Yupz. Handelsmerk dat op heel veel spullen prijkte in de 70's. In Nederland met name bekend van die 500mm preset-achomaten.quote:
http://www.ebay.de/itm/CA(...)&hash=item58b9ea56a4quote:Op zondag 7 december 2014 18:41 schreef Ouwesok het volgende:
[..]
Yupz. Handelsmerk dat op heel veel spullen prijkte in de 70's. In Nederland met name bekend van die 500mm preset-achomaten.
Die is wel apartquote:Op zondag 7 december 2014 18:48 schreef Pietverdriet het volgende:
[..]
http://www.ebay.de/itm/CA(...)&hash=item58b9ea56a4
Dat, plus dat ik al de nodige mensen heb gezien die er een kochten met de verwachting dat ie op 1.8 al optimaal presteert.quote:
Veel geluk gehad gister, vandaag was het weer echt zwaar Kquote:Op zondag 7 december 2014 16:59 schreef Ouwesok het volgende:
Een andere uit mijn collectie oud glas die sinds augustus in mijn bezit is:
[ link | afbeelding ]Canon FD 2.8/200mm by Ouwesok, on Flickr
Redenen om dol op die lomperd te zijn.
[ link | afbeelding ]Winterfair 2014 by Ouwesok, on Flickr
[ link | afbeelding ]Winterfair 2014 by Ouwesok, on Flickr
[ link | afbeelding ]Winterfair 2014 by Ouwesok, on Flickr
[ link | afbeelding ]Winterfair 2014 by Ouwesok, on Flickr
In alle gevallen één enkel stopje gediafragmeerd. Scherptediepte is soms wat aan de krappe kant en de overgang naar onscherp is nogal abrupt(volgende keer rekening mee houden)
Mijn exemplaar is trouwens een vroege variant van de 2.8/200mm, voor verzameldriftigen geldt dat er ook nog andere varianten van zijn geweest, vooral de SSC zou nóg mooier moeten zijn.
Cosina maakt onder de Voigtlander naam nog wel single coated varianten.quote:Op zondag 7 december 2014 19:59 schreef Pietverdriet het volgende:
Heb een aantal fotos van Edward Steichen uit de jaren 40. Gemaakt met Lenzen zonder coating, zou tegenwoordig de hond geen brood van lusten, maar wat een geweldige fotos.
Toen hij de pensioen leeftijd had ging hij met de navy mee de pacific oorlog inquote:Op vrijdag 12 december 2014 21:39 schreef AlexRow het volgende:
[..]
Cosina maakt onder de Voigtlander naam nog wel single coated varianten.
Ik heb trouwens net op google even snel gekeken naar die foto's van Edward Steichen, hij wist gewoon goed te werken met licht. Ik vermoed dat hij op grotere formaten werkte dan 135, het chemische proces in eigen handen had en, voor zover ik heb gezien, het licht ook vrij vaak volledig onder controle had. Dan heb je inderdaad minder aan allerlei verschillende coatings.
Doet er natuurlijk allemaal niet aan af dat hij gewoon goede foto's maakt, ik wou dat ik zulke portretten kon schieten.
Ja, de Helios.quote:Op vrijdag 12 december 2014 21:30 schreef Ouwesok het volgende:
Om vintage lenzen te leren waarderen is de ultieme instapper de Russische Helios 44-2, een kopie van de Zeiss Biotar 2.0/58mm waarvan de Russen na de eurlog de tekeningen hadden weten te bemachtigen.
De Helios is leuk, goed en heel makkelijk te vinden, er zijn er miljoenen van gebouwd en ze kosten je derhalve de financiele kraag niet.
Hij heeft een preset-diafragma wat op een spiegelloze digitale camera een zegen voor de mensheid blijkt. Het beste gebruik je hem tussen de 2.8 en 5.6 en dan geeft ie best wel een apart plaatje.
Twee voorbeeldjes van vorige week in Archeon
[ link | afbeelding ]Winterfair 2014 by Ouwesok, on Flickr
[ link | afbeelding ]Winterfair 2014 by Ouwesok, on Flickr
Nu dus welquote:Op zaterdag 13 december 2014 01:56 schreef shiznuts het volgende:
Kende gij DogSchidt ook (reworked salvaged 58mm's)?http://dogschidtoptiks.co.uk/index.html
Mijn J9 die je daar voor mij opscharrelde is nog steeds mijn beste voorbeeld van bang-for-ze-buckquote:Op zaterdag 13 december 2014 11:29 schreef ultra_ivo het volgende:
Een jaar of 10 geleden kon je in de diverse landen van de voormalige SU nog goed het oude Sovjet-spul kopen tegen hele leuke prijzen.
Een Helios 58mm of een Industar 50mm is nog steeds erg goed aan te komen voor weinig.quote:Helaas zijn daar de bronnen momenteel opgedroogd.
Voor zover ik kan zien zijn ze gereshelled, er zijn wel meer bedrijven die dat doen. De 80-200 van nikon kan bijvoorbeeld ook. Deze zijn zo te zien gemaakt voor video.quote:Op zaterdag 13 december 2014 11:13 schreef Ouwesok het volgende:
[..]
Nu dus wel
Hoe leuk het technisch ook allemaal is, ik geef nog steeds de voorkeur aan een Helios in zijn oorspronkelijke staat zonder gefröbeld diafragma of andere ingrepen die nog het beste als 'verhipsteriseren' te beschrijven zijn.
Overigens zijn er naast Russische ook Chinese Biotar-klonen gebouwd. In onze streken iets minder talrijk dan de Russische.
En dat heeft er weer mee te maken dat men vanuit de USSR in de jaren 70 en 80 scheepsladingen camera's en lenzen naar het westen exporteerde in ruil voor harde westerse valuta
Zo netjes hoor, zo`n Helios heb ik ook,ook eens opschroeven als het weer eens wat beter weer gaat wordenquote:Op vrijdag 12 december 2014 21:30 schreef Ouwesok het volgende:
Om vintage lenzen te leren waarderen is de ultieme instapper de Russische Helios 44-2, een kopie van de Zeiss Biotar 2.0/58mm waarvan de Russen na de eurlog de tekeningen hadden weten te bemachtigen.
De Helios is leuk, goed en heel makkelijk te vinden, er zijn er miljoenen van gebouwd en ze kosten je derhalve de financiele kraag niet.
Hij heeft een preset-diafragma wat op een spiegelloze digitale camera een zegen voor de mensheid blijkt. Het beste gebruik je hem tussen de 2.8 en 5.6 en dan geeft ie best wel een apart plaatje.
Twee voorbeeldjes van vorige week in Archeon
[ link | afbeelding ]Winterfair 2014 by Ouwesok, on Flickr
[ link | afbeelding ]Winterfair 2014 by Ouwesok, on Flickr
Ga eens voor de grap naar Armenië. Nog genoeg te vindenquote:Op zaterdag 13 december 2014 11:29 schreef ultra_ivo het volgende:
Een jaar of 10 geleden kon je in de diverse landen van de voormalige SU nog goed het oude Sovjet-spul kopen tegen hele leuke prijzen. Helaas zijn daar de bronnen momenteel opgedroogd.
Daar heb je echt bizarre ideeën voor: http://www.cinemaglass.com & http://www.pchood.com/index.php?route=product/category&path=45 . Die prijzen. Mien god jong.quote:Op zaterdag 13 december 2014 12:21 schreef AlexRow het volgende:
[..]
Voor zover ik kan zien zijn ze gereshelled, er zijn wel meer bedrijven die dat doen. De 80-200 van nikon kan bijvoorbeeld ook. Deze zijn zo te zien gemaakt voor video.
off topic: Armenië is echt een geweldig land hoorquote:Op zondag 14 december 2014 13:37 schreef shiznuts het volgende:
Ff voor de grap naar Armenië.
Maar goed dat er eBay is, zou ik zeggen.Heb bijv. aardig wat uit de Ukraïne, uit Rusland, Italië, de VS en Japan.
Wat dacht jij?quote:Op zondag 14 december 2014 21:44 schreef Ouwesok het volgende:
Een lens die ongeveer even oud is al ondergetekende zelf, de Hanimex 3.5/180. Ook Hanimex is een handelsmerk, de lens is afkomstig van Tokina en heeft een eerste versie van de T2-mount die nog aanzienlijk groter is dan de uiteindelijke T-mount en waarvoor je dus andere adapters moet hebben. Gelukkig was een adapter van Exacta naar Sony-E eenvoudiger en vooral goedkoper.
Voor zijn leeftijd weet deze 180mm preset er nog een zeer bijzonder plaatje neer te zetten. Hij is iets gevoeliger voor tegenlicht dan modernere (of minder oude) lenzen, qua scherpte kan ie nog heel aardig meekomen
Vergelijk ik hem met mijn andere 180mm, de Zeiss Jena Sonnar 2.8/180, dan valt op dat de Hanimex wat minder opvalt dan de wel erg kolossale Zeiss. Bij dit soort fotografie is een beetje stealth-factor mooi meegenomen.
Paar voorbeeldjes op de Winterfair waar het wel bijzonder krap was voor langere brandpunten, uiteindelijk bleek de 85mm Jupiter-9 nog het beste bruikbaar
Diafragma stond steeds op 5.6.
[ link | afbeelding ]Winterfair 2014 by Ouwesok, on Flickr
[ link | afbeelding ]Winterfair 2014 by Ouwesok, on Flickr
[ link | afbeelding ]Winterfair 2014 by Ouwesok, on Flickr
[ link | afbeelding ]Winterfair 2014 by Ouwesok, on Flickr
Kortom, weer een lensje waar ik best wel blij mee ben
Maar die is totaal anders dan een J-9 wat niet wegneemt dat als je het goed te pakken hebt je ze gewoon alletwee kooptquote:Op donderdag 18 december 2014 00:01 schreef AlexRow het volgende:
Mamiya 80mm F1.9 is voor redelijke prijzen ook wel te vinden. Al liggen die tegenwoordig ook een stuk hoger.
Mijn J-9 was iets van 35 Euro. Een 68'er model, M39 Zenit opgeschroefd naar M42.quote:Op donderdag 18 december 2014 21:56 schreef Clayton1 het volgende:
De prijzen van de Jupiter 9 liggen toch stukken hoger als wat ik voor mijn Helios heb uitgegeven.
Misschien heb ik met mijn Helios geluk gehad, Incl Zenit camera , want daar zat hij op ¤ 4,50
Boven de honderd zit je al te hoog, een J-9 kan voor minderquote:Op donderdag 18 december 2014 22:02 schreef Clayton1 het volgende:
Valt dan nog mee idd. ik zag op ebay prijzen van boven de 100
Da's een hele nette prijs.quote:.
Het is wel duidelijk dat ik met mijn Helios geluk heb gehad om daar maar 4,50 euro voor neer te leggen bij de kringloop
quote:Op zaterdag 20 december 2014 15:25 schreef Ouwesok het volgende:
Ook in de schemering hoeft de J9 nog niet in de tas
[ link | afbeelding ]Winterfair 2014 by Ouwesok, on Flickr
quote:Op zaterdag 20 december 2014 15:25 schreef Ouwesok het volgende:
Ook in de schemering hoeft de J9 nog niet in de tas
[ link | afbeelding ]Winterfair 2014 by Ouwesok, on Flickr
Wat een ding zeg.quote:Op zondag 21 december 2014 17:28 schreef Ouwesok het volgende:
Mijn Tamron 23A 3.8-5.4/60-300mm
[ link | afbeelding ]Tamron 23A by Ouwesok, on Flickr
Uiterlijk niet de meest fraaie, maar als ik die scherpstelring weer een beetje mooi zwart zou kunnen krijgen kun je er best mee voor de dag komen
De bijbehorende zonnekap moet ik ook nog zien te vinden, maar die zijn op ebay vaak nog duurder dan de lens zelf.
Innerlijk is het een ander verhaal, de 23A is voor zijn leeftijd een ontzettend fraaie telezoom. Tamron heeft hem ook erg lang geproduceerd waardoor ie goed op advertentie en veilingsites te vinden is.
Qua hanteren is het even wennen, alles aan de lens loopt ontzettend licht, maar beter dat dan dat alles te zwaar draait of schuift.
Nog meer wennen is het gewicht, de 23A is best wel zwaar. De eerste winst zit al in de manier waarop je hem vasthoudt, zet je je vingers helemaal vooraan dus nog voor de scherpstelring, dan heb je de eerste stabilisatie al te pakken. Een schouderstatiefje onder de camera doet daarbij ook nog wonderen.
Wat een ding zeg. Wat hoort nou nog bij de lens? richting je camera zeg maar. zitten er nog tussenringen of converters tussenquote:Op woensdag 24 december 2014 20:32 schreef Ouwesok het volgende:
Eindelijk kon ik er vanmiddag even mee buiten spelen, de Tamron 47A die in 1987 kortstondig op de markt was als verkenning of je AF misschien ook in een lens kon proppen en op die manier met een MF-camera toch automatisch kon scherpstellen. Er zijn maar een paar ontwerpen geweest, het bleek namelijk al snel een commerciele misser te zijn. De lenzen konden zich niet of met moeite meten met het concept AF-camera en daarbij waren de Minolta7000, de Nikon F501 en later de EOS650 zodanig van prijs dat wie AF wilde simpelweg een AF-systeem kocht in plaats van een enkele lens.
Toch zijn die AF-experimenten best wel bijzonder. Op internet is nog het meeste te vinden over de Vivitar AF 3.5/200mm. Conceptueel hetzelfde idee als de 47A, dus een lens met zo'n grote bobbel waarin de electronica en de voeding zitten.
Wat aan die Vivitar opviel was dat het optisch eigenlijk een waanzinnig goeie lens was. Kennelijk had men gemeend als uitgangspunt een toplens te nemen en daar een motortje, een aandrijfas of zelfs een hele AF-unit te zetten
Die gedachtegang zag je ook bij de eerste totaal-AF-systemen. De eerste generatie AF-lenzen was gebouwd rondom wat toen topdesigns waren. De 'beercan'-serie van Minolta is nog steeds erg populair onder Sony-gebruikers.
Nou, dit is hem dus op mijn A6000
[ link | afbeelding ]Tamron 47A by Ouwesok, on Flickr
Hij lijkt niet alleen groot, hij is het ook. Afmetingen en look&feel doen enorm aan Minolta's 4/70-210mm 'beercan' denken, alleen nu dus met die AF-bobbel
De knop aan de bovenkant is voor Single, Continuous of Uit, de knop aan de zijkant is om de AF te activeren
[ link | afbeelding ]Tamron 47A by Ouwesok, on Flickr
En aan de andere kant zit dan nog een AF/MF-schakelaar (gelukkig)
[ link | afbeelding ]Tamron 47A by Ouwesok, on Flickr
En dan de vraag: Werkt het
Wat ik inmiddels al over deze generatie AF-lenzen had weten te achterhalen kon ik het volgende verwachten: Uiterst trage AF die na wat heen en weer fietsen uiteindelijk wél trefzeker scherpstelt.
De praktijk ging nog even iets anders. De lens heeft vanaf 1987 dus stil gelegen, vandaar dat de AF-motor niet echt lekker loopt. Hij moet kennelijk nog even wakker worden. Na wat proefjes waarbij bovenstaande verwachting volledig waargemaakt werd heb ik besloten om de lens eerst maar eens een tijdje manualfocus te gebruiken zodat al het loopwerk een beetje loskomt. Na de sessie van vanmiddag het motortje nog eens laten draaien en hij ging al wat sneller. 't Komt wel goed met 'm
Vreemdste gewaarwording als je AF-camera's bent gewend is dat je met deze lens absoluut geen idee hebt waar ie scherpte denkt te gaan vinden
Nog een vreemde gewaarwording is de werkelijk waanzinnige kwaliteit van zowel het mechanische gedeelte als het glas.
Ik vraag me dan ook met terugwerkende kracht af waarom Tamron deze constructie naderhand niet gewoon zonder die AF-bobbel heeft uitgebracht. De reden daarvoor binnenkort in dit topic
De lens houdt bij die chromen adaptall-ring op. Dan krijg je nog de Contax-Emount-adapter en dan zijn wel alweer bij de cameraquote:Op woensdag 24 december 2014 22:12 schreef Clayton1 het volgende:
[..]
Wat een ding zeg. Wat hoort nou nog bij de lens? richting je camera zeg maar. zitten er nog tussenringen of converters tussen
En die Contax-Emount-adapter heb je nodig voor op je Sony of ?quote:Op woensdag 24 december 2014 22:13 schreef Ouwesok het volgende:
[..]
De lens houdt bij die chromen adaptall-ring op. Dan krijg je nog de Contax-Emount-adapter en dan zijn wel alweer bij de camera
Aangezien die een E-mount heeft: Jaquote:Op woensdag 24 december 2014 22:15 schreef Clayton1 het volgende:
[..]
En die Contax-Emount-adapter heb je nodig voor op je Sony of ?
quote:Op woensdag 24 december 2014 22:29 schreef Ouwesok het volgende:
[..]
Aangezien die een E-mount heeft: Ja
Die CX-E-adapter moet de oplegmaat van een Contax overbruggen die veel dieper is dan een E-mountquote:Op woensdag 24 december 2014 22:50 schreef Clayton1 het volgende:
[..]
wel een flinke ring
Het is een bijzondere lens, moet je zelfs reserve batterijen meenemen
Integendeel, zo'n verouderde AF-module wil nogal wat licht hebben.quote:Op woensdag 24 december 2014 23:32 schreef shiznuts het volgende:
Cool spul, sok!Wat een ding idd; lijkt wel een nachtzichtapparaat.
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |