abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
  donderdag 11 december 2014 @ 16:05:06 #1
177582 Ryon
Alle neuzen naar rechts
pi_147485309
In de uitzending van Nieuwsuur een zeer treurig item over hoogbegaafde kinderen welke daar problemen van ondervinden. Het gaat er vooral om dat de hoogbegaafde kinderen op school niet zich kunnen aanpassen aan de of de medescholieren, hetzij de lesstof of de wijze waarop onderwijs word gegeven. In Nederland een groot probleem, het lijkt wel alsof hoogbegaafde mensen vreemd of eng worden gevonden. Terwijl landen zoals China veel meer zich focust op dit soort mensen en ze dan ook speciaal onderwijs en dergelijke aanbied.

Verspillen we in Nederland op deze manier talent en de waarde van intelligentie? Want het bizarre is dat die hoogbegaafde kinderen zich niet kunnen handhaven in het onderwijs en stomweg uitvallen. Vervolgens krijgen 35 kinderen een dagbesteding maar daar maar mogen ze geen onderwijs krijgen.

De reden dat er geen onderwijs gegeven mag worden op de dagbesteding is dat het dan geen zorg meer is, maar onderwijs. En de dagbesteding word uit het Persoonsgebonden budget voor langdurig zieken betaald, en is dus zorg en geen onderwijs.

Hoe belachelijk is het dat in Nederland hoogbegaafdheid niet word benut omdat de dagbesteding word betaald uit een zorgpotje en niet een onderwijspotje. En dan wil Nederland een kenniseconomie? De kennis die we hebben die word verwaarloosd.

Wat vinden jullie, mogen hoogbegaafde kinderen op een dagbesteding onderwijs krijgen ook al word de dagbesteding niet door het onderwijs maar door de zorg betaald. Dat moet toch kunnen :?

Aanrader om helemaal te lezen, Nieuwsuur;

Enkele fragmenten;
quote:
Guido, Quinny en Merlijn zijn hoogbegaafd. Toch gaan ze niet naar school. De drie jongeren zijn drop-outs, ze liepen vast in het onderwijs. De drop-outs hebben een plek gevonden waar ze onder lotgenoten kunnen zijn: Feniks Talent in het Brabantse Sterksel.

De jongeren hebben in de jaren dat ze op school zaten, allerlei problemen ontwikkeld: van faalangst tot depressies. Daardoor zijn ze uit de leerplicht ontheven en zijn ze officieel 'thuiszitters'.

Feniks Talent begeleidt de jongeren op basis van een persoonsgebonden budget, PGB. De nieuwe eigenaar van Feniks, Tijl Koenderink, zou de jongeren graag meer willen bieden, maar dat is op dit moment niet mogelijk.

"Er is een frictie tussen wat we doen, wat we mogen doen en wat we willen doen. We bieden de jongeren maatschappelijke dagbesteding aan, vanuit het PGB. Met het doel dat ze niet terugvallen, dat doen we hier. Maar eigenlijk is dat niet het uitgangspunt van deze begeleiding. Je wilt kinderen helpen en kijken of ze hun diploma kunnen halen, maar dat mogen we op dit moment niet."
quote:
Hoogbegaafdheid is een diagnose en daar zit problematiek aan vast. Dat realiseren mensen zich niet altijd.
quote:
Vanuit politiek Den Haag is er steeds meer aandacht voor toptalenten. Staatssecretaris Sander Dekker van Onderwijs vindt dat er juist meer aandacht moet komen voor leerlingen met veel potentieel. Na jarenlange aandacht voor de onderpresteerders moet het roer om.

Maar de hoogbegaafde drop-outs merken daar nog weinig van. "Hoogbegaafdheid wordt niet als een echt probleem gezien, maar als een luxeprobleem. Terwijl ze net zo veel problemen hebben als minder begaafde kinderen. Zowel op sociaal vlak, als met andere dingen", zegt Jowanka Scheurs, moeder van Quinny.

Quinny: "Ik kan de keren niet tellen dat mensen naar mij of mijn moeder toe kwamen en zeiden: ik zou willen dat ik ook zulke slimme kinderen had. En wij dachten, nee dat wil je niet. Hoogbegaafdheid is een diagnose en daar zit problematiek aan vast."

Ondanks dat de politiek meer focus wil op toptalenten, is de toekomst van Feniks Talent onzeker. Het PGB gaat vanaf 1 januari over naar gemeenten. Of ze de organisatie in de toekomst blijven bekostigen, is nog totaal onduidelijk.

Ouders kijken of ze moeten verhuizen. Want het kan voorkomen dat op de plek waar je nu woont, een kind niet geholpen wordt. Terwijl op het moment dat je 5 kilometer verderop woont, binnen een andere gemeente, het kind wel geholpen wordt."
Definitie hoogbegaafdheid

Een vaste definitie van hoogbegaafdheid bestaat niet. Ongeveer 10 procent van alle leerlingen heeft kenmerken van hoogbegaafdheid. Een kenmerk is bijvoorbeeld een creatief denkvermogen of een IQ van 130 of hoger. Maar een lage score op intelligentietesten sluit hoogbegaafdheid niet uit.

Bron: SLO, informatiepunt Onderwijs & Talentontwikkeling
Oorzaak uitval hoogbegaafde leerlingen

Veel hoogbegaafden hebben een creatieve, andere manier van denken en beleven, een sterke intrinsieke motivatie en sterke behoefte aan autonomie. Zij ervaren in het onderwijs niet genoeg ruimte om op hun manier, aansluitend bij hun passie/interesses, te kunnen leren. Vaak ontwikkelen ze een meervoudige problematiek.

Bron: SLO, informatiepunt Onderwijs & Talentontwikkeling
Uiteindelijk wil Feniks ook graag een samenwerking met het onderwijs aangaan, zodat ze de jongeren ook een vorm van onderwijs kunnen aanbieden. Daarover worden gesprekken met scholen gevoerd.
quote:
Wat is hoogbegaafdheid? Ben ik hoogbegaafd?

De definitie van hoogbegaafdheid die hier beter op zijn plaats is, is dat iemand die heel hoog scoort op een IQ test als hoogbegaafd gezien moet worden. Doorgaans wordt daarbij als grens een IQ score van 130 of hoger gehanteerd. Dat komt overeen met de 2,5% van de mensen met de hoogste score op een IQ test. Volgens deze definitie zijn er dan dus op 16 miljoen Nederlanders 400.000 hoogbegaafden.
Doe hier een IQ test, ben jij hoogbegaafd?

Vereniging hoogbegaafde Nederland, Mensa.
Indien je bij een IQ test 120 of hoger scoort dan kom je al in aanmerking om door Mensa getest te worden op hoogbegaafdheid.

Ikzelf ben twee keer uitgenodigd voor een dergelijk onderzoek maar ik heb zelf twee keer geweigerd. Mijn keus om te weigeren was dat er door wat persoonlijke problemen al meerdere etiketjes en labels op mij waren geplakt en ik mijzelf niet nogmaals in een hokje geplaatst wilde zien. Ik herken dan ook de problematiek van die kinderen en ik hoop bij god dat er eens wat verandert in Nederland, want ook ik had meer van mijn leven kunnen maken dan dat het er tot heden van gekomen is. Maar ach ik ben nog jong, pas 40 jaar, dus nog genoeg kansen om alsnog er iets meer van te maken. ;)

Reacties zoals, te lang niet gelezen, of OP niet gelezen. Als je het onderwerp niet leest hoef je ook niet te reageren. Want eigenlijk is dat heel dom. Hoe kan je ergens op reageren als je geeneens weet waar het over gaat. Gezeik over spelfouten in de OP of anderszins mogen in de slowchat, die vind je hier.

Dus ook al behoor je niet tot de hoogbegaafde, de zwakzinnige reacties mogen achterwege blijven :P Dan blijft dit topic van vervuiling verschoond, dank u wel voor de medewerking. ^O^
For every complex problem there is an answer that is clear, simple, and wrong.
--
Mijn meningen zijn gewoon feiten. Ik heb gelijk en anderen hebben ongelijk - TB / Ryon
  donderdag 11 december 2014 @ 16:05:29 #2
177582 Ryon
Alle neuzen naar rechts
pi_147485321
Lapo:

quote:
0s.gif Op donderdag 11 december 2014 15:51 schreef k3vil het volgende:

[..]

Herkenbaar.
Ik heb verder het topic doorgelezen en ben aardig wat vooroordelen en misvattingen tegengekomen.

Zelf ben ik hoogbegaafd (>140) en lid van mensa en durf wel te stellen dat ik ervaringsdeskundige ben op het gebied van HB.

2% van Nederland heeft een IQ waarmee zij onder de noemer hoogbegaafd vallen. Veel mensen weten van zichzelf niet eens dat ze hoogbegaafd zijn maar ervaren op hun school of werk wel problemen dankzij hun hoge IQ.

Wat ik zelf heb ervaren als de reden waarom hoogbegaafden deze problemen hebben is dat zij, door hun enorme analytische vermogen (want daar spreken we over, en niet over het hebben van veel kennis) sneller zijn in hun denken. Dit sneller zijn levert op verschillende vlakken problemen op. Zo kun je op school enorm veel sneller stof eigen maken, veel sneller dan de rest. Wat er weer voor zorgt dat je gedemotiveerd raakt omdat je, in vergelijking met de rest van de klas, veel vaker hetzelfde krijgt wat je al weet. Later in het werkproces heb je feitelijk hetzelfde probleem. Daar ben je ook sneller in je leercurve en ontwikkeling. Een hoogbegaafde kan dan wel in zijn functie zitten die bij zij leeftijd past (jr. senior enz.), maar mentaal is die persoon al twee stappen verder in zijn carrière. Het is te begrijpen dat een dergelijk werkomgeving ook een enorme energiedrain is. De verhouding arbeid/energie is dan totaal uit de pas en de hoogbegaafde medewerker is dan gauw prooi voor een boreout door relatieve onderprestatie.

De omgeving reageert altijd op dezelfde manier bij een onderpresteerder. Het wordt bijna altijd geweten aan het "hoge" niveau waar de hoogbegaafde zich in bevindt, en het is beter als hij/zij een niveau lager probeert. Het idee dat iemand wel eens op een te laag niveau werkt wordt vaak niet eens bedacht. Het is te begrijpen dat het lagere niveau nog meer onderpresteren in de hand werkt.

Een ander veel voorkomend probleem is dat hoogbegaafden als bedreiging wordt gezien op de werkvloer (of misschien zelfs school, maar dat heb ik niet ervaren). De scherpte van de analyse van een hoogbegaafde kan voor sommige mensen echt te veel zijn. Zo ontwikkelt de hoogbegaafde een impopulaire status en kan dan in de groep buiten boord vallen, tot pesterijen aan toe.

De beroepen waar hoogbegaafden wel vaak tot hun recht komen zijn solistische beroepen. Denk dan aan een beroep als advocaat of voetballer.
je gaat uit van de cognitieve definitie van hoogbegaafdheid. De twee beroepen die je noemt zijn juist uitgesproken 'sociaal' in de zin van dat je eigen prestatie volledig afhankelijk is van de interactie en de acties van anderen. Dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld het beroep van beeldhouwer, programmeur of wetenschapper waar het resultaat van je arbeid volledig op zichzelf staat.

Is het dan niet vanzelfsprekend dat hoogbegaafden het best tot hun recht komen in competitieve functies? Dit om de simpele redenen dat ze sneller informatie kunnen verwerken dan mogelijke tegenstanders? In dat geval zou je juist zeggen dat je hoogbegaafden veel tegenkomt binnen de financiële sector (o.a) aangezien daar het niveau bepaald wordt a.d.h.v de concurrentie en de uitdaging praktisch schier oneindig is.
For every complex problem there is an answer that is clear, simple, and wrong.
--
Mijn meningen zijn gewoon feiten. Ik heb gelijk en anderen hebben ongelijk - TB / Ryon
  donderdag 11 december 2014 @ 16:08:44 #3
177582 Ryon
Alle neuzen naar rechts
pi_147485398
quote:
0s.gif Op donderdag 11 december 2014 16:00 schreef theunderdog het volgende:

[..]

Dat was slechts een voorbeeld. Balotelli heeft de cognitieve en empathische vermogens van een pot doperwten.
Ik denk dat Balotellli ook het levende bewijs is dat topvoetballers niet per definitie (zoals die neuropsycholoog stelt) hoogbegaafd zijn ;)
For every complex problem there is an answer that is clear, simple, and wrong.
--
Mijn meningen zijn gewoon feiten. Ik heb gelijk en anderen hebben ongelijk - TB / Ryon
pi_147485437
quote:
0s.gif Op donderdag 11 december 2014 16:08 schreef Ryon het volgende:

[..]

Ik denk dat Balotellli ook het levende bewijs is dat topvoetballers niet per definitie (zoals die neuropsycholoog stelt) hoogbegaafd zijn ;)
Naja, dan is het maar weer net hoe je "hoogbegaafdheid" wil definiëren.

Een topsporter is hoogbegaafd is datgene wat hij/zij doet. Flauw semantiek spelletje eigenlijk. :r
pi_147485523
quote:
14s.gif Op donderdag 11 december 2014 16:05 schreef Ryon het volgende:
Lapo:

[..]

je gaat uit van de cognitieve definitie van hoogbegaafdheid. De twee beroepen die je noemt zijn juist uitgesproken 'sociaal' in de zin van dat je eigen prestatie volledig afhankelijk is van de interactie en de acties van anderen. Dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld het beroep van beeldhouwer, programmeur of wetenschapper waar het resultaat van je arbeid volledig op zichzelf staat.

Is het dan niet vanzelfsprekend dat hoogbegaafden het best tot hun recht komen in competitieve functies? Dit om de simpele redenen dat ze sneller informatie kunnen verwerken dan mogelijke tegenstanders? In dat geval zou je juist zeggen dat je hoogbegaafden veel tegenkomt binnen de financiële sector (o.a) aangezien daar het niveau bepaald wordt a.d.h.v de concurrentie en de uitdaging praktisch schier oneindig is.
Wat mij betreft is er maar één definitie van hoogbegaafd en dat is de cognitieve (ik ben zelf aanhanger van de beschrijving van de genie van Schopenhauer uit zijn werk the world as will and representation)

Voetbal is een sport waarbij het snelle denken juist een enorm voordeel is omdat in het voetbal heel belangrijk is snel te schakelen. Wat betreft competitie breng je wel een mooi punt naar voren. Competitie brengt wel het beste naar voren bij mij. maar wellicht is dat voor iedereen wel zo.
pi_147485529
quote:
0s.gif Op donderdag 11 december 2014 16:10 schreef theunderdog het volgende:
Een topsporter is hoogbegaafd is datgene wat hij/zij doet. Flauw semantiek spelletje eigenlijk. :r
Dat maak jij er dan ook van.

Topsporter =/= wondersporter

Een voorbeeld van een erg intelligente wondercoureur, zeer berekenend, is Alain Prost. Wist daarna ook nog een team op te zetten en te behouden. Dat doe je ook niet als je de intelligentie van Mario B. hebt.

Er is nu eenmaal een aantal topsporters dat werkelijk boven anderen uitstijgt in genialiteit. Topsport is een groot deel inzet maar er komt meer bij kijken soms.
The only limit is your own imagination
Ik ben niet gelovig aangelegd en maak daarin geen onderscheid tussen dominees, imams, scharenslieps, autohandelaren, politici en massamedia

Waarom er geen vliegtuig in het WTC vloog
pi_147485572
quote:
19s.gif Op donderdag 11 december 2014 16:13 schreef El_Matador het volgende:

[..]

Dat maak jij er dan ook van.

Topsporter =/= wondersporter

Een voorbeeld van een erg intelligente wondercoureur, zeer berekenend, is Alain Prost. Wist daarna ook nog een team op te zetten en te behouden. Dat doe je ook niet als je de intelligentie van Mario B. hebt.

Er is nu eenmaal een aantal topsporters dat werkelijk boven anderen uitstijgt in genialiteit. Topsport is een groot deel inzet maar er komt meer bij kijken soms.
De basis van topsport is talent. Maar talent staat niet gelijk aan hoogbegaafdheid, ofja: niet zoals wij hoogbegaafdheid definiëren.
pi_147485584
quote:
0s.gif Op donderdag 11 december 2014 15:28 schreef Monolith het volgende:

[..]

Tja als je hoogbegaafdheid definieert als het hebben van een hoog IQ, dan is het hebben van een hoog IQ de maatstaf voor de mate van hoogbegaafdheid. Dat lijkt me nogal tautologisch.
Echter, als ik eens een de definitie van hoogbegaafdheid van wiki pak, dan stelt die bijvoorbeeld 'Hoogbegaafdheid is een combinatie van een uitzonderlijke intelligentie, creativiteit en doorzettingsvermogen.' Ironisch genoeg zijn die laatste twee nou juist waar het al die zelfbenoemde hoogbegaafden aan ontbreekt.
Ook dit soort modellen onderscheiden heel veel meer dan enkel een score op een IQ-testje.
Als ik kritisch kijk naar waar ik punten liet liggen op het VWO en laat liggen op het WO dan is dat bijna altijd te wijten aan een gebrek aan creativiteit en/of doorzettingsvermogen (dit waarschijnlijk nog het meest). Dus ja, terecht dat dat als onderdeel van de definitie wordt genomen. Analytisch vermogen (een component van intelligentie) heb je natuurlijk ook nodig maar dat alleen is inderdaad niet voldoende.
ING en ABN investeerden honderden miljoenen euro in DAPL.
#NoDAPL
pi_147485624
Hoogbegaafd is trouwens een slecht bedachte term. Het impliceert laag en hoog, alsof je laag bent wanneer je niet hoog bent. Gifted, wat in het engels gebruikt wordt, valt minder zwaar bij mensen.

Niet veel hoogbegaafden zetten het trouwens op hun cv in Nederland. In de USA schijnt dit juist andersom te zijn, Mensa is daar een + op je cv.
pi_147485698
quote:
0s.gif Op donderdag 11 december 2014 16:16 schreef k3vil het volgende:
Hoogbegaafd is trouwens een slecht bedachte term. Het impliceert laag en hoog, alsof je laag bent wanneer je niet hoog bent. Gifted, wat in het engels gebruikt wordt, valt minder zwaar bij mensen.

Niet veel hoogbegaafden zetten het trouwens op hun cv in Nederland. In de USA schijnt dit juist andersom te zijn, Mensa is daar een + op je cv.
Thnx voor je antwoord. Heb jij het wel op je cv ?
pi_147485730
quote:
0s.gif Op donderdag 11 december 2014 16:15 schreef theunderdog het volgende:

[..]

De basis van topsport is talent. Maar talent staat niet gelijk aan hoogbegaafdheid, ofja: niet zoals wij hoogbegaafdheid definiëren.
Dat zeg ik ook niet. Het gaat verder dan talent of inzet. Het is de X-factor, datgene wat de sportman of -vrouw extra bijzonder maakt. Genialiteit, originaliteit, meesterbrein.

Cruijff en Prost wel.
Mario B. en Anton Geesink niet.

Zie je het verschil?
The only limit is your own imagination
Ik ben niet gelovig aangelegd en maak daarin geen onderscheid tussen dominees, imams, scharenslieps, autohandelaren, politici en massamedia

Waarom er geen vliegtuig in het WTC vloog
pi_147485732
quote:
0s.gif Op donderdag 11 december 2014 16:18 schreef Yasmin23 het volgende:

[..]

Thnx voor je antwoord. Heb jij het wel op je cv ?
Ja maar dat komt omdat ik een keer een project heb gedaan voor Mensa en daarvan vond ik het wel zonde om het erbuiten te laten.
pi_147485778
quote:
19s.gif Op donderdag 11 december 2014 16:19 schreef El_Matador het volgende:

[..]

Dat zeg ik ook niet. Het gaat verder dan talent of inzet. Het is de X-factor, datgene wat de sportman of -vrouw extra bijzonder maakt. Genialiteit, originaliteit, meesterbrein.

Cruijff en Prost wel.
Mario B. en Anton Geesink niet.

Zie je het verschil?
Ja hoor, maar ik zou c ronaldo, messi, Zlatan niet als hoogbegaafd bestempelen.

Ze zijn alleen zeer goed in wat ze doen, een uitzonderlijk voetbal-talent.
pi_147485913
quote:
0s.gif Op donderdag 11 december 2014 16:16 schreef k3vil het volgende:
Hoogbegaafd is trouwens een slecht bedachte term. Het impliceert laag en hoog, alsof je laag bent wanneer je niet hoog bent. Gifted, wat in het engels gebruikt wordt, valt minder zwaar bij mensen.
Gifted is Engels voor begaafd (als het ware een vervoeging van het krijgen van een gave = gift), als je het letterlijk vertaalt tenminste.
Maar goed, het gaat al verkeerd met het maken van 1 IQ-score op basis van een beperkt aantal testjes die een beperkt aantal vaardigheden meten en het hieruit afleiden hoe intelligent iemand zou zijn. Dat reflecteert een enorme zelfoverschatting van de psychologen. We weten nog niet eens precies wat intelligentie is, laat staan dat in detail in kaart kan worden gebracht wat precies gemeten moet worden. Veel van wat gemeten wordt met IQ-testen heeft betrekking op intelligentie maar daar is alles mee gezegd. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat IQ-testen en IQ-scores zinloos zijn maar veel meer dan een indicator van hoe intelligent iemand is is het niet. Ga er maar van uit dat iemand die een IQ van boven de 115 heeft intelligent is, buiten dat kan je er weinig zinnigs over zeggen. Richard Feynman had een IQ-score van 126, hij haalde echter de hoogste score ooit - tot dan - op het toelatingsexamen voor wis- en natuurkunde op Princeton University en hij werd een bekende natuurkundige die wordt beschouwd als een van de beste natuurkundedocenten ooit. Was hij niet hoogbegaafd? Het lijkt mij van wel. Andersom zijn er natuurlijk veel mensen die 130+ scoren en die er nog niet in slagen om een VWO-diploma te halen of een buitenlands equivalent hiervoor. Bottomline: het is allemaal niet zo zwartwit.
ING en ABN investeerden honderden miljoenen euro in DAPL.
#NoDAPL
pi_147485920
Ik moet altijd zo lachen om die types die beweren "hoogbegaafd" te zijn, maar die tegelijk echt helemaal niks van hun leven bakken en zelfs geen werk kunnen krijgen. Sorry, maar dat kan er bij mij echt niet in.

Dan ben je dus echt niet "hoogbegaafd", dan ben je gewoon een lamzak, een leegloper. Niks mis mee verder, die mensen moet je ook hebben. Maar ga dan niet roepen dat dat allemaal komt omdat je het zo moeilijk hebt vanwege je zogenaamde "hoogbegaafdheid". Iemand die écht hoogbegaafd is, die maakt er sowieso wel wat van.
pi_147485974
quote:
0s.gif Op donderdag 11 december 2014 16:19 schreef k3vil het volgende:

[..]

Ja maar dat komt omdat ik een keer een project heb gedaan voor Mensa en daarvan vond ik het wel zonde om het erbuiten te laten.
Misschien persoonlijke vraag, maar merk jij nadelen aan het hoogbegaafd zijn ?
pi_147486029
quote:
0s.gif Op donderdag 11 december 2014 16:25 schreef Bram_van_Loon het volgende:

[..]

Gifted is Engels voor begaafd (als het ware een vervoeging van het krijgen van een gave = gift), als je het letterlijk vertaalt tenminste.
Maar goed, het gaat al verkeerd met het maken van 1 IQ-score op basis van een beperkt aantal testjes die een beperkt aantal vaardigheden meten en het hieruit afleiden hoe intelligent iemand zou zijn. Dat reflecteert een enorme zelfoverschatting van de psychologen. We weten nog niet eens precies wat intelligentie is, laat staan dat in detail in kaart kan worden gebracht wat precies gemeten moet worden. Veel van wat gemeten wordt met IQ-testen heeft betrekking op intelligentie maar daar is alles mee gezegd. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat IQ-testen en IQ-scores zinloos zijn maar veel meer dan een indicator van hoe intelligent iemand is is het niet. Ga er maar van uit dat iemand die een IQ van boven de 115 heeft intelligent is, buiten dat kan je er weinig zinnigs over zeggen. Richard Feynman had een IQ-score van 126, hij haalde echter de hoogste score ooit - tot dan - op het toelatingsexamen voor wis- en natuurkunde op Princeton University en hij werd een bekende natuurkundige die wordt beschouwd als een van de beste natuurkundedocenten ooit. Was hij niet hoogbegaafd? Het lijkt mij van wel. Andersom zijn er natuurlijk veel mensen die 130+ scoren en die er nog niet in slagen om een VWO-diploma te halen of een buitenlands equivalent hiervoor. Bottomline: het is allemaal niet zo zwartwit.
Hoezo weten we niet wat intelligentie is? intelligentie staat gelijk aan je cognitieve vermogens.
pi_147486074
quote:
0s.gif Op donderdag 11 december 2014 16:27 schreef Yasmin23 het volgende:

[..]

Misschien persoonlijke vraag, maar merk jij nadelen aan het hoogbegaafd zijn ?
Maakt niet uit :)
Ja ik merk ze inderdaad, maar ik leer ermee leven (nee ik ben niet zielig ;) ).

Het beste wat een hoogbegaafde kan overkomen is dat hij/zij ontheven is uit de uitvoerend arbeid (dat merk ik aan mijzelf maar vond het ook in het werk van schopenhauer)
pi_147486077
quote:
0s.gif Op donderdag 11 december 2014 16:26 schreef hpeopjes het volgende:
Ik moet altijd zo lachen om die types die beweren "hoogbegaafd" te zijn, maar die tegelijk echt helemaal niks van hun leven bakken en zelfs geen werk kunnen krijgen. Sorry, maar dat kan er bij mij echt niet in.

Dan ben je dus echt niet "hoogbegaafd", dan ben je gewoon een lamzak, een leegloper. Niks mis mee verder, die mensen moet je ook hebben. Maar ga dan niet roepen dat dat allemaal komt omdat je het zo moeilijk hebt vanwege je zogenaamde "hoogbegaafdheid". Iemand die écht hoogbegaafd is, die maakt er sowieso wel wat van.
Ik geloof niet dat deze vlieger altijd op gaat hoor.
pi_147486099
quote:
0s.gif Op donderdag 11 december 2014 16:30 schreef k3vil het volgende:

[..]

Maakt niet uit :)
Ja ik merk ze inderdaad, maar ik leer ermee leven (nee ik ben niet zielig ;) ).

Het beste wat een hoogbegaafde kan overkomen is dat hij/zij ontheven is uit uitvoerend arbeid (dat merk ik aan mijzelf maar vond het ook in het werk van schopenhauer)
Wat voor werk doe je als ik vragen mag? En je ervaart dan gelijk dat je je creativiteit niet kwijt kunt en je energie?
pi_147486110
quote:
0s.gif Op donderdag 11 december 2014 16:30 schreef empa1010 het volgende:

[..]

Ik geloof niet dat deze vlieger altijd op gaat hoor.
In welke gevallen niet dan?
pi_147486288
quote:
0s.gif Op donderdag 11 december 2014 16:32 schreef hpeopjes het volgende:

[..]

In welke gevallen niet dan?
Je hebt gelijk als je zegt dat 'types die dat beweren' enz. dat doen. Die maken er dan misbruik van. Er zijn echter ook hoogbegaafden die aan lager wal raken, juist wel door hun hoogbegaafdheid. Die kopen er letterlijk en figuurlijk niks meer voor. Hebben vaak een puinhoop in huis... chaos alom.
pi_147486294
quote:
0s.gif Op donderdag 11 december 2014 16:31 schreef empa1010 het volgende:

[..]

Wat voor werk doe je als ik vragen mag? En je ervaart dan gelijk dat je je creativiteit niet kwijt kunt en je energie?
Ik zit in de IT en ben op dit moment actief op tactisch niveau. Hierin heb ik meer ruimte voor creativiteit en heb ik een betere energiehuishouding. Vroeger zat ik meer in de operatie en had ik echt problemen met motivatie, prestatie, jaloezie van anderen.

Het beste is wanneer ik niets hoeft te doen, dan kom ik het beste tot mijn recht. Ideeën komen bij mij bij de bosjes en ik heb bij verschillende werkgevers al tonnen kunnen besparen door procesinnovatie. (Ben niet alleen ICT-er maar ook Bedrijfskundige, toch een keer een HBO afgemaakt).
pi_147486310
quote:
0s.gif Op donderdag 11 december 2014 16:30 schreef empa1010 het volgende:

[..]

Ik geloof niet dat deze vlieger altijd op gaat hoor.
Hij heeft een punt.

Kun je iemand die hoogbegaafd is maar niet in staat is zijn eigen luiheid en gebrek aan excelleren te verslaan, wel écht hoogbegaafd noemen?

Als je namelijk zo begaafd bent, zou je ook die barrieres moeten kunnen omzeilen of eraan werken; die begaafdheid hoor je in principe te hebben.
The only limit is your own imagination
Ik ben niet gelovig aangelegd en maak daarin geen onderscheid tussen dominees, imams, scharenslieps, autohandelaren, politici en massamedia

Waarom er geen vliegtuig in het WTC vloog
  donderdag 11 december 2014 @ 16:38:52 #25
177582 Ryon
Alle neuzen naar rechts
pi_147486311
quote:
0s.gif Op donderdag 11 december 2014 16:25 schreef Bram_van_Loon het volgende:

[..]

Gifted is Engels voor begaafd (als het ware een vervoeging van het krijgen van een gave = gift), als je het letterlijk vertaalt tenminste.
Maar goed, het gaat al verkeerd met het maken van 1 IQ-score op basis van een beperkt aantal testjes die een beperkt aantal vaardigheden meten en het hieruit afleiden hoe intelligent iemand zou zijn. Dat reflecteert een enorme zelfoverschatting van de psychologen. We weten nog niet eens precies wat intelligentie is, laat staan dat in detail in kaart kan worden gebracht wat precies gemeten moet worden. Veel van wat gemeten wordt met IQ-testen heeft betrekking op intelligentie maar daar is alles mee gezegd. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat IQ-testen en IQ-scores zinloos zijn maar veel meer dan een indicator van hoe intelligent iemand is is het niet. Ga er maar van uit dat iemand die een IQ van boven de 115 heeft intelligent is, buiten dat kan je er weinig zinnigs over zeggen. Richard Feynman had een IQ-score van 126, hij haalde echter de hoogste score ooit - tot dan - op het toelatingsexamen voor wis- en natuurkunde op Princeton University en hij werd een bekende natuurkundige die wordt beschouwd als een van de beste natuurkundedocenten ooit. Was hij niet hoogbegaafd? Het lijkt mij van wel. Andersom zijn er natuurlijk veel mensen die 130+ scoren en die er nog niet in slagen om een VWO-diploma te halen of een buitenlands equivalent hiervoor. Bottomline: het is allemaal niet zo zwartwit.
Ja, daar ben ik het mee eens. Ik vind IQ als een vaststaand 'algemeen' concept waanzinnig kwetsbaar. Het biedt m.i ook een aanleiding voor een 'gevaarlijke' vergelijking. Het is feitelijk namelijk een vrij concrete indeling om de mensheid mee te ordenen.
For every complex problem there is an answer that is clear, simple, and wrong.
--
Mijn meningen zijn gewoon feiten. Ik heb gelijk en anderen hebben ongelijk - TB / Ryon
  donderdag 11 december 2014 @ 16:39:46 #26
177582 Ryon
Alle neuzen naar rechts
pi_147486337
quote:
0s.gif Op donderdag 11 december 2014 16:38 schreef k3vil het volgende:
Het beste is wanneer ik niets hoeft te doen, dan kom ik het beste tot mijn recht.
Hm.. Daar ken ik er wel meer van.
For every complex problem there is an answer that is clear, simple, and wrong.
--
Mijn meningen zijn gewoon feiten. Ik heb gelijk en anderen hebben ongelijk - TB / Ryon
pi_147486387
quote:
0s.gif Op donderdag 11 december 2014 16:38 schreef k3vil het volgende:

[..]

Ik zit in de IT en ben op dit moment actief op tactisch niveau. Hierin heb ik meer ruimte voor creativiteit en heb ik een betere energiehuishouding. Vroeger zat ik meer in de operatie en had ik echt problemen met motivatie, prestatie, jaloezie van anderen.

Het beste is wanneer ik niets hoeft te doen, dan kom ik het beste tot mijn recht. Ideeën komen bij mij bij de bosjes en ik heb bij verschillende werkgevers al tonnen kunnen besparen door procesinnovatie. (Ben niet alleen ICT-er maar ook Bedrijfskundige, toch een keer een HBO afgemaakt).
Hoezo geen uni gedaan ?
pi_147486445
quote:
0s.gif Op donderdag 11 december 2014 16:41 schreef Yasmin23 het volgende:

[..]

Hoezo geen uni gedaan ?
Ik heb mijn HAVO niet afgemaakt en vond het HBO wel welletjes.
pi_147486477
quote:
0s.gif Op donderdag 11 december 2014 16:42 schreef k3vil het volgende:

[..]

Ik heb mijn HAVO niet afgemaakt en vond het HBO wel welletjes.
Bij Mensa zitten daar meerdere mensen die ook alleen een HBO studie hebben gedaan ?
pi_147486497
Wat mee je nu echt bij IQ?Uiteindelijk als je het heel klinisch bekijkt meet een IQ-test alleen hoe goed je bent in het maken van een IQ-test. Dat een sterke correlatie bestaat met andere zaken (carrièreperspectief, leervermogen, etc) is allemaal aardig maar als je verder faalt in het leven dan hoef je bij mij niet met een label 'hoogbegaafd' aan te komen zwaaien, net zoals 'zwemdiploma X' of 'mooi lichaam' dan wel relevant zijn maar simpelweg minder relevant.
pi_147486518
quote:
0s.gif Op donderdag 11 december 2014 16:44 schreef Yasmin23 het volgende:

[..]

Bij Mensa zitten daar meerdere mensen die ook alleen een HBO studie hebben gedaan ?
Zitten ook mensen bij die in de bijstand zitten of die slechts MBO hebben gedaan. Natuurlijk is het aandeel hoogopgeleiden (WO vooral) enorm, maar er zijn weinig mensen bij Mensa die IQ gelijk stellen aan hoogopgeleid zijn. :)
pi_147486533
quote:
0s.gif Op donderdag 11 december 2014 16:44 schreef Harmankardon het volgende:
Wat mee je nu echt bij IQ?Uiteindelijk als je het heel klinisch bekijkt meet een IQ-test alleen hoe goed je bent in het maken van een IQ-test. Dat een sterke correlatie bestaat met andere zaken (carrièreperspectief, leervermogen, etc) is allemaal aardig maar als je verder faalt in het leven dan hoef je bij mij niet met een label 'hoogbegaafd' aan te komen zwaaien, net zoals 'zwemdiploma X' of 'mooi lichaam' dan wel relevant zijn maar simpelweg niet van doorslaggevend belang.
pi_147486554
quote:
0s.gif Op donderdag 11 december 2014 14:45 schreef Ouder1 het volgende:

[..]

Waarom wordt daar steeds zo de nadruk opgelegd? We verwachten van normaal begaafden toch ook niet dat zij sociaal kunnen omgaan met en een plaats kunnen vinden tussen verstandelijk gehandicapten?
Ik ben eigenlijk nog wel benieuwd naar een reactie hierop:
quote:
0s.gif Op donderdag 11 december 2014 15:26 schreef Moonah het volgende:

Ik lees jou dit vaker aanhalen als argument. Qua IQ-verschil op aantal punten gaat het wellicht op. Maar de minderheid van hoogbegaafden zal zich toch moeten handhaven in een samenleving waar de meerderheid uit normaalbegaafden bestaat. Het is niet zo dat normaalbegaafden zich in het dagelijks leven begeven in een wereld vol verstandelijk beperkten.
Dus ja, hoogbegaafde kinderen zullen inderdaad moeten leren levelen met normaalbegaafden. En de een zal daar beter in slagen dan de ander.
En daarbij zou ik (in navolging van de wat er nu in het topic besproken wordt) willen aantekenen dat iemand met een hoog IQ die niet in staat is te communiceren met mensen met een gemiddeld IQ niet hoogbegaafd is, maar 'slechts' hoogintelligent.
"Bloemen zijn rood jongeman... "
Zo. Dan witte gullie dè ôk wir.
pi_147486636
quote:
0s.gif Op donderdag 11 december 2014 16:45 schreef k3vil het volgende:

[..]

Zitten ook mensen bij die in de bijstand zitten of die slechts MBO hebben gedaan. Natuurlijk is het aandeel hoogopgeleiden (WO vooral) enorm, maar er zijn weinig mensen bij Mensa die IQ gelijk stellen aan hoogopgeleid zijn. :)
Hmmm ja ik kan mij voorstellen dat dit voor veel mensen nogal vreemd klinkt. Hoogbegaafd maar dan alleen MBO hebben gedaan.

Maar ik neem aan dat jij nu tevreden bent met je baan ?
pi_147486671
quote:
0s.gif Op donderdag 11 december 2014 16:48 schreef Yasmin23 het volgende:

[..]

Hmmm ja ik kan mij voorstellen dat dit voor veel mensen nogal vreemd klinkt. Hoogbegaafd maar dan alleen MBO hebben gedaan.

Maar ik neem aan dat jij nu tevreden bent met je baan ?
Waarom is dat raar? je IQ score heeft niets te maken met wat je gaat bereiken in je leven.
pi_147486684
quote:
0s.gif Op donderdag 11 december 2014 16:46 schreef Moonah het volgende:
En daarbij zou ik (in navolging van de wat er nu in het topic besproken wordt) willen aantekenen dat iemand met een hoog IQ die niet in staat is te communiceren met mensen met een gemiddeld IQ niet hoogbegaafd is, maar 'slechts' hoogintelligent.
Een hoog IQ is dan ook geen belemmering om te communiceren met dommere mensen. Als je daar moeite mee hebt dan is dat eerder aan een gebrek aan inlevingsvermogen te wijten. :)
Waar dat dan weer aan ligt weet ik niet, het lijkt me vooral een kwestie van attitude maar dat is slechts mijn subjectieve inschatting.
ING en ABN investeerden honderden miljoenen euro in DAPL.
#NoDAPL
  donderdag 11 december 2014 @ 16:51:24 #37
177582 Ryon
Alle neuzen naar rechts
pi_147486711
quote:
0s.gif Op donderdag 11 december 2014 16:48 schreef Yasmin23 het volgende:

[..]

Hmmm ja ik kan mij voorstellen dat dit voor veel mensen nogal vreemd klinkt. Hoogbegaafd maar dan alleen MBO hebben gedaan.
Mijn ervaring is dat mensen die het meest met hun IQ schermen de mensen zijn die vaak geen wo opleiding hebben afgerond. Het biedt toch een stukje alternatieve erkenning.
For every complex problem there is an answer that is clear, simple, and wrong.
--
Mijn meningen zijn gewoon feiten. Ik heb gelijk en anderen hebben ongelijk - TB / Ryon
pi_147486714
quote:
0s.gif Op donderdag 11 december 2014 16:50 schreef theunderdog het volgende:

[..]

Waarom is dat raar? je IQ score heeft niets te maken met wat je gaat bereiken in je leven.
Nou omdat mensen natuurlijk denken dat als je hoogbegaafd bent je slim genoeg bent om bv aan een universiteit te studeren. En waarom je dan 'genoegen' zou nemen met bv alleen maar MBO.
pi_147486745
quote:
0s.gif Op donderdag 11 december 2014 16:51 schreef Yasmin23 het volgende:

[..]

Nou omdat mensen natuurlijk denken dat als je hoogbegaafd bent je slim genoeg bent om bv aan een universiteit te studeren. En waarom je dan 'genoegen' zou nemen met bv alleen maar MBO.
In principe ben je dan ook slim genoeg om aan de universiteit te studeren, de vraag is alleen of je het doorzettingsvermogen /karaktereigenschappen ervoor hebt.

Er zijn mensen die zeer hoog scoren op een IQ test, maar niet zelf naar het toilet kunnen, zichzelf aankleden enz
pi_147486777
quote:
0s.gif Op donderdag 11 december 2014 16:52 schreef theunderdog het volgende:

[..]

In principe ben je dan ook slim genoeg om aan de universiteit te studeren, de vraag is alleen of je het doorzettingsvermogen /karaktereigenschappen ervoor hebt.

Er zijn mensen die zeer hoog scoren op een IQ test, maar niet zelf naar het toilet kunnen, zichzelf aankleden enz
Ja dat zei je net al.

Maar ik denk dan dat studeren aan de universiteit voor deze mensen makkelijker is dan voor mensen die niet hoogbegaafd zijn. Maar dat heb ik dus fout.
pi_147486829
quote:
0s.gif Op donderdag 11 december 2014 16:53 schreef Yasmin23 het volgende:

[..]

Ja dat zei je net al.

Maar ik denk dan dat studeren aan de universiteit voor deze mensen makkelijker is dan voor mensen die niet hoogbegaafd zijn. Maar dat heb ik dus fout.
Iemand met veel doorzettingsvermogen en een IQ van 115 heeft meer kans op succes dan iemand met een IQ van 130 + maar die totaal geen doorzettingsvermogen/karakter heeft.

Intelligentie is een erg handige en relevante basis, maar het zegt lang niet alles. Maar een beta studie afronden met een gemiddeld IQ gaat wel zeer lastig zijn.
  donderdag 11 december 2014 @ 16:56:24 #42
177582 Ryon
Alle neuzen naar rechts
pi_147486858
quote:
0s.gif Op donderdag 11 december 2014 16:51 schreef Yasmin23 het volgende:

[..]

Nou omdat mensen natuurlijk denken dat als je hoogbegaafd bent je slim genoeg bent om bv aan een universiteit te studeren. En waarom je dan 'genoegen' zou nemen met bv alleen maar MBO.
Lijkt mij ook dat de universitaire wereld veel beter aansluit bij je (intellectuele) behoeftes. Weinig tot geen begeleiding en bemoeienis, veel vrijheid en heel veel verschillende (lastige) puzzels om je tanden in stuk te bijten. Je verveelt je letterlijk geen moment. Alleen dat al lijkt mij een reden om die asap die kant op te gaan.
For every complex problem there is an answer that is clear, simple, and wrong.
--
Mijn meningen zijn gewoon feiten. Ik heb gelijk en anderen hebben ongelijk - TB / Ryon
pi_147487066
quote:
11s.gif Op donderdag 11 december 2014 16:56 schreef Ryon het volgende:

[..]

Lijkt mij ook dat de universitaire wereld veel beter aansluit bij je (intellectuele) behoeftes. Weinig tot geen begeleiding en bemoeienis, veel vrijheid en heel veel verschillende (lastige) puzzels om je tanden in stuk te bijten. Je verveelt je letterlijk geen moment. Alleen dat al lijkt mij een reden om die asap die kant op te gaan.
Hmm mja zou je denken. Er spelen dus genoeg andere dingen mee.
pi_147489685
quote:
11s.gif Op donderdag 11 december 2014 16:56 schreef Ryon het volgende:

[..]

Lijkt mij ook dat de universitaire wereld veel beter aansluit bij je (intellectuele) behoeftes. Weinig tot geen begeleiding en bemoeienis, veel vrijheid en heel veel verschillende (lastige) puzzels om je tanden in stuk te bijten. Je verveelt je letterlijk geen moment. Alleen dat al lijkt mij een reden om die asap die kant op te gaan.
Nou, ik weet niet wat jij studeert/gestudeerd hebt, maar ik heb me nergens stierlijker verveeld dan op de uni.
pi_147489696
quote:
1s.gif Op donderdag 11 december 2014 18:28 schreef hpeopjes het volgende:

[..]

Nou, ik weet niet wat jij studeert/gestudeerd hebt, maar ik heb me nergens stierlijker verveeld dan op de uni.
Dan deed je niet genoeg aan zelfstudie.
pi_147489700
quote:
1s.gif Op donderdag 11 december 2014 18:28 schreef hpeopjes het volgende:

[..]

Nou, ik weet niet wat jij studeert/gestudeerd hebt, maar ik heb me nergens stierlijker verveeld dan op de uni.
Welke studie deed je ?
pi_147489774
quote:
0s.gif Op donderdag 11 december 2014 18:29 schreef Yasmin23 het volgende:

[..]

Welke studie deed je ?
Technische natuurkunde
pi_147489784
quote:
1s.gif Op donderdag 11 december 2014 18:33 schreef hpeopjes het volgende:

[..]

Technische natuurkunde
En waarom verveelde je je?
pi_147489920
quote:
0s.gif Op donderdag 11 december 2014 18:29 schreef theunderdog het volgende:

[..]

Dan deed je niet genoeg aan zelfstudie.
Was ook niet nodig, want ik haalde die studie met tien vingers in m'n neus. Ik zat in m'n vrije tijd liever in de kroeg.

Zelfstudie is heeft verder niets met een universitaire studie te maken. Zelfstudie kan altijd, of je nu op school zit of studeert of niet. Het is meer een hobby, tegenwoordig doe ik wel regelmatig MOOC's naast m'n werk, voor de lol.
pi_147489948
quote:
1s.gif Op donderdag 11 december 2014 18:38 schreef hpeopjes het volgende:

[..]

Was ook niet nodig, want ik haalde die studie met tien vingers in m'n neus. Ik zat in m'n vrije tijd liever in de kroeg.

Zelfstudie is heeft verder niets met een universitaire studie te maken. Zelfstudie kan altijd, of je nu op school zit of studeert of niet. Het is meer een hobby, tegenwoordig doe ik wel regelmatig MOOC's naast m'n werk, voor de lol.
Je snapt het niet helemaal.
abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
Forum Opties
Forumhop:
Hop naar:
(afkorting, bv 'KLB')