https://www.rtlnieuws.nl/(...)-luchtkwaliteit-huisquote:Koken op gas slecht voor luchtkwaliteit in huis: 'Gebruik liever inductie'
8 november 2023 14:40
Aangepast 8 november 2023 16:52
Theewater koken op gas. Beeld © ANP
Koken op gas is nog slechter voor de luchtkwaliteit in huis dan al werd vermoed, blijkt uit Europees onderzoek door kennisinstituut TNO. Vooral in huizen met een open keuken is dat een probleem. TNO adviseert om op inductie te koken en geen recirculatie-afzuigkap te gebruiken.
Er is al langer bekend dat de stoffen die vrijkomen bij koken op gas kunnen zorgen voor astma bij kinderen. Ook zien gezondheidsexperts een verband met een verhoogde kans op hart- en vaatziekten. Reden voor TNO om uitgebreider onderzoek te doen naar de invloed van koken op gas.
Het kennisinstituut onderzocht de luchtkwaliteit in de huizen van 247 Europese gezinnen, waarvan 37 uit Nederland. Door middel van sensoren werd twee weken lang de concentratie stikstofdioxide (NO2), koolmonoxide (CO) en fijnstof in de woningen gemeten.
In de Nederlandse keukens waar op gas wordt gekookt, was de concentratie NO2 bijna twee keer zo hoog als in de keukens waar een inductiekookplaat staat. Een kwart van de huishoudens die op gas kookt, voldeed niet aan de EU-richtlijnen voor schone lucht. De helft overschreed de WHO-normen.
Hoge fijnstofwaarden
Voor CO-concentraties waren de verschillen tussen gas en elektrisch klein, de niveaus kwamen niet boven de advieswaarden uit. Wel werd in alle keukens een 'flink hoge' fijnstofwaarde gemeten. Of er op gas of inductie gekookt wordt, maakt in dit geval niet veel uit. Fijnstofwaardes worden veroorzaakt door wat er van buiten komt en wat er in de pan bereid wordt. Vooral bakken en braden in hete olie verhoogt de concentratie fijnstof in huis.
Volgens TNO-onderzoeker Piet Jacobs worden we tegenwoordig langer blootgesteld aan schadelijke stoffen door koken omdat veel woningen een open keuken hebben. "Vroeger ging je koken, zette je een raam open en ging je naar de eet- of woonkamer. Nu blijf je zitten in de ruimte waarin je gekookt hebt. We hebben in tientallen woningen metingen gedaan en daarin zagen we dat als je om 18.00 uur kookt, de stoffen nog tot 22.30 uur in de ruimte hangen."
Geurloos
Hoewel steeds meer Nederlanders overstappen op elektrisch, kookt een meerderheid nog altijd op gas. "Gas is altijd gepromoot als een schone brandstof. Als je een pannetje water op het vuur zet, dan ruik je daar niets van. Maar een vlam is een vlam. In een afgesloten ruimte lopen de concentraties NO2 razendsnel op, vooral als er in de winter weinig geventileerd wordt."
Jacobs adviseert allereerst om over te stappen op een inductiekookplaat. Daarnaast is het volgens de onderzoeker belangrijk om een goede afzuigkap te hebben met een afvoer naar buiten. De zogenaamde recirculatie-afzuigkappen werken volgens TNO onvoldoende.
"In deze afzuigkappen zit een vet- en een koolstoffilter. Die houden je keuken schoon en de geuren verdwijnen, maar stikstof en fijnstof worden maar deels afgevangen. Uit ons onderzoek blijkt dat die filters na een paar weken al verzadigd zijn, maar er is natuurlijk niemand die zo vaak een filter vervangt."
Raampje open
De nieuwe types afzuigkappen die in de kookplaat verwerkt zijn, werken volgens Jacobs verrassend goed. "Maar ook hierbij geldt dat ze naar buiten moeten afvoeren." Wat ook helpt voor een schonere lucht: zet een raampje open tijdens het koken. "En breng het water voor de spaghetti of de aardappels eerst aan de kook in de waterkoker, dat scheelt."
Het Longfonds waarschuwt al langer voor de nadelen van koken op gas. Károly Illy, de directeur van het Longfonds, is blij dat dit onderwerp door het onderzoek van TNO onder de aandacht wordt gebracht. "Mensen die een longziekte hebben weten vaak niet van welke stoffen ze precies klachten krijgen. Ze weten dat de open haard schadelijk is, maar de nadelen van koken op gas zijn vaak minder bekend. Daar informeren we hen over. Dit onderzoek sterkt ons om hier breder het gesprek over aan te gaan."
De afhaal Koreaan zou ik adviseren, of willekeurig welk tompouce variant magnetron maaltijd.quote:Op woensdag 8 november 2023 15:16 schreef Noek het volgende:
Oh no, niet het gas, wat nu?
Misschien maar van het gas af?
Toen kookte heel Nederland op gas en niemand kreeg er astma van.quote:Op woensdag 8 november 2023 15:19 schreef Red_85 het volgende:
Nu terwijl iedereen van het gas af 'moet' komen ze met zo'n bericht
Deden ze niet in de jaren '60/'70 he.
Kansloze bedoening weer.
Ah dat is wel erg, zou het echt daardoor komen, nooit geweten.quote:Op woensdag 8 november 2023 15:18 schreef Noek het volgende:
Ik had trouwens een parkiet en die hebben hele gevoelige longetjes. Hoog sensitieve beestjes en die parkiet was tam. Prachtbeest. Maar ik zat in een gourmet manie met vrienden omdat we allemaal te lui waren om staand te koken en daar ging de parkiet dus hartstikke kapot aan. Wist ik veel!
Hadden we het met gas gedaan dan was die vast 3000 jaar geworden.
Koken met teflon is ook niet echt bevorderlijk voor de gezondheid van je papegaai of parkiet, dan vallen ze zo dood van hun stok af.quote:Op woensdag 8 november 2023 15:20 schreef Za het volgende:
[..]
Ah dat is wel erg, zou het echt daardoor komen, nooit geweten.
Teflon coating op de plaat en de bakjes.quote:Op woensdag 8 november 2023 15:20 schreef Za het volgende:
[..]
Ah dat is wel erg, zou het echt daardoor komen, nooit geweten.
Klopt van die longen. Ging vroeger in de mijnbouw ook vaak zo'n beestje mee de mijn in (kan ook een kanarie geweest zijn). Ging het beestje dood dan was het als de sodemieter die mijn uit.quote:Op woensdag 8 november 2023 15:18 schreef Noek het volgende:
Ik had trouwens een parkiet en die hebben hele gevoelige longetjes. Hoog sensitieve beestjes en die parkiet was tam. Prachtbeest. Maar ik zat in een gourmet manie met vrienden omdat we allemaal te lui waren om staand te koken en daar ging de parkiet dus hartstikke kapot aan. Wist ik veel!
Hadden we het met gas gedaan dan was die vast 3000 jaar geworden.
Dit is echt een giga-voordeel ja. In plaats van die pitten continue schoon te moeten maken gewoon inderdaad wat jij zegt. Scheelt echt zó veel tijd.quote:Op woensdag 8 november 2023 15:23 schreef TheFreshPrince het volgende:
Ik haal een andere conclusie uit de artikelen: "gebruik je afzuigkap tijdens het koken"
Overigens kook ik al 5 jaar op inductie en zou niet meer terug willen naar gas.
Alleen al het schoonmaken is een verademing, lauw vochtig doekje erover, droge doek en klaar.
Ja vreemd idd.quote:Op woensdag 8 november 2023 15:20 schreef CoolGuy het volgende:
Een recirculatiekap hangt er sowieso vrijwel alleen maar voor de sier.
Ik vind het hoe dan ook een raar artikel. Dus de conclusie is dat op gas koken erg slecht is. Vervolgens staat in het artikel dat voor CO de verschillen tussen elektra en gas erg klein zijn, om te eindigen met fijnstof wat niets te maken heeft met of er op elektra of gas gekookt wordt, en dan is de conclusie dat koken op gas allerlei ziektes geeft.
Wat?
Voortaan iedere dag maar naar de afhaal.quote:Op woensdag 8 november 2023 15:26 schreef Za het volgende:
[..]
Ja vreemd idd.
"in alle keukens een 'flink hoge' fijnstofwaarde gemeten. Of er op gas of inductie gekookt wordt, maakt in dit geval niet uit. Fijnstofwaardes worden veroorzaakt door wat er van buiten komt en wat er in de pan bereid wordt. Vooral bakken en braden in hete olie verhoogt de concentratie fijnstof in huis".
Wanneer je gekruid spul gaat bakken in hete olie dan is het helemaal een feest.
Eigenlijk is koken not done.
Ben heel erg benieuwd naar de CO-concentraties bij elektrisch kokenquote:Op woensdag 8 november 2023 15:14 schreef Za het volgende:
Voor CO-concentraties waren de verschillen tussen gas en elektrisch klein, de niveaus kwamen niet boven de advieswaarden uit.
Vooral bij vlees gaat de fijnstofconcentratie door het dak. Stop met gas en vleesquote:Op woensdag 8 november 2023 15:14 schreef Za het volgende:
Fijnstofwaardes worden veroorzaakt door wat er van buiten komt en wat er in de pan bereid wordt. Vooral bakken en braden in hete olie verhoogt de concentratie fijnstof in huis.
Ik denk ten opzichte van kinderen wiens ouders die niet op gas koken.quote:Op woensdag 8 november 2023 16:08 schreef Frozen-assassin het volgende:
20% meer kans ten opzichte van hoeveel? 1 op 10? 1 op miljoen? 1 op miljard?
Done. Nee.quote:Op woensdag 8 november 2023 16:10 schreef grimselman het volgende:
[..]
Vooral bij vlees gaat de fijnstofconcentratie door het dak. Stop met gas en vlees
Elke dag een magnetronmaaltijd of een diepvriespizza.quote:Op woensdag 8 november 2023 15:16 schreef Noek het volgende:
Oh no, niet het gas, wat nu?
Misschien maar van het gas af?
Ik zou net zeggen, deze onzin is al een paar keer eerder voorbijgekomen...quote:Op woensdag 8 november 2023 16:21 schreef grimselman het volgende:
Was begin dit jaar ook al in het nieuws. Ook TNO. Geen idee waarom dit nu weer als nieuws gebracht moet worden.
https://www.nationalezorg(...)ege-koken-op-gas.htm
Veel meer achter de link: Washington Timesquote:Heated topic: Major flaws discovered in studies used to bolster efforts to ban gas stoves
Industry groups' report disputes asthma claims
Cooking with natural gas is safe and does not play a significant role in determining indoor air quality, according to an analysis of available studies and government assessments evaluating gas stove cooking.
The report, released by industry groups and an environmental consulting firm, found the type of food cooked, specifically meat and cooking oil, more significantly influences indoor air quality than whether a gas or electric stove is used.
The analysis disputes a green energy group’s recent peer-reviewed research that claimed nearly 13% of childhood asthma can scientifically be traced to the use of gas stoves, and it comes as both the Department of Energy and the Consumer Product Safety Commission are seeking ways to regulate or even limit the appliances.
quote:They found flaws in many of the studies claiming health risks are associated with gas stove cooking.
In some studies they analyzed, scientists were able to raise indoor air pollution caused by gas stoves only by first eliminating all ventilation. In one study, a room was sealed off with plastic sheeting.
In huis uiteraard, liefst op de eettafel in combinatie met gourmetten. Nog wat kaarsen aansteken voor de gezelligheid.quote:Op woensdag 8 november 2023 18:31 schreef halfway het volgende:
Daarom BBQ ik zoveel mogelijk op kolen
Ik vraag me af wat ze in duitsland vertellen, hun transitie is naar gas.quote:Op woensdag 8 november 2023 15:19 schreef Red_85 het volgende:
Nu terwijl iedereen van het gas af 'moet' komen ze met zo'n bericht
Deden ze niet in de jaren '60/'70 he.
Kansloze bedoening weer.
Ik zou de conclusie trekken:quote:Op woensdag 8 november 2023 15:23 schreef TheFreshPrince het volgende:
Ik haal een andere conclusie uit de artikelen: "gebruik een goede afzuigkap tijdens het koken"
Overigens kook ik al 5 jaar op inductie en zou niet meer terug willen naar gas.
Alleen al het schoonmaken is een verademing, lauw vochtig doekje erover, droge doek en klaar.
Is geen onzin. Maar het is meer de vraag wat je er aan doet je moet toch koken.quote:Op woensdag 8 november 2023 18:37 schreef AchJa het volgende:
[..]
Ik zou net zeggen, deze onzin is al een paar keer eerder voorbijgekomen...
NWS / Zo slecht is koken op gas: kinderen lopen meer risico op luc
NWS / Luchtkwaliteit in één op zeven huizen te slecht door bakken en kaarsen
@Geerd doet dit ookquote:Op woensdag 8 november 2023 18:31 schreef halfway het volgende:
Daarom BBQ ik zoveel mogelijk op kolen
quote:Op woensdag 8 november 2023 19:23 schreef SnodeSnuiter het volgende:
[..]
@:geerd doet dit ook
Zelf frituur ik 24/7 net als @:plompzakker
Wetenquote:Op woensdag 8 november 2023 19:23 schreef SnodeSnuiter het volgende:
[..]
@:geerd doet dit ook
Zelf frituur ik 24/7 net als @:plompzakker
Klopt niet helemaal. Ik woon in een sociale woningbouw flat en kook sinds een jaar of twee op inductie. Afzuigkap is inderdaad lastig, maar ik kan zeer prima ventileren met mijn (ouderwetse, maar toch) bovenlichtjes. Daarnaast heb ik ook nog eens een gesloten keuken.quote:Op woensdag 8 november 2023 19:21 schreef SnodeSnuiter het volgende:
[..]
Ik zou de conclusie trekken:
Rijke tattas zijn van het gas af en koken elektrisch en wonen in beter geventileerde huizen
Arme tattas wonen in skeere woningbouwhuizen waar vaak niet eens een afzuigkap in kan, laat staan een elektrisch fornuis en dan komt gas automatisch slecht uit de bus
Zonder bron informatie en vergelijkbare situaties kun je helegaar geen conclusies trekken
Hier ook zo. En raam kan ook nog open. Afzuigkap moet ik nog uitzoeken.quote:Op woensdag 8 november 2023 19:30 schreef Bargehassus het volgende:
[..]
Klopt niet helemaal. Ik woon in een sociale woningbouw flat en kook sinds een jaar of twee op inductie. Afzuigkap is inderdaad lastig, maar ik kan zeer prima ventileren met mijn (ouderwetse, maar toch) bovenlichtjes. Daarnaast heb ik ook nog eens een gesloten keuken.
Ik had vrije keus tussen gas en inductie. Maar ik had al wel zo veel info dat inductie voor mij de juiste optie was op dat moment. En k heb er nog geen moment spijt van gehad. Schoonmaken is zoooooooo veel handiger inderdaad!quote:Op woensdag 8 november 2023 20:49 schreef mascara-klodder het volgende:
[..]
Hier ook zo. En raam kan ook nog open. Afzuigkap moet ik nog uitzoeken.
Baalde wel dat ik per se op inductie moest koken. Maar was al snel gewend.
En dat schoonmaken ervan is echt briljant
Hier hadden ze de gaskraan vh fornuis afgesloten of hoe je dat ook noemt.quote:Op woensdag 8 november 2023 20:58 schreef Bargehassus het volgende:
[..]
Ik had vrije keus tussen gas en inductie. Maar ik had al wel zo veel info dat inductie voor mij de juiste optie was op dat moment. En k heb er nog geen moment spijt van gehad. Schoonmaken is zoooooooo veel handiger inderdaad!
https://nos.nl/artikel/21(...)dan-langs-de-snelwegquote:Meer fijnstof achter het fornuis dan langs de snelweg
Denk je aan blootstelling aan fijnstof, dan doemt al snel het beeld van drukke snelwegen op en de longen van de mensen die er in de buurt wonen. Uit onderzoek van TNO in het tv-programma De Kennis van Nu blijkt echter dat de blootstelling aan fijnstof tijdens en na het koken binnenshuis veel groter is dan de gemiddelde niveaus buiten.
Bij het bakken en braden worden namelijk veel fijnstofdeeltjes de lucht in geslingerd. Doordat nieuwe huizen goed geďsoleerd zijn en afzuigkappen ofwel uitstaan, ofwel niet goed genoeg werken, blijven de deeltjes urenlang in de lucht hangen.
Te triest voor woorden.quote:Op woensdag 8 november 2023 18:48 schreef AchJa het volgende:
[..]
Veel meer achter de link: Washington Times
En dan lees je dit:
[..]![]()
![]()
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |