abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
pi_220537252
Wij hebben in ons 1935 huis een WTW unit geïnstalleerd (Zehnder ComfoAir Q350).

Ik was er eerst heel skeptisch over; ik ben vanuit huis altijd gewend gewoon een raam/deur open te gooien. En dat is eigenlijk minder ideaal wanneer je zo’n WTW-systeem installeert.

Maar in de praktijk blijkt dat systeem heel niet zo’n moeite te hebben met dat punt (onze kat zet de achterdeur vaak genoeg open, ook in de winter…) en ik merk dat het klimaat in huis echt heel prettig en constant is. Zeker in de winter geen koude tochtvlagen ) tenzij kat, maar je hoeft geen raam open te zetten om te ventileren…), en in de zomerhitte wanneer je toch de ramen en deuren dicht houdt, wordt het ook niet zo muf.

Het was wel even puzzelen ja, om alle aanvoer en afvoerpunten op de juiste plek te krijgen zonder de oude plafonds open te breken. Dus we hebben bijvoorbeeld een doorgang vanaf de zolder (waar de unit) staat via een bestaande inbouwkast naar de daaronder gelegen woonkamer gemaakt. En in de eetkamer hebben we gebruik gemaakt van de schoorsteen en schouw, om daar de buis doorheen te trekken naar de eetkamer.

De afvoer vanaf de unit gaat via het dak, de aanvoer van verse lucht moest daar natuurlijk niet direct bij liggen dus gaat via een raampje in de achtergevel op zolder, daarvoor hebben we plexiglas met een ronde doorgang voor de buis besteld.

Het betekende ook dat we wat drempels hebben moeten vervangen (deuren inkorten kan ook) om het hele systeem van afvoer en aanvoer door het huis wel werkend te houden. Ter verduidelijking: In de woonkamer voeren we verse lucht aan, maar het is wel prettig dat het dan toch onder de dichte deur door nog verder kan stromen richting de hal waar het weer afgevoerd wordt.

Het is een aardige financiële investering en kost wat moeite/denkwerk om aan te leggen. Ik zag er zelf het nut niet zo van in, maar ik denk wel dat het hier toch de moeite waard is geweest. Ondanks dat ik dus nog steeds wel een raam of deur open zet, maar dat is vooral om de geluiden buiten te kunnen horen ;)
  woensdag 8 april 2026 @ 21:59:02 #27
277627 Seven.
We are Borg.
pi_220537270
WTW is idd alleen interessant als alles toch al open ligt, naderhand ruimte moeten maken voor het buizen circus is onbegonnen werk.

Wij hebben uiteindelijk 2 plafonds verlaagd (woonkamer/eetkamer en toilet beneden), 2 koven gebouwd (woonkamer en op de overloop naar zolder) en dat laten stucen.

We moeten nog 1 plafond verlagen in de hal, daar kijken we nu nog tegen het buizen circus aan :') ). En we hebben nog een buizenknooppunt open liggen onderaan de zoldertrap. De oplossing daar is dus om een plateautje van ~1x1m daar overheen te zetten, die dan gelijk ook de opgang is naar de zoldertrap.

Eigenlijk was de logistiek van hoe al die buizen weg te werken nog de lastigste puzzel in een bestaand huis. En we kijken nog wel even tegen de laatste buizen aan ook wegens andere klusprioriteiten. Welke unit, buizen en ventielen was eigenlijk best snel bedacht.
Resistance is futile.
  woensdag 8 april 2026 @ 22:11:34 #28
277627 Seven.
We are Borg.
pi_220537381
@Candaasje superslim om je schoorsteen en schouw te gebruiken!
Resistance is futile.
  woensdag 8 april 2026 @ 22:11:42 #29
277627 Seven.
We are Borg.
pi_220537384
Ter illustratie even alle foto's uit het archief getrokken.

Buizenknooppunt op de overloop, hier komt dus nog een plateau overheen als opgang naar de zolder:





Voor de koof in de woonkamer moesten we gaten laten boren in het beton om dat knooppunt direct aan te laten sluiten op de unit in de kelder.





De buizen moesten ook nog het hoekje om, niet optimaal maar wij hebben uiteindelijk geen last van geluid:





De buizen die je tegen het plafond ziet, zijn 12cm en die gaan dus via het nog te verlagen plafond in de gang boven de keldertrap langs naar de unit in de kelder.





Even checken met Six. voor de overwegingen om de bovenverdieping en benedenverdieping van elkaar te scheiden. Dat was omdat de capaciteit beter te verdelen en de buizen voor de bovenverdieping waren echt al heel lang.

[ Bericht 4% gewijzigd door Seven. op 08-04-2026 22:19:20 ]
Resistance is futile.
  woensdag 8 april 2026 @ 22:17:03 #30
359712 GrumpyFish
ga je mee zwemmen?
pi_220537427
Brink heeft een wtw voor bestaande woningen waarbij je geen toevoerkanalen nodig hebt.



Misschien dat Itho iets vergelijkbaars heeft (die genoemde light?)
It ain't what you don't know that gets you into trouble. It's what you know for sure that just ain't so - Mark Twain
pi_220537983
quote:
0s.gif Op woensdag 8 april 2026 21:30 schreef Vonkenboer het volgende:

Welk systeem hebben jullie geplaatst? Aan het glas en de kozijnen rondom gaan we in eerste instantie niets doen. Het staat overal nog goed in de verf aan de buitenzijde en budget hebben we daar (nu) ook niet bepaald voor.

Iedereen bedankt voor zijn input tot nu toe! ^O^ :)
Ik moet dat even uitzoeken, als je wel eens door onze straat fietst of rijdt dan heb je vast gezien dat er nog veel activiteit plaats vindt. Het buizensysteem ligt erin, maar de unit zelf moet nog geplaatst worden. Het wordt er een met een enthalpiewisselaar, die zorgt ervoor dat de luchtvochtigheid beter op peil blijft, anders droogt je lucht erg snel uit. Ik dacht dat die van stiebel was, maar dat moet ik even nazoeken.

Bij het buizensysteem kan ik je in bestaande bouw die groene flex buizen aanraden; dat kan je prima zelf doen. Hier hebben ze DYKA air gebruikt, dat zijn vaste buizen die voor de doe het zelf-er wat minder handzaam zijn.

Door de omvang van de woning (circa 330m2) hebben we twee gescheiden systemen gemaakt (boven en beneden). Die gaan in eerste instantie op de zolder aan elkaar geknoopt worden op 1 box, maar geven de flexibiliteit om er twee boxen achter te zetten als de enkele box in de praktijk te “hard moet werken”. Wat hierboven ook al wordt gezegd kan je de wtw berekenen op aantal personen ipv m2. Dat hebben wij nu ook gedaan maar als dat in de praktijk niet werkt kunnen we er twee systemen van maken. Op m3 zouden we namelijk een mega installatie nodig hebben gehad.
pi_220546992
quote:
0s.gif Op woensdag 8 april 2026 21:30 schreef Vonkenboer het volgende:
Daarom is dit ook het punt dat ik er in een verbouwing wat mee kan (of in ieder geval in overweging moet nemen).
Hebben ze zelf een dergelijke systeem gemaakt of hebben ze de werkzaamheden laten doen?
light systeem van Itho? Kun je daar meer over vertellen? Google brengt mij in ieder geval nergens.
Dat hebben we zelf gedaan samen met een neefje welke w monteur is maar in principe is het niet heel moeilijk.
Je moet alleen heel goed over je kanalen van ca 160mm nadenken en in en uitblaas moeten en balans zijn en liefst zo ver mogelijk van elkaar zitten. Wij hebben veel rechthoekige instortkokers toegepast want dat nam minder ruimte in.

Bij mijn broertje een Brink flair 300 (zou nu een 400 kiezen) is duur en groot en paste net op zolder.
Mijn ouders een Itho Daalderop HRU 200 ECO gekozen. Die is eigenlijk voor appartementen maar is goedkoop en compact. Is niet voldoende voor een heel woonhuis.

Bij mijn broertje alles versleept over de zoldervloer en dan bestaande schoorsteen in naar beneden.
Voor de keuken een koof gemaakt en hebben we eigenlijk plenum afzuiging. koker verwerkt in een voorzetwand.

Wc's en badkamer lagen te excentrisch daar hebben we standaard badkamer ventilatoren hangen maar wel met spleet zodat ze ook door de wtw die in de trappenhal hangt mee afgezogen worden.

Bij mijn ouders unit tegen het plafond van de bijkeuken geschroeft en dan inblaas in de woonkamer en afzuiging in de keuken. Lucht circuleert dan mooi rond.

[ Bericht 17% gewijzigd door icecreamfarmer_NL op 10-04-2026 11:51:51 ]
1/10 Van de rappers dankt zijn bestaan in Amerika aan de Nederlanders die zijn voorouders met een cruiseschip uit hun hongerige landen ophaalde om te werken op prachtige plantages.
"Oorlog is de overtreffende trap van concurrentie."
pi_220562915
Als je alles open hebt liggen, ben je (vind ik) gek als je niet ten minste een poging doet om balansventilatie aan te leggen. Je huis wordt misschien nooit zo luchtdicht als een passief gebouwd nieuwbouwhuis, maar je gaat de komende 20-40 jaar (zolang als je tegen deze renovatie aan gaat kijken) vast in stapjes verbeteren, waarmee je huis steeds beter geïsoleerd en eventueel luchtdichter wordt, en dan moet je straks roosters boven je nieuwe geïsoleerde kozijnen met triple glas aanbrengen omdat je dan de plafonds niet meer open gaat trekken.

Wij hebben een huis uit 1928 gerenoveerd recent, alles was op, dus alles mocht/moest nieuw, dat scheelt natuurlijk wel in zo'n keuze. We zijn van het gas af, nieuwe kozijnen met triple glas, balansventilatie, vloerverwarming, etc.
We hebben een klein stukje uitgebouwd naar de zijkant om een bijkeuken te maken, daar staat de hele WTW installatie. De buizen gaan beneden boven het verlaagd plafond langs (dat sowieso verlaagd moest omdat er ergens een grote stalen balk ligt die lager hangt dan de vloerbalken), ze gaan naar boven door een koof in 1 slaapkamer en boven ook weer door het verlaagd plafond naar de verschillende ruimtes.
Ik vind het klimaat binnen heel prettig, we hebben vooral triple glas gekozen voor de geluidsisolatie omdat we tegenover een ambulance/brandweerkazerne wonen, dus we hebben nooit de ramen open.
  Moderator woensdag 15 april 2026 @ 22:18:42 #34
92034 crew  Vonkenboer
Geen woorden, maar draden !
pi_220589626
quote:
0s.gif Op vrijdag 10 april 2026 11:30 schreef icecreamfarmer_NL het volgende:

[..]
Dat hebben we zelf gedaan samen met een neefje welke w monteur is maar in principe is het niet heel moeilijk.
Je moet alleen heel goed over je kanalen van ca 160mm nadenken en in en uitblaas moeten en balans zijn en liefst zo ver mogelijk van elkaar zitten. Wij hebben veel rechthoekige instortkokers toegepast want dat nam minder ruimte in.

Bij mijn broertje een Brink flair 300 (zou nu een 400 kiezen) is duur en groot en paste net op zolder.
Mijn ouders een Itho Daalderop HRU 200 ECO gekozen. Die is eigenlijk voor appartementen maar is goedkoop en compact. Is niet voldoende voor een heel woonhuis.
Zal eens kijken naar Brink air ^O^ , ik ken alleen Duco..
Of ik kanalen rond 150mm kwijt kan worden in het plafond betwijfel ik, moet ik toch maar eens nameten.
Bouwkundig zijn er delen die ook niet met een kanaal te bereiken zijn.
Dat komt gewoon door de constructie van de woning.
Er is ooit in het verleden een dakkapel bij gecreëerd en uitgebouwd.

quote:
Bij mijn broertje alles versleept over de zoldervloer en dan bestaande schoorsteen in naar beneden.
Voor de keuken een koof gemaakt en hebben we eigenlijk plenum afzuiging. koker verwerkt in een voorzetwand.

Wc's en badkamer lagen te excentrisch daar hebben we standaard badkamer ventilatoren hangen maar wel met spleet zodat ze ook door de wtw die in de trappenhal hangt mee afgezogen worden.

Bij mijn ouders unit tegen het plafond van de bijkeuken geschroeft en dan inblaas in de woonkamer en afzuiging in de keuken. Lucht circuleert dan mooi rond.
Hier ook een deels open keuken, er zit nu nog een gemetselde boog in tussen woonkamer en keuken, maar deze gaat er nog uit. Op die manier zouden we daar wel flow kunnen crëeren.
Hier liggen de badkamer en toilet ook erg ver uit de buurt van de ruimte waar de ventilatiebox/wtw het beste zou kunnen hangen. Er is een bergzolder die vrij centraal in de woning ligt :).

quote:
0s.gif Op zondag 12 april 2026 13:28 schreef Merel1808 het volgende:
Als je alles open hebt liggen, ben je (vind ik) gek als je niet ten minste een poging doet om balansventilatie aan te leggen. Je huis wordt misschien nooit zo luchtdicht als een passief gebouwd nieuwbouwhuis, maar je gaat de komende 20-40 jaar (zolang als je tegen deze renovatie aan gaat kijken) vast in stapjes verbeteren, waarmee je huis steeds beter geïsoleerd en eventueel luchtdichter wordt, en dan moet je straks roosters boven je nieuwe geïsoleerde kozijnen met triple glas aanbrengen omdat je dan de plafonds niet meer open gaat trekken.
Dit is ook het punt dat het kan, of dat ik op ze minst even naar de kosten en (on)mogelijkheden wil kijken. Ik kan natuurlijk niet in de toekomst kijken, maar ik verwacht niet dat de kozijnen en al het glaswerk rondom ooit compleet vervangen gaan worden voor triple glass en dito kozijnen.

quote:
0s.gif Op zondag 12 april 2026 13:28 schreef Merel1808 het volgende:
Wij hebben een huis uit 1928 gerenoveerd recent, alles was op, dus alles mocht/moest nieuw, dat scheelt natuurlijk wel in zo'n keuze. We zijn van het gas af, nieuwe kozijnen met triple glas, balansventilatie, vloerverwarming, etc.
We hebben een klein stukje uitgebouwd naar de zijkant om een bijkeuken te maken, daar staat de hele WTW installatie. De buizen gaan beneden boven het verlaagd plafond langs (dat sowieso verlaagd moest omdat er ergens een grote stalen balk ligt die lager hangt dan de vloerbalken), ze gaan naar boven door een koof in 1 slaapkamer en boven ook weer door het verlaagd plafond naar de verschillende ruimtes.
Ik vind het klimaat binnen heel prettig, we hebben vooral triple glas gekozen voor de geluidsisolatie omdat we tegenover een ambulance/brandweerkazerne wonen, dus we hebben nooit de ramen open.
Alles laten uitvoeren of ook veelal zelf gedaan? Dat is wel heel fors verbouwen zeg! _O_
Wat voor WTW installatie hebben jullie en hoe groot is jullie woning?

quote:
0s.gif Op woensdag 8 april 2026 23:38 schreef koentjuh18 het volgende:
Ik moet dat even uitzoeken, als je wel eens door onze straat fietst of rijdt dan heb je vast gezien dat er nog veel activiteit plaats vindt. Het buizensysteem ligt erin, maar de unit zelf moet nog geplaatst worden. Het wordt er een met een enthalpiewisselaar, die zorgt ervoor dat de luchtvochtigheid beter op peil blijft, anders droogt je lucht erg snel uit. Ik dacht dat die van stiebel was, maar dat moet ik even nazoeken.

Bij het buizensysteem kan ik je in bestaande bouw die groene flex buizen aanraden; dat kan je prima zelf doen. Hier hebben ze DYKA air gebruikt, dat zijn vaste buizen die voor de doe het zelf-er wat minder handzaam zijn.
Ja, er is bij jullie nog behoorlijk wat beweging zag ik op bouwkundig gebied. Dit huis en jullie huis kan ik behalve de plaats waarin het ligt ook niet vergelijken met elkaar. Hier is het 110m², bij jullie het 3 dubbele _O-.
Die groene flex buizen is Duko geloof ik.

quote:
0s.gif Op woensdag 8 april 2026 23:38 schreef koentjuh18 het volgende:
Door de omvang van de woning (circa 330m2) hebben we twee gescheiden systemen gemaakt (boven en beneden). Die gaan in eerste instantie op de zolder aan elkaar geknoopt worden op 1 box, maar geven de flexibiliteit om er twee boxen achter te zetten als de enkele box in de praktijk te “hard moet werken”. Wat hierboven ook al wordt gezegd kan je de wtw berekenen op aantal personen ipv m2. Dat hebben wij nu ook gedaan maar als dat in de praktijk niet werkt kunnen we er twee systemen van maken. Op m3 zouden we namelijk een mega installatie nodig hebben gehad.
Je hebt dan bijna een volledige luchtbehandelingskast nodig, puur na volume van de woning gekeken.
Dat zal hier niet zo'n vaart lopen ;), wij zijn al met 2 personen minder in het huishouden; en de woning is kleiner.
Bedankt voor je tips.

quote:
0s.gif Op woensdag 8 april 2026 22:17 schreef GrumpyFish het volgende:
Brink heeft een wtw voor bestaande woningen waarbij je geen toevoerkanalen nodig hebt.

[ afbeelding ]

Misschien dat Itho iets vergelijkbaars heeft (die genoemde light?)
Ik heb er even nagekeken, erg interesant systeem maar door de layout van het huis niet echt voor ons toepasbaar.
Er is niet echt sprake van een centraal gelegen hal en aanpalende zolderruimte en dat lijkt toch wel het basis principe te zijn van deze installatie.

quote:
7s.gif Op woensdag 8 april 2026 22:11 schreef Seven. het volgende:
Ter illustratie even alle foto's uit het archief getrokken.

Buizenknooppunt op de overloop, hier komt dus nog een plateau overheen als opgang naar de zolder:

[ link | afbeelding ]

[ link | afbeelding ]

Voor de koof in de woonkamer moesten we gaten laten boren in het beton om dat knooppunt direct aan te laten sluiten op de unit in de kelder.

[ link | afbeelding ]

[ link | afbeelding ]

De buizen moesten ook nog het hoekje om, niet optimaal maar wij hebben uiteindelijk geen last van geluid:

[ link | afbeelding ]

[ link | afbeelding ]

De buizen die je tegen het plafond ziet, zijn 12cm en die gaan dus via het nog te verlagen plafond in de gang boven de keldertrap langs naar de unit in de kelder.

[ link | afbeelding ]

[ link | afbeelding ]

Even checken met Six. voor de overwegingen om de bovenverdieping en benedenverdieping van elkaar te scheiden. Dat was omdat de capaciteit beter te verdelen en de buizen voor de bovenverdieping waren echt al heel lang.
Bedankt voor het praktische inkijkje in de opbouw van zo'n systeem bij jullie, het geeft stof tot nadenken ^O^
pi_220601854
quote:
0s.gif Op woensdag 15 april 2026 22:18 schreef Vonkenboer het volgende:

[..]
Alles laten uitvoeren of ook veelal zelf gedaan? Dat is wel heel fors verbouwen zeg! _O_
Wat voor WTW installatie hebben jullie en hoe groot is jullie woning?
Al het slopen hebben we zelf gedaan, het bouwen deed de aannemer en het afwerken deden wij dan weer.
We hebben een Itho HRU 400, huis is ongeveer 175m2. Ik heb tegen de installateur gezegd dat ik alles wilde zoals hij het thuis ook had en dit was goed volgens hem :Y)

Plaatje van 'de aorta', naar boven gaan die flexibele buizen, beneden liggen die spirobuizen.
pi_220602237
Als je geen wtw kwijt kan, kun je ook kijken naar wtw overflow

Kijk ook eens naar co2 regeling dat is nog zuiniger en nog beter voor het label
  vrijdag 17 april 2026 @ 23:43:00 #37
496005 Jan_Onderwater
Culinair tegen Corona
pi_220602539
Hoe voorkom je schimmelvorming is die buizen?
pi_220603906
quote:
0s.gif Op vrijdag 17 april 2026 23:43 schreef Jan_Onderwater het volgende:
Hoe voorkom je schimmelvorming is die buizen?
Waarom zou er schimmelvorming optreden? :) De lucht wordt continue vernieuwd, er zitten filters in de unit (die je periodiek moet vervangen) en de afvoer naar buiten maak je met geïsoleerde buizen.
  zaterdag 18 april 2026 @ 12:02:56 #39
496005 Jan_Onderwater
Culinair tegen Corona
pi_220604884
quote:
7s.gif Op zaterdag 18 april 2026 10:05 schreef Candaasje het volgende:

[..]
Waarom zou er schimmelvorming optreden? :) De lucht wordt continue vernieuwd, er zitten filters in de unit (die je periodiek moet vervangen) en de afvoer naar buiten maak je met geïsoleerde buizen.
Vocht uit de lucht, condensatie in warmte wisselaar, neerslaan van vocht door de turbulentie om maar wat te noemen. Zijn in het verleden hele woonwijken door betroffen, huizen waar je geen raam open kon zetten.
pi_220605199
quote:
0s.gif Op zaterdag 18 april 2026 12:02 schreef Jan_Onderwater het volgende:

[..]
Vocht uit de lucht, condensatie in warmte wisselaar, neerslaan van vocht door de turbulentie om maar wat te noemen. Zijn in het verleden hele woonwijken door betroffen, huizen waar je geen raam open kon zetten.
Vocht slaat niet neer door turbulentie, alleen door onder het dauwpunt te komen. Zolang de buizen geïsoleerd zijn en continu ververst worden (inwendig) is er vrijwel geen condensatie mogelijk.

Schimmelvorming is veel vaker te wijten aan onvoldoende verwarming, afgesloten koude (delen van) muren en daken. Of lekkage in de kruipruimte.
Op <a href="https://forum.fok.nl/topic/2677908/2/25#p208861847" target="_blank" >zaterdag 22 april 2023 13:43</a> schreef <a href="https://forum.fok.nl/user/profile/62881" target="_blank" >r_one</a> het volgende:
En ik zeg je dat je op zaterdagmiddag van 2 tot 4 in je poedelnaakie de horlepiep moet dansen op het marktplein.
  zaterdag 18 april 2026 @ 14:39:55 #41
496005 Jan_Onderwater
Culinair tegen Corona
pi_220606167
OA in Vathorst, een wijk bij Amersfoort waren er grote problemen met schimmel in de ventilatie
pi_220606855
quote:
0s.gif Op zaterdag 18 april 2026 14:39 schreef Jan_Onderwater het volgende:
OA in Vathorst, een wijk bij Amersfoort waren er grote problemen met schimmel in de ventilatie
Is dat in die huurapartementen van Woningstichting Portaal?
zeer vocale Trump hater - VEM2012
  zaterdag 18 april 2026 @ 16:59:35 #43
496005 Jan_Onderwater
Culinair tegen Corona
pi_220606864
quote:
1s.gif Op zaterdag 18 april 2026 16:57 schreef Wantie het volgende:

[..]
Is dat in die huurapartementen van Woningstichting Portaal?
Weet ik niet meer, ook eengezinswoningen, als ik me goed herinner. Was destijds uitgebreid op tv
pi_220609911
quote:
0s.gif Op zaterdag 18 april 2026 16:59 schreef Jan_Onderwater het volgende:

[..]
Weet ik niet meer, ook eengezinswoningen, als ik me goed herinner. Was destijds uitgebreid op tv
Ik heb even gezocht, en daar waren inderdaad veel problemen. Maar dat bleek- als ik het onderstaand artikel mag geloven- uiteindelijk niet zozeer door de WTW zelf te komen, maar door het ontwerp van de huizen en de slordige aanleg en slechte inregeling van de WTW’s. Dus bijvoorbeeld de ingang/uitgang van respectievelijk aanvoer-en afvoerbuizen te dicht bij elkaar.

https://www.bouwenwonen.n(...)tilatiesysteem/19091
pi_220637671
Wij hebben bij de verbouwing van onze woning alles omgebouwd naar triple glas, alles zo veel mogelijk luchtdicht en uiteindelijk ook een mechanische be- en ontluchting met wtw die ook de luchtvochtigheid weer terug geeft. Het huis is ongeveer uit 1904, maar het was een gigantische verbouwing waarin wij van drie arbeiderswoningen met de wc nog op de gang één grote woning gemaakt hebben, dus aangezien we geen enkele binnenmuur, plafond of zelfs vloer meer hadden liggen, was beluchting gemakkelijk direkt mee te nemen.

In hoofdlijnen zijn we zeker er tevreden over, en ook al krijg je zo een oud huis nooit 100% luchtdicht, door geen onderdruk te creëren heb je meer controle over waar de lucht naar binnen komt, en veel minder koude tocht bij de ramen. En energiebesparing is natuurlijk altijd goed, maar ik waardeer vooral het toegenomen comfort.

Bij een volgende verbouwing zou ik wel een paar zaken anders aan pakken, en waarschijnlijk vooral meer decentraal werken, en wel vanwege twee redenen:
Door de relatief lange leidingen met heel verschillende lengtes is het systeem moeilijk in te regelen. En omdat alles aan hetzelfde systeem hangt, hebben bijvoorbeeld open of dichte deuren best veel invloed op de rest van het systeem.
In oude woningen is het het lastig om het systeem zo perfect aan te leggen dat er nooit verontreiniging in komt. Maar door de lange leidingen is het nu veel moeilijker om het te reinigen. En theoretisch zal het best mogelijk zijn om een systeem te maken waar nooit verontreiniging in zal komen. Maar als je in de praktijk over de levensduur van een huis kijkt, is het wel heel onrealistisch om te verwachten dat er nooit eens een filter ondicht is, of op een andere manier er rotzooi in komt. Dan wil ik wel de mogelijkheid hebben het ooit schoon te kunnen maken.

Zeker als de woning niet al compleet opengebroken is, zou ik niet voor een centraal systeem gaan, maar een decentrale oplossing zoeken. Eventueel per verdieping maar waarschijnlijk zelfs per kamer. Dat heeft natuurlijk nog als bijkomend voordeel dat je ook per vertrek de beluchting CO2 of luchtvochtigheid gestuurd ventileren kan. Het scheelt natuurlijk behoorlijk in stook- en stroomkosten als je de ventilator op de laagste stand kan zetten als je toch overdag niet in de slaapkamers bent, of de hele nacht niet in de woonkamer.
Op donderdag 7 juli 2022 12:47 schreef LordofLeaves het volgende:
Bij deze ben jij de marimba van KLB. :P
  donderdag 23 april 2026 @ 14:07:13 #46
496005 Jan_Onderwater
Culinair tegen Corona
pi_220639437
Waarom zou je je huis potdicht willen maken?
pi_220640024
quote:
0s.gif Op donderdag 23 april 2026 14:07 schreef Jan_Onderwater het volgende:
Waarom zou je je huis potdicht willen maken?
I'm gecontroleerd te ventileren, ipv ongecontroleerd.
zeer vocale Trump hater - VEM2012
  donderdag 23 april 2026 @ 17:26:07 #48
496005 Jan_Onderwater
Culinair tegen Corona
pi_220640231
quote:
1s.gif Op donderdag 23 april 2026 16:35 schreef Wantie het volgende:

[..]
I'm gecontroleerd te ventileren, ipv ongecontroleerd.
Kan je nog ramen open zetten?
pi_220640270
quote:
0s.gif Op donderdag 23 april 2026 17:26 schreef Jan_Onderwater het volgende:

[..]
Kan je nog ramen open zetten?
Klopt, de draaikiepramen kunnen op 3 standen: open, kiep en een stukje naar voren, waardoor er frisse lucht langs de randen binnen komt.
Ik vind dat beter dan roosters. Sowieso mooier, en geen getocht door de roosters bij harde wind, terwijl ze dicht zitten.
zeer vocale Trump hater - VEM2012
pi_220643543
Wij hebben een kleine wtw geplaatst toen we ventilatieroosters weghaalden bij het vervangen van de oude tuindeuren.
Die is dus als vervangng van het rooster en ventileert maar 1 plek. Geen leidingen alleen twee gaten naar buiten.

Ik vind het fijn. Geen vochtproblemen, bijna geen fijnstof (ik had een metertje gekocht om het te kunnen checken) en vooral, geen tocht meer.
abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
Forum Opties
Forumhop:
Hop naar:
(afkorting, bv 'KLB')