https://nos.nl/l/2602403quote:Na het horen van de toespraak van de Amerikaanse buitenlandminister Rubio lijkt het vertrouwen tussen Europese landen en de Verenigde Staten weer enigszins hersteld. Europese leiders spreken na de speech voorzichtig hun vertrouwen uit over een gedeelde toekomst met de Amerikanen.
Zo zei de voorzitter van de Europese Commissie Von der Leyen dat ze "zeer gerustgesteld" is door de verzoenende woorden van de Amerikaanse buitenlandminister. Ook demissionair minister van Buitenlandse Zaken Van Weel zegt dat hij en zijn Europese collega's opgelucht zijn.
De buitenlandminister hoorde een toespraak die gericht is op de trans-Atlantische band; Van Weel ziet toeschietelijkheid van de Amerikanen om samen op te trekken.
Kritiek op Europa
Het was een groot contrast met de donderpreek van de Amerikaanse vicepresident JD Vance vorig jaar op dezelfde veiligheidsconferentie. Daarin hamerde hij onder meer op wat volgens hem de gevaren zijn van "massa-immigratie". Ook in de 'nationale veiligheidsstrategie', die de Amerikanen vorig jaar presenteerden, werd weinig sympathiek gesproken over Europa.
In het document werden radicaal-rechtse partijen in Europa geprezen en werd de racistische complottheorie 'omvolking' aangehaald.
Rubio was in zijn toespraak vandaag in elk geval vriendelijker van toon en sprak ruimschoots over de lange geschiedenis die Europa en de VS met elkaar delen. Toch herhaalde hij de kritiekpunten die vicepresident Vance vorig jaar benoemde, zoals over wat zij noemen "massa-immigratie". Ook uitten ze beiden kritiek op maatregelen die Europese landen nemen tegen klimaatverandering. Ze zouden zich daarmee economisch de das omdoen.
Ondanks de kritische woorden van Rubio, ziet Van Weel in de toespraak wel een handreiking dat de Amerikanen samen willen werken met Europa. De VVD-bewindsman noemt de toespraak van Vance van vorig jaar "een wake-upcall". Die heeft er volgens hem toe geleid dat Europa meer is gaan doen aan de eigen veiligheid en zo de eigen broek kan ophouden.
Hij ziet de Amerikanen nog altijd als belangrijke bondgenoot. "We leven in een harde wereld waarin je goede vrienden moet hebben, en daar is de VS er een van."
Van Weel erkent wel dat die vriendschap veranderd is. "We hebben die heel lang aangenomen als vanzelfsprekend, en als bondgenootschap waar we niet ons best voor hebben hoeven doen." Een blijvende verandering is volgens hem dat Europa zelf meer verantwoordelijkheid neemt voor de veiligheid en de eigen toekomst.
Ook Von der Leyen ziet dat de band tussen de VS en Europa anders is dan die ooit was. Ze stelt dat er "dingen zijn gebeurd die niet meer teruggedraaid kunnen worden". Ze doelde vermoedelijk onder meer op de spanningen rond Groenland, waar de Amerikaanse president Trump dreigende taal over uitsloeg.
Hoe wil de NOS het dan noemen? Vluchtelingenopvang?quote:zoals over wat zij noemen "massa-immigratie".
https://ibb.co/TBGPvMZzquote:Op zondag 15 februari 2026 09:43 schreef Weltschmerz het volgende:
[..]
Hoe wil de NOS het dan noemen? Vluchtelingenopvang?
Ik denk dat die visie niet zoveel verandert, er zit lijn in de chaos die ze creëren.quote:Op zondag 15 februari 2026 09:47 schreef spectrumanalyser het volgende:
De Amerikaanse toekomstvisie wisselt per dag. Daar valt niet mee te werken. De gestoorde man met het oranje hoofd mag nog tot minstens November doorgaan met het slopen van Amerika.
Correct. Maar met het grote verschil dat de VS hier wel van geneest. De storm uitzitten is dus het devies.quote:Op zondag 15 februari 2026 10:29 schreef Hexagon het volgende:
De VS onder Trump is net een borderline vriendinnetje. Iedere week is het weer wat anders.
Echter pas nadat Trump de macht kwijt is.quote:Op zondag 15 februari 2026 10:31 schreef MoreDakka het volgende:
[..]
Correct. Maar met het grote verschil dat de VS hier wel van geneest. De storm uitzitten is dus het devies.
Daarom dat het obsessieve 'we moeten ons geheel losweken van de VS' niet alleen overdreven impulsief reageren is, maar ook gewoon onmogelijk. Ja, we moeten als Europa onze eigen broek leren ophouden en veel meer aandacht aan de defensie besteden in plaats van altijd op mama Amerika te leunen als een student met rijke ouders. Maar denken dat we zelf wel de Lockheeds gaan kopiëren of de leidersrol die Amerika de komende decennia toch echt zal behouden kunnen weggummen, is het andere, irreële, uiterste. En dan heb ik het nog niet eens over IT.quote:Op zondag 15 februari 2026 10:31 schreef MoreDakka het volgende:
[..]
Correct. Maar met het grote verschil dat de VS hier wel van geneest. De storm uitzitten is dus het devies.
Ja maar dat duurt niet zo lang, bovendien is een eigenschap van Trump en de zijnen dat ze dankzij incompetentie van de hak op de tak springen, ze kunnen zich vrijwel nooit echt ergens heel op focussen. Groenland is alweer vergeten.quote:Op zondag 15 februari 2026 10:34 schreef spectrumanalyser het volgende:
[..]
Echter pas nadat Trump de macht kwijt is.
Correct. Die impulsieve obsessie is ook voornamelijk gedreven door rancune tegen Trump en zijn lakijen zelf, niet tegen de VS als land als geheel. De EU moet zich daar niet door leiden. Ja, Trump heeft een heleboel kapot gemaakt in hele snelle tijd, maar dat betekent niet dat het niet ook net zo snel weer gemaakt kan worden als er iemand komt waar je wél volwassen mee kunt praten.quote:Op zondag 15 februari 2026 10:37 schreef nostra het volgende:
[..]
Daarom dat het obsessieve 'we moeten ons geheel losweken van de VS' niet alleen overdreven impulsief reageren is, maar ook gewoon onmogelijk. Ja, we moeten als Europa onze eigen broek leren ophouden en veel meer aandacht aan de defensie besteden in plaats van altijd op mama Amerika te leunen als een student met rijke ouders. Maar denken dat we zelf wel de Lockheeds gaan kopiëren of de leidersrol die Amerika de komende decennia toch echt zal behouden kunnen weggummen, is het andere, irreële, uiterste. En dan heb ik het nog niet eens over IT.
Zo denk ik er ook over.quote:Op zondag 15 februari 2026 10:38 schreef MoreDakka het volgende:
[..]
Ja maar dat duurt niet zo lang, bovendien is een eigenschap van Trump en de zijnen dat ze dankzij incompetentie van de hak op de tak springen, ze kunnen zich vrijwel nooit echt ergens heel op focussen. Groenland is alweer vergeten.
Ik vind dat we Trump te veel credit geven, ja je kunt zeggen dat hij de wereldorde verandert heeft ofzo. Maar dat heeft hij gedaan door als een kleuter allemaal dingen lukraak kapot te maken. Dat is een tijdelijke situatie.
Ik vond het een zeer goeie speech van Rubio en hij heeft zeer goeie punten wat hij aan haalt.quote:Op zondag 15 februari 2026 09:48 schreef Tjoent het volgende:
De Amerikanen hebben groot gelijk. Europa lijdt aan chronische zelfkastijding.
De vijfde colonne binnenhalen, industrie afbreken door 'klimaatbeleid' en dan verwachten dat Amerika ons vangnet is.
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |