abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
pi_55641495
Dat is nou net het probleem met het huidige onderwijs: het idee dat je iedereen wel voor zo'n klas kunt zetten. Dat een leerling voor een paar vakken les krijgt van een stagiaire, prima. Stagiaires moeten het ook leren, en dat kun je het beste in de praktijk doen.

Maar het idee dat ik zomaar Nederlands kan gaan geven, of Frans, of wiskunde, want die heb ik immers tot en met VWO 6 gehad en dan kun je toch best wel een eerste klasje lesgeven....vaklui heb je nodig! Mensen die echt ver boven de stof staan en er heel veel omheen kunnen vertellen, bepaalde onderwerpen kunnen verbinden met andere, door hun jarenlange ervaring weten hoe je een bepaald grammatica-onderdeel het beste kunt uitleggen en oefenen, en op welke dingen leerlingen steeds vastlopen en wat je daaraan kunt doen.

Een vriend van me heeft Grieks gegeven aan een tweede klas, terwijl hij eigenlijk bevoegd is voor een ander vak. Die is daar van teruggekomen, omdat het hem wel lukte om de lessen te geven, maar daar hield het dan ook mee op als je begrijpt wat ik bedoel. Natuurlijk kan ik me aardig redden als ik Frans zou moeten geven in een brugklas, maar de leerlingen echt inspireren en motiveren lukt een echte leraar Frans veel beter.

Het is niet erg als leerlingen voor een paar vakken les krijgen van iemand die nog niet zo goed in de stof zit, nog niet zo goed weet hoe je een klas moet managen, en hoe je moet uitleggen en motiveren. Het is wel erg als leerlingen voor de MEESTE (of: alle) vakken les krijgen van 'beginners' of 'bijklussers'. Zo'n figuur als mijn leraar geschiedenis op de middelbare school, zo'n echte rot in het vak, die was goud waard Die vergeet ik nooit meer.
  zondag 30 december 2007 @ 03:06:30 #102
6845 Ringo
als een rollende steen
pi_55644221
quote:
Op zondag 30 december 2007 01:01 schreef thaleia het volgende:
(...)
Ik snap je betoog, maar volgens mij pleit je meer voor goeie managementkwaliteiten van de docent, en voor een moeilijk definieerbare vorm van theatrale autoriteit, dan voor specifieke vakkennis. Een relatief gebrek aan kennis valt vrij gemakkelijk te camoufleren als een docent beschikt over voldoende overwicht ("dat zoeken we op!" -- en dat ook dóen) maar iemand die het gevoel mist om een klas te leiden, is (ondanks wellicht aanwezige bergen aan kennis) helemaal nergens.

Het beste is natuurlijk een combinatie van beide kwaliteiten (de briljante poppenspeler aan wiens lippen hangende de leerlingen) maar ikzelf geef de voorkeur aan docenten met creatief leiderschap, boven docenten die bewijsbaar de lesstof tot in de puntjes beheersen.
Mijn eigen problemen in de klas waren zuiver autoriteitsproblemen -- had ik die problemen niet gehad, dan was ik een uitstekend docent geweest. En volgens mij ben ik daarin niet de enige.
He's simple, he's dumb, he's the pilot.
pi_55645769
Maar los van die leraren die het op dat punt nooit leren, en die beginners die vanaf dag 1 al 'een geboren leraar' zijn, heb je daarin toch OOK een betere leraar aan iemand die ervaren is dan aan een beginner? Bij mij is het op dat punt in elk geval nu een wereld van verschil t.o.v. zeven jaar geleden
  zondag 30 december 2007 @ 14:40:32 #104
93828 nickybol
onderduiknaam
pi_55652886
Wie heeft er meer liefde voor het vak dan een student, iemand die nota bene luttele jaren geleden gekozen heeft om jarenlange studie aan het vak te wijden? Ik heb het niet over leraren die andere vakken geven, maar universitaire studenten die bepaalde onderbouwklassen overnemen. Vooral bij vwo-leerlingen, waarbij de ordeproblemen toch niet heel groot zijn, lijkt me dit een goede oplossing voor tekorten. Natuurlijk zou je idealiter alleen maar afgestudeerde vakmensen voor de klas willen hebben, maar dat is momenteel gewoon niet mogelijk, en dan kun je maar beter gemotiveerde studenten nemen dan een college Frans die plotseling Klassieke Talen moet gaan geven.
  zondag 30 december 2007 @ 15:07:01 #105
67746 Baba-O-Riley
Out here in the fields
pi_55653800
quote:
Op zondag 30 december 2007 01:01 schreef thaleia het volgende:
Vaklui heb je nodig! Mensen die echt ver boven de stof staan en er heel veel omheen kunnen vertellen, bepaalde onderwerpen kunnen verbinden met andere, door hun jarenlange ervaring weten hoe je een bepaald grammatica-onderdeel het beste kunt uitleggen en oefenen, en op welke dingen leerlingen steeds vastlopen en wat je daaraan kunt doen.
Precies!
quote:
Het is niet erg als leerlingen voor een paar vakken les krijgen van iemand die nog niet zo goed in de stof zit, nog niet zo goed weet hoe je een klas moet managen, en hoe je moet uitleggen en motiveren. Het is wel erg als leerlingen voor de MEESTE (of: alle) vakken les krijgen van 'beginners' of 'bijklussers'.
En dan vindt men het vreemd dat de kwaliteit van het onderwijs achteruit gaat....
quote:
Op zondag 30 december 2007 14:40 schreef nickybol het volgende:
Wie heeft er meer liefde voor het vak dan een student?
De docent.
quote:
Ik heb het niet over leraren die andere vakken geven, maar universitaire studenten die bepaalde onderbouwklassen overnemen
Je kunt wel lessen overnemen en je kennis spuien, maar je moet ook weten *HOE* je die kennis kunt overbrengen. De pedagogische kant mist grotendeels en daar heb ik problemen mee. Ik zie het in mijn mentorklas, zij hebben ook les van stagiaires. Qua vakkennis zal het allemaal wel goed zitten, maar als ik soms hoor hoe ze met mijn leerlingen omgaan, of om welke redenen leerlingen er uit gestuurd worden, dan denk ik: hadden ze nu wat meer pedagogische achtergrond gehad, waren deze "problemen" niet ontstaan. .Kennis spuien okee, maar de omgang met die kinderen is net zó belangrijk.

[ Bericht 4% gewijzigd door Baba-O-Riley op 30-12-2007 15:51:59 ]
.
pi_55875440
Hoi Weet niet of dit het juiste topic er voor is, maar ik probeer het toch
Ik ben een beetje aan het zoeken naar een nieuwe studie omdat ik vrees dat hetgeen ik nu doe toch niet helemaal my cup of tea is...
Heb m'n oog laten vallen op de lerarenopleiding Maatschappijleer en probeer me een beetje in te lezen.
Nu loop ik al een paar keer tegen eerstegraads en tweedegraads aan en als ik het goed begrijp houdt tweedegraads in dat je de bevoegdheid heb om les te geven aan het VMBO en havisten en vwo'ers tot aan hun 3e jaar. Als je afstudeert bij deze opleiding ben je tweedegraads docent, maar het lijkt mij ook wel leuk om de bovenbouw les te geven. Kun je die eerstegraads bevoegdheid dan halen dmv een master ofzo? Hoe gaat dat precies in z'n werk?
  dinsdag 8 januari 2008 @ 19:45:01 #107
78707 TheSilentEnigma
Heldin, bazin, godin.
pi_55881030
quote:
Op dinsdag 8 januari 2008 15:56 schreef parselmouth het volgende:
Hoi Weet niet of dit het juiste topic er voor is, maar ik probeer het toch
Ik ben een beetje aan het zoeken naar een nieuwe studie omdat ik vrees dat hetgeen ik nu doe toch niet helemaal my cup of tea is...
Heb m'n oog laten vallen op de lerarenopleiding Maatschappijleer en probeer me een beetje in te lezen.
Nu loop ik al een paar keer tegen eerstegraads en tweedegraads aan en als ik het goed begrijp houdt tweedegraads in dat je de bevoegdheid heb om les te geven aan het VMBO en havisten en vwo'ers tot aan hun 3e jaar. Als je afstudeert bij deze opleiding ben je tweedegraads docent, maar het lijkt mij ook wel leuk om de bovenbouw les te geven. Kun je die eerstegraads bevoegdheid dan halen dmv een master ofzo? Hoe gaat dat precies in z'n werk?
Dan moet je inderdaad een master volgen (duren op het HBO meestal 3 jaar).
pi_55896236
Ah okay, en aan wat voor masters moet ik dan een beetje denken?
pi_55999935
quote:
Op zaterdag 29 december 2007 18:56 schreef thaleia het volgende:
Duits is blijkbaar wel weer een probleem, we konden onmogelijk een vervanger vinden voor een lerares Duits die voor langere tijd niet kan werken, en doen het nu met twee gepensioneerde oud-collega's. Studenten voor de klas hebben we hier nog nauwelijks, wel veel tweedegraders die lesgeven in het eerstegraads gebied, of leraren die bevoegd zijn voor het ene vak en een ander vak geven.
Ik denk dat neerlandici doorgaans toch in allerlei andere sectoren terechtkomen. Daarnaast denk ik dat het aantal studenten bij talenstudies in het algemeen sterk is afgenomen, voor Duits is dat in ieder geval een reden voor het tekort.

Tegenwoordig 'coach' ik wat docenten bij mij op school. Docenten die vorige jaar een negatieve beoordeling hebben gekregen of nieuwe docenten die dit jaar opstartproblemen hebben. Best interessant om te doen. Vooral om te zien wat voor verschillen er tussen docenten zijn, wat mis kan gaan, en wat daarvan de oorzaken zijn. Zo heb ik afgelopen maanden iemand begeleid, een wat oudere meneer, die levensbeschouwing gaf in o.a. Havo 4. Een klas waarvan ik de helft van de leerlingen ook in een cluser heb. Op maandag zat hij met die groep altijd in mijn lokaal. Meerdere keren hebben collega's en zelfs een keer twee coördinatoren moeten ingrijpen in die lessen omdat het echt een dierentuin was. Vreselijk. De natte proppen papier zaten tegen mijn oude wandplaten gekleefd (ja, sorry, ik dacht toen even meer aan mijn lokaal dan aan die meneer ), krijtjes, borstels, pennen: alles vloog door het lokaal. Ongelooflijk: diezelfde leerlingen geven bij anderen geen problemen.

Maar goed, deze docent heeft de eer aan zichzelf gehouden. Hij heeft ontslag genomen. Maar nu voer ik dus gesprekken met een andere oudere docent (wat zeg ik? de beste man is 63). Hij geeft natuurkunde en scheikunde. Door het enorme tekort bij deze vakken hebben ze de man aangenomen. Vorige jaar had hij een negatieve beoordeling en de kans is groot dat hij dat dit jaar weer krijgt. Ik heb het er al over gehad met de schoolleiding: je kunt beter een derde- of vierdejaars natuurkunde/scheikunde student voor die klassen zetten, zo iemand goed begeleiden/coachgen etc. en bijscholing geven, dan investeer je tenminste in de toekomst, dan veel tijd steken in dit soort zij-instromers. Waarom gaan scholen niet actiever werven op universiteiten??
The real is always way ahead of what we can imagine.
  donderdag 31 januari 2008 @ 20:00:31 #110
67746 Baba-O-Riley
Out here in the fields
pi_56441509
De website Beoordeel Mijn Leraar al eens gezien? Las er toevallig vanmorgen iets over in de krant. Gelukkig kom ik er zelf goed vanaf, maar iedereen kan daar docenten compleet de grond in boren. Ook leuk als je een keer van baan wil wisselen en je toekomstige werkgever gaat eens even op je naam googelen...
.
pi_56465516
Staan maar drie leraren van mijn school op en die zijn allemaal nog niet beoordeeld. Maar los daarvan, sites waar je mensen met naam en toenaam, en zelf lekker veilig anoniem, de grond in boort zijn per definitie een treurig verschijnsel.

Ik ga solliciteren buiten het onderwijs. Met in mijn achterhoofd de gedachte dat ik absoluut weer terug zal keren als in het onderwijs die dingen zijn veranderd waarvan ik hoop dat ze ooit nog eens gaan veranderen Ik vind het nl wel dolle pret met de kids, en ook met heel veel van m'n collega's. Ik zie mezelf best over tien jaar, of twintig, weer naar het onderwijs terugkeren.
pi_56477867
quote:
Op donderdag 31 januari 2008 20:00 schreef Baba-O-Riley het volgende:
De website Beoordeel Mijn Leraar al eens gezien? Las er toevallig vanmorgen iets over in de krant. Gelukkig kom ik er zelf goed vanaf, maar iedereen kan daar docenten compleet de grond in boren. Ook leuk als je een keer van baan wil wisselen en je toekomstige werkgever gaat eens even op je naam googelen...
Ik sta er ook op zag ik al. Maar het lijkt me erg sterk dat een toekomstig werkgever daar naar gaat kijken en zich daardoor zou laten leiden.

Deze week op mijn school echt een rotbericht. Een leerlingen uit A4 die al enige maanden behandeld wordt vanwege een hersentumor blijkt uitzaaiïngen te hebben. Genezing zou een wonder betekenen. Dit zijn echt van die klote dingen.
The real is always way ahead of what we can imagine.
  zaterdag 2 februari 2008 @ 13:30:35 #113
93828 nickybol
onderduiknaam
pi_56478223
En? Een beetje positief beoordeeld?
pi_56478659
Achja, een paar tweedeklassers hebben iets geschreven. Eén jongen heeft gewoon zijn voor- en achternaam vermeld. Wat zij schrijven is positief, maar er zijn vast en zeker leerlingen te vinden die iets onaardigs over mij te melden hebben. Het is niet zo interessant, denk ik.
The real is always way ahead of what we can imagine.
pi_56501650
Dat zijn idd echt de klote dingen, waar je op een school met zoveel leerlingen niet aan ontkomt. Man wat heb ik staan janken toen een van mijn lievelingsleerlingen een "zeer agressieve vorm" bleek te hebben.

Soms gebeurt er toch een wonder: hij heeft het gered
  dinsdag 5 februari 2008 @ 19:32:02 #116
67746 Baba-O-Riley
Out here in the fields
pi_56547907
Op de uitstekende Belgische website Klasse.be vond ik deze filmserie over een leerkracht in haar eerste jaar in het onderwijs. Best interessant om te kijken
.
  dinsdag 5 februari 2008 @ 20:34:13 #117
1055 Schanulleke
Een kop vol zaagsel!
pi_56548774
Afgelopen week was op tv een documentaire die Meester Ben heette.
Ik ben er zelf nog niet aan toegekomen maar hij is me aangeraden en ook de kritieken zijn lovend.
Life is what you make it.
pi_56552844
Heel even m'n hart luchten als LIO.. Ik heb morgen m'n ramp-V4 weer, en het roer moet om, en ik ben helemaal gepeptalked door allerlei begeleiders, maar ik zie er nog steeds als een berg tegenop om morgen met harde hand te gaan regeren in die klas. Bleh.

Gelukkig heb ik nog een lieve, V3 vol dyslecten en adhd'ers en een hele fijne V5 die me helpen als de beamer het niet doet .
pi_56555453
Sterkte Razztwizzle, let alleen wel op dat je er nu niet te streng ingaat..
Dat heb ik vorig jaar met mijn Havo 3 klas een keer gedaan, en dat liep volledig mis. Ik had binnen 5 minuten het braafste meisje van de klas er (terecht) uitgestuurd, en ik kon helemaal niets meer met de klas de rest van het uur..

Daarna heb ik met een afvaardiging van de klas een goed gesprek gehad, en de rest van het jaar zijn we in redelijk goede harmonie doorgekomen(ze bleven druk, maar het was niet meer zo vervelend als eerst)...
You don't have to know why you do something to stop doing it. All you have to do is to take a close look at what you are actually doing and decide to stop doing it for that moment!"
  woensdag 6 februari 2008 @ 14:00:31 #120
67746 Baba-O-Riley
Out here in the fields
pi_56560961
quote:
Op woensdag 6 februari 2008 00:11 schreef Razztwizzle het volgende:
Heel even m'n hart luchten als LIO.. Ik heb morgen m'n ramp-V4 weer
Herkenbaar gevoel... Zo van: "Wat ben ik blij als dát uur maar achter de rug is...."
quote:
het roer moet om, en ik ben helemaal gepeptalked door allerlei begeleiders, maar ik zie er nog steeds als een berg tegenop om morgen met harde hand te gaan regeren in die klas. Bleh.
Pas hier wel een beetje mee op. Als je superstreng op alles gaat reageren, zal de klas terug gaan reageren en dan zoek je het conflict op. Hoe harder je op gaat treden, hoe harder de klas terug zal bijten. Ik denk dat het beter is, wat hierboven ook gezegd wordt, om open het gesprek aan te gaan. Of je geeft ze een aantal vragen om op te reageren over de lessen. Kan me voorstellen dat je dat best eng vindt, maar het proberen waard. "Jongens, dit loopt niet lekker en ik denk dat jullie er net zo over denken. Wat kunnen we er aan doen om de sfeer te verbeteren?". Ik heb dit wel eens gedaan. Midden in de klas gaan zitten en laat ze maar eens vertellen. Op het moment dat je de klas inspraak geeft in wat gebeurt en hen laat reageren, kan dat tot verbetering leiden. (Ik zeg: "kán". Je hebt natuurlijk ook klassen die gewoon rottigheid willen trappen. Maar ook dat heeft z'n redenen...) Succes er mee! Dit zijn leermomenten. Ga er voor!
quote:
Gelukkig heb ik nog een lieve, V3 vol dyslecten en adhd'ers en een hele fijne V5 die me helpen als de beamer het niet doet .
Daar kun je dus ook al veel positieve dingen uit halen als het met die V4 morgen niet zo lekker zou gaan. Denk maar zo: je bent niet de enige waar het soms niet zo lekker loopt, zelfs mensen die al 80 jaar in het onderwijs zitten. En beamers... ik amuseer me er ook vaak mee, maar ik speel dan de dommerik. Ik laat het scherm 2 x omhoog en omlaag gaan en vraag dan een van de leerlingen om het even te fixen. VMBO-ers regelen dat wel even voor je. "Meneer.. u snapt er ook niks van he. Als u nou gewoon dit kabeltje hier in duwt en dat gele kabeltje dáár, dan doet-ie het tenminste. Gaat u maar even zitten, we regelen dit wel".
.
  woensdag 6 februari 2008 @ 14:03:21 #121
67746 Baba-O-Riley
Out here in the fields
pi_56561032
*dubbelpost*1

[ Bericht 99% gewijzigd door Baba-O-Riley op 06-02-2008 14:03:53 (1 x was wel genoeg...) ]
.
  woensdag 6 februari 2008 @ 16:21:12 #122
1055 Schanulleke
Een kop vol zaagsel!
pi_56563800
Ik kan vanuit mijn ervaring alleen maar onderschrijven dat de harde hand niet de beste oplossing is. Ik heb op die manier ook een desastreuze dag gehad, het ene conflict volgde het andere op en aangezien zij met een stuk meer zijn staat er bij ieder conflict weer iemand met frisse moed tegenover je. In het basisonderwijs, waar je de hele dag dezelfde klas hebt, wordt het dan een hele lange vermoeiende dag. De keer daarop dat ik die klas had ben ik toen ook de dialoog aangegaan. Uitkomst was dat ik minder streng zou zijn en dat zij dan liever zouden zijn voor mij. Vanaf dat moment ging het beter al moet ik soms wel even herinneren aan die afspraak. Voorlopig moet je ook 'kleine' doelen stellen, eerst het pedagogisch klimaat maar weer goed krijgen, leerdoelen etc. zijn dan weer van later orde.

Succes morgen!
Life is what you make it.
pi_56564175
Ik heb keer op keer problemen met die klassen waarin ik een 'pretvak' moet geven. De vakken die ze gewoon bij tijd en wijle best moeilijk vinden, en die uitdagend voor ze zijn, waar ze moeite voor moeten doen om het bij te houden en het te snappen, daar hebben ze OOK weleens geen zin, en zijn OOK weleens een beetje in een klierstemming, of in een "ik doe geen reet meer want het is vrijdagmiddag"-stemming, maar daar kun je het altijd wel 'bijbuigen'.

Maar bij dat 'pretvak' zijn ze steevast allemaal, stuk voor stuk, en dan ook nog doorlopend, niet van plan om iets uit te voeren. En heel begrijpelijk: het is voor hen het laatste uur op de vrijdag, en ze weten dat ze met "effe snel doorlezen vlak voor het proefwerk" ook wel een voldoende halen. Als ik leerling was zou ik ook gaan klieren.

Als ik heel veel meer tijd had zou ik misschien het vak zo kunnen inrichten dat het allemaal wat moeilijker voor ze is, maar zelfs dan blijft het lastig: het is gewoon een zwamvak, en ze krijgen het maar 1 uur in de week.

Nouja, de moraal van dit verhaal: als een VWO-klas voortdurend collectief klierig is, en dus niet alleen maar enkele individuen, kan het zijn dat ze zich gewoon vervelen, en dat je al een heel eind komt door het interessanter voor ze te maken.
  woensdag 6 februari 2008 @ 16:56:02 #124
67746 Baba-O-Riley
Out here in the fields
pi_56564464
Ben benieuwd hoe het gegaan is vandaag
.
  woensdag 6 februari 2008 @ 16:58:57 #125
93828 nickybol
onderduiknaam
pi_56564508
quote:
Op woensdag 6 februari 2008 16:38 schreef thaleia het volgende:
Ik heb keer op keer problemen met die klassen waarin ik een 'pretvak' moet geven. De vakken die ze gewoon bij tijd en wijle best moeilijk vinden, en die uitdagend voor ze zijn, waar ze moeite voor moeten doen om het bij te houden en het te snappen, daar hebben ze OOK weleens geen zin, en zijn OOK weleens een beetje in een klierstemming, of in een "ik doe geen reet meer want het is vrijdagmiddag"-stemming, maar daar kun je het altijd wel 'bijbuigen'.

Maar bij dat 'pretvak' zijn ze steevast allemaal, stuk voor stuk, en dan ook nog doorlopend, niet van plan om iets uit te voeren. En heel begrijpelijk: het is voor hen het laatste uur op de vrijdag, en ze weten dat ze met "effe snel doorlezen vlak voor het proefwerk" ook wel een voldoende halen. Als ik leerling was zou ik ook gaan klieren.

Als ik heel veel meer tijd had zou ik misschien het vak zo kunnen inrichten dat het allemaal wat moeilijker voor ze is, maar zelfs dan blijft het lastig: het is gewoon een zwamvak, en ze krijgen het maar 1 uur in de week.

Nouja, de moraal van dit verhaal: als een VWO-klas voortdurend collectief klierig is, en dus niet alleen maar enkele individuen, kan het zijn dat ze zich gewoon vervelen, en dat je al een heel eind komt door het interessanter voor ze te maken.
Gokje, ckv1?
pi_56564670
Haha, nee, daar weet mijn collega, die beeldend kunstenaar is, volgens mij nog best iets boeiends van te maken!
Nee, het is een onderbouw-cultuurvak dat eigenlijk gewoon een beetje vrijblijvend "spelen met goden en mythen" is.

In principe kun je van elk vak iets uitdagends maken, ben ik van overtuigd, maar ik heb er de tijd niet voor. Zit met bovenbouw- en eindexamenklassen in twee verschillende 'echte' vakken, en dat ene uurtje "onderbouw-zwamcultuurvak" per week is telkens de sluitpost op m'n begroting. Ik denk dat er morgen een video in gaat
  woensdag 6 februari 2008 @ 17:43:15 #127
67746 Baba-O-Riley
Out here in the fields
pi_56565225
Tijd... Ik ken het. In het team waar ik in zit krijgen we de ene na de andere opdracht of dingen die geregeld moeten worden. We zijn bezig met projectonderwijs wat wil zeggen dat we zelf nieuwe projecten moeten ontwikkelen - maar wanneer? Ik ben vaak tot laat in de avond aan het typen. Ik merk dat ik ook geen plezier meer beleef aan het mentoraat. Ik voel me vaak eerder een secretaresse in plaats dat ik leuke dingen met mijn leerlingen kan doen, want dat mag immers niet meer - LESUITVAL. En ondertussen blijft de stroom opdrachten en uit te delen briefjes van de teamleider maar binnen stromen. Wat Thaleia hierboven zegt: geen tijd hebben om leuke dingen van je les te maken;ik herken het.
.
pi_56567677
Nou, het ging mwoah . Probleem is dat ik al mijn "ordemaatregelen" die ik zo goed toe kan passen bij de klassen die meestal wel goed gaan (V3 en V5 dus) echt gewoon niet of verkeerd lijk te gebruiken in V4.

Het is een grote klas: 34 leerlingen. Klein lokaal, laatste uur op woensdag. Natuurlijk is dat geen excuus, maar het liep wéér niet lekker vandaag, en ik had er ook echt geen zin meer in na een half uur.

En dat terwijl ik me natuurlijk vanalles had voorgenomen om te gaan doen. Duidelijke structuur ingebouwd, lesonderdelen niet te lang, veel "lekker werken", weinig "klassikale uitleg". Dat ging ook wel, maar ik had er makkelijk nog vijf uit kunnen zetten die de boel aan het stangen waren. Het vreet gewoon energie dan.

Ik heb er twee meiden uitgestuurd die gewoon echt aan het klieren waren, maar echt veel effect had het niet, het leek alleen maar drukker te worden. "Met harde hand" is ook helemaal niet mijn manier, en dat wil ik ook helemaal niet, dus echt dictatoriaal zal ik nooit worden maar door deze klas kan ik me echt afvragen of ik wel uit het goede hout gesneden ben voor dit vak.

Ik herken mezelf eigenlijk niet als ik voor deze klas sta, dat vind ik nog het ergst. Net alsof er een enorme blokkade wordt opgeworpen door het gevoel dat het al zo lang niet echt lekker gaat, en alsof ik ineens m'n lesplan vergeet, m'n strafmaatregelen door de war haal en alle namen vergeet. Noem het zenuwen maar leuk is anders. Toch volgende week maar met goede moed verder, ik heb dan in ieder geval een evaluatiegesprek met de heren uit de klas en de teamleider, omdat zij bij alle vakken problemen geven en het al bijna zo bont hebben gemaakt dat ze niet meemogen op schoolreis in april.

Maar, lalala, m'n V5 en V3 waren weer op hun allerliefst, vol plezier en energie en kritische vragen en leuke opmerkingen ("Ga je weer voorlezen? Je Engels is zo mooi" ).
  woensdag 6 februari 2008 @ 21:53:32 #129
93828 nickybol
onderduiknaam
pi_56570498
De V staat voor vmbo bij deze klassen?
pi_56570706
Ik denk VWO. En ik kan me er wel iets bij voorstellen, een vierde klas van 34 leerlingen (las ik dat aantal echt goed?! ), op het laatste uur, en dan ook nog een groep waar meerdere leraren problemen mee hebben....

Is ook niet echt de makkelijkste groep om als beginner mee te starten...houd moed Razztwizzle, en trek jezelf op aan de klassen die wel goed gaan
pi_56571145
VWO ja die zijn ook niet altijd lief hoor. En het zijn er écht 34. Ik moet ook eerlijk bekennen dat ik wel eens blij ben als er een paar ziek zijn of naar een project toe ofzo.

Ik ben alleen bang dat als dit zo blijft, de leerlingen in de groep me tegen zullen gaan staan. Want nu vind ik ze stuk voor stuk nog hartstikke aardig, buiten de les om, en is het alleen hun gedrag wat me enorm stoort. Ik geef les op een school waar ze met domeinen werken, en in het domein werken ze goed, zijn ze bij en halen ze goede cijfers.

Maarja, groepsgedrag hè . Het laatste uur is er gewoon écht niets meer uit te persen aan interesse of gezellig meedoen. En dan is ons laatste uur al om 14.20 . Pieperds .

In ieder geval bedankt voor alle steunbetuigingen hier ik heb echt veel aan dat soort dingen merk ik, net als het COL-groepje met drie andere LIO's waar ik inzit, en de wekelijkse mentorgroepbijeenkomsten op de opleiding. Vaak nogal suf en overbodig qua leerstof, maar de verhalen zijn altijd heerlijk om te horen .

[ Bericht 4% gewijzigd door #ANONIEM op 06-02-2008 22:20:21 ]
  woensdag 6 februari 2008 @ 22:56:27 #132
67746 Baba-O-Riley
Out here in the fields
pi_56572122
quote:
Op woensdag 6 februari 2008 22:19 schreef Razztwizzle het volgende:
VWO ja die zijn ook niet altijd lief hoor. En het zijn er écht 34.
Pff.. die moet je dan ook maar met een schoenlepel in je lokaal zien te persen dan.. Maar de vraag is: waarom zijn ze zo vervelend? Hebben ze niks te doen, of - en ik denk dat dit het geval zal zijn - komt het door het tijdstip? Maar ook daar moet je niet alles op schuiven. Ik heb momenteel een 3 VMBO het zevende uur op vrijdag, en die werken als een trein. 34 leerlingen... pffff...
quote:
Ik ben alleen bang dat als dit zo blijft, de leerlingen in de groep me tegen zullen gaan staan. Want nu vind ik ze stuk voor stuk nog hartstikke aardig, buiten de les om, en is het alleen hun gedrag wat me enorm stoort.
Kun je het er niet eens een keer met een paar van die aardige leerlingen over hebben na de les? Misschien geven ze je ook nog wel wat goeie tips.
quote:
Het laatste uur is er gewoon écht niets meer uit te persen aan interesse of gezellig meedoen. En dan is ons laatste uur al om 14.20 . Pieperds .
Aan de ene kant zou ik van een 4 atheneum nog wel wat concentratie verwachten op dat tijdstip.

Maar je ziet: die V3 en V5-klas is goed gedaan, dus die kun je weer bijschrijven op je lijstje. Die V4 gaat ook nog wel lukken. Hier leer je namelijk enorm van en dat komt je later zeker weer van pas.
.
pi_56572536
En ook van mij nog een tip, die misschien moeilijk in de praktijk te brengen is: relax
Met bepaalde groepen heb ik op bepaalde tijdstippen vaak niet zo'n bijster efficiente les, juist omdat ik lichtelijk opgefokt denk: "ai, vrijdag zevende uur, maar we moeten echt de stof afkrijgen, ik moet er maar direct flink bovenop, we hebben geen seconde te verliezen" waarop die klas ook opgefokt raakt. Het is geen ruzie ofzo, maar ik ben wat hyper, en zij worden ook hyper.

Terwijl op een vrijdag voor een vakantie, als ik relaxed denk: "ach ja, wat nu niet af komt komt na de vakantie wel weer", en dus eerst even met ze begin te ouwehoeren over het nieuws, of het weer, of het aankomende schoolfeest, straal ik kennelijk zoveel relaxedheid/rust uit dat dat overslaat op de klas, en we uiteindelijk veel meer doen dan ik had verwacht, en ook veel meer dan in een gewone, meer 'opgefokte' les.

Dus ja, lastig advies om uit te voeren, maar toch: laat het los. Van het gevoel "het ging steeds niet met die klas, het MOET deze keer echt anders" raak je (of in elk geval ik) onbewust zo hyper dat dat overslaat op de groep.
  woensdag 6 februari 2008 @ 23:43:35 #134
1055 Schanulleke
Een kop vol zaagsel!
pi_56573214
Dat is wat ik bedoelde met 'kleine' doelen inderdaad. Focus op klimaat, dan komen leerdoelen vanzelf wel.
Life is what you make it.
pi_56573608
hej, leuk topic Razztwhizzle ... mag ik hier ook in?
  donderdag 7 februari 2008 @ 23:22:57 #136
67746 Baba-O-Riley
Out here in the fields
pi_56593461
Hier vind je een aardig artikel over "streng beginnen". Eerder hadden we het hier over in dit topic.
.
  donderdag 7 februari 2008 @ 23:38:22 #137
1055 Schanulleke
Een kop vol zaagsel!
pi_56593800
Wat een onwijs goed artikel, daar kan ik ook zeker voordeel uit halen.
Life is what you make it.
pi_56641302
quote:
Op woensdag 6 februari 2008 23:16 schreef thaleia het volgende:
Terwijl op een vrijdag voor een vakantie, als ik relaxed denk: "ach ja, wat nu niet af komt komt na de vakantie wel weer", en dus eerst even met ze begin te ouwehoeren over het nieuws, of het weer, of het aankomende schoolfeest, straal ik kennelijk zoveel relaxedheid/rust uit dat dat overslaat op de klas, en we uiteindelijk veel meer doen dan ik had verwacht, en ook veel meer dan in een gewone, meer 'opgefokte' les.
Lesgeven is eigenlijk het voorgehouden krijgen van een spiegel. En dat is de hele tijd zo. De klas geeft je precies datgene terug wat jij ze geeft. Dat is een wetmatigheid waar ik soms wel eens moe van word, maar het is eigenlijk ook ontzettend goed/mooi en vooral: leerzaam. Als je wílt leren in ieder geval.

Ben benieuwd wat voor andere baan je gaat krijgen, thaleia. Ik kan het me wel goed voorstellen dat je iets anders wilt. Ik ben nog wel erg overtuigd van mijn keuze voor het onderwijs. Op momenten twijfel ik natuurlijk wel eens, en soms denk je: waar doe ik dit eigenlijk voor? Maar als ik mezelf dan hoor praten tegen vrienden over mijn werk, en ik merk hoe bevlogen en enthousiast ik dan ben, dan is meteen weer duidelijk dat ik doe wat bij me past. Ondertussen wil ik wel heel graag promotieonderzoek gaan doen: een combinatie van onderzoek doen/schrijven en lesgeven zou voor mij ideaal zijn.
The real is always way ahead of what we can imagine.
pi_56642952
Ha, typisch, dat zou ik ook ideaal vinden. Van een fulltime onderdompeling in het wetenschapswereldje word ik ongelukkig. Een combi kan interessant zijn.

Ik heb de afgelopen tijd over allerlei banen nagedacht varierend van dingen waar ik vroeg of laat wel binnen denk te komen (redacteur-/communicatie-achtige dingen) tot dingen waar ik een aparte opleiding voor nodig heb (programmeren lijkt me best wel wat) en tot zover is de conclusie dat ik weinig dingen kan verzinnen die interessanter en leuker zijn dan wat ik nu doe. Ik kan tig dingen verzinnen die relaxter zijn, dat wel, maar leuker?

Als DE droombaan voorbijkomt ga ik er wel voor hoor (ooit solliciteerde ik eens op 'atletenmanager' voor het topatleten-begeleidingsbedrijfje van Jos Hermens, ja kijk, daar kan geen onderwijsbaan tegenop)

maar voor nu wil ik eens gaan proberen of ik niet al een heel eind kom door gewoon anders in mijn werk te gaan staan. Ik geloof dat ik het werk graag wil blijven doen, maar ik moet er een strategie in zien te vinden. De laatste tijd maakte ik me zo kwaad over allerlei organisatorische dingen (een klas moeten opvangen op een achtste uur als ze eigenlijk al uit zijn, puur voor die urennorm, dat doe je kinderen toch niet aan?), en over verplichte volstrekt zinloze tijdrovende cursussen ('s avonds een project in elkaar draaien of een toets nakijken is helemaal geen ramp, MAAR WEL als je dat noodgedwongen 's avonds moet doen omdat de schoolleiding je halve werkdag volplande met onzin), en noem het allemaal maar op, dat mijn lessen niet alleen gingen lijden onder het tijdgebrek, maar ook onder mijn algehele negativiteit. Oudere collega's raden me aan de kunst van het 'dingen langs je heen laten glijden' onder de knie te proberen te krijgen. Misschien is dat inderdaad wel een mooie uitdaging.
pi_56643259
Ja, de kunst van je alleen proberen druk te maken om de dingen die jij wel ziet als de belangrijke/leuke aspecten van het vak. Dat kan in het onderwijs best. Maar zo te lezen heb jij wel erg veel cursussen en vergaderingen op jouw school. Op mijn school is dat eigenlijk behoorlijk beperkt. Ik heb af en toe een teamvergadering of sectievergadering. Ik versta nu de kunst om die op gepaste tijden af te zeggen. Ik kan inmiddels wel een potje breken en dan kun je best eens zeggen dat je geen tijd hebt. Ik zit nu in de redactie van de Kleio (vaktijdschrift voor geschiedenisdocenten) en dat gebruik ik soms als excuus. . Verder zeg ik niet meer enthousiast ja als ik weer eens wordt gevraagd voor allerlei commissietjes en projectjes.

Daarnaast is het ook altijd aardig om zelf met ideeën te komen voor de invulling van die dagen/momenten. In hoeverre kun jij daar invloed op hebben? Ik heb dit schooljaar bijvoorbeeld taakuren gekregen voor het opzetten van een projectje rond profielwerkstukken in de Havo bovenbouw. Ik zit ook in dat team. Samen met een collega vul ik nu dus grotendeels de studiedagen van ons bovenbouwteam Havo in. En dat doen we natuurlijk naar ons goeddunken. De teamleider geeft ons veel vrijheid daarin. Op die manier heb ik er wel lol in.

Verder heb ik mezelf ook aangeleerd geen uur langer op school te blijven dan strikt noodzakelijk. . Zat ik vroeger nog wel extra dingetjes te doen na mijn laastste lesuur, nu vertrek ik zo snel mogelijk.
The real is always way ahead of what we can imagine.
  zondag 10 februari 2008 @ 15:00:51 #141
67746 Baba-O-Riley
Out here in the fields
pi_56644503
quote:
Op zondag 10 februari 2008 14:06 schreef thaleia het volgende:
De laatste tijd maakte ik me zo kwaad over allerlei organisatorische dingen (een klas moeten opvangen op een achtste uur als ze eigenlijk al uit zijn, puur voor die urennorm, dat doe je kinderen toch niet aan?), en over verplichte volstrekt zinloze tijdrovende cursussen ('s avonds een project in elkaar draaien of een toets nakijken is helemaal geen ramp, MAAR WEL als je dat noodgedwongen 's avonds moet doen omdat de schoolleiding je halve werkdag volplande met onzin), en noem het allemaal maar op
Zóó herkenbaar! Ik kon het zelf wel geschreven hebben. Kleine irritaties over de organisatorische gang van zaken worden steeds groter en groter. Volgens mij heb ik de 'pech' om in een team te zitten dat het meeste werk moet verrichten, want als ik soms naar andere teams kijk, dan denk ik: "Waarom hebben die het niet zo druk?". Andersom hoor ik dan ook weer terug: "Jullie moeten écht veel doen, zeg". Mijn teamleider is erg te spreken over me, leuk om te weten natuurlijk, maar daardoor krijg ik ook veel werk erbij. Zo van: ik weet dat jij dat perfect doet. Dat stapelt op, en ik ben dan zo'n tiep dat geen nee kan zeggen. Deze week is bij mij eigenlijk de knop omgegaan: als ik straks afgefikt thuis zit, draait school gewoon door. Niemand zal zich bekommeren om mij - even grof uitgedrukt, terwijl wel 'geprofiteerd' wordt van het werk dat ik verricht heb. Dat wordt na de vakantie mijn nieuwe insteek. Ik ga 'nee' zeggen.
quote:
dat mijn lessen niet alleen gingen lijden onder het tijdgebrek, maar ook onder mijn algehele negativiteit.
Ja, twee weken geleden merkte ik dat bij mezelf. Ik was les aan het geven op de automatische piloot, en dat heb ik in al die jaren nog nooit gedaan. Het was alsof ik op mijn eigen schouder zat en mee aan het kijken was. Toen ik daarna ook nog eens uitviel tegen een van mijn aardigste leerlingen, realiseerde ik me dat ik fout bezig was. Heb daarna overigens wel mijn excuses aangeboden aan die leerling. Bah, wat voelde ik me rot. Maar wel een teken aan de wand...
quote:
Oudere collega's raden me aan de kunst van het 'dingen langs je heen laten glijden' onder de knie te proberen te krijgen. Misschien is dat inderdaad wel een mooie uitdaging.
Ik doe met je mee!
.
pi_56645017
quote:
Op zondag 10 februari 2008 15:00 schreef Baba-O-Riley het volgende:
Mijn teamleider is erg te spreken over me, leuk om te weten natuurlijk, maar daardoor krijg ik ook veel werk erbij. Zo van: ik weet dat jij dat perfect doet. Dat stapelt op, en ik ben dan zo'n tiep dat geen nee kan zeggen. Deze week is bij mij eigenlijk de knop omgegaan: als ik straks afgefikt thuis zit, draait school gewoon door. Niemand zal zich bekommeren om mij - even grof uitgedrukt, terwijl wel 'geprofiteerd' wordt van het werk dat ik verricht heb. Dat wordt na de vakantie mijn nieuwe insteek. Ik ga 'nee' zeggen.
Maar wordt al dat werk voor het team ook vastgelegd in taakuren etc.? Ik doe niets meer 'zomaar'. Ik wil dat terug zien in uren, etc. Ik heb er inderdaad geen zin in om mezelf gratis en voor niks over de kop te werken. Gelukkig heb ik een teamleider én een conrector personeelszaken die er ook zo over denken. Daardoor voel ik me ook niet lullig als ik er over begin, dat is prettig.

Bazuin gewoon rond dat het je een beetje teveel wordt, dat je enthousiasme je valkuil is, etc.. Laat ze maar een beetje bezorgd worden. Voor jou écht niet tien anderen. Zul je zien hoe snel ze ineens met je willen praten over je taakbelasting en je uren etc. . Zo niet, dan zijn het sukkels. .
The real is always way ahead of what we can imagine.
pi_56645952
Bij ons staan er voor taken steevast te weinig taakuren, is dat bij jullie niet zo? Mentoraat bijvoorbeeld, daar krijg je, bovenop je wekelijkse mentorles, 25 taakuren voor. Met mentorspreekavond, klassenfeest, gesprekjes met leerlingen, oudercontact, mentorenscholing, mentorenoverleg zit je vermoedelijk ergens in november al aan die 25 uren. Wat dan? Stiptheidsactie? Heb ik wel over gedacht, maar wie ben jij om op je strepen te gaan staan als collega's met veel bewerkelijker mentorklassen dat al niet eens doen? En de personeelsraad ook niet (of in elk geval niet met succes)

Je kunt ook het mentoraat weigeren, maar dan moet je weer andere taken op je nemen om aan je taakuren te komen, en voor die andere taken staan OOK veel te weinig uren
  zondag 10 februari 2008 @ 16:55:59 #144
67746 Baba-O-Riley
Out here in the fields
pi_56646844
quote:
Op zondag 10 februari 2008 15:24 schreef mane het volgende:
Maar wordt al dat werk voor het team ook vastgelegd in taakuren etc.?
Dat noemen ze "ontwikkeltijd". Tegenwoordig wordt alles onder "ontwikkeltijd" geschaard. Trouwens, die taakbelasting - wat een gedrocht. Tot nu toe is niemand in staat geweest om me fatsoenlijk die taakbelasting uit te leggen, zodat ik het ook *snap*.
quote:
Bazuin gewoon rond dat het je een beetje teveel wordt, dat je enthousiasme je valkuil is, etc.. Laat ze maar een beetje bezorgd worden. Voor jou écht niet tien anderen. Zul je zien hoe snel ze ineens met je willen praten over je taakbelasting en je uren etc. . Zo niet, dan zijn het sukkels. .
Ik ben niet zo'n tiep dat gaat rondvertellen dat het me zwaar valt. Waarom? Als ik vaak van die dozen op school zie, met hun 14 uurtjes, die dan aan het steunen en zuchten zijn dat ze zoveel werk hebben.. Ik wil niet gezien worden als zo'n zeikmuts. Ik heb tijdens het POP-gesprek met de teamleider wel aangegeven dat het werk me zowat tot de haargrens staat. Een week later echter kreeg ik al weer extra werk op m'n dak. Kort geheugen, denk ik..
quote:
Op zondag 10 februari 2008 16:12 schreef thaleia het volgende:
Bij ons staan er voor taken steevast te weinig taakuren, is dat bij jullie niet zo? Mentoraat bijvoorbeeld, daar krijg je, bovenop je wekelijkse mentorles, 25 taakuren voor. Met mentorspreekavond, klassenfeest, gesprekjes met leerlingen, oudercontact, mentorenscholing, mentorenoverleg zit je vermoedelijk ergens in november al aan die 25 uren. Wat dan? Stiptheidsactie? Heb ik wel over gedacht, maar wie ben jij om op je strepen te gaan staan als collega's met veel bewerkelijker mentorklassen dat al niet eens doen?
Ik vraag me af waar die uren in de taakbelasting op gebaseerd zijn. Zoals ik boven al zei, niemand heeft me ooit fatsoenlijk die taakbelasting kunnen uitleggen. Dus als iemand zegt: "daar krijg je uren voor" - heel leuk, maar is dat aantal uren dat ik krijg ook in verhouding met het aantal uren dat ik er in *steek*. Op dit moment heb ik een gevoel van: steek dat mentoraat maar waar de zon niet schijnt (en dat vind ik best erg), geef me 2 lesuren er bovenop, dus 27 uren, en laat me voor de rest gewoon met rust.

[ Bericht 2% gewijzigd door Baba-O-Riley op 10-02-2008 17:33:51 ]
.
pi_56647888
Ha, dat is PRECIES wat ik in de kroeg opperde laatst: doe mij maar gewoon 27 lesuren, er is immers een tekort aan leraren in mijn vak, nou prima, doe ik wat meer lesuren, maar val me dan met geen enkel ander 'randverschijnsel' lastig.

Lijkt me werkelijk ideaal
  zondag 10 februari 2008 @ 21:34:25 #146
78707 TheSilentEnigma
Heldin, bazin, godin.
pi_56652666
quote:
Op zondag 10 februari 2008 17:51 schreef thaleia het volgende:
Ha, dat is PRECIES wat ik in de kroeg opperde laatst: doe mij maar gewoon 27 lesuren, er is immers een tekort aan leraren in mijn vak, nou prima, doe ik wat meer lesuren, maar val me dan met geen enkel ander 'randverschijnsel' lastig.

Lijkt me werkelijk ideaal
Dat heb ik nu dus. Alleen lessen draaien en één surveillancedienst, that's it. Héérlijk, alles is door MIJ te plannen en te controleren, ik ben aan het eind van de middag klaar -echt klaar.

Aanrader!
  zondag 10 februari 2008 @ 22:00:46 #147
67746 Baba-O-Riley
Out here in the fields
pi_56653451
Wow, hoe heb je dat gefixt dan?
.
pi_56683358
Ik schrik als docent in wording (duurt nog wel even) best van wat jullie allemaal posten over taakuren enzo.. Was hier wel een beetje van op de hoogte, maar dit klinkt allemaal best extreem! Hebben jullie uberhaupt nog wel vrije tijd? Klinkt namelijk bijna alsof jullie 24/7 per dag met werk bezig (moeten) zijn! Hoeveel uur besteden jullie boven op de uren die je eigenlijk werkt nog aan je werk? Daar ben ik echt benieuwd naar..
*Kleine muisjes hebben kleine wensjes; beschuitjes met gestampte mensjes*
pi_56683603
zo, ik kreeg gisteren een telefoontje van de school waar ik mijn LIO heb gedaan met de vraag of ik een van mijn collega's wil gaan vervangen..

Dus vanaf de krokusvakantie sta ik ook weer voor de klas.. Wel weer even eng, maar het zal vast wel goed komen.. Ik heb straks ook een examenklasje vmbo (7 leerlingen).. Deze leerlingen vroegen specifiek of ik weer terug kon komen, dus dat was wel leuk om te horen.
You don't have to know why you do something to stop doing it. All you have to do is to take a close look at what you are actually doing and decide to stop doing it for that moment!"
pi_56684369
quote:
Op dinsdag 12 februari 2008 13:51 schreef Naamah het volgende:
Ik schrik als docent in wording (duurt nog wel even) best van wat jullie allemaal posten over taakuren enzo.. Was hier wel een beetje van op de hoogte, maar dit klinkt allemaal best extreem! Hebben jullie uberhaupt nog wel vrije tijd? Klinkt namelijk bijna alsof jullie 24/7 per dag met werk bezig (moeten) zijn! Hoeveel uur besteden jullie boven op de uren die je eigenlijk werkt nog aan je werk? Daar ben ik echt benieuwd naar..
Precies hetzelfde verhaal hier. Ook beginneling en schrikt van sommige verhalen hier. Desalnietemin ga ik gewoon doorzetten want ik ben vorige week begonnen met mijn eerste stage en het bevalt me enorm! Mijn opleidingsdocent leert me ook om de meeste zakelijk aspecten niet zo nauw te nemen. hij zegt: "Er wordt gezegd dat een leraar 1/3 deel van zijn tijd voor de klas staat. Ik geef 25 uur les, dan zal het toch wel een erg lange werkweek worden...
  dinsdag 12 februari 2008 @ 17:41:09 #151
67746 Baba-O-Riley
Out here in the fields
pi_56686947
quote:
Op dinsdag 12 februari 2008 13:51 schreef Naamah het volgende:
Ik schrik als docent in wording (duurt nog wel even) best van wat jullie allemaal posten over taakuren enzo.. Was hier wel een beetje van op de hoogte, maar dit klinkt allemaal best extreem!
Als je zo de topicreeks volgt, merk je dat ik ook vaak hele positieve dingen schrijf, maar zoals bij elke baan (denk ik) heb je ook wel eens momenten dat het lampje van de benzinetank begint te knipperen. Je moet ook niet al te zeer bang worden. Aan de ene kant zeg ik: je maakt het jezelf zo druk als je het zelf wil. Aan de andere kant: als men merkt dat ze wat aan jou hebben, bestaat de kans dat je enorm veel in je schoot geworpen kunt krijgen. Voeg daarbij wat organisatorische probleempjes links en rechts en je hebt de situatie die ik eerder schetste. Ik hou van mijn baan, zou niks anders willen, maar iedereen heeft af en toe momenten dat je even de stress van je af moet schrijven. En ik zeg je er meteen bij: het komt NIET door het lesgeven, omgang met leerlingen etc. Dat zorgt juist dat je weer energie krijgt en positieve stimulansen om toch maar door te zetten. Maar laat je alsjeblieft niet al te zeer afschrikken.
quote:
Hebben jullie uberhaupt nog wel vrije tijd? Klinkt namelijk bijna alsof jullie 24/7 per dag met werk bezig (moeten) zijn! Hoeveel uur besteden jullie boven op de uren die je eigenlijk werkt nog aan je werk? Daar ben ik echt benieuwd naar..
Pffoe.. ja vrije tijd heb ik nog. Maar het varieert echt. De ene dag doe ik na school niks, de andere dag ben ik tot elf uur 's avonds bezig, of wel met nakijken, of met het maken van lesmateriaal, of andere dingen. Maar op het moment dat je zo'n creatieve bui hebt, boeit het je niet of je tot 11 uur bezig bent. Ik zie het een beetje als mijn hobby. In het weekend, ja ook dan ben ik wel met school bezig, maar zeker niet elk weekend.
quote:
Op dinsdag 12 februari 2008 14:05 schreef teigan het volgende:
zo, ik kreeg gisteren een telefoontje van de school waar ik mijn LIO heb gedaan met de vraag of ik een van mijn collega's wil gaan vervangen.. Dus vanaf de krokusvakantie sta ik ook weer voor de klas.. Wel weer even eng, maar het zal vast wel goed komen.. Ik heb straks ook een examenklasje vmbo (7 leerlingen).. Deze leerlingen vroegen specifiek of ik weer terug kon komen, dus dat was wel leuk om te horen.
Super! Leuk voor je!
quote:
Op dinsdag 12 februari 2008 14:50 schreef Herr_Munk het volgende:
Precies hetzelfde verhaal hier. Ook beginneling en schrikt van sommige verhalen hier. Desalnietemin ga ik gewoon doorzetten want ik ben vorige week begonnen met mijn eerste stage en het bevalt me enorm!
Geniet ervan!
quote:
Mijn opleidingsdocent leert me ook om de meeste zakelijk aspecten niet zo nauw te nemen. hij zegt: "Er wordt gezegd dat een leraar 1/3 deel van zijn tijd voor de klas staat. Ik geef 25 uur les, dan zal het toch wel een erg lange werkweek worden...
Waar hij natuurlijk die hele rompslomp wat er bij komt mee bedoelt. Soms denk ik dat ook wel eens, dat je meer met al die zaken éromheen bezig bent, dan met het eigenlijke lesgeven.
.
pi_56687798
Nou, voor de beginnelingen dan even: het is dus wel heel erg leuk . Niet de onzin eromheen, maar het lesgeven zelf. Daarom is het zo jammer als je het lesgeven en de leerlingen, die eigenlijk het belangrijkste zouden moeten zijn, in de knel ziet komen door alle andere rompslomp.

Maar het lukte me dus niet om een baan te bedenken die me leuker lijkt, terwijl ik daar toch echt veel mee bezig ben geweest de afgelopen weken.

Ben wel nog steeds erg benieuwd naar hoe TSE voor elkaar heeft gekregen waar ik zo naar snak. Laat het me weten en ik ga onmiddellijk dezelfde strategie volgen Gewoon de lessen en de leerlingen weer op nummer 1, ideaal.
  dinsdag 12 februari 2008 @ 21:17:37 #153
78707 TheSilentEnigma
Heldin, bazin, godin.
pi_56691072
Ik heb er dus helemaal niets voor hoeven doen, da's de grap. Ik ben gewoon helemaal met lessen ingeroosterd, en verder eigenlijk niets (oké, ik moet aanwezig zijn bij de open dag en het schoolfeest, big deal).
pi_56691267
Ik heb niet het hele topic meegelezen maar zal ook wat laten horen

Ik sta nu 8 jaar voor de klas, met name VMBO-klassen. Ik geef Wiskunde. Zit nu 7 jaar op dezelfde school en behoor al zowat tot het meubilair ondanks mijn 30 jaar.

Ik heb ervoor gekozen om mijn baan op te delen in allerlei stukken. Een deel ervan is lesgeven. Ik geef ongeveer 17 lessen in de week, ben daarnaast mentor, ben ICT-contactpersoon, beheer de website en werk één dag in de week aan het ontwikkelen van de landelijke examens die op het VMBO (alle afdelingen) gegeven worden. Voor mij is dit de ideale afwisseling. Ik vind het super om voor de klas te staan, maar hecht veel waarde aan afwisseling. Ik wil geen 25 lessen want dan wordt het te eenzijdig.

Toen er een mooie taak vrij kwam, heb ik direct aangegeven die erbij te willen pakken. Een tijdje later liet ik dan een minder leuke taak vallen. Het is echt mijn motto geworden: "Zorg voor afwisseling, dan hou je het lang leuk".

Tis zo'n leuk vak
I asked God for a bike, but I know God doesn't work that way.
So I stole a bike and asked for forgiveness.
  dinsdag 12 februari 2008 @ 21:44:46 #155
78707 TheSilentEnigma
Heldin, bazin, godin.
pi_56691737
Zeker, afwisseling is belangrijk. Op mijn vorige school was ik -naast lesboerin- mentor, stage-coordinator, vakgroepvoorzitter en PSO-verantwoordelijke.

Laat mij nu maar even wat minder afwisseling hebben.
pi_56693485
Afwisseling als je dat kunt combineren met minder lessen is nog wel iets voor te zeggen ja, al denk ik dat ik dan nog steeds liever vooral les geef, kan weinig taken bedenken die mij evenveel plezier opleveren als dat.

Maar de pest sinds de invoering van het nieuwe taakbeleid is dat hoe groter je aanstelling, hoe meer van die taken je sowieso moet doen. Dus mentoraat, commissie, excursie-organisatie en begeleiding en noem het allemaal maar op, bovenop je 25 lesuren. Da's bijna niet te doen. Daarom is er bij ons nu ook echt een run op de grotere taken die voor wat verlichting van je lestaak zorgen (decaan, PR-persoon).

Zit ik ook over te denken. Ik wil het lesgeven niet helemaal kwijt, daar is het te leuk voor. Maar twee dagen in de week een kantoorbaantje, ofzo, of een boekwinkel....maakt het allemaal net effe wat beter te behappen
pi_56716696
Euforie Ik heb vandaag m'n lastige V4 aangepakt zoals ik dat wilde (structuur, duidelijkheid, kop-romp-staart, kleine preek en veeel belonen) en het werkte! Goed gewerkt, fijne les, goede afspraken gemaakt. Nu volhouden

Verder vandaag m'n langste dag ooit op m'n school meegemaakt. Ik was er al om 8.00 (voor mij is dat dus om 7.15 in de trein zitten, dus om 7.00 de deur uit), want het domein moest worden klaargezet voor een grote test. Toen door ziekte en vervangrooster de volle acht uur gedraaid, hetzij in domein hetzij in instructie. Om 15.00 gesprekje met wat zwakke leerlingen. Van 15.15 tot 17.00 teamcursus over domeindidactiek. Van 17.00 tot 18.00 pizza eten met het team. Van 19.00 tot 20.30 praatje van de teamleider over de voortgang en de profielkeuzevoorlichting voor ouders uit de mentorgroepen, en van 20.45 tot 22.00 huiskamerbijeenkomst (dat is op de school waar ik werk de naam voor een bijeenkomst van alle ouders uit een mentorgroep om de klas en alles eromheen eens zonder de kinderen erbij te bespreken).

7.15 de deur uit, 23.00 weer thuis en morgen het 1e uur weer vol aan de bak.
Mijn mantra voor de komende weken? 't Is bjna vakantie... 't is bijna vakantie...

[ Bericht 2% gewijzigd door #ANONIEM op 13-02-2008 23:21:36 ]
pi_56740253
quote:
Op woensdag 13 februari 2008 23:16 schreef Razztwizzle het volgende:
7.15 de deur uit, 23.00 weer thuis en morgen het 1e uur weer vol aan de bak.
Mijn mantra voor de komende weken? 't Is bjna vakantie... 't is bijna vakantie...
Je begint al als een echte leraar te klinken

Maar, mooi, dat V4 goed ging! Hou dat vast
  zondag 17 februari 2008 @ 22:30:27 #159
67746 Baba-O-Riley
Out here in the fields
pi_56802941
quote:
Op vrijdag 15 februari 2008 01:18 schreef thaleia het volgende:
Maar, mooi, dat V4 goed ging! Hou dat vast
Inderdaad Komt goed
.
pi_56856664
Nog even over die taakuren enzo.. Hoe zit die verdeling dan precies? Bij een fulltime aanstelling geeft een docent toch 25 lesuren les? Dat is omgerekend ongeveer 21 klokuren. En een fulltime werkweek is 40 uur. Is er dan per les nog voorbereidingstijd gerekend of moeten die overige 19 uur helemaal gevuld worden met taakuren? Mij lijkt het (als aanstaand docent) wel lekker om die afwisseling van lesgeven en taakuren te hebben, maar als ik jullie verhalen zo lees zal ik daar nog wel op terugkomen
pi_56857373
Ik geef straks 6 klokuren les(wij doen aan lessen van 60 minuten), en ik krijg 10 uur per week uitbetaald.. Dus die overgebleven 4 uur is voor voorbereiding, nakijken en dergelijke, aangezien ik verder geen taken heb/overneem van degene die ik ga vervangen.
You don't have to know why you do something to stop doing it. All you have to do is to take a close look at what you are actually doing and decide to stop doing it for that moment!"
pi_56901769
Sorry dat ik binnen kom stormen, maar ik heb een klein vraagje. Ik probeer voorbeelden te bedenken van tijdschriften die vmbo-jongeren lezen. Voor meisjes is dat niet zo lastig, maar voor jongens wel. Ik wil nadrukkelijk voorbeelden van een 'licht' tijdschrift hebben, en dus niet een tijdschrift waarin allerlei technische of wetenschappelijke dingen worden uitgelegd.

Wat voor tijdschriften liggen er eigenlijk op scholen? Bij mij op school lag vroeger de Pauze. En zijn middelbare scholieren te oud voor de Donald Duck? (Ik lees hem nog steeds. )
I make it a thing, to glance in window panes and look pleased with myself.
pi_56903508
Je vraagt eigenlijk twee dingen.. want de tijdschriften die op scholen liggen worden meestal niet heel erg gelezen door vmbo-ers De Pauze! Dat je je die nog herinnert Ik las 'm vroeger ook altijd en heb geeeen idee of die nog bestaat.. Donald Duck is nooit iemand te oud voor en denk dat die nog best veel gelezen wordt, maar is vast niet cool om die op school te lezen. Misschien tijdschriften over brommers/auto's? Verder inderdaad wel de Kijk en misschien de Quest, maarja.. die zijn dus wel technisch/wetenschappelijk. Best lastig dus! Ohw.. en er zijn trouwens ook best wel jongens die stiekem de Fancy en de Yes enzo lezen, maar dat zullen ze al helemaal niet op school doen :) Waarom wil je het eigenlijk weten? En misschien kan je je vraag beter (of ook) in Pub stellen..
pi_56905317
Bestaat de Break out! nog? persoonlijk las ik dat altijd en ik was lid van de Power Unlimited ( hames magazine) en voetbal international zal het ook goed doen.
pi_56905491
Ik zat ook al richting Break Out of Hitkrant te denken, maar ik weet het eigenlijk ook verder niet..
You don't have to know why you do something to stop doing it. All you have to do is to take a close look at what you are actually doing and decide to stop doing it for that moment!"
  vrijdag 22 februari 2008 @ 16:49:10 #166
67746 Baba-O-Riley
Out here in the fields
pi_56909042
Meiden zie ik vaak de Break Out of Girlzz (of zoiets?) lezen. Jongens zie ik zelden met een tijdschrift, maar àls ik ze met een tijdschrift zie, dan is het echt wat specifieks. Bijvoorbeeld een tijdschrift over tractoren, over visspullen of motoren. Ligt maar net waar hun interesse ligt.
.
pi_56921424
quote:
Op vrijdag 22 februari 2008 12:31 schreef Minna het volgende:
Waarom wil je het eigenlijk weten? En misschien kan je je vraag beter (of ook) in Pub stellen..
Ik doe onderzoek naar vmbo-jongeren ( ! ), hun gebruik van oude en nieuwe media en in hoeverre dit gebruik overeenkomt met wat er van hun lezen en schrijven op school verwacht wordt. Het is lastig om vragen te formuleren die niet sekse-gevoelig zijn. Meisjes kijken naar soaps en lezen tijdschriften, jongens spelen games. Het is ook lastig om vragen te formuleren waar geen culturele bias in zit, bijvoorbeeld het lezen van een religieus geschrift of het bezoeken van theatervoorstellingen.

Je hebt gelijk dat ik twee verschillende vragen stel: wat lezen ze omdat ze het willen, en wat zouden ze kunnen lezen omdat ze het in hun omgeving tegenkomen? Die tweede vraag is in eerste instantie het belangrijkst: welke keuzes maken ze gezien hun mogelijkheden? Het is een ontzettend leuke groep om te onderzoeken (12-15 jaar), omdat ze in die periode een belangrijke ontwikkeling op dat front meemaken.

Ik bedacht trouwens ineens dat tijdschriften over games misschien wel goed liggen: "Lees je wel eens een tijdschrift, bijvoorbeeld over mode of games?"
I make it a thing, to glance in window panes and look pleased with myself.
  zaterdag 23 februari 2008 @ 13:22:12 #168
6845 Ringo
als een rollende steen
pi_56924354
quote:
Op zaterdag 23 februari 2008 08:28 schreef Claudia_x het volgende:
Ik doe onderzoek naar vmbo-jongeren ( ! ), hun gebruik van oude en nieuwe media en in hoeverre dit gebruik overeenkomt met wat er van hun lezen en schrijven op school verwacht wordt.
Lezende vmbo-jongetjes. Wat lief.

Zo heb ik ooit eens een filmpje gezien van een leeuw die per se zijn verzorgster wilde knuffelen.

Zoiets verwacht je niet.

Om je vraag te beantwoorden, ik kan me eigenlijk alleen de Aktueel voorstellen. Jongens dan hè.

[ Bericht 1% gewijzigd door Ringo op 23-02-2008 17:17:25 ]
He's simple, he's dumb, he's the pilot.
pi_56931588
k weet niet of dit helemaal t juiste topic is maar ik zit er zelf over denken een lerarenopleiding Duits te gaan volgen maar ik twijfel of mijn duits goed genoeg is...
ik sta nu op mn rapport een 7.5 zonder daar eigenlijk moeite voor te hoeven doen en voor lees- en luistertoetsen haal ik eigenlijk ook altijd tussen de 7 en 8 maar mijn grammatica is daartegenover weer niet zo geweldig en eigenlijk alleen omdat ik nooit serieus de moeite heb genomen om dat goed in mn hoofd te krijgen die moeite heb ik er nu absoluut wel voor over en ben ook hard aan t oefenen(A) maar zijn er hier miss mensen die deze opleiding volgen of gevolgd hebben en die dus weten of je van havo makkelijk door kan stromen qua taalvaardigheid heb namelijk pas sinds dit jaar een leraar die zijn vak serieus neemt en waar ik echt het idee heb dat ik wat leer en zijn er miss ook sites waar je je grammatica(liefst online) kunt oefenen??
pi_56931840
Ik zou me daar niet teveel zorgen om maken, maar goed, ik heb de opleiding niet gevolgd. Ik zou denken: als je met havo naar het HBO kan, en jij haalt zevens en achten zonder veel te doen, dan lijkt het me dat het moet kunnen. Er komen daar niet alleen maar mensen die enkel tienen haalden he, degenen met mindere cijfers gaan ook studies doen Een meisje dat ik ken dat zevens haalde voor de klassieke talen heeft die studie gewoon succesvol doorlopen.

En bovendien....wat zeggen cijfers op de middelbare school nou eigenlijk. Een werkstuk dat bij de ene leraar ternauwernood een zes oplevert bezorgt je bij een andere leraar een acht.

Als je toch nog onzeker bent, vraag het je leraar
pi_56932681
ik geef nu scheikunde les aan de eindexamenklassen, terwijl ik mijn eindexamen toch niet zo goed heb gemaakt..

Doordat je doorleert kom je steeds meer boven de stof te staan, ik zou me er niet teveel zorgen over maken..
You don't have to know why you do something to stop doing it. All you have to do is to take a close look at what you are actually doing and decide to stop doing it for that moment!"
pi_57135542
Zwaar om weer te beginnen na de vakantie!!
Maar onwijs leuk!
I ♥ PB
  maandag 3 maart 2008 @ 22:18:38 #173
67746 Baba-O-Riley
Out here in the fields
pi_57137780
Ik heb de vakantie al een tijdje geleden gehad, dus ik zit alweer helemaal in het ritme....
.
pi_57141048
Tja ik heb een mix vakantie gehad. In Tilburg(studie en woonplaats) de carnavals vakantie en twee weken erna had Middelburg(Stageplaats) vakantie.
pi_57143257
vandaag mijn eerste lesdag..
wel een beetje spannend..
You don't have to know why you do something to stop doing it. All you have to do is to take a close look at what you are actually doing and decide to stop doing it for that moment!"
pi_57144551
quote:
Op dinsdag 4 maart 2008 08:08 schreef teigan het volgende:
vandaag mijn eerste lesdag..
wel een beetje spannend..
Succes Teigan!! Ik mag morgen weer beginnen, zie er na de vakantie en een week ziek te zijn geweest voor de vakantie een beetje tegenop, maar dat gaat ook vast wel weer over.
pi_57152200
het viel me mee vandaag.
ik sta toch heel anders voor de klas dan een jaar geleden.
Er zijn wel wat dingen gebeurt, maar niet veel vreselijker dan vorig jaar. Ik merkte wel dat ik wat strenger was, maar effectief ingrijpen op onrust vind ik toch nog lastig merk ik.
En ik moet er weer opletten dat ik zo ga staan dat ik altijd overzicht hou op de klas, dat scheelt al een hoop.
You don't have to know why you do something to stop doing it. All you have to do is to take a close look at what you are actually doing and decide to stop doing it for that moment!"
  woensdag 5 maart 2008 @ 20:12:06 #178
67746 Baba-O-Riley
Out here in the fields
pi_57181087
quote:
Op dinsdag 4 maart 2008 16:30 schreef teigan het volgende:
Ik merkte wel dat ik wat strenger was, maar effectief ingrijpen op onrust vind ik toch nog lastig merk ik.
Dat komt nog wel. In het begin is dat inderdaad nog een beetje aftasten en onwennig, maar daar krijg je ook wel een "fingerspitzengefül" (zoals dat zo mooi in het Nederlands heet) voor.
quote:
En ik moet er weer opletten dat ik zo ga staan dat ik altijd overzicht hou op de klas, dat scheelt al een hoop.
Bij proefwerken ga ik wel eens achter in de klas staan, dan weten ze nooit waar je ergens uit hangt
.
pi_57181245
Ik heb dus morgen(de tweede les dat ik die klas heb) een proefwerk met ze.

ik zie er ergens wel tegenop, ik heb een redelijk krap lokaal, en vorig jaar had ik er moeite mee om ze stil te krijgen, en vooral het spieken vond ik lastig om mee om te gaan.

ik heb twee versies gemaakt van het proefwerk, om het spieken wat te ondervangen, en had bedacht om na waarschuwen het proefwerk in te nemen en ze het in hun eigen tijd af te laten maken.
You don't have to know why you do something to stop doing it. All you have to do is to take a close look at what you are actually doing and decide to stop doing it for that moment!"
  woensdag 5 maart 2008 @ 20:41:16 #180
78707 TheSilentEnigma
Heldin, bazin, godin.
pi_57181943
quote:
Op woensdag 5 maart 2008 20:17 schreef teigan het volgende:
ik heb twee versies gemaakt van het proefwerk, om het spieken wat te ondervangen, en had bedacht om na waarschuwen het proefwerk in te nemen en ze het in hun eigen tijd af te laten maken.
Ik zet soms gewoon 'versie 1' en 'versie 2' op de toetsen, zonder dat het verschillende versies zijn. Gegarandeerd dat ze niet afkijken, en nakijken is een stuk makkelijker dat verschillende versies.
pi_57181982
quote:
Op woensdag 5 maart 2008 20:41 schreef TheSilentEnigma het volgende:

[..]

Ik zet soms gewoon 'versie 1' en 'versie 2' op de toetsen, zonder dat het verschillende versies zijn. Gegarandeerd dat ze niet afkijken, en nakijken is een stuk makkelijker dat verschillende versies.
ja, maar zien ze dan neit aan de opbouw van de vragen, en de opmaak van het stencil dat de toetsen toch hetzelfde zijn?
You don't have to know why you do something to stop doing it. All you have to do is to take a close look at what you are actually doing and decide to stop doing it for that moment!"
  woensdag 5 maart 2008 @ 20:45:41 #182
78707 TheSilentEnigma
Heldin, bazin, godin.
pi_57182095
quote:
Op woensdag 5 maart 2008 20:42 schreef teigan het volgende:
ja, maar zien ze dan neit aan de opbouw van de vragen, en de opmaak van het stencil dat de toetsen toch hetzelfde zijn?
Neuh, mijn leerlingen in ieder geval niet.
pi_57182376
Dat heb ik bij de vorige test ook gedaan. Niemand die afkeek. En achterin de klas staan werkt ook. Echt rondlopen tijdens toetsen doe ik niet, dat vond ik zelf ook heel erg vervelend en afleidend werken.
Voorin zitten en een beetje over de klas heen scannen en af en toe eens iemand indringend aankijken is ook wel OK, maar achterin de klas zie je veel meer (briefjes in etuis e.d.).
pi_57182716
maar wat doen jullie dan met leerlingen die je op een ander blaadje ziet kijken?
Een keer waarschuwen? En blijf je dan bezig als anderen het ook doen? Of is dan nummer drie de pineut?

En hoe zorgen jullie er dan voor dat een klas stil is als je begint met uitdelen?
You don't have to know why you do something to stop doing it. All you have to do is to take a close look at what you are actually doing and decide to stop doing it for that moment!"
pi_57182826
De laatste test die ik heb gegeven heb ik gezegd dat ze 80 minuten voor de test hebben, en dat ik niet begin met uitdelen voordat het stil is. De tijd die ze nog lawaai maken gaat van hun tijd van de toets af, dus ze hebben zichzelf ermee als ze niet stil worden. Het werkte toen wel gelukkig.

Als ik leerlingen zie spieken waarschuw ik ze één keer. Ik zeg er dan bij dat als ze nog meer inspiratie bij hun buurman/vrouw op willen doen ze het blaadje bij me kunnen inleveren en kunnen vertrekken. De toets die ze maken wordt dan een 3 (lager mag niet voor spieken bij ons).
  woensdag 5 maart 2008 @ 21:22:00 #186
78707 TheSilentEnigma
Heldin, bazin, godin.
pi_57183016
Wat ook een goede truc is als er bijvoorbeeld iets door het lokaal gegooid is en je weet wel uit welke hoek het kwam, maar niet weet wie het precies was:

'Leerling 1, heb jij het gedaan?' - 'Nee, ik was het niet'
'Leerling 2, heb jij het gedaan?' - 'Nee, ik was het niet'
'Leerling 3, heb jij het gedaan?' - 'Nee, ik was het niet'
'Nou leerling 4, dan was jij het dus. Vanmiddag ben je tot 16.00 de sjaak.'

Heb tot nu toe altijd meegemaakt dat de schuldige (waarschijnlijk uit schuldgevoel of verbazing) meteen toegaf dat hij/zij het was...
pi_57183310
quote:
Op woensdag 5 maart 2008 21:22 schreef TheSilentEnigma het volgende:
Wat ook een goede truc is als er bijvoorbeeld iets door het lokaal gegooid is en je weet wel uit welke hoek het kwam, maar niet weet wie het precies was:

'Leerling 1, heb jij het gedaan?' - 'Nee, ik was het niet'
'Leerling 2, heb jij het gedaan?' - 'Nee, ik was het niet'
'Leerling 3, heb jij het gedaan?' - 'Nee, ik was het niet'
'Nou leerling 4, dan was jij het dus. Vanmiddag ben je tot 16.00 de sjaak.'

Heb tot nu toe altijd meegemaakt dat de schuldige (waarschijnlijk uit schuldgevoel of verbazing) meteen toegaf dat hij/zij het was...
Mwah, ik haat deze stijl
Maar goed, ieder z'n aanpak. Bij mij halen ze het gewoon niet in het hoofd om iets te gooien
I asked God for a bike, but I know God doesn't work that way.
So I stole a bike and asked for forgiveness.
pi_57183844
quote:
Op woensdag 5 maart 2008 21:32 schreef -J-D- het volgende:

[..]


Maar goed, ieder z'n aanpak. Bij mij halen ze het gewoon niet in het hoofd om iets te gooien
Ja, en bij mij wel. Ook staan ze op, schreeuwen ze naar elkaar, doen ze de deur open en dicht en pakken ze elkaars pennen en boeken af. Vierde klas VWO. Heel volwassen.

Ik vind het moeilijk in te grijpen, merkte ik vandaag ook weer. In deze klas wel. In m'n derde en vijfde klas gaat dat prima, maar deze klas maakt het me moeilijk. Het ging niet goed vandaag, ik had er zelf ook weinig puf meer voor en had enorme hoofdpijn dat laatste uur. Morgen reflectie met mijn begeleidster en de mentor van de betreffende klas.

Wat wel fijn was: ik heb in de teamvergadering verteld hoeveel moeite ik heb met deze klas. Ze vonden het dapper van me dat ik dat zei, en spraken allemaal heel steunend, over alle begin dat moelijk is, dat zij het ook geen fijne klas vinden. Ik ga vrijdag een paar lessen van andere docenten aan deze klas bijwonen, om eens te kijken hoe zij ze nou aanpakken. Ben benieuwd!
  woensdag 5 maart 2008 @ 22:49:23 #189
67746 Baba-O-Riley
Out here in the fields
pi_57185973
quote:
Op woensdag 5 maart 2008 21:10 schreef teigan het volgende:
maar wat doen jullie dan met leerlingen die je op een ander blaadje ziet kijken?
Een keer waarschuwen?
Een keer doordringend aankijken kan ook al helpen. Een opmerking maken in de geest van: "Je hoeft niet te controleren wat je buurman heeft opgeschreven, dat doe ik straks wel", of "En, heeft-ie hetzelfde als jij?", of iets dergelijks. Dan weten ze meestal wel hoe laat het is.
quote:
En hoe zorgen jullie er dan voor dat een klas stil is als je begint met uitdelen?
Met de mededeling dat ik niet ga uitdelen voordat het stil is en dat het van hun eigen tijd af gaat. "Ik heb de tijd, jullie niet".
quote:
Op woensdag 5 maart 2008 21:48 schreef Razztwizzle het volgende:
Wat wel fijn was: ik heb in de teamvergadering verteld hoeveel moeite ik heb met deze klas. Ze vonden het dapper van me dat ik dat zei, en spraken allemaal heel steunend, over alle begin dat moelijk is, dat zij het ook geen fijne klas vinden
Goed dat je dat aangegeven hebt. Ik heb eerder in deze topicreeks al eens verteld van de Mevrouw Duits. Bij haar liep het allemaal van een leien dakje, je kent het wel: de onderwijsengel op aarde. De wijsheid in pacht hebbend aan andere collega's even vertellen hoe ze het wel niet moesten aanpakken. Tot ik klachten van mijn mentorklas kreeg en ik eens een oogje in het zeil ging houden. Leerlingen braken de tent compleet af. Je kunt, zoals jij ook hebt gedaan, beter eerlijk aangeven dat je moeite hebt met een klas. Dan zul je meer respect kweken en hulp ontvangen dan hen die zeggen dat het goed gaat, maar na elke les zichzelf achter het bord uit moeten persen.
.
  donderdag 6 maart 2008 @ 07:35:40 #190
93828 nickybol
onderduiknaam
pi_57190031
Als je zeker weet dat iemand afkijkt, en dan bedoel ik ook echt zeker, dan is het gewoon meteen een 1. Dat soort gedrag is totaal onacceptabel en getuigt van een moreel die we zeker niet willen hebben. Als je op zo'n manier bedrogen wordt door je leerlingen moeten er maar harde maatregelen volgen.
pi_57191861
Bij mij is afkijken ook meteen inleveren en een 3 (mag niet lager). Praten na afloop van de toets is bij mij een punt aftrek...dus een 7 wordt een 6!

Voor de toets begint, die regels vertellen, er idd bij zeggen dat hoe langer ze praten hoe korter ze de tijd hebben voor de toets! Helpt allemaal.
Maar, ik heb gelukkig niet zo'n problemen met stil krijgen! Daar ben ik blij om...ik heb het ook wel eens anders gehad...!! Dit jaar de beste klassen
I ♥ PB
pi_57198875
Het viel mij vanmorgen gelukkig mee!!

Ze vonden de twee versies natuurlijk niet zo leuk, maar ze waren best stil, ze hadden meer last van een klas in het andere lokaal waar maar een dun wandje tussenzit.

Ik heb oko niet heel vaak hoeven te waarschuwen gelukkig..

Mijn combiklasje ging wat minder, maar daar heb ik het nu even over gehad met de mentor van die klas, en ik moet zelf zorgen dat ik ze duidelijk afgebakende opdrachten geef, omdat ze anders de neiging hebben om te ontsporen.

Eigenlijk was het dus wel een positieve dag vandaag, en daar ben ik wel blij mee
You don't have to know why you do something to stop doing it. All you have to do is to take a close look at what you are actually doing and decide to stop doing it for that moment!"
pi_57199455
Had me als aanstaand docent echt totaal niet gerealiseerd dat ook een proefwerk geven lastig kan zijn! Waar je je allemaal niet in kan vergissen Ik dacht dat een proefwerk juist wel relaxed was omdat je dan verder niet echt les hoeft te geven enzo, maar als ik bovenstaande lees!

Teigan, op wat voor school ben je nu uiteindelijk terechtgekomen? Weet (uit het vorige topic?) nog wel dat je klaar was met je opleiding en ging solliciteren, maar heb nergens gelezen waar je nou uiteindelijk een baan hebt! Ligt aan mij, geen zin om het hele topic door te scrollen
  donderdag 6 maart 2008 @ 21:11:47 #194
67746 Baba-O-Riley
Out here in the fields
pi_57206438
quote:
Op donderdag 6 maart 2008 15:50 schreef teigan het volgende:
Eigenlijk was het dus wel een positieve dag vandaag, en daar ben ik wel blij mee
Fijn toch
quote:
Op donderdag 6 maart 2008 16:16 schreef Minna het volgende:
Had me als aanstaand docent echt totaal niet gerealiseerd dat ook een proefwerk geven lastig kan zijn! Waar je je allemaal niet in kan vergissen Ik dacht dat een proefwerk juist wel relaxed was omdat je dan verder niet echt les hoeft te geven enzo, maar als ik bovenstaande lees!
Ik vind het wel relaxt, zo'n uurtje met een proefwerk. Beetje rondlopen, wat ander werk nakijken... heerlijk. Ik kan me wel voorstellen dat het voor beginnende docenten wel nog een beetje moeilijk is, zo'n proefwerk houden. Want dan moet je namelijk de klas écht muisstil zien te krijgen.

Ik heb trouwens ook een nieuwe spiek-rage gesignaleerd. Het viel me namelijk op dat twee leerlingen *precies* dezelfde antwoorden hadden, maar toch niet in het lokaal naast/achter/voor elkaar gezeten hadden. Sterker nog: eentje zat helemaal vooraan, en de ander zat linksachter in de klas. Wat blijkt nu: er blijkt een crack te bestaan voor bluetooth, waardoor je meteen teksten kunt verzenden. De ontvanger krijgt dus geen bericht, maar meteen de tekst op zijn telefoon. Zo hadden ze dus de informatie doorgeseind. Nu laat ik hen dus alle mobiele telefoons van te voren op tafel leggen. Dus wel iets om waakzaam op te zijn.
.
pi_57208463
quote:
Op donderdag 6 maart 2008 16:16 schreef Minna het volgende:
Had me als aanstaand docent echt totaal niet gerealiseerd dat ook een proefwerk geven lastig kan zijn! Waar je je allemaal niet in kan vergissen Ik dacht dat een proefwerk juist wel relaxed was omdat je dan verder niet echt les hoeft te geven enzo, maar als ik bovenstaande lees!

Teigan, op wat voor school ben je nu uiteindelijk terechtgekomen? Weet (uit het vorige topic?) nog wel dat je klaar was met je opleiding en ging solliciteren, maar heb nergens gelezen waar je nou uiteindelijk een baan hebt! Ligt aan mij, geen zin om het hele topic door te scrollen
ik werd een tijdje geleden gebeld door de school waar ik mijn LIO-stage heb gelopen, dat een collega van mij met zwangerschapsverlof ging, en dat een aantal van mijn leerlingen die ik vorig jaar had, gevraagd hadden of ik weer terug kon komen. En daar heb ik ja op gezegd. Dus ik heb nu een 0,25 fte baan daar, en dat is mooi te combineren met de examentraining die ik straks ga geven.
You don't have to know why you do something to stop doing it. All you have to do is to take a close look at what you are actually doing and decide to stop doing it for that moment!"
pi_57210213
Ah, da's mooi, Teigan!

Ik heb vroeger echt zooooveel gespiekt... nooit bij anderen, want ik vertrouwde hun antwoorden toch niet, maar ik had wel vaak spiekbriefjes en ben nooit betrapt. Maar ik dacht dus dat ik dat bij anderen zo door zou hebben, maarja.. als ze ineens allemaal nieuwe high tech dingen gaan bedenken.....
Wat heb je uiteindelijk gedaan met die twee die zo dezelfde antwoorden hadden?
pi_57220843
quote:
Op donderdag 6 maart 2008 21:11 schreef Baba-O-Riley het volgende:

[..]

Fijn toch
[..]

Ik vind het wel relaxt, zo'n uurtje met een proefwerk. Beetje rondlopen, wat ander werk nakijken... heerlijk. Ik kan me wel voorstellen dat het voor beginnende docenten wel nog een beetje moeilijk is, zo'n proefwerk houden. Want dan moet je namelijk de klas écht muisstil zien te krijgen.

Ik heb trouwens ook een nieuwe spiek-rage gesignaleerd. Het viel me namelijk op dat twee leerlingen *precies* dezelfde antwoorden hadden, maar toch niet in het lokaal naast/achter/voor elkaar gezeten hadden. Sterker nog: eentje zat helemaal vooraan, en de ander zat linksachter in de klas. Wat blijkt nu: er blijkt een crack te bestaan voor bluetooth, waardoor je meteen teksten kunt verzenden. De ontvanger krijgt dus geen bericht, maar meteen de tekst op zijn telefoon. Zo hadden ze dus de informatie doorgeseind. Nu laat ik hen dus alle mobiele telefoons van te voren op tafel leggen. Dus wel iets om waakzaam op te zijn.
Ik vind toetsen ook erg relax! Ik heb volgende week vrijdag met al mijn klassen een toets! Hoef ik lekker niks voor te bereiden voor die dag!
Wel veel nakijkwerk..maar ik vind nakijken niet zo erg! Kan ik tenminste een keer duidelijk zien of ze het snappen of niet! (Opdrachten in het schrift kunnen ze tenslotte ook overschrijven!)

Wauw... wat een manier om af te kijken! Bij ons op school zijn mobieltjes echt ten strengste verboden en ook maar een glimp van een telefoon is inleveren en een week later pas terug krijgen. En dat willen leerlingen niet, dus bij ons (iig bij mij) durven de kids niet hun telefoon in de klas te gebruiken.

Want dat houdt toch in dat ze alles moeten typen en dan versturen? Valt dat niet op Sorry, maar dat heb je toch wel door dan?
I ♥ PB
  vrijdag 7 maart 2008 @ 17:01:21 #198
67746 Baba-O-Riley
Out here in the fields
pi_57224740
quote:
Op vrijdag 7 maart 2008 13:53 schreef miss-scofield het volgende:
Ik vind toetsen ook erg relax! Ik heb volgende week vrijdag met al mijn klassen een toets! Hoef ik lekker niks voor te bereiden voor die dag!
Na een of twee uurtjes proefwerk heb ik wel weer behoefte om les te gaan geven. Dat vind ik zo saai.. de hele dag wat naar schrijvende koppies kijken...
quote:
Want dat houdt toch in dat ze alles moeten typen en dan versturen? Valt dat niet op Sorry, maar dat heb je toch wel door dan?
Niet als ze hun mobiele telefoon gewoon in hun broekzak hebben en blind de antwoorden versturen. En geloof me maar als ik zeg dat ik héél veel zie in de klas.
.
pi_57309223
And now for something completely different: er is een interessant initiatief gestart door een stel docenten in Den Haag:

"Plasterk luistert naar docenten en past plannen aan!
(hopen we)

1. Verspreid deze brief onder al je collega’s.
2. Plaats je steunbetuiging op http://stopplasterk.web-log.nl/.
3. Stuur mailtjes naar de bond, politieke partijen, ministerie en VO-raad.

Wie zijn wij?

Wij zijn Lieke Hergelink (geen bondslid), Teja Bodewes, (wel bondslid), Ronald Cilon (wel bondslid) en Peter Althuizen (geen bondslid). We geven allen les op het Aloysius College in Den Haag. U weet wel, die school die bij de protesten tegen Plasterks actieplan Leerkracht van Nederland meer dan de helft van de demonstranten op de been bracht en een manifest aan de politiek aanbood (in december op het Plein in Den Haag, op een steenworp afstand van onze school, dat gebiedt de eerlijkheid wel te zeggen).

Waarom deze BRANDBRIEF?

Op dit moment wordt er overleg gevoerd tussen alle betrokken onderwijspartners over de nieuwe onderwijs-cao die moet volgen uit het Actieplan van minister Plasterk.


WIJ HEBBEN ER GEEN VERTROUWEN IN!!!!!!!!
De VO-raad schoffeert de docent, de AOB heeft ook een manifest van 7 stappen uitgegeven, maar begint het overleg met de minister (zie filmpje Walter Dresscher, voorzitter AOB op www.aob.nl) veel te slap. De tijd dringt! Wanneer kunnen we nog actie voeren? Voor je het weet is de nieuwe onderwijsbegroting aangenomen.

Wat willen wij?

1. Het onderwijs moet echt weer van de docent worden. Inschaling naar opleiding!
Geen compromis met een zogenaamde functiemix. En geen van managers afhankelijke periodieken.

2. Werkdrukverlichting: minder lessen bij een volle baan.

3. Een echte loonsverhoging voor iedereen, en wel meteen. 15 %!

4. Geen lerarenregister als alibi om de docent klein te houden!

Collega’s, kom op nu! Gaan we weer als makke lammetjes afwachten wat de politiek voor ons in petto heeft? Wel eens van Rinnooy Kan gehoord? En komt de politiek weg met de conclusies van Dijsselbloem, zonder met de billen bloot te moeten?

Zet de onderhandelaars onder druk.
Laten we ervoor zorgen dat acties niet nodig zullen zijn!
Maar als het moet …….

Peter Althuizen Teja Bodewes Ronald Cilon Lieke Hergelink (AC in Actie)"

-------------------------

Ik doe wel mee. Zowat al mijn jonge collega's zijn op zoek naar een andere baan, als acties ervoor kunnen zorgen dat zij in het onderwijs blijven, en dat de leerlingen beter onderwijs krijgen, en dat er uberhaupt nog leraren zijn voor die leerlingen....dan hebben die acties van harte mijn steun.
pi_57416161
Inmiddels een nieuwe site: www.lerareninactie.nl
abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
Forum Opties
Forumhop:
Hop naar:
(afkorting, bv 'KLB')