Nou ja, voor de eerste paar generaties ging dat gewoon niet. Het omslagstelsel is nu niet meer populair, maar is met alle respect, voor toen wel een geniale oplossing geweest.quote:Op donderdag 16 augustus 2012 22:37 schreef Bram_van_Loon het volgende:
[..]
Dank je voor deze uitleg.
Dan nu de hamvraag: waarom niet elke generatie voor zichzelf laten sparen in plaats van de ene generatie te laten sparen voor de andere generatie?
Ik begrijp dat dit voor de eerste generatie niet kon, maar we hadden toch ondertussen die transitie kunnen maken?
Wat mij betreft was het hele plan al waardeloos. Dat het mis ging verbaasde mij weinig.quote:We zijn het er dus over eens dat die aanbestedingsprocedure niet nodig was voor de 'gratis' zeer dure schoolboeken?
Wij zijn ook een tijdlang een profiteur geweest van Europa. Pas sinds de jaren negentig is daar verandering in gekomen.quote:Ik vond het toch behoorlijk braaf dat wij zolang de grootste nettobetaler waren (per 100 000 inwoners) of zijn (ik meen dat momenteel 1 land een nog grotere nettobetaler is maar dat zou ik moeten opzoeken). Goed, wij hebben ook meer baat bij de EU dan de meeste landen en we mogen daarom best wat meer betalen maar het kan ook worden overdreven.
Leg eens uit waarom jij stelt dat jij Nederland een rebels en zeurderig land vindt?
Nobel. Of een spaarrekening een verstandig idee is weet ik niet. Spaarpensioenen zijn in deze tijd gunstig, maar vragen wel een relatief hoge inleg om rendabel te kunnen zijn. Ik zelf zou wel via een fonds gaan. Half beleggen/half sparen. Hangt natuurlijk ook van de sector en de werkgever af wat zij hebben geregeld, maar daar zal de komende jaren wel meer vrijheid in komen.quote:Ik wil daar graag vroeg aan beginnen, maar dan wel op individuele basis en niet op groepsbasis, ik wil ook dat het opgebouwde vermogen op mijn bankrekening staat zodat ik zeker weet dat het daar blijft staan, zolang die bank niet failliet gaat.
Het zou geniaal zijn geweest als ze een correctie hadden toegepast op basis van de vergrijzing en ontgroening. Gezien de anticonceptie net na het beëindigen van WOII viel dat gemakkelijk te voorzien.quote:Het omslagstelsel is nu niet meer populair, maar is met alle respect, voor toen wel een geniale oplossing geweest.
Dank je voor de tip.quote:Als wij het toch hebben over die tijd:
http://dbnl.nl/tekst/iden004nada01_01/iden004nada01_01.pdf
De "Nadagen van de verzorgingsstaat" uit 1983 is een klassieke toekomstvisie gepubliceerd door het SCP. Het beslaat een mooie 260 pagina's. Maar als je dat hebt doorgenomen dan heb je een kleine studie Nederlands beleid erop zitten en snap je het discours vanuit waar een heleboel regelingen uit zijn ontstaan. Om het heden te kunnen begrijpen moet je soms teruggrijpen naar hoe men in het verleden de toekomst zag.
Eens.quote:Wat mij betreft was het hele plan al waardeloos.
Met betrekking tot het vreemdelingenbeleid begrijp ik dat. Hoe zit dat met het economische? Wij zijn toch altijd nog een zeer grote nettobetaler, daar zouden de andere landen toch blij mee moeten zijn? Ook al hebben wij relatief veel belang bij de EU in vergelijking met die andere landen (export en distributie).quote:Nederland wordt op zowel economisch als op het vreemdelingenbeleid gebied gehaat door een aantal Europese landen en instellingen.
Op zich heb ik geen problemen met het beleggen maar dat moet wel risicoloos gebeuren waarbij is gegarandeerd dat het rendement niet lager kan worden dan wat je krijgt als het op de bank staat.quote:Of een spaarrekening een verstandig idee is weet ik niet. Spaarpensioenen zijn in deze tijd gunstig, maar vragen wel een relatief hoge inleg om rendabel te kunnen zijn. Ik zelf zou wel via een fonds gaan. Half beleggen/half sparen. Hangt natuurlijk ook van de sector en de werkgever af wat zij hebben geregeld, maar daar zal de komende jaren wel meer vrijheid in komen.
Ach, als de brave burgerbevolking die toen op de KVP, PvdA en ARP stemden in die tijd geweten hadden wat voor een goddeloze en rebelse kinderen zij op de wereld zouden brengen is het een godswonder dat ze überhaupt nog onze ouders hebben gebaard.quote:Op donderdag 16 augustus 2012 23:07 schreef Bram_van_Loon het volgende:
[..]
Het zou geniaal zijn geweest als ze een correctie hadden toegepast op basis van de vergrijzing en ontgroening. Gezien de anticonceptie net na het beëindigen van WOII viel dat gemakkelijk te voorzien.
Nederland heeft een relatief kleine rijksbegroting i.v.m praktisch alle grote landen. We lopen simpelweg minder risico, alleen zijn wij erg afhankelijk van hoe onze grote Europese vrienden het doen. Wij kunnen het dan ook niet nalaten om daar continu over de schouder mee te kijken. Typisch is bijvoorbeeld dat Nederland de boete voor het stabiliteitspact heeft geïnitieerd en vervolgens de eerste is die er niet aan wil voldoenquote:Met betrekking tot het vreemdelingenbeleid begrijp ik dat. Hoe zit dat met het economische? Wij zijn toch altijd nog een zeer grote nettobetaler, daar zouden de andere landen toch blij mee moeten zijn? Ook al hebben wij relatief veel belang bij de EU in vergelijking met die andere landen (export en distributie).
Risicoloos beleggen zou ik ook fantastisch vinden, maar daar pak je geen rendement mee en bestaat eigenlijk niet. Hoe meer garanties er door fondsen geboden worden, hoe meer er waarschijnlijk mis mee is als het gaat om beleggingen.quote:Op zich heb ik geen problemen met het beleggen maar dat moet wel risicoloos gebeuren waarbij is gegarandeerd dat het rendement niet lager kan worden dan wat je krijgt als het op de bank staat.
Dus liever genoegen nemen met een lager rendement en eens een verlies incasseren dan risicovol beleggen en niet je verlies nemen zo gauw de koers zakt. Verkoop dan bij het begin van een recessie direct je aandelen en wacht eventjes de situatie af alvorens je opnieuw belegt.
De HBS is een van de oorzaken geweest waarom het hoger onderwijs in Nederland decennia lang zo sociaal verdeeld is geweest.quote:Op donderdag 16 augustus 2012 22:36 schreef soklos het volgende:
Ze moeten gewoon de hbs weer invoeren en een sociaal leenstelsel invoeren. Verder alle exacte richtingen stimuleren. Dan zetten we in ieder geval weer stappen in de goede richting.
"In de praktijk ontstonden twee soorten, namelijk de driejarige en de vijfjarige hbs. Ook is er enige tijd een zesjarige cursus geweest met eenzelfde programma als de vijfjarige. Bij alle lag de nadruk op het onderwijs in wiskunde, exacte vakken en moderne talen."
Dit verhaal is niet volledig. Je kon in ieder geval na WOII vanuit de MULO doorstromen naar de HBS, zoals je nu kan doorstromen van het HAVO naar het VWO.quote:De HBS is een van de oorzaken geweest waarom het hoger onderwijs in Nederland decennia lang zo sociaal verdeeld is geweest.
De middenklasse ging naar het HBS en leerde daar talen spreken en boekhouden zodat zij daarna een positie konden krijgen binnen de handel en het bedrijfsleven. Eventueel werd er nog aan een technische hogeschool doorgestudeerd, maar dat alleen als dat strikt noodzakelijk was. Dit leverde een positie op binnen het midden en het hoger middenkader in de Nederlandse burgerij. Tot de universiteit had je tot heel lang met een HBS diploma geen toegang en daarna werd je tot relatief laat nog schuin aangekeken.
De gegoede burgerij had geld genoeg om hun kinderen naar het gymnasium en daarna naar de universiteit te sturen. Vanuit hier stond binnen de verzuiling posities open die behoorde tot de top van de zuil. Dit had allemaal niets te maken met kennis of talent, maar puur met afkomst en geld.
De Mammoetwet heeft hier een einde aan gemaakt, en ondanks het sociaal-democratische inslag, de eerste stappen gezet naar een volwaardige meritocratische maatschappij waar afkomst aan ondergeschikt belang is geworden dan talent.
Nee, je moet hem verdienen met postbezorgen op zaterdagmiddag.quote:Op vrijdag 17 augustus 2012 10:45 schreef Mrjolyn_ het volgende:
Vast al antwoord op gegeven hier maar geen zin om via telefoon alles terug te zoeken: kan je de boete ook bij je schuld opzetten of gaat het dus echt alleen maar via je collegegeld?
Je betaalt uiteindelijk (nadat je wat terugkrijgt bij uitschrijven) altijd per maand, behalve in juli of augustus.quote:Op vrijdag 17 augustus 2012 15:49 schreef Taurus het volgende:
Dus als iemand in september uitgeschreven wordt, betaalt 'ie maar 1/12 van het collegegeld?En daarna niet meer per maand, maar het hele bedrag of per blok? Wat een raar gedoe.
Je vergeet dat de instellingen ook 3.000 euro per student moeten betaling richting Zijlstra.quote:Op vrijdag 17 augustus 2012 16:19 schreef sorcees het volgende:
Zojuist wist de staatssecretaris te melden dat bij afschaffing van de langstudeerdersboete de staat 370.000.000 euro misloopt, dat komt dan overeen met 123.000 studenten die meer dan 1 jaar studietijd overschrijding hebben.
Dit op een totaal van ongeveer 660.000 studenten, dat is 18,5 %, dat lijkt mij onwaarschijnlijk veel.
De geldpers.quote:Op vrijdag 17 augustus 2012 16:48 schreef AAB het volgende:
Wat een verschrikkelijke vent is het ook, meest slecht bedachte maatregel ooit. 1 september komt aardig dichtbij..
Al het geld wat de meeste studenten nu bij DUO gaan lenen om de boete te kunnen bekostigen, waar komt dat vandaan??
Hadden we vorig jaar niet een hele kwestie die om 'perverse prikkels' draaide? Ervanuitgaande dat de universiteiten dus 6000 euro moeten lappen aan Zijlstra en daar 3000 van terugvragen aan de langstudeerders (of gelijksoortige constructie waarin 6k per langstudeerder naar de overheid gaat)quote:Op vrijdag 17 augustus 2012 16:37 schreef Sebastiaan85 het volgende:
[..]
Je vergeet dat de instellingen ook 3.000 euro per student moeten betaling richting Zijlstra.
Dat is niet zo. Er is met een verandering in de wet 180 miljoen bezuinigd op alle universiteiten in plaats van het bedrag per student vanuit de universiteiten.quote:Op vrijdag 17 augustus 2012 16:37 schreef Sebastiaan85 het volgende:
[..]
Je vergeet dat de instellingen ook 3.000 euro per student moeten betaling richting Zijlstra.
60.000 studenten x 3.000 euro x 2 = 360.000.000 boete-inkomsten.
De rest zal wel een inflatie correctie zijn.
Er zijn maar 160.000 hbo en wo studenten in Nederland. Heb het eens moeten opzoeken via het CBSquote:Op vrijdag 17 augustus 2012 16:19 schreef sorcees het volgende:
Zojuist wist de staatssecretaris te melden dat bij afschaffing van de langstudeerdersboete de staat 370.000.000 euro misloopt, dat komt dan overeen met 123.000 studenten die meer dan 1 jaar studietijd overschrijding hebben.
Dit op een totaal van ongeveer 660.000 studenten, dat is 18,5 %, dat lijkt mij onwaarschijnlijk veel.
Jaarlijkse instroom waarschijnlijk.quote:Op vrijdag 17 augustus 2012 19:59 schreef Mishu het volgende:
[..]
Er zijn maar 160.000 hbo en wo studenten in Nederland. Heb het eens moeten opzoeken via het CBS
Hij is in ieder geval een zeer slechte bestuurder, of dat hij als mens verschrikkelijk is weet ik niet maar hoe prettig kan een mens zijn die bewust kiest voor zoveel collaterale schade? Het is in ieder geval een zeer slecht bedachte maatregel. Voer van mijn part toelatingsexamens in voor bachelorfases en masterfases van opleidingen, bezuinig door studenten hetzelfde bedrag te laten lenen, ..., het is allemaal beter dan dit.quote:Op vrijdag 17 augustus 2012 16:48 schreef AAB het volgende:
Wat een verschrikkelijke vent is het ook, meest slecht bedachte maatregel ooit.
Inderdaad, waarvan zo'n 50 000 voor het WO als ik me niet vergis.quote:Op vrijdag 17 augustus 2012 20:03 schreef eriksd het volgende:
[..]
Jaarlijkse instroom waarschijnlijk.
Dan heb je het wel verkeerd opgezochtquote:Op vrijdag 17 augustus 2012 19:59 schreef Mishu het volgende:
[..]
Er zijn maar 160.000 hbo en wo studenten in Nederland. Heb het eens moeten opzoeken via het CBS
Klopt, ik herinner het me verkeerd. Er was wel een 160.000 studenten in dat artikel maar dat waren niet alle studenten. Geen zin om het echte getal op te zoeken. Even een mindsnapquote:Op vrijdag 17 augustus 2012 20:04 schreef Dos37 het volgende:
[..]
Dan heb je het wel verkeerd opgezocht
Hier de rest van het artikel.quote:Het is heel eenvoudig: geef eerstejaars geen cent, geef tweedejaars een kleine toelage (mits ze genoeg studiepunten hebben gehaald) en maximaliseer die toelage zodra de student aan de master begint. Voor 'honours' colleges, buitenlandtrips, bestuursfuncties en ander dingen waarmee studenten laten zien dat ze iets van hun leven willen maken, wordt extra geld beschikbaar gesteld.
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |