abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
pi_57520780
quote:
Huizenprijs kan best omlaag



21-03-2008 | Gepubliceerd 07:40

De Nederlandse huizenprijzen kunnen niet naar beneden, denken de experts. De nieuwbouw kan de vraag naar huizen niet bijhouden, dus de prijzen blijven stijgen. Ja, vast. Dat soort sprookjes hebben we eerder gehoord.

Plop, plop, plop! Overal knappen de huizenbubbels. Na jaren van steeds sneller stijgende prijzen is het feest voorbij.

In de Verenigde Staten daalde de gemiddelde huizenprijs vorig jaar al. Met een wereldwijde kredietcrisis als gevolg. Ook in Ierland worden huizen goedkoper.

In Groot-Brittannië zullen de prijzen naar verwachting dit jaar gaan dalen. In Frankrijk, Spanje en België stijgen ze nog wel, maar lang niet meer zo snel als een jaar geleden.

“Het jaar 2007 zal de geschiedenis ingaan als het jaar dat de grote boom op de huizenmarkt eindigde”, concludeerde de Britse vastgoedprofessor Michael Bail onlangs.

Hij zal wel niet in Nederland zijn geweest. Want terwijl elders de huizenmarkt alle vaart heeft verloren, lijkt er hier helemaal niets aan de hand.

Donderdag meldde het Kadaster dat de prijs van een gemiddelde koopwoning in februari van dit jaar met 4,5 procent was gestegen. Het was de grootste prijsstijging in een half jaar tijd.

Waarom onttrekt de Nederlandse huizenmarkt zich aan de internationale trend? Economen denken het antwoord te weten. Door overheidsbemoeienis en regelgeving worden er in Nederland veel te weinig huizen gebouwd. Bestemmingsplannen, bezwaarprocedures, teveel uitstoot van fijnstof, zeldzame salamanders, je kunt het zo gek niet verzinnen of het is reden om een bouwproject te dwarsbomen.

Bovendien houden grondspeculanten de bouwgrond schaars en duur, is er een schrijnend tekort aan bouwvakkers en bouwen gemeentes het liefst appartementen terwijl iedereen een eengezinswoning wil. Kortom, het aanbod zit muurvast.

In 2007 werden er in Nederland 78.000 nieuwe woningen opgeleverd. Tien jaar eerder was dat nog 92.000. Logisch dat de prijzen blijven stijgen. De Nederlandse huizenmarkt is verkalkt en werkt nauwelijks meer.

Tot zover de experts. Wat ze over het hoofd zien is dat ook een verkalkte markt kan klappen.
De huizenmarkt bestaat niet alleen uit het (geringe) aanbod. Er is ook nog zoiets als de vraag.

Die vraag is de afgelopen tien, vijftien jaar fors gestegen. Vooral omdat er meer vrouwen gingen werken en banken besloten het inkomen van zowel man als vrouw te gebruiken bij het vaststellen van de maximale hypotheek.

Ook de lage hypotheekrente zorgde voor een vraagimpuls. Bovendien maakte de stijging van de huren dat steeds meer mensen een koophuis wilden.

Het was de combinatie van deze toenemende vraag naar huizen en het stagnerende aanbod dat voor de continu stijgende huizenprijzen zorgde.

Maar het is onzeker of de vraag de komende jaren zal doorstijgen. Het aantal vrouwen dat werkt is in Nederland hoger dan in andere EU-landen. Daar zit weinig rek meer in. Het gemiddelde gezinsinkomen zal dus niet meer zo snel kunnen stijgen als in het afgelopen decennium.

Het effect van de lage hypotheekrente is ook zo goed als uitgewerkt. Misschien dat er door de kredietcrisis nog tijdelijk een procentje af gaat. Maar gezien de hoge inflatie is een hogere hypotheekrente ook goed denkbaar.

Ten slotte heeft het huidige kabinet de huren vastgeklonken. Meer dan 1,1 procent mogen ze niet stijgen. Huren wordt daardoor juist weer aantrekkelijker dan kopen.

Alle factoren die de afgelopen jaren zorgden voor een stijgende vraag naar koophuizen, zijn uitgewerkt.

En als de vraag niet meer toeneemt, kan de huizenprijs ook niet meer stijgen. Of het aanbod nu verkalkt is of niet.

Mathijs Bouman
Bron: Z24

En daarmee zal het goede economische fabeltje van Nederland snel ten einde komen. Wij pompen elk jaar voor 50 miljard euro aan nieuwe hypotheken de economie in. Als de huizenprijzen niet meer stijgen, en daarmee geen overwaarde meer kan worden opgenomen, zal Nederland een van de ergste en langste recessies uit haar geschiedenis krijgen. Met dank aan de grondspeculanten en de hypotheekrenteaftrek.
  vrijdag 21 maart 2008 @ 14:39:55 #2
16466 BloodhoundFromHell
---------------------
pi_57520940
Uiteindelijk is het goed voor ons als deze zeepbel knapt. Hoe langer het nog duurt, hoe groter de pijn.
(__/)
(='.'=)
(")_(")
  vrijdag 21 maart 2008 @ 14:41:46 #3
145172 gronk
adulescentulus carnifex
pi_57520968
Ach, zolang er nog veel mensen roepen om een huizencrash omdat ze dan goedkoop een huis denken te kopen, houdt 't systeem zichzelf in stand. Het gaat pas echt naar worden als er een overschot komt van leegstaande, ongewenste woningen.
I'm trying to make the 'net' a kinder, gentler place. One where you could bring the fuckin' children.
  vrijdag 21 maart 2008 @ 14:52:00 #4
145172 gronk
adulescentulus carnifex
pi_57521189
Leuk linkje voor pberends:

Grootste prijsstijging koopwoningen van afgelopen half jaar
quote:
De verkochte bestaande koopwoningen waren in februari gemiddeld 4,5 procent duurder dan een jaar eerder. In januari lagen de verkoopprijzen 4,0 procent hoger. De prijsstijging in februari is de grootste van de afgelopen zes maanden.

Alle woningtypen werden duurder. Appartementen stegen in februari met 6,0 procent het meest in prijs. Bij tussenwoningen was de prijsstijging, toch nog altijd 3,6 procent, het kleinst.

In alle provincies waren de koopwoningen duurder dan een jaar eerder. Koophuizen in Noord-Holland en Utrecht stegen ten opzichte van februari 2007 het meest in prijs, die in Flevoland het minst.

Van januari op februari stegen de verkoopprijzen met 0,6 procent. In Limburg en Zeeland daalden de verkoopprijzen, in Groningen en Friesland waren ze nagenoeg gelijk. In de rest van Nederland lagen de prijzen hoger dan een maand eerder.

Er zijn in februari ruim 15 duizend bestaande koopwoningen verkocht. Het aantal woningen dat van eigenaar wisselde was daarmee 4 procent groter dan een jaar eerder. Februari kende dit jaar echter een schrikkeldag en deze viel ook nog eens op vrijdag. Als vrijdag de laatste werkdag van de maand is, worden er gewoonlijk veel transacties geregistreerd. Op vrijdag 29 februari werd zelfs 15 procent van het totaal aantal transacties van de maand in het Kadaster vastgelegd.
I'm trying to make the 'net' a kinder, gentler place. One where you could bring the fuckin' children.
  vrijdag 21 maart 2008 @ 16:44:37 #5
56749 BlaZ
Torpitudo peius est quam mors.
pi_57523183
quote:
Op vrijdag 21 maart 2008 14:39 schreef BloodhoundFromHell het volgende:
Uiteindelijk is het goed voor ons als deze zeepbel knapt. Hoe langer het nog duurt, hoe groter de pijn.
Helaas wel , jammer dat de overheid de woningmarkt zo heeft verknalt.
Ceterum censeo Turciam delendam esse.
pi_57523231
Ik denk dat bubbel wel gaat barsten, maar met name in het hoge segment, dus woningen boven de 450.000, ik zie het echt niet gebeuren dat een appartement van 2 ton in amsterdam in 1 keer veel goedkoper wordt.
🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️ TikTok next Block
  vrijdag 21 maart 2008 @ 17:39:09 #7
43624 Martijn_77
It was a good year
pi_57524009
Als die bubbel barst dan zal de huizen markt helemaal opslot schieten en zal er niemand meer willen verhuizen. Daarnaast zal de economie dan ook door een heel diep dal gaan.

Ik denk eerder dat er in het hoge segment een keldering komt dat zie je nu al want die huizen staan allemaal heel lang te koop
Experience is what you get when you don't get what you wanted
Take my advice ... I don't use it anyway...
Een goede Fok! Search
Een goede Fok! Search
  vrijdag 21 maart 2008 @ 17:55:46 #8
16466 BloodhoundFromHell
---------------------
pi_57524285
allemaal doemdenken, als de huizenprijzen flink omlaag gaan, zal de markt juist openen, want mensen kunnen het zich weer veroorloven een huis te kopen. Die paar procent met een tophypotheek heeft pech, maar dat zijn er niet veel. De meeste mensen wonen al jaren in hun huis en maakt het weinig uit of ze wat meer of wat minder krijgen.

Verder kan er dan flink gjuist ebouwd worden en huizen voor een veel lagere prijs verkopen dan nu, een taak voor de overheid, via de corporaties. de winstmarges op onroerend goed zijn exorbitant en kunnen ook flink lager.
(__/)
(='.'=)
(")_(")
pi_57524533
quote:
Op vrijdag 21 maart 2008 17:55 schreef BloodhoundFromHell het volgende:
allemaal doemdenken, als de huizenprijzen flink omlaag gaan, zal de markt juist openen, want mensen kunnen het zich weer veroorloven een huis te kopen. Die paar procent met een tophypotheek heeft pech, maar dat zijn er niet veel. De meeste mensen wonen al jaren in hun huis en maakt het weinig uit of ze wat meer of wat minder krijgen.

Verder kan er dan flink gjuist ebouwd worden en huizen voor een veel lagere prijs verkopen dan nu, een taak voor de overheid, via de corporaties. de winstmarges op onroerend goed zijn exorbitant en kunnen ook flink lager.
Helemaal geen doemdenken. Als de huizenprijzen flink omlaag gaan zal iemand die tegen een oude, hoge prijs een huis gekocht heeft met bijbehorende hypotheek er alles aan doen om zijn huis niet te verkopen. De huizenprijzen zijn al jaren heel hoog dus ik denk dat dat percentage met een tophypotheek veel hoger is dan jij denkt. En die categorie huizen komt voorlopig niet op de markt bij dalende huizenprijzen en dus zal de markt niet zo gemakkelijk open gaan. Er is gewoon een gebrek aan huizen; ik zie er ook niet zo'n enorme bubbel in; de huizenprijzen zijn simpelweg het gevolg van vraag en aanbod.
pi_57524571
komt ook door de sterke bemoeienis van de provincies die liever het door Ir Lely drooggelegde land weer onder water pompen, dan mooie royale bouwplannen te ontwikkelen die de economie ten goede komen.

De landbouwgrond is de laatste tien jaar in prijs gedaald, vanwege het overschot door vertrekkende boeren en de tendens koeien opstal te zetten vanwege de (in vergelijking met de rest van de EU) te dure landbouwgrond, als het melkquotum en de melksubsidie in 2014 weg is zal de melkprijs zeer fors dalen in de EU en kunnen alleen boeren in Oost-Duitsland overleven.

Gevolg is dat veel jonge ambitieuze Nederlanders naar de US zullen gaan

[ Bericht 27% gewijzigd door henkway op 21-03-2008 18:22:01 ]
  vrijdag 21 maart 2008 @ 18:21:54 #11
155006 Aoristus
SPelen is delen
pi_57524687
hoe zou dit opgelost kunnen worden?
De voorzitter zegt: Laat duizend bloemen bloeien.
Laat duizend balletjes stuiteren.
pi_57524703
quote:
Op vrijdag 21 maart 2008 18:21 schreef Aoristus het volgende:
hoe zou dit opgelost kunnen worden?
provincieambtenaren afschieten
pi_57524952
quote:
Op vrijdag 21 maart 2008 18:21 schreef Aoristus het volgende:
hoe zou dit opgelost kunnen worden?
Hoe dit opgelost moet worden is een lastige vraag (het eindpunt is wel zeker maar om dat zonder economische brokken te bereiken zal een flink karwei worden, als het al mogelijk is), wel denk ik dat er wetgeving moet komen die dit soort pyramidespel constructies verbiedt (anders zitten we over een aantal jaren weer met hetzelfde gedonder). De overheid zou nooit meer iets moeten mogen uitvoeren zonder een gezonde financiële onderbouwing, en zaken als hypotheekrenteaftrek vallen daar absoluut niet onder. Iets anders wat daar bijvoorbeeld onder zou vallen is de AOW, welke ook een financiering kent lijkend op een pyramidespel.
  vrijdag 21 maart 2008 @ 18:38:55 #14
155006 Aoristus
SPelen is delen
pi_57525031
quote:
Op vrijdag 21 maart 2008 18:35 schreef Bolkesteijn het volgende:

[..]

Hoe dit opgelost moet worden is een lastige vraag, wel denk ik dat er wetgeving moet komen die dit soort pyramidespel constructies verbiedt. De overheid zou nooit meer iets moeten mogen uitvoeren zonder een gezonde financiële onderbouwing, en zaken als hypotheekrenteaftrek vallen daar absoluut niet onder. Iets anders wat daar bijvoorbeeld onder zou vallen is de AOW, welke ook een financiering kent lijkend op een pyramidespel.
Maar als ik het goed begrijp, is er al een gevestigd systeem. Het risico van overheidsingrijpen is dat het probleem wordt verplaatst, de constructie bestaat immers al. Als de bouwfraude niet gepleegd kan worden, dan gaat het naar de grondspeculatie, kan het niet bij de grondspeculatie, dan gaat het naar de politiek. Hoe dan ook, er zal een vorm van corruptie blijven bestaan, right?
Misschien zou Elco Brinkman (cda), een van de de machtigste mensen van Nederland eens een duit in het zakje moeten doen.
De voorzitter zegt: Laat duizend bloemen bloeien.
Laat duizend balletjes stuiteren.
pi_57525051
ik las ergens dat er de komende 10 jaar , nog steeds minder huizen worden gebouwd dan waar vraag naar is

dus de prijzen blijven stijgen, het is geen zeepbel. maar een kwestie van schaarste
pi_57525075
quote:
Op vrijdag 21 maart 2008 18:39 schreef Jojo_ut_Grun het volgende:
ik las ergens dat er de komende 10 jaar , nog steeds minder huzien worden gebouwd dan waar vraag naar is

dus de prijzen blijven stijgen, het is geen zeepbel. maar een kwestie van schaarste
Het is wel een zeepbel, ten eerste is de schaarste kunstmatig (de schaarste valt of staat met het overheidsbeleid), en ten tweede heeft de HRA een prijsopdrijvend effect. Twee elementen die voor een enorme luchtbel zorgen.
pi_57526136
quote:
Op vrijdag 21 maart 2008 18:39 schreef Jojo_ut_Grun het volgende:
ik las ergens dat er de komende 10 jaar , nog steeds minder huizen worden gebouwd dan waar vraag naar is

dus de prijzen blijven stijgen, het is geen zeepbel. maar een kwestie van schaarste
Het punt is dat jonge starters met een hoge opleiding niet hier kunnen wonen en dus in de US of UK hun toekomst gaan zoeken.
En dat is het slag jonge mensen dat veel geld heeft gekost
  vrijdag 21 maart 2008 @ 20:03:07 #18
56749 BlaZ
Torpitudo peius est quam mors.
pi_57526682
quote:
Op vrijdag 21 maart 2008 19:36 schreef henkway het volgende:

[..]

Het punt is dat jonge starters met een hoge opleiding niet hier kunnen wonen en dus in de US of UK hun toekomst gaan zoeken.
En dat is het slag jonge mensen dat veel geld heeft gekost
Of net over de grens in Belgie of Duitsland.
Huizen in Engeland zijn overigens ook erg duur.
Ceterum censeo Turciam delendam esse.
pi_57526971
quote:
Op vrijdag 21 maart 2008 20:03 schreef BlaZ het volgende:

[..]

Of net over de grens in Belgie of Duitsland.
Huizen in Engeland zijn overigens ook erg duur.
http://www.financialsense(...)layat/2007/0822.html

Maar daar worden ze ook goedkoper
  vrijdag 21 maart 2008 @ 20:26:43 #20
43624 Martijn_77
It was a good year
pi_57527325
quote:
Op vrijdag 21 maart 2008 17:55 schreef BloodhoundFromHell het volgende:
allemaal doemdenken, als de huizenprijzen flink omlaag gaan, zal de markt juist openen, want mensen kunnen het zich weer veroorloven een huis te kopen. Die paar procent met een tophypotheek heeft pech, maar dat zijn er niet veel. De meeste mensen wonen al jaren in hun huis en maakt het weinig uit of ze wat meer of wat minder krijgen.
Er zijn meer mensen met een top hypotheek dan je denkt. Daarnaast ga je als je verlies maakt op je huis de boel niet verkopen dus de boel schiet compleet op slot. Daarnaast als de huizen minder waard worden zullen de banken ook minder snel een hypotheek geven en kunnen dus nog minder mensen een huis betalen
Experience is what you get when you don't get what you wanted
Take my advice ... I don't use it anyway...
Een goede Fok! Search
Een goede Fok! Search
pi_57527621
Juist , kan er niet omheen dat de US huizencorrectie een gezonde zaak is in the long run.
In Nederland blijven we met ouwe huizen zitten die niet aan moderne maatstaven voldoen.

Ik was in the US bij kennissen en die hadden een gloednieuw huis in pyalupp near Seattle en die hebben geen last het zijn de overgewaardeerde bouwsels die financieel instorten.

De nieuwbouw neemt in de US dan ook niet af, die gaat gewoon door, en zo hoort het ook, dat is nou echte marktwerking

[ Bericht 7% gewijzigd door henkway op 21-03-2008 21:07:15 ]
pi_57527974
quote:
Het aantal vrouwen dat werkt is in Nederland hoger dan in andere EU-landen. Daar zit weinig rek meer in.
MAAR: het aantal uren PER VROUW is VEEL lager dan gemiddeld. Dus zit er weldegelijk rek in.
quote:
Het effect van de lage hypotheekrente is ook zo goed als uitgewerkt. Misschien dat er door de kredietcrisis nog tijdelijk een procentje af gaat. Maar gezien de hoge inflatie is een hogere hypotheekrente ook goed denkbaar.
Speculeren op hogere rente is leuk en aardig, maar het lijkt er niet echt in te zitten op de langere termijn.
quote:
Ten slotte heeft het huidige kabinet de huren vastgeklonken. Meer dan 1,1 procent mogen ze niet stijgen. Huren wordt daardoor juist weer aantrekkelijker dan kopen.
In de vrije sector is huren zo veel duurder dan kopen dat dit ook geen donder uit gaat maken.

Ergo: de huizenprijzen in NL zullen niet significant dalen.
Doe maar gewoon, dan doe je al dom genoeg
[quote]Op donderdag 15 januari 2009 11:22 schreef EchtGaaf het volgende:
Ik blijf vinden dat het werk van een CEO zwaar wordt ondergewaardeerd.
pi_57528033
quote:
Op vrijdag 21 maart 2008 18:22 schreef henkway het volgende:

provincieambtenaren afschieten
Je hebt een punt. Maar ik had begrepen dat er morele bezwaren zijn bij een enkeling en zelfs dat het verboden is (belachelijk natuurlijk, maar toch).
Doe maar gewoon, dan doe je al dom genoeg
[quote]Op donderdag 15 januari 2009 11:22 schreef EchtGaaf het volgende:
Ik blijf vinden dat het werk van een CEO zwaar wordt ondergewaardeerd.
  vrijdag 21 maart 2008 @ 22:30:20 #24
129292 LXIV
Cultuurmoslim
pi_57530009
Wel, of de huizenprijzen nu stijgen of dalen zullen blijft voor iedereen koffiedik kijken. Een stijging ver boven inflatieniveau acht ik niet waarschijnlijk, maar je weet het nooit.

Wat ik wel opmerkelijk vind is dat zovelen denken dat sterke prijsstijgingen op de huizenmarkt gunstig zijn voor hen of voor Nederland als geheel. Dat snap ik niet. Het is het duurder worden van een primaire levensbehoefte, dus feitelijk niets meer dan een stukje inflatie. Veel mensen rekenen zich wel rijk omdat hun huis op papier steeds meer waard wordt, maar hoe wil je dit dan verzilveren? Je moet zelf toch ook ergens blijven wonen. Je bestedingsruimte wordt er niet groter door, maar eerder kleiner vanwege de WOZ.
Ook voor Nederland als geheel is het natuurlijk ongunstig wanneer jonge hoogopgeleiden vluchten voor de huizenprijzen of wanneer een kinderwens uitgesteld of afgesteld wordt omdat moeders 40 uur p/w moet blijven werken om de rente te betalen.
Waarom wordt de schaarste in wegcapaciteit dan niet als positief gezien door mensen die al op kantoor zijn, of de schaarste in vrouwen door mannen die al getrouwd zijn? Voor de maatschappij is het niet gunstig, en daarmee indirect voor het reeds voorziene individu ook niet.
The End Times are wild
  vrijdag 21 maart 2008 @ 22:41:43 #25
145172 gronk
adulescentulus carnifex
pi_57530279
Het is alleen maar gunstig voor de 'haves' die de overwaarde van hun positie op een gunstig moment willen inruilen voor die van een have-not. Zie de VS: op het juiste moment in- en uit-stappen kan je een aardig kapitaal opleveren.
I'm trying to make the 'net' a kinder, gentler place. One where you could bring the fuckin' children.
  vrijdag 21 maart 2008 @ 22:46:59 #26
129292 LXIV
Cultuurmoslim
pi_57530406
quote:
Op vrijdag 21 maart 2008 22:41 schreef gronk het volgende:
Het is alleen maar gunstig voor de 'haves' die de overwaarde van hun positie op een gunstig moment willen inruilen voor die van een have-not. Zie de VS: op het juiste moment in- en uit-stappen kan je een aardig kapitaal opleveren.
Zover dat moment al te timen valt: waar ga je naartoe met je gezin als je het huis verkocht hebt?

Mensen die meer dan één huis bezitten maken natuurlijk wel échte winst. Die kunnen op een bepaald moment gaan cashen. En zelfs bij hen zie je dat ze veel liever gewoon blijven investeren in hun OR-portefeuille, omdat dit een veilige en zekere belegging is. Terwijl de opbrengst (huur hieruit niet eens direct met de huizenprijs correleert.
The End Times are wild
  vrijdag 21 maart 2008 @ 22:49:32 #27
145172 gronk
adulescentulus carnifex
pi_57530462
quote:
Op vrijdag 21 maart 2008 22:46 schreef LXIV het volgende:

[..]

Zover dat moment al te timen valt: waar ga je naartoe met je gezin als je het huis verkocht hebt?
Huren. Goed, nu geef ik toe, in de JNHS ligt dat wat anders dan hier in nederland, waar je nauwelijks een fatsoenlijke commerciele huurmarkt hebt, en de sociale huurmarkt muur- en muur-vast zit.
I'm trying to make the 'net' a kinder, gentler place. One where you could bring the fuckin' children.
  vrijdag 21 maart 2008 @ 22:50:28 #28
155006 Aoristus
SPelen is delen
pi_57530484
quote:
Op vrijdag 21 maart 2008 22:46 schreef LXIV het volgende:

[..]

Zover dat moment al te timen valt: waar ga je naartoe met je gezin als je het huis verkocht hebt?

Mensen die meer dan één huis bezitten maken natuurlijk wel échte winst. Die kunnen op een bepaald moment gaan cashen. En zelfs bij hen zie je dat ze veel liever gewoon blijven investeren in hun OR-portefeuille, omdat dit een veilige en zekere belegging is. Terwijl de opbrengst (huur hieruit niet eens direct met de huizenprijs correleert.
Je kan op je gemak speculeren als je naar iets nieuws zoekt, dat huis blijft wel staan totdat je iets anders hebt gevonden, hetzij huur, hetzij koop. Eind jaren 90 kende ik heel wat ICT'ers die vrijwillig naar Almere verhuisden vanwege het vermeende goudmijntje waar ze op zaten. Dat de boel daar verpaupert, dat hadden ze natuurlijk nooit aan kunnen zien komen

Ik ben het met je eens, een primaire levensbehoefte zou geen beleggingsfunctie moeten hebben.
De voorzitter zegt: Laat duizend bloemen bloeien.
Laat duizend balletjes stuiteren.
  vrijdag 21 maart 2008 @ 22:59:44 #29
145172 gronk
adulescentulus carnifex
pi_57530708
quote:
Op vrijdag 21 maart 2008 22:50 schreef Aoristus het volgende:

Ik ben het met je eens, een primaire levensbehoefte zou geen beleggingsfunctie moeten hebben.
Maar die heeft-ie dus wel.
I'm trying to make the 'net' a kinder, gentler place. One where you could bring the fuckin' children.
  vrijdag 21 maart 2008 @ 23:00:36 #30
129292 LXIV
Cultuurmoslim
pi_57530727
quote:
Op vrijdag 21 maart 2008 22:50 schreef Aoristus het volgende:


Ik ben het met je eens, een primaire levensbehoefte zou geen beleggingsfunctie moeten hebben.
Maatschappelijk gezien wordt er geen winst gemaakt met -te- hoge huizenprijzen. Het is natuurlijk ook waanzin om te denken dat deze vermeende rijkdom een reeële economische groei presenteert.

Wanneer er in een willekeurige maand wat duurdere woningen verkocht worden, waardoor de huizenprijs, beter spreek je van de gemiddelde prijs waarvoor een huis verkocht is in februari, gestegen is, wordt dit via een gigantische hefboom geextrapoleerd naar de 1000x grotere totale Nederlandse huizenmarkt.

Stel dat die markt 1500 miljard groot is (6 miljoen huizen x 250K). Wanneer er dan in een bepaalde maand een fractie verhandeld wordt tegen een gemiddeld 10% hogere prijs dan wordt er een stijging van 150 miljard! aan kapitaal op de huizenmarkt doorgerekend! at is de helft van ons BNP! Niet reeël natuurlijk. Toch wordt er wel geleend en geconsumeerd alsof dit zo is.

Wanneer de huizen werkelijk onbetaalbaar worden zal dit tot effect hebben dat er zich simpelweg geen jonge gezinnen meer vestigen kunnen. Die kiezen eieren voor hun geld. Wat je 40 jaar later overhoudt is een maatschappij van knorrige bejaarden in hun slecht onderhouden ooit premie-A woningen die op het toppunt van de huizenmarkt misschien wel een miljoen waard waren. Ooit miljonair geweest dus, maar nu is er niemand om hun AOW op te brengen.
The End Times are wild
  vrijdag 21 maart 2008 @ 23:13:25 #31
155006 Aoristus
SPelen is delen
pi_57531013
In feite lijkt dit sterk op 'newconomy' dan? Dat was er ook een beetje op gebaseerd dat je iets kon verkopen door het 2x zo groot te maken als dat het werkelijk is. Dat werkt zolang iedereen daar in gelooft.
Je kan het nog makkelijker duiden als "je eigen geld drukken". Zolang iedereen in de waarde blijft geloven, dan werkt het, maar als de twijfel toeslaat, dan barst de zeepbel.

In het geval huizenmarkt lijkt het niet eens meer reeel om hier wat aan te kunnen doen, toch? Al zou het misschien wel mooi zijn als de Nederlandse euro een stuk minder waard werd tov Polen bijvoorbeeld.
De voorzitter zegt: Laat duizend bloemen bloeien.
Laat duizend balletjes stuiteren.
  vrijdag 21 maart 2008 @ 23:17:53 #32
129292 LXIV
Cultuurmoslim
pi_57531098
Veel van die internetbedrijfjes tijdens de bubbel verkochten vooral diensten aan elkaar! Met behulp van alle ingestroomde investeringsgelden konden ze dat rondpompen lang volhouden. En mooie cijfers prestenteren!

Maar of de prijs op dit moment reeël is of niet: het is de marktprijs, dus som van alle factoren en verwachtingen. Of het voor de maatschappij als geheel, en uiteindelijk dus voor al haar ingezetenen, slim is om een extreem hooggeprijste huizenmarkt te hebben? Ik denk dus van niet.
The End Times are wild
pi_57531130
Het ergste is de dans om de miljardenpot van de woningbouwverenigingen en de overheid.
De 2.500.000 huurwoningen indertijd gebouwd voor 25.000 gulden met zachte staatsleningen is eigendom van de corporaties, die nu langzaam jaarlijks door te verkopen verzilveren en het geld "investeren" in duistere verlieslatende projecten in Turkije en Spanje .

Het is een dans om de luchtbel
De overheid claimt 3,5 miljard om hier en daar een bankje te plaatsen en daarnaast 25% winstbelasting

De huidige waarde is 2.500.000 x 150.000 euro ofwel 300.000.000.000 euro
de Nederlandse staatschuld is 250.000.000.000 euro.

En de VVD heeft de directies van de corporaties in Balkenende II al verteld dat zij de eigenaren zijn en geen winstbelasting hoeven te betalen . dat noemen ze marktwerking

[ Bericht 12% gewijzigd door henkway op 22-03-2008 09:05:12 ]
  vrijdag 21 maart 2008 @ 23:20:29 #34
155006 Aoristus
SPelen is delen
pi_57531159
quote:
Op vrijdag 21 maart 2008 23:17 schreef LXIV het volgende:
Veel van die internetbedrijfjes tijdens de bubbel verkochten vooral diensten aan elkaar! Met behulp van alle ingestroomde investeringsgelden konden ze dat rondpompen lang volhouden. En mooie cijfers prestenteren!

Maar of de prijs op dit moment reeël is of niet: het is de marktprijs, dus som van alle factoren en verwachtingen. Of het voor de maatschappij als geheel, en uiteindelijk dus voor al haar ingezetenen, slim is om een extreem hooggeprijste huizenmarkt te hebben? Ik denk dus van niet.
Nee, dat denk ik ook niet, maar ik zou voor de gein wel eens willen weten hoe zoiets in buurlanden wordt opgelost. Daar zullen ze ook wel een dergelijk systeem hebben. De goedkope vakantiehuisjes in Portugal bestaan niet meer.
De voorzitter zegt: Laat duizend bloemen bloeien.
Laat duizend balletjes stuiteren.
  vrijdag 21 maart 2008 @ 23:25:46 #35
129292 LXIV
Cultuurmoslim
pi_57531287
Nee, maar vergeleken met onze directe buurlanden Duitsland en België zijn dezelfde woningen in Nederland ongeveer 2x zo duur. Terwijl prijspeil en bevolkingsdichtheid niet essentieel verschillen.
In Duitsland bijvoorbeeld heb je tot zeer recent nog zg Eigenheimzulage gehad. Dat was toch 5000 euro per jaar!
Kun je voorstellen: dan kocht je daar een ruim vrijstaand huis van 240.000 euro.
Met Nederlandse HRA betaalde je dan netto 6000 euro per jaar rente (4%).
Uiteindelijk kostte het je dus 1000 euro per jaar om te wonen!
The End Times are wild
  FOK!-Schrikkelbaas vrijdag 21 maart 2008 @ 23:56:05 #36
862 Arcee
Look closer
pi_57531838
quote:
Op vrijdag 21 maart 2008 14:32 schreef pberends het volgende:
Alle factoren die de afgelopen jaren zorgden voor een stijgende vraag naar koophuizen, zijn uitgewerkt.

Bron: Z24
Da's wel een erg kort door de bocht-conclusie op basis van het verhaal er voor.
Never in the entire history of calming down did anyone ever calm down after being told to calm down.
  vrijdag 21 maart 2008 @ 23:57:35 #37
145172 gronk
adulescentulus carnifex
pi_57531868
quote:
Op vrijdag 21 maart 2008 23:56 schreef Arcee het volgende:

[..]

Da's wel een erg kort door de bocht-conclusie op basis van het verhaal er voor.
Oi, pberends-topic. Conclusie staat al vast, alleen nog even de feiten erbij zoeken.
I'm trying to make the 'net' a kinder, gentler place. One where you could bring the fuckin' children.
pi_57538795
quote:
'Nederlandse woningmarkt is verstard'
Uitgegeven: 19 maart 2008 13:03
Laatst gewijzigd: 19 maart 2008 13:59

AMSTERDAM - De Nederlandse woningmarkt is niet alleen verstard, maar ook verstrikt geraakt in een steeds minder samenhangend geheel van losse beleidsmaatregels.

Dat schrijft De Nederlandsche Bank (DNB) woensdag in zijn kwartaalbericht.

DNB wijst erop dat in de afgelopen twee decennia de woningprijzen zijn verviervoudigd, terwijl de jaarlijkse productie van nieuwbouw is gehalveerd.

"Vanuit diverse oogpunten bezien functioneert de Nederlandse woningmarkt niet goed. Veel woningzoekenden op de Nederlandse woningmarkt hebben grote moeite een passende en betaalbare woning te vinden", aldus de toezichthouder.

Samenhang

De woningmarkt is volgens DNB vooral vastgelopen door de gebrekkige samenhang tussen verschillende beleidsmaatregelen.

"Het beschikbaar komen van meer bouwlocaties en een gevarieerd en flexibel aanbod is gebaat bij een soepelere ruimtelijke ordeningsbeleid en minder starre regelgeving rond nieuwbouw", aldus DNB.

(c) ANP
bron: www.nu.nl

De Nederlandse woningmarkt is helemaal vastgelopen. M.i. zit hem dat inderdaad, zoals hierboven gesteld, in een overvloed aan (onzinnige) regels en handjeklap tussen ambtenaren en de grote bouwbedrijven en projectontwikkelaars.
Waarom kan overal ter wereld iemand een stuk grond kopen en daar een huis op laten bouwen naar eigen smaak, maar kun je in Nederland slechts inschrijven op een nieuwbouwplan en maar hopen dat je niet het slechtste huis uit het plan krijgt toebedeeld? En in het geval van "vrije kavels" worden de kavels per opbod verkocht en bepaalt de gemeente in welke stijl het huis gebouwd moet worden, incl. voorschriften voor bepaalde bakstenen e.d. Want ojee als de burger het helemaal zelf mag bepalen krijg je buitenlandse toestanden en dat ziet er niet uit . Nou, in het buitenland zien woonwijken er over het algemeen een stuk aantrekkelijker uit dan Nederlandse nieuwbouwwijken.
Waarom bestaat er zoiets als een welstandscommissie die zich met bespottelijke zaken bezighoudt als het verbieden van het schilderen van je huis in een bepaalde kleur (recent in de Pijp in A'dam)?
etc.

Het wordt tijd dat het hele systeem op de schop gaat, niet slechts een deel zoals bijv. de HRA.
pi_57541296
In de USA is een gezonde correctie gaande en daar is de markt volledig open.
De VVD heeft de kans gehad om hun favoriete marktwerking toe te passen in de bouwwereld, helaas zijn ze te gek op stiekeme afspraken en kartelvorming.

De provincieambtenaren zijn te druk met overtollige grond weer onder water te zetten.
pi_57542911
Tja er zijn geen grote partijen in Nederland die er hun vingers aan willen branden dus de status quo zal nog wel even voortduren .
Als het niet wil branden moet je beter stoken.
pi_57544245
quote:
Op zaterdag 22 maart 2008 17:59 schreef du_ke het volgende:
Tja er zijn geen grote partijen in Nederland die er hun vingers aan willen branden dus de status quo zal nog wel even voortduren .
ik denk dat het voor Nederland een slechte zaak is, als de woningmarkt vast blijft zitten.
pi_57544298
quote:
Op zaterdag 22 maart 2008 19:15 schreef henkway het volgende:

[..]

ik denk dat het voor Nederland een slechte zaak is, als de woningmarkt vast blijft zitten.
Oh dat is het zeker en er zullen wel wat lapmiddelen van stal gehaald worden. Maar iets radicaals zal niet gebeuren .
Als het niet wil branden moet je beter stoken.
  zondag 23 maart 2008 @ 01:06:14 #43
30789 RonaldV
Phabulous Phantoms
pi_57550985
Gewoon NOG minder huizen bouwen. Appartmenten zijn relatief goedkoop, omdat ze weinig grondgebruik hebben, terwijl huizen met tuin juist ruimte vreten. De ruimte is beperkt, en dus duur.

En ja: ik realiseer me dat dat betekent dat niet iedereen een huis met tuin kan krijgen. Big deal
- "Blind faith in your leaders, or in anything, will get you killed" Bruce Springsteen - War
- Door controle aan de landsgrenzen op te heffen kan men nu grenzenloos gaan controleren...
- Privacy Matters
pi_57551815
quote:
Op zondag 23 maart 2008 01:06 schreef RonaldV het volgende:
Gewoon NOG minder huizen bouwen. Appartmenten zijn relatief goedkoop, omdat ze weinig grondgebruik hebben, terwijl huizen met tuin juist ruimte vreten. De ruimte is beperkt, en dus duur.

En ja: ik realiseer me dat dat betekent dat niet iedereen een huis met tuin kan krijgen. Big deal
Helaas zijn appartementen misschien wel goedkoop om te bouwen, maar ligt de aanschafprijs op een vergelijkbaar of hoger niveau dan dat van een "normale" woning. Bovendien is het een fabel dat er in Nederland een ruimtetekort is. Het klopt dat er in Nederland maar heel weinig onbenutte grond is, maar er is heel veel onbebouwde landbouwgrond. Daar zou natuurlijk best een klein deel van opgeofferd kunnen worden voor woningbouw, maar helaas heeft iemand landbouwgrond ooit heilig verklaard waardoor het vrijwel onmogelijk is om landbouwgrond om te zetten in bouwgrond, behalve voor grondspeculanten die daar woekerwinsten mee behalen.
pi_57551889
quote:
Op zondag 23 maart 2008 02:16 schreef 6L6 het volgende:

[..]
maar er is heel veel onbebouwde landbouwgrond. Daar zou natuurlijk best een klein deel van opgeofferd kunnen worden voor woningbouw, maar helaas heeft iemand landbouwgrond ooit heilig verklaard waardoor het vrijwel onmogelijk is om landbouwgrond om te zetten in bouwgrond,
in 2011 gaat de subsidie van de melk en in 2014 wordt het produktiemaximum het melkquotum opgeheven, dan zullen nog veel meer Nederlandse boeren moeten stoppen,vanwege prijsdruk uit Oostduitsland en Polen, maar dan zullen ze de overtollig gronden wel onder water laten lopen.

Dan zal ook de EU suikerbietensubsidie stoppen. De duizenden hectare fruitteelt zijn al verdwenen met dank aan de AID ambtenarij, daarom is landbouwgrond de laatste tien jaar goedkoper geworden, Verburg wil wel een koeienindeweisubsidie in gaan voeren maar dat zal niet meer helpen.
Koeien zijn binnen en blijven binnen, daar zijn de investeringen op afgestemd

DE kwaliteit van de Nederlandse woningvoorraad kan de nieuwe ontwikkelingen niet bijhouden en gaat ondertussen hard achteruit, vooral op energiegebied, qua ligging en zonnepanelen.
Er zou fors gesloopt en aan herbouw gedaan moeten worden

Zie de nieuwbouw bij stadion galgenwaard die volledig met serre's en driedubbel glas op het zuiden-oosten ligt, absorbeert de ochtendzon en houdt die de hele dag vast, ook s'winters, deze flat is praktisch energievrij


[ Bericht 2% gewijzigd door henkway op 23-03-2008 17:11:18 ]
pi_57555341
quote:
Op zondag 23 maart 2008 02:28 schreef henkway het volgende:

in 2011 gaat de subsidie van de melk en in 2014 wordt het produktiemaximum het melkquotum opgeheven, dan zullen nog veel meer Nederlandse boeren moeten stoppen,vanwege prijsdruk uit Oostduitsland en Polen, maar dan zullen ze de overtollig gronden wel onder water laten lopen.
Vergeet het maar. De prijs van landbouwgrond is aan het stijgen door ontwikkelingen op de wereldmarkt. Waar boeren 5 jaar geleden nog graag hun grond verkochten aan overheden voor natuurontwikkelingsprojecten willen ze nu de grond houden.
Doe maar gewoon, dan doe je al dom genoeg
[quote]Op donderdag 15 januari 2009 11:22 schreef EchtGaaf het volgende:
Ik blijf vinden dat het werk van een CEO zwaar wordt ondergewaardeerd.
pi_57556423
quote:
Op zondag 23 maart 2008 12:44 schreef DS4 het volgende:

[..]

Vergeet het maar. De prijs van landbouwgrond is aan het stijgen door ontwikkelingen op de wereldmarkt. Waar boeren 5 jaar geleden nog graag hun grond verkochten aan overheden voor natuurontwikkelingsprojecten willen ze nu de grond houden.
Ja om dat de melkprijs nu aan het stijgen is, maar die is kunstmatig en bij het wegvallen van quota kan Nederland de concurrentie niet aan met lage lonen en extreem lage grondprijzen in Slowakije Polen Oost-duitsland.
Boeren investeren alsof ze gek zijn, maar in MEGAstallen, 300 koeien die NOOIT buiten komen, de huidige prijs blijft niet.
quote:
Gemiddeld in 2006 komt de kritieke melkprijs op het high-techbedrijf uit op 29,5 cent per kg melk. De gerealiseerde melkopbrengst is 33,9 cent per kg melk (inclusief melkpremie). Opgemerkt moet worden dat binnen deze berekeningen een bedrag van 4,4 cent aan EU premie’s voor slachtpremie, melkpremie en bedrijfstoeslag zit. Zonder deze subsidies is de melkopbrengst precies gelijk aan de kritieke melkprijs (30,6 cent*) en kan het bedrijf niets sparen


[ Bericht 13% gewijzigd door henkway op 23-03-2008 13:57:17 ]
pi_57556465
quote:
Op zondag 23 maart 2008 13:49 schreef henkway het volgende:

Ja om dat de melkprijs nu aan het stijgen is
Niet alleen omdat de melkprijs aan het stijgen is, want ook niet-melkveehouders wensen hun grond te houden.
Doe maar gewoon, dan doe je al dom genoeg
[quote]Op donderdag 15 januari 2009 11:22 schreef EchtGaaf het volgende:
Ik blijf vinden dat het werk van een CEO zwaar wordt ondergewaardeerd.
pi_57556504
De argumentatie in het hele artikel hangt op vage aannames.

Alleen de US huizenmarkt daalt, de schrijver verwacht dat de rest ook zal gaan dalen en ziet vervolgens een trend in dalende huizenprijzen en dat alleen de huizen in NL in prijs blijven stijgen terwijl de enige trend is dat de prijzen stijgen en dat juist de US een trendbreuk heeft, die overigens eenvoudig verklaarbaar is. Door de kredietcrisis, de stijgende rente en veel mensen met een hypotheek tegen variabele rente.

Ook alle andere dingen zijn gebaseerd op verwachtingen en aannames
Eerste beste voetbalkenner binnen BoF!
[b]Winnaar van de Band of FOK!kers Michael Rasmussen Award[/b]
Alpe d'Huez (1:16), Col du Telegraphe (0:56) & Col du Galibier (1:20)
  zondag 23 maart 2008 @ 13:54:57 #50
145172 gronk
adulescentulus carnifex
pi_57556510
Wat ik al zei, pberends topique.
I'm trying to make the 'net' a kinder, gentler place. One where you could bring the fuckin' children.
abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
Forum Opties
Forumhop:
Hop naar:
(afkorting, bv 'KLB')