Precies.quote:Op dinsdag 22 februari 2011 00:56 schreef Picchia het volgende:
In Europa hebben de koningshuizen ook hun positie behouden door macht gedeeltelijk af te dragen. Als de koning wijs is dan volgt hij het Europese voorbeeld. Dan denk ik dat zijn regime nog een lang leven is beschoren.
Hoewel ik niet denk dat de protesten in Marokko een bedreiging voor hem vormen, aangezien het land toch redelijk beschaafd is naar Afrikaanse maatstaven. Het vandalisme lijkt me in het kader van deze demonstraties ook nergens voor nodig. En het is niet zo dat een regime volledig omver geworpen moet worden, dus eerlijk gezegd vind ik deze protesten wel erg opportunistisch.
Berbers moeten weer rellen.quote:Op woensdag 23 februari 2011 10:06 schreef raistlin6 het volgende:
Nieuwe protesten in Noord-Marokko
In het noorden van Marokko zijn dinsdag in de plaats Imzouren betogers en oproerpolitie slaags geraakt. Daarbij zijn zeker vier gewonden gevallen, berichtten plaatselijke media. Imzouren ligt in de provincie al-Hoceima en vlakbij de gelijknamige hoofdstad van die provincie, ongeveer 300 kilometer ten noordoosten van de hoofdstad Rabat.
Na de betogingen in heel het land van afgelopen zondag hebben betogers in Imzouren de vrijlating geëist van mensen die bij de betogingen van zondag werden opgepakt. Bij de betogingen van zondag zijn volgens de autoriteiten 5 doden en bijna 130 gewonden gevallen. Het was vooral onrustig in de provincie al-Hoceima.
Media berichtten dinsdag ook over kleine betogingen in Rabat, Fes en Tanger.
die berbers hebben het ook zo slecht hequote:Op woensdag 23 februari 2011 10:06 schreef raistlin6 het volgende:
Nieuwe protesten in Noord-Marokko
In het noorden van Marokko zijn dinsdag in de plaats Imzouren betogers en oproerpolitie slaags geraakt. Daarbij zijn zeker vier gewonden gevallen, berichtten plaatselijke media. Imzouren ligt in de provincie al-Hoceima en vlakbij de gelijknamige hoofdstad van die provincie, ongeveer 300 kilometer ten noordoosten van de hoofdstad Rabat.
Na de betogingen in heel het land van afgelopen zondag hebben betogers in Imzouren de vrijlating geëist van mensen die bij de betogingen van zondag werden opgepakt. Bij de betogingen van zondag zijn volgens de autoriteiten 5 doden en bijna 130 gewonden gevallen. Het was vooral onrustig in de provincie al-Hoceima.
Media berichtten dinsdag ook over kleine betogingen in Rabat, Fes en Tanger.
En hopelijk leren we wat van die Berbers om ook ons eigen land weer democratisch EN sociaal te makenquote:Op dinsdag 1 februari 2011 03:56 schreef DiegoArmandoMaradona het volgende:
Laten we het hopeen
Democratie = vooruitgang = minder Marokkanen in Nederland
Dat is het probleem in het Midden-Oosten, zoals die zoon van Khaddafi al zei: het zijn losse tribale gemeenschappen die elkaar regelmatig te lijf gaan ipv. samen te werken. Ik ben bang dat het nog wel 1000 jaar kan duren voordat daar een echte democratie kan bestaan.quote:Op donderdag 24 februari 2011 14:01 schreef Bartholomaeus het volgende:
Iemand eergisteren PenW gezien? Die vrouw van, volgens mij was het AJE, die daar zat en al het geweld in Libië veroordeelde. En dat het goed was dat dat er opstand kwam. En toen ging het over Marokko. Nee, toen was het ineens een ander verhaal. Waarom dan? Omdat mijn vader in de regering zit daar.
Ja, kom op. Je moet onpartijdige mensen in zo'n programma hebben. N
quote:Op donderdag 24 februari 2011 15:00 schreef Opa2012 het volgende:
[..]
Dat is het probleem in het Midden-Oosten (en Africa), zoals die zoon van Khaddafi al zei: het zijn losse tribale gemeenschappen die elkaar regelmatig te lijf gaan ipv. samen te werken. Ik ben bang dat het nog wel 1000 jaar kan duren voordat daar een echte democratie kan bestaan.
De tribalie is vooral in Libie een probleem en heeft weinig te maken met het al dan niet bestaan van een democratie.quote:Op donderdag 24 februari 2011 15:00 schreef Opa2012 het volgende:
[..]
Dat is het probleem in het Midden-Oosten, zoals die zoon van Khaddafi al zei: het zijn losse tribale gemeenschappen die elkaar regelmatig te lijf gaan ipv. samen te werken. Ik ben bang dat het nog wel 1000 jaar kan duren voordat daar een echte democratie kan bestaan.
Een tribaal Libie hoeft helemaal geen democratie in de weg te staan, sterker nog het kan voordelig uitwerken. Vrij duidelijk met wie je moet spreken ipv 5 miljoen individuen met allemaal een andere (ideologische) visie. Stammen hebben onderling al veel langer overeenkomsten en vaak werd dat ook toegestaan door de Libische overheid in bepaalde gebieden. Soort status-quo.quote:Op donderdag 24 februari 2011 15:00 schreef Opa2012 het volgende:
[..]
Dat is het probleem in het Midden-Oosten, zoals die zoon van Khaddafi al zei: het zijn losse tribale gemeenschappen die elkaar regelmatig te lijf gaan ipv. samen te werken. Ik ben bang dat het nog wel 1000 jaar kan duren voordat daar een echte democratie kan bestaan.
Er zijn 5 mensen gestorven - waarvan de schuldige notabene de "pro-democratie" mannetjes zelf zijn, overdrijven is ook een vak.quote:Op zaterdag 26 februari 2011 13:27 schreef rubje het volgende:
ff een vraagje tussendoor: Waarom zie ik nu geen enkele NL hangjongere zwaar protesteren omdat zijn broeders elkaar uitmoorden voor een betere democratie in hun altijd noemende moederland?![]()
![]()
![]()
Normaal lopen ze altijd vol lof te praten over Marokko dit en dat en hoe verbonden ze zijn etc etc en nu hoor en zie je ze niet..![]()
Berbers he.quote:Op vrijdag 25 februari 2011 19:15 schreef Mutant01 het volgende:
Al Houceima is dan ook wel erg berucht wegens rellen en onfatsoenlijk gedrag van de burgers. Net als tijdens het WK van dit jaar.
Ik ben zelf ook Berber. Feitelijk bestaat "de berber" niet eens. Het is slechts een overkoepelende naam voor Amazighen, Riffijnen etc. In Nador zijn er bijvoorbeeld geen rellen geweest, evengoed een "Berberse" stad. Tanger en Tetouan zijn ook "Berberse" steden. Feit is dat zelfs binnen de "Berbergroeperingen" Al Hoceima bekend staat als bastion van verzet.quote:
Mijn indruk is dat de Marokkanen hier zich vooral zorgen maken of de plaatselijk corniche nog voor de zomervakantie af zal zijn.quote:Op dinsdag 1 maart 2011 12:41 schreef Aloulou het volgende:
Gister op Nieuwsuur reportage gezien waarin ook Marokko aan bod kwam en jongere activisten en stond toch wel versteld te kijken dat je niet eens mag praten over hoeveel de koning verdient en al dat soort ongein. Ook deze jongeren werden constant en overal gevolgd door geheime politie zoals te zien was met de camera van nieuwsuur en tijdens hun reizen en gesprekken. Viel me erg tegen van de koning.
Ook de cijfers spreken niet in het voordeel van het land, veel armoede, toch wel redelijke klasse inmiddels die weer wel goed geschoold is en alle toegang heeft tot bijv. internet en daarnaast bijna de helft analfabeten. Maken Marokkanen zich hier zorgen over hun land en waar dat naartoe moet gaan in de toekomst?
Idd, vooral de nieuwe Mcdonald's filialen die overal opduiken zijn erg belangrijk.quote:Op dinsdag 1 maart 2011 13:08 schreef deleriouz het volgende:
[..]
Mijn indruk is dat de Marokkanen hier zich vooral zorgen maken of de plaatselijk corniche nog voor de zomervakantie af zal zijn.
Ik hecht ook vrij weinig waarde aan wat onze Marokkaanse mooipraters hier verkondigen, dat wat je gisteren in Nieuwsuur zag over Marokko is de keiharde realiteit. Die reportage ging over jonge activisten in Rabat, en daar valt het nog best mee met de repressie in vergelijking met andere steden/regio's.
En dat zijn ze ook voor obesitas. Of marokko dat nu moet willen, mc donalds als ieni mini hulpmotor voor hun economie...?quote:Op dinsdag 1 maart 2011 13:25 schreef Muridae het volgende:
Idd, vooral de nieuwe Mcdonald's filialen die overal opduiken zijn erg belangrijk.
En toch is het frappant dat het armste land van de maghreb het meest vooruit loopt op zaken als internetpenetratie, infrastructuur etcetera. Dat kunnen mensen afdoen als mooipraterij, maar uiteindelijk is het zo dat ware armoede vooral voorkomt in het rurale zuidoosten en in de zeer grote steden (de buitenwijken). Analfabetisme, is mijn ervaring, is iets waar veel mensen min of meer voor hebben gekozen. En dan doel ik niet op de generatie uit de jaren 60, maar de huidige generatie. Ook is het frappant dat het (ondanks het gebrek aan grondstoffen, tezamen met Tunesie) bij de top 10 stijgers behoort als het gaat om Human Development - in de afgelopen 30 jaar. De generalisaties over dat Marokkanen zich hier alleen maar zorgen maken om de corniche of de Mac zijn trouwens weer erg typisch. Je mag niet positief spreken, or else. Feit blijft dat hoe je het ook wil zien - de Marokkaanse bevolking de koning steunt. Derhalve weet de Marokkaanse bevolking dondersgoed waar de "fout" zit - in tegenstelling tot bepaalde mensen hier, die weer meteen de koning de schuld geeft van allerlei onderdrukkende elementen. Overigens is de mac gewoon een franchise onderneming. Vooralsnog heeft de mac geen enkele invloed gehad op de kleine lokale tenten. Ook logisch, gezien het feit dat ze totaal andere menu's aanbieden. Ze zitten dus niet in elkaars vaarwater. Overigens kan ik je ook vertellen dat de jongeren die in de Mac werkzaam zijn, erg blij zijn. Kennelijk is de Mac toch nog ergens goed voor.quote:Op dinsdag 1 maart 2011 12:41 schreef Aloulou het volgende:
Gister op Nieuwsuur reportage gezien waarin ook Marokko aan bod kwam en jongere activisten en stond toch wel versteld te kijken dat je niet eens mag praten over hoeveel de koning verdient en al dat soort ongein. Ook deze jongeren werden constant en overal gevolgd door geheime politie zoals te zien was met de camera van nieuwsuur en tijdens hun reizen en gesprekken. Viel me erg tegen van de koning.
Ook de cijfers spreken niet in het voordeel van het land, veel armoede, toch wel redelijke klasse inmiddels die weer wel goed geschoold is en alle toegang heeft tot bijv. internet en daarnaast bijna de helft analfabeten. Maken Marokkanen zich hier zorgen over hun land en waar dat naartoe moet gaan in de toekomst?
Is dit zo? Daarnaast, is het een goed teken maar niet het belangrijkste. Internet, mooie wegen, moderne gebouwen is leuk maar de kern gaat het (economie, vrijheden etc).quote:Op dinsdag 1 maart 2011 18:17 schreef Mutant01 het volgende:
En toch is het frappant dat het armste land van de maghreb het meest vooruit loopt op zaken als internetpenetratie, infrastructuur etcetera.
Je ken het land ongetwijfeld beter dan ik. Echter, valt mij op dat de positieve verhalen van ook vrienden (Marokkanen) om mij heen niet direct overeen komen met statistieken die ik heb gelezen terwijl ook ik dacht dat Marokko er beter voor stond. Ja, economische groei. Mooi. Maar dat was in Tunesie ook zo en werd door de overheid naar gewezen en een schouderklopje van andere (Westerse) landen en het IMF ook.quote:Op dinsdag 1 maart 2011 18:17 schreef Mutant01 het volgende:
Dat kunnen mensen afdoen als mooipraterij, maar uiteindelijk is het zo dat ware armoede vooral voorkomt in het rurale zuidoosten en in de zeer grote steden (de buitenwijken). Analfabetisme, is mijn ervaring, is iets waar veel mensen min of meer voor hebben gekozen. En dan doel ik niet op de generatie uit de jaren 60, maar de huidige generatie. Ook is het frappant dat het (ondanks het gebrek aan grondstoffen, tezamen met Tunesie) bij de top 10 stijgers behoort als het gaat om Human Development - in de afgelopen 30 jaar.
De generalisaties kloppen niet inderdaad. Maar jij zegt nu "die meteen de koning de schuld geven van onderdrukkende elementen", dan denk ik: die koning is toch de eindbaas? En ik schrok van die documentaire waar ze constant en overal gevolgd werden, leek Tunesie wel terwijl ik de koning hoger aansloeg. Zodoende vraag ik mij af of de positieve verhalen wel echt kloppen over de koning aangezien hij de eindverantwoordelijke is en je niet eens over het geld mag praten wat naar het koningshuis gaat of blijkbaar als er journalisten komen je gewoon constant 2 geheime agenten om je heen hebt. Als de koning het hier niet mee eens was zou je toch verwachten dat hij dit afkapt in die 10 jaar? Dus ik zou zeggen: ja het is zijn schuld, totdat hij dit verandert. Net zoals die Fassi maffiosi (zo noem ik ze maar) die diep zitten en veels te oververtegenwoordigd zijn in de regering op belangrijkse posities. Zulke lieden van een familie corrumperen altijd namelijk, zeker in Arabische landen en in de maghreb gezien de mentaliteit (nogal een handje van corruptie om het zo maar te zeggen). Waarom wordt hier niets aan gedaan door de koning? En als hij hier niets aan doet kan je hem dan medeschuldig verklaren of "moet hem niet gelijk de schuld in de schoenen worden geschoven"?quote:Op dinsdag 1 maart 2011 18:17 schreef Mutant01 het volgende:
De generalisaties over dat Marokkanen zich hier alleen maar zorgen maken om de corniche of de Mac zijn trouwens weer erg typisch. Je mag niet positief spreken, or else. Feit blijft dat hoe je het ook wil zien - de Marokkaanse bevolking de koning steunt. Derhalve weet de Marokkaanse bevolking dondersgoed waar de "fout" zit - in tegenstelling tot bepaalde mensen hier, die weer meteen de koning de schuld geeft van allerlei onderdrukkende elementen.
Dit waren betergestelden maar zoals de jongen op TV geen werk had behoorden ze niet tot de elitaire clubjes. Jij weet ook wel dat als je echt uit de elite komt je zo een baan op formaat hebt in deze landen. Het lijkt me dus dat ze niet arm waren - qua afkomst - maar ook niet tot de elite hoorden want in een land vol nepotisme ligt het baantje al voor je klaar als echt uit de elite komt. Ik ben nooit in Marokko geweest maar durf dit wel zo in te schatten aangezien de landen wat dit betreft overeenkomen. Zodoende vind ik het een beetje een dooddoener eerlijk gezegd.quote:Op dinsdag 1 maart 2011 18:28 schreef Mutant01 het volgende:
Over de reportage van gisteren. Die jongelui die je zag maken deel uit van de elite, van de geleerden, van de rijken. Geen enkel persoon van dearmere klasse, waarom werden die niet gefilmd? Laat eens de echte demonstranten aan het woord, niet de franssprekende elitairen uit Rabat of Casablanca. Ga maar eens naar Al Hoceima, vraag daar eens waarom ze demonstreren, of pak Marakkech. Nu krijgen we hele mooie praatjes van gladde mannetjes, maar dat is niet de "Achmed" van de straat.
Dat is zo ja, en die zaken vormen de kern van een goedlopende economie. Het land heeft tot in het jaar 2000 totaal stilgestaan. De transformatie sinds 2000 is dan ook eigenlijk feitelijk een "culture shock". Als we het hebben over cijfers, hoe kan het dat een land als Marokko er op alle vlakken beter uitziet dan bijv. Libie, maar toch 3x zo arm is en niet op een oliereserve van hier tot Tokio zit? Cijfers zijn wat mij betreft dan ook dubieus, de praktijk is toch altijd net wat anders.quote:Op dinsdag 1 maart 2011 20:48 schreef Aloulou het volgende:
Is dit zo? Daarnaast, is het een goed teken maar niet het belangrijkste. Internet, mooie wegen, moderne gebouwen is leuk maar de kern gaat het (economie, vrijheden etc).
Er is geen enkel daadwerkelijk betrouwbaar gegeven over enig land in de maghreb. Dat kan ik je nu al vertellen. Of dat nu van de CIA is, het IMF of de WB. De cijfers verschillen extreem onderling en er is geen enkele vorm van coherentie te ontdekken. De vissersman die met flappen geld rondloopt en analfabeet is, komt niet voor in de statistieken. En dat is niet zo gek ook, aangezien de informele economie bijna even groot is als de formele economie. Ik ken eigenlijk niemand, behalve de ambtenaren, die daadwerkelijk inkomensbelasting betalen of geregistreerd staat als "werkende". Zeker in de rurale gebieden is het eerder uitzondering dan regel. Dat neemt inderdaad niet weg dat de welvaartsverdeling slecht is. Een leuke erfenis van Hassan II uiteraard - en dat ga je echt niet in 10 jaar wegwerken, koning of geen koning.quote:Je ken het land ongetwijfeld beter dan ik. Echter, valt mij op dat de positieve verhalen van ook vrienden (Marokkanen) om mij heen niet direct overeen komen met statistieken die ik heb gelezen terwijl ook ik dacht dat Marokko er beter voor stond. Ja, economische groei. Mooi. Maar dat was in Tunesie ook zo en werd door de overheid naar gewezen en een schouderklopje van andere (Westerse) landen en het IMF ook.
Vergetend dat de groei vooral in de zakken van de elite terecht kwam door corruptie en nepotisme en in veel mindere mate in de zakken van mensen die al moeilijk, of niet, rondkomen.
Als ik dan naar de statistieken van Marokko zie zie ik een grote ongelijke verdeling van welvaart en vraag ik mij af of dat de laatste 10 jaar onder de koning is verbeterd? Weet jij daar meer over? Statistieken wellicht? Als dat zo is spreekt het voor hem namelijk.
Simpel, de koning is machtig maar de macht van de monarchie wordt feitelijk (in de praktijk dus) ondermijnd door financieel krachtige mensen - die zelf ook in de makhzen zitten. Als hij het hen niet naar hun zin maakt, dan verliest het land extreem veel kapitaal. En dat raakt ook de armen. Zonder een elite, geen middenklasse. De elite kan subtiel bewogen worden om in EIGEN land te investeren - en dat is dan ook iets wat de koning doet. Tegelijkertijd gebruikt hij de investeringen van de elite als een mooi opstapje om het land economisch gezien aantrekkelijk te maken , zodat dat weer buitenlandse investeringen aantrekt, waardoor - als een wisselwerking - het land minder afhankelijk wordt van de makhzen. En dat gaat traag. Wat de geheime agenten betreft, die waren er eigenlijk altijd al geweest in het land. Er zijn drie taboe's in Marokko: De koning, de Westelijke Sahara en de radicale Islam Voor de rest mag je lullen tot je een ons weegt. Als jij de koning beledigt loop je kans om in de bak te komen. Als je de onafhankelijkheid van de WS propageert, loop je kans om in de bak te komen. Als je radicaal bent, zien we je nooit meer terug. Zeg je dat El Fassi een hond is, niemand die het een reet kan schelen.quote:De generalisaties kloppen niet inderdaad. Maar jij zegt nu "die meteen de koning de schuld geven van onderdrukkende elementen", dan denk ik: die koning is toch de eindbaas? En ik schrok van die documentaire waar ze constant en overal gevolgd werden, leek Tunesie wel terwijl ik de koning hoger aansloeg. Zodoende vraag ik mij af of de positieve verhalen wel echt kloppen over de koning aangezien hij de eindverantwoordelijke is en je niet eens over het geld mag praten wat naar het koningshuis gaat of blijkbaar als er journalisten komen je gewoon constant 2 geheime agenten om je heen hebt. Als de koning het hier niet mee eens was zou je toch verwachten dat hij dit afkapt in die 10 jaar? Dus ik zou zeggen: ja het is zijn schuld, totdat hij dit verandert. Net zoals die Fassi maffiosi (zo noem ik ze maar) die diep zitten en veels te oververtegenwoordigd zijn in de regering op belangrijkse posities. Zulke lieden van een familie corrumperen altijd namelijk, zeker in Arabische landen en in de maghreb gezien de mentaliteit (nogal een handje van corruptie om het zo maar te zeggen). Waarom wordt hier niets aan gedaan door de koning? En als hij hier niets aan doet kan je hem dan medeschuldig verklaren of "moet hem niet gelijk de schuld in de schoenen worden geschoven"?
quote:Morocco king 'plans reforms'
(AFP) 5 hours ago
RABAT An adviser to Morocco's King Mohammed VI has told union leaders that the monarch plans a range of reforms following uprisings that have rocked the Arab world, a union activist told AFP Wednesday.
Mohammed Moatassim held an informal meeting with five union representatives at his home in Rabat on Sunday, media reported.
One of those present, Democratic Federation of Labour secretary general Abderrahmane Azzouzi, told AFP the advisor "announced to us that the king has decided to start political, economic and social reforms."
He also "specified that Morocco cannot remain indifferent to what is happening around it," Azzouzi said.
"Mr Moatassim told us that it is not because there is no fire here that we must not react," he said, referring to popular uprisings under way in Arab countries, with ones in Tunisia and Egypt toppling their leaders.
The meeting took place a week after thousands of people rallied on February 20 to demand political reform and limits on the powers of the king, who took the throne in 1999.
Though largely peaceful, the protest was followed by unrest that left six people dead. Five died in a bank that was set alight and another from injuries caused during "acts of vandalism", according to the official MAP news agency.
After the demonstrations, the government declared that it had "got the message" and would speed up reforms.
On February 26 almost 1,000 people rallied amid a heavy police presence in the country's biggest city Casablanca, to demand political reforms and a new constitution, a witness told .
Het zal wel grijs zijn, de cijfers zijn er niets voor niets en geven weldegelijk een goede blik op de ontwikkelingen. Je blind staren op statistieken is weer het andere uiterste. Maar dat de cijfers zijn wel zeer handig om te kijken bij wie de economische groei vooral in de zak terecht komt en wie daarvan buitengesloten blijft. Libie is ondanks de olie altijd een verhaal apart geweest, dat weet jij ook. Ze hebben daar te maken met een extreem ideologisch bevlogen "kolonel", zeer gesloten land al 40 jaar en daarom blijven grote investeringen weg die wel in Marokko gedaan worden en ze hebben jaren sancties gehad. Dat gaat je niet in de koude kleren zitten zogezegd. Dat land als voorbeeld nemen zegt meer over Libie (in negatieve zin) dan dat het zo goed gaat met Marokko, maar dat is slechts mijn mening. Ik laat dit ff voor wat het is.quote:Op woensdag 2 maart 2011 19:21 schreef Mutant01 het volgende:
Dat is zo ja, en die zaken vormen de kern van een goedlopende economie. Het land heeft tot in het jaar 2000 totaal stilgestaan. De transformatie sinds 2000 is dan ook eigenlijk feitelijk een "culture shock". Als we het hebben over cijfers, hoe kan het dat een land als Marokko er op alle vlakken beter uitziet dan bijv. Libie, maar toch 3x zo arm is en niet op een oliereserve van hier tot Tokio zit? Cijfers zijn wat mij betreft dan ook dubieus, de praktijk is toch altijd net wat anders.
Je hebt gelijk wat betreft de informele economie en dat die gigantisch is. De keerzijde is - ookal blijft het buiten de statistieken - dat dit ertoe leidt dat het land minder geld heeft om uit te geven voor het beleid. Ik vraag mij dus af of die erfenis wat betreft slechte verdeling van welvaart (armoede) echt alleen van Hassan II is of dat er ook statistieken zijn wat betreft de laatste tien jaar onder deze koning. Kan jij dit staven met bewijzen? Dat het vooral van Hassan II is?quote:Op woensdag 2 maart 2011 19:21 schreef Mutant01 het volgende:
Er is geen enkel daadwerkelijk betrouwbaar gegeven over enig land in de maghreb. Dat kan ik je nu al vertellen. Of dat nu van de CIA is, het IMF of de WB. De cijfers verschillen extreem onderling en er is geen enkele vorm van coherentie te ontdekken. De vissersman die met flappen geld rondloopt en analfabeet is, komt niet voor in de statistieken. En dat is niet zo gek ook, aangezien de informele economie bijna even groot is als de formele economie. Ik ken eigenlijk niemand, behalve de ambtenaren, die daadwerkelijk inkomensbelasting betalen of geregistreerd staat als "werkende". Zeker in de rurale gebieden is het eerder uitzondering dan regel. Dat neemt inderdaad niet weg dat de welvaartsverdeling slecht is. Een leuke erfenis van Hassan II uiteraard - en dat ga je echt niet in 10 jaar wegwerken, koning of geen koning.
Ondanks de goede bedoelingen van de koning, zolang hij die corrupte rijke families in het zadel houdt - of hij dat nou wil of niet doet er niet toe - zal dat in de praktijk voor andere simpelere Marokkanen niet veel veranderen. Je hebt het over investeringen van hen, wat "weer zou moeten leiden tot minder afhankelijkheid".... geloof je dat echt? Je denkt niet dat het een ideale manier is - omdat ze goede contacten hebben - om nog meer geld te maken, en de economie erbij stimuleren is een bijkomstigheid. Ik meen mij te herinneren dat een bouwbedrijf van Mo bij alle grote deals in het land betrokken is. Je zou dat "investeren" kunnen noemen en zo verkopen, een ander zal zeggen dat het corruptie is en hij zo bewerkstelligd dat hij bij alles zijn graan meepikt. Als grotere families om hem heen dat ook doen krijg dus die scheve welvaartverhoudingen die in stand worden gehouden alsmede nepotisme en corruptie - van hogere hand. Als hij dit niet wil of kan aanpakken... wat koopt de Marokkaan die dagelijks moet rondkomen dat van zijn oprechtheid? Niets, terwijl de scheve verhoudingen in stand worden gehouden en, wellicht erger nog, toenemen. Dan kan je met statistieken aankomen dat het economisch prachtig gaat, mooie wegen ook, toerisme floreert..maar de onderklasse groeit en middenklasse zonder de juiste contacten of (smeer)geld kan geen werk vinden.quote:Op woensdag 2 maart 2011 19:21 schreef Mutant01 het volgende:
Simpel, de koning is machtig maar de macht van de monarchie wordt feitelijk (in de praktijk dus) ondermijnd door financieel krachtige mensen - die zelf ook in de makhzen zitten. Als hij het hen niet naar hun zin maakt, dan verliest het land extreem veel kapitaal. En dat raakt ook de armen. Zonder een elite, geen middenklasse. De elite kan subtiel bewogen worden om in EIGEN land te investeren - en dat is dan ook iets wat de koning doet. Tegelijkertijd gebruikt hij de investeringen van de elite als een mooi opstapje om het land economisch gezien aantrekkelijk te maken , zodat dat weer buitenlandse investeringen aantrekt, waardoor - als een wisselwerking - het land minder afhankelijk wordt van de makhzen.
quote:Magazines seized over royal opinion survey
Reuters - The Moroccan government seized all issues of the countrys leading French-language independent weekly because it contained a survey of how people viewed the king, officials and the magazines publisher said.
"The authorities told us it is not acceptable in principle to do an opinion poll about the king. That is the reason for seizing Telquel and Nichane."
http://www.france24.com/e(...)oyal-opinion-survey-
quote:Editor jailed for running story about kings health
The editor at the Arabic-language Moroccan weekly Al Michaâl was sentenced to a year in prison by a Rabat court on Thursday for publishing articles suggesting the king (pictured) was in poorer health than the palace admitted.
http://www.france24.com/e(...)king%E2%80%99-health
Ik ga daar helemaal niet aan voorbij - ik benoem dat zelfs in mijn analyse duidelijk als één van de drie taboes die in het land heersen.quote:Op woensdag 2 maart 2011 21:56 schreef HAKIM_1988 het volgende:
Nuttige analyse mutant, al vind ik wel dat je te makkelijk voorbij gaat aan het feit dat je gewoon in de gevangenis kan belanden als je Mo 6 bekritiseerd. Journalisten mogen in het verlengde daarvan dus ook niets anders dan vol lof over de koning schrijven.
Klopt, mede vanwege het gebrek aan private zenders. Op medi1sat en 2m na die gedeeltelijk privaat zijn. Maar ook gewoon vanwege het feit dat er inderdaad een taboe op rust en dat het taboe wettelijk is vastgelegd.quote:Er is geen enkele Marokkaanse TV zender die kritiek mag leveren op de koning cq zijn beleid. Sterker nog hij wordt elke dag geprezen. Een gezonde discussie is niet mogelijk.
Wellicht, dat zou altijd kunnen. Ik en vele anderen blijven echter overtuigd van zijn goede bedoelingen en intenties, die ook direct zichtbaar waren na zijn aantreden. Denk alleen al aan de gebaren richting de Rif. Denk alleen al aan de stad Tanger. Denk alleen al aan de chemal. Ik neem aan dat jij de afgelopen jaren ook met enige regelmaat die regio hebt bezocht. Je gaat mij niet vertellen dat er extreem veel ontwikkelingen (in positieve zin) plaatsvinden - die anders nooit in gang waren gezet.quote:Het vertekende beeld dat het Westen volgens jou heeft kun je ook omdraaien. Hebben Marokkanen geen vertekend beeld van de koning?
In tegenstelling tot Noord Korea is Marokko niet afgezonderd van de buitenwereld. En dat bedoel ik dan ook meteen met het laten verzanden van de discussie, dit soort vergelijkingen slaan natuurlijk nergens op.quote:In Noord Korea zijn ook massa's mensen gaan geloven dat de Grote Leider bij wijze van spreken de reincarnatie van moeder Theresa is. Een ieder die anders beweerd beland in de gevangenis en de TV zenders zijn van de Grote Leider.
Zeker. Maar Marokko is in mijn ogen geen Europa. Sterker nog volledige vrije pers (kan ik je nu al vertellen) is onhaalbaar in het land. En dat heeft niets met "achterlijkheid" of wat dan ook te maken, dat zijn immers slechts morele oordelen waar ik niets mee kan. Het heeft wel te maken met lopende ontwikkelingen. Ook al zou de staat volledige vrijheid van meningsuiting garanderen, het sociale stelsel is daar niet op gebouwd. En dat kan je als Nederlandse Marokkaan niet negeren.quote:In een gezonde samenleving heb je een vrije pers.
Daarover mag je het hopelijk met me eens zijn.
Typisch anti-monarchistische praat wat mij betreft. En ik kan je vertellen dat er een zeer kleine minderheid denkt over bijv. de afschaffing van het koningshuis. Wat dat betreft ben je niet echt "connected" met de lokale Marokkaan in Marokko, maar praat je vanuit Westers perspectief. De survey waar jij het over hebt in je quotes is inderdaad niet gepubliceerd in Marokko. Echter in het buitenland (Frankrijk zelf) is het artikel wél gepubliceerd. Oftewel de middenklasse Marokkaan kan daar prima kennis van nemen, aangezien deze net zo goed toegang hebben tot het internet en prima Frans kunnen lezen en schrijven (neemt niet weg dat het alsnog kwalijk is). De resultaten van die survey:quote:Op donderdag 3 maart 2011 13:50 schreef Muridae het volgende:
We kunnen heel lang discussiëren, maar feit blijft gewoon dat er een niet gekozen koning regeert.
Zodra de Marokkanen dit niet inzien, zullen ze altijd de verkeerde mensen aanspreken als oorzaak van de problemen in het land.
Voorbeelden van zijn "onaantastbaarheid":
[..]
[..]
Dus ja, inderdaad, achterlijke wetgeving ter bescherming van de koning en kennelijk (gezien het resultaat) nog nergens voor nodig ook. Wat mij betreft mag deze censuur ook meteen de prullenbak in. Het bovenstaande is dan ook meteen waarom de huidige protesten eigenlijk hebben gefaald (zeker in vergelijking met de protesten elder) : de jongeren die het één en ander hadden georganiseerd wilden het koningshuis helemaal niet afschaffen - men wilde wel meer macht voor het parlement. Echter, de protesten werden gekaapt door communisten (ja die zijn er ook) en Islamisten - die er meteen een demonstratie jegens "de koning" van wilden maken. Dat schoot de organisatoren in het verkeerde keelgat. En dat is dan ook weer meteen het verschil met Egypte Tunesie en Libie, waarbij mensen daadwerkelijk gezamenlijk één doel voor ogen hadden: Ben-Ali. Khadaffi. Mubarak.quote:The authority of the royal family remains such a sensitive topic that public opinion polls on the subject are effectively banned. When a 2009 poll conducted jointly by Moroccan newspaper TelQuel and French daily Le Monde found that an overwhelming 91 percent of Moroccans viewed the king positively, authorities still censored reports about it on grounds that the monarchy was above debate and polling.
Dit zal met de tijd wel veranderen. Hier en daar hoor je mensen wel stiekem hun verontwaardiging uitspreken m.b.t. hoe de rijkdommen zijn verdeeld in Marokko. Je moet ook niet vergeten dat er nog erg veel angst en onwetenheid heerst. De items op Aljazeera en Wikileaks spelen daar een steeds grotere rol in, men leert met de dag meer over wie de touwtjes in handen hebben.quote:Op vrijdag 4 maart 2011 10:54 schreef Mutant01 het volgende:
[..]
Typisch anti-monarchistische praat wat mij betreft. En ik kan je vertellen dat er een zeer kleine minderheid denkt over bijv. de afschaffing van het koningshuis. Wat dat betreft ben je niet echt "connected" met de lokale Marokkaan in Marokko, maar praat je vanuit Westers perspectief. De survey waar jij het over hebt in je quotes is inderdaad niet gepubliceerd in Marokko. Echter in het buitenland (Frankrijk zelf) is het artikel wél gepubliceerd. Oftewel de middenklasse Marokkaan kan daar prima kennis van nemen, aangezien deze net zo goed toegang hebben tot het internet en prima Frans kunnen lezen en schrijven. De resultaten van die survey:
[..]
Dus ja, inderdaad, achterlijke wetgeving ter bescherming van de koning en kennelijk (gezien het resultaat) nog nergens voor nodig ook. Wat mij betreft mag deze censuur ook meteen de prullenbak in.
Het hele beleid van M6 is gericht op vereniging. Vandaar de investeringen in de Chemal. Hoe zag Tanger er 10 jaar geleden uit, hoe ziet Tanger er nu uit. Zelfde geldt voor Tetouan, M'diq, Martil, Al Hoceima, Nador, Oujda, Berkane etc. Die steden vormden onder Hassan II de anus van Marokko - en kijk nu. Vrijwel rechtgetrokken met Rabat. Hassan II heeft in zijn hele regeerperiode 1 keer het noorden bezocht. M6 doet dit meerdere keren per jaar. Denk aan het feit dat onder M6 een eerste mensenrechtencommissie is opgezet (Equité et Réconciliation) om de wandaden onder Hassan II aan het licht te brengen en voor compensatie te zorgen. Denk aan de nieuwe Moudawana, een consessie aan de liberalen, zonder de islamisten voor het hoofd te stoten. Denk aan de erkenning van de Amazigh cultuur en taal - middels oprichting van hele culturele centra die slechts daarover gaan en complete Amazigh televisiezenders. Dit soort dingen kan je niet negeren. Tuurlijk zijn er nog veel zorgwekkende zaken, zoals de censuur, zoals het feit dat je als moslim met baard achtervolgd wordt door geheime agenten en de mensenrechtenschendingen in de gevangenissen, de scheve welvaartsverdeling etc.quote:Op vrijdag 4 maart 2011 11:05 schreef Muridae het volgende:
[..]
Dit zal met de tijd wel veranderen. Hier en daar hoor je mensen wel stiekem hun verontwaardiging uitspreken m.b.t. hoe de rijkdommen zijn verdeeld in Marokko. Je moet ook niet vergeten dat er nog erg veel angst en onwetenheid heerst. De items op Aljazeera en Wikileaks spelen daar een steeds grotere rol in, men leert met de dag meer over wie de touwtjes in handen hebben.
Het grootste probleem, waar ik ook mee zit, is wie in hemelsnaam de Marokkanen kan verenigen. Ik zie op dit moment helaas geen andere oplossing dat de huidige, de Marokkanen zijn nog te verdeeld over diverse religieuze en/of politieke kwesties.
Mijn (wijlen) oma heeft de koning M6 nooit gemogen, hij was te Westers volgens haar. Daarentegen was ze wel gek op Hassan II omdat hij de "eer" van Marokko goed had beschermd op zowel religieuze als politieke kwesties.
Ik hoop van niet. Kan me toch niet aan de indruk onttrekken dat Marokko vrij goed bezig is.quote:Op dinsdag 1 februari 2011 02:21 schreef Aloulou het volgende:
[..]
Wellicht wordt de Koning gedwongen tot verdere hervormingen en democratisering door de ontwikkelingen en heeft het een positieve uitkomst voor zijn al vrij moderne beleid? Volgens mij is er in Marokko wel een vrij wijdverspreide monarchistisch gedachtengoed waarin men het koningshuis wel graag ziet.
Dat is gedeeltelijk zo geregeld (verdeel-en-heers politiek) en gedeeltelijk is het niet waar (propaganda).quote:Op vrijdag 4 maart 2011 11:05 schreef Muridae het volgende:
Het grootste probleem, waar ik ook mee zit, is wie in hemelsnaam de Marokkanen kan verenigen. Ik zie op dit moment helaas geen andere oplossing dat de huidige, de Marokkanen zijn nog te verdeeld over diverse religieuze en/of politieke kwesties.
quote:Morocco king vows sweeping reforms
(AFP) – 16 hours ago
RABAT — Morocco's King Mohammed VI promised sweeping constitutional reforms, including real powers for a popularly elected prime minister instead of a royal appointee, as well as a free judiciary.
In his first speech after uprisings across the Arab world and less than a month after protests erupted in Morocco for more social justice and limits on royal powers, the king Wednesday pledged to draw up a new draft constitution.
"We have decided to undertake a comprehensive constitutional reform," King Mohammed said, underlining his "firm commitment to giving a strong impetus to the dynamic and deep reforms... taking place."
He outlined seven major steps, including the way the prime minister is chosen.
Instead of being appointed by the king, the prime minister will be drawn from "the political party which leads in the elections" in parliament, he said.
The prime minister will have "effective executive power" and be "fully responsible for the government, public administration... and implementing the government's programme," the monarch said.
He also pledged "expanded individual and collective liberties and the reinforcement of human rights in all dimensions" and spoke of the "will to set up an independent judiciary."
The Moroccan monarch announced the formation of a commission to work on the constitutional revisions, with proposals to be made to him by June. A referendum will then be held, he said, without giving a date.
The live broadcast was the first time the king has delivered an address to the nation since thousands of people demonstrated in several cities on February 20 demanding political reform and limits on his powers.
They were the first protests in the country since the start of the uprisings across the Arab world that toppled the presidents of Tunisia and Egypt this year.
There have been other peaceful rallies since then, including in the capital Rabat and the country's biggest city Casablanca, with young activists campaigning for greater democracy using the Facebook social network to call for new demonstrations on March 20.
Six people were killed in unrest that erupted after demonstrations on February 20, including five found burned to death in a bank set ablaze by people whom officials labelled vandals.
Another 128, including 115 members of the security forces, were wounded in the violence and 120 people were arrested, the interior ministry said.
Dozens of vehicles and buildings were also damaged or set alight.
On February 21, during the launch of an Economic and Social Council, the king spoke of his commitment to "pursuing the realisation of structural reforms".
He also expressed his willingness to "strengthen" the country's accomplishments "by new reforms".
The Moroccan government has said it had heard the demands for more change and was committed to speeding up reforms, which it said were already on its national agenda.
Opposition Islamist Justice and Development Party (PJD) leader Abdelilah Benkirane welcomed the speech saying that Mohammed had "reacted positively to the demands made by the parties and young people".
"We are almost surprised," he said in a first reaction, welcoming the monarch's "powerful" response.
"The PJD is satisfied. This development looks more like a revolution and the concerned parties are asked to work seriously to make the contents of the speech become reality."
"This is a break with a discredited past," said political scientist Mohamed Darif. "He has met the demands of many Moroccans who never stopped to ask for institutional and political reforms."
"This speech breaks with the monarchy as an executive power. It does not create a parliamentary monarchy but provides for a balanced monarchy where power is divided between the king and a government based on parliament."
quote:Koning Marokko kondigt hervormingen aan
Uitgegeven: 9 maart 2011 22:47
Laatst gewijzigd: 10 maart 2011 07:43
RABAT - De Marokkaanse koning Mohammed VI heeft woensdag constitutionele hervormingen aangekondigd, die in een referendum aan het volk zullen worden voorgelegd.
© Novum NieuwsDat zei hij in zijn eerste toespraak sinds de betogingen tegen de regering afgelopen maand begonnen.
Een commissie zal zich buigen over hervormingen en in juni haar bevindingen voorleggen aan de koning.
Na een oproep via social media waren op 20 februari duizenden mensen in Marokko de straat opgegaan. De betogers eisten onder meer dat de regering aftreedt en dat het parlement wordt ontbonden.
Daarna zou via een grondwetswijziging een parlementaire democratie moeten worden gemaakt. De koning zou dan een ceremoniële functie moeten gaan vervullen
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |