quote:Op donderdag 23 oktober 2014 12:23 schreef 99.999 het volgende:
De SP wil ook niet met andere partijen in zee omdat ze dan aan enge dingen als compromissen moeten doen...
Helaas... Regeren is nu eenmaal niet echt iets anders dan oppositie spelen.quote:
Dit gebash is niet triest?quote:Sowieso is je gebash op de SP behoorlijk triest. Jij stemt liever op een partij die 180 graden draait en zijn achterban verloochent?
Onzin, leugens en gedraai tijdens de debatten laten al zien dat gevestigde partijen niks met de SP willen. De SP durft wel hun verantwoordelijkheid te nemen en compromissen te sluiten, echter dat continu buiten sluiten zet ze buitenspel. Dat jij liever op de baantjesjagers stemt en je stemgedrag wilt goedpraten door de SP aan te vallen is ronduit triest. Sorry Duke. Je wordt steeds zieliger. En ja, dit is een persoonlijke aanval, iets wat jouw partijtjes ook graag doen.quote:Op donderdag 23 oktober 2014 13:08 schreef 99.999 het volgende:
[..]
Helaas... Regeren is nu eenmaal niet echt iets anders dan oppositie spelen.
[..]
Dit gebash is niet triest?
Maar ik besef dat de partijen waar ik op stem uiteindelijk een compromis moeten sluiten. Hoe naar dat ook mag lijken.
De SP houdt zichzelf er buiten. Dat is toch even wat anders.quote:Op donderdag 23 oktober 2014 13:08 schreef Klopkoek het volgende:
Dit is gewoon weer sneu rechts gespin en gedraai. De gevestigde orde heeft ook geen enkele moeite gehad om met de LPF, PVV en ChristenUnie in zee te gaan. Of toe te geven aan de SGP. De reden dat de SP er buiten wordt gehouden is klaarhelder.
Ze hadden net als de serieuze oppositiepartijen mee kunnen doen aan de diverse overeenkomsten die de afgelopen coalities moesten sluiten met de oppositie. Die verantwoordelijkheid hebben ze echter stelselmatig ontvlucht.quote:Op donderdag 23 oktober 2014 13:12 schreef betyar het volgende:
[..]
Onzin, leugens en gedraai tijdens de debatten laten al zien dat gevestigde partijen niks met de SP willen. De SP durft wel hun verantwoordelijkheid te nemen en compromissen te sluiten, echter dat continu buiten sluiten zet ze buitenspel.
Tja, dit soort persoonlijk geneuzel kan ik niets mee.quote:Dat jij liever op de baantjesjagers stemt en je stemgedrag wilt goedpraten door de SP aan te vallen is ronduit triest. Sorry Duke. Je wordt steeds zieliger. En ja, dit is een persoonlijke aanval, iets wat jouw partijtjes ook graag doen.
Al je principes overboord gooien om deel te mogen nemen aan regering is niet iets voor de SP.quote:Op donderdag 23 oktober 2014 13:17 schreef 99.999 het volgende:
[..]
Ze hadden net als de serieuze oppositiepartijen mee kunnen doen aan de diverse overeenkomsten die de afgelopen coalities moesten sluiten met de oppositie. Die verantwoordelijkheid hebben ze echter stelselmatig ontvlucht.
Daarvan anderen de schuld geven mag natuurlijk maar het komt mij wel wat sneu over.
Natuurlijk wel, misschien leer je er iets van, of juist niet. Dat laatste lijkt me niet verstandig.quote:[..]
Tja, dit soort persoonlijk geneuzel kan ik niets mee.
Dus zijn het niet de andere partijen die de SP uitsluiten maar is het de SP die andere partijen uitsluit... Of verwacht je van anderen wel dat ze alles overboord gooien om de SP te kunnen plezieren?quote:Op donderdag 23 oktober 2014 13:18 schreef betyar het volgende:
[..]
Al je principes overboord gooien om deel te mogen nemen aan regering is niet iets voor de SP.
Het is geven en nemen, andere partijen nemen enkel als het om de SP gaat, zo zet je iemand tactisch buitenspel. als je dat niet gelooft ben je behoorlijk naïef. Lokaal lukt het wel, dan zou het ook landelijk moeten kunnen maar dan verliezen de gevestigde partijen hun macht. Afhaken en dan aanhaken in de eerste kamer, simpel en doeltreffend.quote:Op donderdag 23 oktober 2014 13:58 schreef 99.999 het volgende:
[..]
Dus zijn het niet de andere partijen die de SP uitsluiten maar is het de SP die andere partijen uitsluit... Of verwacht je van anderen wel dat ze alles overboord gooien om de SP te kunnen plezieren?
Oh toch wel?quote:
Nonsens natuurlijk, de SP weigert zelfs de onderhandelingen in te gaan of vlucht wanneer het ook maar een beetje lastig dreigt te worden.quote:andere partijen nemen enkel als het om de SP gaat,
Tja, dit lijkt me nogal naïef van jouw kant. Een kabinet met de SP valt binnen de kortste keren. Ze zijn net zo regeringsrijp als een PVV.quote:zo zet je iemand tactisch buitenspel. als je dat niet gelooft ben je behoorlijk naïef. Lokaal lukt het wel, dan zou het ook landelijk moeten kunnen maar dan verliezen de gevestigde partijen hun macht. Afhaken en dan aanhaken in de eerste kamer, simpel en doeltreffend.
Je onderbuikgevoelens beginnen te irriteren Duke.quote:Op donderdag 23 oktober 2014 14:38 schreef 99.999 het volgende:
[..]
Oh toch wel?
Waarom loopt de SP dan altijd zo hard weg komt wanneer het idee van geven ook eens om de hoek komt kijken? De CU liet in vergelijkbare situaties zien dat je als oppositiepartij ook goed kan nemen en de belangen van je achterban kan behartigen.
[..]
Nonsens natuurlijk, de SP weigert zelfs de onderhandelingen in te gaan of vlucht wanneer het ook maar een beetje lastig dreigt te worden.
[..]
Tja, dit lijkt me nogal naïef van jouw kant. Een kabinet met de SP valt binnen de kortste keren. Ze zijn net zo regeringsrijp als een PVV.
En daar wordt ook uitgelegd hoe dapper D66 wel niet is t.a.v. regeringsdeelname. Maar niet heus.quote:Op donderdag 23 oktober 2014 14:45 schreef Klopkoek het volgende:
Alle zakkenvullertjes zijn doodsbenauwd voor de SP
http://www.npo.nl/brandpunt-profiel/22-10-2014/KN_1661854
Vooral op de man en niet op de inhoud. Zo kennen we je weer.quote:Op donderdag 23 oktober 2014 15:59 schreef betyar het volgende:
[..]
Je onderbuikgevoelens beginnen te irriteren Duke.
Steeds dezelfde onzin uitkramen lokt zoiets uit. Jammer van je Duke.quote:Op donderdag 23 oktober 2014 16:33 schreef 99.999 het volgende:
[..]
Vooral op de man en niet op de inhoud. Zo kennen we je weer.
De trend lokaal en nationaal lopen wel vaker uiteen. Vooral bij partijen als CDA is dit volgens mij ook het geval.quote:Op donderdag 23 oktober 2014 17:04 schreef betyar het volgende:
[..]
Steeds dezelfde onzin uitkramen lokt zoiets uit. Jammer van je Duke.
Heb je ook enige onderbouwing van je onderbuikgevoelens? Je weet dat in de gemeenteraad steeds meer SP'ers komen? Dat dit ongetwijfeld ook landelijke gevolgen zal hebben?
Waardoor al je stellingen onderuit zullen gaan?
Of ben je een beetje bang dat "Het Rode Gevaar" meer "macht" krijgt en je hiermee vooral wil roeptoeteren dat de SP geen verantwoordelijkheid durft te nemen en weg zal kruipen? Lokaal zie je dat er een verschuiving aan de gang is.
Klopt, lokaal doen ze het best goed. Waarom wil dat landelijk niet zo lukken denk je?quote:Op donderdag 23 oktober 2014 17:04 schreef betyar het volgende:
[..]
Steeds dezelfde onzin uitkramen lokt zoiets uit. Jammer van je Duke.
Heb je ook enige onderbouwing van je onderbuikgevoelens? Je weet dat in de gemeenteraad steeds meer SP'ers komen? Dat dit ongetwijfeld ook landelijke gevolgen zal hebben?
Waardoor al je stellingen onderuit zullen gaan?
Of ben je een beetje bang dat "Het Rode Gevaar" meer "macht" krijgt en je hiermee vooral wil roeptoeteren dat de SP geen verantwoordelijkheid durft te nemen en weg zal kruipen? Lokaal zie je dat er een verschuiving aan de gang is.
Shit dat moest een edit zijn.quote:Op donderdag 23 oktober 2014 21:36 schreef robin007bond het volgende:
Persoonlijk denk ik toch dat mensen de SP lokaal kiezen omdat ze erg dicht bij het volk staan, en dat juist landelijk tegen ze werkt. Landelijk zoekt men wellicht betere bestuurders in plaats van mensen die dicht bij het volk staan.
Tegenwerking partijen die nogal beïnvloedbaar zijn voor het gelobby.quote:Op donderdag 23 oktober 2014 21:34 schreef Tem het volgende:
[..]
Klopt, lokaal doen ze het best goed. Waarom wil dat landelijk niet zo lukken denk je?
http://sargasso.nl/timmermans-de-communistenvreter/quote:Op donderdag 23 oktober 2014 23:17 schreef betyar het volgende:
[..]
Tegenwerking partijen die nogal beïnvloedbaar zijn voor het gelobby.
Een beetje vreemd van Timmermans. De communistische wortels zijn al lang weg binnen de SP. Sterker nog, de SP heeft Marx helemaal ingeruild voor Keynes.quote:Op zaterdag 25 oktober 2014 17:29 schreef Klopkoek het volgende:
[..]
http://sargasso.nl/timmermans-de-communistenvreter/
http://www.volkskrant.nl/(...)-met-de-sp~a1826238/
http://harryvanbommel.sp.nl/weblog/2011/01/19/sp-in-wikileaks/
Daarom worden Assange en Snowden ook zo hard aangepakt.
Zonder hen zouden users als 99.999 het veel makkelijker hebben om het fabeltje dat de SP zelf verantwoordelijkheid ontloopt veel makkelijker in stand kunnen houden.
http://www.nrc.nl/nieuws/(...)rlandse-samenleving/quote:WRR en SCP: tweedeling dreigt in Nederlandse samenleving
Nederland dreigt zichzelf sociaal en cultureel in tweeën te delen. Er is een groeiende groep van hoogopgeleiden die ‘open’ denken over Europa en migratie, en die het liefst met elkaar omgaan. De laagopgeleiden delen met elkaar het wantrouwen over politiek, een gebrekkig zelfvertrouwen en het gevoel dat hun sociaal-economische positie bedreigd wordt door de Europese eenwording en de globalisering.
Dat is de belangrijkste uitkomst van tien ‘verkenningen’ die de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) en het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) vandaag presenteren in een boek: ‘Gescheiden Werelden?’.
Een eigen wereldje
Bij de hoogopgeleiden, die sinds de jaren zeventig en tachtig als groep fors zijn gegroeid tot zo’n 30 procent van de bevolking, hebben de onderzoekers het zelfs over ‘sociale sluiting’: ze kijken neer op de cultuur van lageropgeleiden, ze trouwen het liefst met elkaar. Van de academici woont volgens het rapport zelfs ongeveer een kwart samen met een partner die dezelfde studierichting heeft gedaan. Sinds begin jaren zeventig is hun ‘politiek zelfvertrouwen’ flink gestegen: ze geloven erin dat het ertoe doet wat zíj vinden en willen.
De laagopgeleiden hebben die neiging om alleen met ‘gelijken’ om te gaan op zich niet, maar uit het onderzoek van de twee instituten blijkt dat zij voor hun netwerk vooral afhankelijk zijn van hun eigen buurt en hun familie. Hoogopgeleiden hebben een groter netwerk dat ze vooral opdoen door hun werk – en hun vriendenkring is losser en ‘functioneler’.
De hogeropgeleiden zijn de politici dus tel uit je winst.quote:Op donderdag 30 oktober 2014 18:17 schreef Klopkoek het volgende:
[..]
http://www.nrc.nl/nieuws/(...)rlandse-samenleving/
Ik beschouw veel hogeropgeleiden ook niet niet als gelijken als ik eerlijk ben. Wereldvreemdheid laat zich niet in twee delen.quote:Op donderdag 30 oktober 2014 18:17 schreef Klopkoek het volgende:
[..]
http://www.nrc.nl/nieuws/(...)rlandse-samenleving/
Ja, dat is wel de slechtste beslissing geweest van de laatste 50 jaar in de Nederlandse politiek, onder druk van grote bedrijven.quote:Op donderdag 30 oktober 2014 20:32 schreef The_Avatar het volgende:
Tja waarom bestaan de egoïsten van de VVD nog. Die hebben het land kapot gemaakt. Allochtonen massaal hier heen gehaald om lekker goedkoop voor ze te werken.
Waarom "vol vertrouwen"?quote:Op zondag 2 november 2014 14:05 schreef Jibberism_ het volgende:
[..]
Ik beschouw veel hogeropgeleiden ook niet niet als gelijken als ik eerlijk ben. Wereldvreemdheid laat zich niet in twee delen.
Maar ik snap ook wel dat als je enige contact met laagopgeleiden bestaat uit hier en daar een klaagzang in erbarmelijk Nederlands voorbij zien komen op Facebook, je denkt dat ze allemaal zo simpel zijn.
Al met al is het de zoveelste nagel aan de doodskist van onze maatschappij. Ik wacht de oorlog rustig en vol vertrouwen af.
Waarom en op welke termijn zou die oorlog dan onafwendbaar zijn?quote:Op maandag 3 november 2014 08:06 schreef Jibberism_ het volgende:
[..]
Waarom niet? Denk dat het voor velen verhelderend kan werken en het is toch onafwendbaar.
Zie op korte termijn weinig reeële dreiging voor west Europa. Maar ben benieuwd waar hij op doelt.quote:
TS is waarschijnlijk een VVD-er.quote:Op maandag 3 november 2014 08:35 schreef 99.999 het volgende:
[..]
Zie op korte termijn weinig reeële dreiging voor west Europa. Maar ben benieuwd waar hij op doelt.
Die jibberism is een Poetin fanboy. Die zitten toch meer in de sp of pvv hoek lijkt me.quote:Op maandag 3 november 2014 08:50 schreef Blue_Panther_Ninja het volgende:
[..]
TS is waarschijnlijk een VVD-er.
quote:Op maandag 3 november 2014 08:57 schreef 99.999 het volgende:
[..]
Die jibberism is een Poetin fanboy. Die zitten toch meer in de sp of pvv hoek lijkt me.
De combinatie van de verschuiving van macht en kapitaal enerzijds en de erosie van traditionele maatschappelijke bindmiddelen anderzijds zijn een goede voedingsbodem voor onvrede en onrust, die op hun beurt weer zorgen voor polarisatie. Hetgeen eerstgenoemde ontwikkeling weer aanjaagt.quote:Op maandag 3 november 2014 08:10 schreef 99.999 het volgende:
[..]
Waarom en op welke termijn zou die oorlog dan onafwendbaar zijn?
3 keer fout. Nog 99.996 keer te gaan?quote:Op maandag 3 november 2014 08:57 schreef 99.999 het volgende:
[..]
Die jibberism is een Poetin fanboy. Die zitten toch meer in de sp of pvv hoek lijkt me.
Huh, ik vraag me echt af waarom de blanke man zich zo gediscrimineerd voelt.quote:Op maandag 3 november 2014 13:39 schreef Klopkoek het volgende:
http://now.tufts.edu/news(...)ictims-racism-more-o
geen enkele partij in nederland heeft meer capabele mensen lijkt wel.. cda.. vvd.. pvda. het is werkelijk om droevig van te worden.quote:Op zondag 12 oktober 2014 12:05 schreef 99.999 het volgende:
[..]
De SP heeft er zelf natuurlijk ook totaal geen zin in om regeringsverantwoordelijkheid te nemen. Dat is de doodsteek voor zo'n partij omdat ze dan compromissen moeten sluiten. Naast dat ze er natuurlijk ook niet de mensen en capaciteiten voor hebben.
Niet zo pessimistisch. Dat valt wel mee.quote:Op maandag 3 november 2014 21:30 schreef Eenskijken het volgende:
[..]
geen enkele partij in nederland heeft meer capabele mensen lijkt wel.. cda.. vvd.. pvda. het is werkelijk om droevig van te worden.
Er is een verschil tussen bezuinigingen op uitgaven en bezuinigingen op kwaliteit.quote:Op vrijdag 14 november 2014 18:24 schreef NaturalScience het volgende:
Vandaag ook weer.... De SP was alom aanwezig op het Malieveld vandaag, met prefab protestborden, gratis soep, en kamerlid Jasper van Dijk. Tegelijkertijd bezuinigt de partij 1 miljard euro op de kwaliteit van onderwijs: http://www.cpb.nl/publicatie/keuzes-in-kaart-2013-2017
[ afbeelding ]
Want? De ECB is een monster met te veel macht.quote:Op dinsdag 4 november 2014 09:57 schreef Klopkoek het volgende:
http://nos.nl/artikel/717482-ecb-let-minder-op-gedrag-topman.html
Ook hierom is SP hard nodig
Dat zeggen ze allemaal.quote:Op vrijdag 14 november 2014 18:32 schreef Paper_Tiger het volgende:
[..]
Er is een verschil tussen bezuinigingen op uitgaven en bezuinigingen op kwaliteit.
Gevonden via:quote:Linda Tirado verwoordt wat veel armen voelen maar waarover ze niet spreken
Wie arm is heeft last van ongedierte en hoge rentes, weet Linda Tirado uit eigen ervaring. Ze maakte van haar verhaal een noodkreet. Opdat ook u de sappelaars aan de onderkant eens fatsoenlijk gaat behandelen.
Door: Jacqueline Maris 15 november 2014, 02:00 15
Flatsj. De cheeseburger glijdt langs Linda Tirado's uniform. Waar ze net nog een hand op haar acht maanden zwangere buik legde, loopt nu een spoor van bruine, rode en gele smurrie. De vrouw voor haar schreeuwt dat er niet genoeg mosterd bij de cheeseburger zit en wacht woedend af. 'Ik heb die burger niet eens klaargemaakt', denkt Tirado.
Nu heeft Linda Tirado (32) een boek geschreven: Hand to Mouth - The truth about being poor in a wealthy world, dat twee weken geleden na de VS ook in Groot-Brittannië werd uitgebracht. Het is een schreeuw uit de onderbuik van de Verenigde Staten, waar mensen ploeteren om te overleven. Om dan te horen dat dit, in het land waar immers een schoenpoetser miljonair kan worden, hun eigen schuld is. 'Het hele restaurant zat vol', zegt Tirado, terugdenkend aan het voorval met de cheeseburger. 'Niemand die iets zei. Ze vonden kennelijk dat als je maar een serveerster bent, dat er nu eenmaal bij hoort.'
In de herfst van 2013 heeft Tirado eindelijk het gevoel dat ze met haar twee banen - haar man Tom heeft daarnaast een fulltime baan - een tijdje uit de geldzorgen zal zijn. Op een avond leest ze online dat iemand zich druk maakt over een vrouw die in de supermarkt met voedselbonnen levensmiddelen haalt, maar wel een iPhone heeft. Waarom maken arme mensen 'zulke desastreuze, zelfvernietigende keuzes'?, vraagt de schrijver zich af. Tirado schrijft in één ruk een blog met als titel: Waarom ik verschrikkelijke keuzes maak, oftewel gedachten over armoede!
SLECHTE FINANCIËLE KEUZES
Een orkaan van woorden stort ze uit op internet waarin ze haar dag beschrijft; hoe ze van baantje naar baantje rent om 's avonds laat uitgeput op de bank te knallen en dat ze dan rookt: 'Dat is duur. Maar weet u, ik ben altijd, altijd uitgeput. Roken is stimulerend; als ik te moe ben om een stap te verzetten, rook ik en kan ik weer een uur vooruit. Als ik vernederd ben en razend, rook ik en voel ik me weer iets beter. Het is niet slim natuurlijk, maar het is de enige ontspanning die me is gegund.'
Ze schrijft hoe ze alleen vrij heeft als ze ziek is. Ze schrijft over het ongedierte dat in de huurhuizen rondkruipt, waardoor koken bijna gevaarlijk is. Hoe leningen, als je zelf niets hebt, met extreem hoge rentes gepaard gaan. Hoe armoede ertoe leidt dat je brein stopt met denken, zeker over iets op lange termijn. En hoe je slechte financiële keuzes maakt omdat het toch niets uitmaakt. 'We zijn nooit niet moe, we hebben nooit hoop. We hebben nooit vakantie. Nooit. We weten dat het feit dat we arm zijn betekent dat we nooit niet arm zullen zijn.'
AMERICAN DREAM
Linda Tirado gaat ervan uit dat misschien veertig of vijftig mensen haar hartekreet zullen lezen, maar dezelfde nacht nog vliegen haar woorden het internet over. Het tijdschrift Forbes publiceert haar blog en daarna The Huffington Post; ze wordt gebeld door journalisten uit het hele land. In de krantenkoppen wordt ze de vrouw genoemd die het Amerikaanse volk 'per ongeluk' uitlegt wat armoede betekent. Binnen de kortste keren zitten er twintigduizend berichten in haar mailbox. 'Pas na twee weken ontwaakte ik en realiseerde ik me dat het echt gebeurde. Waanzin was het.'
De blanke Linda Tirado is de eerste die haar stem verheft vanuit 'die onderwereld waar winstmarges belangrijker zijn dan mensen'. Direct wordt gefluisterd dat het een fakeverhaal is, dat ze het verzonnen heeft. Voor Linda Tirado is dat geen verrassing; de realiteit is hard en de meeste niet-arme mensen kunnen zich niet voorstellen dat een intelligent meisje haar leven 'verpest' in een fastfoodrestaurant. 'Zo wordt ertegen aangekeken. Zij geloven liever dat je, als je je best doet, vanzelf succesvol wordt. Dat is de American Dream. Ze kunnen moeilijk accepteren dat iedereen, hoe slim ook, zomaar arm kan worden, ook zij.'
Zo krachtig is Tirado's tirade dat al snel de roep klinkt om het blog tot een boek uit te werken. Crowdfunding levert 60 duizend dollar op (ruim 48 duizend euro) en zo kan ze tijd vrijmaken om Hand to Mouth te schrijven. Linda Tirado verwoordt wat veel armen voelen maar waarover ze niet spreken. Als ze zich had gerealiseerd dat miljoenen mensen haar woorden zouden lezen, had ze het blog nooit zo recht uit het hart geschreven, zegt ze nu.
'Toen het eenmaal het internet over was gegaan, kon ik niet meer terug. Het is het engste dat ik ooit heb gedaan. Ik schrijf over mijn diepste angsten, want je denkt stiekem dat ze misschien gelijk hebben - dat je dom bent en niet genoeg hebt doorgezet, dat het toch allemaal je eigen schuld is. Met de mensen om je heen praat je niet over dit soort dingen; zelfs als je leven op de hel van Dante lijkt, klaag je niet. Zolang je gezin gezond is en je hebt werk - ook al word je onderbetaald - ben je een bevoorrecht mens. Want de buurman is ziek en de overbuurvrouw heeft net haar man verloren en moet nu in haar eentje voor haar gezin zorgen. Moet ik tegen hen gaan klagen?'
STUDIESCHULD
Tirado komt uit een stabiel arbeidersgezin. Haar vader werkte dertig jaar als onderhoudsmonteur bij hetzelfde bedrijf. Op haar 16de gaat Linda naar een college waar ze twee jaar van semester naar semester sukkelt. 'Ik was er nog niet rijp voor', zegt ze, 'ik had absoluut geen discipline'. Ze beseft dat de studielening waarover ze 19 procent rente betaalt steeds groter wordt en ze gaat van school. Het ene na het andere baantje heeft ze en meestal een paar tegelijk. Het contact met haar ouders is in die tijd verbroken. Als ze na een paar jaar besluit terug te gaan naar school moet ze het zelf betalen. Lenen kan niet meer, omdat ze al een studieschuld heeft. Dus moet ze sparen; maar zonder diploma is er alleen werk dat slecht betaalt.
'Ik zat in een val en dat overkomt veel mensen. Eenderde van de bevolking, 45 miljoen Amerikanen, verdienen wat ik verdiende of nog minder. We hebben geen toegang tot goede banen, goed onderwijs of medische zorg. We verschillen van elkaar natuurlijk, maar één ding hebben we gemeen: dat we in een systeem leven dat ons, mensen zonder geld, niet de moeite waard vindt om in te investeren', zegt Tirado bitter. Ze vervolgt: 'Hoe armer je bent, des te meer geld je nodig hebt om eruit te komen. Als je, zoals ik, niet naar de tandarts kunt en geen goede kleren hebt, word je echt geen secretaresse op een net kantoor. Ze laten je niet eens binnen. Dus kom je in baantjes terecht die je helemaal uitputten en heb je geen tijd meer over om iets beters te zoeken.'
DIEPVRIESBURRITO'S
Met kunst- en vliegwerk weten Linda en Irakveteraan Tom te voorkomen dat ze in de projects terechtkomen, de gevreesde getto's met sociale woningbouw. Ze huren een appartement van een privé-eigenaar en ze redden het redelijk, tot hun huis tijdens een zware storm onderloopt. Als het water eenmaal is gezakt, blijft de huisraad zompig en binnen een paar dagen zit er schimmel op de muren. De zware lucht maakt de zwangere Linda misselijk, dus verhuizen ze naar een motelkamer waar ze leven op burrito's uit de magnetron.
Zwangerschapszorg kunnen ze niet betalen maar Linda weet dat ze in elk geval vlees binnen moet krijgen; voor 2 dollar heb je twaalf diepvriesburrito's en ze eet calorierijke pindakaas uit de pot. Op een dag gaat de telefoon: de huisbaas. Of liever, zijn advocaat. De huisbaas wil dat ze de huur betalen tot het moment dat het huurcontract officieel afloopt. Voor Tom en Linda is het een dreun. Geld voor een advocaat hebben ze niet.
In het leven van een werkende arme is iedere tegenslag een regelrechte ramp, ook doodnormale tegenvallers als een kapotte auto, ziek zijn of extra kinderopvang. Het kan zelfs tot ontslag leiden. Linda Tirado: 'Het voelt alsof je telkens dezelfde berg beklimt om wéér op de nullijn uit te komen. Ik heb niet de veerkracht van Sisyphus om dat eindeloos vol te houden.'
SHITBAANTJES
Armen heten dom te zijn in de Verenigde Staten. Wat is er dom aan als je met honderd anderen op tien banen solliciteert en je valt buiten de boot?, vraagt Tirado zich af. 'Ik heb filosofie gehad op school, maar wat heb ik daaraan in een hamburgerkeuken? Armen zijn niet arm omdat ze een lagere moraal zouden hebben of geen hersens; ze zijn arm omdat ze geen geld op de bank hebben staan.'
Armoede, zegt ze, heeft niets te maken met wat voor mens je bent. 'Lui? Iemand die met de auto naar zijn aircokantoor gaat en daar papierwerk doet, die tussendoor ook nog flink luncht - dát noem ik een lui iemand. Mensen die vloeren schrobben, letterlijk rondrennen voor hun werk en zware dingen tillen, die zijn niet lui. Ik leef, nu mijn boek is gepubliceerd, van mijn intellect. Het is het makkelijkste dat ik ooit heb gedaan. Ik krijg er zoveel voor terug; dat heb ik in al die shitbaantjes nooit meegemaakt. Als je dan over lui praat, honey: ik slaap tegenwoordig op heerlijke kussens, snap je?'
DEMONSTRATIES
Afgelopen jaar begon het te rommelen in de wereld van de Amerikaanse dienstensector. Wat in mei aarzelend begon met hier en daar een protest groeide in december uit tot demonstraties in honderden steden.
Linda Tirado krijgt er kippenvel van, zegt ze: 'Die mensen weten dat ze op een zwarte lijst komen. Officieel mag je mensen niet ontslaan omdat ze lid zijn van een vakbond, maar dan schrijven ze op dat je vijf minuten te laat bent of dat je blouse niet in je uniformbroek zit en ontslaan ze je om die reden. Het is ongelooflijk; ons is geleerd om klanten en bazen te behagen, je mond te houden en niet voor jezelf op te staan. Dienstbaarheid zit ons in de genen, als het ware. Als je dan ziet dat die houding wordt afgeworpen en dat mensen de straat op gaan om respect op te eisen - ik had niet verwacht ooit zoiets mee te maken.'
Linda Tirado spreekt bij demonstraties; ze ziet haar boek als wapen in de strijd, omdat het verwoordt wat veel armen voelen en meemaken. 'Je kunt de niet-arme mensen hun gedrag niet kwalijk nemen zolang ze niet op de hoogte zijn van hoe wij leven. We worden, de hele dag door, bot behandeld en daar schrijf ik over, dus nu is er geen excuus meer. Jij bent verantwoordelijk voor hoe jouw leven uitwerkt op het mijne. Besef onderhand eens dat jullie ons net zo hard nodig hebben als wij jullie, dat we samen de economie vormen. Dus zeg eens dankjewel tegen bedienend personeel. Vraag eens hoe het gaat met ons, lach eens en hou op met ons te negeren.'
Linda Tirado eindigt haar boek met een oproep aan de 'rijke' lezer bij wie intussen misschien wel het schaamrood op de kaken staat: 'En de volgende keer dat je weer eens gebukt gaat onder de last van de wereld, denk dan aan mij. Stel je eens voor dat jíj toestemming moet vragen om te mogen pissen.'
Ze zegt: 'Dit boek voelt alsof ik die cheeseburger eindelijk heb teruggegooid.'
------
DE RIJKEN GRAVEN HUN EIGEN GRAF
Het is jammer dat Nobelprijswinnaar Joseph Stiglitz The Price of Inequality al in 2012 af had. De hartekreet van Linda Tirado was de perfecte proloog geweest voor zijn boek. Het thema inkomens- en vermogensongelijkheid wordt sinds dit jaar vooral geassocieerd met de Franse econoom Thomas Piketty. Zijn Kapitaal in de 21ste eeuw levert als eerste de harde data over de groeiende welvaartsongelijkheid in westerse landen. Piketty gaat ook in op de oorzaken, maar de Amerikaan Stiglitz publiceerde er twee jaar geleden al een overtuigende analyse over.
Stiglitz is in zekere zin de vader van de Occupybeweging. Hij wees als eerste nadrukkelijk met de beschuldigende vinger naar de '1 procent' rijksten onder de bevolking. Volgens Stiglitz heeft die kleine geprivilegieerde toplaag de '99 procent' andere, armere mensen in hun macht. De fundamentele oorzaak van de groeiende ongelijkheid is de uitholling van de democratie, stelt Stiglitz.
In de VS zijn de meeste Congresleden zelf rijk en als ze dat niet zijn, zijn ze afhankelijk van campagnedonaties van rijke donoren. Als het parlement alleen bestaat uit rijken of mensen die van rijken afhankelijk zijn, is het niet gek dat de belastingen op winst en dividend worden verlaagd, vakbonden worden tegengewerkt, het ontslagrecht versoepeld en de uitkeringen verlaagd, betoogt Stiglitz.
Maar de rijken graven volgens hem zo hun eigen graf. Als 90 procent van de bevolking geen nagel heeft om zijn kont te krabben, wie moet dan de producten kopen die de bedrijven van de rijken produceren? Autofabrikant Henry Ford begreep dit een eeuw geleden veel beter dan de huidige elite, schrijft Stiglitz. Ford betaalde fatsoenlijke lonen, omdat hij besefte dat zijn fabrieksarbeiders zijn afzetmarkt vormden.
Met Linda Tirado's verzuchting 'Besef onderhand eens dat jullie ons net zo hard nodig hebben als wij jullie', zal Stiglitz het dan ook hartgrondig eens zijn.
-----
FASTFOOD
'Ik kon er gewoon niet meer tegen', zei Rosa Rivera tegen journalist William Finnegan van The New Yorker. Op een dag moest ze van haar manager urenlang blijven werken ook al wist die dat ze koorts had. Ze ging toch naar huis, in de wetenschap dat ze daardoor zou worden gekort op het aantal uren.
Werknemers van fastfoodrestaurants verdienen het minimumloon, nog geen 9 dollar per uur (7,20 euro). Doordat ze alleen deeltijdcontracten krijgen, komen ze niet boven een jaarsalaris uit van 19 duizend dollar (zo'n 15 duizend euro). Daarmee zit een gezin met een kind al 3.000 euro onder de armoedegrens.
In 2012 begonnen mensen van de 'New York Communities for Change' te posten rond restaurants in New York. Welzijnswerkers wonnen het vertrouwen van medewerkers als Rosa Rivera. Op 29 november 2012 protesteerden werknemers van Kentucky Fried Chicken, McDonald's en Burger King op Madison Avenue voor een hoger minimumloon. De beweging breidde zich snel uit. Groepen als 'Show me 15' (St. Louis) 'Fight for 15' (Chicago) willen een minimumloon van 15 dollar per uur en een vakbond voor de fastfoodsector. In december 2013 werd er al in meer dan honderd steden geprotesteerd. Die maand stelde president Obama voor het nationaal minimumloon te verhogen van 7,25 naar 10,10 dollar.
Hij beloofde om het Congres onder druk te zetten hiermee in te stemmen, net zoals hij zijn vrouw had versierd: 'Ik heb haar gewoon afgemat.' Maar dat was voordat de Republikeinen een meerderheid haalden in beide kamers van het Congres.
twitter:KustawBessems twitterde op zaterdag 15-11-2014 om 13:28:58Linda Tirado verwoordt wat veel armen voelen maar waarover ze niet spreken http://t.co/4zQuKVVJYZ #Vonk via @volkskrant reageer retweet
Goed artikel. Stond in de Volkskrant. Ik voel met de vrouw mee. Wat me dan weer wel verbaast is dat je in die omstandigheden zwanger wordt en aan kinderen begint.quote:Op zaterdag 15 november 2014 22:23 schreef Klopkoek het volgende:
[..]
Gevonden via:twitter:KustawBessems twitterde op zaterdag 15-11-2014 om 13:28:58Linda Tirado verwoordt wat veel armen voelen maar waarover ze niet spreken http://t.co/4zQuKVVJYZ #Vonk via @volkskrant reageer retweet
Wat vond je er goed aan? De samenleving waarin zij leeft gaat richting een samenleving waar jij naar streeft. Minder of geen belasting betalen, geen sociaal vangnet, geprivatiseerde zorg, alles overlaten aan de markt etc etc.quote:Op zondag 16 november 2014 07:30 schreef Paper_Tiger het volgende:
[..]
Goed artikel. Stond in de Volkskrant. Ik voel met de vrouw mee. Wat me dan weer wel verbaast is dat je in die omstandigheden zwanger wordt en aan kinderen begint.
quote:dat we in een systeem leven dat ons, mensen zonder geld, niet de moeite waard vindt om in te investeren'
quote:'die onderwereld waar winstmarges belangrijker zijn dan mensen'
Ik streef naar een samenleving waarin we er niet van uitgaan dat er voor iedereen wordt gezorgd door een overheid maar waarin we op ons zelf en elkaar zijn aangewezen. Deze vrouw werd door niemand gezien. De waas die de verzorgingsstaat voor onze ogen trekt is daar debet aan.quote:Op zondag 16 november 2014 09:39 schreef Tem het volgende:
[..]
Wat vond je er goed aan? De samenleving waarin zij leeft gaat richting een samenleving waar jij naar streeft. Minder of geen belasting betalen, geen sociaal vangnet, geprivatiseerde zorg, alles overlaten aan de markt etc etc.
Onderstaande quotes uit het artikel zijn een direct gevolg van die vrije markt en een gebrek aan een sociaal programma.
[..]
[..]
Welke verzorgingsstaat heb je het over? Die vrouw is geen uitzondering in de VS, die vrouw behoort tot de 15 miljoen mensen in de VS die onder deze ellendige omstandigheden leven. Hoe kan je het nu in godsnaam weer draaien dat de "verzorgingsstaat" hier debet aan is.quote:Op zondag 16 november 2014 09:52 schreef Paper_Tiger het volgende:
[..]
Ik streef naar een samenleving waarin we er niet van uitgaan dat er voor iedereen wordt gezorgd door een overheid maar waarin we op ons zelf en elkaar zijn aangewezen. Deze vrouw werd door niemand gezien. De waas die de verzorgingsstaat voor onze ogen trekt is daar debet aan.
In Amerika hebben ze voedselbonnen, uitkeringen en sociale huisvesting. Ze moet eens op het platteland van Afrika gaan wonen.quote:Op zondag 16 november 2014 09:58 schreef Tem het volgende:
[..]
Welke verzorgingsstaat heb je het over? Die vrouw is geen uitzondering in de VS, die vrouw behoort tot de 15 miljoen mensen in de VS die onder deze ellendige omstandigheden leven. Hoe kan je het nu in godsnaam weer draaien dat de "verzorgingsstaat" hier debet aan is.
De verzorgingsstaat neemt de verantwoordelijkheid die wij voor elkaar van nature voelen bij ons weg. Als mensen hun belasting betaald hebben zijn ze klaar. De rest is aan de overheid. Wrang dat juist de armen het slachtoffer zijn van dit systeem.quote:Op zondag 16 november 2014 09:58 schreef Tem het volgende:
[..]
Welke verzorgingsstaat heb je het over? Die vrouw is geen uitzondering in de VS, die vrouw behoort tot de 15 miljoen mensen in de VS die onder deze ellendige omstandigheden leven. Hoe kan je het nu in godsnaam weer draaien dat de "verzorgingsstaat" hier debet aan is.
Dan laat ik het aan Milton Friedman overquote:Op zondag 16 november 2014 10:16 schreef 99.999 het volgende:
Je beantwoordt de vraag niet eigenlijk.
Wanneer je tussen de 10% en 35% belasting betaalt kan je natuurlijk niet spreken over een verzorgingsstaat. Dus waarom worden de banen aan de onderkant van de markt dan zo waardeloos betaald, waarom is dat verantwoordelijkheidsgevoel compleet verdwenen bij de grote bedrijven? Juist, omdat het allemaal maar kan en men zoveel mogelijk winst wil halen. Heeft vrij weinig met de overheid te maken.quote:Op zondag 16 november 2014 10:11 schreef Paper_Tiger het volgende:
[..]
De verzorgingsstaat neemt de verantwoordelijkheid die wij voor elkaar van nature voelen bij ons weg. Als mensen hun belasting betaald hebben zijn ze klaar. De rest is aan de overheid. Wrang dat juist de armen het slachtoffer zijn van dit systeem.
Het zure is dat met het graven van het eigen graf je wel miljoenen mensen meetrekt en daar zou een overheid prima een stokje voor kunnen steken.quote:De rijken graven volgens hem zo hun eigen graf. Als 90 procent van de bevolking geen nagel heeft om zijn kont te krabben, wie moet dan de producten kopen die de bedrijven van de rijken produceren? Autofabrikant Henry Ford begreep dit een eeuw geleden veel beter dan de huidige elite, schrijft Stiglitz. Ford betaalde fatsoenlijke lonen, omdat hij besefte dat zijn fabrieksarbeiders zijn afzetmarkt vormden.
Ford betaalde die lonen in de tijd dat de belastingen in de VS onder de 10% lagen, als de belastingen lager zijn hebben bedrijven meer geld om hun personeel te belonen voor het goede werk dat ze doen en zijn die werknemers daardoor ook productiever.quote:Op zondag 16 november 2014 10:23 schreef Tem het volgende:
[..]
Wanneer je tussen de 10% en 35% belasting betaalt kan je natuurlijk niet spreken over een verzorgingsstaat. Dus waarom worden de banen aan de onderkant van de markt dan zo waardeloos betaald, waarom is dat verantwoordelijkheidsgevoel compleet verdwenen bij de grote bedrijven? Juist, omdat het allemaal maar kan en men zoveel mogelijk winst wil halen. Heeft vrij weinig met de overheid te maken.
Wat dat betreft heeft Stiglitz natuurlijk gewoon gelijk.
[..]
Maakt natuurlijk niet uit, al is het 5% belasting is het nog teveel. Kijk maar eens naar de winst die dergelijke bedrijven maken. Alle multinationals hebben korting op belasting of fiscale trucs in het buitenland om zo min mogelijk belasting te betalen. Met al deze maatregelen zien ze nog steeds niet de noodzaak hun werknemers een redelijk loon te betalen.quote:Op zondag 16 november 2014 10:27 schreef PaulieWalnuts het volgende:
[..]
Ford betaalde die lonen in de tijd dat de belastingen in de VS onder de 10% lagen, als de belastingen lager zijn hebben bedrijven meer geld om hun personeel te belonen voor het goede werk dat ze doen en zijn die werknemers daardoor ook productiever.
Ze kan internet betalen en de uren vinden om er schrijfseltjes op te zetten.quote:Op zondag 16 november 2014 09:58 schreef Tem het volgende:
[..]
Welke verzorgingsstaat heb je het over? Die vrouw is geen uitzondering in de VS, die vrouw behoort tot de 15 miljoen mensen in de VS die onder deze ellendige omstandigheden leven. Hoe kan je het nu in godsnaam weer draaien dat de "verzorgingsstaat" hier debet aan is.
Jij en Paper Tiger wekken altijd de indruk dat de belastingen op een all-time high zitten, en de sociale voorzieningen ook. Dat is simpelweg niet waar, ook niet voor Nederland.quote:Op zondag 16 november 2014 10:27 schreef PaulieWalnuts het volgende:
[..]
Ford betaalde die lonen in de tijd dat de belastingen in de VS onder de 10% lagen, als de belastingen lager zijn hebben bedrijven meer geld om hun personeel te belonen voor het goede werk dat ze doen en zijn die werknemers daardoor ook productiever.
Vervolgens stemmen de Amerikanen op congresleden die vooral luisteren naar hun campagnedonoren.quote:Op zondag 16 november 2014 10:23 schreef Tem het volgende:
[..]
Het zure is dat met het graven van het eigen graf je wel miljoenen mensen meetrekt en daar zou een overheid prima een stokje voor kunnen steken.
Dat klopt maar dat is het politieke spel wat in Amerika gespeeld wordt. Ik zou niet weten welke verantwoordelijkheid de burger hier dan zou moeten hebben. Niet stemmen?quote:Op zondag 16 november 2014 13:54 schreef waht het volgende:
[..]
Vervolgens stemmen de Amerikanen op congresleden die vooral luisteren naar hun campagnedonoren.
Bedrijven nemen hun verantwoordelijkheid niet, maar dat doen burgers net zo min.
De verantwoordelijkheid om te stemmen op kandidaten die jouw belangen behartigen. Oftewel je niet laten misleiden door de huidige congresleden die amper wat betekenen voor het volk.quote:Op zondag 16 november 2014 14:31 schreef Tem het volgende:
[..]
Dat klopt maar dat is het politieke spel wat in Amerika gespeeld wordt. Ik zou niet weten welke verantwoordelijkheid de burger hier dan zou moeten hebben. Niet stemmen?
Een bijkomend probleem is dat een gigantische groep (veroordeelde criminelen) niet meer mag stemmen. Dat is nog afgezien van alle trucjes die Republikeinen uithalen om het de kansarmen moeilijk te maken te stemmen.quote:Aan de andere kant zitten Amerikanen over het algemeen helemaal niet te wachten op grote collectieve voorzieningen, wat dat betreft is het een enorm verschil met Europa. Met de vorm waarin het nu is in Amerika blijf je die grote ongelijkheid houden en wordt alleen maar groter. Dat is geen oordeel of het goed of slecht is, je kan alleen vaststellen dat het zo is en dat is erg vervelend voor die enorme groep die onder de armoede grens leeft.
En je kan stellen dat er legio landen zijn waar dit plaatsvindt maar van een modern Westers land als Amerika zou je verwachten dat het wat beter verdeeld zou zijn en mensen niet afhankelijk zouden moeten zijn van voedselbonnen.
Is dat een argument om de belastingen nog hoger te maken?quote:Op zondag 16 november 2014 13:11 schreef Klopkoek het volgende:
[..]
Jij en Paper Tiger wekken altijd de indruk dat de belastingen op een all-time high zitten, en de sociale voorzieningen ook. Dat is simpelweg niet waar, ook niet voor Nederland.
Omdat ze voortdurend worden gehersenspoeld. Ook Google doet erin mee. De informatievoorziening is zelf niet neutraal en de wetenschap over het menselijke brein, in combinatie met privacywetgeving en informatietechnologie, wordt gebruikt en misbruikt.quote:Op zondag 16 november 2014 14:31 schreef Tem het volgende:
Aan de andere kant zitten Amerikanen over het algemeen helemaal niet te wachten op grote collectieve voorzieningen
Nog hoger dan wat?quote:Op zondag 16 november 2014 16:31 schreef PaulieWalnuts het volgende:
[..]
Is dat een argument om de belastingen nog hoger te maken?
In sommige staten is 20% uitgesloten van het stemrechtquote:Op zondag 16 november 2014 14:48 schreef waht het volgende:
Een bijkomend probleem is dat een gigantische groep (veroordeelde criminelen) niet meer mag stemmen. Dat is nog afgezien van alle trucjes die Republikeinen uithalen om het de kansarmen moeilijk te maken te stemmen.
Ja, dat is een mooi verhaal maar er zijn weinig of geen congresleden of kandidaten die niet genoodzaakt zijn naar de pijpen van de lobbyisten te dansen. Zo is het systeem ingericht, lijkt me nogal een utopische gedachte dat dit zal veranderen. Of men moet massaal niet meer gaan stemmen maar dat zie ik niet gebeuren.quote:Op zondag 16 november 2014 14:48 schreef waht het volgende:
[..]
De verantwoordelijkheid om te stemmen op kandidaten die jouw belangen behartigen. Oftewel je niet laten misleiden door de huidige congresleden die amper wat betekenen voor het volk.
[..]
Zeker mee eens, maar zoals aangegeven in het artikel is niet iedereen geschikt om zich ten volle te ontwikkelen of missen de capaciteit om verder te leren bijvoorbeeld. Die mensen vallen buiten de boot en zou je met een redelijk minimum loon en toegankelijke en betrouwbare sociale voorzieningen een menswaardig bestaan kunnen bieden, ook die mensen tellen mee. Het afhankelijk zijn van gunsten en voedselbonnen is nogal armoedig voor een ontwikkeld en beschaafd land.quote:Een bijkomend probleem is dat een gigantische groep (veroordeelde criminelen) niet meer mag stemmen. Dat is nog afgezien van alle trucjes die Republikeinen uithalen om het de kansarmen moeilijk te maken te stemmen.
Ik zie het derhalve dan ook somber in voor de VS. Dit fenomeen van welvaart die zich concentreert bij een elite is waar te nemen in talloze landen sinds de opkomst van beschavingen. En de enige remedie is het gebruiken van een rijkenbelasting voor bepaalde publieke diensten om zoveel mogelijk burgers de kans tot persoonlijke ontwikkeling te bieden.
Mensen worden gehersenspoeld, maar gelukkig zijn sommige marktplannen nog impopulair, ondanks de indoctrinatie.quote:Op zondag 16 november 2014 18:05 schreef Klopkoek het volgende:
[..]
Omdat ze voortdurend worden gehersenspoeld. Ook Google doet erin mee. De informatievoorziening is zelf niet neutraal en de wetenschap over het menselijke brein, in combinatie met privacywetgeving en informatietechnologie, wordt gebruikt en misbruikt.
Overigens zijn bezuinigingen op Social Security in Amerika net zo goed impopulair. Het plan om dit te privatiseren is impopulair, en was een omstreden plan van Bush.
Nee. De enige remedie is het onmogelijk maken dat bepaalde burgers en bedrijven speciale privileges krijgen die ze een oneerlijk voordeel geven t.o.v. anderen. Je moet niet de symptomen maar de ziekte bestrijden.quote:Op zondag 16 november 2014 14:48 schreef waht het volgende:
En de enige remedie is het gebruiken van een rijkenbelasting voor bepaalde publieke diensten om zoveel mogelijk burgers de kans tot persoonlijke ontwikkeling te bieden.
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |