Bij Melodifestivalen is het wel al jaren zo dat er meer dan 6 mensen op het podium mogen. En het zou ook niet echt aansluiten bij de backings-op-tape, waardoor er minder mensen mee hoeven te gaan. Dat was oorspronkelijk wel voor Covid, maar dat scheelt ook in de kosten, die een ESF-deelname sowieso steeds lastiger maken.
We hebben hier ooit een (erg leuke) reeks gehad met potentile veranderingen bij een ESF in Zweden:
ESF / De sterdeals deel 1: Autotune op het ESFESF / De sterdeals deel 2: De toekomst van de vakjuryESF / De sterdeals deel 3: Stemmen via de appESF / De sterdeals deel 4: De startvolgordeESF / De sterdeals deel 5: De (lengte van de) intervalactESF / De sterdeals deel 6: De aankondiging van de qualifiersESF / De sterdeals deel 7: De jury-rankingAutotune zou kunnen, maar dat lijkt me meer iets wat al voor het nationale finale-seizoen zou worden aangekondigd.
Een betere samenstelling van de jury is zeer wenselijk, maar dat lijkt me niet iets heel groots wat ze gisteren niet meteen hadden kunnen melden. Tenzij ze de Oekraense methode voorstellen, waarin het publiek de juryleden mag kiezen.
Anders stemmen via de app lijkt me een zeer goede kanshebber. In Zweden zelf zijn ze zeer tevreden over de manier waarop televoters niet n, maar twee keer vijf stemmen mag gebruiken. Zweden zou daar zelf mogelijk ook baat bij hebben, aangezien veel van hun liedjes allemansvrienden zijn, maar lang niet altijd de favoriet. Al zou dit vooral gunstig zijn voor diaspora-landen, waar iedereen al zijn stemmen aan het herkomstland geeft. Dit zouden ze kunnen oplossen door een 1-2-3-4-5-6-7-8-10-12 scorebord te laten maken door de kijkers, dan stemmen ze in elk geval op 10 verschillende landen. En ook dit zou potentieel gunstig zijn voor Zweden zelf.
De startvolgorde lijkt me in de ogen van de EBU redelijk afgehandeld met het vroeger openen van de stemperiode (hoewel dat waarschijnlijk dus niet zo is).
Het verkorten van de intervalact is iets waarvan ik niet twijfel dat Zweden dat heeft geprobeerd. Ondanks onze kritiek hebben ze daar best liefde voor een zo goed mogelijke show. Maar dat kost natuurlijk geld, dus de EBU wil daar niet aan.
Of ze na de flater van vorig jaar durven rommelen met de qualifiers weet ik niet. Maar de Zweedse stijl van het aankondigen van de Top 1/3/5/… en dan demense weer door laten stemmen, is commercieel interessant, dus ik sluit het niet uit.
De jury-ranking mag inderdaad ook worden verbeterd, maar ook hiervoor geldt dat dit te klein is om het grote nieuws te kunnen zijn.
Voorlopig zet ik mijn geld op een verandering van het stemmen met de app.