mijn gevoel zegt dat dit niet klopt: Ik heb 3x een fase die verschoven is ten opzichte van elkaar. Elke fase is 230 volt ten opzichte van de nul, en tussen de fases staat 400 volt. Dit geldt alleen voor wisselspanning .quote:Op vrijdag 17 juni 2016 00:05 schreef Impreza_driving_Nutcase het volgende:
Bij een 400v 3 fase aansluiting meet je tussen de fases onderling 230v, en tussen de fases en de nul 400 volt.
Je gevoel klopt; Impreza_driving_Nutcase haalt de 230 en de 400 door elkaar. Daar zit trouwens een factor Wortel(3) tussen; waar zou dat nou vandaan komen???quote:Op vrijdag 17 juni 2016 06:10 schreef lipje het volgende:
mijn gevoel zegt dat dit niet klopt: Ik heb 3x een fase die verschoven is ten opzichte van elkaar. Elke fase is 230 volt ten opzichte van de nul, en tussen de fases staat 400 volt. Dit geldt alleen voor wisselspanning .
quote:Op donderdag 16 juni 2016 22:54 schreef Brad het volgende:
Toch is dat ook zo op die manier bij mijn ouders gedaan. Na de hoofdschakelaar heeft de 3e aardlekunit ook 3 fase als input. Hieruit zijn 2 fases verbonden met de kookgroep. Ook zie ik op meer plekken online dat het 2fase genoemd als je meer dan 3600W nodig hebt.
Ik denk fdat het dan toch gaat om 2 groepen die gekoppeld zijn en dus wordt gebruik gemaakt van 2 x 230 V. (tussen fases en nul). Kookplaten die verwarmingselementen op 400 V. hebben??quote:Op vrijdag 17 juni 2016 00:05 schreef Impreza_driving_Nutcase het volgende:
Jij hebt dan waarschijnlijk een 2x16A 230v kookgroep.
Deze is geschikt tot ongeveer 7200 watt (2 x 230voltx16A)
Je kan dat in de meterkast zien, als je een dubbele automaat hebt zoals in post 158 van dit topic.
Met een multimeter kun je dit ook meten aan de stekkerkant, je meet daar dan 2x 230v tussen 2 paren in je stekker.
Bij een 400v 3 fase aansluiting meet je tussen de fases onderling 230v, en tussen de fases en de nul 400 volt.
Dan maakt het dus niets uit of je (gekoppelde) groepen op 2 gelijke of op 2 verschillende fasen zijn aangesloten. Maar wel voor het aantal nuldradenquote:Op vrijdag 17 juni 2016 18:08 schreef Impreza_driving_Nutcase het volgende:
Dit zijn in feite gewoon 2 fysiek gekoppelde standaard 16a 230v automaten,
Vaak is de aansluiting op de kookplaat dan zo dat 2 grote en 1 kleine pit op de ene automaat zitten, en de andere grote en kleine plaat op de andere automaat.
Meet je ergens wel 400v heb je een 3 fase krachtgroep en moet je de kookplaat ook op die manier aansluiten, zoals de onderste manier van dit plaatje.
[ afbeelding ]
Er staat dan geen 400v op de pitten, want elke pit zit op een fase en de nul,en dus krijgt de pit maar 230v.
Dat een kookplaat 400v elementen heeft heb ik ook nergens gesuggereerd, maar dat de perilex stekker van TS misschien een krachtgroep ipv een kookgroep is kan wel degelijk het
geval zijn, en dan is het lukraak aansluiten van een kookplaat geen goed idee.
Een vraag aan jou....quote:Op vrijdag 17 juni 2016 18:08 schreef Impreza_driving_Nutcase het volgende:
Er staat dan geen 400v op de pitten, want elke pit zit op een fase en de nul,en dus krijgt de pit maar 230v.
Wat is daar vreemd aan?quote:Op vrijdag 17 juni 2016 12:01 schreef blomke het volgende:
Kookplaten die verwarmingselementen op 400 V. hebben??
Alleen het mag niet, het dient dezelfde fase te zijn bij 2 gekoppelde groepen.quote:Op vrijdag 17 juni 2016 18:16 schreef blomke het volgende:
[..]
Dan maakt het dus niets uit of je (gekoppelde) groepen op 2 gelijke of op 2 verschillende fasen zijn aangesloten. Maar wel voor het aantal nuldraden
quote:Op zaterdag 18 juni 2016 01:52 schreef hottentot het volgende:
Een vraag aan jou....
Als je het vermogen over 1 nul kunt afvoeren, waarom zou je het dan in vredesnaam over 3 fasen aan willen leveren?
Als er geen elementen op 400V draaien dan kun je op het onderste schema maximaal 3680W gebruiken voor je kooktoestel. Dan kun je net zo goed op waxinelichtjes gaan koken, gaat misschien nog sneller ook.
Ik weet dus niet wat voor bijzondere kookplaat dit is, maar het is afwijkende bagger, dit is niet hoe een doorsnee kookplaat die jij en ik thuis hebben werkt.
Je snapt het verschil niet tussen fasespanning (230) en lijnspanning (400). In het onderste plaatje wordt de kookplaat aangesloten op 3 fasen en 1 nul (sterschakeling). Dat betekent dat je totale vermogen 3 x 16 x 230 = 11,04 kW en daar kan je prima op koken.quote:Op zaterdag 18 juni 2016 02:27 schreef hottentot het volgende:
Alleen het mag niet, het dient dezelfde fase te zijn bij 2 gekoppelde groepen.
Tevens dien je net zoveel nullen als fasen heen te brengen bij een 2 fase apparaat, of je hebt een bagger apparaat zonder fatsoenlijke platen welke in totaal toch al nooit meer dan 16A trekt, kun je hem net zo goed in een gewoon stopcontact steken, en is perilex onzin.
(Nogmaals dit plaatje is van een vaag raar afwijkend apparaat en alles behalve gangbaar.)
Dat het niet nodig en niet praktisch is. Je kan met 230 V verwamingselementen al 11,04 kW opwekken. Bovendien kan je dan de elementen ook gebruiken op een kookgroep bestaande uit twee gekoppelde groepen met een max. vermogen 7,36 kW...enfin, het is al zo vaak uitgelegd...quote:
Moet ik nou jou of Vonkenboer geloven...quote:Op zaterdag 18 juni 2016 02:27 schreef hottentot het volgende:
Alleen het mag niet, het dient dezelfde fase te zijn bij 2 gekoppelde groepen.
Tevens dien je net zoveel nullen als fasen heen te brengen bij een 2 fase apparaat, of je hebt een bagger apparaat zonder fatsoenlijke platen welke in totaal toch al nooit meer dan 16A trekt, kun je hem net zo goed in een gewoon stopcontact steken, en is perilex onzin.
(Nogmaals dit plaatje is van een vaag raar afwijkend apparaat en alles behalve gangbaar.)
quote:Op zondag 27 juli 2014 17:25 schreef FlatBread het volgende:
.
Toch nog even voor alle duidelijkheid, er is geen voorschrift dat een 2P+2N (2 x 230V) "kookgroep" op twee verschillende fasen verbied?
quote:Op zondag 27 juli 2014 19:24 schreef Vonkenboer het volgende:
Nee, er is naar mijn weten geen voorschrift dat dit verbied.
Dat kloptquote:Op zaterdag 18 juni 2016 08:19 schreef blomke het volgende:
Tevens dien je net zoveel nullen als fasen heen te brengen bij een 2 fase apparaat
Er is geen wet of regelgeving die dat verbied, mocht dat wel zo zijn wijs mij hier dan opquote:Op zaterdag 18 juni 2016 08:19 schreef blomke het volgende:
Alleen het mag niet, het dient dezelfde fase te zijn bij 2 gekoppelde groepen.
Tuurlijk niet.quote:Op zaterdag 18 juni 2016 08:03 schreef blomke het volgende:
[..]
[..]
Je snapt het verschil niet tussen fasespanning (230) en lijnspanning (400). In het onderste plaatje wordt de kookplaat aangesloten op 3 fasen en 1 nul (sterschakeling). Dat betekent dat je totale vermogen 3 x 16 x 230 = 11,04 kW en daar kan je prima op koken.
Van een dubbele geknepen oven dus, met kookplaat op gas.quote:Het merk LOFRA heeft als enige merk de mogelijkheid om een fornuis met dubbele oven (met gas kookvlak) op een standaard stopcontact aan te sluiten. Dit omdat ze de vermogens van de beide verwarmingselementen 'geknepen' hebben waardoor deze onder de 3,6 kW blijft.
Niemand weet alles.quote:Op zaterdag 18 juni 2016 09:21 schreef Vonkenboer het volgende:
Er is geen wet of regelgeving die dat verbied, mocht dat wel zo zijn wijs mij hier dan op ; het enige gevaar is dat je bij een kookgroep waarbij je twee verschillende fasen aansluit tussen de twee fasen onderling 400V kunt hebben staan. Wanneer dit één en dezelfde fase is kan dat niet.
Electronica in een kookplaat vind het niet fijn als jij door een aansluitfout zomaar 400V ergens tussen hebt staan daar waar 230V op hoort te staan
Altijd goed uitkijken bij het aansluiten van kooktoestellen, en meten is weten !
Natuurlijk is het praktisch, want je eten word sneller warmquote:Op zaterdag 18 juni 2016 08:05 schreef blomke het volgende:
[..]
Dat het niet nodig en niet praktisch is. Je kan met 230 V verwamingselementen al 11,04 kW opwekken. Bovendien kan je dan de elementen ook gebruiken op een kookgroep bestaande uit twee gekoppelde groepen met een max. vermogen 7,36 kW...enfin, het is al zo vaak uitgelegd...![]()
Staan er toch genoeg tussen: https://www.onderdelenwinkel.nl/fornuis/kookplaat?p=3quote:Op zaterdag 18 juni 2016 11:19 schreef XanderH het volgende:
Ik ken geen enkele op de Nederlandse markt verkrijgbare kookplaat waar er daadwerkelijk 400V op een pit komt te staan.
Ik denk het?quote:Op zaterdag 18 juni 2016 12:25 schreef hottentot het volgende:
Heb ik nu zo'n kater dan dat ik er even geen ruk meer van snap?
Die plaatjes en beschrijving die op cobouw staan komen trouwens niet uit de NEN1010, maar uit de NPR5310, de "Nederlandse praktijkrichtlijn bij NEN 1010". En als ik even mag citeren uit de inleiding van de NPR5310:quote:Op zaterdag 18 juni 2016 12:25 schreef hottentot het volgende:
1. De Nen1010 geeft in haar voorbeelden nergens een toegestane 2 faseaansluiting aan. Dat elders niet word verboden om 2 fasen te gebruiken doet niets af aan het feit dat het bij de toegestane methoden niet word vermeld, er word alleen gesproken over 1fase en 3fasenaansluiting bij de toegestane methoden. Waarom zou je daarvan af mogen wijken en zelf een andere methode mogen bedenken?
In de NPR5310 staan natuurlijk wel verwijzingen naar de daadwerkelijke normen in de NEN1010, maar dat zijn in dit geval alleen verwijzingen naar bepaling 514.3.5.1, 514.3.5.2 en 514.3.5.3, bepalingen die enkel iets zeggen over het gebruik van aderkleuren.quote:Dergelijke praktijkrichtlijnbladen geven een uitvoeringsvorm of een methode die voldoet aan de eisen uit NEN 1010. Deze methode sluit andere oplossingen niet uit, maar geeft een in de praktijk getoetste of veel voorkomende uitvoeringsvorm of werkmethode aan.
Ik durf te stellen dat je dergelijken pitten van 4000W of meer niet tegen komt in op de consumentenmarkt gerichte kookplaten, volgens mij is dat waar dit topic zich zo'n beetje toe beperkt. Zo'n pit zit waarschijnlijk in een horecakeuken ofzo.quote:Op zaterdag 18 juni 2016 12:25 schreef hottentot het volgende:
2. Als er 400V kookplaten ter vervanging worden verkocht (Zelfs van 4000W of meer) dan is de enige conclusie dat die dingen ook gebruikt worden, en 4000W kan niet op een 1 fase systeem, want je mag maar max 16A afzekeren in een woonhuis. Ik ga geen schema's erbij zoeken, dit lijkt mij logisch genoeg.
Dat lijkt me, in dit geval, een goed plan.quote:Op zaterdag 18 juni 2016 12:25 schreef hottentot het volgende:
3. Ik word zelf volkomen in de war gebracht door mezelf, en misschien moet ik even minder aan motoren denken, maar mee aan huishoudelijke zooi.
Ik kan me voorstellen dat als je al een 2 x 16 A gekoppelde kookgroep hebt na een 35A éénfase hoofdzekering, en je stapt om wat voor reden da ook over op een 3 x 25A hoofdzekeringen, je de bestaande kookgroep kunt behouden door 2 fasen op kookgroep aan te sluiten (aangezien 2 x 16 >> 25). En dan zou je dus 1 nuldraad weg kunnen halen.quote:Op zaterdag 18 juni 2016 11:19 schreef XanderH het volgende:
Bij een 2x16A kookgroep is het gebruikelijk om dit op dezelfde fase aan te sluiten, wanneer je drie fasen beschikbaar hebt kun je immers net zo goed een krachtgroep toepassen. Maar bij mijn weten is er inderdaad geen voorschrift die aansluiten op twee verschillende fasen verbiedt. Waarom je dat zou willen? Ik kan geen reden bedenken anders dan de beschikbare ruimte in de kast.
Huishoudelijke apparatuur is geen "zooi" en een kookplaat op drie fasen aansluiten is niets anders dan een elektromotor in sterschakeling met het sterpunt op de nul.quote:Op zaterdag 18 juni 2016 12:25 schreef hottentot het volgende:
Ik word zelf volkomen in de war gebracht door mezelf, en misschien moet ik even minder aan motoren denken, maar mee aan huishoudelijke zooi.
Maar bij een elektromotor doe je dit om verschillende praktische en economische redenen echt zo goed als nooit. (Sterker nog duizenden motoren/schema's later heb ik dit nog nooit gedaan/gezien.)quote:Op zaterdag 18 juni 2016 13:31 schreef blomke het volgende:
een kookplaat op drie fasen aansluiten is niets anders dan een elektromotor in sterschakeling met het sterpunt op de nul.
Het domme hier is dat ik alle principes ken, ik ken ook alle aansluitmethoden, formules, voor en nadelen. Maar soms kijk je even verkeerd tegen de dingen aan, en als je dan ook nog zo stronteigenwijs bent als mij maak je het jezelf soms even flink lastig.quote:
Dat waag ik te betwijfelen. Als ik de aansluitschema's van XanderH bekijk, denk ik dat de helft van je kookplaat niet meer functioneert. Een goed indicator voor een los contact!!quote:Op zaterdag 18 juni 2016 09:21 schreef Vonkenboer het volgende:
of gaat er naderhand een van de twee Nul draden kapot (los of slecht contakt), dan vloeit de retourstroom door 1 enkel draadje van 2,5 qmm. Die is dan wel beveiligd met 32 Ampere (2x 16A). Dit nadeel neemt men voor lief.
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |