Hopenlijk wordt de export kraan niet dicht gedraaid ......quote:Gaat president Trump besluiten tot een verbod op export van Amerikaanse diesel om de prijzen aan de pomp in de VS te verlagen? Het is een vraag die energiebedrijven en Europese leiders bezighoudt, want een Amerikaans exportverbod voor diesel kan Europa hard raken.
Trump zei dinsdag achter een exportverbod op diesel te staan. Afgelopen maanden is de dieselprijs ook in de VS naar recordhoogtes gestegen. Dat is niet bepaald goed voor Trumps populariteit. Voor de midterm-verkiezingen van november lijkt hij alle mogelijkheden te onderzoeken om de prijs naar beneden te krijgen.
Raffinaderijen
Dat de prijs voor diesel is gestegen heeft veel te maken met de huidige oorlogen in de wereld, zegt Jan-Willem van den Beukel van de belangenorganisatie van energiebedrijven, Vemobin.
In reactie op de aanvallen op Russische olieraffinaderijen voerde Rusland een exportverbod in op diesel. Rusland is normaalgesproken een van de grootste exporteurs van diesel.
Door de oorlog in het Midden-Oosten is de hoeveelheid diesel op de wereldmarkt verder afgenomen. Vooral Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten exporteerden veel diesel maar kunnen door de afgesloten Straat van Hormuz minder exporteren dan voorheen. En China heeft zijn raffinaderijen opgedragen te stoppen met de export van benzine en diesel.
"Al deze factoren samen maken dat er wereldwijd een tekort aan diesel is ontstaan", zegt van den Beukel. "Amerika heeft weliswaar zijn productie opgeschroefd maar de dieselmarkt staat flink onder druk. Als het tot een exportverbod op diesel komt, dan zullen wij daar in heel Europa veel last van hebben".
Daarbij speelt ook nog mee dat er in Europa een tekort is aan capaciteit om olie te verwerken tot diesel. De afhankelijkheid van Amerika voor olie en olieproducten geldt niet alleen voor Nederland, maar voor heel Europa, zegt Lucia van Geuns, energiedeskundige bij het Haags Centrum voor Strategische Studies.
"Nederland heeft met vijf raffinaderijen nog goede capaciteit om ruwe olie te kunnen raffineren", legt Van Geuns uit, maar binnen de EU als geheel schiet de raffinagecapaciteit tekort.
Binnen de EU is er nu minder capaciteit dan vroeger, zegt zij. "Die is de laatste jaren afgebouwd. Wereldwijd is er nu genoeg ruwe olie, maar de raffinagecapaciteit is niet genoeg om daar voldoende diesel en kerosine van te maken".
Afhankelijkheid
Juist daarom zou een exportverbod in Amerika grote impact hebben op de wereldwijde dieselprijs en daarmee ook de Europese economieën. Diesel is nog altijd een van de belangrijkste energiebronnen in het vrachtverkeer, de landbouw en de scheepvaart. "Het is ook wel de motor van het MKB", zegt Van Geuns.
De Europese kwetsbaarheid door de afhankelijkheid van Amerikaanse olie en olieproducten werd afgelopen dagen weer onder de aandacht gebracht. Zo uitte NAVO-secretaris-generaal Mark Rutte zijn zorgen over het sluiten van raffinaderijen in Europa. "Als Rusland aan zou vallen en we onszelf moeten verdedigen hebben we enorme hoeveelheden diesel en kerosine nodig voor onze straaljagers en tanks", zei Rutte bij mediaplatform Bloomberg.
Of het exportverbod op diesel er ook gaat komen blijft de vraag. Juridisch is het ingewikkeld en daarnaast is er in de VS niet genoeg capaciteit om alles op te slaan. "Op korte termijn zou de dieselprijs in de VS kunnen dalen, maar op lange termijn zal Amerika hier een hoge prijs voor gaan betalen", aldus van Geuns.
Bron: https://nos.nl/artikel/26(...)V-RKG7UAzy2AD5UfxbGA
Met dank aan de groene khmer.quote:Zo uitte NAVO-secretaris-generaal Mark Rutte zijn zorgen over het sluiten van raffinaderijen in Europa
ASML is geen staatsbedrijf die kun je niet zomaar dwingen hun handel te beëindigen .quote:Op donderdag 1 oktober 2026 12:57 schreef Captain_Ghost het volgende:
Dan krijgt Trump geen ASML meer. Wat mijn betreft.
Bovendien is het tijd dat EU hervormt, weg met 27kapiteins op een schip.
Onszelf slagvaardig en sterker maken. Europa First...
Wat denk je dat die energiebedrijven zijn die straks geen diesel meer mogen exporteren, henk.quote:Op donderdag 1 oktober 2026 12:59 schreef Elan het volgende:
[..]
ASML is geen staatsbedrijf die kun je niet zomaar dwingen hun handel te beëindigen .
Die bedrijven zitten in De VS, ASML zit in Taiwan.quote:Op donderdag 1 oktober 2026 13:03 schreef Ludachrist het volgende:
[..]
Wat denk je dat die energiebedrijven zijn die straks geen diesel meer mogen exporteren, henk.
Taiwan wordt China. dat staat al vast.. Dusquote:Op donderdag 1 oktober 2026 13:04 schreef Elan het volgende:
[..]
Die bedrijven zitten in De VS, ASML zit in Taiwan.
Eh nee, die hebben gewoon het hoofdkantoor in NL staan. Daarom kunnen we ze bijvoorbeeld ook verbieden bepaalde technieken naar China te exporteren.quote:Op donderdag 1 oktober 2026 13:04 schreef Elan het volgende:
[..]
Die bedrijven zitten in De VS, ASML zit in Taiwan.
In theorie misschien maar in de praktijk niet. Ook daar gaat Trump namelijk over.quote:Op donderdag 1 oktober 2026 13:06 schreef Ludachrist het volgende:
[..]
Eh nee, die hebben gewoon het hoofdkantoor in NL staan. Daarom kunnen we ze bijvoorbeeld ook verbieden bepaalde technieken naar China te exporteren.
Dit. Amerika roept en Europa knikt braaf ja en amen. Totaal over zichzelf afgeroepen dit, ga de pijn maar even voelen.quote:Op donderdag 1 oktober 2026 13:17 schreef Elan het volgende:
[..]
In theorie misschien maar in de praktijk niet. Ook daar gaat Trump namelijk over.
https://www.nu.nl/tech/64(...)verbod-opleggen.html
Net als pijpleidingen en Russisch gas.
Ja, die dwingen ons dat te doen. Dus doen wij dat, want wij kunnen dat.quote:Op donderdag 1 oktober 2026 13:17 schreef Elan het volgende:
[..]
In theorie misschien maar in de praktijk niet. Ook daar gaat Trump namelijk over.
https://www.nu.nl/tech/64(...)verbod-opleggen.html
Net als pijpleidingen en Russisch gas.
Op de kop af 2 jaar, 3 maanden en 20 dagen.quote:Op donderdag 1 oktober 2026 14:07 schreef cinderloom het volgende:
Hoelang zit die Trump eigenlijk nog op de presidentstoel?
Kanonnen.quote:Op donderdag 1 oktober 2026 14:12 schreef Arnhemunited het volgende:
[..]
Op de kop af 2 jaar, 3 maanden en 20 dagen.
Natuuurlijk, zelfs z'n eigen minister van Energie onderschrijft dat, maar Donnie lijkt nog niet het meest basale begrip van economische concepten te hebben. Trump zit meer op 1 lijn met de CCP wat betreft de planeconomie.quote:Op donderdag 1 oktober 2026 13:29 schreef Jaeger85 het volgende:
Weer een heel dom idee van stable genius Trump. Er is geen enkele garantie dat dit de dieselprijzen gaat verlagen in de VS, de prijzen van benzine zullen hierdoor juist stijgen en de oostkust staten zijn juist netto importeurs van diesel en daar zullen dan tekorten ontstaan.
Sja, maar wat zou dat de VS boeien dan? Wij hebben de VS veel harder nodig dan andersom hoor.quote:Op donderdag 1 oktober 2026 15:25 schreef Hathor het volgende:
We kunnen het ons niet langer veroorloven om op de VS met zijn huidige koers te bouwen. Met vrienden als de VS heb je geen vijanden meer nodig. En roepen dat Trump over een jaar of twee weg is en dat alles dan weer normaal zal zijn kun je ook wel vergeten, omdat je dan hoogstwaarschijnlijk te maken gaat krijgen met een figuur als Vance.
We hadden al decennia geleden onafhankelijk van de VS moeten zijn.quote:Op donderdag 1 oktober 2026 12:57 schreef Harvest89 het volgende:
We verzinnen wel wat anders.
We moeten ons stuk voor stuk los maken van dat land, en laat die mafketel in zijn eigen sop gaar koken.
En de VS is ook weer niks zonder de EU. We hebben ook allerlei US bonds etc. Zullen elkaar toch nodig hebben ook al gaan bepaalde mensen heel stoer roepen dat dat niet zo is aan beide kanten. En als wij andere landen keihard zouden naaien met acties die niet veel voor ons zouden betekenen, is dat ook een juist besluit? Je bent toch samen op deze aardbol. Trump ziet alles als een soort groot bedrijf.quote:Op donderdag 1 oktober 2026 15:35 schreef HeatWave het volgende:
[..]
Sja, maar wat zou dat de VS boeien dan? Wij hebben de VS veel harder nodig dan andersom hoor.
Even los van het feit of Trump de juiste dingen doet, het lijkt iig alsof hij probeert voor de VS op te komen en niet voor de rest van de wereld zoals de EU die miljarden overmaakt naar Gaza en andere bodemloze putten.
En nee, voor de usuals, ik neem het niet op voor Trump, weer niet, maar de EU/nederland is helemaal niets zonder de VS.
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |