abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
  dinsdag 12 april 2016 @ 14:58:22 #51
45206 Pietverdriet
Ik wou dat ik een ijsbeer was.
pi_161374720
quote:
0s.gif Op dinsdag 12 april 2016 14:41 schreef polderturk het volgende:

[..]

Hij (Robert Spitzer) lijkt er wel verstand van te hebben. In zijn opleidingen komt natuurkunde niet voor. Hij heeft wel wat boeken en artikelen geschreven over het onderwerp. Misschien dat ze hem daarom gevraagd hebben.

Education[edit]

Spitzer received the degree Bachelor of Business Administration, with a focus on Public Accounting and Finance (magna cum laude) from Gonzaga University in 1974. He then received a master's degree in Philosophy from St. Louis University (magna cum laude) in 1978, a Master of Divinity degree from the Gregorian University in Rome (summa cum laude) in 1983, a Master of Theology degree in Scripture from the Weston School, now the Boston College School of Theology and Ministry, in Cambridge, Massachusetts, (summa cum laude) in 1984, and a Doctor of Philosophy from the Catholic University of America in Washington, DC (summa cum laude) in 1988. His dissertation, under Paul Weiss, is entitled A Study of Objectively Real Time.

Books
The Spirit of Leadership: Optimizing Creativity and Change in Organizations (Provo, Utah: Executive Excellence Publishers, June 2000).
Healing the Culture: A Commonsense Philosophy of Happiness, Freedom, and the Life Issues (San Francisco: Ignatius Press, October 2000).
Five Pillars of the Spiritual Life: A Practical Guide for Active People (San Francisco: Ignatius Press, 2008)
New Proofs for the Existence of God: Contributions of Contemporary Physics and Philosophy (Grand Rapids, MI: Eerdmans, 2010)
Ten Universal Principles: A Brief Philosophy of the Life Issues (San Francisco; Ignatius Press, 2010)

Articles
Proofs for the Existence of God Part I: A Metaphysical Argument (International Philosophical Quarterly, Vol 41:2--June 2001) pp 162–186.
Proofs for the Existence of God Part II: (A Cosmological Argument and a Lonerganian Argument) (International Philosophical Quarterly, Vol 41:3--Sept 2001) pp 305–331.
Indications of Creation in Contemporary Big Bang Cosmology. (Philosophy in Science, Vol 10, 2003, pp 35–106.)
Definitions of Real Time and Ultimate Reality (Journal of Ultimate Reality and Meaning, Vol 23:3--Sept 2000) pp 260–276, for which he received the section editors’ award for the best article between 1999–2001
Indications of Creation in Contemporary Astrophysics (Journal of Ultimate Reality and Meaning, Vol 24:3-Sept 2001) pp. 1–50.
Indications of Supernatural Design in Big Bang Cosmology (Journal of Ultimate Reality and Meaning, Vol 27:4) pp 265–287
Getting to the Heart of Ethics (Journal of Business and Professional Ethics, Vol 25:1, Spring 2006)

https://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Spitzer_(priest)
Hij heeft er een mening over, dat kan, mijn tante Trees weet het ook altijd veel beter dan artsen wat er mis is met je als je ziek bent.
In Baden-Badener Badeseen kann man Baden-Badener baden sehen.
  dinsdag 12 april 2016 @ 15:21:05 #52
167383 Molurus
ex-FOK!ker
pi_161375124
quote:
0s.gif Op dinsdag 12 april 2016 14:41 schreef polderturk het volgende:

[..]

Hij (Robert Spitzer) lijkt er wel verstand van te hebben. In zijn opleidingen komt natuurkunde niet voor. Hij heeft wel wat boeken en artikelen geschreven over het onderwerp. Misschien dat ze hem daarom gevraagd hebben.

Education[edit]

Spitzer received the degree Bachelor of Business Administration, with a focus on Public Accounting and Finance (magna cum laude) from Gonzaga University in 1974. He then received a master's degree in Philosophy from St. Louis University (magna cum laude) in 1978, a Master of Divinity degree from the Gregorian University in Rome (summa cum laude) in 1983, a Master of Theology degree in Scripture from the Weston School, now the Boston College School of Theology and Ministry, in Cambridge, Massachusetts, (summa cum laude) in 1984, and a Doctor of Philosophy from the Catholic University of America in Washington, DC (summa cum laude) in 1988. His dissertation, under Paul Weiss, is entitled A Study of Objectively Real Time.

Indrukwekkende CV als het gaat om opleidingen. Helaas zit daar - no offense - geen enkele opleiding bij die ons reden geeft om aan te nemen dat zijn mening over kosmologie meer waard is dan die van de bakker op de hoek, of zie ik dat nu verkeerd?
Niet meer aanwezig in dit forum.
pi_161375289
quote:
0s.gif Op dinsdag 12 april 2016 15:21 schreef Molurus het volgende:

[..]

Indrukwekkende CV als het gaat om opleidingen. Helaas zit daar - no offense - geen enkele opleiding bij die ons reden geeft om aan te nemen dat zijn mening over kosmologie meer waard is dan die van de bakker op de hoek, of zie ik dat nu verkeerd?
Dat zie jij helemaal goed.
pi_161394516
quote:
0s.gif Op dinsdag 12 april 2016 10:04 schreef polderturk het volgende:

[..]

Het is ook niet mijn mening :)

Ik vind het een interessante video. Ze hebben het er ook over dat ze de Big Bang in het klein kunnen nabootsen in de LHC.
Het idee is meer dat de ze de botsingsenergie per deeltje willen nabootsen. Zo'n anderhalf minuut na de oerknal was dit geloof ik gemiddeld circa 10^5 eV. De enkele GeV die de LHC kan produceren vond plaats op een fractie van een microseconde na de oerknal/
  zaterdag 16 april 2016 @ 02:04:00 #55
441090 crystal_meth
has new fav drug
pi_161461834
quote:
0s.gif Op woensdag 6 april 2016 16:32 schreef Haushofer het volgende:

[..]

Klopt. Ik keek gister toevallig een aflevering Cosmos, en wat m'n verbazing schetste was dat Tyson eerst de notie van het waarneembare universum uitlegt, en vervolgens een paar minuten later claimt dat bij de oerknal het hele universum ontstond. Maar bij de oerknal ontstond het waarneembare universum. Het idee dat ruimte en tijd "ontstonden" bij de oerknal is dus in het geval van een oneindig groot universum niet waar: het waarneembare universum bevond zich, wanneer je in de klassieke theorie naar T=0 extrapoleert, in een singulariteit.

Dat is ook de reden waarom ik hier zo'n mierenneuker ben: dit onderwerp is van zichzelf al verwarrend, dus laten we het niet moeilijker maken dan het al is.
Maar is dat geen logische gevolgtrekking uit het cosmologisch principe? Wat voor ons het waarneembaar universum (WU) is, is dat niet voor waarnemers aan de "rand" van ons WU. Hun waarneembaar universum was op t=0 ook een singulariteit, en aangezien beide WU's een deel gemeenschappelijk hebben, moeten de twee singulariteiten samenvallen. En dat kan je herhalen voor waarnemers aan de rand van hun WU etc... Uiteindelijk moet, als je uitgaat van het cosmologisch principe, heel het universum uit dezelfde singulariteit voortkomen.
are we infinite or am I alone
  zaterdag 16 april 2016 @ 03:19:52 #56
441090 crystal_meth
has new fav drug
pi_161462283
quote:
2s.gif Op zondag 10 april 2016 01:49 schreef Pwn_zoon het volgende:
Jammer dat in de OP de link naar deel 1 ontbreekt.
Voor wie het nog wil nalezen:
W&T / Hoe is oerknal theorie geloofwaardiger dan God?

Lees ook eens deze post, over de vraag: what happened before the big bang?

Het mooie is dat er elk jaar nieuwe ontdekkingen worden gedaan in de wetenschap, dus de sluitende verklaring steeds meer vordert.
Zo zijn in de afgelopen 130 jaar al 3 van de 4 natuurkrachten gebundeld geraakt. (https://nl.wikipedia.org/wiki/Theorie_van_alles)
Alleen de zwaartekracht moet nog met het standaardmodel verenigd worden.
Hiervoor wordt er in 2019 een zwaartekrachtgolvendetector gelanceerd in de ruimte.
En vergeet het CERN niet, die pas nog het Higgs-Boson deeltje vond.

De wetenschap bouwt op, over enkele tientallen jaren kan alles verklaard worden.
Een cynicus zou het tegengestelde kunnen beweren. Decennia geleden leek de wetenschap dichter bij een verklaring dan nu. Relativiteitstheorie, big bang, quantumtheorie.. Maar om waarnemingen te verklaren hadden we een nieuw verschijnsel, inflatie, nodig. Waarnemingen klopten weer niet, hadden we nieuwe materie, dark matter, nodig om dat te verklaren. Waarnemingen klopten weeral niet, hopla: dark energy.
What else? Extra dimensies en 10500 onwaarneembare universums, niet dat wetenschappers het eens zijn over het aantal dimensies of het aantal parallelle universums. Of over interpretaties van QM.
Voor elke nieuwe verklaring krijgen we meerdere problemen erbij, zo lijkt het. Is er reden om aan te nemen dat het aantal fundamentele problemen daalt ipv stijgt?
are we infinite or am I alone
pi_161463047
quote:
0s.gif Op zaterdag 16 april 2016 02:04 schreef crystal_meth het volgende:
Uiteindelijk moet, als je uitgaat van het cosmologisch principe, heel het universum uit dezelfde singulariteit voortkomen.
Nee, niet vanuit 1 enkele singulariteit. Die waarnemers die jij noemt hebben hun 'eigen' oerknal gehad, waarvanuit hun waarneembaar universum is ontstaan. Je hebt zo een oneindige verzameling singulariteiten, niet slechts 1.
pi_161463062
quote:
0s.gif Op zaterdag 16 april 2016 03:19 schreef crystal_meth het volgende:
Waarnemingen klopten weer niet, hadden we nieuwe materie, dark matter, nodig om dat te verklaren. Waarnemingen klopten weeral niet, hopla: dark energy.
Als je theorie niet overeenkomt met waarneming, heb je meestal twee opties:

1) Je theorie is onvolledig
2) Je waarneming is onvolledig

De meeste gevallen betreffen, denk ik, punt 2. Daaronder vallen nu ook donkere energie en donkere materie, hoewel we daar ook nog geen goede theoretische onderbouwing voor hebben. Maar denken dat je waarneming onvolledig is, is doodnormaal in de wetenschap. Het is niet zo ad hoc als veel mensen denken. Dat komt denk ik ook omdat in boeken en docu's de nadruk wordt gelegd op die theoretische doorbraken die paradigmaverschuivingen veroorzaakten. Dat zijn de interessante momenten in de wetenschapsgeschiedenis, maar die zijn ook schaars. Meestal blijkt je theorie wel te deugen, maar zie je in je waarneming bepaalde zaken over het hoofd.

Zie b.v. ook

https://www.physicsforums.com/insights/wont-look-new-theory/

waarin dit fenomeen in verband wordt gebracht met crackpots.
  zaterdag 16 april 2016 @ 11:33:21 #59
441090 crystal_meth
has new fav drug
pi_161465221
quote:
0s.gif Op zaterdag 16 april 2016 08:28 schreef Haushofer het volgende:

[..]

Als je theorie niet overeenkomt met waarneming, heb je meestal twee opties:

1) Je theorie is onvolledig
2) Je waarneming is onvolledig

De meeste gevallen betreffen, denk ik, punt 2. Daaronder vallen nu ook donkere energie en donkere materie, hoewel we daar ook nog geen goede theoretische onderbouwing voor hebben. Maar denken dat je waarneming onvolledig is, is doodnormaal in de wetenschap. Het is niet zo ad hoc als veel mensen denken. Dat komt denk ik ook omdat in boeken en docu's de nadruk wordt gelegd op die theoretische doorbraken die paradigmaverschuivingen veroorzaakten. Dat zijn de interessante momenten in de wetenschapsgeschiedenis, maar die zijn ook schaars. Meestal blijkt je theorie wel te deugen, maar zie je in je waarneming bepaalde zaken over het hoofd.

Zie b.v. ook

https://www.physicsforums.com/insights/wont-look-new-theory/

waarin dit fenomeen in verband wordt gebracht met crackpots.
Ik gaf maar aan dat de uitspraak "over enkele tientallen jaren kan alles verklaard worden" in het verleden altijd fout gebleken is. Was het Lord Kelvin niet die iets gelijkaardigs zei, dat haast alles ontdekt was en er slechts twee problemen overbleven? Al bedoelde Kelvin het waarschijnlijk niet zo naief-optimistisch, gezien z'n woordkeuze (obscured by two clouds)...
are we infinite or am I alone
  zaterdag 16 april 2016 @ 11:55:05 #60
158844 Pwn_zoon
Dangerously Divine
pi_161465527
quote:
0s.gif Op zaterdag 16 april 2016 03:19 schreef crystal_meth het volgende:
Voor elke nieuwe verklaring krijgen we meerdere problemen erbij, zo lijkt het. Is er reden om aan te nemen dat het aantal fundamentele problemen daalt ipv stijgt?

Ik gaf maar aan dat de uitspraak "over enkele tientallen jaren kan alles verklaard worden" in het verleden altijd fout gebleken is.
Maar je kan toch niet ontkennen dat er vooruitgang is? We hebben als mensheid toch 3 vd 4 natuurkrachten weten te bundelen in het standaardmodel?
Die laatste komt er ook nog wel bij hoor (vandaar mijn opmerking over die satelliet in 2019 & CERN).
Het komt beetje over alsof je te ongeduldig bent ;)
Allmighty & Allrighty :D!
Op 16-04-2007 22:29 schreef Noodly het volgende:
ik wilde even zeggen dat ik die nickname altijd zo leuk vind :@ _O_
  zaterdag 16 april 2016 @ 12:06:10 #61
158844 Pwn_zoon
Dangerously Divine
pi_161465680
quote:
0s.gif Op zaterdag 16 april 2016 02:04 schreef crystal_meth het volgende:
Uiteindelijk moet, als je uitgaat van het cosmologisch principe, heel het universum uit dezelfde singulariteit voortkomen.
Er zijn al alternatieve theorieėn voor bedacht:
https://en.wikipedia.org/wiki/Fuzzball_%28string_theory%29

Zie verder ook:
quote:
Some theories, such as the theory of loop quantum gravity suggest that singularities may not exist. The idea is that due to quantum gravity effects, there is a minimum distance beyond which the force of gravity no longer continues to increase as the distance between the masses becomes shorter.
Als je je nu afvraagt: "hoe zit het dan met die singulariteit in zwarte gaten"?
Daar staat mogelijk nog een revolutie te wachten :)
Een wetenschapper uit India heeft in 1998 een alternatieve kijk bedacht op het concept zwarte gaten, genaamd ECO (Eternally collapsing object, ook wel eens genoemd: Astroballs).
Het komt er op neer dat echte (lees: mathematische) zwarte gaten niet bestaan, maar het 'eeuwige ballonnen van plasma' zijn simpel gezegd.
quote:
According to Mitra's theory following is what should happen: during continued gravitational collapse of a massive star it must radiate away its entire mass energy in an 'asymptotic' manner, meaning that this process would go on and on indefinitely. At the same time, the radiation emitted by the collapsing star would get trapped by its ever increasing self-gravity. And a stage would be reached when the outward pressure of this trapped radiation would counter-balance the inward pull of gravity arresting the catastrophic collapse before any black hole or 'singularity' would actually form "It is just a dense object, a hot ball of plasma" He nicknamed these as 'Eternally Collapsing Objects' to signify the fact that they would keep shrinking steadily and indefinitely without ever achieving a black hole's infinitely small size.
Ook Stephen Hawking gaf min-of-meer toe dat deze optie mogelijk is:
quote:
Hawking had admitted that a black hole does not gobble up everything as he once theorised but keeps emitting radiation for a long time, exactly what Mitra showed in his paper. Hawking conceded at a 2004 conference in Dublin that 'there is no black hole 'in the absolute sense.'
http://www.natureasia.com(...)1038/nindia.2009.130
In 2014 bevestigde hij dit nogmaals, zonder echter te spreken over ECO's:
http://www.nature.com/new(...)-black-holes-1.14583

Daarna kwam er langzaam steun van andere wetenschappers in 2006:
quote:
A group of American physicists [o.a. R. Schild], motivated by Mitra's work, confirmed in 2006 that the 'black hole candidates' that they observed met the criteria of Mitra's ECOs since they had intense magnetic fields that real black holes are not supposed to have.
Er kwam een aangepaste versie van deze theorie: MECO (Magnetospheric eternally collapsing object)

Een oberservatie van een Quasar in 2006 vormde een mogelijk 1e bewijs:
http://www.spacedaily.com(...)_On_Quasars_999.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Twin_Quasar

In 2015 was er een nieuwe observatie van de NASA, die illustreert dat deze theorie in ieder geval nader onderzoek nodig heeft:
http://www.natureasia.com(...)1038/nindia.2015.156
http://www.ndtv.com/world(...)n-black-hole-1247000

In 2017 komt naar verwachting de 1e 'foto' van het Event Horizon Telescope project.
http://news.discovery.com(...)mysteries-150702.htm
http://www.eventhorizonte(...)eral_relativity.html

[ Bericht 32% gewijzigd door Pwn_zoon op 16-04-2016 13:27:48 ]
Allmighty & Allrighty :D!
Op 16-04-2007 22:29 schreef Noodly het volgende:
ik wilde even zeggen dat ik die nickname altijd zo leuk vind :@ _O_
  zaterdag 16 april 2016 @ 13:28:31 #62
441090 crystal_meth
has new fav drug
pi_161467018
quote:
0s.gif Op zaterdag 16 april 2016 12:06 schreef Pwn_zoon het volgende:

[..]

Er zijn al alternatieve theorieėn voor bedacht:
https://en.wikipedia.org/wiki/Fuzzball_%28string_theory%29

Zie verder ook:
Some theories, such as the theory of loop quantum gravity suggest that singularities may not exist. The idea is that due to quantum gravity effects, there is a minimum distance beyond which the force of gravity no longer continues to increase as the distance between the masses becomes shorter.
Yep, was slechts een spielerei'tje in klassieke theorie, hopend dat de ongeldige overgang naar oneindig niet zou opvallen (dan vallen de singulariteiten niet noodzakelijk samen, een beetje zoals elke waarde in interval [-1,1] een ophopingspunt is voor de rij {sin(n)| n∈ℕ} (met n in radialen) ). Nevermind ;)
are we infinite or am I alone
  zaterdag 16 april 2016 @ 16:21:03 #63
441090 crystal_meth
has new fav drug
pi_161469747
quote:
3s.gif Op zaterdag 16 april 2016 12:06 schreef Pwn_zoon het volgende:
Ook Stephen Hawking gaf min-of-meer toe dat deze optie mogelijk is:
Neem aan dat het "verdampen" van zwarte gaten bedoeld wordt, maar dat is toch niet noodzakelijk een ondersteuning van ECO's?

Het argument voor ECO's is het ontbreken van een accretion disk die de waargenomen straling van "naakte" quasars kan verklaren, als ik het goed begrijp... Dark matter is geen alternatieve verklaring neem ik aan want dat levert geen straling.

Ik zie dat er nog een andere theorie claimt naked quasars te verklaren: Laser stars. niet meteen mainstream cosmology, quasars zouden nabije sterren zijn, en de schijnbare redshift is in feite laser effect...
http://cosmoquest.org/forum/archive/index.php/t-15717.html


Voor zover ik kan beoordelen zijn sommige claims van MECO aanhangers weinig controversieel (bvb dat sommige kandidaat zwarte gaten een magnetisch moment hebben en misschien/waarschijnlijk geen zwarte gaten zijn), maar andere beweringen krijgen flinke kritiek. Weet niet in hoeverre dit klopt bvb: dat MECO proponents claimen dat de black hole theorie gebaseerd is op een fout (van Hilbert?) in de Schwarzschild metric
quote:
However, I recently learned that the MECO/ECO proponents are basing all this on some pretty dubious, fairly nonsensical notions:

They actually argue that the Schwarzschild vacuum itself is flawed, by some argument that the "horizon is really a point, not a spherical surface", and is a true, essential singularity, and not a coordinate one and somehow that implies the total mass M must be 0. They go on to state that nothing could actually fall into a *pre-existing* Schwarzschild black hole in its own proper time.
[..]
Again, I can't really make sense of what is being claimed other than Schwarzschild is really wrong, it was David Hilbert's error, and what we all know as the Schwarzschild metric today wasn't really Schwarzschild's but is Hilbert's error. [Which reminds me of similiar claims by ATM EM types like Thomas Bearden that Heaviside (see avatar) corrupted Maxwell's original work. :) ]

There's something in there that the radial Schwarzschild (Hilbert?) coordinate 'r' should be replaced by 'r - 2m' (in geometric units) and somehow this shows the horizon is "really a singular point" or something like that.

And apparently that goes back to an error made by mathematician Marcel Brillouin way back in 1923 before things were fully worked out and understood. Much of the modern machinery of GR and differential geometry came later, after painstaking work. Before that things weren't as well understood as they are now.
http://cosmoquest.org/forum/archive/index.php/t-76148.html
Dat BH theory een fout van een halve eeuw geleden zou bevatten is vrij "fringy", doet me denken aan de claim dat global warming steunt op een honderd jaar oude theorie (Arrhenius' broeikaseffect) die strijdig zou zijn met de hoofdwetten van de thermodynamica. (Heb ooit Alberto Miatello's papers gelezen, waarin hij "bewees" dat het groeikaseffect niet bestond. Die man haalde z'n formules uit publicaties die het resultaat leken van google searches als "energy flux radiation": warmtetransport in de atmosfeer, of in het inwendige van de zon, als de formules dezelfde symbolen bevatten gebruikte hij ze... voor parameters en waarden volstond dat ze dezelfde naam hadden, zo werd een absorptiewaarde uitgedrukt per meter gebruikt voor de totale atmosfeer. En wat bleek: de invloed van CO2 was verwaarloosbaar! vermakelijk leesvoer...)

Maar goed, die claim van bepaalde proponents betreffende Hilbert's fout is misschien niet relevant voor de eigenlijke MECO theorie. ik lees me nog wat verder in.
are we infinite or am I alone
pi_161692273
Ik vond de oerknal altijd een verwarrend concept. Zit er een mechanisme achter of is het gewoon het effect van natuurkunde(quantummechanica) op ruimte waarbij T=0
pi_161769086
quote:
0s.gif Op zondag 24 april 2016 23:55 schreef NobodyKerz het volgende:
Ik vond de oerknal altijd een verwarrend concept. Zit er een mechanisme achter of is het gewoon het effect van natuurkunde(quantummechanica) op ruimte waarbij T=0
Het is een limietgeval van een kosmologisch model waarin de onderliggende (klassieke!) theorie niet meer opgaat.
pi_161769341
quote:
0s.gif Op zaterdag 16 april 2016 08:28 schreef Haushofer het volgende:

[..]

Als je theorie niet overeenkomt met waarneming, heb je meestal twee opties:

1) Je theorie is onvolledig
2) Je waarneming is onvolledig

Waarnemen zelf is ook nog eens problematisch en heeft een limiet. Je kunt wetenschap niet alleen op waarneming baseren.
Jehovah=Power of God Lucifer=Light of God Satan=Love of God Jesus=Unity of God
pi_161775276
quote:
0s.gif Op donderdag 28 april 2016 08:37 schreef Haushofer het volgende:

[..]

Het is een limietgeval van een kosmologisch model waarin de onderliggende (klassieke!) theorie niet meer opgaat.
Kun je dat voor de simpele geest parafraseren? :P
pi_161775552
quote:
0s.gif Op donderdag 28 april 2016 14:17 schreef NobodyKerz het volgende:

[..]

Kun je dat voor de simpele geest parafraseren? :P
Het oerknalmodel beschrijft het universum zoals het zich heeft ontwikkeld sinds de oerknal.

Als we met dit model terugredeneren in de tijd dan zien we de dichtheid steeds verder toenemen, totdat hij in de buurt van de oerknal het oneindige nadert.

We zeggen hier 'nadert' omdat ons begrip daar ophoudt. :) Op het moment van de oerknal zelf zijn de ons bekende wetten geheel niet meer van toepassing, en hoe dat allemaal werkt of eruit heeft gezien weten we eenvoudig niet. We weten/begrijpen alleen wat daarna kwam.
Niet meer aanwezig in dit forum.
pi_162173858
quote:
0s.gif Op donderdag 28 april 2016 14:17 schreef NobodyKerz het volgende:

[..]

Kun je dat voor de simpele geest parafraseren? :P
Wat Molorus zegt. :P

Ons oerknalmodel is gebaseerd op de algemene rel.theorie. Dit model zegt dat het waarneembare heelal vroeger veel kleiner was dan nu, en dat de energie/massa-dichtheid dus veel groter was dan nu. Als je de tijd naar nul stuurt, wordt de dichtheid van het waarneembare heelal oneindig groot. Volgens de Einsteinvergelijkingen van de algemene rel.theorie betekent dit een singulariteit: de ruimtetijd gedraagt zich niet meer 'netjes' (lees: is lokaal niet meer vlak). Hierdoor wordt een axioma van de algemene rel.theorie gebroken (de ruimtetijd gedraagt zich altijd netjes :P ), waardoor de theorie niet meer opgaat.

Hetzelfde fenomeen zie je bij zwarte gaten, maar ook b.v. in de thermodynamica bij fase-overgangen. Dat is het wonderlijke aan de natuurkunde: ze bevat theorieėn die hun eigen ondergang voorspellen.
  zaterdag 14 mei 2016 @ 10:27:07 #70
45206 Pietverdriet
Ik wou dat ik een ijsbeer was.
pi_162173983
quote:
0s.gif Op zaterdag 14 mei 2016 10:17 schreef Haushofer het volgende:

[..]

Wat Molorus zegt. :P

Ons oerknalmodel is gebaseerd op de algemene rel.theorie. Dit model zegt dat het waarneembare heelal vroeger veel kleiner was dan nu, en dat de energie/massa-dichtheid dus veel groter was dan nu. Als je de tijd naar nul stuurt, wordt de dichtheid van het waarneembare heelal oneindig groot. Volgens de Einsteinvergelijkingen van de algemene rel.theorie betekent dit een singulariteit: de ruimtetijd gedraagt zich niet meer 'netjes' (lees: is lokaal niet meer vlak). Hierdoor wordt een axioma van de algemene rel.theorie gebroken (de ruimtetijd gedraagt zich altijd netjes :P ), waardoor de theorie niet meer opgaat.

Hetzelfde fenomeen zie je bij zwarte gaten, maar ook b.v. in de thermodynamica bij fase-overgangen. Dat is het wonderlijke aan de natuurkunde: ze bevat theorieėn die hun eigen ondergang voorspellen.
Als een een X hoeveelheid materie bij elkaar is waarbij haar zwaartekracht groter is dan de andere krachten drukt de zwaartekracht deze materie bij elkaar tot een zwart gat, correct? Dan zitten alle protonen, neutronen en electronen heel dicht op elkaar gepakt, correct?
Dit gebeurd doorgaans als een ster die genoeg materie bevat om dit te laten gebeuren aan het eind van haar energie levensduur is, correct?
Maar, wat als je nu alle materie van een melkwegstelsel samen zou pakken, is er dan een overtreffende trap? Of alle materie uit het universum? Wordt dan alles door de zwaartekracht niet oneindig samengeperst, een zwart gat ter grote van proton of nog kleiner?
In Baden-Badener Badeseen kann man Baden-Badener baden sehen.
pi_162174023
Volgens de alg.rel.theorie zal al deze massa zich samendrukken tot een singulariteit. Deze singulariteit is geen 'punt' in de ruimtetijd oid, omdat je een punt alleen in de ruimtetijd kunt beschrijven. Maar dat is verder weinig interessant, omdat we weten dat de theorie dan geen zinnige voorspellingen meer doet.
  zaterdag 14 mei 2016 @ 10:32:14 #72
45206 Pietverdriet
Ik wou dat ik een ijsbeer was.
pi_162174068
quote:
0s.gif Op zaterdag 14 mei 2016 10:29 schreef Haushofer het volgende:
Volgens de alg.rel.theorie zal al deze massa zich samendrukken tot een singulariteit. Deze singulariteit is geen 'punt' in de ruimtetijd oid, omdat je een punt alleen in de ruimtetijd kunt beschrijven. Maar dat is verder weinig interessant, omdat we weten dat de theorie dan geen zinnige voorspellingen meer doet.
Dus, omdat het hele universum zich in een singulariteit bevind, alle ruimtetijd, houd de realiteit effectief op te bestaan, er is geen ruimte meer waarin het bestaat?
Of liever, de singulariteit is de gehele werkelijkheid
In Baden-Badener Badeseen kann man Baden-Badener baden sehen.
pi_162174104
quote:
1s.gif Op zaterdag 14 mei 2016 10:32 schreef Pietverdriet het volgende:

[..]

Dus, omdat het hele universum zich in een singulariteit bevind, alle ruimtetijd, houd de realiteit effectief op te bestaan...
Nee. Je theorie gaat niet meer op. Dat is alles. Zoals ik zei: bij fase-overgangen in de thermodynamica heb je hetzelfde fenomeen. Daar kun je een stof beschrijven als een glad geheel en de atomaire opbouw negeren zolang je geen critische fenomenen tegenkomt. Bij een fase-overgang houdt de realiteit ook niet op te bestaan, lijkt me. Tenminste, de laatste keer dat ik koffie zette niet :P
  Moderator zaterdag 14 mei 2016 @ 13:06:39 #74
27682 crew  Bosbeetle
terminaal verdwaald
pi_162176860
quote:
0s.gif Op zaterdag 14 mei 2016 10:35 schreef Haushofer het volgende:

[..]

Nee. Je theorie gaat niet meer op. Dat is alles. Zoals ik zei: bij fase-overgangen in de thermodynamica heb je hetzelfde fenomeen. Daar kun je een stof beschrijven als een glad geheel en de atomaire opbouw negeren zolang je geen critische fenomenen tegenkomt. Bij een fase-overgang houdt de realiteit ook niet op te bestaan, lijkt me. Tenminste, de laatste keer dat ik koffie zette niet :P
Oh dat was het ik dacht al wat is er aan de hand maar haushofer was weer koffie aan het zetten :D
En mochten we vallen dan is het omhoog. - Krang (uit: Pantani)
My favourite music is the music I haven't yet heard - John Cage
Water: ijskoud de hardste - Gehenna
  zaterdag 14 mei 2016 @ 13:23:36 #75
38496 Perrin
Toekomst. Made in Europe.
pi_162177271
quote:
2s.gif Op zaterdag 14 mei 2016 13:06 schreef Bosbeetle het volgende:

[..]

Oh dat was het ik dacht al wat is er aan de hand maar haushofer was weer koffie aan het zetten :D
Bam, oerknal.
And what rough beast, its hour come round at last,
Slouches towards Bethlehem to be born?
pi_162183433
quote:
0s.gif Op zaterdag 14 mei 2016 10:17 schreef Haushofer het volgende:

[..]

Wat Molorus zegt. :P

Ons oerknalmodel is gebaseerd op de algemene rel.theorie. Dit model zegt dat het waarneembare heelal vroeger veel kleiner was dan nu, en dat de energie/massa-dichtheid dus veel groter was dan nu. Als je de tijd naar nul stuurt, wordt de dichtheid van het waarneembare heelal oneindig groot. Volgens de Einsteinvergelijkingen van de algemene rel.theorie betekent dit een singulariteit: de ruimtetijd gedraagt zich niet meer 'netjes' (lees: is lokaal niet meer vlak). Hierdoor wordt een axioma van de algemene rel.theorie gebroken (de ruimtetijd gedraagt zich altijd netjes :P ), waardoor de theorie niet meer opgaat.

Hetzelfde fenomeen zie je bij zwarte gaten, maar ook b.v. in de thermodynamica bij fase-overgangen. Dat is het wonderlijke aan de natuurkunde: ze bevat theorieėn die hun eigen ondergang voorspellen.
Aight, maar het kan dus zo zijn dat we gewoon meer theorie nodig hebben buiten relativiteit en kwantummechanica denk ik dan.
  zaterdag 14 mei 2016 @ 17:33:28 #77
45206 Pietverdriet
Ik wou dat ik een ijsbeer was.
pi_162184166
quote:
0s.gif Op zaterdag 14 mei 2016 10:35 schreef Haushofer het volgende:

[..]

Nee. Je theorie gaat niet meer op. Dat is alles. Zoals ik zei: bij fase-overgangen in de thermodynamica heb je hetzelfde fenomeen. Daar kun je een stof beschrijven als een glad geheel en de atomaire opbouw negeren zolang je geen critische fenomenen tegenkomt. Bij een fase-overgang houdt de realiteit ook niet op te bestaan, lijkt me. Tenminste, de laatste keer dat ik koffie zette niet :P
Mij ging het niet zozeer over wat de relativiteitstheorie zegt, maar wat er zou gebeuren.
In Baden-Badener Badeseen kann man Baden-Badener baden sehen.
pi_162185224
quote:
0s.gif Op zaterdag 14 mei 2016 16:57 schreef NobodyKerz het volgende:

[..]

Aight, maar het kan dus zo zijn dat we gewoon meer theorie nodig hebben buiten relativiteit en kwantummechanica denk ik dan.
Dat kan inderdaad prima :)
pi_162185234
quote:
1s.gif Op zaterdag 14 mei 2016 17:33 schreef Pietverdriet het volgende:

[..]

Mij ging het niet zozeer over wat de relativiteitstheorie zegt, maar wat er zou gebeuren.
Ah ok. Daarvoor heb je wel een solide theorie nodig, lijkt me :P
pi_162185261
Het was de scheet van god
pi_162186324
quote:
0s.gif Op zaterdag 14 mei 2016 18:24 schreef Haushofer het volgende:

[..]

Dat kan inderdaad prima :)
Tot hoe ver verklaart snaartheorie signuraliteiten, weet je dat? :P
pi_162190942
quote:
0s.gif Op zaterdag 14 mei 2016 19:06 schreef NobodyKerz het volgende:

[..]

Tot hoe ver verklaart snaartheorie signuraliteiten, weet je dat? :P
Ik ben daar niet zo thuis in, maar je had een tijdje geleden een voorstel omtrent 'fuzzballs',

https://en.wikipedia.org/wiki/Fuzzball_%28string_theory%29

Ook zouden zogenaamde niet-perturbatieve vrijheidsgraden in snaartheorie singulariteiten kunnen uitsmeren,

web.phys.ntu.edu.tw/string/Talks/HongLiu.pdf

Oftewel: in perturbatietheorie (dus in benaderingen) lijken er singulariteiten voor te komen, maar wanneer je voorbij die benaderingen gaat komen er fenomenen in de theorie om de hoek kijken die die singulariteiten 'uitsmeren'. Ik zal zelf nog eens wat dieper hier in duiken, maar voor nu kan ik er niet heel veel meer zinnigs over zeggen :P
pi_162205512
quote:
0s.gif Op zaterdag 14 mei 2016 18:26 schreef Jenji het volgende:
Het was de scheet van god
Of een mislukt LHC-achtig experiment?

Kan het mogelijk zijn dat intelligent leven zelf (onbedoeld) verantwoordelijk kan zijn voor zoiets als een big bang? Zou wellicht verklaren waarom we geen signalen van vergevorderde intelligente beschavingen ontvangen. Binnen de kortste keren roeien ze zichzelf uit.
  zondag 15 mei 2016 @ 00:50:39 #84
45206 Pietverdriet
Ik wou dat ik een ijsbeer was.
pi_162206069
quote:
0s.gif Op zondag 15 mei 2016 00:41 schreef RobbieRonald het volgende:

[..]

Of een mislukt LHC-achtig experiment?

Kan het mogelijk zijn dat intelligent leven zelf (onbedoeld) verantwoordelijk kan zijn voor zoiets als een big bang? Zou wellicht verklaren waarom we geen signalen van vergevorderde intelligente beschavingen ontvangen. Binnen de kortste keren roeien ze zichzelf uit.
Mja, heb de vraag al eens gesteld maar nooit een antwoord gekregen, hoe ver zijn de sterkste tv en radio zenders te ontvangen
In Baden-Badener Badeseen kann man Baden-Badener baden sehen.
pi_162211053
Je kunt dit uitrekenen door het maximale vermogen uit te drukken in een aantal fotonen, en vervolgens de dichtheid van fotonen per eenheid oppervlak uit te rekenen voor een bepaalde afstand R. Als je dan weet wat de minimum dichtheid van fotonen/oppervlak moet zijn om het signaal nog op te kunnen vangen, kun je R uitrekenen. :P
pi_162221999
quote:
0s.gif Op zaterdag 14 mei 2016 21:17 schreef Haushofer het volgende:

[..]

Ik ben daar niet zo thuis in, maar je had een tijdje geleden een voorstel omtrent 'fuzzballs',

https://en.wikipedia.org/wiki/Fuzzball_%28string_theory%29

Ook zouden zogenaamde niet-perturbatieve vrijheidsgraden in snaartheorie singulariteiten kunnen uitsmeren,

web.phys.ntu.edu.tw/string/Talks/HongLiu.pdf

Oftewel: in perturbatietheorie (dus in benaderingen) lijken er singulariteiten voor te komen, maar wanneer je voorbij die benaderingen gaat komen er fenomenen in de theorie om de hoek kijken die die singulariteiten 'uitsmeren'. Ik zal zelf nog eens wat dieper hier in duiken, maar voor nu kan ik er niet heel veel meer zinnigs over zeggen :P
Interesant. Maar ff lezen wanneer ik niet meer brak ben
pi_162398081
quote:
0s.gif Op zaterdag 14 mei 2016 16:57 schreef NobodyKerz het volgende:

[..]

Aight, maar het kan dus zo zijn dat we gewoon meer theorie nodig hebben buiten relativiteit en kwantummechanica denk ik dan.
Ja, dat kan. Snaartheorie is in die zin heel conservatief: het is een combinatie van alle geleerde lessen uit de kwantummechanica en de relativiteitstheorie en het idee dat we voorbij puntdeeltjes willen redeneren. Het zou kunnen zijn dat een beter begrip van snaartheorie suggereert dat de kwantummechanica een gevolg is van een meer fundamentele theorie. Zie b.v.

https://news.usc.edu/7044(...)d-quantum-mechanics/
pi_162398116
quote:
0s.gif Op zaterdag 16 april 2016 03:19 schreef crystal_meth het volgende:
Voor elke nieuwe verklaring krijgen we meerdere problemen erbij, zo lijkt het. Is er reden om aan te nemen dat het aantal fundamentele problemen daalt ipv stijgt?
Zoiets als Feynmans ui:

http://www.opednews.com/a(...)igan-130204-996.html

quote:
People say to me, "Are you looking for the ultimate laws of physics?" No, I'm not, I'm just looking to find out more about the world and if it turns out there is a simple ultimate law which explains everything, so be it. That would be very nice to discover.

If it turns out it's like an onion with millions of layers and we're just sick and tired of looking at the layers, then that's the way it is, but whatever way it comes out it's nature is there and she is going to come out the way she is, and therefore when we go to investigate it we shouldn't predecide what it is we're trying to do except to try to find out more about it
  zondag 22 mei 2016 @ 11:12:58 #89
65434 Parafernalia
Leuker als je denkt
pi_162399211
quote:
0s.gif Op zondag 15 mei 2016 00:41 schreef RobbieRonald het volgende:

[..]

Of een mislukt LHC-achtig experiment?

Kan het mogelijk zijn dat intelligent leven zelf (onbedoeld) verantwoordelijk kan zijn voor zoiets als een big bang? Zou wellicht verklaren waarom we geen signalen van vergevorderde intelligente beschavingen ontvangen. Binnen de kortste keren roeien ze zichzelf uit.
ja, of juist een gelukt experiment. :)
Eindelijk iemand die denkt wat iedereen zegt
pi_162484843
quote:
0s.gif Op zondag 15 mei 2016 11:13 schreef Haushofer het volgende:
Je kunt dit uitrekenen door het maximale vermogen uit te drukken in een aantal fotonen, en vervolgens de dichtheid van fotonen per eenheid oppervlak uit te rekenen voor een bepaalde afstand R. Als je dan weet wat de minimum dichtheid van fotonen/oppervlak moet zijn om het signaal nog op te kunnen vangen, kun je R uitrekenen. :P
Ik had ongeveer een maand geleden precies hetzelfde bedacht. Ik vroeg me af of de zoektocht van SETI wel zin had. Laten we zeggen dat de totale output van de aarde aan radiogolven 10 GW is (de energie van 6 energiecentrales). Stel de gemiddelde frequentie van een radiogolf is 1 GHz. De gemiddelde energie van een foton is dan E = hc/lamda = 2*10^-34 J. Het aantal fotonen dat per seconde wordt uitgezonden = 10*10^9/2*10^-34 = 5*10^42 fotonen.

Stel we willen op een afstand van 10 lichtjaar weten hoeveel fotonen per m2 per seconde dit is. Al deze fotonen gaan door een bolschil met een straal van 10 lichtjaar. De oppervlakte van deze bol is 4*Pi*r^2 = 4*Pi*(9.46*10^16)^2 = 1.12*10^35 m2

Foton intensiteit I = 5*10^42 / 1.12*10^35 = 4.5*10^7 fotonen /m2 /s

Dus op 10 lichtjaar afstand van de aarde gaan er door een m2 per seconde een hoeveelheid van 45 miljoen fotonen radiogolfdeeltjes. Laten we dit vermenigvuldigen met energie per foton:
4.5*10^7 * 2*10^-34 = 8*10^-27 J/m2/s.

Dus de Intensiteit I wordt 0.0000000000000000000000000008 Joule per m2 per seconde.

Is dit voldoende om op een afstand van 10 lichtjaar op te vangen. Is er dan nog iets zinnigs van te maken? Het is ook nog eens een mix van alle signalen die door de aarde verstuurd worden. Op een afstand van 100 lichtjaar wordt dit nog veel minder. Je kan ook de afstand berekenen waarop de intensiteit 1 foton / m2 / s is.
  woensdag 25 mei 2016 @ 11:53:20 #92
38496 Perrin
Toekomst. Made in Europe.
pi_162485519
Met gerichte laser-bursts wordt het al wel iets waarschijnlijker..
And what rough beast, its hour come round at last,
Slouches towards Bethlehem to be born?
abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
Forum Opties
Forumhop:
Hop naar:
(afkorting, bv 'KLB')