Het is dus maar de vraag in hoeverre dit onomkeerbaar is. Met de huidige consumptiegerichte politiek en indeling van de maatschappij is het inderdaad een "vaststaand" gegeven dat er groei in de consumptie moet zitten, maar dat wil niet zeggen dat de maatschappij op consumptie gericht moet blijven. Ik denk zelfs dat het, met het schaarser worden van grondstoffen, onmogelijk gaat worden om op dergelijke schaal door te blijven consumeren. Stijgende prijzen zullen het consumptiepatroon temperen. Als je de samenleving hierop inricht is er weinig aan de hand, maar dat vereist wel een fundamentele omslag in denken en doen, wereldwijd. En dat is nu nog lastig. In de toekomst zal het veranderen denk ik.quote:Op dinsdag 27 mei 2008 16:06 schreef Whatashockr het volgende:
Ze heeft een goed punt maar het is een omomkeerbaar proces. Bedrijven moeten steeds meer winst maken, consumenten moeten steeds meer consumeren, dat is onlosmakelijk met elkaar verbonden..helaas?
Die input kan ook komen van prijsstijgingen veroorzaakt door hogere kosten die gepaard gaan met schaarste van grond- en brandstoffen. Daar hoeft helemaal niet een ondemocratisch proces aan vooraf te gaan.quote:Op dinsdag 27 mei 2008 16:14 schreef nxmr het volgende:
Oei oei Femke... geloof je jezelf nog? Een beetje realiteitszin is wel welkom. Zonder input van een of ander (communistisch) dictator gaat het echt niet lukken om onze kapitalistische maatschappij om te toveren in een socialistisch en ecologisch paradijs. (En aangezien die dictator er niet zal komen, zal dit scenario niet doorgaan...)
Maar het lijkt me een leuk idee om een anti-mekker beleid op de maatschappij los te laten!
Je hebt an sich gelijk maar reken er maar niet op dat er een democratisch resultaat uit zal komen: de rijken blijven consumeren en de armen zijn de pineut.quote:Op dinsdag 27 mei 2008 16:23 schreef DivineJester het volgende:
[..]
Die input kan ook komen van prijsstijgingen veroorzaakt door hogere kosten die gepaard gaan met schaarste van grond- en brandstoffen. Daar hoeft helemaal niet een ondemocratisch proces aan vooraf te gaan.
Dat beweer ik ook niet, wat dat betreft ga je een stuk terug in de tijd dat er minder mensen waren die een groot keuzeaanbod hadden dan nu (procentueel gezien) het geval is. Maar ik voorzie wel dat er een tendens gaat komen, onder dwang van stijgende prijzen, om minder te consumeren waarin het bijvoorbeeld weer uit kan om een tv te repareren als er iets kapot is, ipv meteen een nieuw apparaat te kopen. En dat hoeft helemaal geen slechte ontwikkeling te zijn, je gaat op die manier veel verantwoorder om met de spullen die je hebt en met de beschikbare grondstoffen. De wegwerp-maatschappij die we nu in veel gevallen hebben is natuurlijk van den zotte.quote:Op dinsdag 27 mei 2008 16:26 schreef Whatashockr het volgende:
[..]
Je hebt an sich gelijk maar reken er maar niet op dat er een democratisch resultaat uit zal komen: de rijken blijven consumeren en de armen zijn de pineut.
Dat is een onhoudbare situatie, wat jij beschrijft is eigenlijk een situatie als voor de beurscrash van 1929, waarbij bedrijven eigenlijk enkel maar produceerde voor een relatief kleine groep rijke mensen, die het overgrote deel van de toenmalige consumptie voor haar rekening nam. De huidige consumptiemaatschappij kan niet meer zonder een grote en brede middelklasse die er lustig op los consumeert, bij grote schaarste van grondstoffen, zullen producten te duur worden voor deze middenklasse en dat zal dan het einde van de huidige consumptiemaatschappij zijn.quote:Op dinsdag 27 mei 2008 16:26 schreef Whatashockr het volgende:
[..]
Je hebt an sich gelijk maar reken er maar niet op dat er een democratisch resultaat uit zal komen: de rijken blijven consumeren en de armen zijn de pineut.
quote:
Nee, natuurlijk niet. eerst de gewone burgers en dan pas de Bobo's uit den Haagquote:Op dinsdag 27 mei 2008 16:30 schreef Diederik_Duck het volgende:
Ik begrijp dat Halsema verhuisd is naar Osdorp drie hoog in een tweekamerflatje?
GL heeft natuurlijk al wel gepleit voor het drastisch verlagen van de inkomstenbelasting en deze voor een groot deel vervangen door "consumptiebelastingen op vervuilende goederen". Daarmee maak je werken per uur lonender en kan je als je bescheiden consumeert met minder gewerkte uren toe.quote:Op dinsdag 27 mei 2008 16:54 schreef DroogDok het volgende:
Is om dit te bereiken ook niet een (veel) klenere overheid nodig?
Kosten- en prijsstijgingen, waardoor er steeds meer loonvraag is, waardoor er weer meer moet worden geconsumeerd om deze lonen te kunnen betalen, worden (deels) veroorzaakt door de overheid.
Dit lijkt me niet iets wat GroenLinks nastreeft.
ben benieuwd hoe ze dit concreet wil gaan bereiken, het klinkt nu een beetje te idealistisch.
Klopt, je hoeft dan ook niet op ze te stemmenquote:Op dinsdag 27 mei 2008 19:44 schreef TubewayDigital het volgende:
ik vind dat mensen zelf mogen uitmaken of ze consumeren en veel willen werken. Daar heb ik toch geen GroenLinks voor nodig
Inderdaad. Die Partei hat immer recht, en de top verdient het in weelde te kunnen leven.quote:Op dinsdag 27 mei 2008 19:34 schreef Martijn_77 het volgende:
[..]
Nee, natuurlijk niet. eerst de gewone burgers en dan pas de Bobo's uit den Haag
En door dit soort constructieve bijdrages wordt een prima discussiepunt om zeep geholpen. Ridiculiseren en klaar zijn we weer voor vandaag.quote:Op dinsdag 27 mei 2008 16:30 schreef Diederik_Duck het volgende:
Ik begrijp dat Halsema verhuisd is naar Osdorp drie hoog in een tweekamerflatje?
Maar dit is juist geen oud-links denken. Oud-links denken is wat de PVDA doet, ruzieën met de VVD over het verdelen van de kapitalistische goederen. Wat F. doet is juist vernieuwend denken. Wat zijn de kernwaarden, wat is de zin? Hiermee sluit ze beter aan bij de religieuze partijen dan bij de materialistische, zowel ilnks als rechts.quote:Op dinsdag 27 mei 2008 20:33 schreef IHVK het volgende:
Mooie woorden uit den ouden linkschen doos.
Helaas werkt het niet zo in de praktijk, maar we moeten inderdaad een goed evenwicht proberen te vinden.
Japen heeft een hoog zelfmoordpercentage door de hoge werkdruk, maar andere landen sterven weer van de honger door gebrek aan bedrijvigheid.
Die klote mechanische rotzooi in mijn huis, tv's, computers, magnetrons, koelkasten. Op straat loop ik ook al met MP3-spelers. Hoe kan ik de switch omzetten om ooit nog te kunnen ontspannen?quote:„De samenleving klotst tegen haar grenzen aan. Huizen staan overvol met mechanische rotzooi, kleren en troep die we niet nodig hebben”, constateert ze. „En toch kopen we door. Kijk naar de kredietcrisis in Amerika; die is in wezen een consumptiecrisis. Het roer moet om, de vraag is alleen: hoe kun je mensen verleiden meer ontspannen te leven en minder te consumeren?”
heeft er niks mee te maken. GL zegt: "wij moeten minder consuemren", ik zeg "laat mensen zelf uitmaken hoeveel ze consumeren"quote:Op dinsdag 27 mei 2008 19:46 schreef du_ke het volgende:
[..]
Klopt, je hoeft dan ook niet op ze te stemmen.
Aan partijen die andere zaken prioriteren geen gebrek lijkt me zo.
Dank u. Ik heb oprecht mijn best gedaan de hypocrisie van Halsema (en dat zelfs zonder verwijzing naar Paultje R.'s bezoekjes aan zijn buitenhuisje in de Provence, hetwelk slechts per vliegtuig snel bereikbaar is) te treffen, gelukkig dat dat goed gelukt is.quote:Op dinsdag 27 mei 2008 20:30 schreef Verbal het volgende:
[..]
En door dit soort constructieve bijdrages wordt een prima discussiepunt om zeep geholpen. Ridiculiseren en klaar zijn we weer voor vandaag.
Hulde maestro. Wees trots op uzelf.
V.
Consumeer je alles, of gooi je - net als ik - minimaal 5% weg?quote:Op dinsdag 27 mei 2008 20:36 schreef Picchia het volgende:
Mijn koelkast staat ook vol met allemaal troep die ik niet nodig heb, zoals knakworstjes en bier. Waar gaat dit heen? Waarom consumeer ik dat in plaats van gewoon te ontspannen?
Zelf ben ik geen voorstander van grote mate van sturing op dit gebied door de overheid. Liever laat ik de consument zelf kiezen. Ook de vernietigende werking op onze autoindustrie tov de (iets duurzamere) Japanse staat mij nogal tegen.quote:Op dinsdag 27 mei 2008 19:35 schreef du_ke het volgende:
[..]
GL heeft natuurlijk al wel gepleit voor het drastisch verlagen van de inkomstenbelasting en deze voor een groot deel vervangen door "consumptiebelastingen op vervuilende goederen". Daarmee maak je werken per uur lonender en kan je als je bescheiden consumeert met minder gewerkte uren toe.
Verbeter de wereld, begin bij jezelfquote:Op dinsdag 27 mei 2008 15:51 schreef Emed het volgende:
Wij kopen steeds meer omdat anderen dat ook doen. Het geeft status of compenseert het gebrek daaraan;, zegt Halsema, die naar eigen zeggen ;een jurkjes-verslaving heeft.
Ik ben benieuwd naar de uitwerking, maar als ik dit zo lees zijn het (vooral) de hogere middeninkomens die wat haar betreft minder inkomen moeten hebben... Want uiteraard, de lagere inkomens, daar mag je niet aankomen (ik neem tenminste aan dat GL op dat punt niet wezenlijk anders denkt dan tot op vandaag).quote:Op dinsdag 27 mei 2008 15:51 schreef Emed het volgende:
Toch is Halsema’s toekomstbeeld een ander: minder focus op werk en consumptie. „Verklein de afstand tussen inkomens, bevorder deeltijdwerk, maak flexibele werktijden mogelijk en bewerkstellig dat de zorg beter gewaardeerd wordt.”
Hoe zie je die tijd beloond worden ?quote:Op dinsdag 27 mei 2008 23:53 schreef LXIV het volgende:
Voor die verminderde consumptie krijg je natuurlijk vrije tijd terug. Het is maar net waar je de meeste voorkeur aan geeft. Ook wordt Halsema beticht van het afnemen van vrijheid van mensen. Dat klopt ook wel, maar vergeet niet dat ook het huidige systeem mensen van hun vrijheid berooft, maar dan eerder om de economie snelller te doen groeien. Het huidige systeem neemt veel tijd van mensen en geeft ze spulletjes terug. Om die balans meer richting meer tijd/minder spulletjes te verschuiven vind ik helemaal niet slecht.
Volgens mij is dat juist wat GL minder wil dan de reguliere partijen.quote:Op woensdag 28 mei 2008 00:02 schreef Aoristus het volgende:
[..]
Hoe zie je die tijd beloond worden ?
Volgens mij zijn parttimers nu een probleem, omdat ze (te) weinig betrokkenheid tonen bij het werk dat ze doen. Meer mensen aan het werk krijgen. is wat GL wil, dat heet voornamelijk 'het afschaffen van de aanrechtsubsidie', zodat beide ouders genoeg geld in het laadje brengen om een torenhoge hypotheek te kunnen blijven aflossen, wat als bijeffect heeft dat mensen kwetsbaarder worden en dus beter te manipuleren als het om vrijheidsbeleving gaat. Consumentisme is de meest voor de hand liggende oplossing om de mensheid rustig te houden.
Noem eens een tijd waarin de Nederlander (en omdat je dat niet gaat lukken, daar Nederland niet lang genoeg bestaat daarvoor, telt iemand die op het grondgebied wat thans Nederland is als Nederlander) meer vrije tijd had dan nu...quote:Op dinsdag 27 mei 2008 23:53 schreef LXIV het volgende:
maar vergeet niet dat ook het huidige systeem mensen van hun vrijheid berooft, maar dan eerder om de economie snelller te doen groeien. Het huidige systeem neemt veel tijd van mensen en geeft ze spulletjes terug.
Ik ben het helemaal met je eens dat de grens best een keer gedocumenteerd mag worden, op een gegeven moment heb je namelijk genoeg is nieuw een slijtbaar begrip. Het probleem is m.i. dat Halsema aan de ene kant de leegheid van produktie/consumtie opvoert door gezinnen uit elkaar te trekken en anderzijds zegt dat het niet zo nodig is om daar relatieve luxe voor in de plaats te stellen. Mijn vraag is dan: wat is de bedoeling? Mogen gezinnen gezond functioneren of is het beter dat de kinderen opvoedkundig materiaal via blue ray tot zich kunnen nemen?quote:Op woensdag 28 mei 2008 00:03 schreef LXIV het volgende:
Politici bepalen wel wat de mogelijkheden zijn om de verhouding tussen tijd en geld in te delen. Bijvoorbeeld met wetgeving voor flexwerken of ouderschapsverlof, of belastingen op inkomen of op uitgaven gelegd worden, noem maar op. Per definitie bemoeien politici zich hier wel mee.
Nu ligt de nadruk (omdat dit ook veel belastinginkomsten oplevert) op veel uren werken, veel verdienen en consumeren. En het tempo van produceren en consumeren wordt al tientallen jaren opgeslingerd. Het is goed vraagtekens te plaatsen waar de grens ligt.
Is er een grens dan?quote:Op woensdag 28 mei 2008 00:03 schreef LXIV het volgende:
Het is goed vraagtekens te plaatsen waar de grens ligt.
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |