abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
pi_209362795
quote:
Megatalent Jordan Stolz onder de vleugels van Jillert Anema: ‘Er is maar één land waar je moet zijn als schaatser’

Schaatssensatie Jordan Stolz (19) maakt de komende drie seizoenen deel uit van Team Albert Heijn-Zaanlander. De Amerikaanse wereldkampioen op de 500, 1000 én 1500 meter hoopt nóg beter te worden bij de ploeg van Jillert Anema. ,,Ik denk dat dit nu de juiste move is.’’
Arjan Schouten 01-06-23, 06:00 Laatste update: 07:31

Hij was dé sensatie van de laatste WK afstanden. Met open mond keek iedereen in Thialf begin maart naar de gouden binnenbocht van Jordan Stolz op de 500 meter. Met ook nog eens wereldtitels op de 1000 én de 1500 meter bestormde de schuchtere Amerikaanse tiener de wereldtop met zevenmijlslaarzen, zoals Eric Heiden bijna een halve eeuw eerder deed. ,,Deze gast kan alles’’, sprak de verslagen Kjeld Nuis vol bewondering over Stolz. ,,Waar gaat deze progressie eindigen?’’, vroeg de geklopte Thomas Krol zich hardop af.

Drie dagen na die voor hem zo glorieuze wereldkampioenschappen sprak Stolz al een eerste keer met Jillert Anema. Bij de Zilveren Bal in Leeuwarden, de schaatsshow in de Elfstedenhal, kwamen de kersverse drievoudig wereldkampioen en de Friese kampioenenmaker al snel tot de conclusie dat een eventuele samenwerking een win-winsituatie zou opleveren.

,,Jillert draait al zo lang mee, heeft al zo veel kampioenen begeleid, olympische medailles gewonnen. Hij is een goede vent, ik mag hem wel. Ik geloof dat hij en zijn team mij heel goed vooruit kunnen helpen’’, vertelt Stolz, die een contract tot en met de Spelen van Milaan 2026 heeft getekend bij Albert Heijn-Zaanlander, telefonisch vanuit de Verenigde Staten.

Rond Pasen kwam Anema al op bezoek bij de familie van de jonge schaatsrevelatie, in West Bend, Wisconsin, om zijn plannen uit de doeken te doen. Van zijn fameuze optreden in Heerenveen was Anema diep onder de indruk, vertelde hij daar. Maar een van zijn zorgen is ook dat de schaatssport ‘heel voorzichtig’ moet zijn met zo’n mega-talent, die nota bene nog in de groei is. Die boodschap sprak Stolz, die deze week nog de Noorse Oscar Mathisen-trofee kreeg, zeer aan.

,,Jillert heeft zo veel trainingsinformatie, zo veel kennis, een team vol met goede schaatsers en begeleiding. Daarom denk ik dat dit nu de juiste move voor mij is’’, aldus Stolz, die voorlopig met zijn eigen coach Bob Corby zal blijven trainen in het Pettit National Ice Center in Milwaukee, met advies van Anema en co op afstand. Maar meerdere keren per jaar zal hij ook samen met de Nederlandse ploeg met blikvangers als Irene Schouten en Marijke Groenewoud optrekken.

,,Het is nog een beetje vroeg om heel gedetailleerd in te vullen hoe het er allemaal uit gaat zien, maar ik zie zeker wel een samenwerking voor me. De ploeg zit vol sterke schaatsers en mijn hoop is dat we elkaar nog beter kunnen maken. Dus ik ga ook zeker een paar keer die kant op. Misschien ook naar het zomerijs in Heerenveen’’, aldus Stolz, die bij de WK in het uitverkochte Thialf zijn geliefde sport op een heel andere manier leerde kennen. ,,Dat speciale sfeertje in Heerenveen heeft ook zeker een rol gespeeld in mijn beslissing, absoluut. Er is maar één land waar je moet zijn als schaatser, waar heel veel kennis en talent zit. Ik zou geen ander land kunnen bedenken waar ik veel beter kan worden.’’

Hij is niet de eerste Amerikaan die voor een samenwerking met Nederlanders kiest. Chad Hedrick, zijn leermeester Shani Davis, Heather Bergsma-Richardson; ze gingen Stolz allemaal voor. ,,Dit is mijn eigen besluit, maar natuurlijk heb ik eerst wel wat mensen geraadpleegd’’, bekent Stolz. ,,Ze hebben me allemaal gezegd dat dit nu het juiste is om te doen, ze zijn er allemaal ook niet slechter van geworden...’’

,,Voor ons zit er wat in, voor hem ook’’, verduidelijkt coach Anema, die zeker weet dat zijn schaatsers veel kunnen leren van Stolz. ,,Bijvoorbeeld die geweldige timing en beheersing bij die binnenbocht van hem op de 500 meter, op het mondiaal sterkste schaatsnummer. Voor Nederlanders is dat doorgaans de moeilijkste afstand om in te domineren, daarin kan hij heel waardevol zijn voor ons’’, gelooft Anema, die ook nog genoeg verbeterpunten bij Stolz ziet en daar al uren met hem over gesproken heeft via de telefoon.

,,Zijn fitheid bijvoorbeeld, dat kan beter. Maar dat is ook het grillige dat hoort bij de jeugdigheid, daar moet je niet van in paniek raken. Onze eerste zorg is nu dat hij voorlopig zo hard blijft schaatsen als hij nu doet’’, aldus Anema, die Stolz daarom grotendeels in zijn eigen omgeving laat trainen.

,,Het werkt niet zo van: wij nemen het vanaf hier wel even over. Nee, dat zou wel bijzonder arrogant zijn. Er is nauw contact en hij sluit op bepaalde momenten aan. We bekijken waar hij kan profiteren van onze trainingskampen, dan gaat hij mee. Naar de zomerkampen bijvoorbeeld, naar mooi weer in de winter, naar zomerijs op Thialf. We hebben al wel wat plannen, maar het is allemaal nog héél nieuw.’’

Neemt niet weg dat het geloof in het potentieel van Stolz gigantisch is. ,,Hij beschikt over de snelle vezels, maar weet ook door te raggen op de 1000 en 1500 meter. Kun je dat, dan moet een sterke 5 kilometer ook lukken, die is nog niet optimaal. Zijn lange afstanden zijn nog niet op het niveau van z’n andere afstanden’’, ziet Anema, die in potentie wel een toekomstig allrounder in de Amerikaan ziet. De niet-olympische discipline waar Stolz in Heerenveen zelf ook met liefde over sprak. ,,Eerst komt het besef en het geloof, dat heeft hij dus blijkbaar al’’, aldus Anema.

De Amerikaan zelf ziet er ook wel een uitdaging in om op alle afstanden sterk te zijn, maar beseft heel goed dat zijn algemene fitheid daar nu nog enorm voor moet verbeteren. ,,Want laten we eerlijk zijn: als ik nu ga allrounden, moet ik ’m winnen met m’n 500 meter en dat is niet eenvoudig. Qua uithoudingsvermogen ben ik niet extreem begaafd, dus een 10.000 wordt héél moeilijk’’, aldus Stolz. ,,Alle afstanden beheersen, het zou krankzinnig zijn als me dat lukt.’’

Eén complexe factor kleeft er wel aan het contract van Stolz bij de Nederlandse commerciële ploeg. Vanaf het seizoen 2024/2025 zijn buitenlanders wat de KNSB betreft niet meer welkom in de Nederlandse teams en op de speciale topsporturen in Thialf. ,,Ik heb die discussie hier wel een beetje meegekregen, ja’’, reageert Stolz, die zich er echter niet door laat afschrikken. ,,We moeten er maar gewoon een beetje omheen proberen te werken. Dat we elkaar allemaal beter maken, hoort ook bij een samenwerking, lijkt me zo.’’

Coach Anema, die vaker met buitenlanders werkte, gelooft er heilig in dat ook Nederlandse talenten beter worden van de samenwerking. ,,En als ik dat nou al zie, dan schat ik zo in dat de KNSB dat zelf ook wel gaat inzien. Dit is een heel speciaal geval, dus ik denk dat we daar in goed overleg wel uit gaan komen.’’
Citius, Altius, Fortius.
  Moderator / Redactie Sport / Weblog donderdag 15 juni 2023 @ 20:02:46 #27
17650 crew  rubbereend
JUICHEN
pi_209525188
twitter
DeLuna vindt me dik ;(
Op zondag 22 juni 2014 12:30 schreef 3rdRock het volgende:
pas als jullie gaan trouwen. nu ben je gewoon die Oom Rubber die met onze mama leuke dingen doet :)
pi_209525547
quote:
14s.gif Op donderdag 15 juni 2023 20:02 schreef rubbereend het volgende:
[ twitter ]
12 seizoenen, maar niet 12 jaar, want er ontbreken er een paar ;)
Cancellara; "Tweede worden is gemakkelijker dan eerste worden"
FOK!sport *O* ✩ ✩ ✩ Ajax O+
  donderdag 15 juni 2023 @ 20:42:09 #29
84430 kanovinnie
Wie dit leest is gek!
pi_209525582
quote:
1s.gif Op donderdag 15 juni 2023 20:39 schreef franklop het volgende:

[..]
12 seizoenen, maar niet 12 jaar, want er ontbreken er een paar ;)
Welke missen dan?
Op dinsdag 25 augustus 2015 15:48 schreef Toekito het volgende:
de grootste schande van heel FOK! naast Fylax is Kano als mod.
pi_209525599
quote:
0s.gif Op donderdag 15 juni 2023 20:42 schreef kanovinnie het volgende:

[..]
Welke missen dan?
2014, 2018 en 2023(al kan dat natuurlijk nog).
pi_209525615
quote:
0s.gif Op donderdag 15 juni 2023 20:43 schreef Remco het volgende:

[..]
2014, 2018 en 2023(al kan dat natuurlijk nog).
2015 ipv 2014, stop de tijd
Cancellara; "Tweede worden is gemakkelijker dan eerste worden"
FOK!sport *O* ✩ ✩ ✩ Ajax O+
  donderdag 22 juni 2023 @ 07:30:32 #32
11923 I.R.Baboon
Schaterlachend langs ravijnen.
pi_209600144
Lijkt toch niet zulk goed nieuws dat Pechstein zich aan het oriënteren is op haar carrière na het schaatsen



(via https://twitter.com/adam_tooze/status/1671736989660467205)

(het zou natuurlijk wel een interessante twist zijn, dat Pechstein eigenlijk al 15 jaar wil stoppen met schaatsen, maar mensen steeds zeggen 'het is echt in het landsbelang dat je nog even doorgaat')

(de kandidaat waar ze het niet mee eens is heet Wüst trouwens)

[ Bericht 26% gewijzigd door I.R.Baboon op 22-06-2023 07:42:56 ]
Het gaat slecht, verder gaat het goed.
pi_209642963
Emiel Hopman is overleden, nog maar net 60 jaar oud.
Weet iemand ook zijn doodsoorzaak?

https://www.schaatsen.nl/nieuws/2023/juni/emiel-hopman-1963-2023/

Hij was net in de cruciale elfstedentochtjaren van 1985 en 1986 naar de kernploeg. Misschien achteraf niet de juiste overstap gemaakt.
.
  zondag 25 juni 2023 @ 14:59:17 #34
262211 hhh38
Duistere driften en afgoderij
pi_209643028
quote:
9s.gif Op donderdag 22 juni 2023 07:30 schreef I.R.Baboon het volgende:
Lijkt toch niet zulk goed nieuws dat Pechstein zich aan het oriënteren is op haar carrière na het schaatsen

[ afbeelding ]

(via https://twitter.com/adam_tooze/status/1671736989660467205)

(het zou natuurlijk wel een interessante twist zijn, dat Pechstein eigenlijk al 15 jaar wil stoppen met schaatsen, maar mensen steeds zeggen 'het is echt in het landsbelang dat je nog even doorgaat')

(de kandidaat waar ze het niet mee eens is heet Wüst trouwens)
Als Pechstein ooit premier van Duitsland wordt krijg je Rutte-taferelen daar :{
pi_209655386
twitter


Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald, zullen we maar zeggen.
  Eindredactie Sport / Forummod maandag 26 juni 2023 @ 16:22:39 #36
284411 crew  heywoodu
Van bijna dood tot olympiër:
pi_209655432
quote:
0s.gif Op zondag 25 juni 2023 14:59 schreef hhh38 het volgende:

[..]
Als Pechstein ooit premier van Duitsland wordt krijg je Rutte-taferelen daar :{
Huh wat, Rutte-taferelen?
Van bijna dood op weg naar de Olympische Spelen, tot olympiër in 2026? Elk beetje hulp wordt bijzonder gewaardeerd!
https://www.gofundme.com/(...)he-spelen-na-ongeval
  maandag 26 juni 2023 @ 16:28:37 #37
262211 hhh38
Duistere driften en afgoderij
pi_209655503
quote:
10s.gif Op maandag 26 juni 2023 16:22 schreef heywoodu het volgende:

[..]
Huh wat, Rutte-taferelen?
Iemand die niet wil stoppen.
  dinsdag 27 juni 2023 @ 10:21:56 #38
458878 -XOR-
highbrow marxist
pi_209663892
quote:
0s.gif Op maandag 26 juni 2023 16:18 schreef Wienerschnitzels het volgende:
[ twitter ]

Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald, zullen we maar zeggen.
Het PVV-geluid de kop ingedrukt. Heel mooi.
Il mondo apre le porte
Pace totalitaria
Solo l'odore della morte.
  dinsdag 27 juni 2023 @ 10:24:18 #39
458878 -XOR-
highbrow marxist
pi_209663920


[ Bericht 100% gewijzigd door -XOR- op 27-06-2023 10:24:38 (al besproken) ]
Il mondo apre le porte
Pace totalitaria
Solo l'odore della morte.
pi_209664202
quote:
0s.gif Op dinsdag 27 juni 2023 10:21 schreef -XOR- het volgende:

[..]
Het PVV-geluid de kop ingedrukt. Heel mooi.
De volgende stap was het weren van niet-Friezen geweest.
  woensdag 28 juni 2023 @ 22:36:48 #41
219073 pietkanarie
Vreemde vogel
pi_209685923
Jorrit Bergsma heeft zijn schouder gebroken door een val op skeelers toen hij moest uitwijken voor een scooter.
I believe i can fly!
I believe i can touch the sky!
pi_209686144
quote:
0s.gif Op woensdag 28 juni 2023 22:36 schreef pietkanarie het volgende:
Jorrit Bergsma heeft zijn schouder gebroken door een val op skeelers toen hij moest uitwijken voor een scooter.
Werd die bestuurd door Peter Sagan?
Cancellara; "Tweede worden is gemakkelijker dan eerste worden"
FOK!sport *O* ✩ ✩ ✩ Ajax O+
pi_209686508
Einde carriere
Wind extinguishes a candle and energizes fire
  woensdag 28 juni 2023 @ 23:32:12 #44
219073 pietkanarie
Vreemde vogel
pi_209686512
quote:
1s.gif Op woensdag 28 juni 2023 22:54 schreef franklop het volgende:

[..]
Werd die bestuurd door Peter Sagan?
Het ging om een - citaat - "onvoorzichtige tegemoetkomende scooterrijder". Peter Sagan is meer een stuntman (al die trucjes op de fiets) maar wel voorzichtig?
Ah, je doelt hierop... dit bericht had ik gemist https://www.ad.nl/tour-de(...)omme-actie~a1d36aa6/
I believe i can fly!
I believe i can touch the sky!
  woensdag 28 juni 2023 @ 23:35:01 #45
219073 pietkanarie
Vreemde vogel
pi_209686534
quote:
0s.gif Op woensdag 28 juni 2023 23:32 schreef Steven184 het volgende:
Einde carriere
Valt mee denk ik! Ik weet niet hoe lang hij het langebaanschaatsen blijft doen maar marathons rijden kan nog wel even.
I believe i can fly!
I believe i can touch the sky!
  vrijdag 7 juli 2023 @ 15:50:55 #46
262211 hhh38
Duistere driften en afgoderij
pi_209798036
twitter
  Redactie Sport vrijdag 7 juli 2023 @ 19:15:46 #47
274204 crew  Mexicanobakker
pi_209800332
Meneer Desmet (niet Stijn, maar Joey) nokt ermee. Gemeld op Threads, jawel! Threadsgod. *O*
[i]Put me on a pedestal and I'll only disappoint you
Tell me I'm exceptional and I promise to exploit you
Give me all your money and I'll make some origami honey
I think you're a joke but I don't find you very funny[/i]
  vrijdag 7 juli 2023 @ 19:17:10 #48
262211 hhh38
Duistere driften en afgoderij
pi_209800348
quote:
0s.gif Op vrijdag 7 juli 2023 19:15 schreef Mexicanobakker het volgende:
Meneer Desmet (niet Stijn, maar Joey) nokt ermee. Gemeld op Threads, jawel! Threadsgod. *O*
Wie?
  vrijdag 7 juli 2023 @ 19:20:08 #49
333483 Aguero
oooooooo
pi_209800366
quote:
0s.gif Op vrijdag 7 juli 2023 19:17 schreef hhh38 het volgende:

[..]
Wie?
Mantia.
Citius, Altius, Fortius.
  Redactie Sport vrijdag 7 juli 2023 @ 19:20:21 #50
274204 crew  Mexicanobakker
pi_209800367
quote:
0s.gif Op vrijdag 7 juli 2023 19:17 schreef hhh38 het volgende:

[..]
Wie?
Joey Mantia dus.
[i]Put me on a pedestal and I'll only disappoint you
Tell me I'm exceptional and I promise to exploit you
Give me all your money and I'll make some origami honey
I think you're a joke but I don't find you very funny[/i]
abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
Forum Opties
Forumhop:
Hop naar:
(afkorting, bv 'KLB')