quote:
Ja, in de Amerikaanse notatie is C4 de midden C, en verhoog je de waarde bij elke volgende C, Cis of Ces. Daarbij is A4 440 Hz.
En, James LaBrie, zanger van Dream Theater heeft ook zo'n bereik van 2,5 (+) octaven (Je kunt zijn hoge, maar naar mijn mening zwaar geknepen G5 in The Killing Hand, en zijn laagte weet ik niet uit mijn hoofd, maar ik dacht zo richting C3.
Overigens is zijn techniek anders ten opzichte van zeg maar Geoff Tate. En live heeft hij jaren met wat slechte gewoonten gezongen (stong uitsteken bij de hoge noten bijvoorbeeld).
Om je stem te trainen zijn er vele sites, boeken, en natuurlijk cursussen.
Voor boeken raad ik aan:
The Complete Voice Technique - Cathrine Sadolin
(HEEL uitgebreid, alleen kost het wel enige tijd er ook daadwerkelijk gebruik van te kunnen maken, maar het klaart voor velen heel wat op)
Pro Secrets of Heavy Rock Singing - Bill Martin
Terminologie en vele vele interviews van onder andere Geoff Tate, James LaBrie, Bruce Dickinson, Matt Barlow. Het is allemaal erg "deze zegt dit, die zegt dat", maar het is erg interessant om ieders professionele zangers' idee door te lichten. Overigens is de interviewer op de hoogte van de stemtechnieken, wat de discussies ook nuttig maakt.
The Rock-N-Roll Singer Survival Manual - Mark Baxter
Ouderwets, maar ook erg leerzaam, vooral op anatomisch gebied en alle dingen buiten het zingen (Wat je wel en niet kan drinken, roken, slapen, et cetera). Sadolin is dan wel de betere, vind ik dan. (Al is het Head Voice gedeelte wel diep uitgelegd hier in tegenstelling tot Sadolin, en zelf vind ik het toch wel wat belangrijk, het begrip kopstem, borststem en falsetto in goed wijze voortbrengen.
Dat boek van Seth Riggs is niet zo super, vind ik dan, veel reclame, enzo, al vind ik zijn methode wel erg interessant,
www.goodrichvocal.com laat erg grondig en goed zien, wat zijn streven is.
Sites:
www.sadolin.net ->
http://forum.completevocalinstitute.com/www.goodrichvocal.com