 schreef Tijn het volgende:
[..]
Juist in het taalgebruik behoren mensen niet tot de dieren. Wanneer je praat of schrijft over dieren, bedoel je daar nooit ook mensen mee.
Misschien zou dat moeten veranderen.quote:Op maandag 9 januari 2012 15:02 schreef Murvgeslagen het volgende:
[..]
Hij had het over de betekenis van mens in het dagelijks leven.
Welke problemen doel je op?quote:Op maandag 9 januari 2012 15:10 schreef Mr.44 het volgende:
[..]
Misschien zou dat moeten veranderen.
Een deel van de problemen die we hebben als mensen komt door het ontkennen dat we dieren zijn, inclusief de dierlijke instincten en driften die daaruit voortkomen.
maar het belangrijkste verschil blijft dan onze intelligentie en een lichaam dat het mogelijk maakt daar ook iets mee te doen. Zie flipper maar eens gereedschap maken met een bek en een paar vinnen.
Nou ja, de mens is wel naar het evenbeeld van God geschapen. Dieren zijn maar dieren.quote:Op maandag 9 januari 2012 15:50 schreef Wootism het volgende:
Hoezo kan hier al en tweede topic van zijn?
Mensen zijn gewoon dieren. Veel mensen voelen zich alleen te pretentieus om tot de dieren te behoren. Het woord 'mens' is gewoon een soortnaam zoals hond, vis en mier.
De mens is gewoon een goed ontwikkeld beestje
Tevens zit er aan deze discussie ook wel een religieus geurtje.
Als de mens naar het evenbeeld van een god is geschapen dan is die god alles behalve een perfect wezen. (Nog afgezien van de vraag wat zo'n god met een piemel moet.)quote:Op maandag 9 januari 2012 16:10 schreef SingleCoil het volgende:
[..]
Nou ja, de mens is wel naar het evenbeeld van God geschapen. Dieren zijn maar dieren.
Hmm.. en als wat zou je de prehistorische mens, die alle aspecten van beschaving die je typisch menselijk noemt ontbeerde, dan omschrijven? Dieren? Mensen? Beide?quote:Op zondag 8 januari 2012 22:32 schreef Tijn het volgende:
[..]
Ik denk niet dat er genetisch een verschil is tussen mensen en dieren in elk geval.
In het kader van een nondiscussie...quote:Op maandag 9 januari 2012 16:12 schreef Molurus het volgende:
[..]
Als de mens naar het evenbeeld van een god is geschapen dan is die god alles behalve een perfect wezen. (Nog afgezien van de vraag wat zo'n god met een piemel moet.)
Ik denk dat godsdienst een hele belangrijke rol speelt in deze discussie. Het zullen namelijk vooral de niet-nuchtere gelovigen zijn die ontkennen dat de mens gelijk is aan dier.quote:Op maandag 9 januari 2012 16:20 schreef Murvgeslagen het volgende:
[..]
In het kader van een nondiscussie...
Eh, nee, God is naar het evenbeeld van de mens geschapen. Met menselijke eigenschappen, behoeften, en normen en waarden. Want dat kwam wel handig uit enzo.quote:Op maandag 9 januari 2012 16:10 schreef SingleCoil het volgende:
Nou ja, de mens is wel naar het evenbeeld van God geschapen.
Hoezo 'maar'quote:Dieren zijn maar dieren.
problemen met seksquote:
Dat is vaak op basis van het erkennen van een ziel en/of geest.quote:Op maandag 9 januari 2012 16:22 schreef Wootism het volgende:
[..]
Ik denk dat godsdienst een hele belangrijke rol speelt in deze discussie. Het zullen namelijk vooral de niet-nuchtere gelovigen zijn die ontkennen dat de mens gelijk is aan dier.
Hilarisch? Dat gok ik dan.quote:Op maandag 9 januari 2012 16:43 schreef Loppe het volgende:
Wat zou een dier denken over deze discussie?
Die zijn veel slimmer, die maken zich niet druk om semantische discussies en doen gewoon waar het om draait: voortplanting!quote:Op maandag 9 januari 2012 16:43 schreef Loppe het volgende:
Wat zou een dier denken over deze discussie?
wat denk jij er over?quote:Op maandag 9 januari 2012 16:43 schreef Loppe het volgende:
Wat zou een dier denken over deze discussie?
Mensen zijn ook geen dieren. Dieren hebben geen ziel.quote:Op maandag 9 januari 2012 16:22 schreef Wootism het volgende:
[..]
Ik denk dat godsdienst een hele belangrijke rol speelt in deze discussie. Het zullen namelijk vooral de niet-nuchtere gelovigen zijn die ontkennen dat de mens gelijk is aan dier.
Atheistensprookjesquote:Op maandag 9 januari 2012 16:23 schreef Akziom het volgende:
[..]
Eh, nee, God is naar het evenbeeld van de mens geschapen. Met menselijke eigenschappen, behoeften, en normen en waarden. Want dat kwam wel handig uit enzo.
Dieren zijn minder waard dan mensen. Daarom is het OK om dieren dood te maken en mensen niet.quote:[..]
Hoezo 'maar'
Ik geloof je onderschrift meteenquote:Op maandag 9 januari 2012 16:57 schreef SingleCoil het volgende:
[..]
Atheistensprookjes
[..]
Dieren zijn minder waard dan mensen. Daarom is het OK om dieren dood te maken en mensen niet.
Sommige dieren vinden het interessant of vermakelijk. Maar de meeste dieren zijn niet in staat om over dit soort abstracte zaken na te denken.quote:Op maandag 9 januari 2012 16:43 schreef Loppe het volgende:
Wat zou een dier denken over deze discussie?
*proest*quote:Op maandag 9 januari 2012 16:56 schreef SingleCoil het volgende:
Mensen zijn ook geen dieren. Dieren hebben geen ziel.
Weet je wat, laten we anders God, Zeus, en het Flying Spaghettimonster buiten deze discussie laten. Die hebben allemaal niets te maken met de vraag of de mens een diersoort is of niet.quote:
Sommige diersoorten zijn minder waard dan anderen. Daarom is het OK om sommige dieren te doden al naar gelang je wilt (tegen het doden van plakdiertjes hebben de meesten in ieder geval geen bezwaar, muggen is doorgaans ook geen probleem). Andere dieren mag je alleen doden conform bepaalde regels (slachtvee). Weer andere diersoorten mag je helemaal niet doden (tijgers, mensen, apen).quote:Dieren zijn minder waard dan mensen. Daarom is het OK om dieren dood te maken en mensen niet.
Dieren hebben geen ziel omdat ze niet naar de hemel gaan. Mensen wel. Dieren zijn door God geschapen om de mens te dienen.quote:Op maandag 9 januari 2012 17:27 schreef Akziom het volgende:
[..]
*proest*
1. Wat is een ziel?
2. Waarom zouden dieren die niet hebben?
3. Waar in de definitie van "dier" staat precies de eis "zielloos" genoemd?
Gristelijke leugens.quote:Op maandag 9 januari 2012 17:36 schreef SingleCoil het volgende:
Dieren hebben geen ziel omdat ze niet naar de hemel gaan. Mensen wel. Dieren zijn door God geschapen om de mens te dienen.
Maar wel mooi als je een overtuigd carnivoor bentquote:
Dat deze conservative denkwijze nog kan bestaan in 2012.quote:Op maandag 9 januari 2012 17:36 schreef SingleCoil het volgende:
[..]
Dieren hebben geen ziel omdat ze niet naar de hemel gaan. Mensen wel. Dieren zijn door God geschapen om de mens te dienen.
Hoe vaak ik het ook hoor, ik kan me er toch nog steeds over blijven verbazen dat mensen dit soort dingen als een absolute waarheid kunnen verkondigen.quote:Op maandag 9 januari 2012 17:36 schreef SingleCoil het volgende:
[..]
Dieren hebben geen ziel omdat ze niet naar de hemel gaan. Mensen wel. Dieren zijn door God geschapen om de mens te dienen.
Opmerkelijke uitspraak voor een ongelovige.quote:Op maandag 9 januari 2012 17:36 schreef SingleCoil het volgende:
[..]
Dieren hebben geen ziel omdat ze niet naar de hemel gaan. Mensen wel. Dieren zijn door God geschapen om de mens te dienen.
een mens is bijvoorbeeld geen zoogdier?quote:Op maandag 9 januari 2012 16:56 schreef SingleCoil het volgende:
[..]
Mensen zijn ook geen dieren. Dieren hebben geen ziel.
viel jij niet in de categorie niet christen/moslim?quote:Op maandag 9 januari 2012 17:36 schreef SingleCoil het volgende:
[..]
Dieren hebben geen ziel omdat ze niet naar de hemel gaan. Mensen wel. Dieren zijn door God geschapen om de mens te dienen.
Joden ook niet. Die hebben Jezus vermoord.quote:Op maandag 9 januari 2012 17:41 schreef Haushofer het volgende:
[..]
Maar wel mooi als je een overtuigd carnivoor bent
Mensen met rood haar hebben trouwens ook geen ziel. En bij Joden twijfel ik nog een beetje.
niet - niet ? Ik vind het niet zo belangrijk iig. Deze discussie is wel grappig.quote:Op maandag 9 januari 2012 17:57 schreef Mr.44 het volgende:
[..]
viel jij niet in de categorie niet christen/moslim?
Hoe planten dieren zich dan voort?quote:Op maandag 9 januari 2012 18:16 schreef grrrbeer het volgende:
Dieren zijn niet neukbaar. Wel eetbaar.
Persoonlijke mening althans.
Ben nu bezig met het maken van rundervinkjes. Zal er tijdens het eten even aan denken dat ik eigenlijk mijn eigen soort aan het consumeren ben.quote:
Mag het nou net zo zijn dat wij vandaag vegetarisch etenquote:Op maandag 9 januari 2012 18:21 schreef Wootism het volgende:
Ben nu bezig met het maken van rundervinkjes. Zal er tijdens het eten even aan denken dat ik eigenlijk mijn eigen soort aan het consumeren ben.
Save the plants! Eat a vegetarian!quote:Op maandag 9 januari 2012 18:29 schreef heartz het volgende:
[..]
Mag het nou net zo zijn dat wij vandaag vegetarisch eten
Lekker gekruide pasta met een lekkere salade.
Ja, daar wordt het dus lastig. Het lijkt me in elk geval correct om de mens van vroeger dierlijker dan de moderne mens te noemen. Maar dit is wel een ernstig hellend vlak natuurlijk.quote:Op maandag 9 januari 2012 16:19 schreef Molurus het volgende:
[..]
Hmm.. en als wat zou je de prehistorische mens, die alle aspecten van beschaving die je typisch menselijk noemt ontbeerde, dan omschrijven? Dieren? Mensen? Beide?
Maja, als daar geen noemenswaardig genetisch verschil bestaat is er alle reden om te veronderstellen dat als je een holbewonerbaby met een teletijdmachine naar deze tijd zou halen hij of zij zou opgroeien als 'een normaal mens'. (En vice versa uiteraard.)quote:Op maandag 9 januari 2012 18:48 schreef Tijn het volgende:
[..]
Ja, daar wordt het dus lastig. Het lijkt me in elk geval correct om de mens van vroeger dierlijker dan de moderne mens te noemen. Maar dit is wel een ernstig hellend vlak natuurlijk.
En we zijn dan ook nog eens het dier op aarde dat de langste tijd na de geboorte nog compleet hulpeloos is.quote:Op maandag 9 januari 2012 18:51 schreef Molurus het volgende:
[..]
Maja, als daar geen noemenswaardig genetisch verschil bestaat is er alle reden om te veronderstellen dat als je een holbewonerbaby met een teletijdmachine naar deze tijd zou halen hij of zij zou opgroeien als 'een normaal mens'. (En vice versa uiteraard.)
De conclusie daarvan zou zijn dat we als dier geboren worden en pas in de loop van onze kindertijd 'mensen' worden.
Niet je eigen soort (=mens). Wel je eigen rijk, stam, en klasse (=zoogdier).quote:Op maandag 9 januari 2012 18:21 schreef Wootism het volgende:
Ben nu bezig met het maken van rundervinkjes. Zal er tijdens het eten even aan denken dat ik eigenlijk mijn eigen soort aan het consumeren ben.
Kloptquote:Op maandag 9 januari 2012 19:51 schreef Akziom het volgende:
[..]
Niet je eigen soort (=mens). Wel je eigen rijk, stam, en klasse (=zoogdier).
Vind ik een mooie omschrijving. Eigenlijk blijkt hieruit dat omdat wij onszelf kunnen definiėren wij de mens geen dier vinden. Maar wij zien de omschrijving van een dier gewoon anders dan zoals het daadwerkelijk is.quote:The word "animal" comes from the Latin word animalis, meaning "having breath".[1] In everyday colloquial usage, the word sometimes refers to non-human animals. Sometimes, only closer relatives of humans such as mammals and other vertebrates are meant in colloquial use.[2] The biological definition of the word refers to all members of the kingdom Animalia, encompassing creatures as diverse as sponges, jellyfish, insects and humans.[3]
Ik denk dat daar wel wat in zit. Ik denk dat datgene wat ons mens maakt, het menselijke aspect, dingen die wij menselijk vinden, voornamelijk wordt aangeleerd. Mensen zijn daar ook erg vatbaar voor, het is denk ik de reden dat baby's zo hulpeloos zijn en kinderen zo makkelijk dingen kunnen leren. Het gaat bij mensen om het leren van dingen.quote:Op maandag 9 januari 2012 18:51 schreef Molurus het volgende:
[..]
De conclusie daarvan zou zijn dat we als dier geboren worden en pas in de loop van onze kindertijd 'mensen' worden.
Er is bij elk dier, ook de mens, sprake van een verhouding tussen instinct en aangeleerd gedrag. Bij de mens is de verhouding alleen veel meer richting aangeleerd gedrag en bij de meeste andere dieren meer richting instinct. Wat de verhoudingen precies zijn, verschilt per dier. En logischerwijs is het bij dieren die veel op ons lijken, zoals chimpansees, niet heel erg anders dan bij ons. Maar toch zijn baby-chimpansees een stuk minder geneigd om dingen voor waar aan te nemen en zich te houden aan wat ze geleerd hebben dan baby-mensen.quote:
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |