[.....]quote:Op maandag 30 mei 2005 15:02 schreef zoalshetis het volgende:
[..]
"miljoenen". jij denkt dat dat niet op gaat vallen met al-jazeera als waakhond?
Yep.quote:Op maandag 30 mei 2005 14:13 schreef Lithion het volgende:
Hmm. Je vertrouwt wel iemand het recht toe jou eventueel tegen jouw wil in permanent je vrijheid te ontnemen?
quote:Argumenten voor de doodstraf
Voorstanders van de doodstraf zijn van mening dat het afschrikwekkend werkt, dat het in elk geval herhaling voorkomt, en dat mensen die een zeer slechte daad begaan daarvoor ook de ultieme consequentie moeten dragen. Ook zeggen ze dat de doodstraf goedkoper is voor de samenleving dan langdurige gevangenisstraf. Als tegenargument voor de onherroepelijkheid van de doodstraf argumenteren zij dat een gevangenisstraf ook maar gedeeltelijk te herroepen is; tijd die men al gezeten heeft krijgt men niet meer terug. Verder vinden veel voorstanders van de doodstraf dat het niet correct dat de belastingbetaler opdraait voor de kosten van gevangenschap van zware criminelen.
Argumenten tegen de doodstraf
Tegenstanders van de doodstraf zijn van mening dat de doodstraf te zwaar is. Ook zou de staat zich op die wijze op hetzelfde morele niveau als een moordenaar stellen. Daarnaast is de doodstraf onherroepelijk: als later blijkt dat er een gerechtelijke fout is gemaakt, en de verkeerde persoon is veroordeeld, is er geen correctie meer mogelijk. Dat een dergelijk gevaar niet denkbeeldig is, blijkt uit het feit dat in tientallen gevallen mensen die in de Verenigde Staten in een dodencel zaten, later alsnog heropening van hun proces en vrijlating verkregen. Veel tegenstanders van de doodstraf betwisten bovendien het afschrikwekkende karakter van de doodstraf: in landen met de doodstraf is de criminaliteit vaak minstens zo hoog als in landen zonder de doodstraf. Er is nog nooit wetenschappelijk aangetoond, dat een wetssysteem met doodstraf effectiever is dan een zonder de doodstraf. Bovendien menen veel tegenstanders dat de doodstraf geen echte straf is, omdat een straf is bedoeld om van te leren, terwijl dat bij de doodstraf niet het geval is. Verder menen tegenstanders dat de doodstraf een schending van de mensenrechten is en dat moord altijd slecht is, ook al gaat het om een crimineel.
Ja vergelijk dat anders even met de rechtsgang hierquote:"Dat een dergelijk gevaar niet denkbeeldig is, blijkt uit het feit dat in tientallen gevallen mensen die in de Verenigde Staten in een dodencel zaten, later alsnog heropening van hun proces en vrijlating verkregen. "
Ik ben tegen. Ik wil geen overheid die moordt. Bovendien vind het kosten / cellentekort echt onzin.quote:Op maandag 30 mei 2005 15:59 schreef Frutsel het volgende:
Mooi Sizzler en wat is je eigen mening hierin?
Niet mee eens.quote:Op maandag 30 mei 2005 12:15 schreef wdn het volgende:
Niet iedereen die voor de doodstraf is is dom. Het heeft namelijk niets met intelligentie te maken maar met de waarde die iemand hecht aan het leven van een ander. Iemand tegen de doodstraf hecht wel waarde aan het leven van een moordenaar. Iemand voor de doodstraf hecht geen enkele waarde aan het leven van een moordenaar.
Die zijn er ja. Kan ook bijna niet anders.quote:Op maandag 30 mei 2005 16:32 schreef bankrupcy het volgende:
Toch opvallend dat velen blijkbaar de mening hebben dat er veroordelingen op basis van strafrecht zijn waarbij niet 100% zeker is dat de verdachte ook de dader is.
Wat ik bedoelde met dit voorbeeld was een zwart-wit situatie te schetsen ter ondersteuning dat "voor" de doodstraf zijn niets met intelligentie te maken heeft. En er zijn natuurlijke meerdere overwegingen met verschillende resultaten.quote:Op maandag 30 mei 2005 16:29 schreef Argento het volgende:
[..]
Niet mee eens.
Ik geef geen cent om het leven van een moordenaar of welke misdadiger dan ook. Toch ben ik tegen de doodstraf. Uit rechtsfilosofische overwegingen (als ik even zo hoogdravend mag zijn) niet omdat ik zon hoge ´wraakdrempel´ zou hebben.
Die kogel zal het probleem niet zijn, maar alle procedures er omheen absoluut wel, dus wat je hier beweert is nonsens.quote:Op maandag 30 mei 2005 17:03 schreef Koos Voos het volgende:
Ach. als het over de kosten gaat is 1 kogel echt niet duur en beslist goedkoper als ' levenslang'.
Nee jij trekt volle zalen met je gezever..quote:Op maandag 30 mei 2005 17:05 schreef bigshadow het volgende:
[..]
Die kogel zal het probleem niet zijn, maar alle procedures er omheen absoluut wel, dus wat je hier beweert is nonsens.
Reageer dan nietquote:Op maandag 30 mei 2005 17:12 schreef Koos Voos het volgende:
[..]
Nee jij trekt volle zalen met je gezever..![]()
Nou, om eerlijk te zijn ben ik nog nooit een pro-doodstraf argument tegen gekomen dat is terug te voeren op een juridisch betoog. Pro-doodstraf is, voorzover ik dat kan overzien, per definitie een uitvloeisel van een verlangen naar wraak en vergelding. En ofschoon vergelding wel degelijk een belangrijk deel van het strafbeginsel uitmaakt en ook moet uitmaken, is het te primitief om als alles overheersend (en eigenlijk enige) grond voor een straf te dienen. Zeker als dat onherroepelijk het van overheidswege beeindigen van ´eensch anders´ leven betekent.quote:Op maandag 30 mei 2005 16:42 schreef wdn het volgende:
[..]
Wat ik bedoelde met dit voorbeeld was een zwart-wit situatie te schetsen ter ondersteuning dat "voor" de doodstraf zijn niets met intelligentie te maken heeft. En er zijn natuurlijke meerdere overwegingen met verschillende resultaten.
Maar we zouden niet meer terugkomen op het feit dat het kenmerk "dom" gebruikt werd. Onze lieve TS heeft al ingezien dat dat niet de meeste slimme opmerking was![]()
Oh het is niet modern maar barbaars? Wat een softe zooi weerquote:Op maandag 30 mei 2005 17:23 schreef du_ke het volgende:
De doodstraf is uiterst primitief en barbaars en in een modern land wat mij betreft dan ook uitgesloten.
Ja juist!quote:Op maandag 30 mei 2005 16:29 schreef Argento het volgende:
[..]
Niet mee eens.
Ik geef geen cent om het leven van een moordenaar of welke misdadiger dan ook. Toch ben ik tegen de doodstraf. Uit rechtsfilosofische overwegingen (als ik even zo hoogdravend mag zijn) niet omdat ik zon hoge ´wraakdrempel´ zou hebben.
Wel met gevangenisstraf dan?quote:En de burgers zouden ook nooit de bedoeling kunnen hebben gehad om in te stemmen met hun eigen dood toen ze instemden met het contract.
Nee, dan wil je vergelding en vergelding is nu eenmaal niet hetzelfde als gerechtigdheid. Een hardnekkige misvatting van het prodoodstraf-kamp.quote:Op maandag 30 mei 2005 18:03 schreef dvdfreak het volgende:
Moeilijk ik ben eigenlijk tegen maar als je bv je familie lid kwijt raakt door moord bv dan wil je wel gerechtigheid
Zeker wel. Kijk maar in dit topic.quote:Op maandag 30 mei 2005 19:28 schreef Hyperdude het volgende:
Theoretisch/moralistisch gezien is het echter de mogelijkheid van onterechte doostraffen die ervoor zorgt dat de doodstrat niet te verdedigen valt.
In feite wordt hiermee bedoeld dat voor genocide, hoogverraad, misdaden tegen de menselijkheid etc... wel nog steeds de doodstraf kan worden toegepast. De Neurenberg processen waren destijds juridisch omstreden aangezien de nazi's niet volgens een bestaande wet tot de doodstraf konden worden veroordeeld, maar men dat toch wel wenselijk vond, vandaar dit artikel.quote:Op maandag 30 mei 2005 11:58 schreef Diebitch het volgende:
Naar aanleiding van een gesloten SPAM topic wil ik toch graag een uiterst interessante discussie voortzetten.
De aanleiding was een artikel in de EU grondwet dat de doodstaf verbiedt:
ARTIKEL II-62: Het recht op leven
1. Eenieder heeft recht op leven.
2. Niemand wordt tot de doodstraf veroordeeld of terechtgesteld.
ARTIKEL II-79: Bescherming bij verwijdering, uitzetting en uitlevering
2. Niemand mag worden verwijderd of uitgezet naar, dan wel worden uitgeleverd aan een staat waar een ernstig risico bestaat dat hij aan de doodstraf, aan folteringen of aan andere onmenselijke of vernederende behandelingen of bestraffingen wordt onderworpen.
Artikel 2 van het Zesde Protocol bij het EVRM:
"Een staat kan bepalingen in zijn wetgeving opnemen waarin is voorzien in de doodstraf voor feiten, begaan in tijd van oorlog of onmiddellijke oorlogsdreiging; een dergelijke straf wordt alleen ten uitvoer gelegd in de gevallen die zijn neergelegd in de wet, en in overeenstemming met de bepalingen daarvan ...".
Dit zijn natuurlijk de standaard argumenten tegen de doodstraf die iedereen wel kent, wat ze overigens niet minder geldig maakt. Ze zijn echter wel een open deur; natuurlijk is de dood niet ongedaan te maken en natuurlijk is het vreemd dat moord met de dood bestraft wordt, maar met zulke eenvoudige principiele redeneringen kom je er in de praktijk niet. Niet iedere moord is hetzelfde, en we gaan er in mijn ogen in Europa te vaak van uit dat iedereen in principe te verbeteren is met de juiste stimulans. Moord als gevolg van een impuls en met berouw mag nooit met de dood bestraft worden, maar wat als een van nature agressief persoon iemand vermoord uit haat? Of nog erger, uit baldadigheid en een gebrek aan empathie?quote:Vanuit dit oogpunt kwam een discussie op gang of men voor of tegen de doodstraf zou moeten zijn.
Ik ben stellig TEGEN de doodstraf om de volgende redenen:
1) Een straf gaat er vooralsnog deels van uit dat iemand te verbeteren is. Doden verbetert niemand.
2) Hoe kun je nou als staat een signaal uitgeven dat je niet mag doden, terwijl deze zelf wel mag doden? Iemand doden omdat een persoon iemand heeft gedood?? Iets klopt hier niet!
3) Wat als je er nou achter komt dat iemand fout is veroordeeld? Ik kan wel een aantal voorbeelden noemen!! Je hebt iemand gedood dus kun je nooit meer ongedaan maken!!
Het zijn er slechts rond de 10.000, waarvan het overgrote merendeel gewelddadige opstandelingen, gedood uit zelfverdediging of ter verdediging van de echte onschuldige Iraakse burgers die zo vaak hun doelwit zijn.quote:Op maandag 30 mei 2005 13:42 schreef Diebitch het volgende:
[..]
Dit betekent dat Bush ook de doodstraf verdient. Miljoenen onschuldige irakezen vermoord! Volgens hen is hij de terrorist!
Maar hoe weet je 100% zeker dat de gijzelaars in gevaar zijn ? Als ik morgen 3 mensen gijzel met een pistool zal er weinig bezwaar zijn als de politie me doodschiet. De kans dat mijn wapen nep is, niet geladen is of ik mis schiet is dan opeens geen probleem.quote:Op maandag 30 mei 2005 13:40 schreef Posdnous het volgende:
[..]
Wat is daar zo moeilijk aan?
Een middel dient een bepaald doel. Als je een gijzelnemer neerschiet om andere levens te redden heeft dat een doel. Om het achteraf te vermoorden heeft nogal weinig nut.
100% zekerheid bestaat niet in de meeste gevallen. En hetis vrijwel onmogelijk te bepalen wanneer het 100% zeker is.quote:Op maandag 30 mei 2005 12:51 schreef MrX1982 het volgende:
Voor de doodstraf mits het vonnis 100% waterdicht is en anders levenslang.
Je zou bijv. twee rechtbanken kunnen laten oordelen.
Ik vind dat sommige mensen het recht op leven hebben verspeeld en elke dag dat ze leven het een overwinnig is op hun slachtoffer(s).
Ik geloof persoonlijk niet in het oneindig rehabiliteren van daders. Sommige mensen zijn gewoon slecht en worden in dit leven niet meer beter. Waarom zou je daar nog geld in moeten steken?
Juist bij de moordaanslag op Van Gogh wilde de dader graag dood. Met de doodstraf geef je hme zijn zin. Sowieso zo is de doodstraf voor terroristen die er op uit zijn om dood te gaan bij hun aanslag niet echt angstwekkend. Of levenslange opsluiting zoveel angstwekkender is zodat ze geen aanslag plegen betwijfel ik, maar om ze nu hun zin te gaan geven...quote:Op maandag 30 mei 2005 14:00 schreef freud het volgende:
Ik ben voor de doodstraf, als de dader onweerleggelijk is aangewezen. Als voorbeeldje zie ik de publieke moord op Theo van Gogh. Daar is zonder enige twijfel de dader aan te wijzen. Waarom dan geld verspillen aan een proces? Onderzoeken of hij in een netwerk zat etc, prima. Pomp alle informatie met chemische middelen eruit, en dan oncermonieel een nekschot en cremeren.
Ik zie echter meer heil in een strafvorm die garandeerd dat iemand niet meer tot last is voor de maatschappij. Levenslange opsluiting, en daar bijvoorbeeld proefpersoon zijn voor medicijnen. Scheelt weer onschuldige proefdieren.
In de zaak tegen Lucia de B. kwam de rechtbank tot de conclusie dat B. nooit meer in de samenleving mocht terugkeren, zelfs niet wanneer er gratie op de door de rechtbank opgelegde levenslange gevangenisstraf zou worden verleend. Als ik jouw woorden projecteer op het door de rechtbank geschetste profiel van B., dan zou ik daaruit op kunnen maken dat jij de doodstraf op haar van toepassing acht. Een dermate zware veroordeling zoals die in de zaak B. heeft in Nederland immers niet eerder plaatsgevonden.quote:Op zondag 18 december 2005 05:27 schreef Speth het volgende:
Echter, wanneer iemand aantoonbaar een agressief, gewelddadig karakter heeft, gecombineerd met een volstrekt gebrek aan medeleven en moraal, vind ik de doodstraf zeker het overwegen waard, een dergelijk persoon is immers naar alle waarschijnlijkheid blijvend gevaarlijk voor zijn omgeving. Het gedragspatroon van de dader vind ik wat dat betreft een veel betere indicator dan het incident zelf, dat daar slechts een symptoom van is.
Nee, ik heb nergens gezegd dat ik de doodstraf per definitie wil toepassen, ik heb gezegd dat men moet overwegen om het in zulke gevallen wellicht moet toepassen. Met andere woorden, in alle andere gevallen (behalve wellicht genocide en dergelijke grootschalige misdaden) is het wat mij betreft uitgesloten. De zaak Lucia de B. heb ik niet gevolgd, maar wat ik ervan begrepen heb gaat het hier eerder om een gevaarlijke gek dan om een agressieve woesteling, naar mijn mening een wereld van verschil; de gek handelt vanwege een aangeboren of traumatische afwijking, de agressieveling handelt omdat hij of zij daaraan plezier ontleent. Nu heb ik, nogmaals, de zaak Lucia de B. niet gevolgd, dus wat ik daarvan vind kan ik niet precies aangeven.quote:Op zondag 18 december 2005 12:54 schreef NewOrder het volgende:
[..]
In de zaak tegen Lucia de B. kwam de rechtbank tot de conclusie dat B. nooit meer in de samenleving mocht terugkeren, zelfs niet wanneer er gratie op de door de rechtbank opgelegde levenslange gevangenisstraf zou worden verleend. Als ik jouw woorden projecteer op het door de rechtbank geschetste profiel van B., dan zou ik daaruit op kunnen maken dat jij de doodstraf op haar van toepassing acht. Een dermate zware veroordeling zoals die in de zaak B. heeft in Nederland immers niet eerder plaatsgevonden.
Uiteraard moet men niet iemand beoordelen slechts op zijn of haar karakter, het initiele proces gaat om het incident zelf, waar een bepaalde straf op staat. Het bepalen van de strafmaat biedt echter ruimte voor hoge of lage straffen, en indien bij een bewezen aanklacht daarnaast ook nog eens een kwaadaardig karakter constateert, wat de kans op herhaling niet onwaarschijnlijk maakt (naast het feit dat zulke mensen klootzakken zijn, dat is ook een argument, maar voor mij niet doorslaggevend), moet de doodstraf als uiterste strafmaat niet worden uitgesloten. Het moet natuurlijk niet zo zijn dat iemand die gewoon een lul is en zich verdacht gedraagt de doodstraf (of welke straf dan ook) moet kunnen krijgen als er geen concrete aanklacht tegen hem hard te maken is, en het gedragspatroon moet niet bepalend zijn voor de bewijsvoering van het incident, maar moet wel een rol spelen (wat het nu al doet) bij het bepalen van de strafmaat, en daarin moeten we de doodstraf niet principieel opzij schuiven.quote:Nog los van de morele bezwaren tegen de doodstraf, is er alle reden om te twijfelen aan het woord 'aantoonbaar' in verhouding tot de 100% zekerheidsgarantie die in het geval van een ter dood veroordeling op zijn minst gewenst is. Ook heb ik mijn twijfels over de stelling dat het gedragspatroon van de dader een betere indicator is dan het incident. Juist in de zaak tegen Lucia de B. is men uitgegaan van verdacht gedrag en heeft daar een aantal incidenten bij gezocht. Dat is op zichzelf al een gevaarlijke weg om te bewandelen, maar als je dan ook nog eens iemand veroordeeld voor zijn of haar gedrag, en het daadwerkelijke misdrijf waar iemand voor veroordeeld zou moeten worden daaraan ondergeschikt maakt, kan er niet langer sprake zijn van een rechtvaardige veroordeling.
Of in de Bonzo.quote:Op zondag 18 december 2005 14:08 schreef funkmaster het volgende:
moordenaar verdiend zelf ook de dood, niks TBS <--- domste uitvindig ooit
"ik was ontoerekenings vatbaar" ....ja right...--> weg ermee, visvoer van maken!
Ik ben ook tegen de doodstraf, maar jouw argument is een beetje opportunistisch / simpel. Want dit is ook een argument tegen gevangenisstraf (ontvoering), boetes (diefstal) of taakstraffen (slavernij).quote:Op zondag 18 december 2005 00:05 schreef LodewijkNapoleon het volgende:
Ik ben tegen de doodstraf, 'wat gij niet wil dat u geschiedt doet dat ook een ander niet'
dat is inderdaad een argument dat prima te verdedigen is. ik vind zelf het maatschappelijk voorbeeld als zwaarste wegen.quote:Op zondag 18 december 2005 14:37 schreef Sidekick het volgende:
[..]
Ik ben ook tegen de doodstraf, maar jouw argument is een beetje opportunistisch / simpel. Want dit is ook een argument tegen gevangenisstraf (ontvoering), boetes (diefstal) of taakstraffen (slavernij).
Het is een kwestie van proportionaliteit en subsidiariteit waardoor de doodstraf in dit kader niet wenselijk is zoals bij bijvoorbeeld marteling ok het geval is.
Persoonlijk ben ik principieel tegen de doodstraf omdat het een onherroepelijk is. Bij andere straffen kan je iemand weer in vrijheid stellen of een financiele compensatie geven. En in een systeem dat niet perfect is kun je geen onherroepelijke fouten permiteren.
zoals ik al schreef is dat één factor waarmee de tegenstanders van de doodstraf mee kunnen schermen.quote:Op zondag 18 december 2005 14:45 schreef funkmaster het volgende:
mee eens, twijfel is levenslang...
Het is maar de vraag of en hoeveel geld het nu uberhaupt bespaart.quote:Op zondag 18 december 2005 14:24 schreef funkmaster het volgende:
aangezien gevangenissen iedereen (en dus mij ook) alleen maar super veel geld kosten, kun je die mensen beter opruimen!
ik ben dan ook voor een heel ander soort gevangenissen. maar dat terzijde. ik vind 500 euro per persoon teveel en kan op andere manieren, zonder iemand een levenslange gevangenis straf te geven en alles te ontzien. denk bijvoorbeeld aan het zelf moeten werken voor een betere inrichting en comfort in dit soort exclusieve gevallen.quote:Op zondag 18 december 2005 14:57 schreef funkmaster het volgende:
zoalang dat levenslang maar niet een hotelcel met tv en dvd speler is
Het gevaar van deze redenering is een ernstige devaluatie van het rechtssysteem. Ons rechtssysteem is gebouwd op het feit dat de schuld 100% vast moet staan ongeacht welk delict. Torn je daaraan, dan is de rechtsspraak niets meer waard. Hoor je het de rechter al zeggen "we zijn er niet zeker van of u iemand heeft vermoord, dus krijgt u maar levenslang."?quote:Op zondag 18 december 2005 14:45 schreef funkmaster het volgende:
mee eens, twijfel is levenslang...
maar mensen als Marc Dutroux?? zoek daar de twijfel maar
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |