quote:Papoea Nieuw-Guinea wijst Taiwan de uitgang, China reageert verheugd
Papoea Nieuw-Guinea (PNG) heeft de sluiting van Taiwans economische bureau in hoofdstad Port Moresby aangekondigd, maar Taiwan weigert het besluit als definitief te erkennen. Illustratief voor de diplomatieke onzekerheid van Taiwan in de Stille Oceaan, aldus Domingo I-Kwei Yang, onderzoeker van het Taiwanese Instituut voor Onderzoek naar Nationale Defensie en Veiligheid (INDSR). 'Dit illustreert hoe snel politieke toegang kan worden ingeperkt, en hoe omstreden en kwetsbaar de informele diplomatieke betrekkingen van Taiwan in de regio zijn geworden.'
Op 16 juli kondigde de minister van Buitenlandse Zaken van PNG, Justin Tkatchenko, de sluiting aan van het economisch bureau van Taiwan in Port Moresby. 'De fysieke aanwezigheid van Chinees Taipei zal binnen het rechtsgebied van Papoea-Nieuw-Guinea niet langer worden erkend of vereist', aldus de minister in een online verklaring. Saillant: Tkatchenko noemde Taiwan niet bij naam.
Één-China-beleid
De minister verklaarde dat zijn land het 'Een-China-beleid' ten aanzien van de Volksrepubliek China opnieuw bevestigt. Hij zei dat de regering het besluit om het kantoor te sluiten beschouwt als een 'cruciale stap' in de richting van een verdieping van het vertrouwen tussen beide landen. Een woordvoerder van het Chinese ministerie verwelkomde het besluit, maar het Taiwanese ministerie van Buitenlandse Zaken verwierp de aankondiging onmiddellijk als een eenzijdig besluit dat zonder voorafgaand overleg was genomen.
Taipei kondigde aan dat het de bilaterale samenwerking en economische uitwisselingen met PNG opnieuw zou evalueren en dat het 'gelijkgestemde partners' over het geschil had geïnformeerd.
Amerikaanse zorgen
Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken uitte vrijdag zijn bezorgdheid over het gebeurde en verklaarde dat deze stap opnieuw 'een voorbeeld is van de pogingen van Peking om Taiwan te intimideren'. 'We zijn ernstig bezorgd over berichten dat de regering van Papoea-Nieuw-Guinea eenzijdig de sluiting van het Taipei Economic Office in Port Moresby heeft bevolen', aldus een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken.
Het 'verlies' van PNG is opnieuw een stevige douw voor Taiwan, en wel om verschillende redenen. In de eerste plaats is het het zoveelste terreinverlies voor Taipei in de Stille Oceaan sinds China zich nadrukkelijker op militair en economisch gebied in de regio profileert. Sinds 2019 hebben de Salomonseilanden, Kiribati en Nauru allemaal de diplomatieke banden met Taiwan verbroken en betrekkingen met China aangeknoopt.
Cruciale energiecorridor
Het belang van PNG voor Taiwan kan moeilijk onderschat worden. PNG, dat pal ten noorden van Australië ligt, is volgens Yang zowel een strategische toegangspoort tussen Australazië en Oost-Azië als een cruciaal knooppunt langs de maritieme routes waarlangs energievoorraden naar Taiwan worden vervoerd. Yang ziet daarmee in het besluit een escalatie in een bredere en hardnekkiger wordende strijd tussen China en regionale mogendheden om politieke invloed, strategische infrastructuur en maritieme corridors in de Stille Oceaan.
PNG is heel belangrijk voor de Taiwanese energiezekerheid en diens diversificatie van de energievoorziening. Jaarlijks levert PNG om en nabij de 1,2 miljoen ton vloeibaar aardgas (LNG) dat het in samenwerking met Amerikaanse en Australische partijen ontwikkelt. Daarmee is PNG naast Australië, Qatar en de Verenigde Staten een van de belangrijkste LNG-leveranciers van Taiwan. Ter illustratie: in 2025 leverde Australië ongeveer 38 procent van de Taiwanese LNG-import van Taiwan, PNG was in dat jaar goed voor ongeveer 6 procent.
Dat is niet overdreven veel, maar de LNG-transporten vanuit de terminal bij Port Moresby varen door de Koraalzee, de westelijke Stille Oceaan en via de Filipijnse Zee naar Taiwan. Daarmee omzeilen deze transporten de belangrijkste maritieme knelpunten in de Zuid-Chinese Zee. En daarmee eventueel Chinees gechicaneer.
Geleidelijke verzwakking
In The Diplomat schrijft Yang dat de diplomatieke uitsluiting van Taiwan door PNG de maritieme en energiebestendigheid van het eiland 'geleidelijk zou kunnen verzwakken'. Niet dat de sluiting van het economisch bureau van Taiwan veel invloed zal hebben op bestaande LNG-contracten of zal leiden tot nietigverklaring van commerciële verplichtingen, sluiting beperkt het Taiwanese vermogen om op regeringsniveau contacten te onderhouden, commerciële relaties te ondersteunen, tijdens noodsituaties te coördineren 'en zijn belangen te beschermen in een strategisch gelegen land in de Stille Oceaan'.
Wat de strategische bezorgdheid nog groter maakt: China's groeiende aanwezigheid in belangrijke sectoren in Papoea-Nieuw-Guinea. Veel grote projecten in PNG zijn direct aan China gelieerd, zoals de haven van Lae, een voorgesteld visserijontwikkelingsproject nabij de Straat van Torres, diverse luchthavenmoderniseringen, het overheidsdatacentrum in Port Moresby, elektronische overheidsnetwerken, het nationale breedbandnetwerk, de Kumul-onderzeese kabel, digitale omroepsystemen en projecten voor elektriciteitstransmissie. En dat is best een mond vol.
Som der delen
Yang wijst erop dat deze projecten afzonderlijk niet leiden tot Chinese controle over de beleidsvorming in PNG, maar dat ze in hun gezamenlijkheid kunnen leiden tot technische afhankelijkheden op de lange termijn, toegangsrelaties en logistieke voordelen waarmee Beijing extra invloed krijgt en inperking van Taiwans manoeuvreerruimte. En dat van zijn partners.
Met het oog op een mogelijke crisis, zegt Yang, moeten de VS, Australië, Japan, de Filipijnen, Taiwan en de eilandstaten in de Stille Oceaan diplomatieke vertegenwoordiging, coördinatie op energiegebied, transparantie in havens, communicatie-infrastructuur, maritiem domeinbewustzijn en het behoud van een vrije en open corridor in de westelijke Stille Oceaan beschouwen als onderling verbonden elementen van regionale veerkracht.
Dat is waarschijnlijk een groot deel van het idee, al is China sowieso altijd bezig om Taiwanese erkenning en samenwerking te beperken, ook bij landen die Taiwan niet per se zouden isoleren.quote:Op zondag 19 juli 2026 20:02 schreef AFA2022 het volgende:
Is dit een poging om Taiwan meer te isoleren of hoe moet ik dat zien?
Het gebeurt me zo vaak dat ik een topic open omdat het me een interessant onderwerp lijkt om er pas na openen achter te komen dat het van TS is. Blijkt het toch tijdsverspilling te zijn, want het topic is in no time dood als je in de OP al aan het trollen slaat. Resultaat is dat je veel minder vaak komt. Zonde wel.quote:Op zondag 19 juli 2026 20:56 schreef RealistAtheist het volgende:
Wanneer krijgt deze idioot nou een keer een ban. Het moet toch een keer klaar zijn? Fok zakt steeds verder af. Wat een farce dat deze mongool hier nog steeds zijn continue propaganda en getroll mag voorzetten. Walgelijk.
quote:Op zondag 19 juli 2026 21:22 schreef timmmmm het volgende:
Ziet er niet bepaald uit als iemand uit Papoea Nieuw Guinea.
Je verzint het nietquote:Tkatchenko was born in Australia to Ukrainian immigrants. Tkatchenko was originally from Melbourne, Australia, and followed a brief vocational training in Horticulture after his secondary education. He was then employed as curator of the Botanical Gardens of the National Capital District of Papua New Guinea. In 1997, he was appointed high official in the administration of the District. In 1999, he bought a small gardening business, which he grew over the following years. He also became famous as the presenter of a television gardening show, The Happy Gardener.
Je wekt hier de indruk dat iemands uiterlijk een indicatie geeft over iemands nationaliteit.quote:Op zondag 19 juli 2026 21:22 schreef timmmmm het volgende:
Ziet er niet bepaald uit als iemand uit Papoea Nieuw Guinea.
Wat wil je hier precies aan doen? TS gebruikt een normale en acceptabele bron, alleen zijn insteek van het topic is natuurlijk enigszins provocatief. Wat we vooral zien met de topics die deze user opent is dat ze eigenlijk gewoon wel relevant en actueel zijn en gebaseerd op legitieme bronnen maar vaak een bepaalde ideologische inslag. Ik ben het met die ideologische inslag ook niet eens, maar reageren is altijd een keuze.quote:Op zondag 19 juli 2026 20:56 schreef RealistAtheist het volgende:
Wanneer krijgt deze idioot nou een keer een ban. Het moet toch een keer klaar zijn? Fok zakt steeds verder af. Wat een farce dat deze mongool hier nog steeds zijn continue propaganda en getroll mag voorzetten. Walgelijk.
Tja, de meeste Westerse landen (waaronder Nederland) erkennen Taiwan ook niet uit angst voor de gevolgen van China.quote:
Erg racistische en achterhaalde kijk op de wereld.quote:Op zondag 19 juli 2026 21:22 schreef timmmmm het volgende:
Ziet er niet bepaald uit als iemand uit Papoea Nieuw Guinea.
Ik sta gewoon achter het officiële Nederlandse standpunt ter erkenning van Taiwan hoor.quote:
Dit is gewoon je reinste vorm van racisme. Alsof iemand met een getinte huid er niet Nederlands genoeg zou uit zien.quote:Op zondag 19 juli 2026 21:22 schreef timmmmm het volgende:
Ziet er niet bepaald uit als iemand uit Papoea Nieuw Guinea.
Dit ja. Je huidskleur zegt niets over je nationaliteit.quote:Op maandag 20 juli 2026 00:56 schreef HowardRoark het volgende:
Je wekt hier de indruk dat iemands uiterlijk een indicatie geeft over iemands nationaliteit.
Hun minister van buitenlandse zaken.quote:Op maandag 20 juli 2026 09:57 schreef SEMTEX het volgende:
Wie is die man die de Taiwanese president op de foto een hand geeft? Hun president? Ook niet echt een goede representatie...
Ziet eruit als een kolonisatorquote:
Een hebberige vetklep die graag Chinezen pijpt met zijn jusbek voor een beetje extra geld vreten.quote:
Mooi klote voor de Papoeas dan.quote:Op maandag 20 juli 2026 10:36 schreef Cockwhale het volgende:
[..]
Een hebberige vetklep die graag Chinezen pijpt met zijn jusbek voor een beetje extra geld vreten.
Meer dan een derde van de Papoea-Nieuw-Guineërs heeft op zijn partij gestemd, met je klote...quote:
Mag wel even een belletje doen met Frans Timmermans.quote:Op maandag 20 juli 2026 09:57 schreef SEMTEX het volgende:
Wie is die man die de Taiwanese president op de foto een hand geeft? Hun president? Ook niet echt een goede representatie...
Hij mag wel afvallen ja.quote:
Hoezoquote:
Is Straatcommando opgestapt?quote:Op zondag 19 juli 2026 20:03 schreef Mike-The-Situation het volgende:
DE ACT MOET DOORGAAN!
RIP Straatcommando. Dat je voor dit soort users moest opstappen is nog steeds een schande van de bovenste plank.
Op anoniem gegaan zelfs.quote:Op maandag 20 juli 2026 11:15 schreef icecreamfarmer_NL het volgende:
[..]
Is Straatcommando opgestapt?
Serieus? Kunnen we dat stukje drama ergens teruglezen?quote:
NWS / Zwaai hier Straatcommando uitquote:Op maandag 20 juli 2026 11:31 schreef icecreamfarmer_NL het volgende:
[..]
Serieus? Kunnen we dat stukje drama ergens teruglezen?
Ik weet wel dat hij het niet eens was met het beleid zeker in het Oekraine topic dat hij de hele tijd van die klapmongolen als php moest verdedigen.
Volgens mij allemaal weggehaald door de rooien.quote:Op maandag 20 juli 2026 11:31 schreef icecreamfarmer_NL het volgende:
[..]
Serieus? Kunnen we dat stukje drama ergens teruglezen?
Ik weet wel dat hij het niet eens was met het beleid zeker in het Oekraine topic dat hij de hele tijd van die klapmongolen als php moest verdedigen.
Wat daaraan vooraf ging was in FB en dat is verwijderd.quote:Op maandag 20 juli 2026 11:48 schreef saparmurat_niyazov het volgende:
[..]
NWS / Zwaai hier Straatcommando uit
Deels nog via quotes te achterhalen maar het ziet eruit als een achterlijke beslissing idd.quote:Op maandag 20 juli 2026 11:56 schreef StateOfMind het volgende:
[..]
Wat daaraan vooraf ging was in FB en dat is verwijderd.
Is grotendeels ook gewoon Nederlands beleid om Taiwan niet te erkennenquote:Op maandag 20 juli 2026 12:23 schreef Arnhemunited het volgende:
Toejuichen dat een democratische rechtstaat wordt ingewisseld voor een dictatoriaal regime.![]()
Maar TS is z'n morele kopas toch al een hele tijd kwijt met z'n Rusland liefde.
Lees het artikel nog eens. Dit is Taiwan het land uitschoppen omdat China een zak geld aan dat straatarme land geeft.quote:Op maandag 20 juli 2026 12:57 schreef Mikeytt het volgende:
[..]
Is grotendeels ook gewoon Nederlands beleid om Taiwan niet te erkennenDe partij waar jij op stemt, is het daar ook mee eens, want we hebben geen partijen die wel diplomatieke banden willen met Taiwan.
Dat is niet de Taiwanese president, maar de Chinese minister Wang Yi.quote:Op maandag 20 juli 2026 09:57 schreef SEMTEX het volgende:
Wie is die man die de Taiwanese president de Chinese minister van buitenlandse zaken op de foto een hand geeft? Hun president? Ook niet echt een goede representatie...
Dat hebben ze ook met verschillende eilanden in de Stille Oceaan gedaan, zorgwekkend.quote:Op maandag 20 juli 2026 13:03 schreef Arnhemunited het volgende:
[..]
Lees het artikel nog eens. Dit is Taiwan het land uitschoppen omdat China een zak geld aan dat straatarme land geeft.
https://nl.wikipedia.org/(...)_Office_in_Nederland
Ja, en? Moeten de gever en het ontvangende land van dat geld toch zelf weten. Hier in Nederland heet zo'n uitgaande zak geld "ontwikkelingshulp"quote:Op maandag 20 juli 2026 13:03 schreef Arnhemunited het volgende:
[..]
Lees het artikel nog eens. Dit is Taiwan het land uitschoppen omdat China een zak geld aan dat straatarme land geeft.
En hoewel Nederland officieel Taiwan niet erkend heeft Taiwan wel gewoon vertegenwoordiging in Den Haag. Alleen mag het dan geen ambassade heten
https://nl.wikipedia.org/(...)_Office_in_Nederland
Nee hoor, dit is Taiwan het land uitzetten na dialoog tussen China en PNG.quote:Op maandag 20 juli 2026 13:03 schreef Arnhemunited het volgende:
[..]
Lees het artikel nog eens. Dit is Taiwan het land uitschoppen omdat China een zak geld aan dat straatarme land geeft.
En hoewel Nederland officieel Taiwan niet erkend heeft Taiwan wel gewoon vertegenwoordiging in Den Haag. Alleen mag het dan geen ambassade heten
https://nl.wikipedia.org/(...)_Office_in_Nederland
Wat is er zorgwekkend aan? Taiwan is China. Vrijwel elk land steunt het Eén-China principe, dus een beetje vreemd om dan een bureau in je land op te zetten van een regering die je zelf ook niet als als legitiem erkent.quote:Op maandag 20 juli 2026 13:20 schreef SEMTEX het volgende:
[..]
Dat hebben ze ook met verschillende eilanden in de Stille Oceaan gedaan, zorgwekkend.
Taiwan is niet Chinaquote:Op maandag 20 juli 2026 13:53 schreef Mikeytt het volgende:
[..]
Wat is er zorgwekkend aan? Taiwan is China. Vrijwel elk land steunt het Eén-China principe, dus een beetje vreemd om dan een bureau in je land op te zetten van een regering die je zelf ook niet als als legitiem erkent.
Jawel hoor, en reunificatie zal niet lang meer duren.quote:
quote:Op maandag 20 juli 2026 14:48 schreef Mikeytt het volgende:
[..]
Jawel hoor, en reunificatie gewelddadige verovering zal niet lang meer duren.
Welnee. Voor gewelddadigheid moet men naar de NAVO en de VS kijken.quote:
Wat rook/slik/spuit jij precies, en waar kan ik daar wat van krijgen?quote:Op maandag 20 juli 2026 15:20 schreef Mikeytt het volgende:
[..]
Welnee. Voor gewelddadigheid moet men naar de NAVO en de VS kijken.
Taiwan zal weer vredig terugkeren bij China zonder ook maar een enkele kogel af te schieten.
Behalve als het om de genocide op de Oeigoeren gaat.quote:Op maandag 20 juli 2026 09:11 schreef Mikeytt het volgende:
[..]
Ik sta gewoon achter het officiële Nederlandse standpunt ter erkenning van Taiwan hoor.Sterker nog, *alle* partijen in de Kamer zijn het over deze kwestie eens, dus zo controversieel is dat niet.
Whataboutisme.quote:Op maandag 20 juli 2026 15:20 schreef Mikeytt het volgende:
[..]
Welnee. Voor gewelddadigheid moet men naar de NAVO en de VS kijken.
En jij denkt dat Taiwan daar om staat te springen? Kom eens onder je steen vandaan. China is een misdaadland.quote:Taiwan zal weer vredig terugkeren bij China zonder ook maar een enkele kogel af te schieten.
Nee hoor. Er is in Nederland enkel een "spreekt uit" motie aangenomen in 2021. Het kabinet heeft die positie nooit officieel aangenomen en stelt dat dat aan internationale rechters is om te beoordelen.quote:Op maandag 20 juli 2026 20:11 schreef HSG het volgende:
[..]
Behalve als het om de genocide op de Oeigoeren gaat.
[..]
Geen whataboutisme, want dat gewelddadige is helemaal niet aan de orde in China. Dat verzin jij erbij. China bemoeit zich niet met geldverspilling als oorlog.quote:Whataboutisme.
[..]
Natuurlijk staat de illegitieme regering van Taiwan daar niet om te springen. Is dat relevant? China bepaalt het beleid in heel China.quote:En jij denkt dat Taiwan daar om staat te springen? Kom eens onder je steen vandaan. China is een misdaadland.
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |