Die aandacht voor taal is er dus wel. Want die toets word in tegenstelling tot rekenen wel afgenomen en telt mee. En waarom zou taal belangrijker zijn dan rekenen. Zeker voor een technische opleiding is rekenen van levensbelang.quote:Op zaterdag 10 oktober 2015 00:56 schreef Gia het volgende:
Ik zie werkelijk niet in waarom rekenen zo belangrijk is! Iedereen heeft tegenwoordig een calculator op zak, op je smartphone. Als je weet hoe je iets uit moet rekenen, dan is dat toch voldoende!
Persoonlijk zie ik liever meer aandacht voor behoorlijke Nederlandse taalvaardigheid.
Ik ken mensen met een hts opleiding die niet weten wanneer je een 'ij' gebruikt en wanneer een 'ei'. Geloof beleiden, dat lijd (ook nog zonder t) nergens toe. En meer van dat soort fouten.
Hun reactie, als je er iets van zegt: 'dat verbetert de secretaresse wel'
Oh, dan mag een hulplijn wel?
Feit is dat sommige mensen beter zijn in rekenen dan in taal en andere mensen beter in taal dan in rekenen.
Maak dan het een niet zoveel belangrijker dan het ander. Gemiddeld een voldoende voor NRE, voor MBO niveau, lijkt mij toetsing genoeg.
Sommige leerlingen hebben andere talenten. Echt.quote:Op zaterdag 10 oktober 2015 12:31 schreef Monolith het volgende:
Hoe je sowieso geen 4,5 kunt halen voor zoiets en toch in staat zou zijn een diploma te halen is mij een raadsel.
Dat snap ik, maar ik bedoel meer dat er toch een significant aantal vakken zijn waarvoor je dit soort rekenvaardigheid op basisschoolniveau wel moet beheersen.quote:Op zaterdag 10 oktober 2015 12:40 schreef Janneke141 het volgende:
[..]
Sommige leerlingen hebben andere talenten. Echt.
Ik zie niet in waarom je een MBO-kappersopleiding niet zou kunnen afronden omdat je niet kan rekenen. Dat er allerlei opleidingen zijn waarvoor je wel moet kunnen rekenen staat buiten kijf, maar de gevolgtrekking "niet kunnen rekenen --> niet in staat om een diploma te halen" deugt niet.quote:Op zaterdag 10 oktober 2015 12:46 schreef Monolith het volgende:
[..]
Dat snap ik, maar ik bedoel meer dat er toch een significant aantal vakken zijn is waarvoor je dit soort rekenvaardigheid op basisschoolniveau wel moet beheersen.
Dan halen ze alleen cumlaude hun veterstrik diploma.quote:Op zaterdag 10 oktober 2015 12:40 schreef Janneke141 het volgende:
[..]
Sommige leerlingen hebben andere talenten. Echt.
Dit en andere interesses. Mijn vrouw is nu bezig met een opleiding in de zorg. Die is nu 49 en word opgezadeld met een taal toets. De rekentoets telt niet mee. Het rekenen gaat prima maar telt helaas niet mee. Maar taal is een drama. Je moet complete zinnen ontleden etc. en dan nog de compleet nutteloze portfolios. Maar waar het eigenlijk om draait zoals medisch rekenen, praktijk gerichte handelingen zoals het plaatsen van een infuus etc word nauwelijks behandeld.quote:Op zaterdag 10 oktober 2015 12:40 schreef Janneke141 het volgende:
[..]
Sommige leerlingen hebben andere talenten. Echt.
fijn een kapster die niet eens de mengverhouding van de kleurspoeling begrijpt waardoor ze bij alle klanten verkeerde kleuren maakt.quote:Op zaterdag 10 oktober 2015 12:49 schreef Janneke141 het volgende:
[..]
Ik zie niet in waarom je een MBO-kappersopleiding niet zou kunnen afronden omdat je niet kan rekenen. Dat er allerlei opleidingen zijn waarvoor je wel moet kunnen rekenen staat buiten kijf, maar de gevolgtrekking "niet kunnen rekenen --> niet in staat om een diploma te halen" deugt niet.
Alhoewel het daar in feite wel naartoe gaat, als de rekentoets alsnog wordt doorgezet.
Oh op het MBO wellicht niet, maar daarvoor moet je toch het vmbo hebben doorlopen en daar heb je toch gewoon wiskunde, scheikunde, natuurkunde, economie en nog wat andere vakken waarvoor basale rekenvaardigheid vereist is?quote:Op zaterdag 10 oktober 2015 12:49 schreef Janneke141 het volgende:
[..]
Ik zie niet in waarom je een MBO-kappersopleiding niet zou kunnen afronden omdat je niet kan rekenen. Dat er allerlei opleidingen zijn waarvoor je wel moet kunnen rekenen staat buiten kijf, maar de gevolgtrekking "niet kunnen rekenen --> niet in staat om een diploma te halen" deugt niet.
Alhoewel het daar in feite wel naartoe gaat, als de rekentoets alsnog wordt doorgezet.
Zo erg zal het ook weer niet zijn. Als je de rekentoetsen bekijkt is het meer een combinatie van rekenen en begrijpend lezen. Met de basis kennis rekenen heeft het nauwelijks iets te maken. Het is niet puur sommetjes maken.quote:Op zaterdag 10 oktober 2015 12:51 schreef Basp1 het volgende:
[..]
fijn een kapster die niet eens de mengverhouding van de kleurspoeling begrijpt waardoor ze bij alle klanten verkeerde kleuren maakt.
Valt nog wel mee. In de theoretische leerweg zit wel een en ander, alhoewel je zelfs daar wel wat vakken kan omzeilen. Dat is de normale directe route richting MBO-4.quote:Op zaterdag 10 oktober 2015 12:54 schreef Monolith het volgende:
[..]
Oh op het MBO wellicht niet, maar daarvoor moet je toch het vmbo hebben doorlopen en daar heb je toch gewoon wiskunde, scheikunde, natuurkunde, economie en nog wat andere vakken waarvoor basale rekenvaardigheid vereist is?
Je hebt helemaal gelijk. Mijn jongste dochter met een IQ tussen de 75-85 is bezig met een MBO 3. Dat is wel knokken en zeer zwaar voor haar maar met wat hulp en geduld gaat dat nog lukken. Al moet ik daar zelf ook veel energie insteken. Als ik zie hoeveel uren ze daar in steekt dan denk ik wel eens hoe oneerlijk de wereld verdeeld is. Zowel rekenen als taal is een drama. Maar toch kan ze op haar vakgebied die zaken toepassen die nodig zijn om haar vak te kunnen beoefenen en heeft dan wel een uitstekende motoriek(schilderen). En ze werkt en haar baas is zeer tevreden en heeft haar een contract aangeboden zodra ze is geslaagd. Het is gelukkig een doorzetter.quote:Op zaterdag 10 oktober 2015 13:00 schreef Janneke141 het volgende:
[..]
Valt nog wel mee. In de theoretische leerweg zit wel een en ander, alhoewel je zelfs daar wel wat vakken kan omzeilen. Dat is de normale directe route richting MBO-4.
In de basis- of kaderberoeps-leerweg (onderweg naar MBO-2/3) zit dat veel minder, en is bovendien ook nog enigszins afhankelijk van keuzes van de school. Het is hoe dan ook mogelijk om wiskunde na klas 2 te laten vallen en dus in feite te eindigen met een 4 voor wiskunde op vmbo-b/k-niveau klas 2.
Dat alles los van de rekentoets.
De medicatie even uitgezonderd, maar mbo-leerlingen op kappers-, koks- of groene opleidingen, om eens wat voorbeelden te noemen, zijn meestal wel in staat, door ervaring, om de relevante dingen goed te doen. Iemand die enigszins succesvol een koksopleiding mbo-3 doorloopt, gaat echt geen factor 10 te veel zout toevoegen omdat hij slecht kan rekenen. Idem met die kleurspoeling. De kans dat hij/zij niet in staat is om met BTW te rekenen, is echter wel aanwezig.
Met enig geduld zijn de meeste wel instaat om in eigen levensonderhoud te kunnen voorzien. Je moet inderdaad oppassen dat je kinderen niet te snel labels gaat opplakken als ze ergens niet goed in zijn. Volgens mij zorg je juist met die verplichte toetsen dat kinderen in de Wajong terecht gaan komen als ze een diploma niet halen vanwege bepaalde ontbrekende kennis die eigenlijk niet nodig is in de praktijk. Er komt teveel druk te liggen op kinderen. Gun bepaalde kinderen meer tijd en een hoop problemen lossen zich vanzelf op.quote:Op zaterdag 10 oktober 2015 13:14 schreef EttovanBelgie het volgende:
Mensen moet je inzetten in hun kracht. Voor de een is dat rekenen, voor de ander taal, voor weer een ander geschiedenis, en voor nog een ander techniek en werken met de handen.
Dat inzoomen op één onderdeel van het curriculum is inderdaad desastreus voor veel leerlingen. Slecht in taal, dus dan maar geen wiskunde studeren, ook al ben je daar een kei in. Slecht in rekenen, dus dan maar geen geschiedenis studeren, ook al ben je daar goed in.
Basiskennis op alle vlakken is prima... daarna dient men zich te kunnen specialiseren.
Ik wel en dit zijn dan nog wel de minst alledaagse berekeningen van de hele toets. Percentages kom je ontzettend veel tegen in het dagelijks leven. Korting in winkels, rente op rekeningen/hypotheken. Als je dat niet even snel uit kunt rekenen ga je het moeilijk krijgen in de moderne maatschappij. En dat beginnende hbo'ers en universitaire studenten dit niet kunnen is helemaal om te janken.quote:Op zaterdag 10 oktober 2015 00:29 schreef Goldenrush het volgende:
[..]
Ja, alledaags man, ik bereken alledaags 65% van 300 of 0,025*2000 zonder rekenmachine. Kom op man.
quote:Op zaterdag 10 oktober 2015 13:25 schreef Cherna het volgende:
[..]
Met enig geduld zijn de meeste wel instaat om in eigen levensonderhoud te kunnen voorzien. Je moet inderdaad oppassen dat je kinderen niet te snel labels gaat opplakken als ze ergens in goed in zijn. Volgens mij zorg je juist met die verplichte toetsen dat kinderen in de Wajong terecht gaan komen als ze een diploma niet halen vanwege bepaalde ontbrekende kennis die eigenlijk niet nodig is in de praktijk. Er komt teveel druk te liggen op kinderen. Gun bepaalde kinderen meer tijd en een hoop problemen lossen zich vanzelf op.
Bovendien dien snap ik niet dat doubleren in deze tijd bijna niet meer mogelijk is in het basis onderwijs.
Jouw post blinkt anders ook niet echt uit in bescheidenheid.quote:Op zaterdag 10 oktober 2015 13:26 schreef ssebass het volgende:
[..]
Ik wel en dit zijn dan nog wel de minst alledaagse berekeningen van de hele toets. Percentages kom je ontzettend veel tegen in het dagelijks leven. Korting in winkels, rente op rekeningen/hypotheken. Als je dat niet even snel uit kunt rekenen ga je het moeilijk krijgen in de moderne maatschappij. En dat beginnende hbo'ers en universitaire studenten dit niet kunnen is helemaal om te janken.
Ik kon in groep drie al lezen en schrijven en in groep vijf waren deze sommetjes al peanuts. Je had vroeger op de basisschool ook een reken cito toets en daar had ik ook gewoon 100% voor. Dat beginnende studenten dit dus niet kunnen is toch te triest voor woorden. Kom op zeg. Dan nog over gaan klagen ook. Iedereen roept hoogbegaafd te zijn maar simpele rekensommetjes ho maar. In plaats van dat we iets aan dit belabberde niveau gaan doen, gaan we alles nog makkelijker maken. Dit is voor Nederland gewoon intellectuele zelfmoord. Nederland is te arrogant en dom geworden.
Het is gewoon een frustratie van mij. Op de uni zag je dit ook al. steeds meer studenten en de tentamens werden steeds makkelijker omdat er te weinig ruimte was om zulke grote groepen te laten hangen.quote:Op zaterdag 10 oktober 2015 13:27 schreef Janneke141 het volgende:
[..]
Jouw post blinkt anders ook niet echt uit in bescheidenheid.
Er bestaan mensen die minder bedeeld zijn qua intelligentie. Echt waar. Deal with it.
Mwoh... ik vind de wijze waarop veel hoogopgeleiden met taal omgaan nog veel droeviger. Laat staan geschiedenis.quote:Op zaterdag 10 oktober 2015 13:31 schreef ssebass het volgende:
[..]
Het is gewoon een frustratie van mij. Op de uni zag je dit ook al. steeds meer studenten en de tentamens werden steeds makkelijker omdat er te weinig ruimte was om zulke grote groepen te laten hangen.
Uiteraard heeft iedereen een ander intellectueel niveau en moet diegene zich richten op waar die goed in is. Een eenheidsworst is ook niet wat je wilt. Echter nu heb je 'hoogopgeleiden' die niet eens basale sommetjes kunnen maken die je in de dagelijkse praktijk nodig hebt. Dat ik blijkbaar de een van de weinigen ben die dit een kwalijke zaak vind, zegt misschien al genoeg.
Dit dus. Om normaal te kunnen functioneren in de maatschappij heb je bepaalde basiskennis nodig. Hoe doen deze mensen in godsnaam hun financiën? Dit zijn de mensen die gerust zeggen, ja die hogere benzineprijs doet mij niets want ik tank toch altijd voor hetzelfde bedrag.... Mensen die de kosten van hun leningen niet uit kunnen rekenen. Mensen die uberhaupt hun boodschappen niet bij elkaar op kunnen tellen. Mensen die inkomsten minus uitgaven niet begrijpen. Ja dit is inderdaad totaal geen probleem.quote:Op zaterdag 10 oktober 2015 13:31 schreef Waffle het volgende:
Prima dat specialiseren, maar je mag toch wel hopen dat iedereen de stof van de basisschool beheerst. Ik heb enkele vragen van die toets gezien maar het niveau is echt niet hoger dan de basisschool.
Los je dat probleem op door die mensen maar gewoon geen diploma te geven?quote:Op zaterdag 10 oktober 2015 13:34 schreef ssebass het volgende:
[..]
Dit dus. Om normaal te kunnen functioneren in de maatschappij heb je bepaalde basiskennis nodig. Hoe doen deze mensen in godsnaam hun financiën? Dit zijn de mensen die gerust zeggen, ja die hogere benzineprijs doet mij niets want ik tank toch altijd voor hetzelfde bedrag.... Mensen die de kosten van hun leningen niet uit kunnen rekenen. Mensen die uberhaupt hun boodschappen niet bij elkaar op kunnen tellen. Mensen die inkomsten minus uitgaven niet begrijpen. Ja dit is inderdaad totaal geen probleem.
Is ook bijzonder droevig. Alleen ik denk dat dit uiteindelijk minder consequenties heeft (taal dan). Dat wij niet leren van de geschiedenis heeft ook wel grote gevolgen. Voordeel van falend taalgebruik is dat je deze met sollicitaties wel makkelijk kan filteren. Ze worden ook gewoon minder serieus genomen, want als je al niet eens normale zinnen kunt formuleren in je eigen moedertaal, zal men toch wel minder hoge verwachtingen van je hebben.quote:Op zaterdag 10 oktober 2015 13:33 schreef EttovanBelgie het volgende:
[..]
Mwoh... ik vind de wijze waarop veel hoogopgeleiden met taal omgaan nog veel droeviger. Laat staan geschiedenis.
Dat lijkt mij puur hoofdrekenen.quote:Op zaterdag 10 oktober 2015 13:34 schreef ssebass het volgende:
[..]
Dit dus. Om normaal te kunnen functioneren in de maatschappij heb je bepaalde basiskennis nodig. Hoe doen deze mensen in godsnaam hun financiën? Dit zijn de mensen die gerust zeggen, ja die hogere benzineprijs doet mij niets want ik tank toch altijd voor hetzelfde bedrag.... Mensen die de kosten van hun leningen niet uit kunnen rekenen. Mensen die uberhaupt hun boodschappen niet bij elkaar op kunnen tellen. Mensen die inkomsten minus uitgaven niet begrijpen. Ja dit is inderdaad totaal geen probleem.
Uiteindelijk zul je je toch bij een werkgever moeten waarmaken en met alle macht in eigen onderhoud moeten voorzien. Daar gaat het uiteindelijk allemaal om.quote:Op zaterdag 10 oktober 2015 13:31 schreef ssebass het volgende:
[..]
Het is gewoon een frustratie van mij. Op de uni zag je dit ook al. steeds meer studenten en de tentamens werden steeds makkelijker omdat er te weinig ruimte was om zulke grote groepen te laten hangen.
Uiteraard heeft iedereen een ander intellectueel niveau en moet diegene zich richten op waar die goed in is. Een eenheidsworst is ook niet wat je wilt. Echter nu heb je 'hoogopgeleiden' die niet eens basale sommetjes kunnen maken die je in de dagelijkse praktijk nodig hebt. Dat ik blijkbaar de een van de weinigen ben die dit een kwalijke zaak vind, zegt misschien al genoeg.
Ja, want een diploma is op dit moment wat waard.quote:Op zaterdag 10 oktober 2015 13:36 schreef Janneke141 het volgende:
[..]
Los je dat probleem op door die mensen maar gewoon geen diploma te geven?
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |