Ooit zo een triest vooringenomen onderzoek resultaat gelezen?quote:Vleeseters zijn egoïstischer'
NIJMEGEN - Mensen die graag vlees eten zijn egoïstischer, minder sociaal en 'hufteriger'. „Vlees eten haalt het slechtste in de mens naar boven.”
Foto: CORBIS
Dat concluderen drie hoogleraren uit Tilburg en Nijmegen, die verschillende onderzoeken hebben gedaan naar de psychologische betekenis van vlees en vlees eten. Carnivoren voelen zich superieur aan anderen, zeggen de professoren; zij denken dat vegetariërs en flexitariërs beter in hun vel zitten en minder eenzaam zijn.
De onderzoeken zijn gedaan door economisch psycholoog Marcel Zeelenberg, consumentenwetenschapper Diederik Stapel van de Universiteit van Tilburg en sociaal psycholoog Roos Vonk van de Radboud Universiteit, die overigens tevens lid is van de Partij voor de Dieren en voormalig voorzitter van de actiegroep Wakker Dier.
In een studie werd een groep proefpersonen onzeker gemaakt. Daarna moesten zij kiezen of ze een biefstuk, een omelet of vis wilden eten. In de onzekere groep koos 60 procent voor de biefstuk, terwijl in een controlegroep maar 20 procent het vlees prefereerde. Bij een ander onderzoek kregen sommige mensen een plaatje van een biefstuk te zien en anderen een afbeelding van een koe of een boom. Degenen die de biefstuk hadden gezien, reageerden daarna bij meerkeuzevragen egoïstischer, aldus de hoogleraren.
„Vleeseters denken meer in termen van dominantie en de baas zijn. Vlees eten is een manier om je te verheffen boven anderen”, zo stelt Vonk.
Vreemd, ik zie toch echt bij de supermarkt geen briefjes hangen over carnivorenclubs, of politieke partijen die zichzelf beter vinden omdat ze vlees eten (in tegenstelling tot vegetariërs).quote:Carnivoren voelen zich superieur aan anderen
Kritische wetenschappers zoeken naar falsificatie, niet naar bevestigingquote:Op vrijdag 26 augustus 2011 00:41 schreef DJKoster het volgende:
Dit topic en (het merendeel van) de reacties bewijzen nog meer het gelijk van dit onderzoek.
Wij van Wc-eend...quote:Roos Vonk van de Radboud Universiteit, die overigens tevens lid is van de Partij voor de Dieren en voormalig voorzitter van de actiegroep Wakker Dier
Daar heb ik overheen gelezen. Duidelijk gekleurd onderzoekje.quote:
Je hebt wel een punt, maar ik zou van jou graag (heel graag zelfs) willen weten hoe jij denkt dat je bokkenkaas kunt maken.quote:Op vrijdag 26 augustus 2011 00:43 schreef Staal het volgende:
Vreemde stelling en manier van onderzoeken. Voorbeeld: het groeiende aantal vegetariers die de meeste geitenkaas afnemen en totaal geen benul hebben dat er geen bokkenkaas is en wat het lot van die jonge bokjes is. Wat je niet ziet is er niet, blijkbaar.
Ik vind het juist te waarderen dat vleeseters in Nederland langzaam steeds meer bewust raken van waar hun vlees vandaan komt en ook vaker besluiten geen kiloknallervlees meer te kopen.
Ik ben geen vegetarier en eet alles met mate. Ik schreef juist dat die vegetariers niet beseffen dat er geen bokkenkaas is. Bokkenvlees is overigens ook niet te vinden bij slagers. Dus dat is wel een probleem voor die geitenboeren.quote:Op vrijdag 26 augustus 2011 00:52 schreef bas-beest het volgende:
[..]
Je hebt wel een punt, maar ik zou van jou graag (heel graag zelfs) willen weten hoe jij denkt dat je bokkenkaas kunt maken.
Die allemaal vlees eten.quote:Op vrijdag 26 augustus 2011 01:19 schreef Pulzzar het volgende:
Er zit toch wel een kern van waarheid in hoor. Vegetariërs zijn minder eenzaam omdat ze vaak ook een stuk of 20 katten als huisdier hebben.
quote:Op vrijdag 26 augustus 2011 02:40 schreef Harunobu het volgende:
Typisch een vleeseterreactie. Je ziet het altijd als het ergens over vegetariers gaat dat er een paar vleeseters komen die met idiote argumenten in de aanval gaan, ookal is er geen discussie. Zo onzeker die gasten. Ze denken niet echt positief over zichzelf.
Fixed.quote:Roos Vonk van de Radboud Universiteit, die overigens tevens lid is van de Partij voor de Dieren en voormalig voorzitter van de actiegroep Wakker Dier.
In een studie werd door de onderzoeker een lading data verzonnen om z'n standpunt te bevestigen. De resultaten van het onderzoek bevestigden dat vlees eten voor onzekere stommerts is en iedereen vegetarisch moet eten om nirwana te bereiken.
In een studie werd een groep proefpersonen onzeker gemaakt. Daarna moesten zij kiezen of ze een biefstuk, een omelet of vis wilden eten. In de onzekere groep koos 60 procent voor de biefstuk, terwijl in een controlegroep maar 20 procent het vlees prefereerde. Bij een ander onderzoek kregen sommige mensen een plaatje van een biefstuk te zien en anderen een afbeelding van een koe of een boom. Degenen die de biefstuk hadden gezien, reageerden daarna bij meerkeuzevragen egoïstischer, aldus de hoogleraren.
Dat gaat wat ver, maar de conclusie van dit artikel is zeker niet wetenschappelijk te noemen.quote:
Misschien moet je de OP eerst eens lezen.quote:Op vrijdag 26 augustus 2011 02:40 schreef Harunobu het volgende:
Typisch een vleeseterreactie. Je ziet het altijd als het ergens over vegetariers gaat dat er een paar vleeseters komen die met idiote argumenten in de aanval gaan, ookal is er geen discussie. Zo onzeker die gasten. Ze denken niet echt positief over zichzelf.
Psychologie is geen wetenschap. Dus de kritiek is onterecht en deze thread in het verkeerde forum.
Heb wel eens gelezen dat er gestoorden zijn die hun kat (of ander huisdier) op een vegetarisch dieet zetten.quote:
Dat dus... pescatariër is daar een mooie term voor.quote:Op vrijdag 26 augustus 2011 03:54 schreef Madame_Paon het volgende:
En sinds wanneer noemt men viseters nog steeds vegetariër?
Kweekzalm wordt tegenwoordig veel gefokt met plantaardig eiwit begreep ik uit de wilde keuken, vismeel wordt vervangen door paardenboonquote:Op vrijdag 26 augustus 2011 11:26 schreef bas-beest het volgende:
[..]
Heb wel eens gelezen dat er gestoorden zijn die hun kat (of ander huisdier) op een vegetarisch dieet zetten.
Precies! Dat gebeurt serieus en ik vind het egoïstisch dat die huisdieren daarom ook maar vegetarisch moeten eten, terwijl ze in het wild jagen op levende dieren. Dat vegetarische voer is voor die beesten zelfs ongezond.quote:Op vrijdag 26 augustus 2011 11:26 schreef bas-beest het volgende:
[..]
Heb wel eens gelezen dat er gestoorden zijn die hun kat (of ander huisdier) op een vegetarisch dieet zetten.
Ik heb nog wel wat methodologische bedenkingen bij dit experimentje.quote:In een studie werd een groep proefpersonen onzeker gemaakt. Daarna moesten zij kiezen of ze een biefstuk, een omelet of vis wilden eten. In de onzekere groep koos 60 procent voor de biefstuk, terwijl in een controlegroep maar 20 procent het vlees prefereerde. Bij een ander onderzoek kregen sommige mensen een plaatje van een biefstuk te zien en anderen een afbeelding van een koe of een boom. Degenen die de biefstuk hadden gezien, reageerden daarna bij meerkeuzevragen egoïstischer, aldus de hoogleraren.
Daar lijkt me dan ook niks op tegen, maar het ging me om mensen die hun huisdier echt alleen maar vegetarisch te eten geven (dus helemaal geen vlees etc.).quote:Op vrijdag 26 augustus 2011 11:33 schreef Pietverdriet het volgende:
[..]
Kweekzalm wordt tegenwoordig veel gefokt met plantaardig eiwit begreep ik uit de wilde keuken, vismeel wordt vervangen door paardenboon
Wat is volgens jou dan het verschil tussen 'vleeseter' en 'vleesetend dier'?quote:Op vrijdag 26 augustus 2011 18:32 schreef Harunobu het volgende:
Ik ga niet concreet reageren. Dit is geen wetenschap topic.
Verder is de term 'vleeseter' niet hetzelfde als 'carnivoor'.
In dit verband wordt met een vleeseter iemand bedoeld die onder andere vlees eet. Een carnivoor in de natuur is een dier dat uitsluitend of voornamelijk vlees eet om in leven te blijven. De mens is van nature een omnivoor, een diersoort die zowel planten als vlees eet.quote:Op vrijdag 26 augustus 2011 18:37 schreef bas-beest het volgende:
[..]
Wat is volgens jou dan het verschil tussen 'vleeseter' en 'vleesetend dier'?
Jij stinkt, weet je dat?quote:Op zaterdag 27 augustus 2011 21:44 schreef dWc_RuffRyder het volgende:
What the fuck moet ik me voorstellen bij 'onzeker worden gemaakt'?
Je moet niet zo lullig doen want het was onwijs warm op die meet. Maar hij stonk inderdaad echt verschrikkelijk.quote:
Zucht, ik gaf antwoord op je vraag. En het mag duidelijk zijn dat her werktquote:Op zondag 28 augustus 2011 13:03 schreef dWc_RuffRyder het volgende:
[..]
Zegt degene met stront aan z'n lul, vieze flikker.
Je kunt natuurlijk wel enige vraagtekens zetten bij het wetenschappelijke karakter van dit onderzoek. Het lijkt er hier sterk op dat de (gewenste) conclusie vooraf ging aan dit nogal eenzijdige onderzoek.quote:Op zondag 28 augustus 2011 12:55 schreef Sicstus het volgende:
Typisch topic. In de politiek zie je dat ook helaas steeds meer, als de uitkomst van een onderzoek je niet aanstaat dat je tegen die wetenschappers gaat ageren, of over 'weggegooid' belastinggeld gaat jammeren.
Er valt sowieso heel weinig zinnigs te zeggen op basis van zo'n beknopt stukje in de media.quote:Op zondag 28 augustus 2011 13:44 schreef Molurus het volgende:
[..]
Je kunt natuurlijk wel enige vraagtekens zetten bij het wetenschappelijke karakter van dit onderzoek. Het lijkt er hier sterk op dat de (gewenste) conclusie vooraf ging aan dit nogal eenzijdige onderzoek.
Gezien het subforum waar we in zitten verwachtte ik gewoon een serieus antwoord, ja?!quote:Op zondag 28 augustus 2011 13:31 schreef Pietverdriet het volgende:
[..]
Zucht, ik gaf antwoord op je vraag. En het mag duidelijk zijn dat her werkt
Dat was het ook, en je werd onzeker en daardoor boos. Staal had het direct door. Maar je weet nu hoe het werkt, niet meer boos zijn, hmmm?quote:Op zondag 28 augustus 2011 15:18 schreef dWc_RuffRyder het volgende:
[..]
Gezien het subforum waar we in zitten verwachtte ik gewoon een serieus antwoord, ja?!
Oh wacht, er wordt letterlijk 'onzeker gemaakt' bedoeld? Ik dacht dat het één of andere term was waarvan ik de betekenis nog niet wist. Ik dacht dat je me wou uitschelden om een reactie van mij uit een ander topic ofzo, weet ik veel. Tuurlijk counter ik dan meteenquote:Op zondag 28 augustus 2011 18:13 schreef Pietverdriet het volgende:
[..]
Dat was het ook, en je werd onzeker en daardoor boos. Staal had het direct door. Maar je weet nu hoe het werkt, niet meer boos zijn, hmmm?
Dit onderzoek is niet eens serieus te nemen.quote:Op zondag 28 augustus 2011 12:55 schreef Sicstus het volgende:
Typisch topic. In de politiek zie je dat ook helaas steeds meer, als de uitkomst van een onderzoek je niet aanstaat dat je tegen die wetenschappers gaat ageren, of over 'weggegooid' belastinggeld gaat jammeren.
Wetenschappers hoeven ook helemaal niet objectief te zijn. Of het onderzoek serieus te nemen valt hangt af van b.v. de gehanteerde methodiek, maar daar valt niets over te zeggen op basis van het beknopte stukje in de OP.quote:Op zondag 28 augustus 2011 18:47 schreef Madame_Paon het volgende:
[..]
Dit onderzoek is niet eens serieus te nemen.
"sociaal psycholoog Roos Vonk van de Radboud Universiteit, die overigens tevens lid is van de Partij voor de Dieren en voormalig voorzitter van de actiegroep Wakker Dier".
Die is dus al duidelijk niet objectief.
Akkoord. Maar dan geldt volgens diezelfde logica ook dat bijvoorbeeld geen enkele econoom lid kan zijn van een politieke partij. Immers, elke politieke partij heeft standpunten over de economie. Als een econoom die lid is van zo'n partij, uitspraken doet over de economie, zijn die uitspraken als vanzelfsprekend gekleurd door de partijstandpunten en dus waardeloos.quote:Op zondag 28 augustus 2011 18:47 schreef Madame_Paon het volgende:
[..]
Dit onderzoek is niet eens serieus te nemen.
"sociaal psycholoog Roos Vonk van de Radboud Universiteit, die overigens tevens lid is van de Partij voor de Dieren en voormalig voorzitter van de actiegroep Wakker Dier".
Die is dus al duidelijk niet objectief.
Ze is niet alleen lid van een politieke partij, maar ook voorzitter van Wakker Dier.quote:Op zondag 28 augustus 2011 23:17 schreef Sicstus het volgende:
[..]
Akkoord. Maar dan geldt volgens diezelfde logica ook dat bijvoorbeeld geen enkele econoom lid kan zijn van een politieke partij. Immers, elke politieke partij heeft standpunten over de economie. Als een econoom die lid is van zo'n partij, uitspraken doet over de economie, zijn die uitspraken als vanzelfsprekend gekleurd door de partijstandpunten en dus waardeloos.
Hetzelfde geldt voor onderwijs. Als een docent of rector iets over het onderwijs te melden heeft, moeten we allereerst kijken of hij misschien lid is van een politieke partij. Zo ja, dan kunnen we hem niet meer serieus nemen, want hij blaat ongetwijfeld het partijstandpunt na.
Of neem een arts: als die een medisch noodzakelijke doch niet door de verzekering vergoedde test laat uitvoeren, moet het wel een socialist zijn. En anderzijds zal het een VVD'er zijn.
Kortom: deze redenering is funest. We kunnen dan niemand die lid is van een politieke partij meer vertrouwen, puur om het feit dat hij/zij lid is van zo'n partij. Dat is een onhoudbaar standpunt.
Onzin, ik vertrouw een lid van het cda prima als ie onderzoek doet naar de invloed van zwaartekracht op halfwaarde tijd van radioactieve middelen. Maar als een sgp lid, sercretaris van de intelligent design vereniging en voorzitter van de EO zegt dat uit zijn onderzoek blijkt dat evolutiebiologen hun vrouwen slaan dan ben ik geneigd wat commentaar te hebben op de wetenschappelijke insteek van deze mensen..quote:Op zondag 28 augustus 2011 23:17 schreef Sicstus het volgende:
[..]
Akkoord. Maar dan geldt volgens diezelfde logica ook dat bijvoorbeeld geen enkele econoom lid kan zijn van een politieke partij. Immers, elke politieke partij heeft standpunten over de economie. Als een econoom die lid is van zo'n partij, uitspraken doet over de economie, zijn die uitspraken als vanzelfsprekend gekleurd door de partijstandpunten en dus waardeloos.
Hetzelfde geldt voor onderwijs. Als een docent of rector iets over het onderwijs te melden heeft, moeten we allereerst kijken of hij misschien lid is van een politieke partij. Zo ja, dan kunnen we hem niet meer serieus nemen, want hij blaat ongetwijfeld het partijstandpunt na.
Of neem een arts: als die een medisch noodzakelijke doch niet door de verzekering vergoedde test laat uitvoeren, moet het wel een socialist zijn. En anderzijds zal het een VVD'er zijn.
Kortom: deze redenering is funest. We kunnen dan niemand die lid is van een politieke partij meer vertrouwen, puur om het feit dat hij/zij lid is van zo'n partij. Dat is een onhoudbaar standpunt.
Om dat in reactie nr 3 te stellen, vind ik wel gewaagd.quote:Op vrijdag 26 augustus 2011 00:41 schreef DJKoster het volgende:
Dit topic en (het merendeel van) de reacties bewijzen nog meer het gelijk van dit onderzoek.
Oh jawel hoor, ik heb het wel eens erger gezien. Serieus!quote:Op vrijdag 26 augustus 2011 00:31 schreef Pietverdriet het volgende:
[..]
Ooit zo een triest vooringenomen onderzoek resultaat gelezen?
Triest dit. En dat onderzoeksgeld had ook besteed kunnen worden aan wiegedood, dementie, taaislijmziekte, malaria, etc etc
Ja, maar je weet dat " de wetenschap " ook afhankelijk is van allerlei subsidies en dusquote:Op vrijdag 26 augustus 2011 00:31 schreef Pietverdriet het volgende:
Ooit zo een triest vooringenomen onderzoek resultaat gelezen?
Triest dit. En dat onderzoeksgeld had ook besteed kunnen worden aan wiegedood,
dementie, taaislijmziekte, malaria, etc etc
Nee, die doorgeslagen veganisten zijn zo gezelligquote:Op zondag 4 september 2011 12:53 schreef Monidique het volgende:
Algemeen bekend. Vleeseters zijn hufters.
Non sequitur.quote:Op zondag 4 september 2011 12:58 schreef PierreTT het volgende:
[..]
Nee, die doorgeslagen veganisten zijn zo gezellig
?quote:Op woensdag 7 september 2011 14:34 schreef NeedNoUserName het volgende:
Onderzoek kan ook de prullenbak in. Diederik Stapel is dus een fraudeur en inmiddels uit zijn functie ontheven.
Toont aan dat vegetariërs hufterig, vooringenomen en arrogant zijn.quote:Op zaterdag 3 september 2011 00:48 schreef Kees22 het volgende:
[..]
Om dat in reactie nr 3 te stellen, vind ik wel gewaagd.
Altijd handig wanneer mensen dergelijke zaken zonder vermelding van bron neerpleuren. Google vindt dit.quote:
Omdat er toen nog geen bron wasquote:Op woensdag 7 september 2011 15:43 schreef Monolith het volgende:
[..]
Altijd handig wanneer mensen dergelijke zaken zonder vermelding van bron neerpleuren. Google vindt dit.
We hebben dus een fraudeur en een sociaal psycholoog Roos Vonk van de Radboud Universiteit, die tevens lid is van de Partij voor de Dieren en voormalig voorzitter van de actiegroep Wakker Dier.quote:Hoogleraar Stapel uit Tilburg op non-actief
Gepubliceerd: vandaag 15:36
De Universiteit van Tilburg heeft woensdag met onmiddellijke ingang hoogleraar Diederik Stapel op non-actief gesteld. De hoogleraar cognitieve sociale psychologie heeft in zijn publicaties gebruikgemaakt van gefingeerde gegevens, aldus het college van bestuur in een verklaring.
Een speciale commissie gaat onderzoeken bij welke publicaties van Stapel valse data zijn gebruikt.
Doet je eerder vermoeden dat het tegenovergestelde waar is: vleeseters zijn sociale mensen en vegetariërs voelen zich superieurquote:Op woensdag 7 september 2011 16:03 schreef Pietverdriet het volgende:
[..]
We hebben dus een fraudeur en een sociaal psycholoog Roos Vonk van de Radboud Universiteit, die tevens lid is van de Partij voor de Dieren en voormalig voorzitter van de actiegroep Wakker Dier.
Jaaa dit onderzoek wekt vertrouwen..
Is het ooit anders geweest?quote:Op woensdag 7 september 2011 16:06 schreef MaLo het volgende:
[..]
Doet je eerder vermoeden dat het tegenovergestelde waar is: vleeseters zijn sociale mensen en vegetariërs voelen zich superieur.
WHAHAHAHHAHAHAHquote:Op zondag 4 september 2011 12:53 schreef Monidique het volgende:
Algemeen bekend. Vleeseters zijn hufters.
Een bron hoeft geen linkje te zijn hoor. Als ik zeg dat ik dat zojuist in een krant heb gelezen, op de radio heb gehoord, via een collega hoorde, enzovoort dan is dat ook een bron.quote:Op woensdag 7 september 2011 15:59 schreef NeedNoUserName het volgende:
[..]
Omdat er toen nog geen bron was
Of zie je dat 15u36 niet staan in je linkje?
Voor het eerst op Fok?quote:Op woensdag 7 september 2011 16:28 schreef Monolith het volgende:
[..]
Een bron hoeft geen linkje te zijn hoor. Als ik zeg dat ik dat zojuist in een krant heb gelezen, op de radio heb gehoord, via een collega hoorde, enzovoort dan is dat ook een bron.
En dan grijp je een kippenpoot in je handen. Je vingers druipen van het vet. En dan ruk je dat zachte, tere kippenvlees, met bruut geweld met je tanden van het bot af. En daarna kluif je de laatste restjes ook nog van de kleine botjes.quote:Op woensdag 7 september 2011 17:26 schreef waht het volgende:
Ik ga maar eens kip eten. Ben wel in een superieure, egoïstische bui die het slechtste in mij naar boven haalt.
Ik eet alleen de vleugeltjes, die zijn het lekkerstquote:Op woensdag 7 september 2011 17:30 schreef MaLo het volgende:
[..]
En dan grijp je een kippenpoot in je handen. Je vingers druipen van het vet. En dan ruk je dat zachte, tere kippenvlees, met bruut geweld met je tanden van het bot af. En daarna kluif je de laatste restjes ook nog van de kleine botjes.
Jij bent evil
Ik kan er niets aan doen, ik ben nu eenmaal een vleeseter.quote:Op woensdag 7 september 2011 17:30 schreef MaLo het volgende:
[..]
En dan grijp je een kippenpoot in je handen. Je vingers druipen van het vet. En dan ruk je dat zachte, tere kippenvlees, met bruut geweld met je tanden van het bot af. En daarna kluif je de laatste restjes ook nog van de kleine botjes.
Jij bent evil
Waarom zou dat?quote:Op woensdag 7 september 2011 18:46 schreef Pietverdriet het volgende:
[..]
Tja, eiwittekort vermoed ik
Inderdaad. Over 400 jaar zal de mensheid met walging terugkijken op deze periode, een periode waarin we levende wezens doodmaken om op te eten. Het gaat eigenlijk veel verder dan hufterigheid. Zelfs de nazi's hadden nog het fatsoen om de Joden niet op te eten (zoals de Zionisten zelf wel baby's eten, zie de protocollen van Sion).quote:Op zondag 4 september 2011 12:53 schreef Monidique het volgende:
Algemeen bekend. Vleeseters zijn hufters.
Ja, over 400 jaar kijken we vast met walging terug op de meer dan 100.000 jaar dat wij mensen dieren doodden om op te etenquote:Op woensdag 7 september 2011 21:41 schreef Montov het volgende:
[..]
Inderdaad. Over 400 jaar zal de mensheid met walging terugkijken op deze periode, een periode waarin we levende wezens doodmaken om op te eten. Het gaat eigenlijk veel verder dan hufterigheid. Zelfs de nazi's hadden nog het fatsoen om de Joden niet op te eten (zoals de Zionisten zelf wel baby's eten, zie de protocollen van Sion).
Klikquote:Omstreden vleesonderzoek gebaseerd op verzinsels
woensdag 7 september 2011 22:11
Een wetenschappelijk onderzoek waarin vleeseters als hufters worden neergezet, blijkt te berusten op fraude. Hoogleraar psychologie Diederik Stapel, die woensdag is ontslagen, blijkt de cijfers voor dit toch al omstreden onderzoek te hebben verzonnen.
Hoogleraar Stapel is per direct op non-actief gezet Hoogleraar Stapel is per direct op non-actief gezet
Dat meldt een van de onderzoekers, Roos Vonk, op haar website.
Assistent
'Vandaag (7 september) hoorde ik dat collega Stapel op grote schaal fraude heeft gepleegd. Dit is ontdekt naar aanleiding van ander onderzoek. Ik moet aannemen dat ook de 'vlees-data' berusten op fraude. Bij het bespreken van de resultaten vond ik het wel vreemd dat Diederik de naam van de assistent niet noemde, maar de gedachte aan fraude is geen moment in me opgekomen,' aldus Vonk.
In het onlangs gepresenteerde onderzoek wordt forse kritiek geuit op mensen die vlees eten. 'Vlees eten haalt het slechtste in de mens naar boven.' Het nuttigen van vlees zou mensen hufterig maken, aldus de onderzoekers.
Waardevrij?
Woensdag bleek dat Stapel, verbonden aan de Universiteit van Tilburg, wegens het verzinnen van gegevens op non-actief is gezet. Nu blijkt dat ook het omstreden 'vleesonderzoek' op verzinsels is gebaseerd.
Er was al veel kritiek op dit onderzoek, omdat het leek of de wetenschappers niet objectief in het onderzoek stonden. Vonk haalde bijvoorbeeld hard uit na een kritische vraag van een journalist: 'Ik vind deze vraag van u beledigend en insinuerend. Ik neem aan dat u dat doet omdat de resultaten u niet bevallen. Vermoedelijk zou u deze vraag niet stellen als de resultaten u meer aanspraken. Ik zou dan ook de wedervraag willen stellen of u als journalist wel waardevrij bent in uw werk?'
Afgang
Nu gaat Vonk diep door het stof. 'Terugkijkend is dit wel een afgang van mega-formaat. Niet alleen was het onderzoek niet waardevrij, de resultaten waren compleet fake! Ik wil dan ook iedereen tegen wie ik soortgelijke dingen heb gezegd mijn welgemeende excuses aanbieden,' zo schrijft ze woensdag op haar website.
Het onderzoek heeft wat haar betreft geen enkele waarde meer. 'Ik wil ook duidelijk maken dat er vermoedelijk helemaal geen onderzoeksresultaten bestaan over de effecten van denken aan vlees, en dat we hierover dus geen enkele uitspraak kunnen doen. We kunnen niet zeggen dat het denken aan vlees mensen hufterig of eenzaam maakt (zoals we zeiden), maar ook niet dat het omgekeerd is. We weten het niet.'
Lijkt me iemand die je als een hete aardappel laat vallen als het haar voordeel is eigenlijkquote:Op donderdag 8 september 2011 01:22 schreef Kees22 het volgende:
Roos Vonk lijkt me best wel een leuke juffrouw.
Los van haar bijdrage aan dit verhaal.
Wat een blunder voor iedereen hier die er direct op sprong om het te ondersteunen.quote:Op donderdag 8 september 2011 10:10 schreef Pietverdriet het volgende:
[..]
Klik
Dus zijn maatjes laten hem nu al gelijk vallen, ze wisten zogenaamd van niets en hebben de onderzoek data nooit gecheckt. Vegetariers zijn dus slordig, checken hun feiten niet en niet sociaal (laten hun vriendjes direct vallen).
Ik wed dat je nog jaaaaren van vegetariers het onderzoek te horen krijgt, maar niet dat het fraude was.quote:Op donderdag 8 september 2011 10:20 schreef 3-voud het volgende:
[..]
Wat een blunder voor iedereen hier die er direct op sprong om het te ondersteunen.
Ik vind het niet van fatsoen getuigen om iets/iemand dood te maken puur om het doodmaken...quote:Op woensdag 7 september 2011 21:41 schreef Montov het volgende:
[..]
Inderdaad. Over 400 jaar zal de mensheid met walging terugkijken op deze periode, een periode waarin we levende wezens doodmaken om op te eten. Het gaat eigenlijk veel verder dan hufterigheid. Zelfs de nazi's hadden nog het fatsoen om de Joden niet op te eten (zoals de Zionisten zelf wel baby's eten, zie de protocollen van Sion).
Ik had de indruk dat Montov ravenzwart sarcasme bedreefquote:Op donderdag 8 september 2011 10:24 schreef Sjeen het volgende:
[..]
Ik vind het niet van fatsoen getuigen om iets/iemand dood te maken puur om het doodmaken...
Ik ben nog niet wakker danquote:Op donderdag 8 september 2011 10:25 schreef Pietverdriet het volgende:
[..]
Ik had de indruk dat Montov ravenzwart sarcasme bedreef
http://www.ru.nl/onderzoek/persberichten/@821285/vleeseters/quote:Vleeseters zijn egoïstischer en minder sociaal
Datum bericht: 25 augustus 2011
‘Vlees haalt het slechtste in mensen naar boven'. Dat concluderen psychologen van de Radboud Universiteit Nijmegen en Tilburg University uit verschillende studies naar de psychologische betekenis van vlees. Denken aan vlees maakt mensen minder sociaal en in diverse opzichten meer ‘hufterig'. Ook blijkt dat mensen eerder vlees kiezen wanneer ze zich onzeker voelen, wellicht omdat het een gevoel van superioriteit of status geeft, veronderstellen de onderzoekers.
De Tilburgse hoogleraren Marcel Zeelenberg (economische psychologie) en Diederik Stapel (consumentenwetenschap en decaan Tilburg School of Social and Behavioral Sciences) en de Nijmeegse hoogleraar Roos Vonk (sociale psychologie) onderzochten de psychologische betekenis van vlees. ‘Mensen zeggen: vlees is lekker, het is gezond. Maar net als veel andere producten heeft vlees ook een symbolische, expressieve waarde', licht Zeelenberg toe. ‘Denk aan rijden in een Hummer of een Panda. Met beide kom je er, maar een Hummer is stoerder. Net als de Hummer is vlees slecht voor het milieu en het klimaat. Het is ook slecht voor dieren, de derde wereld en onze eigen gezondheid. Maar mensen kunnen flink kwaad worden als je ze dat vertelt. Ze zijn blijkbaar erg gehecht aan hun biefstukje.'
Onzekere mensen kiezen voor vlees
Dat was voer voor de drie psychologen: wellicht voedt vlees ook belangrijke psychologische behoeften. In een serie onderzoeken werd een deel van de deelnemers onzeker gemaakt. Dat leidde tot een grotere voorkeur voor vlees wanneer men kon kiezen uit drie gerechten: vlees (biefstuk), vis of vegetarisch (omelet). In de onzeker gemaakte groep koos 60 procent van de deelnemers de biefstuk, in de controlegroep was dit slechts 20 procent. Vonk: ‘Dit wijst erop dat mensen niet in de eerste plaats vlees eten omdat ze het lekker of gezond vinden. Denk weer aan de Hummer, daar rijd je niet in omdat je moet overleven in de jungle. Net als de Hummer geeft vlees een oppepper aan je status en je ego.'
Eigen belang
In andere studies werd onderzocht wat er met mensen gebeurt als ze aan vlees denken. Ze kregen een plaatje te zien van een sappige biefstuk, terwijl een controlegroep een plaatje zag van een koe of een boom. Het denken aan vlees haalde niet bepaald het beste in mensen naar boven, constateert Roos Vonk. De mensen die naar de biefstuk hadden gekeken maakten egoïstischer keuzes bij een verdeelspel; ze kozen vaker voor eigenbelang. In denkbeeldige situaties vonden ze zichzelf belangrijker dan anderen en reageerden ze minder sociaal: bij een brand vonden ze vaker dat zij als eerste gered moesten worden; en ze waren minder bereid om iemand te helpen die van streek is. Ook bleek dat mensen na het denken aan vlees zich minder verbonden voelden met anderen, minder geliefd en eenzamer.
Vlees en ego
Roos Vonk, bekend van haar columns en boeken over hoe ons ego ons in de weg zit, kijkt hier niet van op: ‘Eerder onderzoek wees al uit dat vleeseters meer denken in termen van dominantie en hiërarchie (wie is de baas over wie) dan vegetariërs. Vlees eten is van oudsher ook geassocieerd met status; vlees was vroeger veel duurder en schaarser dan nu. Vlees eten is een manier om jezelf te verheffen boven anderen. Maar door jezelf te verheffen, verlies je ook de verbinding met anderen. Vlees kan blijkbaar ook die rol vervullen. Dat verklaart waarom onzekere mensen er meer behoefte aan hebben. Het maakt ook dat mensen hufteriger worden als ze aan vlees denken en zich eenzamer voelen.' Diederik Stapel voegt daar nog aan toe: ‘ Het lijkt erop dat vegetariërs en flexitariërs beter in hun vel zitten, en ze zijn ook nog socialer en minder eenzaam.'
Nou ja, persberichten zijn wel vaker van beroerde kwaliteit, maar als ik dit lees, dan mag daar op z'n zachtst gezegd nog wel enige nuancering in worden aangebracht:quote:Op donderdag 8 september 2011 13:01 schreef Pietverdriet het volgende:
Hier trouwens het originele persbericht van de Radbout Uni
[..]
http://www.ru.nl/onderzoek/persberichten/@821285/vleeseters/
Het laat het hoge moralistische gehalte en het geringe wetenschappelijke gehalte al zien, het moralistische vol van waardeoordelen en veroordelingen druipt er van af.
Dat de Uni Nijmegen dit zo naar buiten heeft kunnen brengen laat een triest beeld ontstaan van het wetenschappelijke gehalte aan mijn oude Uni
Ik vind het nogal vreemd om een plaatje van een biefstuk af te zetten tegen een koe of boom en dan te concluderen dat 'aan vlees denken' het onderscheidend criterium is. Zet het ook eens af tegen een salade en een heerlijk stukje zalm, zet er een plaatje van een burger neer en zet er bij de ene groep 'sojaburger' en bij de ander 'hamburger' boven...enzovoort.quote:In andere studies werd onderzocht wat er met mensen gebeurt als ze aan vlees denken. Ze kregen een plaatje te zien van een sappige biefstuk, terwijl een controlegroep een plaatje zag van een koe of een boom. Het denken aan vlees haalde niet bepaald het beste in mensen naar boven, constateert Roos Vonk. De mensen die naar de biefstuk hadden gekeken maakten egoïstischer keuzes bij een verdeelspel; ze kozen vaker voor eigenbelang.
Dan was ik dat gisteravond ook niet meerquote:
En dan is daar ook nog fraude mee gepleegd.quote:Op donderdag 8 september 2011 13:35 schreef Monolith het volgende:
Dit is natuurlijk een lachwekkende conclusie op basis van de beschreven methodologie.
Dit gaat over 'andere studies'. Ik weet niet in hoeverre Stapel daar bij betrokken was.quote:Op donderdag 8 september 2011 13:37 schreef Pietverdriet het volgende:
[..]
En dan is daar ook nog fraude mee gepleegd.
Kort samengevat:quote:Wetenschappers controleren elkaar niet
Datum bericht: 8 september 2011
Roos Vonk, hoogleraar sociale psychologie aan de Radboud Universiteit, deed onderzoek met de Tilburgse psychologiehoogleraar Diederik Stapel, die deze week op non-actief is gesteld. Stapel zou data fingeren. Ook de ‘vlees-data' zijn waarschijnlijk verzonnen. De vraag is of Vonk blaam treft. 'Je mag er toch van uitgaan dat collega's integer zijn'.
Het onderzoek naar de karaktertrekken van vleeseters van Vonk, Stapel en nog een andere Tilburgse hoogleraar (Marcel Zeelenberg) trok de afgelopen weken veel aandacht. Uit de resultaten zou blijken dat denken aan vlees mensen asociaal en eenzaam zou maken. Op haar website maakt Vonk duidelijk dat er vermoedelijk helemaal geen onderzoeksresultaten bestaan over de effecten van denken aan vlees, en dat ‘we hierover dus geen enkele uitspraak kunnen doen'. Ze gaat diep door het stof. Ze spreekt van een afgang van megaformaat. ‘Niet alleen was het onderzoek niet waardevrij, de resultaten waren compleet fake!'
Maar Vonk treft geen enkele blaam, vindt sociaal psycholoog en collega Ap Dijksterhuis. ‘Wetenschappers verzamelen data en schrijven daar - vaak in groepsverband - een artikel over. Maar je controleert elkaar niet. Soms doe je dat wel bij beginnende AIO's om te kijken of ze niet per ongeluk fouten hebben gemaakt, maar daar blijft het bij.'
Vertrouwen
Stapel stuurde Vonk een mail met de onderzoeksresultaten, op basis waarvan een persbericht werd gemaakt. Had Vonk de data niet eerst moeten checken? Nee, vindt ethicus Marcel Becker, die onderzoek doet naar integriteit van bestuurders. Wetenschap is een kwestie van specialisatie, het is alleen al daarom onmogelijk om het werk van collega's te doorgronden. Daarbij: wetenschap is een kwestie van vertrouwen. ‘Publicaties staan vol met verwijzingen naar het werk van andere wetenschappers. Je kunt niet anders dan ervan uitgaan dat dat werk van die anderen goed in elkaar steekt. Anders is het niet werkbaar. Vertrouwen speelt een ontzettend belangrijke rol in de wetenschap. Precies daarom zijn wetenschappelijke integriteitkwesties zo problematisch: iemand die de boel flest, vreet aan het fundament van de wetenschap.'
'Je moet ervan uit kunnen gaan dat collega's integer zijn en dat hun data kloppen', zegt ook Inge Rabeling, die psychologiestudenten doceert over ethiek en methoden van onderzoek. ‘Ik denk dat het in de praktijk heel moeilijk is om na te gaan of data zijn verzonnen. Je kunt elkaar toch niet voortdurend op de vingers gaan kijken, dat zou niet goed zijn voor de werksfeer.'
Aanbeveling
Toch had Vonk wel iets voorzichtiger kunnen zijn. Door de weg te bewandelen die wetenschappers past: eerst een artikel in een wetenschappelijk tijdschrift - dat de toets moet doorstaan van een kritische blik van peers - en dan pas een persbericht. ‘Dat is wel de gebruikelijke gang van zaken', zegt Becker, ‘een artikel in een wetenschappelijk tijdschrift bevestigt natuurlijk ook je wetenschappelijke kwaliteiten. Dus dat is wel een extra aanbeveling denk ik.'
Op haar website benadrukt Vonk dat het hier gaat ‘om een enkele uitzondering die voor mij en mijn vakgenoten waarschijnlijk nog schokkender en onthutsender is dan voor buitenstaanders, omdat wij allen tijdens onze opleiding doordrongen zijn van het belang van integriteit'./Tekst Martine Zuidweg
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |