quote:
Op zaterdag 3 februari 2007 15:50 schreef ultra_ivo het volgende:Toch beweegt er al iets. In de 2e Kamer is nu ook al het probleem van de lonen van de Sandd en Selektmail bezorgers aangekaart, o.a. de oneerlijke concurrentie door de brakke betaling van de concurrentie.
Gelukkig wel. En eigenlijk zouden al die Sandd-bezorgers ook massaal in actie moeten komen. Ik heb eens opgezocht hoe het juridisch in elkaar steekt. Sandd-bezorgers hebben geen arbeidsovereenkomst maar een overeenkomst tot aanneming van werk.
Kenmerkend hiervoor is dat de opdrachtgever geen instructiebevoegdheid heeft (de bezorger mag zelf weten hoe hij de post loopt en sorteert), er geldt slechts resultaatverplichting (post in de goede bus). Er is geen sprake van plicht tot persoonlijke arbeid. Of dit laatste bij Sandd ook zo is weet ik niet: Moet de bezorger zijn eigen wijk zelf lopen, of mag hij dit ook uitbesteden aan familie, vrienden of kennissen?
Volgens de wet kan in de volgende gevallen ook bij een aannemingsovereenkomst het recht op het minimumloon, en de plicht soc. premies af te dragen voor de werkgever ontstaan:
-de arbeid wordt persoonlijk tegen beloning verricht
-het is geen beroeps- of bedrijfsmatige arbeid (dwz: je hebt zelf geen postbedrijfje)
-je hebt niet meer dan 2 opdrachtgevers
-arbeidsrelatie duurt minstens 3 maanden
-je werkt minstens 5 uur per week
Ik twijfel over het eerste criterium, maar volgens mij gaan 2 t/m 5 wel op.
Ook bij het zgn "Rariteiten KB" kunnen we volgens mij aansluiting vinden. De volgende arbeidsverhoudingen kunnen onder voorwaarden als een dienstbetrekking worden brschouwd, dus recht op minstens minimumloon: musici, artiesten, thuiswerkers en personen die tegen beloning persoonlijke arbeid verrichten. De voorwaarden zijn:
-De arbeidsrelatie is voor een aaneengesloten periode van minstens 30 dagen aangegaan.
-Inkomsten zijn minstens 40% vh minimumloon, op weekbasis.
-Er wordt doorgaans op 2 dagen per week gewerkt.
Of een SAndd-bezorger persoonlijke arbeid verricht weet ik niet, maar het is wel aannemelijk dat hij een thuiswerker is (moet thuis aan de keukentafel sorteren). OOk is hij over het algemeen langer dan 30 dagen in dienst, en hij werk, jawel, 2 dagen per week. Die 40% haalt hij ook wel, tenzij hier bedoeld wordt 40% van het minimumweekloon op fulltimebasis (iets van EUR 300 per week), in plaats van 40% van het minimumloon naar rato van gewerkte uren.
Of een evt rechtzaak succesvol is weet ik niet. Ik twijfel over het Rariteiten KB, maar volgens mij is die eerste lap tekst (uit de wet op het minimumloon) wel bruikbaar. Zeker als blijkt dat een SAndd-bezorger geacht wordt zelf zijn wijk te lopen (dus het niet door een ander mag laten doen)
Ik begrijp überhaupt niet dat mensen zich lenen voor dat werk: die Sandd-knakkers krijgen tegenwoordig niet eens meer per poststuk betaald, maar per afgiftepunt wat ze aandoen. Dus dat sorteren doen ze dan al voor nop. Ze krijgen geen vakantiegeld, ben je ziek of wil je vrij dan krijg je ook geen geld, en voor de werkkleding moet (in ieder geval bij Selektmail worden betaald!) Dan kun je beter postbezorger worden, of zaterdagkracht.
Newman: I'm a U.S. Postal worker.
George: Aren't those the guys that always go crazy and come back with a gun and shoot everybody?
Newman: Sometimes...