Bekijk deze YouTube-videoquote:In Saksen-Anhalt zijn de stemlokalen geopend voor verkiezingen die door heel Duitsland worden gevolgd. Bij de deelstaatverkiezingen zal de rechts-radicale Alternative für Deutschland (AfD) naar verwachting de beste uitslag ooit boeken.
Door het kiesstelsel is zelfs een absolute meerderheid denkbaar, waarmee de partij alleen kan regeren. In peilingen is de AfD al maanden twee keer groter dan de nummer twee, de CDU van bondskanselier Merz.
De AfD in Saksen-Anhalt is volgens de veiligheidsdienst extremistisch, vanwege xenofobische retoriek en de verbinding met extreemrechtse organisaties. De partij wil asielrechten inperken en inzetten op 'remigratie'. Verder belooft de AfD te stoppen met lhbti-voorlichting, die de partij omschrijft als het "promoten van seksuele afwijkingen", en met de financiering van de publieke omroep, "anti-Duitse" cultuur en kerkelijke organisaties.
De partij is van oudsher sterk in Oost-Duitsland, maar heeft nooit geregeerd. Alle middenpartijen wijzen iedere vorm van samenwerking met de AfD af. Andersom sluit AfD-leider Ulrich Siegmund een coalitie uit. Hij wil uitsluitend alleen regeren.
Kiesdrempel
De partij wordt in Saksen-Anhalt in alle peilingen boven de 40 procent gepeild. Dat kan genoeg zijn voor meer dan de helft van de zetels, als meerdere partijen de kiesdrempel van 5 procent niet halen. Dat lijkt te gebeuren met de huidige regeringspartij FDP, maar ook de SPD en de Groenen peilden de afgelopen maanden net boven de kiesdrempel.
Bij recente verkiezingen in Oost-Duitsland ontstond in campagnes vaak een tweestrijd tussen de AfD en de grootste middenpartij. Door een strategische stem op CDU of SPD (afhankelijk van de deelstaat) voorkwamen kiezers dat de AfD de grootste werd. Bij de vorige stembusgang in Saksen-Anhalt scoorde de CDU daardoor bijna 10 procentpunt hoger dan kort voor de stembusgang werd gepeild.
In Saksen-Anhalt is de afstand in de peilingen met de nummer twee zo groot dat deze dynamiek ditmaal ontbreekt. Nu hopen kleine partijen op een omgekeerd effect. Als zowel SPD als de Groenen door strategische stemmen de kiesdrempel halen, raakt een absolute meerderheid voor de AfD uit zicht.
Ook de populistische, Ruslandgezinde BSW schommelt net onder de kiesdrempel. Mocht die partij de kiesdrempel halen, kan dat juist positief voor de AfD uitpakken. BSW heeft aangegeven liever een AfD-premier te accepteren, dan een CDU-regering in het zadel te helpen. Mede hierom is een grote scheuring in de partij ontstaan.
Anti-AfD-coalitie
Als de AfD niet de absolute meerderheid haalt, moeten waarschijnlijk alle andere partijen samenwerken. Dat idee stort de CDU nu al in interne onenigheid. De partij sluit namelijk ook samenwerking uit met Die Linke, als opvolger van de communistische DDR-partij SED. Er ligt landelijk een partijbesluit dat een coalitie met zowel AfD als Die Linke verbiedt.
In de deelstaten Saksen en Thüringen regeert de CDU in een minderheidscoalitie, waarbij Die Linke vanuit de oppositie soms plannen steunt. In Saksen-Anhalt zal Die Linke vermoedelijk cruciaal zijn voor meerderheden en een betere onderhandelingspositie krijgen.
Toenadering tot Die Linke zal de christendemocraten splijten. Binnen de CDU klinken al stemmen om daarom met wisselende meerderheden te gaan werken, inclusief de AfD. Dat zou een breuk betekenen met de zogeheten Brandmauer, de afspraak om nooit met rechts-radicalen samen te werken. Onzeker is of de landelijke CDU-partijleiding dat zal accepteren.
Fraude
De AfD heeft voor de verkiezingsdag al twijfels gezaaid over een eerlijke stembusgang. Volgens lijsttrekker Siegmund zijn er "meerdere gevallen van fraude" in Saksen-Anhalt bekend. Het enige genoemde voorbeeld is een incident bij gemeenteraadsverkiezingen in 2014. Ook het stemmen per post is herhaaldelijk verdacht gemaakt.
De partij roept aanhangers op bij tellingen aanwezig te zijn, samen met de extreemrechtse Identitaire Beweging. De vraag is daarom of de AfD een tegenvallende uitslag zal accepteren.
De stemlokalen sluiten om 18.00 uur. Direct daarna volgt een exitpoll, een eerste indicatie van de uitslag op basis van een peiling onder kiezers. Als meerdere partijen rond de kiesdrempel eindigen, kan het nog ongewis zijn of de AfD de absolute meerderheid haalt. In de nacht wordt een voorlopige uitslag verwacht.
Wat is dit voor gedoe?quote:Op zondag 6 september 2026 08:42 schreef Bocaj het volgende:
De partij roept aanhangers op bij tellingen aanwezig te zijn, samen met de extreemrechtse Identitaire Beweging.
quote:
Nieuwsuur was gisteren ook al stevig aan het schuimen.quote:Op zondag 6 september 2026 09:03 schreef SemperLibertas het volgende:
Nu.nl was er gisteren al als de kippen bij om het Gevaar van extreemrechts te 'duiden'
Heel de redactie daar zit nu angstig onder het bureau en straks verschijnt er een ronkend artikel waarin 'experts', waardoor van de VU of UvA, vaststellen dat de nazi's Duitsland overnemen (wat wel zou helpen tegen die smerige rommel uit Afrika en het Midden-Oosten)
Alle MSM gaan vanavond, vannacht en morgen helemaal loco hierover.quote:Op zondag 6 september 2026 09:03 schreef SemperLibertas het volgende:
Nu.nl was er gisteren al als de kippen bij om het Gevaar van extreemrechts te 'duiden'
Heel de redactie daar zit nu angstig onder het bureau en straks verschijnt er een ronkend artikel waarin 'experts', waardoor van de VU of UvA, vaststellen dat de nazi's Duitsland overnemen (wat wel zou helpen tegen die smerige rommel uit Afrika en het Midden-Oosten)
Ja wat raar dat je gaat waarschuwen voor een partij met herhaaldelijk extreem rechtse uitspattingen. Vooral met de geschiedenis die Europa en vooral Duitsland heeft. Bizar dat ze dat gevaarlijk vinden, echt onbegrijpelijk gewoon.quote:Op zondag 6 september 2026 09:03 schreef SemperLibertas het volgende:
Nu.nl was er gisteren al als de kippen bij om het Gevaar van extreemrechts te 'duiden'
Heel de redactie daar zit nu angstig onder het bureau en straks verschijnt er een ronkend artikel waarin 'experts', waardoor van de VU of UvA, vaststellen dat de nazi's Duitsland overnemen (wat wel zou helpen tegen die smerige rommel uit Afrika en het Midden-Oosten)
Onzinkeuze, maargoed AfD natuurlijk!quote:
We zijn al aan het opschuiven van 'zijn geen nazi's' naar 'nazi's hebben ook voordelen', zie ik. Genieten op Fok op de zondagochtend.quote:Op zondag 6 september 2026 09:03 schreef SemperLibertas het volgende:
vaststellen dat de nazi's Duitsland overnemen (wat wel zou helpen tegen die smerige rommel uit Afrika en het Midden-Oosten)
Ik vind het niet gevaarlijk, integendeel.Ik zou het liefst AfD over heel Europa uitrollen en ik denk heel veel mensen met mij. Wat wil je je als je land wordt overlopen door smerige kakkerlakken?quote:Op zondag 6 september 2026 09:08 schreef Harvest89 het volgende:
[..]
Ja wat raar dat je gaat waarschuwen voor een partij met herhaaldelijk extreem rechtse uitspattingen. Vooral met de geschiedenis die Europa en vooral Duitsland heeft. Bizar dat ze dat gevaarlijk vinden, echt onbegrijpelijk gewoon.
Meloni noemden ze ook massaal extreemrechts en ze doet het best aardig.quote:Op zondag 6 september 2026 09:03 schreef SemperLibertas het volgende:
Nu.nl was er gisteren al als de kippen bij om het Gevaar van extreemrechts te 'duiden'
Heel de redactie daar zit nu angstig onder het bureau en straks verschijnt er een ronkend artikel waarin 'experts', waardoor van de VU of UvA, vaststellen dat de nazi's Duitsland overnemen (wat wel zou helpen tegen die smerige rommel uit Afrika en het Midden-Oosten)
Zo gingen we ook van 'die hebben we nodig want vergrijzing en allemaal hoogopgeleide mensen' naar 'weer een groepsverkrachting door 10 Syriërs'quote:Op zondag 6 september 2026 09:12 schreef Ludachrist het volgende:
[..]
We zijn al aan het opschuiven van 'zijn geen nazi's' naar 'nazi's hebben ook voordelen', zie ik. Genieten op Fok op de zondagochtend.
Nou..nee.quote:Op zondag 6 september 2026 09:13 schreef SemperLibertas het volgende:
[..]
Ik vind het niet gevaarlijk, integendeel.Ik zou het liefst AfD over heel Europa uitrollen en ik denk heel veel mensen met mij. Wat wil je je als je land wordt overlopen door smerige kakkerlakken?
Die had geen plannen om (bijvoorbeeld) mensen te werk te stellen volgens mij.quote:Op zondag 6 september 2026 09:14 schreef MichaelScott het volgende:
[..]
Meloni noemden ze ook massaal extreemrechts en ze doet het best aardig.
Ja.quote:Op zondag 6 september 2026 09:14 schreef SemperLibertas het volgende:
[..]
Zo gingen we ook van 'die hebben we nodig want vergrijzing en allemaal hoogopgeleide mensen' naar 'weer een groepsverkrachting door 10 Syriërs'
Dus ja, zeg het maar
Die Oostenrijkse schilder? Of die Georgische gefaalde priester? Die had er ook een handje van.quote:Op zondag 6 september 2026 09:17 schreef Regilio_ het volgende:
[..]
Die had geen plannen om (bijvoorbeeld) mensen te werk te stellen volgens mij.
Waar kennen we dat van trouwens, mensen te werk stellen? Was er ooit een voormalig rijkskanselier die ook van die plannen had en die ook uitvoerde?
Die mislukte opgefokte schilder ja.quote:Op zondag 6 september 2026 09:23 schreef MichaelScott het volgende:
[..]
Die Oostenrijkse schilder? Of die Georgische gefaalde priester? Die had er ook een handje van.
SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.OH NOES!!1*&@^!!*@!!@$*^!!!!!!!!
Wat is mis met werken? Weet je hoeveel miljarden euro's er gaan naar uitkeringen omdat ze te lui zijn om sowieso te werken. Bovendien stel je zo gelijk een voorbeeld: kom je hier? Dan moet je werken.quote:Op zondag 6 september 2026 09:17 schreef Regilio_ het volgende:
[..]
Die had geen plannen om (bijvoorbeeld) mensen te werk te stellen volgens mij.
Waar kennen we dat van trouwens, mensen te werk stellen? Was er ooit een voormalig rijkskanselier die ook van die plannen had en die ook uitvoerde?
Niks.quote:Op zondag 6 september 2026 09:24 schreef SemperLibertas het volgende:
[..]
Wat is mis met werken? Weet je hoeveel miljarden euro's er gaan naar uitkeringen omdat ze te lui zijn om sowieso te werken. Bovendien stel je zo gelijk een voorbeeld: kom je hier? Dan moet je werken.
Ja, laten ze het maar doen. Onder Merz gaat het niet goed nu.quote:Op zondag 6 september 2026 09:19 schreef QWARQTAARTJE het volgende:
Laat ze maar eens in hun eentje regeren, dan kan iedereen zien hoe hun plannen uitwerken en of ze financieel haalbaar zijn.
Meestal zijn ze er in Duitsland als de kippen bij om foute partijen te verbieden.quote:Op zondag 6 september 2026 09:46 schreef -Deluzion- het volgende:
Ik hoop dat de AFD de absolute meerderheid haalt. Ze zijn al maanden veruit de grootste en de peilingen liegen niet. Maar ik denk dat het niet lukt. De andere partijen, de media en de veiligheidsdienst doen er alles aan om ze weg te zetten als “extremistisch”, terwijl ze eigenlijk gewoon de wil van een groot deel van de bevolking vertegenwoordigen. Typisch Duitsland: eerst negeren, dan demoniseren en als het nodig is de uitslag in twijfel trekken.
Misschien moeten ze het maar nóg een keer uitleggen.quote:Op zondag 6 september 2026 09:07 schreef DrRobotnik het volgende:
[..]
Nieuwsuur was gisteren ook al stevig aan het schuimen.
Dat zou mooi zijn. Niet omdat ik het met alles eens ben.quote:Op zondag 6 september 2026 09:46 schreef -Deluzion- het volgende:
Ik hoop dat de AFD de absolute meerderheid haalt. Ze zijn al maanden veruit de grootste en de peilingen liegen niet. Maar ik denk dat het niet lukt. De andere partijen, de media en de veiligheidsdienst doen er alles aan om ze weg te zetten als “extremistisch”, terwijl ze eigenlijk gewoon de wil van een groot deel van de bevolking vertegenwoordigen. Typisch Duitsland: eerst negeren, dan demoniseren en als het nodig is de uitslag in twijfel trekken.
Die zijn daar al in de complete radsmedeequote:Op zondag 6 september 2026 09:17 schreef SemperLibertas het volgende:
Jaja, de redactie heeft er zelfs al een Explainer voor gemaakt
https://www.nu.nl/329959/(...)en-gaat-regeren.html
Nou redactie, wat er dan gebeurt? Misschien dat Duitsland dan veiliger gaat worden?
En de centrumpartijen een lesje realisme krijgen.quote:Op zondag 6 september 2026 09:56 schreef Opnaarutrecht het volgende:
Het wordt tijd dat de Poetinpijpers van AfD en Die Linke een enkeltje Ruzzia krijgen.
Onder dwang werken en doodgewerkt worden lijkt me niet zo fris.quote:Op zondag 6 september 2026 09:24 schreef SemperLibertas het volgende:
[..]
Wat is mis met werken? Weet je hoeveel miljarden euro's er gaan naar uitkeringen omdat ze te lui zijn om sowieso te werken. Bovendien stel je zo gelijk een voorbeeld: kom je hier? Dan moet je werken.
Kun je werken maar wil je niet? Dan ben je een parasiet en hoor je gewoon geen enkele steun meer te krijgen.quote:Op zondag 6 september 2026 11:43 schreef Harvest89 het volgende:
[..]
Onder dwang werken en doodgewerkt worden lijkt me niet zo fris.
Ik hoop op dikke winst van AfD.quote:Op zondag 6 september 2026 09:56 schreef Opnaarutrecht het volgende:
Het wordt tijd dat de Poetinpijpers van AfD en Die Linke een enkeltje Ruzzia krijgen.
"Geen enkele steun meer te krijgen", staat dat voor jou gelijk aan dwangarbeid onder erbarmelijke toestanden?quote:Op zondag 6 september 2026 11:45 schreef PurifieR het volgende:
[..]
Kun je werken maar wil je niet? Dan ben je een parasiet en hoor je gewoon geen enkele steun meer te krijgen.
Dat werd hoog tijd.quote:Op zondag 6 september 2026 11:48 schreef theunderdog het volgende:
Duitsland neemt afscheid van haar schuldcultuur.
Voor de chronisch luie lapzwanzen die dit land 'rijk' is, is een gewone baan al 'dwangarbeid onder erbarmelijke toestanden'.quote:Op zondag 6 september 2026 11:49 schreef Harvest89 het volgende:
[..]
"Geen enkele steun meer te krijgen", staat dat voor jou gelijk aan dwangarbeid onder erbarmelijke toestanden?
En deze reactie verbaast me dan weer niets van de bedrijfspoedel van Zelensky.quote:Op zondag 6 september 2026 11:48 schreef Opnaarutrecht het volgende:
[..]
Aangezien je de bedrijfspoedel van Baudet bent,verbaast me dat niks.
Dat maakt dus niet uit. Want zoals ik al zei: dit is een cultuuromslag. Deze geest krijg je niet meer in de fles. Duitsland moet een manier vinden waarbij ze het grootste gedeelte van de AFD sympathisanten ook tevreden kunnen houden, om zo het echte radicalisme van de AFD te kunnen counteren. Maar zie dat maar eens te doen.quote:Op zondag 6 september 2026 09:46 schreef -Deluzion- het volgende:
Ik hoop dat de AFD de absolute meerderheid haalt. Ze zijn al maanden veruit de grootste en de peilingen liegen niet. Maar ik denk dat het niet lukt. De andere partijen, de media en de veiligheidsdienst doen er alles aan om ze weg te zetten als “extremistisch”, terwijl ze eigenlijk gewoon de wil van een groot deel van de bevolking vertegenwoordigen. Typisch Duitsland: eerst negeren, dan demoniseren en als het nodig is de uitslag in twijfel trekken.
Ja leuk.quote:Op zondag 6 september 2026 11:50 schreef PurifieR het volgende:
[..]
Voor de chronisch luie lapzwanzen die dit land 'rijk' is, is een gewone baan al 'dwangarbeid onder erbarmelijke toestanden'.
Absoluut. Maar ik vind het spijtig dat het zo'n radicaal antwoord heeft gekregen. Had graag een rationeel en rustig afscheid van die schuldcultuur gezien.quote:
Zoals de Tweede Kamerfractie van FvD, die zelden aanwezig is bij debatten en wanneer aanwezig dronken en strak van de coke staan te bleren (Baudet), dronken worden opgepakt terwijl ze onderweg zijn naar de hoeren (Van Meijeren) of worden volgeblaft door een partijgenoot op kantoor (De Vos). Dit allemaal is te vinden in openbare bronnen.quote:Op zondag 6 september 2026 11:50 schreef PurifieR het volgende:
[..]
Voor de chronisch luie lapzwanzen die dit land 'rijk' is, is een gewone baan al 'dwangarbeid onder erbarmelijke toestanden'.
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |