abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
  maandag 27 februari 2012 @ 00:40:36 #1
181667 Strani
Beroemde influencer
pi_108448478
Prins Johan Friso heeft tijdens zijn ski-ongeluk vorige week vrijdag een zeer ernstige hersenbeschadiging opgelopen. Het is onzeker of hij ooit nog bij bewustzijn komt. Mogelijke revalidatie kan maanden of jaren duren.




Zeer ernstig hersenletsel Friso

Laatste update: 24 februari 2012 20:38

AMSTERDAM - Prins Johan Friso heeft tijdens zijn ski-ongeluk vorige week vrijdag een zeer ernstige hersenbeschadiging opgelopen. Het is onzeker of hij ooit nog bij bewustzijn komt.

Als de prins wakker wordt, kan het maanden of zelfs jaren duren voordat hij herstelt. Dat zegt het hoofd van het artsenteam dat de prins behandelt in het academisch ziekenhuis van Innsbruck vrijdag tijdens een korte persconferentie.

Friso heeft 25 minuten onder de sneeuw gelegen, waardoor zijn hersenen zuurstoftekort hebben opgelopen. Dit heeft een hartstilstand veroorzaakt die ongeveer 50 minuten duurde.
Gedurende deze hele periode moest de prins worden gereanimeerd. ''50 minuten reanimatietijd is lang. Je kan zeggen te lang'', aldus Wolfgang Koller.

Friso, de tweede zoon van koningin Beatrix, raakte een week geleden tijdens skiën in het Oostenrijkse Lech bedolven onder een lawine.

Artsen hoopten aanvankelijk dat de schade aan de hersenen beperkt zou kunnen blijven door Friso's lage lichaamstemperatuur onder het pak sneeuw en later in het ziekenhuis. Dat bleek niet het geval.

MRI-scan
De medici konden donderdag voor het eerst veilig een MRI-scan uitvoeren. Daaruit bleek de ernstige hersenbeschadiging.

De arts zei dat de koninklijke familie nu op zoek kan naar een andere instelling, waar prins Friso verder kan worden verpleegd.

Kans
Volgens neuroloog-intensivist Michaël Kuiper is de kans dat Prins Friso herstelt zonder blijvende schade zeer klein. Dat zei hij vrijdagmiddag tegenover de NOS.

Kuiper vermoedt dat de artsen in Innsbruck wel verbetering zullen verwachten, maar dat gezien de duur van de hartstilstand en het gebrek aan zuurstof het herstel jaren kan duren.

Kuiper zei verder dat als een patiënt blijft verkeren in een zogenoemde vegetatieve toestand, waarbij een patiënt uit een coma komt maar niet reageert op prikkels uit de omgeving, in Nederland over het algemeen de behandeling wordt stopgezet. Hij benadrukt dat in enkele gevallen anders wordt besloten.

Friso, de tweede zoon van koningin Beatrix, raakte een week geleden levensgevaarlijk gewond toen hij tijdens het skiën in het Oostenrijkse Lech bedolven raakte onder een lawine.

Nederlandse vertaling van de prognose van de Oostenrijkse artsen

------

Laatste nieuws

Prins Friso via Nu.nl
Nos nieuws; Friso
Telegraaf: Friso

---

Wat is er gebeurd?

Prins Friso en Florian Moosbrugger waren rond het middaguur afgelopen vrijdag vertrokken voor een skitocht. Er was een lawine-alarm van 4 op de schaal van 5 afgegeven. Toch kozen ze er voor om van een niet-geprepareerde piste te skiën.

"Er liepen sporen door de sneeuw. Waar ze skieden was een duidelijk ingesleten spoor naar de volgende helling. Ze voelden zich dus zeker van hun zaak", aldus moeder Moosbrugger later. Ook zagen de twee sporen van lawinepijlen, die in de sneeuw waren geschoten om preventief lawines te veroorzaken. "Ze hebben de krater van de ontploffing gezien. Er was geen lawine geweest." Toch sloeg het noodlot toe en werden ze overvallen door een lawine van zo'n 30 meter breed en 200 meter lang.

De 43-jarige Oostenrijker kon zichzelf bevrijden uit de lawine omdat hij een speciale airbag droeg. Zodra hij zichzelf bevrijd had, is hij gaan graven in de sneeuw, op zoek naar Friso.

De prins lag begraven onder een laag van zo'n 40 centimeter sneeuw. Na zo'n twintig minuten graven lukte het Florian en het reddingsteam om Friso uit het sneeuwdek te bevrijden. Prins Friso had geen airbag bij zich, maar wel een zendertje. Het signaal van het zendertje gaf zijn positie onder het sneeuwdek aan. Na de redding werd de prins gereanimeerd en met een traumahelicopter naar het ziekenhuis in Innsbruck gebracht.

Video - 'Koningin heeft Florian als eigen zoon behandeld'
http://nos.nl/koningshuis(...)-zoon-behandeld.html

Video - 'Friso voelde zich veilig'
http://nos.nl/koningshuis(...)lde-zich-veilig.html



---

Hoe werd hij behandeld?

Nadat hij uit de sneeuw is gehaald, is hij gereanimeerd. Zijn hart stond stil. 'Dat komt door zuurstofgebrek of door onderkoeling', zegt intensive care-arts Rik Gerritsen van het Medisch Centrum Leeuwarden.

De eerste uren na het ongeluk zijn cruciaal. De toxische stoffen die door het zuurstofgebrek vrijkomen, kunnen een eventuele hersenschade verergeren. Het lichaam van de patiënt wordt in Oostenrijk 3 á 4 dagen gekoeld op 33 graden. Dan vertraagt de stofwisseling en hiermee wordt de schade zo veel mogelijk beperkt. 'Patiënten worden hierbij in slaap gehouden', zegt cardioloog Ruud Koster van de Hartstichting en het Amsterdamse AMC. 'Anders is het rillen ondraaglijk.' Vaak krijgen patiënten daarom spierverslappers.

Hierna volgen er spannende momenten. 'Dan laten we iemand weer warm worden en stoppen we de slaapmiddelen', zegt Gerritsen. 'Vervolgens kijken we of een patiënt zelf wakker wordt. Als dat zo is, dan zit je goed.' Koster: 'Het duurt wel even voordat het lichaam is opgewarmd. Je bent dan minimaal 12 uur verder.'

'Als iemand dan nog niet wakker is, doen we neurologisch onderzoek', aldus Gerritsen. 'Dan geven we een elektrische puls op de pols, en kijken we of we reactie zien in de hersenschors. Als we geen reactie zien, is het zeker dat iemand nooit meer wakker wordt. In Nederland staken we dan de behandeling, waarna de patiënt overlijdt. In het buitenland is dat minder gebruikelijk.' In Oostenrijk duren de verschillende neurologische onderzoeken naar verluidt 3 á 4 dagen, waarna men een prognose vaststelt.

---

Wat nu?

Volgens de berichtgeving gaat de koninklijke familie op zoek naar een revalidatiecentrum om Friso verder te laten behandelen.

Uitleg over coma



---

Bio prins

Prins Friso
Johan Friso Bernhard Christiaan David is op 25 september 1968 geboren in Utrecht.
De Prins heeft twee broers, Prins Willem-Alexander (1967) en Prins Constantijn (1969). Friso is geboren als Prins der Nederlanden, Prins van Oranje-Nassau, jonkheer van Amsberg.

Studie
Prins Friso slaagde in 1986 voor het vwo-examen op het Eerste Vrijzinnig Christelijk Lyceum in Den Haag. Van 1986 tot 1988 studeerde Prins Friso Mechanical Engineering aan het College of Engineering van de University of California te Berkeley (VS). Aansluitend studeerde hij vanaf 1988 luchtvaart- en ruimtevaarttechniek aan de Technische Universiteit Delft. Hij behaalde zijn ingenieursdiploma in 1994.

Vanaf 1990 studeerde Prins Friso ook bedrijfseconomie aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. In 1995 slaagde hij voor zijn doctoraal examen. In 1997 studeerde de Prins aan het European Institute of Business Administration (INSEAD) te Fontainebleau (Frankrijk) waar hij zijn MBA behaalde.

Huwelijk en gezin
Prins Friso trad op 24 april in het huwelijk met Mabel Wisse Smit. Het huwelijk werd ingezegend in de Oude Kerk te Delft. Prins Friso en Prinses Mabel hebben twee kinderen. Op 26 maart 2005 werd Luana geboren en op 18 juni 2006 Zaria. Het gezin woont in Londen.


Friso, Mabel en de kinderen, tijdens het fotomoment in 2011

Werkzaamheden
Sinds 2011 is Prins Friso werkzaam als CFO (Chief Financial Officer) bij URENCO in Stoke Poges, Buckinghamshire, Engeland. Daarvoor was de Prins achtereenvolgens werkzaam bij de firma McKinsey & Company en bij de investeringsbank Goldman Sachs International in Londen waar hij werkzaam was in de investment banking divisie. Vervolgens was de Prins mededirecteur bij TNO Space in Delft en managing director voor Wolfensohn & Company in Londen.
Op 02-02-2020 20:20:20 schreef Strani iets
2006 Time Person of the Year
  maandag 27 februari 2012 @ 00:42:47 #2
181667 Strani
Beroemde influencer
pi_108448542
Ik heb de vrijheid genomen een nieuw deel te openen, ik denk dat de LaPo niet doorhad dat hij de LaPo was.

quote:
0s.gif Op maandag 27 februari 2012 00:35 schreef Perico het volgende:

[..]

Ik denk dat een oude sneer van Koningin Elizabeth hier best wel een rol in speelt. Die vond het zwak dat Wilhelmina en Juliana een stap terugdeden. In Engeland ga je gewoon dood op de troon.

En in alles is Beatrix meer een traditionele vorstin geweest. Ze heeft het Hof weer allure en meer aanzien gegeven, nadat we Juliana zagen breien en aardappels schillen. Er was ook weer meer afstand. Denk dat Beatrix toch meer voelt voor de lijn Elizabeth, die zichzelf de vorstin aller vorstinnen vindt, dan om gewoon omdat wij dat vinden af te treden.

Van mij mag ze tot haar dood koningin blijven.
Echt, wat die zoutpilaren in Engeland zeggen over ons koningshuis zal me een zorg zijn. Elizabeth was niet eens aanwezig op de bruiloft van WA en Máxima maar stuurde haar zoon. De andere koningshuizen waren wel op hun sterkst vertegenwoordigd.
Op 02-02-2020 20:20:20 schreef Strani iets
2006 Time Person of the Year
  maandag 27 februari 2012 @ 01:07:54 #3
48646 Poeke
Lief-heb-ster
pi_108449138
quote:
0s.gif Op maandag 27 februari 2012 00:42 schreef Strani het volgende:
Ik heb de vrijheid genomen een nieuw deel te openen, ik denk dat de LaPo niet doorhad dat hij de LaPo was.
:D Oke,dat is wel grappig
Faber quisque fortunae suae.
Uit Eindhoven
  maandag 27 februari 2012 @ 01:10:50 #4
48646 Poeke
Lief-heb-ster
pi_108449182
quote:
0s.gif Op maandag 27 februari 2012 00:35 schreef Perico het volgende:

[..]

Ik denk dat een oude sneer van Koningin Elizabeth hier best wel een rol in speelt. Die vond het zwak dat Wilhelmina en Juliana een stap terugdeden. In Engeland ga je gewoon dood op de troon.

En in alles is Beatrix meer een traditionele vorstin geweest. Ze heeft het Hof weer allure en meer aanzien gegeven, nadat we Juliana zagen breien en aardappels schillen. Er was ook weer meer afstand. Denk dat Beatrix toch meer voelt voor de lijn Elizabeth, die zichzelf de vorstin aller vorstinnen vindt, dan om gewoon omdat wij dat vinden af te treden.

Van mij mag ze tot haar dood koningin blijven.
Zoals het engelse gezegde gaat: The King (Queen) is dead, long live the King (Queen)

http://en.wikipedia.org/wiki/The_King_is_dead._Long_live_the_King.
Faber quisque fortunae suae.
Uit Eindhoven
pi_108449372
Volgens mij was dat een frans gezegde: Le Roi est mort, vive le Roi!

En dan even uit mijn hoofd na de dood van Charles de zesde in 1400 ergens in begin 20. :@
De oude oude layout was veel beter!!
vosss is de naam,
met dubbel s welteverstaan.
pi_108449384
Ow. Dat staat ook in die link van je. 1422. Close enough :7
De oude oude layout was veel beter!!
vosss is de naam,
met dubbel s welteverstaan.
pi_108449445
wat moet je nou
And remember, respect is everything!
  maandag 27 februari 2012 @ 01:29:29 #8
181667 Strani
Beroemde influencer
pi_108449457
quote:
0s.gif Op maandag 27 februari 2012 01:28 schreef killfrenzy het volgende:
wat moet je nou
Net dronken thuis?
Op 02-02-2020 20:20:20 schreef Strani iets
2006 Time Person of the Year
  maandag 27 februari 2012 @ 02:30:21 #9
340799 Madame_Paon
We're gonna die young
pi_108450174
Eerst lag hij 20 minuten onder de sneeuw, toen 15 minuten en nu is het opeens 25 minuten?
There's a lesson that you always have to learn
Through the consequence of fire comes the burn
  maandag 27 februari 2012 @ 02:32:36 #10
19440 Maanvis
Centuries in a lifetime
pi_108450211
quote:
5s.gif Op maandag 27 februari 2012 02:30 schreef Madame_Paon het volgende:
Eerst lag hij 20 minuten onder de sneeuw, toen 15 minuten en nu is het opeens 25 minuten?
Ze hebben er niet met een stopwatch bij gestaan meid :)
Trots lid van het 👿 Duivelse Viertal 👿
Een gedicht over Maanvis
Het ONZ / [KAMT] Kennis- en Adviescentrum Maanvis Topics , voor al je vragen over mijn topiques!
  maandag 27 februari 2012 @ 02:43:09 #11
48646 Poeke
Lief-heb-ster
pi_108450308
quote:
0s.gif Op maandag 27 februari 2012 01:29 schreef Strani het volgende:

[..]

Net dronken thuis?
denk t. Hij haalt facebook chat en fok door elkaar denk ik ;)
Faber quisque fortunae suae.
Uit Eindhoven
  maandag 27 februari 2012 @ 03:48:27 #12
1593 Perico
Serpent Rouge
pi_108451049
quote:
0s.gif Op maandag 27 februari 2012 00:42 schreef Strani het volgende:
Ik heb de vrijheid genomen een nieuw deel te openen, ik denk dat de LaPo niet doorhad dat hij de LaPo was.
Nee had ik niet door, zo was er nog ruimte voor 3 bijdrages, zo ben je de laatste. Dank voor het openen. :)
pi_108452547
Prins Friso naar revalidatie-centrum...In de hoop dat men hem daar aan de praat kan krijgen ?
Of omdat hij 'uitbehandeld' is en niet meer in een ziekenhuis thuis hoort. Prognose: somber dus. ;(
pi_108452891
quote:
0s.gif Op maandag 27 februari 2012 08:43 schreef Watchingyou het volgende:
Prins Friso naar revalidatie-centrum...In de hoop dat men hem daar aan de praat kan krijgen ?
Of omdat hij 'uitbehandeld' is en niet meer in een ziekenhuis thuis hoort. Prognose: somber dus. ;(
Het is maar de vraag tot hoeverre ze hem aan de praat kunnen krijgen, aangezien er massieve hersenschade is opgetreden.
Zover ik begrepen heb, verkeerd Friso nu in vegetatieve toestand.waarin hij kan blijven, of in het stadium minimaal bewustzijn komen.
Op vrijdag 19 februari 2016 22:42 schreef Nizno het volgende:
je bent zelf een Pino 2.0!
pi_108452943
quote:
0s.gif Op maandag 27 februari 2012 08:43 schreef Watchingyou het volgende:
Prins Friso naar revalidatie-centrum...In de hoop dat men hem daar aan de praat kan krijgen ?
Of omdat hij 'uitbehandeld' is en niet meer in een ziekenhuis thuis hoort. Prognose: somber dus. ;(
Meer dat laatste dan het eerste. De vooruitzichten zijn zeer somber, het is denk ik redelijk te vergelijken met Ariel Sharon; met goede behandelingen kun je het leven nog heel lang rekken, maar het is wel de meeste basale vorm van leven die er bestaat.
pi_108453005
Komt ook nog eens bij kijken dat euthanasie geen optie is, de familie is zeer gelofig.
🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️ TikTok next Block
  maandag 27 februari 2012 @ 09:20:42 #17
5740 Stroekie
rimpelsauriër
pi_108453054
quote:
0s.gif Op maandag 27 februari 2012 09:17 schreef raptorix het volgende:
Komt ook nog eens bij kijken dat euthanasie geen optie is, de familie is zeer gelofig.
en de familie moet ook rekening houden met gelovige bevolkingsgroepen in het land
Godsvrezend en oranjegezind gaat vaak hand in hand
penny wise, pound foolish
www.frisofeest.nl op 30 november 2012
Gezellig met een zachte gay
pi_108453056
quote:
0s.gif Op maandag 27 februari 2012 09:17 schreef raptorix het volgende:
Komt ook nog eens bij kijken dat euthanasie geen optie is, de familie is zeer gelofig.
Het kan best zijn dat ze in deze situatie voor passieve euthanasie kiezen, bijvoorbeeld een longontsteking niet meer behandelen.

De tijd zal moeten uitwijzen hoe het nu verder gaat.
Op vrijdag 19 februari 2016 22:42 schreef Nizno het volgende:
je bent zelf een Pino 2.0!
pi_108453059
quote:
0s.gif Op maandag 27 februari 2012 09:17 schreef raptorix het volgende:
Komt ook nog eens bij kijken dat euthanasie geen optie is, de familie is zeer gelofig.
Behoor je dan niet het lot in de handen van de Heer te leggen,dan zelf voor god te spelen ?
I want to depart this world the same way I arrived; screaming and covered in someone else's blood.
pi_108453089
quote:
0s.gif Op maandag 27 februari 2012 09:17 schreef raptorix het volgende:
Komt ook nog eens bij kijken dat euthanasie geen optie is, de familie is zeer gelofig.
Zeer gelovig weet ik niet, ze hangen wel een religie aan, maar ik weet niet wat hun persoonlijke visie op euthanasie is (en ik denk dat maar weinig mensen dat weten). Maar ik betwijfel of actieve euthanasie in dit soort gevallen überhaupt wel toegestaan is. Hij leeft gewoon (is niet hersendood) en als hij niks op papier heeft staan over wat de nabestaanden moeten doen, dan mag je naar mijn weten hem niet zomaar een spuitje geven. Niet verder behandelen (niet ingrijpen bij een hartaanval, longinfecties of mogelijk voeding stopzetten) is wel een optie, maar dan kan hij nog wel een tijdje vooruit.
pi_108453146
quote:
0s.gif Op maandag 27 februari 2012 09:17 schreef raptorix het volgende:
Komt ook nog eens bij kijken dat euthanasie geen optie is, de familie is zeer gelofig.
Euthanasie is sowieso geen optie aangezien een patient daar zelf voor moet kiezen. Dat is geen keuze die de familie voor je kan of mag maken.
There is no love sincerer than the love of food.
  maandag 27 februari 2012 @ 09:30:25 #22
68625 flugeltje
Live vanuit Tilburg...
pi_108453186
Je weet natuurlijk niet of er van alle oranjes wilsbeschikkingen liggen. Ik neem namelijk aan dat dit wel het geval zal zijn. Stel je dat het Bea overkomt bijvoorbeeld, ik weet niet of de wet daar wel in voorziet... Wellicht dat ze daarom naar huis moest, even wat papieren uit d'r persoonlijke kluis halen om te bezien wat de wensen bij Friso ook alweer waren?
Op donderdag 12 oktober 2006 09:27 schreef SCH het volgende:
flugeltje is een kloon van yvonne toch?
  maandag 27 februari 2012 @ 10:18:26 #23
52811 DustPuppy
The North Remembers
pi_108454299
quote:
7s.gif Op maandag 27 februari 2012 09:27 schreef MinderMutsig het volgende:

[..]

Euthanasie is sowieso geen optie aangezien een patient daar zelf voor moet kiezen. Dat is geen keuze die de familie voor je kan of mag maken.
Als de patiënt zelf niet meer in staat is om die keus te maken (zoals bij een coma), ligt deze beslissing bij de familie.

Tenzij Friso inderdaad expliciet ergens heeft laten vast leggen dit niet te willen.
"The north remembers, Lord Davos. The north remembers, and the mummer’s farce is almost done.”
pi_108454670
quote:
0s.gif Op maandag 27 februari 2012 09:30 schreef flugeltje het volgende:
Wellicht dat ze daarom naar huis moest, even wat papieren uit d'r persoonlijke kluis halen om te bezien wat de wensen bij Friso ook alweer waren?
misschien neemt ze een bataljon nederlandse neurologen mee voor een second opinion
  maandag 27 februari 2012 @ 10:52:49 #25
128272 Haaibaaike
50 jaar Golden Earring.
abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
Forum Opties
Forumhop:
Hop naar:
(afkorting, bv 'KLB')