Boeddh een geloof noemen is vergelijkbaar met zeggen dat Ajax beroemd is geworden met het verkopen van hamburgers.quote:Op woensdag 4 juli 2012 09:00 schreef Molurus het volgende:
[..]
Wat Being daar beschrijft leg ik niet uit als Boeddhisme. Nadenken en onderzoek... da's allemaal goed, maar het zijn geen zaken die het Boeddhisme kenmerken.
Wat het Boeddhisme wel kenmerkt is volgens wiki het volgende:
"Het doel van boeddhisten is om bevrijd te worden uit de kringloop van wedergeboorte, om zo nooit meer te hoeven lijden."
http://nl.wikipedia.org/wiki/Boeddhisme
Dat heeft in mijn optiek meer met religie te maken dan met kritisch denken.
En Molurus heeft me laten zien dat meneer Krauss ook dat foutieve zelfbeeld poogt te doorzien. Geweldig.quote:Op woensdag 4 juli 2012 09:38 schreef freeDragon het volgende:
[..]
Het klopt, dat het doel uiteindelijk bevrijding van het lijden is maar dat kan je alleen maar doen door waarlijk inzicht in jezelf en en de wereld om je heen. De Boeddha zelf heeft iedereen op het hart gedrukt zijn woorden niet te geloven maar er kritisch en langdurig over na te denken. Hij stelt dat mensen van nature - ter bescherming van hun eigen ego - geneigd zijn om een vals beeld van zichzelf en de wereld om hen heen te scheppen, waardoor het lijden ontstaat. Boeddhisme gaat erover dat je dat valse beeld vernietigd, waardoor je verlost wordt van dat lijden.
Dat kan je dus alleen als je op alle manieren probeert inzicht te verzamelen. Boeddhisten vinden moderne wetenschap dan ook een prima gereedschap en gebruiken dat ook volop (zoals monnikken onder een MRI-scanner leggen).
Als je geïnteresseerd bent: hier is een transcript van een verhandeling over de basis van het Boeddhisme: de Vier Edele Waarheden.
Waarschuwing: als je het leest moet je er ook over nadenken
Dan geloof jij dat het bewustzijn zich niet in de hersenen bevindt. Prima.quote:
Daarom kan ik mezelf er ook wel goed in vinden. Natuurlijk, officieel is het boeddhisme een filosofische stroming en de leer van Boeddha, de Vier Edele Waarheden vormen eerder een basis om verder mee aan de slag te gaan en verder te onderzoeken, maar toch vraag ik mezelf af in welke mate het boeddhisme toch een soort godsdienst is. Het gegeven dat men gelooft dat samsara doorbroken kan worden door het Pad te volgen en uiteindelijk Nirvana te bereiken, het geloof in reïncarnatie e.d. Soms heeft dit wel kenmerken van een godsdienst, toch?quote:Op woensdag 4 juli 2012 08:53 schreef freeDragon het volgende:
[..]
Die vorm van spiritualiteit is 2500 jaar geleden al ontstaan en is de snelst groeiende levensbeschouwing* ter wereld.
Ik hou niet zo van het woord religie in combinatie met Boeddhisme
Godsdienst is het sowieso niet aangezien er geen god is om te dienenquote:Op woensdag 4 juli 2012 10:38 schreef Being het volgende:
[..]
Daarom kan ik mezelf er ook wel goed in vinden. Natuurlijk, officieel is het boeddhisme een filosofische stroming en de leer van Boeddha, de Vier Edele Waarheden vormen eerder een basis om verder mee aan de slag te gaan en verder te onderzoeken, maar toch vraag ik mezelf af in welke mate het boeddhisme toch een soort godsdienst is. Het gegeven dat men gelooft dat samsara doorbroken kan worden door het Pad te volgen en uiteindelijk Nirvana te bereiken, het geloof in reïncarnatie e.d. Soms heeft dit wel kenmerken van een godsdienst, toch?
Edit: Ik heb het nu pas gelezen, maar Molurus heeft wel een punt...
Het Boeddhisme is een verlossingsleer, net als alle religies. Door het lijden te zien als een psychologisch fenomeen lijkt de oplossing nabij. Ware het niet dat we allemaal dood gaan. Dat wordt opgelost met het idee van reincarnatie.quote:Op woensdag 4 juli 2012 10:38 schreef Being het volgende:
[..]
Daarom kan ik mezelf er ook wel goed in vinden. Natuurlijk, officieel is het boeddhisme een filosofische stroming en de leer van Boeddha, de Vier Edele Waarheden vormen eerder een basis om verder mee aan de slag te gaan en verder te onderzoeken, maar toch vraag ik mezelf af in welke mate het boeddhisme toch een soort godsdienst is. Het gegeven dat men gelooft dat samsara doorbroken kan worden door het Pad te volgen en uiteindelijk Nirvana te bereiken, het geloof in reïncarnatie e.d. Soms heeft dit wel kenmerken van een godsdienst, toch?
Edit: Ik heb het nu pas gelezen, maar Molurus heeft wel een punt...
Dus wat wiki daar zegt is onjuist?quote:Op woensdag 4 juli 2012 10:26 schreef Nietvandezewereld het volgende:
[..]
Boeddh een geloof noemen is vergelijkbaar met zeggen dat Ajax beroemd is geworden met het verkopen van hamburgers.
Het slaat echt helemaal nergens op. echt niet.
Ik zou bijna zeggen geloof me nu maar.
Maar ik heb niks met dat concept.
Op zich correct maar de invulling van de leer is sterk afwijkend van andere religies. Bijvoorbeeld de nadruk op een kritische geest en het afwijzen van almachtige goden.quote:Op woensdag 4 juli 2012 12:19 schreef deelnemer het volgende:
[..]
Het Boeddhisme is een verlossingsleer, net als alle religies.
Lijden is een psychologisch fenomeen. Als je je prikt aan een doorn maar je voelt dat niet, dan is er ook geen lijden. Ik begrijp niet welke 'oplossing' er nabij wordt gebracht door het 'te zien' als een psychologisch fenomeen.quote:Door het lijden te zien als een psychologisch fenomeen lijkt de oplossing nabij. Ware het niet dat we allemaal dood gaan. Dat wordt opgelost met het idee van reincarnatie.
Boeddhisme is het aloude "Wie goed doet, goed ontmoet" doorgetrokken tot in het extreme met als doel het lijden maar zeker ook de oorzaken van het lijden te verminderen. Je 'reïncarneert niet een treetje hoger'; je kan eventueel binnen en andere bestaanswereld wedergeboren worden maar dat hoeft niet. Wel is het zo dat de je goede en slechte handelingen doorwerken in je verdere levens.quote:Karma vormt de verbindende schakel. Handelingen hebben gevolgen. Dat wordt uitgelegt als een vorm van morele causaliteit. Door juist te denken, spreken, handelen etc, doet men geen kwaad. Dat komt je omgeving en jezelf ten goede. Daardoor verminderd het lijden en reincarneer je treedje hoger. Het Nirvana is wel een beetje een anti-climax.
Ik geloof dat jullie een beetje langs elkaar heen pratenquote:
Wellicht dat dan daar het meningsverschil zit, maar ik zie reincarnatie als een strikt religieuze overtuiging die niets met kritisch denken of onderzoek van doen heeft.quote:Op woensdag 4 juli 2012 12:59 schreef freeDragon het volgende:
[..]
Ik geloof dat jullie een beetje langs elkaar heen praten
Je bewering over het doel klopt. Nietvandezewereld's bewering over dat het geen geloof is, klopt ook. Het is misschien zelfs geen religie maar meer een levenshouding.
Maar dan raken we in een andere discussie verzeild over wat de definitie is van een religie, geloof en levenshouding. Waarbij een en ander ook nog in elkaar kan overvloeien.
Religie is altijd op een geloof gebaseerd.quote:Op woensdag 4 juli 2012 12:59 schreef freeDragon het volgende:
Je bewering over het doel klopt. Nietvandezewereld's bewering over dat het geen geloof is, klopt ook. Het is misschien zelfs geen religie maar meer een levenshouding.
Maar dan raken we in een andere discussie verzeild over wat de definitie is van een religie, geloof en levenshouding. Waarbij een en ander ook nog in elkaar kan overvloeien.
Dan is het geloof in een Big Bang ook een religie.quote:Op woensdag 4 juli 2012 13:05 schreef Molurus het volgende:
Wellicht dat dan daar het meningsverschil zit, maar ik zie reincarnatie als een strikt religieuze overtuiging die niets met kritisch denken of onderzoek van doen heeft.
De oerknaltheorie is op heel veel manieren consistent met waarnemingen, en vormt een verklaring voor die waarnemingen.quote:Op woensdag 4 juli 2012 13:09 schreef ATON het volgende:
[..]
Dan is het geloof in een Big Bang ook een religie.
Euh.....neequote:Op woensdag 4 juli 2012 13:09 schreef ATON het volgende:
[..]
Dan is het geloof in een Big Bang ook een religie.
De oerknal-theorie is tot nu toe ook maar een hypothese hoor.quote:Op woensdag 4 juli 2012 13:12 schreef Molurus het volgende:
De oerknaltheorie is op heel veel manieren consistent met waarnemingen, en vormt een verklaring voor die waarnemingen.
De "reincarnatiehypothese" heeft niets met wetenschap van doen.
Euh.... neequote:Op woensdag 4 juli 2012 13:23 schreef ATON het volgende:
[..]
De oerknal-theorie is tot nu toe ook maar een hypothese hoor.
Graag gedaan - maar geloof me niet héquote:Op woensdag 4 juli 2012 13:24 schreef Being het volgende:
Dankje freeDragon en deelnemer voor de informatieve posts...
Als je zegt dat een theorie gelijk is aan een hypothese, dan snap je het wetenschappelijk proces niet helemaal.quote:
Het was me niet helemaal duidelijk of het nou serieus was, iddquote:
Je beoordeeld het Boeddhisme door het te vergelijken met het monotheisme. Volgens je eigen link naar de vier Edele Waarheden is ons hoofddoel volgens het boeddhisme gelukkig worden en niet meer lijden. Dat is een verlossingsleer.quote:Op woensdag 4 juli 2012 12:54 schreef freeDragon het volgende:
[..]
Op zich correct maar de invulling van de leer is sterk afwijkend van andere religies. Bijvoorbeeld de nadruk op een kritische geest en het afwijzen van almachtige goden.
Dus je statement is te grofstoffelijk voor mij om er iets mee te kunnen.
Het lijden is oplosbaar volgens jouw link naar de vier Edele Waarheden:quote:Lijden is een psychologisch fenomeen. Als je je prikt aan een doorn maar je voelt dat niet, dan is er ook geen lijden. Ik begrijp niet welke 'oplossing' er nabij wordt gebracht door het 'te zien' als een psychologisch fenomeen.
Je hebt gelijk dat men in het westen ertoe neigt om van het Boeddhisme een psychologische leer te maken. In de Boeddhisme zelf is het sleutel begrip 'karma'.quote:Als derde edele waarheid onderwees de Boeddha de ware opheffing van het lijden.
(..)
De analytische meditatie over je eigen "ik" levert een verrassend resultaat op.
(..)
Omdat we onszelf niet kennen, projecteren we een foutief zelf-beeld.
(..)
De fundamentele onwetendheid die verstorende emoties in onze eigen bewustzijnstroom veroorzaakt is dus de Ware Oorzaak van het lijden. Het gaat hierbij niet om de verstorende emoties in het algemeen. maar om de verstorende emoties in de eigen geest. Die veroorzaken immers het eigen lijden.
Wat Boeddha precies zei, weten we niet. De historische Boeddha is achter de horizon verdwenen. De oudste geschriften zijn eeuwen na zijn dood op getekend. Het Pali Canon is behoorlijk dik en van wisselvalige kwaliteit. Er staan, zoals kleinduimpje liet zien, ook allerlei wonderbaaarlijke soetra's in over goden en dergelijke: De echte reden waarom uithuwelijken in het westen onpopulair zijnquote:Dat we allemaal dood gaan klopt. Of we daarna wel of niet opnieuw geboren worden, is onbewezen dus daar heb ik wel een mening maar geen feitelijke kennis over; voor het gedrag in mijn huidige leven vind ik het niet heel relevant - zie mijn post boven. Dus voor mij lost het idee van wedergeboorte ook niets op
Boeddhisme is het aloude "Wie goed doet, goed ontmoet" doorgetrokken tot in het extreme met als doel het lijden maar zeker ook de oorzaken van het lijden te verminderen. Je 'reïncarneert niet een treetje hoger'; je kan eventueel binnen en andere bestaanswereld wedergeboren worden maar dat hoeft niet. Wel is het zo dat de je goede en slechte handelingen doorwerken in je verdere levens.
Wat Nirwana is weet ik niet. Dat het geen anti-climax is, weet ik wél zeker want dat is het resultaat van een menselijk gevoel, gebaseerd op begeerte (met als gevolg lijden).
quote:Op woensdag 4 juli 2012 15:09 schreef Molurus het volgende:
[..]
Euh... jawel.
Ongeacht stel ik voor daar nu mee te stoppen.
OK.quote:Eu...Nee![]()
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |