abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
pi_207505430
De laatste paar jaren heb ik geleidelijk mijn uitgaven verminderd. Het begon toen ik ergens in 2019 af ging vallen, wat al een paar honderd euro per maand opleverde. Toen begon corona, waardoor ik minder kleren ben gaan kopen en minder uitging/uitstapjes maakte. Ook koop ik nu geen prullaria meer. Door al die kleine bedragen uit te sparen, spaar ik nu met gemak 600 euro per maand uit, en dan laat ik het hogere salaris wat ik nu heb nog buiten beschouwing. Ondanks die besparing voel ik me nu beter dan ooit, dus het geeft aan dat al die uitgaven me niet gelukkiger maakten.

Ik ga nu als midden dertiger dus veel bewuster om met mijn geld, en besef me eigenlijk pas sinds vorig jaar hoe belangrijk geld echt is. Geld betekent nu voor mij vrijheid. Op zich prima dus, alleen denk ik nu wel iedere dag na over hoeveel geld ik over de balk heb gegooid. Ik weet niet hoeveel het precies is, maar ik word al misselijk als ik begin te rekenen. Ik denk dat alleen al het overbodige, ongezonde eten me 15000 euro heeft gekost over al die jaren (afhalen bij McDonalds etc). Op het moment smaakte het even goed, maar achteraf gezien heeft het me niet gelukkiger gemaakt en had ik het geld nu beter op de bank kunnen hebben. Heeft iemand ook spijt van geld dat hij in zijn jonge jaren heeft verspild en hoe ga jij hiermee om?
pi_207505507
Als ik het zo lees vind ik dat je gewoon ontzettend goed bezig bent.

Ik kan je alleen adviseren op momenten van spijt te focussen op alle goede keuzes die je hebt gemaakt en dat met trots vast te houden! ^O^
pi_207505518
Wat heb je aan geld op de bank? Zou je echt gelukkiger zijn met die 15.000 extra op een bankrekening?
(een gezonder lijf is wel super natuurlijjk)

quote:
en besef me eigenlijk pas sinds vorig jaar hoe belangrijk geld echt is
Is dat zo? Geld is helemaal niks man.

Gaat het alleen om uitgaven aan (te veel/verkeerd) eten?

Eigen inbreng: Kapitalen uitgegeven aan roken/wiet in mijn leven (wel eens bijgehouden, ¤3500 aan wiet/jaar, +sigaretten)

Spijt? Heeft geen zin man.
M'n schoenen zijn gejat, maar ik hoef niet meer naar buiten, want er is nog wel wat.
  dinsdag 10 januari 2023 @ 23:14:29 #4
433994 jigggy
moegenblatvlekker
pi_207505543
Als je morgen dood neervalt kan je het niet meenemen hoor


Beetje sparen is oké maar vergeet niet te leven O+
  dinsdag 10 januari 2023 @ 23:14:52 #5
311938 Kopiko
We were so happy...
pi_207505549
Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald, TS!

quote:
0s.gif Op dinsdag 10 januari 2023 23:12 schreef Het_Bokje het volgende:
Geld is helemaal niks man.
Dat is enigszins overdreven.
pi_207505569
quote:
5s.gif Op dinsdag 10 januari 2023 23:14 schreef Kopiko het volgende:
Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald, TS!
[..]
Dat is enigszins overdreven.
Ja ok., het is een verrekte handig middel.

OK, hier heb je 15k, wat zou je er mee doen? (even er vanuit gaande dat je al een 10k buffer op je spaarrekeing hebt staan)
M'n schoenen zijn gejat, maar ik hoef niet meer naar buiten, want er is nog wel wat.
pi_207505606
Ik heb ook jarenlang duizenden euro's over de balk gesmeten, voornamelijk in de kroeg. Dat doe ik nu niet meer en voel me er heerlijk bij. Maar ik heb absoluut geen spijt van mijn vroegere uitgavenpatroon. Ik heb daar veel plezier aan beleefd en veel levenservaring mee opgedaan.
Het leven is geen krentenbol...
Volg de pijlen.
I am the Lizard King. I can do anything.
  dinsdag 10 januari 2023 @ 23:19:29 #8
311938 Kopiko
We were so happy...
pi_207505621
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 januari 2023 23:16 schreef Het_Bokje het volgende:
OK, hier heb je 15k, wat zou je er mee doen?
Het uitgeven aan dingen die ik nodig heb. En hetgeen ik daarbij overhoud geef ik pas uit als het (door omstandigheden) nodig is.
pi_207505638
Ik heb dat dus precies andersom, sinds Corona ben ik meer hobby’s gaan doen en bakken geld uitgeven. Daardoor voel ik me heel goed. :)
Vakman pur sang
pi_207505654
quote:
5s.gif Op dinsdag 10 januari 2023 23:19 schreef Kopiko het volgende:

[..]
Het uitgeven aan dingen die ik nodig heb. En hetgeen ik daarbij overhoud geef ik pas uit als het (door omstandigheden) nodig is.
Je zet het gewoon op je spaarrekening dus. :D (zou ik ook doen hoor, een paar extra K voor als je auto affikt ofzo is altijd handig) :P
M'n schoenen zijn gejat, maar ik hoef niet meer naar buiten, want er is nog wel wat.
  dinsdag 10 januari 2023 @ 23:21:48 #11
459912 FlippingCoin
Weer zo'n kut millennial.
pi_207505658
15k aan fastfood is wel erg veel :o

verder zelf geen spijt, niet absurd veel geleend of uitgegeven
I think that it’s extraordinarily important that we in computer science keep fun in computing
For all who deny the struggle, the triumphant overcome
Met zwijgen kruist men de duivel
  dinsdag 10 januari 2023 @ 23:22:49 #12
311938 Kopiko
We were so happy...
pi_207505676
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 januari 2023 23:21 schreef Het_Bokje het volgende:

[..]
Je zet het gewoon op je spaarrekening dus. :D (zou ik ook doen hoor, een paar extra K voor als je auto affikt ofzo is altijd handig) :P
Ja dat dus. Dat geeft - zoals TS al aangeeft - een gevoel van vrijheid. Lees: vrij van geldzorgen.
pi_207505677
Je hebt nog een heel leven voor je en je bent zeker niet te laat. 35 is superjong. In het begin met sparen vind je het traag gaan, maar na verloop van tijd begint het flink aan te tikken. Dan voel je je ook veel meer vrij en zekerder. Dan hoef je er niet over in te zitten als je plotseling moet verhuizen of je auto in de prak ligt, of dat je een onverwachte tegenvaller in je leven hebt. Men zegt wel eens: geld maakt niet gelukkig. Dat klopt in de trant van Geld geeft geen garantie voor geluk (dat zou een betere uitspraak zijn), want geluk komt niet uit geld.
Maar aan de andere kant is het zo: geen geld maakt ongelukkig.

Ik zie wel eens mensen om me heen die hun baan kwijtraken en geen rooie cent op de bank hebben. Dan denk ik bij mezelf: hoe krijg je dat in godsnaam voor elkaar. Ging dan altijd alles op? Leef je dan altijd in de illusie dat altijd alles goed gaat? En dit soort mensen duiken dus op als de energieprijs verdriedubbelt.
  dinsdag 10 januari 2023 @ 23:25:56 #14
311938 Kopiko
We were so happy...
pi_207505718
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 januari 2023 23:23 schreef -Sigaartje het volgende:
Men zegt wel eens: geld maakt niet gelukkig. Dat klopt in de trant van Geld geeft geen garantie voor geluk (dat zou een betere uitspraak zijn), want geluk komt niet uit geld.
Amen.
pi_207505725
Hoi Braddie!!
Ik zwaai naar dieren.
pi_207505735
quote:
5s.gif Op dinsdag 10 januari 2023 23:22 schreef Kopiko het volgende:

[..]
Ja dat dus. Dat geeft - zoals TS al aangeeft - een gevoel van vrijheid. Lees: vrij van geldzorgen.
Daar ben ik het helemaal mee eens. Een vast buffertje van 5-10k is wel lekker. Zo heb ik jaren geleefd, op een gegeven moment ~10k op een normale spaarrekening, en verder gewoon leven en doen. ^O^
M'n schoenen zijn gejat, maar ik hoef niet meer naar buiten, want er is nog wel wat.
pi_207505739
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 januari 2023 23:21 schreef Het_Bokje het volgende:

[..]
Je zet het gewoon op je spaarrekening dus. :D (zou ik ook doen hoor, een paar extra K voor als je auto affikt ofzo is altijd handig) :P
Precies, niks is erger dan schooien bij een ander om geld.
pi_207505754
15000 euro aan eten?
best wel overdreven denk ik hoor
lol
pi_207505756
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 januari 2023 23:27 schreef -Sigaartje het volgende:

[..]
Precies, niks is erger dan schooien bij een ander om geld.
Dit ja.

(ik heb 5k bij mijn ouders staan om een eventuele begrafenis te kunnen aanbetalen)
M'n schoenen zijn gejat, maar ik hoef niet meer naar buiten, want er is nog wel wat.
pi_207505813
Maar ik was vroeger ook zo. Op school was ik altijd platzak en na mijn diploma ging ik aan het werk, nog thuiswonend, en ik kreeg zo maar elke maand 1.000 gulden in mijn zak. Ik had nog nooit zoveel geld bij elkaar gezien. Het leven was één groot feest met vrienden en vriendinnen. Lekker stappen en leuke dingen doen. Wel leuke tijd gehad, daar niet van. Toen ik als dertiger stopte met stappen, omdat mijn vrienden allemaal gezinnen aan het stichten waren, hield ik me daar een partij geld over! Toen zag ik pas wat een kapitaal daar aan opging.
  dinsdag 10 januari 2023 @ 23:38:19 #21
468652 denattedweil
Piscatoria Cyprino
pi_207505852
Gewoon lekker genieten man. Ik ben blij dat ik nog gewoon met cash kan betalen zonder dat iemand weet waar ik het aan uitgeef. Ik denk dat mijn vriendin gek zou worden als ze zou zien dat ik zeker 200 pony's heb gekocht in mijn wilde jaren.

Straks wordt alles keurig geregeld door de ECB en worden de belastingen automatisch ingehouden en sta je onder volledig elektronisch toezicht.

Langzaam aan krijgen we te maken met de China praktijken, dat je binnen een x maanden een deel van je geld moet uitgeven zodat je niet te veel spaart en geld in de economie blijft pompen.
pi_207505872
Geld moet rollen. Liever te dik in de kist, dan een feestje gemist.
pi_207505899
Loop der jaren veel boeken, dvd’s en later blurays gekocht. Alles staat nu op zolder te verstoffen, helft (nog) nooit gelezen of bekeken.

Achteraf gezien ook zonde van die euros.
pi_207505939
Totaal geen last van. Tot aan corona bracht ik tussen 350 en 400 euro per maand naar de kroeg en voordat ik een vaste relatie kreeg was dat denk ik nog wel meer. Nu corona weer voorbij is ga ik door allerlei redenen niet zo vaak meer de kroeg in, dus hou ik meer geld over, maar ik kan niet zeggen dat ik daar gelukkiger van ben geworden hoor.
Ik kan het ook gewoon financieren, dus ik zie niet in waarom ik het niet zo doen. Socialiseren met vrienden in de kroeg, andere uitjes, vakanties, hobby's etc is toch waar je voor leeft?

In ieder geval niet om te werken en daarnaast geen fuck te doen/3 glazen water per dag te drinken/2 wortels per dag te eten maar daardoor wel veel geld overhouden.
pi_207505968
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 januari 2023 23:29 schreef Doug-Heffernan het volgende:
15000 euro aan eten?
best wel overdreven denk ik hoor
15000 over tien jaar is nog geen 4,50 per dag. Een big mac menu kostte een aantal jaar geleden 6,95 en dan had je nog niet eens saus bij je frietjes.
  woensdag 11 januari 2023 @ 00:17:55 #26
346653 Ceviche
Human wreckage that you love
pi_207506071
Die 15000 had je anders natuurlijk ook deels opgemaakt aan eten, dus het is ook weer niet zo dat je dat precies uitgespaard zou hebben.
En als je 10 jaar geleden zuinig was geweest op je geld en je onder een vrachtwagen was gelopen, had je hypothetisch spijt gehad dat je niet wat meer had genoten van het leven.
Begrijp me niet verkeerd, een gezonde levensstijl brengt je uiteindelijk wel meer naar mijn mening maar ik denk zeker niet dat je je geld hebt verspild. Blijkbaar kon je het missen.
En nu denk je anders over de dingen en maak je andere keuzes. Over 10 jaar maak je weer andere keuzes en heb je misschien spijt van de keuzes nu.
Ik denk dat veel mensen dat wel herkennen, van: was ik maar eerder begonnen aan dit, of had ik maar meer tijd besteed aan dat. Hoort er ook een beetje bij.
pi_207506091
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 januari 2023 23:05 schreef Paarsgroen het volgende:
Ik ga nu als midden dertiger dus veel bewuster om met mijn geld, en besef me eigenlijk pas sinds vorig jaar hoe belangrijk geld echt is. Geld betekent nu voor mij vrijheid. Op zich prima dus, alleen denk ik nu wel iedere dag na over hoeveel geld ik over de balk heb gegooid. Ik weet niet hoeveel het precies is, maar ik word al misselijk als ik begin te rekenen. Ik denk dat alleen al het overbodige, ongezonde eten me 15000 euro heeft gekost over al die jaren (afhalen bij McDonalds etc). Op het moment smaakte het even goed, maar achteraf gezien heeft het me niet gelukkiger gemaakt en had ik het geld nu beter op de bank kunnen hebben. Heeft iemand ook spijt van geld dat hij in zijn jonge jaren heeft verspild en hoe ga jij hiermee om?
Ik zou daar niet te veel bij stilstaan. Ja, het uitgeven van ¤ 15.000,- aan de Mac is veel geld. Maar je moest sowieso eten, dus anders had je (zeker een deel) aan ander eten uitgegeven. Dus je had er geen ¤ 15.000,- mee bespaard.
pi_207506448
Aan spijt heb je niets, je kan het niet meer veranderen.
So rest assured I have the key to every opening
To every wishing well that's deep enough to dream
I want to show you just how fascinating kissing is
When earth collides with all the space between
pi_207506482
Goed van je dat je je levenstijl aangepast hebt en nu het gevoel hebt jezelf verbeterd te hebben.

Maar jammer dat je dat vanuit een zo negatieve houding lijkt te doen.

Spijt hebben van je keuzes toen heeft geen nut.
En als je "misselijk wordt" als je aan een tijd denkt die een paar jaar terug ligt, enkel omdat je toen andere keuzes maakte, verpest je ook je eigen herinnering.

Dat je tijdens je leven verandert, en in een andere levensfase _andere_ dingen belangrijker bent gaan vinden, bv nu als dertiger tegenover je keuzes als twintiger is gewoon groeien en positief. Maar het is ook doodzonde dan met zoveel negativiteit terug te gaan denken aan je jeugd, uit welke situatie je nu doorgegroeid bent.

[ Bericht 4% gewijzigd door RM-rf op 11-01-2023 07:53:31 ]
"Whatever you feel like: Life’s not one color, nor are you my only reader" - Ausonius, Epigrammata 25
pi_207506539
Ik denk dat je niet moet vergeten dat je dit inzicht juist hebt verkregen door acties uit het verleden. Ik werk met jonge mensen die veel shit hebben meegemaakt maar ook hebben gedaan. Sommige van hen groeien uit tot erg wijze mensen met een steviger fundament voor de toekomst dan leeftijdsgenoten juist door lering te trekken uit de lessen uit het verleden. Prijs je gelukkig.
pi_207506580
Geld op de bank staat daar ook maar een beetje niks te doen, of het nou 10.000 is of 100.000.
#freeWillemM
Op <a href="https://forum.fok.nl/topic/2682522/1/25#p209511850" target="_blank" >woensdag 14 juni 2023 19:05</a> schreef <a href="https://forum.fok.nl/user/profile/221644" target="_blank" >timmmmm</a> het volgende:[/b]
Ik heb in ieder geval liever huidkanker dan dit topic lezen
pi_207506973
quote:
1s.gif Op woensdag 11 januari 2023 07:41 schreef NaarMensje het volgende:
Geld op de bank staat daar ook maar een beetje niks te doen, of het nou 10.000 is of 100.000.
In mijn geval staat het er niet voor niets, maar voor mijn gemoedsrust. Een buffer, voor onvoorziene uitgaven.
"Met charme kun je je een kwartiertje redden, daarna moet je iets te zeggen hebben."
  Moderator woensdag 11 januari 2023 @ 08:40:15 #33
16180 crew  CoolGuy
Money makes the world go round
pi_207507067
quote:
0s.gif Op woensdag 11 januari 2023 08:32 schreef baskick het volgende:

[..]
In mijn geval staat het er niet voor niets, maar voor mijn gemoedsrust. Een buffer, voor onvoorziene uitgaven.
Jep, dit ervaar ik ook zo. Want als er een keer wat is dan is dat geen probleem, want als je op de momenten dat het écht telt geen/niet genoeg geld beschikbaar hebt tellen al die mooie momenten van vroeger ineens niet meer. Dan heb je nú een probleem wat je niet kunt oplossen.
Breitling - Instruments for Professionals
pi_207507203
Tja, ik denk dat ik als 20-er/30-er inderdaad ook vrij makkelijk veel geld heb uitgegeven. Dat begon al in mijn studententijd waarin ik zowel geld via stufi kreeg, een behoorlijk goede bijbaan had en regelmatig geld vrij kwam wat mijn ouders voor mij hebben gespaard. Ik leefde behoorlijk royaal als student, en was echt behoorlijk zorgeloos (ik kon ook nog lang doen over mijn studie). Resulterende in de meest legendarische nachten, vriendschappen voor het leven en veel hele mooie herinneringen.

Daarna ging ik werken en samenwonen in een zeer goedkope sociale huurwoning (echt iets van 300 euro per maand voor een compleet huis). Met een starterssalaris had ik dus echt geld over en kon ik met mijn (nu vrouw) veel uit eten, uitgaan en verre reizen maken. Ook echt superleuk.

Dat veranderde toen we overstapten naar koopwoning, de bankencrisis uitbrak en we kinderen kregen. Toen bleek ineens dat salaris niet per sé riant te zijn en hebben we echt de broekriem moeten aantrekken. Lastig, maar wel nuttig om de waarde van geld in te kunnen schatten.

Ik ben vanaf dat moment veel bewuster geworden met geld, budgetten gaan maken etc.

Echter, heb ik spijt van die periode daarvoor? Absouut niet; dat was een hele mooie tijd die ook gewoon heel veel nut heeft gehad en mooie herinneringen heeft opgeleverd. Ja, ik had misschien iets verstandiger met mijn geld om kunnen gaan op sommige momenten, dan had ik wat minder hypotheek gehad, wat makkelijker door die periode heen kunnen komen toen de kosten echt opliepen, een iets lagere studieschuld gehad.

Maar, als ik nu terugkijk was dat ook maar een druppel op de gloeiende plaat geweest. Inmiddels ben ik alweer vele jaren verder. Ik heb wat meer carriere gemaakt, mijn studieschuld is afgelost en van mijn hypotheek die in het begin gold als een echte tophypotheek is het scherpe er nu echt wel vanaf. Voor dat bedrag huur je nog geen woning zo dicht als dat ik bij het centrum van de stad woon en mijn huis is wel verdubbeld in waarde.

Kortom: Nee, ik heb geen spijt van mijn uitgaven als 20-er/30-er; het was een prachtige tijd en een mooie investering! :-)
pi_207508114
Een beetje herkenbaar. Zeker veel geld uitgegeven aan dingen waar ik nu van denk 'waarom in hemelsnaam?' Maar ik heb daar niet echt spijt van. Ja, misschien had ik nu 10 en 20 duizend euro extra kunnen hebben, maar boeiend. En daarnaast doe ik nu af en toe ook nog wel uitgaven waar ik een paar maanden later van denk, 'dat had ik beter niet gedaan.'
  Moderator woensdag 11 januari 2023 @ 10:33:31 #36
16180 crew  CoolGuy
Money makes the world go round
pi_207508145
quote:
0s.gif Op woensdag 11 januari 2023 10:31 schreef Tja..1986 het volgende:
Een beetje herkenbaar. Zeker veel geld uitgegeven aan dingen waar ik nu van denk 'waarom in hemelsnaam?' Maar ik heb daar niet echt spijt van. Ja, misschien had ik nu 10 en 20 duizend euro extra kunnen hebben, maar boeiend. En daarnaast doe ik nu af en toe ook nog wel uitgaven waar ik een paar maanden later van denk, 'dat had ik beter niet gedaan.'
Ja, dit probeer ik te beperken, dat soort uitgaven. Tegenwoordig denk ik dagen na, en als ik na die dagen nog steeds niet volmondig ja kan zeggen tegen de aanschaf, dan doe ik het niet want blijkbaar wil ik het dan niet graag genoeg.
Breitling - Instruments for Professionals
pi_207508212
Heb vroeger ook veel geld uitgegeven. Daar heb ik geen spijt van. Uiteindelijk heb je ook niet zoveel aan geld behalve dan dat je bepaalde doelen ermee zou willen bereiken.

Zoals bijvoorbeeld een opleiding betalen, rijbewijs, jonge fatsoenlijke auto en een huis. Dat heb ik inmiddels allemaal en ook geen spijt dat ik het in mijn jongere jaren voornamelijk over de balk smeet.
Op vrijdag 26 april 2019 11:05 schreef Flippiee het volgende:[..]
Dag knapste man van FOK!
pi_207508241
Ik let niet zo op dat centenwerk. Als mijn huis een procentje stijgt heb ik al veel meer 'verdiend' dan elke dag met een droge boterham naar werk om 3 euro per dag te besparen.

Steek je energie in de grote beslissingen.
pi_207508581
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 januari 2023 23:16 schreef Het_Bokje het volgende:

[..]
Ja ok., het is een verrekte handig middel.

OK, hier heb je 15k, wat zou je er mee doen? (even er vanuit gaande dat je al een 10k buffer op je spaarrekeing hebt staan)
Als ik 15k had zou ik echt zoveel dingen kunnen doen die nu niet kunnen :P

Autorijbewijs halen, nettere was en droogmachines halen, auto kopen, jaarabonnement sportschool en zwembad halen, meer trainen, af en toe uit eten, op vakantie.

Geld maakt zeker tot een bepaald niveau gelukkig :P
Twiddel
pi_207508595
quote:
0s.gif Op woensdag 11 januari 2023 11:11 schreef summer2bird het volgende:

[..]
Als ik 15k had zou ik echt zoveel dingen kunnen doen die nu niet kunnen :P

Autorijbewijs halen, nettere was en droogmachines halen, auto kopen, jaarabonnement sportschool en zwembad halen, meer trainen, af en toe uit eten, op vakantie.

Geld maakt zeker tot een bepaald niveau gelukkig :P
Dat is idd heel snel 15k had
pi_207508599
quote:
1s.gif Op woensdag 11 januari 2023 11:12 schreef investeerdertje het volgende:

[..]
Dat is idd heel snel 15k had
Het ging ook over het uitgeven ipv op de spaar zetten in die quote. :P
Twiddel
pi_207508630
quote:
0s.gif Op woensdag 11 januari 2023 11:13 schreef summer2bird het volgende:

[..]
Het ging ook over het uitgeven ipv op de spaar zetten in die quote. :P
Vond je woordkeuze gewoon leuk
pi_207508931
quote:
0s.gif Op woensdag 11 januari 2023 08:32 schreef baskick het volgende:

[..]
In mijn geval staat het er niet voor niets, maar voor mijn gemoedsrust. Een buffer, voor onvoorziene uitgaven.
nuja, ook dan maakt het een groot verschil of het een realistische buffer is (1,5 of 2x een maandinkomen) die ook daadwerkelijk direkt beschikbaar is voor onvoorziene noodzakelijke uitgaves.
tevens hang het ook wel een beetje samen met hoeveel verplichtingen je hebt en is de noodzaak een buffer te hebben vaak wat belangrijker als je wat ouder wordt en meer vaste lasten/verplichtingen.

Een buffer staat overigens zelf los van andere spaardoelen, het is wat anders dan een belegbaar spaarvermogen voor de lange termijn, pensioensparen of gericht sparen vor een grote aanschaf later of lang vooraf planbare uitgaves (of bv voor vakanties)...
Over het algemeen is het handig daartussen ook een verschil te maken;
Bij een buffer is het belangrijk dat het direkt beschikbaar is (meestal bewust voor onvoorziene uitgaves), waarbij je dan veelal wat rendement (of ook koersrisico's) opgeeft. Bij een lange termijns spaarvermogen wil je eigenlijk juist niet tussentijds voor onvoorziene uitgaves dat opnemen, maar wil je wel over een langere periode een hoger rendement (waarbij je een stukje risico bij koersfluctuaties kunt accepteren).

Toch blijft het volgens mij zo dat alhoewel dat belangrijk wordt als je in een bepaalde levensfase komt, het helemaal niet zo raar is dat je als jongvolwassene, tot midden in de twintig daar erg weinig mee hebt en veel meer 'bij-de-dag' leeft.
Meestal heeft het ontbreken van een buffer wegens veel minder verplichtingen en risico's ook weinig gevolgen, of zijn eventuele gevolgen wat beter draagbaar (ik kan me herineren dat ik als vroege twintiger ook een maandje van een paar gulden per dag voor consumptie geleefd heb, deels overigens juist omdat ik een deel van mn geld spaarde om in de zomer maandenlang door zuideuropa te reizen en dat toen uitgaf voor veel zuipen, sex en plezier).

Ergens lijkt het mezelf mischien ook wat twijfelachtig als een jonge twintiger al heel gefixeerd te zijn op het aanhouden van een hoge buffer en op lange termijns sparen.
Ook als het later zeker belangrijk is(zal worden), is het evengoed gewoon prettig in je jeugd lekker te genieten van de dag en juist het gegeven dat je weinig verplichtingen en verantwoordelijkheden hebt.

Die verplichtingen komen vanzelf later wel, dat is ook een kwetsie van groeien en je ontwikkelen, maar het betekent niet dat als je vroege twintiger bent al leeft alsof je een veertiger bent, dat dat dan zoveel 'beter' is.

[ Bericht 0% gewijzigd door RM-rf op 11-01-2023 12:13:36 ]
"Whatever you feel like: Life’s not one color, nor are you my only reader" - Ausonius, Epigrammata 25
  woensdag 11 januari 2023 @ 11:59:26 #44
3542 Gia
User under construction
pi_207509244
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 januari 2023 23:05 schreef Paarsgroen het volgende:
De laatste paar jaren heb ik geleidelijk mijn uitgaven verminderd. Het begon toen ik ergens in 2019 af ging vallen, wat al een paar honderd euro per maand opleverde. Toen begon corona, waardoor ik minder kleren ben gaan kopen en minder uitging/uitstapjes maakte. Ook koop ik nu geen prullaria meer. Door al die kleine bedragen uit te sparen, spaar ik nu met gemak 600 euro per maand uit, en dan laat ik het hogere salaris wat ik nu heb nog buiten beschouwing. Ondanks die besparing voel ik me nu beter dan ooit, dus het geeft aan dat al die uitgaven me niet gelukkiger maakten.

Ik ga nu als midden dertiger dus veel bewuster om met mijn geld, en besef me eigenlijk pas sinds vorig jaar hoe belangrijk geld echt is. Geld betekent nu voor mij vrijheid. Op zich prima dus, alleen denk ik nu wel iedere dag na over hoeveel geld ik over de balk heb gegooid. Ik weet niet hoeveel het precies is, maar ik word al misselijk als ik begin te rekenen. Ik denk dat alleen al het overbodige, ongezonde eten me 15000 euro heeft gekost over al die jaren (afhalen bij McDonalds etc). Op het moment smaakte het even goed, maar achteraf gezien heeft het me niet gelukkiger gemaakt en had ik het geld nu beter op de bank kunnen hebben. Heeft iemand ook spijt van geld dat hij in zijn jonge jaren heeft verspild en hoe ga jij hiermee om?
Misselijk worden van verkeerde keuzes in je jeugd, is wmb verspilling van energie. Zeker als je daar in blijft hangen. Het is ook zo nutteloos.
Ja, je hebt het er van genomen in je jeugd. Mooi toch! Dat nemen ze je niet meer af.
Nu lekker verder gaan zoals je bezig bent.

Wie maakt geen fouten in zijn/haar jeugd, waar hij/zij later spijt heeft?
pi_207509310
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 januari 2023 23:05 schreef Paarsgroen het volgende:
Op het moment smaakte het even goed, maar achteraf gezien heeft het me niet gelukkiger gemaakt en had ik het geld nu beter op de bank kunnen hebben. Heeft iemand ook spijt van geld dat hij in zijn jonge jaren heeft verspild en hoe ga jij hiermee om?
Waar ik spijt van heb, is dat ik niet meer geld over de balk heb gesmeten. Nu heb ik het, maar weet amper wat ermee te doen. In die zin, ben je te benijden.
Op <a href="https://forum.fok.nl/topic/2677908/2/25#p208861847" target="_blank" >zaterdag 22 april 2023 13:43</a> schreef <a href="https://forum.fok.nl/user/profile/62881" target="_blank" >r_one</a> het volgende:
En ik zeg je dat je op zaterdagmiddag van 2 tot 4 in je poedelnaakie de horlepiep moet dansen op het marktplein.
pi_207509435
Waarom zou je spijt hebben van dingen die je gedaan hebt? Waren blijkbaar belangrijke fases in je leven waarin je bepaalde keuzes maakte, niks mis mee. Net als dat je er in de loop der tijd voor gekozen hebt om anders te gaan leven.
pi_207509449
quote:
0s.gif Op woensdag 11 januari 2023 12:02 schreef blomke het volgende:

[..]
Waar ik spijt van heb, is dat ik niet meer geld over de balk heb gesmeten. Nu heb ik het, maar weet amper wat ermee te doen. In die zin, ben je te benijden.
Er zijn genoeg goede doelen die je zou kunnen ondersteunen om Nederland een stukje mooier te maken. Het is een bewuste keuze om dat niet te doen.
pi_207509486
quote:
0s.gif Op woensdag 11 januari 2023 11:41 schreef RM-rf het volgende:

[..]
nuja, ook dan maakt het een groot verschil of het een realistische buffer is (1,5 of 2x een maandinkomen) die ook daadwerkelijk direkt beschikbaar is voor onvoorziene noodzakelijke uitgaves.
tevens hang het ook wel een beetje samen met hoeveel verplichtingen je hebt en is de noodzaak een buffer te hebben vaak wat belangrijker als je wat ouder wordt en meer vaste lasten/verplichtingen.

Een buffer staat overigens zelf los van andere spaardoelen, het is wat anders dan een belegbaar spaarvermogen voor de lange termijn, pensioensparen of gericht sparen vor een grote aanschaf later of lang vooraf planbare uitgaves (of bv voor vakanties)...
Over het algemeen is het handig daartussen ook een verschil te maken;
Bij een buffer is het belangrijk dat het direkt beschikbaar is (meestal bewust voor onvoorziene uitgaves), waarbij je dan veelal wat rendement (of ook koersrisico's) opgeeft. Bij een lange termijns spaarvermogen wil je eigenlijk juist niet tussentijds voor onvoorziene uitgaves dat opnemen, maar wil je wel over een langere periode een hoger rendement (waarbij je een stukje risico bij koersfluctuaties kunt accepteren).
Een buffer is - voor mij althans - per definitie vrij opneembaar en staat per definitie los van spaardoelen, ja. De buffer is bij mij 1 bruto maandsalaris. Dat acht ik (in combinatie met een partner met ook inkomen en een gelijke buffer) voldoende. De rest staat vaster (afhankelijk van het doel en de horizon een depositoladder of ETF).

quote:
Ergens lijkt het mezelf mischien ook wat twijfelachtig als een jonge twintiger al heel gefixeerd te zijn op het aanhouden van een hoge buffer en op lange termijns sparen.
Ook als het later zeker belangrijk is(zal worden), is het evengoed gewoon prettig in je jeugd lekker te genieten van de dag en juist het gegeven dat je weinig verplichtingen en verantwoordelijkheden hebt.
Het lijkt mij heel gezond als men dat op jonge leeftijd en spelenderwijs aanleert. Het lijkt me goed als mensen niet yolo door het leven rollen.

quote:
Die verplichtingen komen vanzelf later wel, dat is ook een kwetsie van groeien en je ontwikkelen, maar het betekent niet dat als je vroege twintiger bent al leeft alsof je een veertiger bent, dat dat dan zoveel 'beter'is.
Ik denk dat het los staat vaan leeftijd, maar van levensfase afhangt. Als je op je 40 nog door je ouders onderhouden wordt, is de noodzaak er minder :+ Persoonlijk denk ik ook dat als je niet met geld hebt leren omgaan, het niet per definitie vanzelf komt :N
"Met charme kun je je een kwartiertje redden, daarna moet je iets te zeggen hebben."
pi_207509629
quote:
0s.gif Op woensdag 11 januari 2023 12:11 schreef GereDathan het volgende:

Er zijn genoeg goede doelen die je zou kunnen ondersteunen om Nederland een stukje mooier te maken. Het is een bewuste keuze om dat niet te doen.
Houd toch op man. Goede doelen zijn er voor de organisatie, niet voor het doel. Ik heb de organisaties waarvan ik donateur was, eens doorgelicht. Blijken de bestuurders ver boven mijn salaris uit te komen. Ga geen rijken spijzigen, om over "bewuste keuze om dat niet te doen" te spreken .
Op <a href="https://forum.fok.nl/topic/2677908/2/25#p208861847" target="_blank" >zaterdag 22 april 2023 13:43</a> schreef <a href="https://forum.fok.nl/user/profile/62881" target="_blank" >r_one</a> het volgende:
En ik zeg je dat je op zaterdagmiddag van 2 tot 4 in je poedelnaakie de horlepiep moet dansen op het marktplein.
pi_207510140
quote:
0s.gif Op woensdag 11 januari 2023 12:24 schreef blomke het volgende:

[..]
Houd toch op man. Goede doelen zijn er voor de organisatie, niet voor het doel. Ik heb de organisaties waarvan ik donateur was, eens doorgelicht. Blijken de bestuurders ver boven mijn salaris uit te komen. Ga geen rijken spijzigen, om over "bewuste keuze om dat niet te doen" te spreken .
Je hoeft geen formeel goed doel te kiezen hè? De lokale kinderboerderij wordt vast gerund door vrijwilligers tegen 0 of een vrijwilligersvergoeding. Random voorbeeld.
"Met charme kun je je een kwartiertje redden, daarna moet je iets te zeggen hebben."
pi_207510191
Spijt heb je niks aan gewoon van genieten.
Let's all accept each other's differences and different opinions and live together in harmony :)
pi_207511200
Door dit topic eens gaan rekenen hoeveel geld ik tussen mijn 16e en 25e naar de kroeg heb gebracht dan kom je toch zeker wel op zo’n 20k uit. Ai ai ai.
  Moderator woensdag 11 januari 2023 @ 14:47:14 #53
72712 crew  Rene
Dabadee dabadaa
pi_207511669
Ik geef kwalitatiever geld uit. Beter hotelkamer ipv een eenvoudige. Goed uit eten ipv relatief simpel. Een goede fiets, een beter gebakje van van de supermarkt. Dat soort dingen. Dat maakt dat ik sneller tevreden ben en minder in bulk leef. Dat wil zeggen: geen 5 nieuwe shirts van 20 euro maar eentje van 70. Of zo.
En meer inkomen geeft meer inzicht geeft (in mijn geval) ook een gevoel van veiligheid en stabiliteit. Ik hoef niet per se een bak centen op de spaarrekening maar een paar maanden uitzingen kunnen we. En dat is prima.
 | ❤ | Triquester... | ツ Met een accént aigu
pi_207511717
quote:
0s.gif Op woensdag 11 januari 2023 12:24 schreef blomke het volgende:

[..]
Houd toch op man. Goede doelen zijn er voor de organisatie, niet voor het doel. Ik heb de organisaties waarvan ik donateur was, eens doorgelicht. Blijken de bestuurders ver boven mijn salaris uit te komen. Ga geen rijken spijzigen, om over "bewuste keuze om dat niet te doen" te spreken .
Dan moet je beter je best doen. Ik kan zo 10 organisaties noemen waar minimaal of geen geld aan de strijkstok blijft hangen. Zoals @baskick aangeeft de lokale kinderboerderij. Of een stichting als Stichting Jarige Job (https://stichtingjarigejob.nl/).

En voor je gaat mauwen dat ook bij dergelijke organisaties mensen in dienst zijn die salaris krijgen: werk jij gratis?
pi_207512437
quote:
0s.gif Op woensdag 11 januari 2023 13:01 schreef baskick het volgende:

[..]
Je hoeft geen formeel goed doel te kiezen hè? De lokale kinderboerderij wordt vast gerund door vrijwilligers tegen 0 of een vrijwilligersvergoeding. Random voorbeeld.
Doe ik!!
Op <a href="https://forum.fok.nl/topic/2677908/2/25#p208861847" target="_blank" >zaterdag 22 april 2023 13:43</a> schreef <a href="https://forum.fok.nl/user/profile/62881" target="_blank" >r_one</a> het volgende:
En ik zeg je dat je op zaterdagmiddag van 2 tot 4 in je poedelnaakie de horlepiep moet dansen op het marktplein.
pi_207512448
quote:
0s.gif Op woensdag 11 januari 2023 12:10 schreef GereDathan het volgende:
Waarom zou je spijt hebben van dingen die je gedaan hebt? Waren blijkbaar belangrijke fases in je leven waarin je bepaalde keuzes maakte, niks mis mee. Net als dat je er in de loop der tijd voor gekozen hebt om anders te gaan leven.
Dat denk ik ook. Het goede is wel dat je er nu van leert denk ik.

Ik heb ook dingen gedaan die ik nu niet opnieuw zou doen, dus anders, maar waar ik geen spijt van heb.

Heb tijdens mijn eind-20ers ook aardig veel geld uit gegeven: kwam uit een relatie, ging stappen, leuke dingen kopen, dit dat... Heb ik er spijt van? Zeker niet want het was echt en toffe tijd. Zou ik het weer zo doen, dat misschien niet (iets gematigder).
Nederlander in München, met voorliefde voor Taiwan en auti's gonna aut.
pi_207512451
quote:
7s.gif Op woensdag 11 januari 2023 14:47 schreef Rene het volgende:
Ik geef kwalitatiever geld uit. Beter hotelkamer ipv een eenvoudige. Goed uit eten ipv relatief simpel. Een goede fiets, een beter gebakje van van de supermarkt. Dat soort dingen. Dat maakt dat ik sneller tevreden ben en minder in bulk leef. Dat wil zeggen: geen 5 nieuwe shirts van 20 euro maar eentje van 70. Of zo.
En meer inkomen geeft meer inzicht geeft (in mijn geval) ook een gevoel van veiligheid en stabiliteit. Ik hoef niet per se een bak centen op de spaarrekening maar een paar maanden uitzingen kunnen we. En dat is prima.
Dat dus. Veel bulk zijn van abominabele kwaliteit. Zelfs vlees waar je het water uitknijpt.
Op <a href="https://forum.fok.nl/topic/2677908/2/25#p208861847" target="_blank" >zaterdag 22 april 2023 13:43</a> schreef <a href="https://forum.fok.nl/user/profile/62881" target="_blank" >r_one</a> het volgende:
En ik zeg je dat je op zaterdagmiddag van 2 tot 4 in je poedelnaakie de horlepiep moet dansen op het marktplein.
pi_207513253
Ik heb vroeger teveel geld uitgegeven aan goedkope spullen, omdat ik weinig geld had. Nu ik duurdere spullen koop ben ik goedkoper uit. Daar heb ik wel spijt van.
Reason is not automatic, those who deny it cannot be conquered by it, Ayn Rand
Discuseren met domme mensen verlies ik omdat ik niet genoeg ervaring heb met dom lullen.
pi_207514552
quote:
1s.gif Op woensdag 11 januari 2023 16:55 schreef sjorsie1982 het volgende:
Ik heb vroeger teveel geld uitgegeven aan goedkope spullen, omdat ik weinig geld had. Nu ik duurdere spullen koop ben ik goedkoper uit. Daar heb ik wel spijt van.
Oh, dit is wel herkenbaar. Goed gereedschap is het halve werk.
"Met charme kun je je een kwartiertje redden, daarna moet je iets te zeggen hebben."
pi_207515461
Spijt is een groot woord. Ik had vroeger gewoon andere interesses dan geld.

Wat ik achteraf wel jammer vind is dat ik een tijd in mijn studie aan heb lopen kloten waardoor ik later dan gepland ben afgestudeerd.
En als gevolg daarvan had ik pas in 2012-2013 mijn eerste baan en kon ik toen geen huis kopen met dat salaris terwijl het toen heel betaalbaar was. Ik heb toen moeten wachten met kopen tot 2015 tot ik een beter betalende baan vond.
Maar ja dat besef kwam pas later.
  woensdag 11 januari 2023 @ 19:31:38 #61
338319 ZarB
Piña colada
pi_207515787
Tenzij je schulden hebt zie ik echt niet in waarom je spijt zou hebben van geld dat uitgegeven is. Ik zou eerder spijt hebben als ik tot mn 30ste thuis was blijven wonen en alleen maar gespaard heb om die vinexwoning te kunnen kopen met mijn eerste partner. Op je centen letten kan altijd nog, juist die twintiger jaren gebruiken om lekker te genieten *O*
Just skip all the layers and go straight to the crazy!
pi_207516405
2-3 jaar verschillende studies gedaan en niet afgemaakt tot ik uiteindelijk een avondstudie gevonden had die me wel aanstond.
Ondanks dat het een gezellige tijd was met veel uitgaan en enzo voelt het toch een beetje zonde dat ik niet gewoon een tijdje ging reizen.
Daarna het reizen nog wel ingehaald en ook nog wat jaren in het buitenland gewerkt.

Het voordeel is wel dat ik vrij jong een woning kocht (was 25), financieel heeft die eerste woning wel veel gebracht.

Tegen de tijd dat we onze 2e woning kochten met enorme overwaarde moesten veel vrienden nog de eerste woning kopen met spaargeld.

[ Bericht 12% gewijzigd door Sport_Life op 11-01-2023 23:32:26 ]
pi_207521524
quote:
0s.gif Op dinsdag 10 januari 2023 23:05 schreef Paarsgroen het volgende:
... ik word al misselijk...
... spijt...
Het toverwoord is idd verspilling.

Vroeger geldverspilling en nu verspilling van energie om je druk te maken over geldverspilling. Immers je kan de keuzes die je vroeger maakte nu niet meer omdraaien.
pi_207521533
quote:
Haha, al neem ik dit soort artikelen vaak met een korreltje zout hoor, ze lijken steeds vaker gewoon maar bedacht te zijn, het blijft interessant om over te filosoferen.

Bij dit soort voorbeelden denk ik altijd aan de boeken van Stephen Covey. Specifiek aan dat je je moet voorstellen dat je op je sterfbed ligt en waar je dan met plezier en trots op terugkijkt in je leven.

Dat is echt niet dat je je hele leven zuinig hebt geleefd om een enorme spaarrekening te hebben, zoals deze vrouw. Wat een ellendig leven zeg.

Wat wel belangrijk is zijn uiteraard dingen als je relatie, je kinderen, de doelen die je hebt bereikt en de herinneringen aan de mooie momenten, zoals die keer dat je veel te veel geld hebt uitgegeven aan een veel te duur restaurant... maar wel een heel gezellige avond hebt gehad!
pi_207521628
quote:
1s.gif Op donderdag 12 januari 2023 08:32 schreef zatoichi het volgende:

[..]
Haha, al neem ik dit soort artikelen vaak met een korreltje zout hoor, ze lijken steeds vaker gewoon maar bedacht te zijn, het blijft interessant om over te filosoferen.

Bij dit soort voorbeelden denk ik altijd aan de boeken van Stephen Covey. Specifiek aan dat je je moet voorstellen dat je op je sterfbed ligt en waar je dan met plezier en trots op terugkijkt in je leven.

Dat is echt niet dat je je hele leven zuinig hebt geleefd om een enorme spaarrekening te hebben, zoals deze vrouw. Wat een ellendig leven zeg.

Wat wel belangrijk is zijn uiteraard dingen als je relatie, je kinderen, de doelen die je hebt bereikt en de herinneringen aan de mooie momenten, zoals die keer dat je veel te veel geld hebt uitgegeven aan een veel te duur restaurant... maar wel een heel gezellige avond hebt gehad!
Niet alleen dat. Financieel coördinator. Ik weet niet wat die coördineert maar 20 euro per maand aan boodschappen, dan is het zeker de partner die toiletpapier en wasmiddelen mag kopen.

Reizen is schijnbaar echt alleen in het weekend als het maar 25 euro kost. Vergeten we belastingen. Is er wederom geen vakantie inbegrepen terwijl alleen vliegvakanties ontkent worden.

Ja ik spaar ook heel veel als ik kosten waarvan ik weet dat ze er aan komen ga negeren. Manoman
  Moderator / Redactie Sport donderdag 12 januari 2023 @ 08:55:10 #67
92686 crew  borisz
Keurmeester
pi_207521748
De eerste werkende jaren hou je nog een studentenleven aan qua kroegbezoek. Al werd dat meer restaurantbezoek. In mijn eerste werkende jaren was het bijna iedere week wel uit eten (of 2x).
Nu is het in 2x maanden 1x een daghap en of 3x biertjes.
Daar hou ik nu wel geld aan over. Spijt wil ik het zeker niet noemen. Gewoon andere levensfase. :)

Eind vd maand weer eens goed uiteten.
winnaar wielerprono 2007 :) Last.FM
pi_207521750
quote:
1s.gif Op donderdag 12 januari 2023 08:32 schreef zatoichi het volgende:
Haha, al neem ik dit soort artikelen vaak met een korreltje zout hoor, ze lijken steeds vaker gewoon maar bedacht te zijn, het blijft interessant om over te filosoferen.
ik vermoed eerder dat er bepaalde informatie weggelaten is... deze persoon komt op mij over als iemand die eigenlijk helemaal geen zicht of controle op zijn financiele situatie heeft, en kennelijk ook qua sociaal leven een heel beperkt leven voert (ook aangeeft zich geen zorgen over zijn uiterlijk te maken omdat hij enkel thuiswerkt en ook verder niet echt een sociaal leven lijkt te hebben).

IK vermoed eerder dat het iemand met een handicap en/of ontwikkelingsstoornis is die een soort van 'zelfstandig' woont, maar praktisch volledig begeleid wordt, mogelijk door de ouders (in het artikel staat ook iets dat 'hijw el eens groenten uit de moestuin van zn ouders krijgt', maar als dat af-en-toe is verklaart het nog steeds niet dat iemand van 20 euro per maand zou kunnen leven).

Mijn vrouw werkt in de gehandicapten-begeleiding en soms beklaagd ze zich ook over de "inclusie-hype", een veelal vanuit managementslagen gepromoot idee dat 'gehandicapte personen volledig gelijkwaardig geintegreerd kunnen worden in de maatschappij en alles gelijk zouden kunnen doen als niet-gehandicapten..
volgens mij vrouw is dat in een relatief groot aantal gevalen gewoon een leugen, en wordt dan een 'toneelstukje'opgevoerd waar nét gedaan wordt alsof die gehandicapten zo zelfstandig zijn en alles zelf kunnen besluiten, maar omdat die prsonen dat eigenlijk niet kunnen doen anderen nog steeds dat voor hen, enkel de gehandicapte wordt dan 'wijsgemaakt'dat hij helemal alles zelf doet...

Zoiets zou ook in dit geval een verklaring kunnen zijn, de persoon in dit artikel leeft mogelijk in een schijn-zelfstandigheid, maar kan verder niet werkelijk zelf beslissingen nemen over zijn uitgaves en lijkt ook verder geen echt 'gevoel'over financieen te hebben, en dus doen anderen zijn inkopen voor hem (misschien ook voor zijn partner) waarbij hij hooguit het 'gevoel'heeft dat zelf te doen.
"Whatever you feel like: Life’s not one color, nor are you my only reader" - Ausonius, Epigrammata 25
  donderdag 12 januari 2023 @ 08:59:35 #69
478185 PiyeReloaded
Still the king of Kush
pi_207521785
Geld is alleen vrijheid als je jezelf toestaat het uit te geven. Anders is het juist een keten. Het kan een heel fijn gevoel zijn om de inhoud van je bankrekening te zien groeien, maar daarmee kan het ook weer een eigen verslaving met nadelige gevolgen worden. Als je boos gaat worden op jezelf iedere keer dat je wat uitgeeft dat niet hoogstnoodzakelijk is (en zelfs om geld dat je vroeger uitgegeven hebt), ben je in mijn optiek juist je leven aan het schaden.
pi_207521813
quote:
0s.gif Op donderdag 12 januari 2023 08:55 schreef RM-rf het volgende:

[..]
ik vermoed eerder dat er bepaalde informatie weggelaten is... deze persoon komt op mij over als iemand die eigenlijk helemaal geen zicht of controle op zijn financiele situatie heeft, en kennelijk ook qua sociaal leven een heel beperkt leven voert (ook aangeeft zich geen zorgen over zijn uiterlijk te maken omdat hij enkel thuiswerkt en ook verder niet echt een sociaal leven lijkt te hebben).

IK vermoed eerder dat het iemand met een handicap en/of ontwikkelingsstoornis is die een soort van 'zelfstandig' woont, maar praktisch volledig begeleid wordt, mogelijk door de ouders (in het artikel staat ook iets dat 'hijw el eens groenten uit de moestuin van zn ouders krijgt', maar als dat af-en-toe is verklaart het nog steeds niet dat iemand van 20 euro per maand zou kunnen leven).

Mijn vrouw werkt in de gehandicapten-begeleiding en soms beklaagd ze zich ook over de "inclusie-hype", een veelal vanuit managementslagen gepromoot idee dat 'gehandicapte personen volledig gelijkwaardig geintegreerd kunnen worden in de maatschappij en alles gelijk zouden kunnen doen als niet-gehandicapten..
volgens mij vrouw is dat in een relatief groot aantal gevalen gewoon een leugen, en wordt dan een 'toneelstukje'opgevoerd waar nét gedaan wordt alsof die gehandicapten zo zelfstandig zijn en alles zelf kunnen besluiten, maar omdat die prsonen dat eigenlijk niet kunnen doen anderen nog steeds dat voor hen, enkel de gehandicapte wordt dan 'wijsgemaakt'dat hij helemal alles zelf doet...

Zoiets zou ook in dit geval een verklaring kunnen zijn, de persoon in dit artikel leeft mogelijk in een schijn-zelfstandigheid, maar kan verder niet werkelijk zelf beslissingen nemen over zijn uitgaves en lijkt ook verder geen echt 'gevoel'over financieen te hebben, en dus doen anderen zijn inkopen voor hem (misschien ook voor zijn partner) waarbij hij hooguit het 'gevoel'heeft dat zelf te doen.
Werk: financieel coördinator
pi_207521843
quote:
0s.gif Op donderdag 12 januari 2023 09:02 schreef investeerdertje het volgende:

[..]
Werk: financieel coördinator
ja en?

bepaalde mensen met handicaps (zeker specifieke ontwikkelingstoornissen, aan autisme gerelateerde aandoeningen) kunnen bepaalde (zeker repetitieve) werkzaamheden an sich wel doen.
Bij de benaming van een beroep als 'coördinator''kun je allang niet vertrouwen dat dit ook een leidinggevende functie is

het salaris dat hij krijgt (netto 2300 netto zal rond de 2800 bruto zijn) is voor een financieel medewerker eerder aan de lage kant. Hij heeft verder wel een studieschuld, maar ook dat sluit allerminst uit dat hij bv een MBO opleiding op de lagere niveau's kon volgen (bepaalde personen kunnen zelfs een hogere oplieidng volgen, maar zijn nog steeds niet echt tot een zelfstandig leven in staat)

[ Bericht 20% gewijzigd door RM-rf op 12-01-2023 09:27:48 ]
"Whatever you feel like: Life’s not one color, nor are you my only reader" - Ausonius, Epigrammata 25
pi_207521901
quote:
0s.gif Op donderdag 12 januari 2023 09:05 schreef RM-rf het volgende:

[..]
ja en?

bepaalde mensen met handicaps (zeker specifieke ontwikkelingstoornissen, aan autisme gerelateerde aandoeningen) kunnen bepaalde (zeker repetitieve) werkzaamheden an sich wel doen.
Bij de benaming van een beroep als 'coördinator''kun je allang niet vertrouwen dat dit ook een leidinggevende functie is
Ik heb het ook niet perse over leidinggevend.

Maar iemand met dat werk zou zeker zijn eigen financiën moeten kunnen.

Ik denk eerder dat dit de standaard eind 20 begin 30'er is die thuis nooit over geld hoorde. Die op school ook niets er over leerde voor thuis en dus ook helemaal geen overzicht heeft thuis.

Het niet om je uiterlijk geven zie ik dan weer niet als een stoornis, doe ik evenmin. Maar kom daarentegen wel buiten ;)
pi_207522065
quote:
0s.gif Op donderdag 12 januari 2023 09:12 schreef investeerdertje het volgende:
Maar iemand met dat werk zou zeker zijn eigen financiën moeten kunnen.
van wat hij aangeeft kan hij dat gewoon niet ...
hij geeft helemaal niks uit aan verzorging en praktisch niks aan consumptie (20 euro per maand dat is 50 cent per dag aan _alle_ consumptieuitgaven).
alles leuk en aardig, maar ook als je dan gebruik maakt van aanbiedingen of MHD-deals kun je niet leven van enkel 20 euro per maand...

zoiets als dat hij nog alle kleding draagt die zijn ouders voor hem gekocht hebben 'sinds hij uitgegroeid is (met 31 jar zal dat zo'n bijna 15 jaar oude kleding zijn) en zijn kast daarmee volhangt geeft me wel een beetje een indruk van een enigszins typisch persoon met een ontwikkelingsstoornis die niet echt zelfstandig kan leven (en bv ook zelf geen kleding kan inkopen)

de conclusie dat eigenlijk iemand anders voor zijn inkopen zorgt staat indirekt ook wel een beetje verhuld in het artikel, maar wordt een beetje eufemistisch opgesteld ("Daarnaast hebben mijn ouders een eigen moestuin waar ik vaak wat van meekrijg.").
ik zie genoeg gronden om zeer overtuigend te stellen dat iemand hem 'helpt' rond te komen in zijn leven (en zijn vriendin ook, waarmee hij samenwoont maar kennelijk de financieen verder gescheiden zijn)... maar hijzelf gewoon geestelijk dat niet helemaal voor zichzelf kan doen, al woont hij in naam idd zelfstandig (en samen met zn vriendin).
"Whatever you feel like: Life’s not one color, nor are you my only reader" - Ausonius, Epigrammata 25
pi_207522858
Het heeft sowieso geen zin om te blijven malen over geld die je vroeger over de balk hebt gegooid.

Het heeft er ook aan bijgedragen dat je nu bent wie je bent.
Je bent nu afgevallen en je hebt er je lessen uit geleerd. Zie het als leergeld.

Anders had je nu die lessen niet geleerd en op dit moment wellicht nog meer geld over de balk gegooid.

Als ik jou was zou ik me niet meer druk maken over het verleden en je richten op de toekomst.
pi_207529647
quote:
0s.gif Op donderdag 12 januari 2023 09:32 schreef RM-rf het volgende:

[..]
van wat hij aangeeft kan hij dat gewoon niet ...
hij geeft helemaal niks uit aan verzorging en praktisch niks aan consumptie (20 euro per maand dat is 50 cent per dag aan _alle_ consumptieuitgaven).
alles leuk en aardig, maar ook als je dan gebruik maakt van aanbiedingen of MHD-deals kun je niet leven van enkel 20 euro per maand...

zoiets als dat hij nog alle kleding draagt die zijn ouders voor hem gekocht hebben 'sinds hij uitgegroeid is (met 31 jar zal dat zo'n bijna 15 jaar oude kleding zijn) en zijn kast daarmee volhangt geeft me wel een beetje een indruk van een enigszins typisch persoon met een ontwikkelingsstoornis die niet echt zelfstandig kan leven (en bv ook zelf geen kleding kan inkopen)

de conclusie dat eigenlijk iemand anders voor zijn inkopen zorgt staat indirekt ook wel een beetje verhuld in het artikel, maar wordt een beetje eufemistisch opgesteld ("Daarnaast hebben mijn ouders een eigen moestuin waar ik vaak wat van meekrijg.").
ik zie genoeg gronden om zeer overtuigend te stellen dat iemand hem 'helpt' rond te komen in zijn leven (en zijn vriendin ook, waarmee hij samenwoont maar kennelijk de financieen verder gescheiden zijn)... maar hijzelf gewoon geestelijk dat niet helemaal voor zichzelf kan doen, al woont hij in naam idd zelfstandig (en samen met zn vriendin).
Dat hij de tandpasta van zijn vriendin gebruikt, oh zeker. Schreef ik hierboven ook al. Maar ik heb ook truien van 15 jaar geleden. Ze zijn heel. Ze passen. Tja sorry man.

Ook ik krijg voedsel van mijn ouders. Bakken met groenten. Kilos, zoveel dat ik het zelf ook vaak nog weg moet knikkeren. Maarja, wat wil je, een moestuin maakt al snel dat je veel te veel hebt. En dan hebben ze er twee.

Prima wat je vind, maar om hem nou gelijk stoornissen aan te meten. Ik vrees echt dat je onderschat hoe weinig mensen hun uitgaven echt kennen.

Maar ik denk dat ik zo maar een pgb'er moet gaan zoeken haha
pi_207531494
Ik heb eerder juist het omgekeerde. Vanwege een turbulente carriere heb ik vrij lang een veel te strak financieel beleid gevoerd aangezien ik in theorie nooit kon uitsluiten dat ik lang zonder werk zou komen te zitten. Daardoor had ik een streven om 30% van m´n inkomen te kunnen sparen dat in geval van WW dus 0% zou zijn. In de praktijk steeg mijn inkomen juist hard vanwege mijn toegenomen marktwaarde, maar vanwege de onzekerheid heb ik nooit mijn levensstandaard verhoogd.

Totdat ik besloot dat ik eens wat meer moest gaan genieten van het leven. Ik heb toen zelf financieel beleid voor mezelf uitgeschreven om gezonde buffers te berekenen en welke financiële keuzes ik in welke situaties moest maken. Ik heb toen 2 buffers gemaakt, een om de eerste 6 maanden WW te kunnen aanvullen plus een opleidingsbudget van ongeveer een maandsalaris en een om het vervolgtraject van de WW plus PAWW te kunnen uitzingen bij hetzelfde inkomensniveau. Maar in de praktijk heeft een transitie me nooit meer dan 1/6e maandsalaris gekost, gemiddeld ben ik 2 maanden werkloos (heel opmerkelijk het is echt elke keer 2 maanden), de eerste maand is je inkomen namelijk 108% van je eerdere inkomen (75% plus 33% transitievergoeding) en de 2e maand 75%, middel je dat uit kom je uit op ong 17% kosten.

Ik ben ook ooit eens op vakantie geweest voor 1100,-. Dat was veel meer dan ik normaal uitgeef aan vakantie en ik vind het nog steeds m'n leukste vakantie ooit.
pi_207533818
quote:
0s.gif Op donderdag 12 januari 2023 09:32 schreef RM-rf het volgende:

[..]
van wat hij aangeeft kan hij dat gewoon niet ...
hij geeft helemaal niks uit aan verzorging en praktisch niks aan consumptie (20 euro per maand dat is 50 cent per dag aan _alle_ consumptieuitgaven).
alles leuk en aardig, maar ook als je dan gebruik maakt van aanbiedingen of MHD-deals kun je niet leven van enkel 20 euro per maand...
lukt hier ook wel, ga ook gem 3 keer per week dumpsterdiven en met de opbrengst maken we iedere keer weer het hele studentenhuis blij. Niet normaal wat er allemaal aan goed eten wordt verspild!
pi_207540165
quote:
Waar vind je anno 2023 een huurwoning voor ¤350 inclusief gas/water/licht (en zo te zien ook internet)? :o

Geen aansprakelijkheidsverzekering, geen telefoonabonnement, geen potje voor onvoorziene kosten en reparaties, en als je voor ¤25 p/m met het OV gaat kan je eigenlijk net zo goed fietsen.

quote:
0s.gif Op donderdag 12 januari 2023 09:32 schreef RM-rf het volgende:
de conclusie dat eigenlijk iemand anders voor zijn inkopen zorgt staat indirekt ook wel een beetje verhuld in het artikel, maar wordt een beetje eufemistisch opgesteld ("Daarnaast hebben mijn ouders een eigen moestuin waar ik vaak wat van meekrijg.").
ik zie genoeg gronden om zeer overtuigend te stellen dat iemand hem 'helpt' rond te komen in zijn leven (en zijn vriendin ook, waarmee hij samenwoont maar kennelijk de financieen verder gescheiden zijn)... maar hijzelf gewoon geestelijk dat niet helemaal voor zichzelf kan doen, al woont hij in naam idd zelfstandig (en samen met zn vriendin).
Weet niet of ik het zou hard zou willen stellen maar:
quote:
Oh, en ik doe ook aan dumpsterdiven. Niet zo zeer om geld te besparen, maar omdat ik echt boos wordt als ik denk aan de wereldwijde voedselverspilling. Al die mooie producten die aan het eind van de dag weggegooid worden, maar nog prima houdbaar zijn. Dat gaat er bij mij niet in. Ik doe er dan ook mijn best voor om zo gezond mogelijk te leven
Klinkt niet helemaal OK nee, dumpsterdiven is prima voor meubels en spulletjes maar dit is een vuilnisbaketer.
nielsgeode schreef het volgende:
Prachtig om te zien hoe mensen niet gehinderd door gebrek aan kennis precies denken te weten hoe het zit en daarbij de keiharde ongefundeerde conclusies ook zeer duidelijk op het forum plempen.
pi_207540200
quote:
11s.gif Op vrijdag 13 januari 2023 13:59 schreef eudaemonia het volgende:

[..]
Waar vind je anno 2023 een huurwoning voor ¤350 inclusief gas/water/licht (en zo te zien ook internet)? :o

Geen aansprakelijkheidsverzekering, geen telefoonabonnement, geen potje voor onvoorziene kosten en reparaties, en als je voor ¤25 p/m met het OV gaat kan je eigenlijk net zo goed fietsen.
[..]
Weet niet of ik het zou hard zou willen stellen maar:
[..]
Klinkt niet helemaal OK nee, dumpsterdiven is prima voor meubels en spulletjes maar dit is een vuilnisbaketer.
De helft van ¤700,- hè.
Vakman pur sang
pi_207540204
Er zijn wel dingen van vroeger waarvan ik het jammer vind dat ze zo gelopen zijn, maar spijt vanwege financiële uitgaven heb ik dan weer totaal niet. Zou zelfs willen dat ik wat minder gereserveerd was met uitgeven en iets uitbundiger ging leven :P
nielsgeode schreef het volgende:
Prachtig om te zien hoe mensen niet gehinderd door gebrek aan kennis precies denken te weten hoe het zit en daarbij de keiharde ongefundeerde conclusies ook zeer duidelijk op het forum plempen.
pi_207540216
quote:
1s.gif Op vrijdag 13 januari 2023 14:02 schreef Lospedrosa het volgende:

[..]
De helft van ¤700,- hè.
Ohja 8)7

Nog steeds erg weinig tbh.
nielsgeode schreef het volgende:
Prachtig om te zien hoe mensen niet gehinderd door gebrek aan kennis precies denken te weten hoe het zit en daarbij de keiharde ongefundeerde conclusies ook zeer duidelijk op het forum plempen.
pi_207540239
quote:
0s.gif Op vrijdag 13 januari 2023 14:04 schreef eudaemonia het volgende:

[..]
Ohja 8)7

Nog steeds erg weinig tbh.
Tis wel een totale kniepzak Incl uit de vuilnisbak vreten :')
Vakman pur sang
pi_207540680
quote:
11s.gif Op vrijdag 13 januari 2023 13:59 schreef eudaemonia het volgende:

[..]
Klinkt niet helemaal OK nee, dumpsterdiven is prima voor meubels en spulletjes maar dit is een vuilnisbaketer.
Niets vies aan hoor, veruit het meeste wat ik eruit haal zit in plastic verpakt en anders gewoon wassen/schillen
pi_207540700
quote:
0s.gif Op vrijdag 13 januari 2023 14:46 schreef tong8001 het volgende:

[..]
Niets vies aan hoor, veruit het meeste wat ik eruit haal zit in plastic verpakt en anders gewoon wassen/schillen
Als je eten uit de vuilnisbak graait, ben je gewoon een zwerie
I wanna go back with a club and attack
I wanna take to my guns and break you
pi_207540733
quote:
10s.gif Op vrijdag 13 januari 2023 14:47 schreef Solotovski het volgende:

[..]
Als je eten uit de vuilnisbak graait, ben je gewoon een zwerie
Tja, ben een arme student die eenmaal erg begaan is met het lot van de aarde
pi_207540830
quote:
0s.gif Op vrijdag 13 januari 2023 14:46 schreef tong8001 het volgende:

[..]
Niets vies aan hoor, veruit het meeste wat ik eruit haal zit in plastic verpakt en anders gewoon wassen/schillen
Alsof mevrouw kosten gaat maken om iets af te spoelen :{w
nielsgeode schreef het volgende:
Prachtig om te zien hoe mensen niet gehinderd door gebrek aan kennis precies denken te weten hoe het zit en daarbij de keiharde ongefundeerde conclusies ook zeer duidelijk op het forum plempen.
pi_207541002
quote:
0s.gif Op donderdag 12 januari 2023 20:34 schreef Daboman het volgende:
Ik heb eerder juist het omgekeerde. Vanwege een turbulente carriere heb ik vrij lang een veel te strak financieel beleid gevoerd aangezien ik in theorie nooit kon uitsluiten dat ik lang zonder werk zou komen te zitten. Daardoor had ik een streven om 30% van m´n inkomen te kunnen sparen dat in geval van WW dus 0% zou zijn. In de praktijk steeg mijn inkomen juist hard vanwege mijn toegenomen marktwaarde, maar vanwege de onzekerheid heb ik nooit mijn levensstandaard verhoogd.

Totdat ik besloot dat ik eens wat meer moest gaan genieten van het leven. Ik heb toen zelf financieel beleid voor mezelf uitgeschreven om gezonde buffers te berekenen en welke financiële keuzes ik in welke situaties moest maken. Ik heb toen 2 buffers gemaakt, een om de eerste 6 maanden WW te kunnen aanvullen plus een opleidingsbudget van ongeveer een maandsalaris en een om het vervolgtraject van de WW plus PAWW te kunnen uitzingen bij hetzelfde inkomensniveau. Maar in de praktijk heeft een transitie me nooit meer dan 1/6e maandsalaris gekost, gemiddeld ben ik 2 maanden werkloos (heel opmerkelijk het is echt elke keer 2 maanden), de eerste maand is je inkomen namelijk 108% van je eerdere inkomen (75% plus 33% transitievergoeding) en de 2e maand 75%, middel je dat uit kom je uit op ong 17% kosten.

Ik ben ook ooit eens op vakantie geweest voor 1100,-. Dat was veel meer dan ik normaal uitgeef aan vakantie en ik vind het nog steeds m'n leukste vakantie ooit.
Zou proberen lekker weer zo'n vakantie te doen dit jaar !
pi_207541172
quote:
0s.gif Op vrijdag 13 januari 2023 14:50 schreef tong8001 het volgende:

[..]
Tja, ben een arme student die eenmaal erg begaan is met het lot van de aarde
Maar dat is het precies. Pure armoe als je uit een vuilnisbak moet eten. Kijk ik ben ook echt tegen voedselverspilling; maar daar zijn echt wel andere dingen voor te bedenken dan voedsel moeten weggooien (het feit dat die dumpsters vol zitten moet je voorkomen).

Ik eet prima iets wat die dag over de datum gaat, en vries veel in, eet een tweede keer van restjes etc. Maar de grens ligt echt bij het uit de vuilnisbak halen van voedsel. Het is treurig dat sommige mensen dat moeten doen; bijna mensonerend. Net als die armoe dat mensen tegenwoordig in een huis van 15 graden zitten omdat ze de energierekening niet kunnen betalen; ook pure armoe.

Daar leef je je leven toch niet voor?
pi_207542374
quote:
0s.gif Op vrijdag 13 januari 2023 15:25 schreef zatoichi het volgende:

[..]
Maar dat is het precies. Pure armoe als je uit een vuilnisbak moet eten. Kijk ik ben ook echt tegen voedselverspilling; maar daar zijn echt wel andere dingen voor te bedenken dan voedsel moeten weggooien (het feit dat die dumpsters vol zitten moet je voorkomen).

Ik eet prima iets wat die dag over de datum gaat, en vries veel in, eet een tweede keer van restjes etc. Maar de grens ligt echt bij het uit de vuilnisbak halen van voedsel. Het is treurig dat sommige mensen dat moeten doen; bijna mensonerend. Net als die armoe dat mensen tegenwoordig in een huis van 15 graden zitten omdat ze de energierekening niet kunnen betalen; ook pure armoe.

Daar leef je je leven toch niet voor?
Armoe of niet, er zijn ook mensen hier in huis met een goede baan die er net zo goed van genieten. Zolang er zoveel onnodig wordt weggegooid, blijf ik hiermee doorgaan.
En 15 graden is met sloffen en dikke trui prima uit te houden, kwestie van wennen :)
pi_207544139
Niet herkenbaar. Heb altijd flink kunnen sparen en als student gaf ik ook niet te veel uit. Ik deed wel veel leuke dingen hoor en vaak lunchen of iets buiten de deur, maar nooit echt duur. En nu ik werk spaar ik lekker door, gelukkig red ik het prima. Het doel is om in de toekomst (nouja deels) een koophuis ermee te betalen, dus het staat niet geheel nutteloos te wezen op de bank.
pi_207545724
Wat betreft investeren voor een leuk pensioen later kan je wel beter zo vroeg mogelijk beginnen i.v.m. het rente op rente effect, anders moet je uiteindelijk veel meer geld erin stoppen om op hetzelfde resultaat uit te komen.

Dat is m.i. een goede reden om ook in je jongere jaren een beetje op de centen te letten, zolang je maar niet een complete vrek wordt die ook niets wil betalen aan plezier maken (uit eten en naar de kroeg bijvoorbeeld). Minder vaak ongezonde shit bestellen levert meer op zonder er veel levensgeluk voor in te leveren (netto denk ik dat je gelukkiger wordt als je een beetje gezond blijft), daar heb ik wel spijt van dat ik dat zo vaak heb gedaan, ik schrik me rot van de hoeveelheid bestelbevestigingen als ik in mijn mailbox zoek naar "thuisbezorgd" :')

Jaarlijks duizenden euro's aan elektronica en vakanties uitgeven vind ik geen probleem, daar geniet ik elke dag van.

Wat een kleine buffers zie ik het en der langskomen, ik heb ongeveer een netto jaarsalaris waar ik op elk moment bij kan... ik zou niet lekker slapen als ik na 1 of twee maanden al in de problemen zou komen als mijn inkomen wegvalt om wat voor reden dan ook, dat is me te weinig bestaanszekerheid.
pi_207550012
quote:
1s.gif Op vrijdag 13 januari 2023 21:08 schreef Fleischmeister het volgende:
Wat een kleine buffers zie ik het en der langskomen, ik heb ongeveer een netto jaarsalaris waar ik op elk moment bij kan... ik zou niet lekker slapen als ik na 1 of twee maanden al in de problemen zou komen als mijn inkomen wegvalt om wat voor reden dan ook, dat is me te weinig bestaanszekerheid.
Tja het hangt ook nogal van de situatie af hè. Ik heb een vaste baan dus als ik wordt ontslagen krijg ik ww en hoef ik maar 30 procent aan te vullen.

Zelfde geldt overigens voor pensioen. Ik bouw een enorm goed pensioen op en heb uitgerekend dat ik echt niet extra nodig ga hebben. Ja wellicht om vroeger te stoppen met werken...
  zaterdag 14 januari 2023 @ 11:59:20 #93
342493 MissionPhailed
EU = Mission Phailed?
pi_207551856
quote:
0s.gif Op donderdag 12 januari 2023 20:34 schreef Daboman het volgende:
Ik heb eerder juist het omgekeerde. Vanwege een turbulente carriere heb ik vrij lang een veel te strak financieel beleid gevoerd aangezien ik in theorie nooit kon uitsluiten dat ik lang zonder werk zou komen te zitten. Daardoor had ik een streven om 30% van m´n inkomen te kunnen sparen dat in geval van WW dus 0% zou zijn. In de praktijk steeg mijn inkomen juist hard vanwege mijn toegenomen marktwaarde, maar vanwege de onzekerheid heb ik nooit mijn levensstandaard verhoogd.

Totdat ik besloot dat ik eens wat meer moest gaan genieten van het leven. Ik heb toen zelf financieel beleid voor mezelf uitgeschreven om gezonde buffers te berekenen en welke financiële keuzes ik in welke situaties moest maken. Ik heb toen 2 buffers gemaakt, een om de eerste 6 maanden WW te kunnen aanvullen plus een opleidingsbudget van ongeveer een maandsalaris en een om het vervolgtraject van de WW plus PAWW te kunnen uitzingen bij hetzelfde inkomensniveau. Maar in de praktijk heeft een transitie me nooit meer dan 1/6e maandsalaris gekost, gemiddeld ben ik 2 maanden werkloos (heel opmerkelijk het is echt elke keer 2 maanden), de eerste maand is je inkomen namelijk 108% van je eerdere inkomen (75% plus 33% transitievergoeding) en de 2e maand 75%, middel je dat uit kom je uit op ong 17% kosten.

Ik ben ook ooit eens op vakantie geweest voor 1100,-. Dat was veel meer dan ik normaal uitgeef aan vakantie en ik vind het nog steeds m'n leukste vakantie ooit.
Hier hetzelfde verhaal; in de jaren 2011-2016 was het voor mij niet best op werkgebied met veel tijdelijke (deeltijd) uitzendwerk, afgewisseld met perioden van werkloosheid. Het inkomen was hierdoor laag en mijn uitgavenpatroon stelde ik hierop in. Goedkope sociale huurwoning + zorg en huurtoeslagen kwamen in die situatie wel heel goed uit.

Vanaf 2017 werd het werk structureler en vanaf 2021 zelfs een vast contract met een veel hoger inkomen, maar het uitgavenpatroon van de eerdere magere jaren is nog hardnekkig en lifestyle inflation speelt bij mij nauwelijks een rol.

Inhakend op de OP zou ik willen zeggen dat ik juist enigszins spijt heb van te zuinig leven in de afgelopen jaren. Morgen is voor niemand een garantie en dood heb je natuurlijk niks aan geld.
pi_207598594
Poe, als ik al dat geld wat ik vroeger verbrast heb aan onzinnige dingen, nu op een rekening zou hebben, zou ik een rijk man zijn.

Maar niet gelukkig echter. Ik heb zoveel mooie herinneringen aan dat geld 'verbrassen' dat ik daar soms met weemoed aan terugdenk. Veel geld hebben is uiteraard fijn, maar als je daardoor niet leeft of geleefd hebt, vind ik dat je toch echt iets mist. En leven, ondanks dat al dat geld opgegaan is aan vinyl, drank, drugs, festivals, reizen en weet ik veel wat nog meer, heb ik tot het maximale gedaan. _O_

Vroeger maakte je nou eenmaal andere - soms wat onverstandigere - keuzes die je nu als volwassene niet meer zou doen. Dat je daarvan spijt hebt, vind ik eigenlijk gewoon zonde, zeker als je dat geld nu eigenlijk niet nodig hebt (als je niet in de schulden zit bijv.). Toen was toen, nu is nu.
pi_207598927
Vroeg begonnen met werken, en snel een huisje gekocht (22) geen hoge hypotheek maar moest nog wel veel aan gebeuren..dus kon zelf beetje bepalen wat meer sparen of leuke dingen....

En nu pluk ik daar misschien beetje de vruchten van,...hypo ook nog eens van 4.7 naar 1.7, liep af 2 jaar terug..dus nu helemaal lekker _O_ _O_ _O_ _O_ _O_ :B :B :B :B :B :B :B :B
Ik zwaai naar dieren.
pi_207604976
Vroeger(35jr geleden) tot nu lekker veel verbrast,geen moment spijt van,heb m'n eigen studie bekostigd,heel veel gereisd,div appartementen in het buitenland aangeschaft(en verhuurd,nog steeds)altijd betaalde knappe auto s gehad,heb diverse medemensen(vr en kennissen) voor hun 60e,soms nog voor hun 40e zien gaan,gewoon lekker doen waar je plezier aan beleefd,je leeft immers maar een keer.
  Moderator dinsdag 17 januari 2023 @ 22:03:13 #97
72712 crew  Rene
Dabadee dabadaa
pi_207605418
quote:
0s.gif Op dinsdag 17 januari 2023 14:38 schreef Geerd het volgende:
Vroeg begonnen met werken, en snel een huisje gekocht (22) geen hoge hypotheek maar moest nog wel veel aan gebeuren..dus kon zelf beetje bepalen wat meer sparen of leuke dingen....

En nu pluk ik daar misschien beetje de vruchten van,...hypo ook nog eens van 4.7 naar 1.7, liep af 2 jaar terug..dus nu helemaal lekker _O_ _O_ _O_ _O_ _O_ :B :B :B :B :B :B :B :B
Ook een koophuis op mijn 23e gekocht. Soms denk ik iets te missen uit die vroege 20'er jaren. Maar ik loop nu twee rondes voor op mijn leeftijdsgenoten. Dat voelt wel enorm comfortabel :s) !
 | ❤ | Triquester... | ツ Met een accént aigu
pi_207614065
quote:
1s.gif Op donderdag 12 januari 2023 19:17 schreef investeerdertje het volgende:

[..]
Dat hij de tandpasta van zijn vriendin gebruikt, oh zeker. Schreef ik hierboven ook al. Maar ik heb ook truien van 15 jaar geleden. Ze zijn heel. Ze passen. Tja sorry man.
Niets mis mee. Heel en schoon en niet op uitgekeken is prima om door te dragen. Beter voor je portemonnee en beter voor het milieu. Kwalitatief waarschijnlijk beter en ooit duurder in aanschaf, maar per saldo goedkoper. Geldt niet alleen voor kleding, overigens.

quote:
Prima wat je vind, maar om hem nou gelijk stoornissen aan te meten. Ik vrees echt dat je onderschat hoe weinig mensen hun uitgaven echt kennen.
Ik ben jaren geleden eens gaan bijhouden wanneer ik een nieuwe deo/shampoo/gel/enz aanbrak. Na een tijdje had ik best een goed beeld hoe lang ik met een eenheid doe. Bleek zomaar dat ik met de voorraadkast nog jaren vooruit kon. Dit soort dingen koop ik namelijk in bulk in de aanbieding, simpelweg omdat je het toch nodig hebt en het om de zoveel weken terugkomt in de folder. Ik heb tandpasta niet geturfd, maar ik schat in dat je in je eentje met tweemaal daags poetsen met een tube (A-merk, 1 euro) weken zo niet maanden doet.
"Met charme kun je je een kwartiertje redden, daarna moet je iets te zeggen hebben."
pi_207614164
quote:
0s.gif Op dinsdag 17 januari 2023 22:03 schreef Rene het volgende:

[..]
Ook een koophuis op mijn 23e gekocht. Soms denk ik iets te missen uit die vroege 20'er jaren. Maar ik loop nu twee rondes voor op mijn leeftijdsgenoten. Dat voelt wel enorm comfortabel :s) !
Pff ik join je club.

Man wat ben ik jaloers op studenten en mensen die zo hun huur op konden zeggen en reizen. De feestjes. Het plezier. Man.

Maarja zo terug kijken heeft geen nut. Maar toch 🤣
  Moderator woensdag 18 januari 2023 @ 17:00:05 #100
72712 crew  Rene
Dabadee dabadaa
pi_207614172
quote:
0s.gif Op woensdag 18 januari 2023 16:58 schreef investeerdertje het volgende:

[..]
Pff ik join je club.

Man wat ben ik jaloers op studenten en mensen die zo hun huur op konden zeggen en reizen. De feestjes. Het plezier. Man.

Maarja zo terug kijken heeft geen nut. Maar toch 🤣
God, een collega van mij gaat 3 maanden naar Zuid-Amerika. En nu een onderhuurder in het appartement. Jelly op-en-top. Kan ook iemand in m'n huis zetten nu, maar dat voelt toch echt heel anders :') !
 | ❤ | Triquester... | ツ Met een accént aigu
pi_207619400
quote:
0s.gif Op woensdag 18 januari 2023 16:58 schreef investeerdertje het volgende:

[..]
Pff ik join je club.

Man wat ben ik jaloers op studenten en mensen die zo hun huur op konden zeggen en reizen. De feestjes. Het plezier. Man.

Maarja zo terug kijken heeft geen nut. Maar toch 🤣
Ik had ook met 24/25 een koopappartement (maximale hypotheek op 1 inkomen, wist ik veel :+) maar dat weerhield me er niet van om veel te reizen enzo, appartement kostte geloof ik 800 netto per maand hypotheek wat m'n vriendin en ik betaalden.

Hebben dat appartement ook weleens aangeboden op zo'n huizenruil website maar er reageerden alleen van die dikke pensionado's uit Amerika :')

Dat appartement zat niet in de weg, maar (avond) studie wel.
abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
Forum Opties
Forumhop:
Hop naar:
(afkorting, bv 'KLB')