Ja, okee, alweer een tijdje geleden dat ik zijn biografie las, eerlijk gezegd, ben niet op dezelfde pagina nu.quote:Op zaterdag 3 september 2016 20:16 schreef Bart2002 het volgende:
[..]
Hij was m.i. een landverrader omdat hij vanuit zijn functie bij de NAVO onze enige natuurlijke hulpbron (aardgas) als wisselgeld heeft ingezet voor de koude oorlogsspelletjes waar hij van genoot. Waar wij op heden de wrange vruchten van plukken. Het was een zeer domme arrogante man die niet verder keek dan zijn neus lang was. Zoals we nu kunnen inzien is het zeer onverstandig om zeer domme en kortzichtige mensen veel invloed te geven. Zie ene meneer "Hilter", zodat het geen Godwin is.
Hij gaf ook allemaal cadeautjes aan Duitslandquote:Op zaterdag 3 september 2016 20:18 schreef Ryan3 het volgende:
[..]
Ja, okee, alweer een tijdje geleden dat ik zijn biografie las, eerlijk gezegd, ben niet op dezelfde pagina nu.
In die tijd (de hoogtijdagen van de koude oorlog) is die beslissing van de NATO waar Luns secretaris-generaal van was best wel te verdedigen. Op het moment dat een NATO partner zich vwb energiebronnen afhankelijk wil gaan maken van de "vijand" (het Warschau pact/ Russisch gas), wat overigens een enorm stomme beslissing is van dat land zelf, maar goed, Italianen nemen wel vaker domme beslissingen...quote:Op zaterdag 3 september 2016 20:16 schreef Bart2002 het volgende:
[..]
Hij was m.i. een landverrader omdat hij vanuit zijn functie bij de NAVO onze enige natuurlijke hulpbron (aardgas) als wisselgeld heeft ingezet voor de koude oorlogsspelletjes waar hij van genoot. Waar wij op heden de wrange vruchten van plukken.
Mwah. Zo zullen die spellen gewerkt hebben en jij vindt dat blijkbaar normaler dan dat ik dat doe. Mijn punt is eigenlijk dat er met dit geschenk uit de hemel is omgegaan alsof er geen "tomorrow" bestond, als in: we kunnen ermee doen wat we willen omdat wij het nu voor het zeggen hebben. Zonder aandacht te schenken aan hoe je dit geschenk op prudente wijze kunt verdelen voor nu maar ook voor in de toekomst. Zo'n discussie heb ik eigenlijk nooit gezien. We kunnen daar nu niets meer aan doen behalve concluderen dat het bijzonder egoïstisch was hoe er mee omgegaan is.quote:Op zaterdag 3 september 2016 21:00 schreef AchJa het volgende:
[..]
In die tijd (de hoogtijdagen van de koude oorlog) is die beslissing van de NATO waar Luns secretaris-generaal van was best wel te verdedigen. Op het moment dat een NATO partner zich vwb energiebronnen afhankelijk wil gaan maken van de "vijand" (het Warschau pact/ Russisch gas), wat overigens een enorm stomme beslissing is van dat land zelf, maar goed, Italianen nemen wel vaker domme beslissingen...Moet je daar vanuit de NATO wel wat mee, dat het in dit geval de uitverkoop van Nederlands gas was is misschien niet de slimste actie geweest maar mi nog steeds beter dan dat Italie Russisch gas had geimporteerd, dat is op strategisch niveau natuurlijk de blunder van de eeuw.
Zoals je hebt kunnen lezen ben ik het daar roerend mee eens, maar om Luns nou weg te zetten als landverrader ivm die gaskwestie is mij een brug te ver.quote:Op zaterdag 3 september 2016 21:26 schreef Bart2002 het volgende:
[..]
Mwah. Zo zullen die spellen gewerkt hebben en jij vindt dat blijkbaar normaler dan dat ik dat doe. Mijn punt is eigenlijk dat er met dit geschenk uit de hemel is omgegaan alsof er geen "tomorrow" bestond, als in: we kunnen ermee doen wat we willen omdat wij het nu voor het zeggen hebben. Zonder aandacht te schenken aan hoe je dit geschenk op prudente wijze kunt verdelen voor nu maar ook voor in de toekomst. Zo'n discussie heb ik eigenlijk nooit gezien. We kunnen daar nu niets meer aan doen behalve concluderen dat het bijzonder egoïstisch was hoe er mee omgegaan is.
Hij was een slecht mens. Zoveel is zeker. Hij was overduidelijk high op zijn macht. Maar goed. Dood is ie al een tijdje. Dus soit.quote:Op zaterdag 3 september 2016 21:29 schreef AchJa het volgende:
[..]
Zoals je hebt kunnen lezen ben ik het daar roerend mee eens, maar om Luns nou weg te zetten als landverrader ivm die gaskwestie is mij een brug te ver.
Noorwegen heeft dan ook meer olie dan Nederland aardgas heeft en minder dan een derde van het aantal inwoners om de buit te verdelen. Het is niet zo dat Noorwegen geen kadootjes heeft uitgedeeld. Ze hadden alleen daarna nog heel veel geld over.quote:Op zaterdag 3 september 2016 17:30 schreef Bart2002 het volgende:
[..]
Ik regel dat wel. Hou jij je maar gewoon met je onderzoek bezig. Dan doen we beide waar we goed in zijn.
En dat van Noorwegen nog niet gelezen maar ik weet ongezien dat dat een zeer benijdenswaardig land is: olie en waterkracht gewoon omdat het er is. En alle verdiende centjes netjes gespaard in een fonds voor iedere Noor. Het is echt orders of magnitude beter dan vrijwel ieder ander land. Het doet mij denken aan de vraag "What is the best Bear? (The Office)" Maar Noorwegen is m.i. het beste land wat er bestaat.
Inderdaad, het is niet alsof Luns daar als enige bij betrokken was.quote:Op zaterdag 3 september 2016 21:29 schreef AchJa het volgende:
Zoals je hebt kunnen lezen ben ik het daar roerend mee eens, maar om Luns nou weg te zetten als landverrader ivm die gaskwestie is mij een brug te ver.
Niet alleen de geschiedenis jammer genoegquote:Op zaterdag 3 september 2016 19:24 schreef Bart2002 het volgende:
Dat is een inktzwarte bladzijde in onze geschiedenis. Opdat wij er iets van leren.
Hierbij moet je ook niet vergeten dat in vergelijking met Nederland, Noorwegen veel later op de olie&gas markt kwam.quote:Op zaterdag 3 september 2016 19:47 schreef Klopkoek het volgende:
Een ander groot gemis is dat Noorwegen absoluut een veel groter deel van de opbrengst zelf houdt, en niet 30% erg geeft aan Exxon en Shell.
SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.En in 1959 kwam daar dan uiteindelijk het aardgas uit Groningen.
Logischerwijs ging deze concessie ook naar de NAM.
Via de maatschap Groningen ging 40% naar de staat en 60% naar de NAM, van de Gasunie was de staat ook nog eens voor 50% eigenaar.
De eerste olie in Noorwegen werd pas in 1969 gevonden door het Amerikaanse ConocoPhilips, het offshore Ekofisk veld, ook nu nog is ConocoPhilips de "operator" van dit veld, en niet het staatsbedrijf Statoil.
Statoil werd pas in 1972 opgericht als staatsbedrijf (tegenwoordig is het beursgenoteerd).
In de jaren 60 had Noorwegen al zoveel waterkrachtcentrales dat het de fossiele brandstoffen niet nodig had voor intern gebruik.
Trendje http://data.worldbank.org/indicator/EG.ELC.HYRO.ZS?locations=NO
Dat is ook een kwestie van "geluk" natuurlijk dat je die natuurlijke omstandigheden hebt in je land, en met "duurzaam" had dat toen nog weinig te maken.
Fossiele brandstoffen importeren kost namelijk geld, eigen waterkracht gebruiken is dan veel handiger.
[ Bericht 3% gewijzigd door bluemoon23 op 04-09-2016 02:29:06 ]
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |