Die hebben hun natuurlijke bronnen waar ze veel geld mee verdienen niet verkwanseld aan linkse cadeautjes, zoals we dat hier hebben gedaan.quote:Op dinsdag 8 maart 2016 00:14 schreef Tchock het volgende:
[..]
Hoe hebben de Noren het gedaan? Dat lijkt me exact hoe het moet.
Die hebben besloten hun olie- en gasbaten in een fonds te stoppen en gebruiken dat voor investeringen. Dat is alleen niet echt anticyclisch. Er wordt in principe niet meer of minder geld in gestort tijdens groei of recessie.quote:Op dinsdag 8 maart 2016 00:14 schreef Tchock het volgende:
[..]
Hoe hebben de Noren het gedaan? Dat lijkt me exact hoe het moet.
De Noorse olieopbrengst is natuurlijk ook vele malen groter dan onze gasbaten.quote:Op dinsdag 8 maart 2016 00:18 schreef Kaas- het volgende:
[..]
Die hebben hun natuurlijke bronnen waar ze veel geld mee verdienen niet verkwanseld aan linkse cadeautjes, zoals we dat hier hebben gedaan.
Ze verkwanselen hooguit het dividend aan linkse cadeautjes.quote:Op dinsdag 8 maart 2016 00:18 schreef Kaas- het volgende:
[..]
Die hebben hun natuurlijke bronnen waar ze veel geld mee verdienen niet verkwanseld aan linkse cadeautjes, zoals we dat hier hebben gedaan.
Ik ben geen econoom. Jij hebt het over het behouden van een buffer. Nou, zo dus.quote:Op dinsdag 8 maart 2016 00:20 schreef Euribob het volgende:
[..]
Die hebben besloten hun olie- en gasbaten in een fonds te stoppen en gebruiken dat voor investeringen. Dat is alleen niet echt anticyclisch. Er wordt in principe niet meer of minder geld in gestort tijdens groei of recessie.
Ja ik begrijp wat anticyclisch beleid is. Maar de motivatie om de bank te redden was omdat anders het systeem klapte, niet omdat de vraag wegviel. Als de vraag was weggevallen, maar het system kon het aan dan had men niet zo ingestapt. Redden van de bank was een systeemschok, geen conjuctuurschok imoquote:Op dinsdag 8 maart 2016 00:16 schreef Euribob het volgende:
[..]
Anticyclisch beleid is beleid gericht op het dempen van conjunctuurgolven. In slechte tijden vangt de overheid dus feitelijk een deel van de schok op door te blijven spenderen (terwijl de private sector mindert). Als de overheid dan een deel van een markt overneemt die naar verwachting anders failliet zou gaan (=vraaguitval) is dat anticyclisch beleid.
Als we onze gasopbrengsten hadden belegd in plaats van de uitkeringen enkele decennia wat hoger te laten zijn, was het nu meer dan het totale Nederlandse pensioenvermogen. Allemaal weg.quote:Op dinsdag 8 maart 2016 00:20 schreef Tchock het volgende:
[..]
De Noorse olieopbrengst is natuurlijk ook vele malen groter dan onze gasbaten.
Moedige poging wel.quote:Op dinsdag 8 maart 2016 00:21 schreef Kaas- het volgende:
Artikeltje: http://www.esquire.nl/the(...)ad-van-nederland-is/ .
Klopt, daar komt het in de praktijk op neer. En de groei die het oplevert compenseert niet voor 100% de lening die er tegenover staat.quote:Op dinsdag 8 maart 2016 00:16 schreef GSbrder het volgende:
[..]
Maar dat is meestal niet de praktijk; we hebben het even geprobeerd, maar dat faalde jammerlijk.
Voor de meeste landen komt anticyclisch beleid neer op: alles uitgeven als het goed gaat, veel lenen als het slecht gaat.
Nouja, de Noren gebruiken het dus niet als buffer. Althans, het is volgens mij officieel niet de bedoeling dat ze het gaan inzetten bij economisch slechte tijden (wat ze over een paar decennia waarschijnlijk wel gaan doen als de olie op is en ze anders ergens op moeten gaan bezuinigen).quote:Op dinsdag 8 maart 2016 00:21 schreef Tchock het volgende:
[..]
Ik ben geen econoom. Jij hebt het over het behouden van een buffer. Nou, zo dus.
Grappig genoeg zien overheden de schuldpositie niet als onderdeel van het probleem (lage groei).quote:Op dinsdag 8 maart 2016 00:23 schreef 0ne_of_the_few het volgende:
[..]
Klopt, daar komt het in de praktijk op neer. En de groei die het oplevert compenseert niet voor 100% de lening die er tegenover staat.
Die verdomde CDA'ers ook altijd.quote:Op dinsdag 8 maart 2016 00:22 schreef Kaas- het volgende:
[..]
Als we onze gasopbrengsten hadden belegd in plaats van de uitkeringen enkele decennia wat hoger te laten zijn, was het nu meer dan het totale Nederlandse pensioenvermogen. Allemaal weg.
Nogmaals, ik ben geen econoom, maar volgens mij doen ze dat wel. http://fd.nl/beurs/114213(...)geld-uit-staatsfondsquote:Op dinsdag 8 maart 2016 00:24 schreef Euribob het volgende:
[..]
Nouja, de Noren gebruiken het dus niet als buffer. Althans, het is volgens mij officieel niet de bedoeling dat ze het gaan inzetten bij economisch slechte tijden (wat ze over een paar decennia waarschijnlijk wel gaan doen als de olie op is en ze anders ergens op moeten gaan bezuinigen).
Uh ja. Snap alleen de link niet zo goed.quote:Op dinsdag 8 maart 2016 00:17 schreef Euribob het volgende:
[..]
Heb je gezien hoe Rutte ll is omgesprongen met de ruimte die ze hadden omdat het begrotingstekort lager uitviel dan 3%?
Nouja, een geklapt systeem is feitelijk toch ook niet anders dan een enorme uitval van de vraag?quote:Op dinsdag 8 maart 2016 00:21 schreef 0ne_of_the_few het volgende:
[..]
Ja ik begrijp wat anticyclisch beleid is. Maar de motivatie om de bank te redden was omdat anders het systeem klapte, niet omdat de vraag wegviel. Als de vraag was weggevallen, maar het system kon het aan dan had men niet zo ingestapt. Redden van de bank was een systeemschok, geen conjuctuurschok imo
Volgens mij hebben de grieken hun schuldpositie wel als probleem onderkent.quote:Op dinsdag 8 maart 2016 00:24 schreef GSbrder het volgende:
[..]
Grappig genoeg zien overheden de schuldpositie niet als onderdeel van het probleem (lage groei).
Een beetje als de burger die niet begrijpt dat hij niet rijker wordt als hij een hypotheek neemt op elke salarisverhoging die hij ontvangt.
Geen idee, volgens mij vonden Varoufakis en de zijnen vooral Duitsland een probleem.quote:Op dinsdag 8 maart 2016 00:28 schreef 0ne_of_the_few het volgende:
[..]
Volgens mij hebben de grieken hun schuldpositie wel als probleem onderkent.
Wat het in theorie is en waar het feitelijk op neer komt zijn natuurlijk twee verschillende dingen.quote:Op dinsdag 8 maart 2016 00:26 schreef Tchock het volgende:
[..]
Nogmaals, ik ben geen econoom, maar volgens mij doen ze dat wel. http://fd.nl/beurs/114213(...)geld-uit-staatsfonds
Nee, dat was kolder jouwerzijds.quote:Op dinsdag 8 maart 2016 00:30 schreef Euribob het volgende:
[..]
Een beetje zoals Nederland in theorie geen tweepartijenstelsel heeft maar het daar bij de laatste Tweede Kamerverkiezingen wel een beetje op neer kwam.
Dat het aantoont hoe verschrikkelijk slecht de overheid een buffer aan kan houden; zelf bij een tekort wordt er nog actief gezocht naar mogelijkheden om meer uit te geven ten gunste van de kiezer.quote:Op dinsdag 8 maart 2016 00:26 schreef 0ne_of_the_few het volgende:
[..]
Uh ja. Snap alleen de link niet zo goed.
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |