Vleeschquote:95 procent van de Nederlanders eet nog altijd vlees, vooral jongeren blijven trouw aan gehaktbal
Het eten van vlees blijft stevig verankerd in de Nederlandse eetgewoonten. Ondanks een iets grotere waardering voor vleesvervangers blijkt dat in elke leeftijdscategorie tenminste 93 procent van de Nederlanders zegt vlees te nuttigen. Jonge mannen (18-24 jaar) zijn het trouwst aan een portie dierlijk eiwit: van hen zegt 100 procent dat ze vlees consumeren.
Wel maken we ons flink zorgen over de snel stijgende vleesprijzen. Dat blijkt uit het Nationaal Vleesonderzoek 2026, dat dinsdag in de Tweede Kamer is gepresenteerd. Het onderzoek is uitgevoerd in opdracht van een reeks organisaties uit de vleessector onder een representatieve groep Nederlanders.
Voor veel mensen is smaak de belangrijkste reden voor een plak ham op brood of een gehaktbal of karbonade bij het avondeten. Bijna driekwart (74 procent) van de vleeseters zegt vlees te eten omdat zij het lekker vinden. Van de vleeseters vindt 51 procent vlees lekkerder dan vegetarische of veganistische gerechten.
Wil je de Breaking news nieuwsbrief van AD (voor plots, belangrijk nieuws) ontvangen via e-mail?
Verstuur
Opvallend is dat burgers het aandeel vleeseters als percentage van de bevolking lager inschatten dan het daadwerkelijk is. Gemiddeld denkt men dat 73 procent van de Nederlanders vlees eet, maar dat ligt dus veel hoger. ‘Er is maatschappelijk veel aandacht voor vleesvervangers, maar het daadwerkelijke aantal mensen dat volledig stopt met het eten van vlees blijft beperkt’, aldus het rapport.
Vrouw is vaker vleesmijder
Vrouwen zijn vaker vleesverlater dan mannen. In de groep tussen 18 en 24 jaar zegt 11 procent van de vrouwen nooit vlees te eten. Ook tussen de 45 en 65 jaar ligt dat percentage bij vrouwen boven de 10 procent. Onder mannen is het aandeel vleesmijders nooit meer dan 3,6 procent.
Desondanks gaan ook vleesvervangers er wel in. Zo zegt 17 procent van de Nederlanders (zeer) regelmatig naar andere dan dierlijke eiwitten te grijpen. Nog eens 22 procent zegt dit ‘zo nu en dan’ te doen. Vleesmijders zijn vooral te vinden onder hoger opgeleide vrouwen in de stad.
De flinke stijging van vleesprijzen maakt weinig mensen blij in Nederland. Zo’n 52 procent van de ondervraagden vindt dat vlees te duur is geworden en eigenlijk niet meer bereikbaar is voor iedereen. In 2024 was dit nog 45 procent. Twee derde vindt dat de politiek ervoor moet zorgen dat vlees betaalbaar blijft voor mensen met een lager inkomen.
Kippenvlees veel duurder dan in Duitsland
Niet alleen rundvlees is flink in prijs gestegen in Nederlandse supermarkten, ook pluimveevlees maakte de afgelopen jaren een fikse prijssprong door. Omdat supermarkten afspraken alleen nog vlees van traag groeiende vleeskuikens te verkopen, ligt de prijs hier veel hoger dan in Duitsland.
„Zorgen over de prijs zijn er vooral onder jongeren”, verklaart Klaas Dijkstra van het onderzoekbureau Zest Marketing. „Het gaat vooral over bereikbaarheid. Deze generatie komt net op de markt en wanneer zij in de supermarkt staan, blijkt vlees behoorlijk prijzig.”
Stikstofcrisis: prijseffect
Aanbod en betaalbaarheid kunnen verder onder druk komen te staan door de aanpak van de stikstofcrisis, waarschuwt de vleessector. „De huidige plannen van het kabinet-Jetten gaan leiden tot meer dan een halvering van de veestapel”, stelt Helma Lodders, voorzitter van Vee & Logistiek Nederland.
Die krimp zal de karbonade en biefstuk op ons bord mogelijk duurder maken. Want de binnenlandse consumptie van vlees daalt niet even snel, en wereldwijd is een krimpende vraag naar vlees ook niet te verwachten.
De toenemende onrust in de wereld heeft ook effect. Meer Nederlanders hebben de overtuiging dat de vleessector kwetsbaar is. In totaal beschouwt 70 procent het voedselzekerheidssysteem als (zeer) kwetsbaar, terwijl dit in 2024 nog 62 procent was.
https://www.ad.nl/economi(...)-gehaktbal~ac078763/
Ik geloof dat de aandacht voor stoppen met vlees eten nogal geforceerd wordt en, zoals deze cijfers laten zien, vrij disproportioneel lijkt, maar je maakt mij niettemin niet wijs dat er letterlijk geen vegetariers in deze leeftijdsgroep bestaan.quote:Jonge mannen (18-24 jaar) zijn het trouwst aan een portie dierlijk eiwit: van hen zegt 100 procent dat ze vlees consumeren.
Hier een heerlijke pepersteak.quote:Op dinsdag 29 september 2026 16:17 schreef MeneerClown het volgende:
Mooi.
Dadelijk ook bij MeneerClown weer een heerlijk stukje vlees op het bord. Van de slager uiteraard.
quote:Jonge mannen (18-24 jaar) zijn het trouwst aan een portie dierlijk eiwit: van hen zegt 100 procent dat ze vlees consumeren.
Bedankt voor dit rare fictieve gesprek vol met onjuistheden aan beide kanten.quote:Op dinsdag 29 september 2026 16:03 schreef Since2003 het volgende:
Mooi zo. Weg met die grasvreterij.
[ x ]
Hoo jongonsss. De expert is aangekomen.quote:Op dinsdag 29 september 2026 16:32 schreef Adames het volgende:
[..]
Bedankt voor dit rare fictieve gesprek vol met onjuistheden aan beide kanten.
Leuk AI-verhaaltje met AI-plaatje, respect voor deze post.quote:Op dinsdag 29 september 2026 16:03 schreef Since2003 het volgende:
Mooi zo. Weg met die grasvreterij.
[ x ]
Burgers zouden beter moeten weten...quote:Opvallend is dat burgers het aandeel vleeseters als percentage van de bevolking lager inschatten dan het daadwerkelijk is.
Ze zullen zich wel niet als kerel identificeren.quote:Op dinsdag 29 september 2026 16:08 schreef saparmurat_niyazov het volgende:
[..]
Ik geloof dat de aandacht voor stoppen met vlees eten nogal geforceerd wordt en, zoals deze cijfers laten zien, vrij disproportioneel lijkt, maar je maakt mij niettemin niet wijs dat er letterlijk geen vegetariers in deze leeftijdsgroep bestaan.
Carnivoor nog wel.quote:Op dinsdag 29 september 2026 16:40 schreef Kottnauer het volgende:
95% erkent dus een carnivoor te zijn en leeft hiernaar.
5% probeert dit feit te ontkennen. Doet me wel sterk denken aan mannen die menen een vrouw te zijn en vice versa.
Wil je dit niet rond etenstijd plaatsen?quote:
Weer iets om aan de manosfeer te wijten.quote:Jonge mannen (18-24 jaar) zijn het trouwst aan een portie dierlijk eiwit: van hen zegt 100 procent dat ze vlees consumeren.
Dat heb ik vorige week nog gedaan.quote:Op dinsdag 29 september 2026 16:49 schreef Stoorzendert het volgende:
Gisteren weer 8 liter snert gemaakt met ruim 2 kg vlees
Zo opvallend is dat niet, overheid en grootkapitaal doen er namelijk alles aan om door hen gewenst gedrag over te laten komen als hip en het nieuwe normaal. Als je de reclamewereld moet geloven bestaat 95-99% van de stelletjes immers ook uit een negroïde man en een blanke vrouw, bijvoorbeeld.quote:Opvallend is dat burgers het aandeel vleeseters als percentage van de bevolking lager inschatten dan het daadwerkelijk is.
Prima dat je voor jezelf die beslissingen neemt. Niet prima als je denkt het voor een ander te mogen bepalen.quote:Op dinsdag 29 september 2026 17:22 schreef Firuze60 het volgende:
Het mag soms best wel een onsje minder. In mijn jeugd was vlees duur en kwam er echt niet meer dan 70 gram op je bord warm eten per dag. Een pond wegkanen per dag vind ik overdreven.
Een pond per dag is duidelijk te veel als je geen bootwerker bent, het leidt wsl tot verzuring als je dat als dagelijks patroon aanhoudt. Er is (of was) een manie om uitsluitend vlees te eten. Sommigen heeft het geholpen met grote problemen, maar was dus tijdelijk. Ik zag een keer in de Youtube aanbevelingenlijst eentje met als opschrift Doe het niet, want het is een valkuil. Hij kon geen ander normaal eten meer verwerken... Ja, lange weg te gaan om weer te normaliseren. Iemand anders jankte ergens dat ze vast zat en het wanhopig omhelsde nieuwe dieet ook niet werkte, ondanks dat ze wel 20 eieren per dag at.quote:Op dinsdag 29 september 2026 17:22 schreef Firuze60 het volgende:
Het mag soms best wel een onsje minder. In mijn jeugd was vlees duur en kwam er echt niet meer dan 70 gram op je bord warm eten per dag. Een pond wegkanen per dag vind ik overdreven.
Helemaal zonder lijkt mij dan ook weer niks.
Het is toch ook geen dwingend iets, het blijft bij een advies.quote:Op dinsdag 29 september 2026 17:42 schreef PurifieR het volgende:
[..]
Prima dat je voor jezelf die beslissingen neemt. Niet prima als je denkt het voor een ander te mogen bepalen.
en uitgebakken dobbelsteentjesspek er doorheenquote:Op dinsdag 29 september 2026 16:22 schreef monkyyy het volgende:
Bij boer'nkool hoort worst @:zipportal
Wat moeten we met deze fictieve troep?quote:Op dinsdag 29 september 2026 18:55 schreef YoopY het volgende:
Nog even de volledige tekst uit de OP van X:
University debate, "Were humans built to eat meat?", same two chairs, same clock.
Vegan: "Anatomically we're closer to the gorilla than the lion. Flat molars, long gut. A gentle plant-eater with delusions."
Paleoanthropologist: "Then explain the acid."
Vegan: "Which acid?"
Paleoanthropologist: "Your stomach runs at a pH of about 1.5. A lion's sits nearer 3.6. Yours is stronger than the animal you've just been contrasted with, by a factor of about a hundred."
Vegan: "Stomach acid digests food."
Paleoanthropologist: "A cow's rumen sits at about 6.5. That's a compost heap with a pulse. Yours strips the zinc off a coin. Why would a gentle plant-eater carry that?"
Vegan: "Protection."
Paleoanthropologist: "From what? Lettuce doesn't fight back."
Vegan: "Bacteria."
Paleoanthropologist: "Which bacteria live in a leaf at a level that needs a pH of 1.5? Name the salad."
Vegan: "..."
Paleoanthropologist: "The animals that run acid as low as ours are the scavengers. Vultures. Things that arrive at a carcass on the second day and need to kill what's already living in it. We're not built like the lion. We're built like the bird that waits for the lion to finish."
Vegan: "Flattering."
Paleoanthropologist: "It's a picture of a species with a rock, a sharp flake and no claws. You don't get the fresh kill. You get the femur nobody could open, forty hours late, and you'd better have the acid for it."
Vegan: "Acid that strong is dangerous. Look how many people are on tablets for it."
Paleoanthropologist: "The only animal on earth that pays to switch its stomach off. You've spent sixty years pouring cereal onto a carcass digester and now you're medicating the digester for doing its job."
Vegan: "So your argument is that we're vultures."
Paleoanthropologist: "My argument is a number. Yours is a feeling about gorillas. The gorilla eats for most of the day and its gut is a fermentation tank. Yours is done in a few hours and runs on acid. One of you is designed for leaves."
Moderator: "Thirty seconds."
Paleoanthropologist: "She can keep them. I'm still waiting on the salad."
Amsterdam heeft bijvoorbeeld een verbod op reclames voor vlees.quote:Op dinsdag 29 september 2026 16:14 schreef PurifieR het volgende:
Volgende week dus kamervragen van de op 1 na meest nutteloze partij in de Tweede Kamer, PvdD, over hoe dit percentage omlaag zou 'moeten' worden gebracht.
SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.Steun het Kiva Fok! team!
http://www.kiva.org/team/fok
AI BBQquote:
quote:Op dinsdag 29 september 2026 19:07 schreef voetbalmanager2 het volgende:
[..]
Amsterdam heeft bijvoorbeeld een verbod op reclames voor vlees.Sja, amsterdamSPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.![]()
![]()
![]()
Enige reden dat ik af en toe in de buurt van die kutstad kom is omdat er een geweldige luchthaven vlakbij ligt.
Wat een schitterend gesprekquote:Op dinsdag 29 september 2026 16:03 schreef Since2003 het volgende:
Mooi zo. Weg met die grasvreterij.
[ x ]
Omnivoor dan ook he. Omni.quote:Op dinsdag 29 september 2026 17:22 schreef Firuze60 het volgende:
Het mag soms best wel een onsje minder. In mijn jeugd was vlees duur en kwam er echt niet meer dan 70 gram op je bord warm eten per dag. Een pond wegkanen per dag vind ik overdreven.
Helemaal zonder lijkt mij dan ook weer niks.
Nou. Zo geweldig vind ik die luchthaven de laatste jaren niet, terwijl ik voor mn nieuwe werk best wat rond vlieg. Heb er daarvoor 15 jaar gewerkt en ben blij dat ik weg ben.quote:Op dinsdag 29 september 2026 19:34 schreef PurifieR het volgende:
[..]
Sja, amsterdam![]()
![]()
![]()
Enige reden dat ik af en toe in de buurt van die kutstad kom is omdat er een geweldige luchthaven vlakbij ligt.
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |