Ik ga akkoord met bijstand + standaard maandelijkse basistoelage.quote:Veel politieke partijen willen af van het ingewikkelde toeslagenstelsel. "Meer werken moet lonen", klinkt het van links tot rechts. Maar het afschaffen van toeslagen gaat ook over de steun aan kwetsbare groepen.
Zo'n zes miljoen huishoudens in Nederland krijgen een of meerdere toeslagen. Ze ontvangen jaarlijks gemiddeld 3.333 euro. Het gaat om geld voor kinderen, kinderopvang, huur of zorg. In totaal geeft de overheid jaarlijks een kleine 20 miljard euro uit aan toeslagen.
In de aanloop naar de verkiezingen presenteren politieke partijen hun ideeën over het toeslagenstelsel. Het is een foutgevoelig systeem waardoor mensen vaak moeten terugbetalen aan de overheid. Daarnaast krijgen Nederlanders minder toeslag wanneer ze meer verdienen. Daardoor kan het tegenvallen wat het oplevert om meer te gaan werken.
Van de grotere partijen willen GroenLinks-PvdA, VVD en D66 uiteindelijk van de toeslagen af. Ook kleine partijen zoals ChristenUnie en Volt stellen flinke hervormingen voor, zoals een basisinkomen. Het CDA gaat minder ver, maar wil wel minder inkomensafhankelijke regelingen.
GL-PvdA en D66 pleiten voor een hoger minimumloon en een hoger bijstandsbedrag, zodat toeslagen voor meer mensen overbodig worden. VVD wil een maximum invoeren op het bedrag dat binnenkomt van inkomenssteun, zodat de stap naar werken meer loont. De PVV schenkt geen aandacht aan de toekomst van het toeslagenstelsel.
Voor iedereen een toelage?
In de verkiezingsprogramma's staan veel ideeën en weinig details. Het verregaandste idee is een basisinkomen. Iedereen krijgt dan hetzelfde bedrag per maand, ongeacht inkomen, gezinssamenstelling en vermogen. Meer werken gaat dan meer lonen, want je levert niks in als je meer gaat verdienen. Bovendien is het systeem erg voorspelbaar en makkelijk.
De vraag is of iedereen zo'n bijdrage wel nodig heeft. "Als je toeslagen afschaft of simpeler maakt, is er minder risico op fouten", zegt econoom en filosoof Huub Brouwer. "De keerzijde is dat er minder maatwerk is."
Het Instituut voor Publieke Economie (IPE) werkte in 2023 al een voorstel uit. Onderzoekers van het IPE laten zien dat je de huidige toeslagen kunt vervangen door een maandelijkse basistoelage van 315 euro per maand, plus 110 euro per volwassene en 250 euro per kind. Alleenstaande ouders krijgen 320 euro extra. Daarbij gaan ze ervan uit dat de kinderopvang bijna gratis wordt, zoals meerdere kabinetten hebben beloofd.
De bijstand blijft in dat model intact, aangezien de toelagen niet genoeg zijn om van te leven. Die kan, net als het minimumloon, wat omhoog zodat mensen makkelijker kunnen rondkomen en een lagere toelage nodig is.
Ook econoom Brouwer is voorstander van de verhoging van het minimumloon, zodat mensen minder afhankelijk zijn van steun. "Dat is goed voor de relationele gelijkheid in de samenleving. Als er een groep is die moet vragen om geld, zijn ze afhankelijk."
Tegenstrijdige opvattingen over wat eerlijk is
De IPE-onderzoekers vragen zich af of de politiek wel beseft dat twee gangbare opvattingen over wat 'eerlijk' is tegenstrijdig zijn met elkaar. De eerste opvatting is dat mensen niet te veel moeten inleveren als ze meer gaan werken. Het tweede standpunt is dat een huishouden met een hoog inkomen geen kindertoeslag nodig heeft. Maar wanneer de toeslagen verdwijnen als het inkomen stijgt, komen we weer bij de eerste 'oneerlijkheid' uit.
Het stelsel wordt veel eenvoudiger als de toelage losgekoppeld wordt van de hoogte van iemands inkomen, zegt econoom Jasper J. van Dijk, onderzoeker bij het IPE. Een alleenstaande chirurg zou dan hetzelfde bedrag per maand krijgen als een alleenstaande vakkenvuller. Wel geldt dat huishoudens boven een bepaalde vermogensgrens geen recht hebben op de toelage.
De politiek wil natuurlijk wel kunnen blijven sturen op inkomensbeleid. Het IPE stelt daarom de invoering van acht belastingschijven voor om inkomens verschillend te belasten. Ingewikkelde regelingen als de algemene heffingskorting kunnen er dan uit.
Sommige huishoudens houden 20 cent over van elke euro
Het huidige belastingstelsel zit vol met toeslagen en regels. Daardoor kan het vooral voor lagere inkomens weinig opleveren om meer te werken. Zodra het salaris stijgt, vallen immers allerlei toeslagen weg.
Een minderheid van de inkomens tussen minimumloon en modaal houdt minder dan 20 cent over van elke extra verdiende euro. De meeste mensen houden minstens 50 cent over van elke euro die extra binnenkomt, zoals te zien is in onderstaande grafiek.
De politiek wil dat mensen meer geld overhouden, zodat ze meer uren gaan werken. Maar onderzoek wijst uit dat werkenden maar beperkt reageren op zo'n financiële prikkel.
Veel fouten bij aanvraag toeslagen
Een ander nadeel van het huidige systeem is dat mensen zelf verantwoordelijk zijn voor het aanvragen van geld. In de praktijk gaat dit vaak mis. Ongeveer 23 procent van de toeslagontvangers moet geld terugbetalen. Voor meer dan 500.000 mensen gaat het om meer dan 500 euro, staat in een rapport van het ministerie van Financiën uit 2024.
Mede uit angst voor terugbetalingen is er een groep mensen die geen toeslag wil. Het gaat naar schatting om 10 procent van de mensen die wel recht hebben op zorg- en huurtoeslag.
Verder bieden gemeenten hulp aan lagere inkomensgroepen, zoals de bijzondere bijstand of een gratis wasmachine. "Een doorsnee gemeente heeft vijftien verschillende regelingen", zegt Van Dijk. Voor veel inwoners is het overzicht zoek, waardoor ze alsnog onder de armoedegrens zakken.
'We staan al twaalf jaar stil'
De problemen met het toeslagenstelsel zijn niet nieuw. In 2018 kwam het toeslagenschandaal aan het licht, waardoor een nieuw golf van kritiek op het systeem kwam. Verschillende kabinetten bereiden het einde van de kinderopvangtoeslag in zijn huidige vorm voor. Maar het einde van de toeslagen is nog lang niet in zicht.
"We staan al twaalf jaar lang stil op dit dossier", zegt Van Dijk. "Zelfs als iedereen het met elkaar eens wordt, is het een proces van de lange adem. Burgers lopen al die tijd nog steeds risico's en vragen de toeslagen bovendien niet allemaal aan. Het is des te nijpender om er nu iets aan te doen."
Maakt ook niet uit, er gaat helemaal niets van terecht komen.quote:In de verkiezingsprogramma's staan veel ideeën en weinig details.
Ah, ik was al heel even bang dat we het niet over asielzoekers gingen hebben.quote:Op zondag 14 september 2025 10:29 schreef Jahr00n het volgende:
Nou gaan we het meemaken, nu mooie praatjes en straks weer 70k asielzoekers per jaar ophalen die onderhouden moeten worden.
quote:Op zondag 14 september 2025 10:45 schreef uitkeringsgenieter het volgende:
Als je rond de 2500 euro bruto verdiend, moet je nooit extra werken tenzij je echt grote stappen kan maken (naar +3100), want je houd maar 10% hiervan over. Wat voor perverse prikkels zijn dit
Ik denk het toch wel. Er moet alleen een ander, eenvoudiger stelsel tegenover komen staan, waarbij meer werken ALTIJD loont.quote:Op zondag 14 september 2025 10:44 schreef Gibson88 het volgende:
Veel praatjes weinig inhoud. Het is weer tijd om zieltjes te winnen. Toeslagen afschaffen gaat echt niet gebeuren.
Maar dan is het toch wel raar dat elke oplossingsrichting om van het gratis toeslagengeld af te komen er op uit draait dat er gratis geld gegeven wordt.quote:Op zondag 14 september 2025 10:51 schreef MissButterflyy het volgende:
[..]
Ik denk het toch wel. Er moet alleen een ander, eenvoudiger stelsel tegenover komen staan, waarbij meer werken ALTIJD loont.
Daar kom je niet onder uit. Een basisinkomen zal nodig zijn voor degenen die (even) echt niet kunnen werken. Zie het niet zitten dat zoals bijvoorbeeld in de VS hele gezinnen over straat zwerven, met alle gevolgen van dien. Dat gaat dan meer kosten voor de samenleving.quote:Op zondag 14 september 2025 11:38 schreef quo_ het volgende:
[..]
Maar dan is het toch wel raar dat elke oplossingsrichting om van het gratis toeslagengeld af te komen er op uit draait dat er gratis geld gegeven wordt.
Een basisinkomen voor degenen die niet werken betekent altijd dat je er weinig op vooruit gaat als je wel werkt.quote:Op zondag 14 september 2025 11:41 schreef MissButterflyy het volgende:
[..]
Daar kom je niet onder uit. Een basisinkomen zal nodig zijn voor degenen die (even) echt niet kunnen werken. Zie het niet zitten dat zoals bijvoorbeeld in de VS hele gezinnen over straat zwerven, met alle gevolgen van dien. Dat gaat dan meer kosten voor de samenleving.
Ja, dat is dus ook geen basisinkomen, probleem is dat per gemeente ook nog verschilt wat ze cadeau doen aan werkelozen.quote:Op zondag 14 september 2025 11:55 schreef quo_ het volgende:
[..]
Een basisinkomen voor degenen die niet werken betekent altijd dat je er weinig op vooruit gaat als je wel werkt.
Vind het verdraaid moeilijke materie want je wilt inderdaad niet dat er een dakloze onderklasse bestaat die geen menswaardig bestaan kan leiden.
Aan de andere kant zie je ook wel eens berekeningen waar in bepaalde situaties bijna 3000 euro per maand aan uitkeringen, subsides en toeslagen binnenkomt bij mensen die geen flikker uitvoeren en dat ook never nooit meer van plan zijn. Daar kun je prima van leven dus waar zou je je nog druk over maken.
Denk niet dat veel mensen in de bijstand in een koopwoning of particuliere huurwoning zitten.quote:Op zondag 14 september 2025 12:07 schreef Digi2 het volgende:
Een basisinkomen zal dus zeer hoog zijn vanwege de huisvestingskosten circa bijstand+toeslagen van nu. Dat is niet te financieren als ook de werkenden daar recht op krijgen. Oftwel dit is een luchtballonetje wat totaal nergens op slaat en volledig onhaalbaar is zonder de huisvesting stevig onder de loep te nemen. Dat is de basis.
De werkgevers moeten het werken voor onfortuinlijke stedelingen aantrekkelijk maken en niet de overheid, want de werkgevers hebben namelijk de noodzakelijke ruimte in bezit om te kunnen werken.quote:
Voor huurders ja.quote:Op zondag 14 september 2025 10:45 schreef uitkeringsgenieter het volgende:
Als je rond de 2500 euro bruto verdiend, moet je nooit extra werken tenzij je echt grote stappen kan maken (naar +3100), want je houd maar 10% hiervan over. Wat voor perverse prikkels zijn dit
Als alle werkenden er bijstandsniveau+toeslagen bijkrijgen gaat het evengoed om een enorm bedrag, huisvesting is in Nederland enorm kostbaar omdat het permanent wonen in bijv een tent niet wordt toegestaan. In bijv Luxemburg hebben ze daar niet echt een probleem mee, maar die keuze maken ze hier niet.quote:Op zondag 14 september 2025 12:12 schreef MissButterflyy het volgende:
[..]
Denk niet dat veel mensen in de bijstand in een koopwoning of particuliere huurwoning zitten.
Met dit salaris kan je een hypotheek krijgen van 135k. Nou succes met het vinden van een koophuis hiermee.quote:
Jaarlijks denk ik?quote:Op zondag 14 september 2025 12:30 schreef Ed1234 het volgende:
Op https://www.nu.nl/economi(...)-werken-belonen.html
Zo'n zes miljoen huishoudens in Nederland krijgen een of meerdere toeslagen. Zij ontvangen maandelijks gemiddeld 3.333 euro. Het gaat om geld voor kinderen, kinderopvang, huur of zorg.
Dat is een fors bedrag. Aan de andere kant is kinderopvang ook kneiterduur. Zonder toeslagen loont het voor veel mensen helemaal niet om meer te gaan werken of überhaupt te werken, als dat betekend dat zij de kinderopvang zelf moeten betalen. Het is dus niet zo dat als je dit soort toeslagen afschaft werken gelijk gestimuleerd wordt.
In het artikel heeft men het erover dat ervan uit gegaan wordt dat de kinderopvang bijna gratis wordt. Anders blijf je hetzelfde probleem houden inderdaad.quote:Op zondag 14 september 2025 12:30 schreef Ed1234 het volgende:
Op https://www.nu.nl/economi(...)-werken-belonen.html
Zo'n zes miljoen huishoudens in Nederland krijgen een of meerdere toeslagen. Zij ontvangen maandelijks gemiddeld 3.333 euro. Het gaat om geld voor kinderen, kinderopvang, huur of zorg.
Dat is een fors bedrag. Aan de andere kant is kinderopvang ook kneiterduur. Zonder toeslagen loont het voor veel mensen helemaal niet om meer te gaan werken of überhaupt te werken, als dat betekend dat zij de kinderopvang zelf moeten betalen. Het is dus niet zo dat als je dit soort toeslagen afschaft werken gelijk gestimuleerd wordt.
Er zijn tegenwoordig nogal wat mensen die ook thuiswerken, dat is geen noodzakelijke ruimte om te kunnen werken in het bezit van werkgevers.quote:Op zondag 14 september 2025 12:15 schreef torentje het volgende:
[..]
De werkgevers moeten het werken voor onfortuinlijke stedelingen aantrekkelijk maken en niet de overheid, want de werkgevers hebben namelijk de noodzakelijke ruimte in bezit om te kunnen werken.
Jaarlijks inderdaad.quote:
Het mimimumloon verhogen en het bijstandsniveau daarvan niet langer afhankelijk maken zodat werken meer gaat lonen heeft 2 voordelen. De prikkel te gaan werken verbeterd en k..t bedrijven die stoelen op veel goedkope arbeid en tevens een aanslag zijn op de huisvesting verdwijnen. Daar kan ik voorstander van zijn.quote:Op zondag 14 september 2025 12:54 schreef SymbolicFrank het volgende:
Werken moet lonen maar mag niks kosten en we moeten af van inkomensafhankelijke zaken? Klinkt heel VVD.
Mensen met een goed inkomen vinden al die toeslagen belachelijk, mensen moeten niet zo zeuren en de armen uit de mouwen steken. Zelf hebben ze er immers ook geen moeite mee om goed te verdienen. Mensen met een nog beter inkomen laten andere mensen voor zich werken en willen helemaal niet dat de mensen aan de onderkant genoeg verdienen om van te leven, want dat raakt hun in de portemonnee. Dus mensen aan de onderkant moeten gewoon harder werken voor minder. En Nederland is toch een heel rijk land, dus waar zeurt iedereen nu over?
De bijstand is een valkuil waar je niet zo makkelijk uitkomt, want het is inkomensafhankelijk. Het vult aan tot het minimum, behalve als je Zzp'er bent. Toeslagen en subsidies zijn ook inkomensafhankelijk. Gewoon omdat het minimumloon te laag is om van te kunnen leven. Daar de meeste belasting loonbelasting is, subsidiëren de mensen boven modaal de mensen daaronder en de bedrijven met hun loonkosten. En inkomensafhankelijke belasting of dingen waar je voor moet betalen zijn rechts natuurlijk helemaal een grote doorn in het oog.
Werken kan ook op de iets langere termijn lonen. Stukje investeren in jezelf. Dan kom je doorgaans al vrij snel in die +3100 terecht.quote:Op zondag 14 september 2025 10:45 schreef uitkeringsgenieter het volgende:
Als je rond de 2500 euro bruto verdiend, moet je nooit extra werken tenzij je echt grote stappen kan maken (naar +3100), want je houd maar 10% hiervan over. Wat voor perverse prikkels zijn dit
Tsja, de utopische luchtbalonnetjes worden weer eens opgelaten om de kiezer weer eens bedrogen uit te laten komenquote:
In plaats van gaan bepalen wie nu wel of niet waar recht op heeft, waar je nooit uit gaat komen, kun je het beter platslaan. Maak het universeel, voor iedereen. Maar je kunt wel algemene eisen stellen, zolang die niet voor specifieke bevolkingsgroepen gelden. Zoals een ander bedrag voor kinderen dan voor volwassenen. En daar die vaak samenwonen en dan maar 1 keer de woonlasten hoeven te betalen, ook een apart bedrag voor huishoudens.quote:Op zondag 14 september 2025 11:55 schreef quo_ het volgende:
[..]
Een basisinkomen voor degenen die niet werken betekent altijd dat je er weinig op vooruit gaat als je wel werkt.
Vind het verdraaid moeilijke materie want je wilt inderdaad niet dat er een dakloze onderklasse bestaat die geen menswaardig bestaan kan leiden.
Aan de andere kant zie je ook wel eens berekeningen waar in bepaalde situaties bijna 3000 euro per maand aan uitkeringen, subsides en toeslagen binnenkomt bij mensen die geen flikker uitvoeren en dat ook never nooit meer van plan zijn. Daar kun je prima van leven dus waar zou je je nog druk over maken.
En de mensen zonder werk gaan maar in een tentje wonen, ik weet het.quote:Op zondag 14 september 2025 13:00 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Het mimimumloon verhogen en het bijstandsniveau daarvan niet langer afhankelijk maken zodat werken meer gaat lonen heeft 2 voordelen. De prikkel te gaan werken verbeterd en k..t bedrijven die stoelen op veel goedkope arbeid en tevens een aanslag zijn op de huisvesting verdwijnen. Daar kan ik voorstander van zijn.
Nee, dat gaat nog wel een stap verder, annexatie van Nederland door Luxemburg waarvan ik inderdaad groot voorstander ben.quote:Op zondag 14 september 2025 13:09 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
En de mensen zonder werk gaan maar in een tentje wonen, ik weet het.
Bijna alle werknemers zijn tevens aandeelhouders via hun pensioenfonds, hun pensioenen berusten er voor een groot deel op.quote:Op zondag 14 september 2025 13:13 schreef SymbolicFrank het volgende:
De eenvoudige vraag voor zulke onderwerpen is altijd: willen we ons ten bate van de aandeelhouders verder uit laten kleden? Stem dan rechts.
Been ik niet mee eens. De staat zit in je zakken te graaien als je meer gaat werken. Daar kan een werkgever niet tegenop lonen.quote:Op zondag 14 september 2025 12:15 schreef torentje het volgende:
[..]
De werkgevers moeten het werken voor onfortuinlijke stedelingen aantrekkelijk maken en niet de overheid, want de werkgevers hebben namelijk de noodzakelijke ruimte in bezit om te kunnen werken.
Ja, ongebreideld kapitalisme. De vrije markt is het enige middel dat je nodig hebt om dingen in goed banen te leiden. Darwin en het recht van de sterkste. En je bent het er niet mee eens, dat zo'n maatschappij niet verzand in monopolisten met stadstaten en hun eigen leger. Je denkt dat iedereen zich netjes aan die vrije markt principes blijft houden ook als dat niet wordt afgedwongen. Als een soort universele natuurwet.quote:Op zondag 14 september 2025 13:14 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Nee, dat gaat nog wel een stap verder, annexatie van Nederland door Luxemburg waarvan ik inderdaad groot voorstander ben.
Ah, ok. ik had toch "de rijken en bedrijven" moeten zeggen om dit soort uitvluchten te vermijden.quote:Op zondag 14 september 2025 13:17 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Bijna alle werknemers zijn tevens aandeelhouders via hun pensioenfonds, hun pensioenen berusten er voor een groot deel op.
Lekker lullig mocht je ziek zijn.quote:Op zondag 14 september 2025 10:19 schreef uitkeringsgenieter het volgende:
VVD wil een maximum invoeren op het bedrag dat binnenkomt van inkomenssteun, zodat de stap naar werken meer loont.
Ondernemen en vermogen vergaren demoniseren en wegbelasten, dat gaat helpen een welvarende land van de grond te krijgen, ik denk het niet.quote:Op zondag 14 september 2025 13:21 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Ah, ok. ik had toch "de rijken en bedrijven" moeten zeggen om dit soort uitvluchten te vermijden.
Ja, rijk worden of jong sterven.quote:Op zondag 14 september 2025 13:26 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Ondernemen en vermogen vergaren demoniseren en wegbelasten, dat gaat helpen een welvarende land van de grond te krijgen, ik denk het niet.
Als de welvaart van een land afneemt, neemt doorgaans de leeftijd waarop mensen sterven af. Met jouw utopische Ideeën bereik je dus uiteindelijk exact het tegenovergestelde omdat je aannames elke grond missen.quote:Op zondag 14 september 2025 13:29 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Ja, rijk worden of jong sterven.
Van oppotten ( zoals veel ondernemers doen) wordt een land ook niet welvarend.quote:Op zondag 14 september 2025 13:26 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Ondernemen en vermogen vergaren demoniseren en wegbelasten, dat gaat helpen een welvarende land van de grond te krijgen, ik denk het niet.
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |