Te goed voor Feyenoord, te slecht voor Nederland
AMSTERDAM - Minister Verdonk heeft zich gekeerd tegen een versnelde naturalisatie van de Ivoriaanse voetballer Salomon Kalou. Waarom eigenlijk? Behalve Verdonk begrijpt niemand het.
De raadsman van Salomon Kalou kan slechts gissen waarom minister Verdonk voor Vreemdelingenzaken bij twee eerdere topsport-cliënten van hem wél instemde met versnelde naturalisatie en bij de Ivoriaanse voetballer niet.
Squashspeelster Annelize Naudé verwierf in 2003 de Nederlandse nationaliteit, tafeltennisster Li Jiao deed dat vorig jaar. Waarom de zaak-Kalou tot een ander oordeel moet leiden, kan mr. Kroes niet uit de wet destilleren.
De uitzonderingsbepalingen in die Rijkswet op het Nederlanderschap herbergen de mogelijkheid tot individuele afwegingen. Weliswaar dienen aanvragers aan diverse voorwaarden te voldoen (een individuele sporter moet tot de beste acht van Nederland behoren, een teamsporter moet op het hoogste niveau actief zijn) en zijn adviezen van ‘derden’ (ministerie van VWS, sportbonden) zwaarwegend, de minister heeft het laatste woord.
Onder Verdonk hebben negen topsporters een aanvraag tot versnelde naturalisatie ingediend, alleen in het geval van Kalou is afwijzend beschikt. Dat zijn althans de gegevens die bij een van de adviseurs van Verdonk, staatssecretaris Ross (Sport), bekend zijn. Verdonk zelf zei woensdagavond bij Barend & Van Dorp dat zij, los van de zaak-Kalou, al twee keer eerder een verzoek heeft afgewezen.
Niet alleen sporters maar bijvoorbeeld ook musici of andere kunstenaars kunnen voor versnelde naturalisatie in aanmerking komen als daarmee een ‘Nederlands belang’ wordt gediend. Restrictief toelatingsbeleid of niet, uit cijfers blijkt dat de afgelopen jaren honderden keren sprake is geweest van versnelde naturalisatie. Van een prinses van Argentijnse komaf via een Bulgaarse dirigent tot een Australische zeiler.
Naast allerlei positieve adviezen (staatssecretaris Ross, IND, KNVB en bondstrainers) moest Verdonk in het geval van Kalou ook ‘andere aspecten’ meewegen. Bij Barend & Van Dorp suggereerde ze dat haar ook vanuit de voetbalwereld adviezen bereikten die helemaal niet voor versnelde naturalisatie pleitten. Van wie dan?, vraagt Feyenoord-advocaat Van Benthem zich hardop af. In de beschikking staat niets over andere adviezen.
Juist omdat Justitie prudent is met informatie over naturalisatie-aanvragen, roept Verdonks opstelling vragen op. Waarom dient de versnelde naturalisatie van de Zuid-Afrikaanse squashspeelster Annelize Naudé (nummer 15 van de wereld) wel een Nederlands belang en die van Kalou (hij zou worden opgeroepen voor het WK tot 20 jaar) kennelijk niet?
Met een zekere mate van willekeur of opportunisme van de kant van de overheid zijn doorgewinterde asieladvocaten wel vertrouwd. Dat zijn ze ook met Verdonks drang het restrictieve toelatingsbeleid te verdedigen, een beleid dat de minister publiekelijk ook in de kwestie-Kalou te berde bracht.
Mr Kroes, de advocaat van Kalou, vindt het vreemd dat Verdonk zo koketteert met haar selectieve toelatingsbeleid, terwijl Nederland wel ‘een zeer liberale’ kennismigrantenregeling heeft. In oktober 2004 schafte Verdonk zelf de beperkingen voor arbeidsmigranten af. Iedere arbeidsmigrant die 45duizend euro verdient (voor wie jonger is dan 30 jaar geldt een grens van 33duizend euro) wordt zo toegelaten, zegt Kroes. ‘En terecht. Dat dient een Nederlands belang.’
Maar de aanwezigheid van Kalou in een oranje shirt tijdens het WK-jeugd dient dat ook, vindt Kroes. ‘Schaf anders maar die uitzonderingsbepaling in de wet af.’ Omdat het nog onduidelijk is waarom Verdonk adviezen heeft genegeerd, weet Kroes nog niet of, en zo ja op welke gronden, bezwaar wordt aangetekend.
Volgens hem is Kalou de eerste voetballer die versnelde naturalisatie heeft aangevraagd. In andere sporten (vooral individuele) gebeurt dat veel vaker. Bij tafeltennis bijvoorbeeld. De Chinese Li Jiao (32) kreeg vorig jaar een Nederlands paspoort en reikte onlangs tot de kwartfinale van het WK. Tevoren woedde in de tafeltenniswereld een discussie over de vraag of naturalisatie van Chinezen werkelijk het Nederlandse belang dient. Chinezen zijn zo goed in die sport dat er ook een ontmoedigend effect voor Nederlandse spelers en speelsters kan optreden.
Kleine sportbonden betogen vaak dat ‘stille diplomatie’ het meest loont. De aanvraag van Kalou ging in de luidruchtige voetbalwereld met veel tam-tam gepaard. Niet uit te sluiten valt dat juist die luidruchtigheid, gekoppeld aan de publicitaire waarde van voetbal, door Verdonk is aangegrepen om haar fermheid te etaleren.
Over de beschikking zijn inmiddels Kamervragen gesteld door Vos van GroenLinks. Zij wil weten of Verdonk meer verstand van voetbal heeft dan Van Basten en Cruijff, die op zijn site schrijft: ‘Als je in staat bent om met je verstand een uitzondering te onderkennen, dan schep je nooit een precedent.’
(volkskrant)