My badquote:Op donderdag 12 september 2013 21:58 schreef barthol het volgende:
[..]
Had je het vervolgtopic maar niet moeten starten. Geen medelijden
Het lijkt mij nogal een kronkel, maar als dat je in staat stelt om vrede te hebben met de wetenschap zal ik de laatste zijn om je tegen te spreken.quote:Op donderdag 12 september 2013 22:32 schreef Freddeh het volgende:
Er is wat mij betreft op dit moment ruimte om de big bang in te passen in het plan van God. Waar in de Bijbel wordt gesproken over de eerste tot en met de zevende dag, was er op dat moment nog geen besef van tijd. Wij zien dag en nacht als zijnde een periode van licht en donker. Het is aannemelijk, en bij mijn weten algemeen geaccepteerd binnen het christendom, dat wij niet exact weten hoe lang één zo'n dag voor God is geweest. Er kán dus sprake zijn van biljoenen jaren.
Ik zie er op zich niet iets heel vreemds in, gezien wat mij in het verleden geleerd is over die 7 dagen. God maakte ook niet direct op de eerste dag het licht, er was dus in principe niet een specifieke periode die op dat moment al voldeed aan het stramien van 24 uur. Op zich zie ik er ook geen onlogica in dat God ons heeft gezegd dat hij het in 7 dagen geschapen heeft. Er wordt ook gezegd dat de zon stil moest blijven staan, terwijl dat van geen kant klopt. Er wordt gesproken van het ene eind van de aarde en het andere eind, terwijl de aarde rond is. God geeft ons informatie die ons verstand aan kan. Later kan het best zijn dat onze kennis er beter mee overweg kan. Ik zie geen lekken tot nu toe.quote:Op donderdag 12 september 2013 22:46 schreef Molurus het volgende:
[..]
Het lijkt mij nogal een kronkel, maar als dat je in staat stelt om vrede te hebben met de wetenschap zal ik de laatste zijn om je tegen te spreken.
Nog iets dan, wat mij persoonlijk ook stoort aan het beeld van de schepping: in de Bijbel wordt in metaforen wel gesproken van hoe god bepaalde zaken als het licht geschapen heeft, maar hoe zie jij dat als christen voor je? Zie jij een reusachtig wezen dat met zijn handen deze zaken geschapen heeft (dus in het beeld van een mens) of zie jij god als iemand of iets dat wij niet waar kunnen nemen en dit soort dingen op een bijna magische wijze gecreëerd heeft?quote:Op donderdag 12 september 2013 22:54 schreef Freddeh het volgende:
[..]
Ik zie er op zich niet iets heel vreemds in, gezien wat mij in het verleden geleerd is over die 7 dagen. God maakte ook niet direct op de eerste dag het licht, er was dus in principe niet een specifieke periode die op dat moment al voldeed aan het stramien van 24 uur. Op zich zie ik er ook geen onlogica in dat God ons heeft gezegd dat hij het in 7 dagen geschapen heeft. Er wordt ook gezegd dat de zon stil moest blijven staan, terwijl dat van geen kant klopt. Er wordt gesproken van het ene eind van de aarde en het andere eind, terwijl de aarde rond is. God geeft ons informatie die ons verstand aan kan. Later kan het best zijn dat onze kennis er beter mee overweg kan. Ik zie geen lekken tot nu toe.
Dat zijn wel erg ruime interpretaties van geestelijke concepten, die imho zeker niet zeggen wat jij er uithaalt.quote:
Hoe wij God zien, da's een lastige vraag. Maar aan de andere kant heeft God ons verteld dat Hij ons naar Zijn beeld geschapen heeft. Teruggeleid naar oorspronkelijke vertalingen, zou dat inhouden dat God er uit ziet als wij. Als mens dus. Dat is het enige dat ik er over kán zeggen, want ik heb God nog nooit gezien.quote:Op donderdag 12 september 2013 23:10 schreef Belabor het volgende:
[..]
Nog iets dan, wat mij persoonlijk ook stoort aan het beeld van de schepping: in de Bijbel wordt in metaforen wel gesproken van hoe god bepaalde zaken als het licht geschapen heeft, maar hoe zie jij dat als christen voor je? Zie jij een reusachtig wezen dat met zijn handen deze zaken geschapen heeft (dus in het beeld van een mens) of zie jij god als iemand of iets dat wij niet waar kunnen nemen en dit soort dingen op een bijna magische wijze gecreëerd heeft?
Ik snap dat het voor de meeste gelovigen het eenvoudigst is om god als een mens af te beelden, maar als je de evolutietheorie een plekje wilt geven binnen je geloof en ziet dat de mens over miljoenen jaren erg veranderd is, hoe kun je dan nog een beeld van god scheppen? Zijn we dan eigenlijk niet gewoon hetzelfde als de Romeinen en de Grieken en beelden we goden uit zoals wij ze graag zouden willen zien? Dat zou betekenen dat wij als mens dus god creëren en niet andersom.
Even lost van het feit dat "een aap" geen diersoort is... eerder gaf je aan dat de oerknal bij nader inzien toch wel zou kunnen passen in je wereldbeeld.quote:Op vrijdag 13 september 2013 06:53 schreef Freddeh het volgende:
Die tweede vraag is nog lastiger. Als evolutietheorie een feit is, dan verandert dat mijn beeld van God niet. God heeft ons vanaf de schepping Zijn verhalen meegegeven. Een aap is zowel geestelijk als lichamelijk niet in staat om al die verhalen door te geven. Daarom moet vanaf de schepping de mens al mens zijn geweest, anders hadden de Bijbelse verhalen niet kunnen worden doorgegeven.
Nee, dat is niet wat ik veronderstel. De wereld en het heelal wellicht wel, maar de menselijke soort niet. God heeft de mens geschapen, daar blijf ik bij. Maar ik sluit niet uit dat hij de oerknal en evolutie gebruikt als middel.quote:Op vrijdag 13 september 2013 08:16 schreef Molurus het volgende:
[..]
Even lost van het feit dat "een aap" geen diersoort is... eerder gaf je aan dat de oerknal bij nader inzien toch wel zou kunnen passen in je wereldbeeld.
Betekent dat dat je nu veronderstelt dat de Bijbel en de menselijke soort al miljarden jaren bestaan?
Voor de duidelijkheid, dit is wat de wetenschap ons vertelt:
[ afbeelding ]
Wat bedoel je dan precies met 'god heeft ons vanaf de schepping zijn verhalen meegegeven'? Die kunnen dan de eerste 13,7 miljard jaar zeker niet door mensen zijn doorgegeven.quote:Op vrijdag 13 september 2013 08:22 schreef Freddeh het volgende:
[..]
Nee, dat is niet wat ik veronderstel. De wereld en het heelal wellicht wel, maar de menselijke soort niet. God heeft de mens geschapen, daar blijf ik bij. Maar ik sluit niet uit dat hij de oerknal en evolutie gebruikt als middel.
Klopt. Als je de generaties vanuit de Bijbel terugrekent kom je uit op ongeveer 4000 voor Christus. Ouder dan dat zal de menselijke soort dan dus niet zijn.quote:Op vrijdag 13 september 2013 08:23 schreef Molurus het volgende:
[..]
Wat bedoel je dan precies met 'god heeft ons vanaf de schepping zijn verhalen meegegeven'? Die kunnen dan de eerste 13,7 miljard jaar zeker niet door mensen zijn doorgegeven.
Maar hoe zit dat dan volgens jou? Schepping 13,7 miljard jaar geleden? Schepping 6000 jaar geleden? Een schepping die 13,7 miljard jaar heeft geduurd?quote:Op vrijdag 13 september 2013 08:28 schreef Freddeh het volgende:
[..]
Klopt. Als je de generaties vanuit de Bijbel terugrekent kom je uit op ongeveer 4000 voor Christus. Ouder dan dat zal de menselijke soort dan dus niet zijn.
Ja, die mogelijkheid sluit ik niet uit. Hoe het zit zal ik je niet kunnen uitleggen, want God heeft het geschapen, niet ik. Zoals ik zei zie ik wel de mogelijkheid dat God evolutie gebruikt heeft voor zijn schepping. Ik zie het niet per definitie dus als een 6-daagse werkweek waarin Hij de boel geschapen heeft, puur omdat wij van God informatie krijgen waar we op dat moment mee kunnen werken. Zie mijn eerdere posts over dag en nacht, en 'afwijkende' tijdsperioden.quote:Op vrijdag 13 september 2013 08:35 schreef Molurus het volgende:
[..]
Maar hoe zit dat dan volgens jou? Schepping 13,7 miljard jaar geleden? Schepping 6000 jaar geleden? Een schepping die 13,7 miljard jaar heeft geduurd?
Je zij eerder dat god ons zijn verhalen 'vanaf de schepping' heeft meegegeven, ik vroeg me af hoe je dat wilt rijmen met een Bijbel en de mens die slechts een paar duizend jaar bestaan, vandaar.quote:Op vrijdag 13 september 2013 08:38 schreef Freddeh het volgende:
[..]
Ja, die mogelijkheid sluit ik niet uit. Hoe het zit zal ik je niet kunnen uitleggen, want God heeft het geschapen, niet ik. Zoals ik zei zie ik wel de mogelijkheid dat God evolutie gebruikt heeft voor zijn schepping. Ik zie het niet per definitie dus als een 6-daagse werkweek waarin Hij de boel geschapen heeft, puur omdat wij van God informatie krijgen waar we op dat moment mee kunnen werken. Zie mijn eerdere posts over dag en nacht, en 'afwijkende' tijdsperioden.
Hoe ik dat er mee wil rijmen, goeie vraag. Mijn geloof is volledig berust op wat de Bijbel ons meegeeft aan informatie. Uiteraard is dit informatie die, op het moment dat het aan ons is gegeven, vatbaar is voor ons verstand.quote:Op vrijdag 13 september 2013 08:41 schreef Molurus het volgende:
[..]
Je zij eerder dat god ons zijn verhalen 'vanaf de schepping' heeft meegegeven, ik vroeg me af hoe je dat wilt rijmen met een Bijbel en de mens die slechts een paar duizend jaar bestaan, vandaar.
Overigens bestaat de moderne mens - ik weet niet of je dit weet - volgens de wetenschap ongeveer 200.000 jaar.
Anders gezegd: gedurende 99,9999% van de tijd die is verstreken sinds de oerknal hebben zowel de Bijbel als de mens niet bestaan.
Ok, die uitleg zou je eraan kunnen geven. Het is natuurlijk wel een beetje alsof je de eerste 44 minuten en 59,9 seconden van een voetbalwedstrijd 'het begin van de eerste helft' noemt.quote:Op vrijdag 13 september 2013 08:52 schreef Freddeh het volgende:
Dus ja, God heeft ons de verhalen vanaf Zijn schepping meegegeven, daar blijf ik bij. Ik denk dat ik het anders moet formuleren: De schepping is voltooid omstreeks 6000BC.
4,6 miljard jaar, volgens de wetenschap. De oerknal vond ongeveer 13,8 miljard jaar geleden plaats.quote:Op vrijdag 13 september 2013 08:52 schreef Freddeh het volgende:
En als je het zo stelt, is wellicht de aarde 13,4mld jaar oud. Ik sluit het niet uit.
Ik durf er ook best eerlijk in te zijn dat ik het niet exact weet. God was erbij, ik niet. Wel een leuke vergelijking met die eerste helftquote:Op vrijdag 13 september 2013 09:02 schreef Molurus het volgende:
[..]
Ok, die uitleg zou je eraan kunnen geven. Het is natuurlijk wel een beetje alsof je de eerste 44 minuten en 59,9 seconden van een voetbalwedstrijd 'het begin van de eerste helft' noemt.
[..]
4,6 miljard jaar, volgens de wetenschap. De oerknal vond ongeveer 13,8 miljard jaar geleden plaats.
Evolutie van leven op aarde begon 3,5 miljard jaar geleden.
Wat is de reden om bepaalde informatie heilig en onveranderbaar te verklaren en andere informatie niet? Dat doen wetenschappers en filosofen ook niet dus waarom heb jij daar zo'n behoefte aan?quote:Op vrijdag 13 september 2013 08:52 schreef Freddeh het volgende:
[..]
Hoe ik dat er mee wil rijmen, goeie vraag. Mijn geloof is volledig berust op wat de Bijbel ons meegeeft aan informatie. Uiteraard is dit informatie die, op het moment dat het aan ons is gegeven, vatbaar is voor ons verstand.
Daar heb je een goed punt in, mee eens.quote:Op vrijdag 13 september 2013 09:07 schreef SpecialK het volgende:
[..]
Wat is de reden om bepaalde informatie heilig en onveranderbaar te verklaren en andere informatie niet? Dat doen wetenschappers en filosofen ook niet dus waarom heb jij daar zo'n behoefte aan?
Als de bijbel het woord van god en de absolute waarheid is en menselijke wetenschap is het resultaat van een door god meegegeven beredeneringsvermogen, dan zou de wetenschap altijd dichter naar de bijbel toe moeten kruipen naarmate de tijd verstrijkt. Toch?
Het is helemaal niet erg als er dingen zijn die je niet weet.quote:Op vrijdag 13 september 2013 09:13 schreef Freddeh het volgende:
Ik wil er wel even bij zeggen dat ik nog niet alle informatie gelezen en alle video's bekeken heb. Ik weet er dus niet heel erg veel van af en ben wellicht daardoor nog wat beperkt in mijn redeneringen.
Als je er echt in wil verdiepen moet je wel veel gaan lezen. http://www.talkorigins.org/ is een begin, wel pittig aangezien het in Engels is, maar er staat wel heel veel informatie op over verschillende onderwerpen die elkaar allemaal aanvullen. Op deze wijze zul je zien dat het niet op één of twee waarnemingen aankomt, maar dat het hele wetenschappelijke verhaal elkaar aanvult.quote:Op vrijdag 13 september 2013 09:13 schreef Freddeh het volgende:
[..]
Daar heb je een goed punt in, mee eens.
Ik wil er wel even bij zeggen dat ik nog niet alle informatie gelezen en alle video's bekeken heb. Ik weet er dus niet heel erg veel van af en ben wellicht daardoor nog wat beperkt in mijn redeneringen.
quote:Op vrijdag 13 september 2013 22:20 schreef Kees22 het volgende:
Overigens wil ik hier nog wel even stellen dat niet de mens, maar de octopus de kroon op Zijn schepping is. Toen Hij eenmaal de octopus naar Zijn beeld en gelijkenis had geschapen, mocht de rest van de dieren gewoon iets voor zichzelf gaan doen. Speelkwartier, zeg maar.
Wanneer dat precies was is blijkbaar niet goed bekend, maar de tak van de octopussen ging vanaf pakweg 350 miljoen jaar geleden een eigen weg. http://nl.wikipedia.org/wiki/Inktvissen
Voor sommige mensen is die ontdekking net zo'n grote schok als de ontdekking dat de aarde niet het centrum van het heelal is in het verleden geweest is. Persoonlijk vind ik het wel een opluchting: het ontslaat de mens van een grote zorgplicht. En van de morele druk om te moeten leven naar Zijn wetten en regels. Zoals bekend geeft Hij ons geen heilig boek, maar heilige inkt om zelf te schrijven.
Dank je!quote:
Geinspireerd door de Geest, aldus mijn geloof.quote:Op vrijdag 13 september 2013 22:31 schreef Kees22 het volgende:
[..]
Dank je!
Molurus zei het al: er valt best met je te praten. Dat is redelijk zeldzaam onder christenen. Velen zijn blijkbaar bang om iets los te moeten laten of zo.
Overigens begrijp ik niet zo goed wat je bedoelt met je stelling dat de bijbel al vanaf het begin van de mensheid bij ons geweest is. Er staat toch nergens dat Adam en Eva de bijbel meekregen toen ze uit het paradijs verjaagd werden? En al wat er nog zou gaan gebeuren kan toch ook niet al opgeschreven zijn geweest. Of mondeling overgeleverd.
Ik zie ook de noodzaak voor die stelling niet, eerlijk gezegd.
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |