jax zoekt naar een fitte spits
Door MAARTEN WIJFFELS
AMSTERDAM - Klaas-Jan Huntelaar zat zondagavond thuis voor de buis met een getapete enkel en een vreemd gevoel. De spits is één van de weinige Nederlandse topvoetballers die eigenlijk nooit geblesseerd zijn.
afbeelding vergroten Doelpuntenmakers Evander Sno en Leonardo. FOTO EPA
Sinds hij in 2003 doorbrak bij AGOVV, miste Huntelaar welgeteld drie competitieduels en twee interlands van Oranje door een fysiek probleem.
Pijntjes die altijd binnen twee weken na het ontstaan weer waren verholpen. Ook met de enkelblessure die hij zondagiddag opliep tijdens Ajax–Sparta (5-2) kan het meevallen. Al zijn de eerste signalen dit keer niet gunstig.
,,Ik voelde het schuren en kraken,’’ zei Huntelaar al meteen tegen ploeggenoten toen hij zich in de 37ste minuut lelijk verstapte na een verloren duel om de bal. Een mri-scan zal maandag duidelijkheid brengen, maar sowieso lijkt er door de kraker tegen PSV van komende zondag al een streep te kunnen.
En dus moet trainer Marco van Basten wederom improviseren in een seizoen dat al zoveel puzzelwerk heeft opgeleverd. Curieus is dat de eerste vier centrumspitsen in lijn bij Ajax allemaal geblesseerd zijn of zijn geweest.
Dario Cvitanich, gekocht als eerste vervanger van Huntelaar, staat nog weken buitenspel met een gescheurde hamstring. Miralem Sulejmani is teruggeworpen in zijn revalidatie van een soortgelijke blessure.
Darko Bodul zit vanavond pas voor het eerst weer op de bank bij Jong Ajax. Deze spits revalideerde de afgelopen zes weken van gescheurde enkelbanden. Bodul is een 18-jarige Kroaat die Ajax deze zomer transfervrij wegplukte bij SC Heerenveen, dat naar verluidt was vergeten tijdig een optie op het talent te lichten. Tot zijn blessure maakte de lange aanvaller die zichzelf graag spiegelt aan Zlatan Ibrahimovic, bij Jong Ajax indruk als vaardige en balvaste spits die ook nog scoorde. Tegen het tweede van AZ maakte hij onder meer een hattrick.
,,Bodul is een jongen met potentie,’’ sprak ook Van Basten zondag. ,,Als alles normaal verloopt roep je hem nog niet op voor het eerste, maar de situatie kan nu zo worden dat je niets moet uitsluiten.’’
De vijfde pure centrumspits in lijn is Geoffrey Castillion. Ook talentvol, maar pas een eerstejaars A-junior.
Een ander scenario is dat Ajax ter vervanging van Huntelaar kiest voor een iets andere speelwijze. Van Basten kan ervoor kiezen om Luis Suárez centraal voorin te zetten, met de nodige vrijheid om zich al rommelend een weg naar het doel te banen. Of hij kiest voor middenvelder Evander Sno als targetman, omringd door bijsluitende mensen vanaf het middenveld.
Die tweede keuze maakte Van Basten zondag voor de resterende 53 minuten tegen Sparta. Sno kreeg daarmee alweer zijn derde invalbeurt in de laatste vier wedstrijden. De voetballer met het lijf van de bokser Evander Holyfield stond koud in het veld of hij joeg de 3-0 al achter Sparta-doelman Wapenaar.
Diep in de tweede helft leverde hij ook nog de assist op invaller Leonardo bij de 5-1. Tussen die acties door kon Sno bij een deel van het publiek in de Arena weinig goed doen. Dat was niet voor het eerst sinds zijn komst en het past in de traditie dat afwijkende types het altijd moeilijker hebben in Ajax-tenue. ,,Sno neemt regelmatig de beslissing om de bal bij zich te houden, terwijl het publiek ziet dat er ruimte ligt om te kaatsen,’’ zei Van Basten. ,,Zelf vond ik hem tegen Heracles en Twente goed en vandaag behoorlijk goed. Hij is geen spits van nature, maar moet in deze rol proberen zich de trucjes van een spits aan te leren.’’
Omdat Ajax tegen Sparta al binnen 25 minuten met 2-0 voorstond door goals van Huntelaar (op voorzet van de gerehabiliteerde rechtsbuiten Kennedy) en Suárez, braken alle verschuivingen en onwennigheden de ploeg niet op. Sterker: één aanpassing stimuleerde het elftal zelfs. Jan Vertonghen maakte als inschuivende centrale verdediger voor de pauze indruk met zijn crosspasses op maat naar de lanken. Het spel van Ajax won op die manier aan snelheid en variatie.
Naast alle bespiegelingen over de vervanging van Huntelaar wordt het ook interessant te volgen hoe Van Basten met dit experiment verder gaat.
http://www.sportwereld.nl(...)een_fitte_spits.html