Zo extreem duur is die hypotheekrente aftrek dus niet. En dan hebben we de kosten van onderhoud nog niet meegerekend. Kosten die huurders niet hebben...quote:Trouw, 4 april 2006 - De aftrekbaarheid van de hypotheekrente staat steeds opnieuw ter discussie.
Maar de argumenten deugen niet, integendeel, het zijn leugens. Huiseigenaren zouden eigenlijk meer compensatie moeten krijgen dan nu het geval is.
Meningen
De frequentie waarmee de aftrekbaarheid van de hypotheekrente ter discussie staat neemt hand over hand toe. Eind 2005 heeft de PvdA, onder voorzitterschap van het Brabantse kamerlid Boelhouwers, een uitvoerig rapport beschreven waarin een gelijke behandeling van eigenaar en huurder wordt bepleit. Ook de Brabantse hoogleraar L.G.M. Stevens zet regelmatig een politieke pet op en pleit voor een afschaffing van de huidige wijze van hypotheekrente-aftrek vanwege het grote voordeel. Opvallend detail is dat beiden het publiek slechts half en dus onjuist voorlichten. Dezer dagen komt zelfs naar voren dat de deze discussie ook invloed heeft op de houding van de financiële adviseurs richting hun cliënten, en onzekerheid creëert.
Eind maart 2006 heeft staatssecretaris Wijn van financiën de resultaten van een onderzoek over de hypotheekrente naar de Tweede Kamer gestuurd. Dit rapport schept helderheid en er zijn interessante conclusies uit te trekken.
Om met leugen nummer 1 te beginnen:
het is een feit dat het totale bedrag dat de afgelopen jaren in aftrek wordt gebracht, fors is gestegen. In 2004 bedroeg het netto voordeel van de aftrek van de rente maar liefst 11,3 miljard euro. Dat is een erg hoog bedrag. Veelal wordt gesteld dat dit een rechtstreekse subsidie is voor de huizenbezitter. Dit is niet waar! De huizenbezitter betaalt immers veel kosten terug. aan de overheid, die aan een niet-huiseigenaar (huurder) voorbijgaan. De overdrachtsbelasting, de btw op een nieuw huis, de ozb voor huiseigenaren en nog wat andere kleine rechten genereren voor de overheden een totale inkomstenbron van 8,6 miljard euro per jaar. Dit zijn bedragen die geheel worden gedragen door de bezitters van een eigen woning. Per saldo is er dus slechts sprake van een netto voordeel van bijna drie miljard euro per jaar. Dit voordeel wordt genoten door 3.253.000 huishoudens. Kortom: ieder huishouden met een eigen woning ontvangt slechts gemiddeld 922 euro.
Leugen 2:
'Het voordeel van de hypotheekrente-aftrek komt bijna geheel ten goede aan de rijken.' Dit klopt niet. Als we naar percentages kijken, zit het grootste netto voordeel bij huishoudens tussen de 30- en 45.000 euro (27 procent) en 45- tot 60.000 euro (22 procent) Dus 49 procent van het totale fiscale voordeel van 11,3 miljard euro wordt genoten door huishoudens met een inkomen tussen een- en twee maal modaal. Inkomens boven de 90.000 euro nemen hierin slechts een aandeel van 13 procent.
Leugen nummer 3
is dat huiseigenaren worden bevoordeeld ten opzichte van huishuurders. Ook deze stelling kan naar het rijk der fabelen. In 2004 bedroeg de huursubsidie 1,7 miljard euro hetgeen werd verkregen door 1.015.000 huishoudens. Per huishouden is dit een bedrag van gemiddeld euro 1.675. Hierboven was reeds aangegeven dat het subsidie per huishouden voor huiseigenaren euro 922 bedraagt. Kortom, geconcludeerd kan worden dat huurders gemiddeld ruim anderhalf maal zo veel worden bevoordeeld boven eigenaren.
Elke huiseigenaar verhuist volgens de NVM gemiddeld genomen eens per zeven jaar en betaalt dan opnieuw 6 procent overdrachtsbelasting. Dit is bijna 1 procent per jaar over de waarde van het huis. De onroerendezaakbelasting voor huiseigenaren bedraagt gemiddeld per jaar per huis ongeveer 0,1 procent netto over de waarde van het huis. Voorts is het netto te betalen eigen-woningforfait ook nog jaarlijks een aantal tienden van een procent. Het is dan ook logisch dat het fiscale voordeel van de hypotheekrente aftrek op zich vriendelijk oogt maar in grote mate te niet wordt gedaan door de andere overheidsheffingen.
Ik hoop dat de wetenschappers zoals Stevens zich voortaan richten op het totale beeld van de woningmarkt en ik kijk uit naar het voornemen van de PvdA om huurders en eigenaren op een gelijke en dus eerlijke wijze te behandelen. Dat zou zelfs moeten inhouden dat de huiseigenaren verder gecompenseerd moeten worden. Hier zal ik maar niet voor pleiten.
Het is wel een feit dat het argument van de Partij van de Arbeid geen hout snijdt. Zonder twijfel zullen ze op zoek gaan naar andere argumenten om huiseigenaren, bezitters van vermogen en hogere inkomens aan te pakken. Het is Wouter Bos maar ook de SP en Groen Links immers niet te doen om gelijkheid, maar om weg te halen waar van zij vinden dat ze weg kunnen halen. Waak voor het financiële gevaar van links. Mei 2007 is nabij!
Door Ewout van den Berg
De oplettende lezer kan hieruit concluderen dat je het sommetje 11,3 - 8,6 niet mag maken.quote:een totale inkomstenbron van 8,6 miljard euro per jaar
Tsja, je kunt het natuurlijk altijd in je eigen straatje lezen.....quote:Op dinsdag 21 november 2006 11:08 schreef HarryP het volgende:
Zo extreem duur is die hypotheekrente aftrek dus niet. En dan hebben we de kosten van onderhoud nog niet meegerekend. Kosten die huurders niet hebben...
Dus poten af van de hypotheekrente aftrek.
Willen we hier de rechtsconservatieven en de rechtsliberalen uit elkaar houden, zelfs als de VVD daar ook moeite mee lijkt te hebben?quote:Op dinsdag 21 november 2006 11:14 schreef Croga het volgende:
Daarnaast is het "leugentje van rechts" nog altijd dat "rechts" als stokpaardje heeft zo min mogelijk regels terwijl de HRA juist 1 van die regels is die makkelijk af te schaffen is.
Hoe origineel.quote:Op dinsdag 21 november 2006 11:15 schreef Naj_Geetsrev het volgende:
Hier kan ik maar een ding op zeggen: Er zijn drie soorten leugens: leugens, verdomde leugens en statistieken.
Waarom niet..??..quote:Op dinsdag 21 november 2006 11:11 schreef ErikT het volgende:
[..]
De oplettende lezer kan hieruit concluderen dat je het sommetje 11,3 - 8,6 niet mag maken.
Dit heeft natuurlijk niets met statistiek te maken.quote:Op dinsdag 21 november 2006 11:15 schreef Naj_Geetsrev het volgende:
Hier kan ik maar een ding op zeggen: Er zijn drie soorten leugens: leugens, verdomde leugens en statistieken.
Dat huiseigenaren allerlei extra belastingen betalen is misschien een kwalijke zaak, maar daarom is de hypotheekrenteaftrek nog steeds gewoon een subsidie van 11.3 miljard.quote:Op dinsdag 21 november 2006 11:36 schreef HarryP het volgende:
[..]
Waarom niet..??..
Het is toch een belasting die huurders niet hebben maar huiseigenaren wel..??..
En als je de grootste post de overdrachtsbelasting van die 11.3 af haald dan houd je nog niet eens de helft over van dat bedrag.
De huizen in NL zijn in vergelijking met heel Europe nog niet eens de duurste had ik begrepen vanuit een ander topic.quote:Op dinsdag 21 november 2006 11:40 schreef Deetch het volgende:
De HRA zorgt er wel voor een groot deel voor dat huizen in NL veel duurder zijn als in Belgie en Duitsland. Dit
Kan allemaal best zijn, maar het neemt niet weg, dat het vreemd is dat deze regeling zo in elkaar zit, dat als twee verschillende mensen dezelfde hypotheek afsluiten, degene met het hoogste inkomen het meest van de regeling profiteert. Zeker aangezien, de extra kosten die ertegenover staan, die ook worden opgesomd, zoals bijvoorbeeld de overdrachtsbelasting, volledig van de waarde van het huis afhangen en voor beiden ongeveer even hoog zijn. (Aannemende dat ze dezelfde hypotheek hebben afgesloten, omdat hun huizen ongeveer even duur zijn).quote:Op dinsdag 21 november 2006 11:08 schreef HarryP het volgende:
[..]
Zo extreem duur is die hypotheekrente aftrek dus niet. En dan hebben we de kosten van onderhoud nog niet meegerekend. Kosten die huurders niet hebben...
Dus poten af van de hypotheekrente aftrek.
quote:Op dinsdag 21 november 2006 11:08 schreef HarryP het volgende:
Per saldo is er dus slechts sprake van een netto voordeel van bijna drie miljard euro per jaar.
Sommetje wordt in 't stuk van TS wel gemaakt.quote:Op dinsdag 21 november 2006 11:11 schreef ErikT het volgende:
De oplettende lezer kan hieruit concluderen dat je het sommetje 11,3 - 8,6 niet mag maken.
HRA krijg je over een bepaald aantal % van je rente dus dat is niet verdiend dat is rente over geleend geld.quote:Op dinsdag 21 november 2006 11:56 schreef Petera het volgende:
Het klopt wel dat de mensen die het meest profiteren (en dit zijn wel degelijk de rijken) eigenlijk niet meer dan een sigaar uit eigen doos krijgen, ze hadden het geld dat ze af mogen trekken immers ook zelf verdiend.
Precies zoveel procenten als wat je anders over dat bedrag aan inkomstenbelasting had moeten betalen (toch?). Met andere worden die mensen hebben dat geld wel degelijk eerst zelf verdiend, maar hoeven er geen belasting over te betalen omdat ze het gebruiken om de rente over hun hypotheek van op te brengenquote:Op dinsdag 21 november 2006 11:59 schreef Colnago het volgende:
[..]
HRA krijg je over een bepaald aantal % van je rente dus dat is niet verdiend dat is rente over geleend geld.
Je hebt gelijk.quote:Op dinsdag 21 november 2006 12:09 schreef Petera het volgende:
[..]
Precies zoveel procenten als wat je anders over dat bedrag aan inkomstenbelasting had moeten betalen (toch?). Met andere worden die mensen hebben dat geld wel degelijk eerst zelf verdiend, maar hoeven er geen belasting over te betalen omdat ze het gebruiken om de rente over hun hypotheek van op te brengen
Omdat die 8,6 miljard lasten zijn die over het gehele huis worden betaald, afhankelijk van de waarde van het huis. Zonder de hypotheekrente-aftrek zou het huis minder waard zijn (de huizenprijzen zijn dan niet kunstmatig hoog), dus zou dit bedrag inderdaad dalen. Maar niet naar 0, want de huizen worden niet 0 euro waard.quote:Op dinsdag 21 november 2006 11:36 schreef HarryP het volgende:
[..]
Waarom niet..??..
Het is toch een belasting die huurders niet hebben maar huiseigenaren wel..??..
En als je de grootste post de overdrachtsbelasting van die 11.3 af haald dan houd je nog niet eens de helft over van dat bedrag.
Daarvan wil ik wel eens een bron zien. Lijkt me zeer onwaarschijnlijk, met onze hoge grondprijs, hoge arbeidskosten en bovendien de HRA.quote:Op dinsdag 21 november 2006 11:48 schreef Roönaän het volgende:
[..]
De huizen in NL zijn in vergelijking met heel Europe nog niet eens de duurste had ik begrepen vanuit een ander topic.
Op een nieuwbouw woning betaal je nog BTW.quote:Op dinsdag 21 november 2006 12:30 schreef rebel6 het volgende:
De overdrachtsbelasting is geen belasting op huizen, maar op verhuizen.
De OZB is een gering bedrag per jaar.
En BTW is geen huizenbelasting, maar omzetbelasting.
Wel een oudje (2005, maar goed) http://www.hrs-groep.nl/middenpage.php?item=51quote:Op dinsdag 21 november 2006 12:45 schreef ErikT het volgende:
[..]
Daarvan wil ik wel eens een bron zien. Lijkt me zeer onwaarschijnlijk, met onze hoge grondprijs, hoge arbeidskosten en bovendien de HRA.
quote:29 september 2005
Nederland is zo duur nog niet
Nederlandse woningen duur? Uit een marktrapport van een internationale makelaarsorganisatie lijkt het mee te vallen. Luxemburg is de absolute koploper. De gemiddelde huizenprijs in het groothertogdom bedraagt ¤ 470.000. Amsterdam zit met ¤ 218.000 aan de onderkant van de middenmoot.
In het rapport worden veertien Europese landen met elkaar vergeleken op het gebied van huizenprijzen, de hypotheekrente, de makelaarsprovisie en het percentage huizenbezitters. Afgezien van Luxemburg zijn ook de gemiddelde huizenprijzen in Bern (¤ 420.000), Madrid (¤ 408.120), Dublin (¤ 330.000) en Londen (¤3 28.000) bijzonder hoog. In Dublin en Londen is de stijging van de huizenprijzen al een aantal jaren bezig.
Vooral Ierland lijkt nog steeds te profiteren van de ongebreidelde economische groei. De verwachting is dat ook dit jaar de gemiddelde huizenprijzen met 10% zullen stijgen. Bij onze buurlanden is het aanmerkelijk goedkoper. In Brussel betaal je maar ¤ 182.211. De prijzen in België (vooral de kuststrook) zijn al jaren stijgende, maar in vergelijking met Nederland is de consument gemiddeld nog altijd ¤ 80.000 goedkoper uit. Berlijn zit met ¤ 185.000 aan de ondergrens qua Europese huizenprijzen. En de Duitse hoofdstad lijkt alleen maar goedkoper te worden. Vorig jaar daalde de gemiddelde huizenprijs met 11%.
Eigen woning
In Nederland valt het in vergelijking met andere Europese landen wel mee. In vergelijking met vorig jaar is de gemiddelde huizenprijs amper gestegen. Ook de andere cijfers spreken in het voordeel van ons land. Met een hypotheekrente van gemiddeld 4,8% valt Amsterdam volkomen in het niet bij de 8% die in Londen moet worden betaald.
Mensen die klagen over de hoge provisiekosten van de makelaars in Nederland zouden eens een kijkje moeten nemen in Parijs. Daar wordt gemiddeld 6% gevraagd, terwijl wij met een gemiddelde van 1,7% alleen Dublin en Londen onder ons moeten dulden.
Het percentage van de Nederlandse bevolking dat in het bezit is van een eigen huis blijft in vergelijking met andere Europese landen laag. Met 52,2% blijven wij ver achter op Ierland, België en Spanje. Vooral in dit laatste land wordt nog steeds stevig doorgebouwd. Van de bevolking is al 87% in het bezit van een eigen woning, maar nog eens een op de vier mensen investeert in een tweede huis.
Wat jij doet is de hr-aftrek verdedigen door er selectief van alles bij te slepen.quote:Op dinsdag 21 november 2006 13:09 schreef HarryP het volgende:
[..]
Op een nieuwbouw woning betaal je nog BTW.
En ik kan nog heel wat jaartjes de hypotheekrente aftrekken voordat ik de overdrachtsbelasting eruit heb.
(overdrachtsbelasting is 6% over de koopprijs van je woning).
L3 is niet relevant; er zijn ook genoeg mensen die wel huren maar geen huursubsidie ontvangen.quote:Op dinsdag 21 november 2006 11:08 schreef HarryP het volgende:
Zo extreem duur is die hypotheekrente aftrek dus niet. En dan hebben we de kosten van onderhoud nog niet meegerekend. Kosten die huurders niet hebben...
Dus poten af van de hypotheekrente aftrek.
Er werd om een bron gevraagd en ik kon het topic niet zo snel vinden. brakke search enzo.quote:Op dinsdag 21 november 2006 14:11 schreef rebel6 het volgende:
edit: Roonaan, dat artikel is al behandeld in [huizenprijzen] Nederland is zo duur nog niet!![]()
30- en 45.000 euro (27 procent)quote:'Het voordeel van de hypotheekrente-aftrek komt bijna geheel ten goede aan de rijken.' Dit klopt niet. Als we naar percentages kijken, zit het grootste netto voordeel bij huishoudens tussen de 30- en 45.000 euro (27 procent) en 45- tot 60.000 euro (22 procent) Dus 49 procent van het totale fiscale voordeel van 11,3 miljard euro wordt genoten door huishoudens met een inkomen tussen een- en twee maal modaal. Inkomens boven de 90.000 euro nemen hierin slechts een aandeel van 13 procent.
Wat doe je hier dan? Ga buiten spelen..quote:Op dinsdag 21 november 2006 14:42 schreef JAM het volgende:
Wat the fuck interesseert mij al dat gelul over hypotheekrenteaftrek?
Niets. En ik sprak net even de hypotheekrenteaftrek zelf, jij interesseert haar ook niets. Iedereen blij.quote:Op dinsdag 21 november 2006 14:42 schreef JAM het volgende:
Wat the fuck interesseert mij al dat gelul over hypotheekrenteaftrek?
Huizen mogen dan duurder zijn, de woonlasten zijn niet veranderd.quote:Op dinsdag 21 november 2006 12:37 schreef ub40_bboy het volgende:
Gelijk afschaffen die hypotheekrente aftrek. Huizen zijn veel duurder door dit verschijnsel.
Nee, ik stem D66. Dat doe ik, omdat ik van mening ben dat dat een partij is die zijn voornamelijk aandacht schenkt aan dingen die mijn interesseren, in plaats van de fucking hypotheekrenteaftrek. Als er iets wel grondig MIS is met - de politiek - dan is het wel hoe de agenda in elkaar zit en waar men doorgaans de prioriteiten legt. Ik herinner me een spoeddebat over de affaire Margarita. Dan denk ik: wat boeit dat? Alstjeblieft, ga gewoon een land regeren. Zo ook de hypotheekrenteaftrek, dus.quote:Op dinsdag 21 november 2006 14:53 schreef Rivfader het volgende:
[..]
Niets. En ik sprak net even de hypotheekrenteaftrek zelf, jij interesseert haar ook niets. Iedereen blij.
Stem je toevallig ook Wilders?
Kwam laatst ook weer een paar "WTF-Politiek" mensen tegen. "Stemmen? Haha nee, heb die kaart al weggegooid".
The look on their faces toen ik ze vertelde dat hun stem dan dus verdeeld wordt en ze Balkenende stemmen: PRICELESS![]()
Die affaires komen door aandachtsgeile tweede kamerleden van de oppositie die mediahypes gebruiken voor hun eigen airtime. Dacht je dat de regering daar nou echt op zit te wachten?quote:Op dinsdag 21 november 2006 15:09 schreef JAM het volgende:
[..]
Nee, ik stem D66. Dat doe ik, omdat ik van mening ben dat dat een partij is die zijn voornamelijk aandacht schenkt aan dingen die mijn interesseren, in plaats van de fucking hypotheekrenteaftrek. Als er iets wel grondig MIS is met - de politiek - dan is het wel hoe de agenda in elkaar zit en waar men doorgaans de prioriteiten legt. Ik herinner me een spoeddebat over de affaire Margarita. Dan denk ik: wat boeit dat? Alstjeblieft, ga gewoon een land regeren. Zo ook de hypotheekrenteaftrek, dus.
Die overdrachtsbelasting zit goeddeels in de prijs van een huis verdisconteerd. Die maakt dus niets tot bijna niets uit. Het is alleen een poging die domme HRA te compenseren.quote:Op dinsdag 21 november 2006 15:31 schreef budha het volgende:
Die affaires komen door aandachtsgeile tweede kamerleden van de oppositie die mediahypes gebruiken voor hun eigen airtime. Dacht je dat de regering daar nou echt op zit te wachten?
De HRA is een heel belangrijk onderwerp. Aan de ene kant heeft het een positief effect (gehad) want mensen die geen koopwoning konden betalen kregen door de HRA die mogelijkheid wel. Helaas is de markt dit effect gaan compenseren waardoor het nu geen donder meer uitmaakt.
Een ander nadelig effect van de HRA is dat door de hoge kosten de overheid de overdrachtsbelasting niet kan afschaffen. Dit is een idiote belasting die de doorstroom remt. Mensen zullen daardoor minder snel vrhuizen om dichter bij het werk te gaan wonen. Mensen die eigenlijk te goedkoop wonen zullen minder snel doorstromen naar een nieuwe woning waardoor starters geen kans krijgen.
Ik vind je usericon leukquote:Op dinsdag 21 november 2006 16:09 schreef en_door_slecht het volgende:
[..]
Die overdrachtsbelasting zit goeddeels in de prijs van een huis verdisconteerd. Die maakt dus niets tot bijna niets uit. Het is alleen een poging die domme HRA te compenseren.
Laat maar, klopt niet.
Ik ook, daarom stem ik dit jaar ook D'66.quote:Op dinsdag 21 november 2006 18:34 schreef budha het volgende:
[..]
Ik vind je usericon leuk
Slimme meid die Mei Li Vos. Vind haar trouwens meer van het type D66.
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |