quote:vandaag, 06:00
'Bezoek aan Witte Huis kan voor Zelensky heel gevaarlijk worden'
Deel dit artikel
Voor de Oekraïense president Volodymyr Zelensky wordt het een spannend bezoek aan Washington DC morgen. Vindt hij daar de Amerikaanse president nog aan zijn zijde, of gaat die Zelensky onder druk zetten om akkoord te gaan met een voorstel van de Russische president Vladimir Poetin?
"De druk op Zelensky gaat enorm zijn", zegt Steven Everts, directeur van het EU-Instituut voor Veiligheidsstudies. "Hij moet meegaan in een dynamiek die voor hem heel gevaarlijk kan zijn."
Trump lijkt weer het gevoel te hebben dat hij Poetin kan vertrouwen.
Samuel Greene, hoogleraar Russische politiek
De hoop in Europese landen was dat Donald Trump vrijdag Poetin zou kunnen bewegen richting een wapenstilstand in Oekraïne. De topontmoeting leverde echter geen concrete afspraken op, maar mondde uit in een tegenslag voor Zelensky.
"Poetin heeft in Alaska Trumps blik op het vredesproces omgedraaid", zegt hoogleraar Russische politiek Samuel Greene. "De afgelopen tijd raakte Trump meer gefrustreerd dat Rusland niet richting een wapenstilstand bewoog. Hij dreigde met sancties. Poetin lijkt die frustratie te hebben weggenomen, zonder zelf ook maar iets op te geven. Trump lijkt weer het gevoel te hebben dat hij Poetin kan vertrouwen."
Trump nam zelfs Poetins standpunt over dat het beter is om gelijk een gedetailleerd vredesakkoord te sluiten in plaats van eerst een wapenstilstand, zoals Oekraïne en Europese landen willen. Volgens de Britse krant de Financial Times heeft Poetin voorgesteld om in dat akkoord af te spreken dat Oekraïne zich terugtrekt uit de regio's Loehansk en Donetsk, inclusief de delen die de Russen nu niet bezetten. In de andere Oekraïense regio's die Rusland deels bezet, zou de frontlinie dan worden bevroren.
"Vanuit Poetins perspectief is dat een heel slimme eis", zegt Oost-Europadeskundige Bob Deen. "Want hij geeft eigenlijk niks op. Hij geeft alleen maar stukken gebied op die hij claimt en nog niet bezet. Die stukjes liggen aan de overkant van de Dnipro, de rivier waar zijn strijdkrachten echt niet overheen komen."
Mogelijk heeft Poetin bij Trump geprobeerd of hij nog verder kon gaan in zijn eisen, maar hij wilde zijn hand niet overspelen, vermoedt Greene. "Hij wilde geen risico lopen dat Trump boos vertrok. Trump is namelijk Poetins grootste invloedsbron op de Oekraïners en de Europeanen."
Ruzie voor de camera's
Maar ook het voorstel dat Poetin wél heeft neergelegd, zal voor Oekraïne nauwelijks te accepteren zijn. Een meerderheid van de bevolking is tegen het afstaan van grondgebied in ruil voor een einde aan de oorlog. Deen: "Dat is voor de Oekraïners echt niet te accepteren, nadat ze er net meer dan elf jaar voor gevochten hebben."
Dat Trump mogelijk wel oren heeft naar het voorstel, brengt Zelensky in een lastig parket. Everts: "Hij zit nu in een moeilijke emotionele dynamiek. Hij zal toch vrij negatief willen reageren op wat er nu zo'n beetje op tafel wordt gelegd."
Te hard tegen Trump ingaan, is ook geen optie, weet Zelensky maar al te goed. Toen Zelensky bij een bezoek aan Trump in februari vroeg om veiligheidsgaranties in het geval van een vredesakkoord, ontaardde dat in een ruzie voor de camera's.
Poetin weet dat zijn voorstel onbespreekbaar is voor Zelensky, zegt Deen. "Poetins doel met het voorstel is om Zelensky te framen als: hij wil geen vrede, en ik wel. Zo wil Poetin een wig drijven tussen Europa, Trump en Zelensky."
Voor Europa is het ook een lastig spel. Tegen de NOS zeggen bronnen dat belangrijke Europese landen twijfelen of het verstandig is maandag in het Witte Huis aan te schuiven bij Zelensky en Trump. Ook zij zouden vrezen onder druk te worden gezet door Trump.
Deen: "De Europeanen zitten in hetzelfde duivelse dilemma als Zelensky. Ze willen enerzijds Trump niet tegen zich in het harnas jagen, maar aan de andere kant moeten ze wel de nare, scherpe kantjes van Poetins voorstel proberen af te vijlen. Dat is een heel lastig spel om goed te spelen, want ook Europa wil geen veiligheidsgaranties geven zonder steun van de Amerikanen."
Wat er morgen ook gebeurt, zegt Everts, "het plan van Europa van een staakt-het-vuren voordat vredesonderhandelingen plaatsvinden, ligt in duigen".
quote:According to Politico, Finnish President Alexander Stubb and/or NATO Secretary General Mark Rutte are set to accompany Ukrainian President Volodymyr Zelensky to Washington on Monday for his meeting with U.S. President Donald J. Trump, as European leaders are worried that Trump may not show Zelensky the same “hospitality” he showed to Russian President Vladimir Putin during their meeting in Alaska on Friday. Officials are concerned of another “ambush” against Zelensky by Trump and other senior official if he refuses to agree to certain concessions, similar to the horrible display seen at the White House back in March. The idea is that Stubb or Rutte, who both have become close with President Trump since January, can help prevent any flare-ups between him and Zelensky, while pushing to included Europe in further talks regarding Ukraine.
https://x.com/sentdefender/status/1956907731199180895
Zoiets kan wel helpen bij Trump. Maar aan de andere kant kan kan het zowel zwak als sterk overkomen. Lastig met zo'n bijzonder type in het witte huis…quote:
Tja, het lastige is dat de EU zelfstandig niet de veiligheidsgaranties kan geven die nodig zijn. Dus moet het spel ook op deze manier gespeeld worden (naast het opbouwen van eigen capaciteit).quote:Op zondag 17 augustus 2025 10:49 schreef Spablauw214 het volgende:
Het is eigenlijk belachelijk dat alles nu draait om het paaien en likken van Trump, terwijl Trump duidelijk op de hand van Rusland is als je louter naar zijn acties kijkt. De Amerikanen zijn geen betrouwbare partner meer. De EU zou nu moeten opstaan en onafhankelijk van de VS zijn plan trekken. Maar dat besef daalt maar niet in, en de politieke eenheid en wil ontbreken nog steeds.
Het is vooral vervelend dat Trump z’n standpunt afhangt van wie hij het laatst gesproken heeft. In een commercieel bedrijf zou met zo’n figuur al totaal niet te werken vallen, laat staan in de diplomatie.quote:Op zondag 17 augustus 2025 10:50 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
Zoiets kan wel helpen bij Trump. Maar aan de andere kant kan kan het zowel zwak als sterk overkomen. Lastig met zo'n bijzonder type in het witte huis…
Het heeft geen zin. We staan grenzeloos voor lul. Poetin komt overal mee weg, er staat geen enkele consequentie tegenover en Trump loopt over van bewondering voor deze oorlogsmisdadiger. En dat zou dan de voorman van de vrije, Westerse wereld moeten zijn.quote:Op zondag 17 augustus 2025 10:51 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
Tja, het lastige is dat de EU zelfstandig niet de veiligheidsgaranties kan geven die nodig zijn. Dus moet het spel ook op deze manier gespeeld worden (naast het opbouwen van eigen capaciteit).
Het is helaas even niet anders. We moeten ook veel dichter op die invloed vanuit de conservatieve hoek uit de USA gaan zitten.quote:Op zondag 17 augustus 2025 10:51 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
Tja, het lastige is dat de EU zelfstandig niet de veiligheidsgaranties kan geven die nodig zijn. Dus moet het spel ook op deze manier gespeeld worden (naast het opbouwen van eigen capaciteit).
Daarom kan een type als Rutte wel helpen om te voorkomen dat het weer met alle macht op Zelensky inbeuken wordt…quote:Op zondag 17 augustus 2025 10:52 schreef Spablauw214 het volgende:
[..]
Het is vooral vervelend dat Trump z’n standpunt afhangt van wie hij het laatst gesproken heeft. In een commercieel bedrijf zou met zo’n figuur al totaal niet te werken vallen, laat staan in de diplomatie.
Een type als Trump?quote:Op zondag 17 augustus 2025 11:07 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
Daarom kan een type als Trump wel helpen om te voorkomen dat het weer met alle macht op Zelensky inbeuken wordt…
Lijkt wel een klein kind wat dat betreft. Na een autorally fan van auto´s, een week later een film over wilde dieren en dan een dierenfan.quote:Op zondag 17 augustus 2025 10:52 schreef Spablauw214 het volgende:
[..]
Het is vooral vervelend dat Trump z’n standpunt afhangt van wie hij het laatst gesproken heeft. In een commercieel bedrijf zou met zo’n figuur al totaal niet te werken vallen, laat staan in de diplomatie.
Dat de EU zo schaamteloos afhankelijk is van zo’n debiel in het Witte Huis.. moet je nagaan dat je hier nog mensen hebt die vinden dat het extra geld naar defensie onzin is.quote:Op zondag 17 augustus 2025 10:51 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
Tja, het lastige is dat de EU zelfstandig niet de veiligheidsgaranties kan geven die nodig zijn. Dus moet het spel ook op deze manier gespeeld worden (naast het opbouwen van eigen capaciteit).
Voor lul staan is nog niet eens het ergste. Er zitten harde, zelfs existentiële consequenties aan verbonden.quote:Op zondag 17 augustus 2025 10:55 schreef Spablauw214 het volgende:
[..]
Het heeft geen zin. We staan grenzeloos voor lul. Poetin komt overal mee weg, er staat geen enkele consequentie tegenover en Trump loopt over van bewondering voor deze oorlogsmisdadiger. En dat zou dan de voorman van de vrije, Westerse wereld moeten zijn.
Had ik eigenlijk al wel verwacht. Trump en Poetin gaan de bal bij Zelensky leggen, en als Zelensky daar met zijn vierkante engels tegenin gaat dan heb je weer een clash.quote:
quote:Op zondag 17 augustus 2025 11:10 schreef Momo het volgende:
[..]
Lijkt wel een klein kind wat dat betreft. Na een autorally fan van auto´s, een week later een film over wilde dieren en dan een dierenfan.
Dan heb je echt geen noemenswaardig pakket aan hersencellen. En deze mensen zijn op dit forum ook luidkeels aanwezig.quote:Op zondag 17 augustus 2025 11:11 schreef Joppiez het volgende:
[..]
Dat de EU zo schaamteloos afhankelijk is van zo’n debiel in het Witte Huis.. moet je nagaan dat je hier nog mensen hebt die vinden dat het extra geld naar defensie onzin is.
Tja, was het maar zo simpel. Het gaat er vervolgens vooral om wat je met dat geld doet. Tot nu toe lijkt ieder land haar eigen dingetje te gaan doen. Maar als we echt een vuist willen kunnen maken, dan moeten we snel werk maken van Europese integratie en daarmee ook durven een deel van onze autonomie over te dragen…quote:Op zondag 17 augustus 2025 11:11 schreef Joppiez het volgende:
[..]
Dat de EU zo schaamteloos afhankelijk is van zo’n debiel in het Witte Huis.. moet je nagaan dat je hier nog mensen hebt die vinden dat het extra geld naar defensie onzin is.
Wat een onzin weer. Trump haat oorlog en wil gewoon een einde aan het moorden. Voor hem is het verder irrelevant wat de nieuwe grenzen worden en besides: je kan wel iets terug willen, maar als je weet dat het niet lukt, dan heb je daarmee te dealen.quote:Op zondag 17 augustus 2025 10:49 schreef Spablauw214 het volgende:
Het is eigenlijk belachelijk dat alles nu draait om het paaien en likken van Trump, terwijl Trump duidelijk op de hand van Rusland is als je louter naar zijn acties kijkt. De Amerikanen zijn geen betrouwbare partner meer. De EU zou nu moeten opstaan en onafhankelijk van de VS zijn plan trekken. Maar dat besef daalt maar niet in, en de politieke eenheid en wil ontbreken nog steeds.
Inderdaad. Onze autonomie is nu een totale illusie als onze regeringsleiders volledig dansen naar de pijpen van wannabe-autocraat Trump. Of geen vuist kunnen maken tegen een bloeddorstige imperialist als Poetin.quote:Op zondag 17 augustus 2025 11:21 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
Tja, was het maar zo simpel. Het gaat er vervolgens vooral om wat je met dat geld doet. Tot nu toe lijkt ieder land haar eigen dingetje te gaan doen. Maar als we echt een vuist willen kunnen maken, dan moeten we snel werk maken van Europese integratie en daarmee ook durven een deel van onze autonomie over te dragen…
Maar dat vinden mensen eng... Mede door al die complottheorieën uit... Rusland.quote:Op zondag 17 augustus 2025 11:21 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
Tja, was het maar zo simpel. Het gaat er vervolgens vooral om wat je met dat geld doet. Tot nu toe lijkt ieder land haar eigen dingetje te gaan doen. Maar als we echt een vuist willen kunnen maken, dan moeten we snel werk maken van Europese integratie en daarmee ook durven een deel van onze autonomie over te dragen…
itt wat je over Trump zegt is dit wel een heel goed punt. Goed gezegdquote:Op zondag 17 augustus 2025 11:24 schreef VEM2012 het volgende:
En Nederlanders klagen daar maar wat graag op, maar de overgrote meerderheid steunt partijen die mede verantwoordelijk zijn voor die verzwakking en die alleen maar beleid willen waarmee Europa nog verder verzwakt.
Dus: kijk ook eens in de spiegel voordat je klaagt (algemene opmerking, niet rechtstreeks naar jou bedoeld).
Inderdaad.quote:Op zondag 17 augustus 2025 11:26 schreef The-BFG het volgende:
[..]
Maar dat vinden mensen eng... Mede door al die complottheorieën uit... Rusland.
En natuurlijk hier verder verspreid door o.a. de FvD hamster.
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |