quote:Op zaterdag 7 juni 2014 14:05 schreef Jigzoz het volgende:
Van alle zaken rondom religie is er toch een die me het meest blijft verbazen: hoe is het mogelijk dat er intelligente mensen zijn die toch in een god geloven? En om nog een stap verder te gaan: hoe kan het dat er intelligente creationisten bestaan? Je hoeft echt geen genie te zijn om te zien wat een flauwekul het is, maar toch zijn er universitair afgestudeerde mensen die echt geloven dat de wereld slechts een paar duizend jaar oud is, dat evolutie een fabeltje is, enzovoort.
Nu zijn er natuurlijk wel onderzoeken geweest die aantonen dat gelovigen gemiddeld minder intelligent zijn dan ongelovigen, maar die gemiddelden interesseren me nu even niet. Het gaat me nu om die eenlingen.
Ook dit is alleen zo als je teksten letterlijk neemt. Wat mij betreft is het beoefenen van naastenliefde iets wat mij uiteindelijk bleek te helpen in het kennen en liefhebben van mijzelf. * Zowel direct doordat het mij een goed gevoel over mezelf geeft maar tevens doordat ik andere mensen en gewoontes leer kennen en omarmen.quote:Op zondag 22 juni 2014 17:12 schreef JerryWesterby het volgende:
[..]
Het mooie van het Christendom is juist dat het zo sociaal is, op de medemens gericht. Er is maar één wet staat er: liefde. Anderen helpen, de sociaal zwakkeren, de misfits en de outcasts. Zelfs vijanden.
Het verhaal van de barmhartige Samaritaan is denk ik de kern van dat medemens-gerichte.
De bijbel als zelf-help middelquote:Op zondag 22 juni 2014 23:21 schreef Jappie het volgende:
[..]
Ook dit is alleen zo als je teksten letterlijk neemt. Wat mij betreft is het beoefenen van naastenliefde iets wat mij uiteindelijk bleek te helpen in het kennen en liefhebben van mijzelf. * Zowel direct doordat het mij een goed gevoel over mezelf geeft maar tevens doordat ik andere mensen en gewoontes leer kennen en omarmen.
Lucas 6 27-38 verhaalt ook over het geven van liefde en dan meer specifiek over het liefhebben van je vijanden boven je vrienden.
Ook hier vind ik een basis om mee verder te kunnen in mijn ontwikkeling van mijzelf danwel hetzelf.
Het liefhebben van je vijanden gaat niet over vergeving of liefde maar over kennis van de donkere kanten in jezelf welke geprojecteerd op de "materiele matrix" automatisch je vijanden zullen zijn.
je kunt jezelf niet echt kennen zonder ook je slechte of donkere kanten onder ogen te zien en ze lief te hebben. Als je er niet naar kijkt of ze behandelt alsof je er niets mee te maken wil hebben zullen ze nooit eigen worden waardoor je nooit heel kan worden.
Kortom liefde voor de wereld om je heen is feitelijk liefde voor jezelf want er is maar 1 zelf.
Dat klinkt redelijk hol en egoistisch als je het zo plat zegt en als je met die gedachte in je achterhoofd je naaste en je vijanden gaat liefhebben dan blijft er weinig over van het werkelijke gevoel van liefhebben en dus wordt de volgende uitdaging hoe je die nuchterheid kunt uitschakelen om toch weer terug te kunnen keren naar liefde vanuit het gevoel. Dit laatste is een kwestie van doen en het is m.i. daarom dat je niet alleen juist moet geloven maar tevens juist moet handelen etcetera etcetera.
* Het jezelf kunnen liefhebben of iets minder soft gezegd, een positief zelfbeeld hebben is essentieel om verder te kunnen komen. Je kunt de wereld en dus ook jezelf niet verder helpen als je niet eerst van jezelf houd is een veel gehoorde moderne kreet uit de psyschologie. Maar het blijkt ook andersom te werken. Ook al houd je niet uit jezelf van jezelf dan kun je dat alsnog wel voor elkaar krijgen door van anderen te gaan houden.
Anyway, in mijn optiek staat er achter de platte tekst van de bijbel nog veel meer moois verborgen over de ware aard van onszelf als mens (het onbewust dagbewustzijn) vs hetgeen wij in potentie kunnen zijn dat je er bijna bang van zou worden en daadwerkelijk in God gaat geloven.
Okay, maar we kunnen dit ook niet religieus bespreken. Ruimte, space, zou dat wellicht statisch kunnen zijn? Laten we zeggen, de Ruimte, waarin het helaal zich uitdijt, kan dit wellicht statisch zijn?quote:Op zondag 22 juni 2014 22:17 schreef spierbal het volgende:
Ik sta er ook van te kijken dat ze denken dat god alles geschapen heeft.
Dat alles gebeurd hoe hij het wil en dat als dat als excuus is als er iets ergs gebeurd in de wereld. Ja het is een beproeving.
Dat de wereld een statisch iets is dat kan niet. Want iets kan er niet altijd al zijn. Maar god wel. Dat is er altijd al geweest dat heeft geen oorsprong
Discussie heeft ook geen zin want hun enige bron is het heilige boek waar alles al in stond beschreven 1400 jaar
Neequote:Op maandag 23 juni 2014 08:50 schreef laforest het volgende:
[..]
Okay, maar we kunnen dit ook niet religieus bespreken. Ruimte, space, zou dat wellicht statisch kunnen zijn? Laten we zeggen, de Ruimte, waarin het helaal zich uitdijt, kan dit wellicht statisch zijn?
Als iets uitdijt moet het tenslotte ergens in uitdijen, of niet?
Omschrijf jij het proces eens dan, ik wil graag leren.quote:Op maandag 23 juni 2014 09:58 schreef Haushofer het volgende:
[..]
Neeje hoeft geen embedding te gebruiken om een uitdijend universum te beschrijven; dat kun je intrinsiek doen.
Dat is precies waar ik naar toe wil.quote:Op maandag 23 juni 2014 09:59 schreef Tijn het volgende:
Is er "buiten het universum" überhaupt wel sprake van ruimte en tijd?
Okay, maar dat is de vraag niet, de vraag is: waarin dijt het heelal zich uit? Uit niets kan niets komen of gaan. Dat het uitdijt is geen vraag, dat weten we al. Het orginele punt is dat iemand hier aangeeft dat niet statisch is, dat alles een begin en einde heeft, dat het idee van eeuwigheid onzin is:quote:Op maandag 23 juni 2014 10:02 schreef Tijn het volgende:
Maar goed, de reden dat ons universum uitdijt is natuurlijk vanwege de zwaartekracht van de andere universa #multiverseFTW
Je moet het omdraaien. Blijkbaar kunnen mensen gemakkelijk uitgaan van een verkeerde voorstelling van zaken. Dat roept de vraag op, waarom de voorstelling van zaken waar je zelf vanuit gaat niet aan het hetzelfde euvel leidt. Als je daarover (los van alles)) zou kunnen nadenken, kom je tot de conclusie dat dit risico zeer groot is. En dat is het startpunt van de filosofie.quote:Op zondag 22 juni 2014 21:18 schreef Molurus het volgende:
Van alle zaken rondom religie is er toch een die me het meest blijft verbazen: hoe is het mogelijk dat er intelligente mensen zijn die toch in een god geloven? En om nog een stap verder te gaan: hoe kan het dat er intelligente creationisten bestaan? Je hoeft echt geen genie te zijn om te zien wat een flauwekul het is, maar toch zijn er universitair afgestudeerde mensen die echt geloven dat de wereld slechts een paar duizend jaar oud is, dat evolutie een fabeltje is, enzovoort.
Nu zijn er natuurlijk wel onderzoeken geweest die aantonen dat gelovigen gemiddeld minder intelligent zijn dan ongelovigen, maar die gemiddelden interesseren me nu even niet. Het gaat me nu om die eenlingen.
Zet twee mieren (welke we als tweedimensionaal denken) op een ballon, en blaas deze op. De mieren bewegen uit elkaar, wat ze als 'uitdijend ballonoppervlak' kunnen beschrijven. Zo beschrijven ze uitdijing intrinsiek, zonder de ballon in een driedimensionale ruimte te embedden.quote:Op maandag 23 juni 2014 09:59 schreef laforest het volgende:
[..]
Omschrijf jij het proces eens dan, ik wil graag leren.
1. Je bent dom als je denkt dat de perfecte aarde en universum door toeval is ontstaan. Of een explosie uit het niets waar het spul van gekomen is....quote:Op zondag 22 juni 2014 22:17 schreef spierbal het volgende:
Ik sta er ook van te kijken dat ze denken dat god alles geschapen heeft.
Dat alles gebeurd hoe hij het wil en dat als dat als excuus is als er iets ergs gebeurd in de wereld. Ja het is een beproeving.
Dat de wereld een statisch iets is dat kan niet. Want iets kan er niet altijd al zijn. Maar god wel. Dat is er altijd al geweest dat heeft geen oorsprong
Discussie heeft ook geen zin want hun enige bron is het heilige boek waar alles al in stond beschreven 1400 jaar
Mooie stroopredenaties allemaalquote:Op maandag 23 juni 2014 16:15 schreef bianconeri het volgende:
[..]
1. Je bent dom als je denkt dat de perfecte aarde en universum door toeval is ontstaan. Of een explosie uit het niets waar het spul van gekomen is....
Kijk alleen al naar een 'simpel' plantje in je tuin. Denken dat dat door toeval is ontstaan ipv intelligente Schepper![]()
2. Je scheert alle christenen over 1 kam. Net als dat christenen zeggen dat als een kind sterft God iemand nodig hadLeer de feiten kennen over de Bijbel en wat de Bijbel leert over de huidige toestand van de wereld.
3. Wie zegt dat alles statisch is dan? De Bijbel niet hoor. Alles past zich aan.
4. Tja dat God eeuwig bestaat is moeilijk te begrijpen.
Maar nog moeilijker te begrijpen is bv de Big Bang. Het staat vast dat er iets nodig is om zo'n knal van energie te veroorzaken. Hoe is uit het complete niets ineens door een giga explosie alles ontstaan![]()
Oh ja want er was geen enkel stofdeeltje in het hele universum en toch kwam er ineens een gigantische explosiequote:Op maandag 23 juni 2014 16:38 schreef xpompompomx het volgende:
Mooie stroopredenaties allemaal
En misschien is dit ook een leuke link om je eens in te lezen in het ontstaan van het heelal:
http://en.wikipedia.org/wiki/Big_Bang
Wat heeft toeval ermee te maken?quote:Op maandag 23 juni 2014 16:15 schreef bianconeri het volgende:
[..]
1. Je bent dom als je denkt dat de perfecte aarde en universum door toeval is ontstaan. Of een explosie uit het niets waar het spul van gekomen is....
Kijk alleen al naar een 'simpel' plantje in je tuin. Denken dat dat door toeval is ontstaan ipv intelligente Schepper![]()
De big bang vergelijken met een explosie is, op z'n zachts gezegd, onjuist.quote:Op maandag 23 juni 2014 17:08 schreef bianconeri het volgende:
[..]
Oh ja want er was geen enkel stofdeeltje in het hele universum en toch kwam er ineens een gigantische explosie
Het hele alternatief van al het ontstaan. Beginnende met de big bang, toevallig kwam allemaal puin op precies de juiste plek tov de zon en toevallig kwam daar op de 1 of andere manier uit iets wat niet leeft leven. En daaruit ineens maar allemaal ingewikkelde zaken.quote:Op maandag 23 juni 2014 17:47 schreef Tijn het volgende:
Wat heeft toeval ermee te maken?
En wat is er perfect aan de Aarde of het universum?
Hoe wil jij het dan gaan noemen? Big bang wordt overal toch echt genoemd als een grote explosie waar alles ontstond en waar de expansie e.d. vandaan komt.quote:Op maandag 23 juni 2014 18:03 schreef Semisane het volgende:
De big bang vergelijken met een explosie is, op z'n zachts gezegd, onjuist.
En nee er was inderdaad geen enkel stofje, sterker nog er was nog geen universum. (Althans, niet wat wij nu onder het Universum verstaan)
Is dat moeilijk te bevatten of is het geheel zelfs onwaarschijnlijk? Dat klopt...als het namelijk waarschijnlijk was, dan was ook een stuk makkelijker te bevatten en kwam zo'n big bang een stuk vaker voor en afgezien van de multiversum hypothese zijn daar weinig aanwijzingen voor, zover ik het begrijp.(en zoveel begrijp ik er ook allemaal niet van
)
Het wordt in elk serieus artikel inderdaad een expansie genoemd.quote:Op maandag 23 juni 2014 19:32 schreef bianconeri het volgende:
[..]
Hoe wil jij het dan gaan noemen? Big bang wordt overal toch echt genoemd als een grote explosie waar alles ontstond en waar de expansie e.d. vandaan komt.
Zoals ik het begrijp golden de natuurwetten toen niet, want die zijn een onderdeel van dit universum, maar dat bestond dus voor de big bang dus nog niet.quote:Op maandag 23 juni 2014 19:32 schreef bianconeri het volgende:Juist als het een natuurlijk proces is zou het vaker moeten voorkomen.
Maar het gaat verder tegen alle natuurwetten in.
De big bang is niet een expansie maar de veroorzaker van de expansie. Door die gigantische explosie (zie de schokgolf van een explosief)quote:Op maandag 23 juni 2014 19:43 schreef Semisane het volgende:
Het wordt in elk serieus artikel inderdaad een expansie genoemd.
Op die manier.quote:Zoals ik het begrijp golden de natuurwetten toen niet, want die zijn een onderdeel van dit universum, maar dat bestond dus voor de big bang dus nog niet.
Ik zal niet ontkennen dat het allemaal erg contra-intuïtief is, maar dat is ook precies de reden waarom men als leek er maar weinig zinnigs over kan zeggen. In deze volg ik dan maar de expertise van, veruit, de meeste natuurkundigen.
Hoezo kwam het op de "juiste" plek? Wat is er zo speciaal aan de stand, hoek of snelheid van de aarde? Het is zoals het is, daar is niks perfect aan, het is gewoon de realiteit en het leven vormt zich naar de omstandigheden.quote:Op maandag 23 juni 2014 19:30 schreef bianconeri het volgende:
[..]
Het hele alternatief van al het ontstaan. Beginnende met de big bang, toevallig kwam allemaal puin op precies de juiste plek tov de zon en toevallig kwam daar op de 1 of andere manier uit iets wat niet leeft leven. En daaruit ineens maar allemaal ingewikkelde zaken.
Kijk alleen al naar de stand, de hoek, de snelheid van de aarde.
Tja, maar het zijn toch de natuurkundigen die het een expansie noemen. Ik vind het verder niet zo interessant wat een leek daar dan van vind. Daarbij denk ik niet dat de Big Bang ook maar enigszins te vergelijken zou zijn met iets wat in de buurt zou komen bij het menselijk idee van een explosie.quote:Op maandag 23 juni 2014 20:01 schreef bianconeri het volgende:
[..]
De big bang is niet een expansie maar de veroorzaker van de expansie. Door die gigantische explosie (zie de schokgolf van een explosief)
http://www.livescience.co(...)ly-an-explosion.htmlquote:Though the term may sound like the universe began with a giant explosion, many scientists say that's not part of the theory. An explosion implies that something exploded, or expanded, from one center point outward into space. In fact, the Big Bang theory suggests that space itself expanded.
"If it were an explosion it would have a center," said physicist Paul Steinhardt, director of the Princeton Center for Theoretical Science at Princeton University in Princeton, N.J. "We actually observe that everything is moving away from everything else. It's really about an expansion of the universe ."
Ik ken E=MC2, het punt is alleen dat die formule onderdeel is van dit universum en dat bestond niet voor de Big Bang en daarmee bestond E=MC2 niet.quote:Op maandag 23 juni 2014 20:01 schreef bianconeri het volgende:Op die manier.
Blijft natuurlijk zeer onlogisch, dat terwijl er totaal niets is ineens iets is en ook nog eens een gigantische explosie ook. Zo'n geweldige kracht/energie kan gewoon niet uit het niets komen.
Ik weet niet of je ooit les gehad hebt in E=MC2 maar dan weet je er van.
Ik ben bang dat een gemiddelde natuurkundige het niet bepaald met je eens zal zijn en wellicht deze uitspraak nogal arrogant zal vinden.quote:Op maandag 23 juni 2014 20:01 schreef bianconeri het volgende:Een zichzelf respecterende natuurkundige zal dan ook niet snel naar de big bang gaan kijken.
Perfect voor het leven. Dat zijn de andere planeten niet.quote:Op maandag 23 juni 2014 20:10 schreef Tijn het volgende:
Hoezo kwam het op de "juiste" plek? Wat is er zo speciaal aan de stand, hoek of snelheid van de aarde? Het is zoals het is, daar is niks perfect aan, het is gewoon de realiteit en het leven vormt zich naar de omstandigheden.
Zijn andere planeten dan niet perfect in jouw visie? En waarom maakt God dan zoveel verkeerde planeten?
Definieer "klein", de Aarde zou naar alle waarschijnlijk zelf leven kunnen herbergen als het op de plek van Mars lag.quote:Op maandag 23 juni 2014 20:57 schreef bianconeri het volgende:
[..]
Perfect voor het leven. Dat zijn de andere planeten niet.
De stand, hoek en snelheid zijn daar perfect voor. Kleine wijziging daarin en de aarde zou geen leven kunnen huisvesten.
Helaas kan niet iedereen dat zeggen natuurlijk...quote:Op zaterdag 21 juni 2014 21:25 schreef Tijn het volgende:
Maar ik ervaar geen problemen met het leven zonder doel. Ik heb het prima naar m'n zin en tel m'n zegeningen dat ik leef zonder oorlog, honger of andere ellende en dat ik kan zeggen en doen wat ik wil. Dat is voor mij meer dan genoeg om plezier en voldoening uit het leven te halen.
Je draait de causaliteit om. Als deze planeet de omstandigheden niet had om dit leven te kunnen ondersteunen, dan was het leven hier anders of was er hier geen leven. De omstandigheden zijn altijd perfect voor datgene dat gebeurt, anders gebeurde het niet.quote:Op maandag 23 juni 2014 20:57 schreef bianconeri het volgende:
[..]
Perfect voor het leven. Dat zijn de andere planeten niet.
De stand, hoek en snelheid zijn daar perfect voor. Kleine wijziging daarin en de aarde zou geen leven kunnen huisvesten.
En... als de omstandigheden niet zo waren dat dit leven kan bestaan dan zouden wij onszelf ook deze vraag niet stellen.quote:Op maandag 23 juni 2014 23:16 schreef Tijn het volgende:
[..]
Je draait de causaliteit om. Als deze planeet de omstandigheden niet had om dit leven te kunnen ondersteunen, dan was het leven hier anders of was er hier geen leven. De omstandigheden zijn altijd perfect voor datgene dat gebeurt, anders gebeurde het niet.
"Waarom" vragen worden altijd "hoe" vragen naarmate je ze ontleedt. Tijn streeft naar voldoening en plezier, en zijn persoonlijke doelen volgen daaruit. Maar wat hem voldoening of plezier geeft is het resultaat van evolutie, en niet van een keuze of een hoger doel.quote:Op maandag 23 juni 2014 22:53 schreef JerryWesterby het volgende:
Maar je zegt dat je leven geen doel heeft, en een paar regels verder zeg je al dat je er in ieder geval twee hebt, namelijk plezier en voldoening.
Die vinden we echter nergens terug in het beeld van de werkelijkheid geschetst door de natuurwetenschappen. Daarin heeft niets een doel. En niets heeft waarde. Ook voldoening niet. Wat is 'voldoening'? Chemische stofjes? Er is alleen maar oorzaak en gevolg en willekeur.
De evolutionaire achtergrond van de doelen van anderen is natuurlijk niet anders. Je kunt je afvragen: heeft het bestaan van leven een doel? Dat zou kunnen, maar dan moet er een 'iets' zijn dat doelen en intenties heeft, en die dan dat leven hier neergezet heeft om die doelen te bereiken.quote:Op maandag 23 juni 2014 22:53 schreef JerryWesterby het volgende:
Maar ik vroeg eigenlijk naar zin. Vind je ook dat het leven zinloos is? En niet persé alleen je eigen leven, maar ook dat van anderen.
Nee, maar je vroeg het aan mij.quote:Op maandag 23 juni 2014 22:53 schreef JerryWesterby het volgende:
[..]
Helaas kan niet iedereen dat zeggen natuurlijk…
Natuurlijk wil ik me prettig voelen, net als ieder organisme streef ik naar comfort. Maar dat wil niet zeggen dat ik denk dat het allemaal ergens goed voor is.quote:Maar je zegt dat je leven geen doel heeft, en een paar regels verder zeg je al dat je er in ieder geval twee hebt, namelijk plezier en voldoening.
Er zijn hele takken van wetenschap die gaan over plezier en voldoening bij mensen, zoals neuropsychologie.quote:Die vinden we echter nergens terug in het beeld van de werkelijkheid geschetst door de natuurwetenschappen. Daarin heeft niets een doel. En niets heeft waarde. Ook voldoening niet. Wat is 'voldoening'? Chemische stofjes? Er is alleen maar oorzaak en gevolg en willekeur.
Ik denk niet dat er een zin van het leven is, nee.quote:Maar ik vroeg eigenlijk naar zin. Vind je ook dat het leven zinloos is? En niet persé alleen je eigen leven, maar ook dat van anderen.
God kijkt niet slechts naar je daden omdat Hij weet dat je zonder Hem onherroepelijk zult sterven, aangezien Hij het leven is.quote:Op zondag 22 juni 2014 20:41 schreef Haushofer het volgende:
[..]
Maar je kunt net zo liefdevol en compassievol zijn zonder dat geloof. Denk aan boeddhisten als bv Thich Nhat Han, de Dalai Lama (en ik ken ze ook persoonlijk), of anderen. Dus vandaar mijn vraag. Waarom kijkt een God, als hij bestaat, niet slechts naar je daden? Waarom die nadruk op dat specifieke geestelijke? Een vraag die me al een tijdje bezighoudt iig:)
Lawrence Krauss loopt rond in dit t-shirt:quote:Op dinsdag 24 juni 2014 00:04 schreef Jigzoz het volgende:
Als er staat dat 2 plus twee vijf is, dan is dat zo. Punt.
Dacht ik... maar ik kan ernaast zitten. Er zitten ook onzekerheden in mijn uitspraken.quote:Op dinsdag 24 juni 2014 00:16 schreef Tijn het volgende:
Gaat dat shirt over kwantummechanica? Ik dacht dat het ging om afrondingsfouten
je hebt nog steeds niet aangegeven waarom God dan zoveel planeten heeft gecreëerd waar geen leven op is.quote:Op maandag 23 juni 2014 20:57 schreef bianconeri het volgende:
[..]
Perfect voor het leven. Dat zijn de andere planeten niet.
De stand, hoek en snelheid zijn daar perfect voor. Kleine wijziging daarin en de aarde zou geen leven kunnen huisvesten.
Dat dacht ik ook, maar dat kwam vooral door die zin die eronder staat.quote:Op dinsdag 24 juni 2014 00:16 schreef Tijn het volgende:
Gaat dat shirt over kwantummechanica? Ik dacht dat het ging om afrondingsfouten
Maar hij kan als almachtig en liefdevol wezen wel voor jou kiezen op basis van je daden, toch? En alsnog na je dood het leven geven, op basis van je doen.quote:Op maandag 23 juni 2014 23:48 schreef Ali_Kannibali het volgende:
[..]
God kijkt niet slechts naar je daden omdat Hij weet dat je zonder Hem onherroepelijk zult sterven, aangezien Hij het leven is.
Je hamert constant op dat niets, maar de theorie zegt dat helemaal niet. We weten het simpelweg nog niet.quote:Op maandag 23 juni 2014 20:01 schreef bianconeri het volgende:
[..]
De big bang is niet een expansie maar de veroorzaker van de expansie. Door die gigantische explosie (zie de schokgolf van een explosief)
[..]
Op die manier.
Blijft natuurlijk zeer onlogisch, dat terwijl er totaal niets is ineens iets is en ook nog eens een gigantische explosie ook. Zo'n geweldige kracht/energie kan gewoon niet uit het niets komen.
Ik weet niet of je ooit les gehad hebt in E=MC2 maar dan weet je er van.
Een zichzelf respecterende natuurkundige zal dan ook niet snel naar de big bang gaan kijken.
"Niets" is sowieso een nogal moeizaam begrip.quote:Op dinsdag 24 juni 2014 09:32 schreef Haushofer het volgende:
[..]
Je hamert constant op dat niets, maar de theorie zegt dat helemaal niet. We weten het simpelweg nog niet.
Je redenatie deugt dus niet
Hij heeft al voor ons gekozen.quote:Op dinsdag 24 juni 2014 09:29 schreef Haushofer het volgende:
[..]
Maar hij kan als almachtig en liefdevol wezen wel voor jou kiezen op basis van je daden, toch? En alsnog na je dood het leven geven, op basis van je doen.
Nou laten we het eerst bij het levende laten.quote:Op dinsdag 24 juni 2014 09:29 schreef Haushofer het volgende:
[..]
Maar hij kan als almachtig en liefdevol wezen wel voor jou kiezen op basis van je daden, toch? En alsnog na je dood het leven geven, op basis van je doen.
Stel je eens voor dat een mier op jouw been loopt, die ziet alleen een klein stukje van je, die kan geen heel mens zien, slechts een stukje huid met haren.quote:Op maandag 23 juni 2014 15:03 schreef Haushofer het volgende:
[..]
Zet twee mieren (welke we als tweedimensionaal denken) op een ballon, en blaas deze op. De mieren bewegen uit elkaar, wat ze als 'uitdijend ballonoppervlak' kunnen beschrijven. Zo beschrijven ze uitdijing intrinsiek, zonder de ballon in een driedimensionale ruimte te embedden.
Ik zie het niet echt als prijs. Ik probeer liefde en compassie uit te dragen omdat ik een ander net zo'n gelukkig leven gun als ikzelf. En velen met mij. Als jouw god zich in mijn leven openbaart, sta ik daar voor open. Doet hij dat niet, dan vertrouw ik op je Romeinentekstquote:Op dinsdag 24 juni 2014 12:37 schreef Ali_Kannibali het volgende:
[..]
Hij heeft al voor ons gekozen.
In Romeinen wordt beschreven dat zij die in onwetendheid zijn gestorven, zonder de wet te kennen, ook zonder wet geoordeeld zullen worden, hun geweten hen excuserend of veroordelend.
God kan dus inderdaad genade bieden voor ongelovigen.
Maar het punt is niet alleen om die 'prijs' van het eeuwige leven te krijgen, maar om vandaag de dag al God te kennen, door vergeving van je zonden. Om vandaag al van de dood het eeuwige leven in te gaan.
Dat is ongeveer wat het equivalentieprincipe zegt, het hart van de alg.rel.theoriequote:Op dinsdag 24 juni 2014 12:56 schreef laforest het volgende:
[..]
Stel je eens voor dat een mier op jouw been loopt, die ziet alleen een klein stukje van je, die kan geen heel mens zien, slechts een stukje huid met haren.
Stel je nu eens voor dat jij de mier bent in het heelal, jij ziet slechts een klein stukje, je hebt geen weet van het grote plaatje.
Dat klinkt mij als:quote:Op dinsdag 24 juni 2014 15:39 schreef Haushofer het volgende:
[..]
Ik zie het niet echt als prijs. Ik probeer liefde en compassie uit te dragen omdat ik een ander net zo'n gelukkig leven gun als ikzelf. En velen met mij. Als jouw god zich in mijn leven openbaart, sta ik daar voor open. Doet hij dat niet, dan vertrouw ik op je Romeinentekst
Wie ooit bedacht heeft dat je liefde kan gebieden mogen ze wat mij betreft nog wel een paar keer extra kruisigen. Wat een diepzwakzinnige lulkoek is dat zeg...quote:Op maandag 23 juni 2014 00:46 schreef Ali_Kannibali het volgende:
Jezus deelt met zijn discipelen de liefde van de vader op een praktische manier: het behouden van geboden van liefde.
Lang gedacht dat dit een discussieforum was. Blijkt eerder een preekgestoelte te zijn voor relidioten.quote:Op dinsdag 24 juni 2014 18:34 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Wie ooit bedacht heeft dat je liefde kan gebieden mogen ze wat mij betreft nog wel een paar keer extra kruisigen. Wat een diepzwakzinnige lulkoek is dat zeg...
Het punt is dat er met gelovigen niet te discussiëren valt, omdat ze verzonnen argumenten gebruiken en feitelijke argumenten domweg ontkennen.quote:Op dinsdag 24 juni 2014 19:39 schreef ATON het volgende:
[..]
Lang gedacht dat dit een discussieforum was. Blijkt eerder een preekgestoelte te zijn voor relidioten.
Dat is duidelijk.quote:Op dinsdag 24 juni 2014 19:43 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Het punt is dat er met gelovigen niet te discussiëren valt, omdat ze verzonnen argumenten gebruiken en feitelijke argumenten domweg ontkennen.
Helemaal mee eens, behalve dat het bestaan van dat 'iets' naar mijn mening juist wel voor de hand ligt.quote:Op maandag 23 juni 2014 23:25 schreef Molurus het volgende:
De evolutionaire achtergrond van de doelen van anderen is natuurlijk niet anders. Je kunt je afvragen: heeft het bestaan van leven een doel? Dat zou kunnen, maar dan moet er een 'iets' zijn dat doelen en intenties heeft, en die dan dat leven hier neergezet heeft om die doelen te bereiken.
Dat dat zo zou zijn ligt bepaald niet voor de hand.
Bottom line is: doelen bestaan niet onafhankelijk of in absolute zin. Er moet altijd een 'iets' zijn dat die doelen heeft. Als het bestaan van mensen een doel heeft, dan is dat niet een menselijk doel. Dat zou circulair zijn.
Nee het is juist praktisch. Maar het speelt zich af in de dimensie van het spirituele. Die dimensie is echt, bestaat echt, en beinvloedt het materiele. Je dient dus eerst een zeker begrip te hebben van die dimensie om de zaken in hun praktisch context te zien.quote:Op dinsdag 24 juni 2014 18:54 schreef Haushofer het volgende:
Dus God wil/kan niet onze zonden (uit het verleden) wegwassen door alleen naar onze daden te kijken?
Ik snap de theologie er achter wel, maar ik vind het totaal geen hout snijden. Ik kan er niks mee. Het is zo theoretisch ipv praktisch. Blijkbaar is God een theoreet
Fantasie is niet van toepassing op de realiteit. Spiritualiteit maakt deel uit van de realiteit.quote:Op dinsdag 24 juni 2014 22:31 schreef Tijn het volgende:
[..]
Wat is het verschil tussen spiritualiteit en fantasie?
Nou ik hoop dat we nog wat van je horen en dat dit niet meteen je afscheidsbrief is ;-)quote:Op maandag 23 juni 2014 23:47 schreef Tijn het volgende:
[..]
Ik denk niet dat er een zin van het leven is, nee.
Dus jij streeft alleen naar plezier en voldoening omdat chemische stofjes in je brein jou bij een bepaald soort dingen een prettig gevoel geven? Of komt er ook redeneren bij? Vind je bijvoorbeeld dat plezier en voldoening in zichzelf goed zijn, en waard om naar te streven? Vind je het bijvoorbeeld een goed idee dat alle andere mensen in de wereld ook plezier en voldoening hebben?quote:Op maandag 23 juni 2014 23:47 schreef Tijn het volgende:
[..]
Natuurlijk wil ik me prettig voelen, net als ieder organisme streef ik naar comfort. Maar dat wil niet zeggen dat ik denk dat het allemaal ergens goed voor is.
[..]
Er zijn hele takken van wetenschap die gaan over plezier en voldoening bij mensen, zoals neuropsychologie.
Je hoeft het zo helemaal niet te noemen. Ik noem het zelf liever kosmisch bewustzijn.quote:Op dinsdag 24 juni 2014 22:23 schreef Tijn het volgende:
Het is natuurlijk op dit moment onbekend wat bewustzijn precies is, hoe het werkt en hoe het ontstaat, dus het is lastig om er iets zinnigs over te zeggen. Maar maakt dat het niet erg makkelijk om er het stempel "God" op te plakken als verklaring? Dat is in het verleden al op zoveel zaken geplakt die toen onverklaarbaar waren, maar die nu we weten hoe het een en ander in elkaar steekt lang zo goddelijk niet zijn als we wellicht dachten.
Natuurlijk is dit niet m'n afscheidsbrief, waarom zou dat het zijn? Zoals ik al schreef heb ik juist ontzettend veel plezier in het levenquote:Op dinsdag 24 juni 2014 22:38 schreef JerryWesterby het volgende:
[..]
Nou ik hoop dat we nog wat van je horen en dat dit niet meteen je afscheidsbrief is ;-)
Dat ik denk dat het leven geen doel heeft, wil niet zeggen dat het leven me koud laat natuurlijk. Ik ben een sociaal wezen, zoals mensen dat nou eenmaal zijn. Ik wil het liefst dat het met iedereen zo goed mogelijk gaat. Dat we leven is de realiteit waar we mee om moeten gaan en ik zie er geen reden om er niet het beste van te maken. Maar dat wil niet zeggen dat ik denk dat er een plan achter zit.quote:Dus jij streeft alleen naar plezier en voldoening omdat chemische stofjes in je brein jou bij een bepaald soort dingen een prettig gevoel geven? Of komt er ook redeneren bij? Vind je bijvoorbeeld dat plezier en voldoening in zichzelf goed zijn, en waard om naar te streven? Vind je het bijvoorbeeld een goed idee dat alle andere mensen in de wereld ook plezier en voldoening hebben?
Maar het idee is hetzelfde: iets onbekends verklaren met iets dat niet te falsificeren is. Ik vind het niet aannemelijk dat in zoiets de waarheid schuilt.quote:Op dinsdag 24 juni 2014 22:41 schreef JerryWesterby het volgende:
[..]
Je hoeft het zo helemaal niet te noemen. Ik noem het zelf liever kosmisch bewustzijn.
Maar waarom wil je dat dan? Dat is toch niet vanwege chemische stofjes? Dat is toch omdat je begrijpt dat die andere mensen ook die doelen hebben, en dat het voor hen, net als voor jou, goed is als ze plezier en voldoening ervaren. Ik zie niet hoe je dat kan reduceren tot scheikunde.quote:Op dinsdag 24 juni 2014 22:42 schreef Tijn het volgende:
Ik wil het liefst dat het met iedereen zo goed mogelijk gaat.
Het materialisme is ook niet te falsificeren. Het is een aanname. Maar een erg problematische.quote:Op dinsdag 24 juni 2014 22:46 schreef Tijn het volgende:
[..]
Maar het idee is hetzelfde: iets onbekends verklaren met iets dat niet te falsificeren is. Ik vind het niet aannemelijk dat in zoiets de waarheid schuilt.
Ik denk dat het precies andersom is. Juist de "chemische stofjes" schrijven voor wat je plezierig vindt en wat niet. Uiteindelijk kun je al je belevingen, gedachten, meningen en gevoelens reduceren tot signalen van neuronen, aangestuurd door ons DNA. Mensen zijn sociale wezens, dat is evolutionair zo gegroeid en daarom schrijft onze biologie voor dat we voor elkaar willen zorgen. Dat deze tactiek werkt moge duidelijk zijn, geen enkele andere diersoort is in staat samen te werken en generaties lang voort te bouwen op het werk van onze voorgangers zoals wij dat kunnen. Daarom hebben wij ruimteschepen en mieren of apen niet. Maar dat komt niet omdat we hebben bedacht dat dat handig is, we realiseren ons dat pas achteraf.quote:Op dinsdag 24 juni 2014 22:48 schreef JerryWesterby het volgende:
[..]
Maar waarom wil je dat dan? Dat is toch niet vanwege chemische stofjes? Dat is toch omdat je begrijpt dat die andere mensen ook die doelen hebben, en dat het voor hen, net als voor jou, goed is als ze plezier en voldoening ervaren. Ik zie niet hoe je dat kan reduceren tot scheikunde.
Op Aarde blijven is uitsterving accepteren.quote:Op dinsdag 24 juni 2014 22:58 schreef Life2.0 het volgende:
nee, mieren hebben geen raketjes omdat mieren te efficient zijn om rondjes te vliegen om gebieden waar ze niet kunnen leven
oh sorry ik wist niet dat onze mars kolonie het zo goed deedquote:Op dinsdag 24 juni 2014 22:59 schreef Tijn het volgende:
[..]
Op Aarde blijven is uitsterving accepteren.
Het gaat niet alleen om de levensduur van de Aarde, maar ook om het feit dat we op dit moment al het leven op 1 planeet concentreren. Dat is gewoon een hele risicovolle tactiek. We willen toch niet de volgende dinosaurussen worden?quote:Op dinsdag 24 juni 2014 23:22 schreef Molurus het volgende:
De levensduur van onze planeet lijkt me eerlijk gezegd nog de minste van onze zorgen, die gaat nog wel een paar miljard jaar mee.
Wij bestaan pas, ruim genomen, 200.000 jaar. De kans dat wij zelf de planeet naar de knoppen helpen of evolueren in iets dat totaal niet lijkt op mensen lijkt me zeer reëel.
Dit is net zo'n geloofsstelling als die van Ali Kannibali hoor, alleen klinkt hij moderner. Het is extreem reductionisme. Wat men ook wel noemt het 'niets anders dan-isme'. Zoals ik eerder schreef: vanuit zo'n perspectief is een concert van Bach 'niets anders dan' noten van een bepaalde hoeveelheid Hertz in een bepaalde volgorde, de Mona Lisa 'niets anders dan' op katoen gesmeerd pigment, de mens 'niets anders dan' een organisme, het leven 'niets anders dan' een beetje chemische smurrie etc.quote:Op dinsdag 24 juni 2014 22:53 schreef Tijn het volgende:
Uiteindelijk kun je al je belevingen, gedachten, meningen en gevoelens reduceren tot signalen van neuronen, aangestuurd door ons DNA.
Nee, het is een ander abstractieniveau, geen geloof. Dat zeg je zelf ook:quote:Op woensdag 25 juni 2014 08:17 schreef JerryWesterby het volgende:
[..]
Dit is net zo'n geloofsstelling als die van Ali Kannibali hoor, alleen klinkt hij moderner.
Zoals we eerder hebben besproken zie ik bewustzijn als een emergente eigenschap van het brein. Denk jij niet dat bewustzijn zich daar afspeelt?quote:In zekere zin is het zo, maar je mist natuurlijk het belangrijkste. In de zin waar het werkelijk om gaat is het natuurlijk helemaal niet zo. En dan heb je het over bewustzijn.
Ik ben het er trouwens niet mee eens dat je de waarde van iets inperkt als je op detailniveau onderzoekt hoe het werkt. Je gooit de muziek van Bach niet weg als je de partituur analyseert, de Mona Lisa blijft een meesterwerk wanneer je onderzoekt welke schildertechniek er gebruikt is. Ik zou juist zeggen dat het leidt tot dieper begrip van het werk en je alleen extra redenen kunt vinden om het werk te waarderen. Net zoals je de waarde van een mens niet reduceert wanneer je onderzoekt hoe neuronen of chromosomen werken.quote:Op woensdag 25 juni 2014 08:17 schreef JerryWesterby het volgende:
[..]
Het is extreem reductionisme.
Ok. Maar je zegt bv. weer: die afstand kan alleen... Dus het lijkt erop dat God moedwillig de realiteit op deze manier heeft geschapen. Daarbij, de heilige geest zie ik wel als iets theoretisch; het is een Christelijke invulling van een bepaalde ervaring die mensen hebben.quote:Op dinsdag 24 juni 2014 22:28 schreef Ali_Kannibali het volgende:
[..]
Nee het is juist praktisch. Maar het speelt zich af in de dimensie van het spirituele. Die dimensie is echt, bestaat echt, en beinvloedt het materiele. Je dient dus eerst een zeker begrip te hebben van die dimensie om de zaken in hun praktisch context te zien.
Je zei eerder, waarom kan God niet voor ons kiezen op basis van onze daden? Maar God heeft dus al voor ons gekozen. Door de daden van Jezus. Dat is een praktische oplossing voor ons praktische probleem: wij hebben allen gezondigd en kunnen God niet ontvangen in ons leven; onheilige mensen kunnen niet in Gods heilige aanwezigheid bestaan. Zoals licht de duisternis doet verdwijnen, doet God de zondige mens verdwijnen.
De praktische oplossing hiervoor is het leven en de dood van Jezus. Als je in Jezus gelooft, en dat hij voor je zonden is gestorven, en je Hem als zodanig accepteert, wordt je door God gezien alsof je net als Jezus geleefd hebt: alsof je nooit gezondigd hebt. Jezus is dus een soort middenpersoon tussen God en zondige mens. God ziet de mens als door een glas dat Hem als puur doet verschijnen.
Dit kun je niet met je eigen daden bewerkstelligen, omdat je dus een lange lijst aan zonden hebt die tegen je getuigen en waardoor God een appeltje met je te schillen heeft.
Vervolgens op menselijke krachten het goede proberen te doen is loofbaar, maar het zorgt er niet voor dat God je vorige zonden zomaar vergeet. In een rechtbank werkt dit ook niet: als je vorig jaar gestolen hebt en vandaag aan liefdadigheid doet, ben je niet ineens onschuldig van je stelen. Door mensen bepaalde gevolgen voor bepaalde daden zijn arbitrair, in de spirituele dimensie zijn het onveranderlijke natuurwetten: de zonde leidt tot de dood, want zonde leidt tot afstand van God, en God is het leven. Zondigen is als stoppen met water drinken en beginnen met vergif te drinken, de dood is zeker en kan niet voorkomen worden.
Nu is het niet Gods doel om ons constant aan onze zonden te herinneren, ons een schuldgevoel te bezorgen, ons op die manier te onderwerpen, in tegendeel Zijn verlangen is juist om ons het leven te geven. Daarom is Jezus ook gekomen, niet om de wereld te veroordelen, maar om hem te behouden.
Je dient dus de zonde als handeling te beschouwen met reeele, praktische gevolgen op het materiele en spirituele plan: het schept afstand tussen mens en God. Die afstand kan alleen overbrugd worden door het loon van de zonde, welke de dood is, te betalen. Jezus stierf die dood voor ons aan het kruis, en in ruil daarvoor kunnen wij Zijn leven ontvangen, door middel van de Heilige Geest, welke ook een praktische realiteit is, en geen theorie.
De heilige geest is eenvoudigweg een verkeerde interpretatie van ' goddelijke wijsheid ' ( Grieks: Ἁγία Σοφία; "heilige wijsheid" ) en is één van de drie neteru van god ( El ). De Vader staat voor ' In den beginne ' , de oorsprong. Geest staat voor ' de gedachte ' en de Zoon voor ' het gevolg ', het geschapene. Het N.T. en zijn latere toevoegsels zijn Hellenistisch van oorsprong en grotendeels geschreven in Alexandrië. Duidelijk dat men dit gedachtegoed hierin heeft meegenomen.quote:Op woensdag 25 juni 2014 10:07 schreef Haushofer het volgende:
Daarbij, de heilige geest zie ik wel als iets theoretisch; het is een Christelijke invulling van een bepaalde ervaring die mensen hebben.
Is het dan wel een echte religie? Wat zegt het boeddhisme over zingeving?quote:Op woensdag 25 juni 2014 10:07 schreef Haushofer het volgende:
[..]
Dat is denk ik ook waarom ik het (zen)boeddhisme erg ben gaan waarderen. Daar draait het simpelweg veel meer op het praktiseren. Er wordt geen dogmatiek verkondigd over 'hoe de realiteit is'. Geen absolute ethiek, zonde, God, etc. etc.
Van alles wat is, wat is niet geschapen?quote:Op woensdag 25 juni 2014 10:07 schreef Haushofer het volgende:
[..]
Ok. Maar je zegt bv. weer: die afstand kan alleen... Dus het lijkt erop dat God moedwillig de realiteit op deze manier heeft geschapen.
Het is een persoon.quote:Daarbij, de heilige geest zie ik wel als iets theoretisch; het is een Christelijke invulling van een bepaalde ervaring die mensen hebben.
Maar zo kun je het christendom ook benaderen, het is juist praktisch. Alleen heeft de evangelische wereld er een valse presentatie van gegeven: je geloof en bent vergeven, en dat is het dan. Nee, de bijbel, de hele hebreeuwse mindset, is praktisch gericht. Ook benaderen wij in het westen het als theoretisch met onze griekse manier van denken: geloven zit in het hoofd. In werkelijkheid is geloven een praktische aangelegenheid.quote:Bedankt voor je toelichting, en ik zie je punt wel. Maar het blijft voor mij allerlei metafysische aannames waarmee je (de bijbel) een theoretisch wereldbeeld construeert. Dat is denk ik ook waarom ik het (zen)boeddhisme erg ben gaan waarderen. Daar draait het simpelweg veel meer op het praktiseren. Er wordt geen dogmatiek verkondigd over 'hoe de realiteit is'. Geen absolute ethiek, zonde, God, etc. etc.
quote:
Zoals Zwarte Piet ?quote:Hij is een helper, een trooster, geeft raad, geeft kracht, hoort gebeden, en heeft een oplossing voor alle problemen.
Dat hangt van je definitie af. Het boeddhisme is empirisch, anti-autoritair, ahistorisch en zonder Godsbegrip.quote:Op woensdag 25 juni 2014 11:09 schreef Tijn het volgende:
[..]
Is het dan wel een echte religie? Wat zegt het boeddhisme over zingeving?
Ik zal nadenken over een betere verwoording van mijn punt. Maar ik ben ervan overtuigd, middels ervaringen en ontmoetingen, dat mensen dat handelen wel op eigen kracht kunnen. Zonder Godquote:Op woensdag 25 juni 2014 11:13 schreef Ali_Kannibali het volgende:
[..]
Van alles wat is, wat is niet geschapen?
[..]
Het is een persoon.
[..]
Maar zo kun je het christendom ook benaderen, het is juist praktisch. Alleen heeft de evangelische wereld er een valse presentatie van gegeven: je geloof en bent vergeven, en dat is het dan. Nee, de bijbel, de hele hebreeuwse mindset, is praktisch gericht. Ook benaderen wij in het westen het als theoretisch met onze griekse manier van denken: geloven zit in het hoofd. In werkelijkheid is geloven een praktische aangelegenheid.
Punt is echter dat als je daadwerkelijk in de praktijk wil brengen wat Jezus voorschrijft als standaard voor wat goed is, je onherroepelijk tegen een muur aanloopt: de muur van menselijke beperking. De simpele reden is wederom de afstand die tussen ons en God is. Maar door geloof in Jezus wordt die afstand dus overbrugd.
Hierdoor worden we in staat bovennatuurlijk goed te doen: onze vijanden lief te hebben, vervolging te vedragen (soms zingend), te geven uit je noodzakelijke, vertrouwen op God in alle situaties, geduldig zijn, enzovoorts.
Ik ben niet overtuigd van het idee dat mensen dit op eigen kracht kunnen doen. Ons handelen hangt ook af van de situatie waar we ons in bevinden. Ik ben van mening dat de mens zich niet bewust is van zijn eigen zwakheid, omdat hij zelden erop uitgaat en sterkere krachten dan hemzelf tegemoet gaat met de bedoeling om lief te hebben in alle omstandigheden. Dus ook je vervolgers.
Veel mensen weten niet wat het is om vervolgd te worden, om mensen tegen je te hebben die erop uit zijn je kwaad te doen en kapot te maken, met een duivelse intelligentie en drang. Het is geen pretje en geen makkie om in dat soort omstandigheden je trots volledig aan de kant te zetten en uit onzelfzuchtige liefde te handelen. Nee, alleen door Gods kracht is zoiets mogelijk, onze menselijke natuur is te beperkt, wij zoeken teveel ons eigen welzijn, en zelfs het goed willen doen kan initieel puur zijn, maar onze natuur maakt er een vorm van zelf-vlijerij van, of het wordt een manier om jezelf goed te voelen door het behouden van bepaalde principes, je leeft op naar je standaarden, bevestigt jezelf en bent tevreden. In het christelijk geloof is het God die in ons de daden realiseert, daarom is geloof nodig.
Daarom is ons de Heilige Geest gegeven en die Hem kent weet dat het geen theorie is. Hij is een helper, een trooster, geeft raad, geeft kracht, hoort gebeden, en heeft een oplossing voor alle problemen.
Jammer en onnodig, dit soort reacties. Wat voor reacties verwacht je dan van een Christen?quote:Op dinsdag 24 juni 2014 18:34 schreef Jigzoz het volgende:
[..]
Wie ooit bedacht heeft dat je liefde kan gebieden mogen ze wat mij betreft nog wel een paar keer extra kruisigen. Wat een diepzwakzinnige lulkoek is dat zeg...
Als we over 1 ding iets weten is dat zekerheid niet bestaat, mensen die zeker zijn van hun zaak zijn meestal arrogant. Descartes liet ons al zien dat twijfel gezond is. Newton was ook zeker van zijn zaak en Einstein liet anders zien.quote:Op woensdag 25 juni 2014 13:32 schreef Haushofer het volgende:
[..]
Ik zal nadenken over een betere verwoording van mijn punt. Maar ik ben ervan overtuigd, middels ervaringen en ontmoetingen, dat mensen dat handelen wel op eigen kracht kunnen. Zonder Godonze ervaring is dus anders.
Ja maar dat dat alles door een grote explosie gekomen is? Toevallig kwamen er allemaal rotsblokken op deze locatie bij elkaar. Als dat toeval was dan was dat fout gegaan, moet wel iets Intelligents achter zitten.quote:Op maandag 23 juni 2014 23:16 schreef Tijn het volgende:
Je draait de causaliteit om. Als deze planeet de omstandigheden niet had om dit leven te kunnen ondersteunen, dan was het leven hier anders of was er hier geen leven. De omstandigheden zijn altijd perfect voor datgene dat gebeurt, anders gebeurde het niet.
Absoluut welquote:Op maandag 23 juni 2014 23:20 schreef Molurus het volgende:
Hoe zeldzaam die omstandigheden ook zijn, dat wij ons bevinden op een planeet die leven toestaat is geen wonder.
Heb je dat gevraagd dan?quote:Op dinsdag 24 juni 2014 02:11 schreef Morrigan het volgende:
je hebt nog steeds niet aangegeven waarom God dan zoveel planeten heeft gecreëerd waar geen leven op is.
Mogelijk oneindig veel. Dan is elke kans groter dan 0 prima.quote:Op woensdag 25 juni 2014 16:51 schreef bianconeri het volgende:
Absoluut wel
Zijn zo ontzettend veel planeten en toch alleen hier.
Als je heel rationeel nadenkt over het aantal planeten in het heelal, dan is de kans groter dat er nog een planeet met leven is dan dat er maar 1 is.quote:Op woensdag 25 juni 2014 16:54 schreef Molurus het volgende:
[..]
Mogelijk oneindig veel. Dan is elke kans groter dan 0 prima.
Maar mijn punt was meer het antropische principe: alleen op planeten waar leven mogelijk is ontstaan wezens die zich mogelijk afvragen hoe zeldzaam leven in het universum is.
Dat wij op zo'n planeet zitten is op die basis geen wonder.
Waarom moet er intelligentie zitten achter de realiteit die nu ontstaan is? Als dingen anders waren gegaan, was er een andere realiteit geweest en dan had het mogelijke leven in die realiteit zich verwonderd over dat nou toch precies hun situatie was ontstaan. Dat was toch ook prima geweest? Waarom zou het rangschikken van het universum een intelligent proces zijn?quote:Op woensdag 25 juni 2014 16:51 schreef bianconeri het volgende:
[..]
Ja maar dat dat alles door een grote explosie gekomen is? Toevallig kwamen er allemaal rotsblokken op deze locatie bij elkaar. Als dat toeval was dan was dat fout gegaan, moet wel iets Intelligents achter zitten.
Dat weten we helemaal niet, omdat we nauwelijks de mogelijkheden hebben om goed in het universum te kijken. Het aantal planeten waarvan we überhaupt weten dat ze bestaan is nog maar een hele kleine fractie van het totale aantal planeten.quote:Absoluut wel
Zijn zo ontzettend veel planeten en toch alleen hier.
Inderdaad... leven in het universum zal vast heel zeldzaam zijn. Maar dat wij de enige zouden zijn lijkt me echt buitengewoon onwaarschijnlijk. Dat wij ooit ander leven in het universum zullen aantreffen is echter maar zeer de vraag. De afstanden zijn wel echt een probleem.quote:Op woensdag 25 juni 2014 16:58 schreef laforest het volgende:
[..]
Als je heel rationeel nadenkt over het aantal planeten in het heelal, dan is de kans groter dat er nog een planeet met leven is dan dat er maar 1 is.
En de afstand in tijd. Wellicht had je ergens een miljard jaren geleden een beschaving.quote:Op woensdag 25 juni 2014 17:02 schreef Molurus het volgende:
[..]
Inderdaad... leven in het universum zal vast heel zeldzaam zijn. Maar dat wij de enige zouden zijn lijkt me echt buitengewoon onwaarschijnlijk. Dat wij ooit ander leven in het universum zullen aantreffen is echter maar zeer de vraag. De afstanden zijn wel echt een probleem.
Er lijkt wel een behoorlijke hoeveelheid tijd nodig te zijn om vanaf een begin van evolutie meercellig leven te vormen. Op aarde duurde dat 3 miljard jaar. Gezien de leeftijd van het universum en de benodigde elementen (die alleen in sterren gevormd worden en die dan zo aardig zijn om te exploderen en nieuwe sterren en planten te vormen) is daar niet heel veel ruimte.quote:Op woensdag 25 juni 2014 17:04 schreef laforest het volgende:
[..]
En de afstand in tijd. Wellicht had je ergens een miljard jaren geleden een beschaving.
Dat er ander leven in het universum moet zijn, lijkt me vrijwel zeker. Maar of er ook intelligent leven is dat min of meer synchroon loopt met onze evolutie, is een stuk minder voor de hand liggend. Het window waarin onze mate van beschaving ontstaat is eigenlijk maar heel erg kort, dus de kans dat we iemand anders treffen die ongeveer in dezelfde fase zit, is wel heel erg klein.quote:Op woensdag 25 juni 2014 16:58 schreef laforest het volgende:
[..]
Als je heel rationeel nadenkt over het aantal planeten in het heelal, dan is de kans groter dat er nog een planeet met leven is dan dat er maar 1 is.
Het heelal is bijna 14 miljard jaar oud, dus wel mogelijk.quote:Op woensdag 25 juni 2014 17:07 schreef Molurus het volgende:
[..]
Er lijkt wel een behoorlijke hoeveelheid tijd nodig te zijn om vanaf een begin van evolutie meercellig leven te vormen. Op aarde duurde dat 3 miljard jaar. Gezien de leeftijd van het universum en de benodigde elementen (die alleen in sterren gevormd worden en die dan zo aardig zijn om te exploderen en nieuwe sterren en planten te vormen) is daar niet heel veel ruimte.
Het zou zomaar kunnen dat wij 1 van de eerste beschavingen in het universum zijn.
Bovendien is onze planeet maar 1 casus. We weten helemaal niet of 3 miljard jaar een normale periode is om meercellig leven te kweken. Misschien gaat het gemiddeld wel veel sneller (of langzamer).quote:Op woensdag 25 juni 2014 17:12 schreef laforest het volgende:
[..]
Het heelal is bijna 14 miljard jaar oud, dus wel mogelijk.
Het probleem ontstaat als men claimt dat het alles is. Dat het niets anders dan is. Een wetenschappelijke, reductionistische verklaring in de vorm van een serie luchtgolven met een bepaalde frekwentie schiet totaal tekort als beschrijving van de ervaring van een concert van Bach.quote:Op woensdag 25 juni 2014 09:05 schreef Tijn het volgende:
[..]
Ik ben het er trouwens niet mee eens dat je de waarde van iets inperkt als je op detailniveau onderzoekt hoe het werkt. Je gooit de muziek van Bach niet weg als je de partituur analyseert, de Mona Lisa blijft een meesterwerk wanneer je onderzoekt welke schildertechniek er gebruikt is. Ik zou juist zeggen dat het leidt tot dieper begrip van het werk en je alleen extra redenen kunt vinden om het werk te waarderen. Net zoals je de waarde van een mens niet reduceert wanneer je onderzoekt hoe neuronen of chromosomen werken.
Maar niemand doet dat toch? Niemand zegt toch "muziek bestaat alleen op het niveau van trillingen in de lucht" of "mensen bestaan alleen op celniveau"?quote:Op woensdag 25 juni 2014 21:31 schreef JerryWesterby het volgende:
[..]
Het probleem ontstaat als men claimt dat het alles is.
Op dat onderwerp is dit filmpje zéér interessant.quote:
Waar bestaat muziek dan nog meer?quote:Op woensdag 25 juni 2014 21:39 schreef Tijn het volgende:
[..]
Maar niemand doet dat toch? Niemand zegt toch "muziek bestaat alleen op het niveau van trillingen in de lucht" of "mensen bestaan alleen op celniveau"?
Ik bedoel dat niemand het alleen op dat abstractieniveau bekijkt. Ik ben zelf geluidstechnicus en kan prima switchen tussen een technisch oor waarme ik luister of er bepaalde frequenties versterkt of gedempt moeten worden en een normaal luister-oor waarmee ik van de muziek geniet. Ik kan me voorstellen dat een moleculair bioloog of een neuropsycholoog dat ook heeft wanneer-ie naar mensen kijkt.quote:Op woensdag 25 juni 2014 22:59 schreef JerryWesterby het volgende:
[..]
Waar bestaat muziek dan nog meer?
Zoals ik zei ben ik het er niet mee eens dat er sprake is van reductie wanneer je in detail onderzoekt hoe iets werkt, ik zie het juist als een verrijking.quote:Niet 'bestaan alleen op celniveau' maar 'zijn te reduceren tot'.
En nog een bekend citaat van Francis Crick:
"You", your joys and your sorrows, your memories and your ambitions, your sense of personal identity and free will, are in fact no more than the behaviour of a vast assembly of nerve cells and their associated molecules.'
Met andere woorden, een soort organische robot. Let op het 'no more than', want daar gaat het mij om.
quote:Op woensdag 25 juni 2014 23:29 schreef Tijn het volgende:
[..]
Zoals ik zei ben ik het er niet mee eens dat er sprake is van reductie wanneer je in detail onderzoekt hoe iets werkt, ik zie het juist als een verrijking.
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |