Zou Jorien voor 25 miljoen ophoepelen?COLUMN Hugo Borst
![]()
Ik ben niet zo'n fan van Gabriel García Márquez. Typische vrouwenauteur. Maar dit belooft veel. Een columnist trakteert zich voor zijn 90ste verjaardag op een maagd.
Meestal begin ik pas met het lezen van romans wanneer de bal niet meer rolt, maar het lijkt wel of aan dit spectaculaire, prachtige voetbalseizoen geen einde komt. Vandaag een interland, woensdag nog één, twee dagen later gaat het wereldkampioenschap voetbal voor junioren van start en een dag na de finale van dat toernooi beginnen de topclubs met hun eerste training voor het nieuwe seizoen. Als je dan ook nog eens in aanmerking neemt dat er volgend jaar geen winterstop is én in juni het WK voetbal in Duitsland wordt gehouden, dan kun je rustig stellen dat voetbal een perpetuum mobile is geworden.
Donderdag was ik in Huis ter Duin in Noordwijk en moest ik sterk aan Dick Advocaat denken. Het ging op de persconferentie van het Nederlands elftal niet over drankgelagen noch over regenpijpen of onderlinge ruzies. Het ging over voetbal. Dit is precies wat Dick Advocaat gewild had, dacht ik. Harmonie, geen gezeik. En hij had het binnen handbereik, als hij maar had durven snijden en verjongen.
Marco van Basten als bondscoach is precies wat de KNVB nodig had. Sinds zijn aanstelling is er niet verloren. Dat zal best nog een keer gebeuren, misschien vanavond of woensdag wel, maar zijn superieure autoriteit, zijn weerzin tegen politieke spelletjes en zijn frisse, onafhankelijke kijk op voetbal hebben geleid tot successen en imagoverbetering van het Nederlands elftal.
Wees eerlijk. Advocaat zou schamper hebben gelachen bij de vraag voor wie hij had gekozen, Maduro of Seedorf?, Vlaar of Reiziger?, Van Persie of Kluivert? Sterker, hij had je uitgelachen. En toch blijkt het te kunnen, een boegbeeld offeren ten gunste van een jochie. Waarom dat werkt en hoe dat werkt, ik vraag me wel eens af of Van Basten, die zich met zijn statuur alles kan permitteren, zelf kan verklaren waarom zijn keuzes steeds zo goed uitvallen? Hoewel hij zich natuurlijk niet alleen verlaat op intuïtie, zoals Ruud Gullit pleegt te doen. Van Basten is een typische denker en een pragmaticus. Heilig is hij niet, maar de dwalingen die hij beging (Bobson, Collins John, Van den Bergh, Denneboom) liepen niet slecht af. Van Basten heeft gewoon een gouden pik, ik zweer het. Johan Cruijff bevestigt die theorie. Absolute toppers hebben meer mazzel dan de rest, beweert Johan altijd stellig.
De imagoverandering die Oranje heeft ondergaan zal zich bij Feyenoord niet zo vlot voltrekken. De terugkeer van Wim Jansen en de entree van Erwin Koeman wekken hooguit vertrouwen. Er zal pas structureel iets veranderen in de Kuip op het moment dat Jorien van den Herik vertrekt.
In dat licht kreeg ik een tip. Er zou achter de schermen hard gewerkt worden aan een machtsovername. Een stel jonge, brutale ondernemers wil Jorien van den Herik afzetten. Nou ja, afzetten - met de coup is geld gemoeid. Voor een miljoenenbedrag zou hij (en met hem Sjaak Troost) moeten vertrekken. Toen ik het bedrag hoorde dat de rijke mannen in Feyenoord willen investeren, dacht ik, hmmm, is dat alles.
25 miljoen euro. Zou Jorien ophoepelen voor dat bedrag? Vanuit Londen zegt Van den Herik: ,,Feyenoord is niet te koop. Die 25 miljoen kan door die groep altijd worden geïnvesteerd in het investeringsfonds.''
Maar als ze nou eisen dat de voorzitter vertrekt?
Van den Herik: ,,Nee, dat gaat niet.''
De ondernemers zouden worden aangevoerd door Michel Perridon, de Rotterdamse multimiljonair die een Formule 1-avontuur achter de rug heeft, FC Dordrecht sponsort en Feyenoord dit seizoen al met wat miljoenenleningen uit de brand heeft geholpen.
Van den Herik: ,,O, het gaat om de groep Jachthaven-Hillegersberg. Wij hebben de leningen aan Perridon inmiddels terugbetaald.''
Ik spoor Perridon op in Taiwan en vraag hem of de informatie klopt? Na een aarzeling zegt Perridon dat Van den Herik wat hem betreft tot 2008 blijft zitten. ,,Wat er daarna gebeurt zien we dan wel.''
Heb je ambities om Jorien op te volgen? Perridon: ,,Ik heb wel ambities bij Feyenoord ja.''
Maar jij en je maten willen niet nu de macht grijpen?
Perridon onderbreekt: ,,Nee.''
Voor 25 miljoen?
Perridon: ,,Nee, dat klopt niet. Laat Van den Herik die ambtsperiode maar gewoon afmaken.''
Jij bent wel eens bij hem in Antwerpen geweest hè?
,,Ja en hij bij mij in Rotterdam.''
En zo babbelen we nog even door. Dood checken heet dat geloof ik. Al blijft er iets onbestemds hangen. Perridon is puissant rijk en heeft meermalen bereid verklaard privé-kapitaal te willen investeren in Feyenoord. Feit is ook dat Jorien van den Herik weer heel goed is weggekomen na het échec met Ruud Gullit, vind ik.
Van den Herik: ,,Vind je? Ik moest even op de voorgrond treden en begeef me nu Wim Jansen binnen is weer op de achtergrond.''
Van den Herik, nog een keer vanuit Londen: ,,Voor alle duidelijkheid: Feyenoord is niet te koop. Wim Jansen zou onder die omstandigheden ook meteen opstappen.''
Hij is een knappe regisseur denk ik als ik het boek van Marquez induik. Ik lees dat de columnist de achterdeur neemt van een bordeel. 'Ik deed het voor mijn genoegen, maar later werd het een deel van mijn werk dankzij de loslippigheid van de grote bobo's uit de politiek, die hun staatsgeheimen prijsgaven aan hun geliefden voor één nacht zonder zich te realiseren dat de publieke opinie ze door de kartonnen muren kon horen.'