https://www.bnr.nl/nieuws(...)nde-dag-voor-kabinetBegroting loopt vast op box 3 en ‘te rechtse’ koers: ‘Spannende dag voor kabinet’De spanning in het kabinet loopt steeds verder op. D66 en CDA vinden dat minister van Financiën Eelco Heinen met zijn plannen te veel naar rechts beweegt en willen dat de VVD meer richting Pro beweegt. Daarover werd gisteravond spoedoverleg gehouden. Met Pro erbij is het makkelijker om tot meerderheden te komen, zeker in de Eerste Kamer, zegt politiek verslaggever Michiel Jurrjens. ‘Daarom wordt vanuit D66 en het CDA druk gezet op de VVD om meer richting Pro te bewegen. Dat gebeurt zowel achter als voor de schermen.’
![865742-865745.jpeg?auto=format&ixlib=react-9.11.0&w=1247]()
Minister van Financiën Eelco Heinen meldde woensdag nog dat het kabinet de begrotingspuzzel af had. Die begroting zou volgens hem zowel wensen vanuit links als vanuit rechts verenigen, waardoor het uiteindelijk mogelijk moest worden om tot meerderheden te komen. Toch is er vooral bij D66 en CDA ontevredenheid.
Volgens beide partijen beweegt Heinen met zijn begroting te veel naar rechts. D66-fractievoorzitter Jan Paternotte zei woensdagavond bij Goedenavond Nederland dat de afstand tussen de VVD en Pro weliswaar groter is, maar dat dit samenwerking niet in de weg hoeft te staan. 'Toen D66 zelf in de oppositie zat, hebben we ook een keer een kabinet van PvdA en VVD uit de brand geholpen, samen met de SGP. Als D66 en de SGP samen vanuit de oppositie een begrotingsakkoord mogelijk kunnen maken, dan moeten Pro en de VVD, die ooit samen in het kabinet hebben gezeten, dat ook prima kunnen.' Paternotte verwijst daarbij naar het kabinet-Rutte II.
Gaat VVD door de knieën?Met Pro en fractievoorzitter en partijleider Jesse Klaver vond afgelopen maandag een gesprek plaats. 'Maar dat was ook het laatste gesprek. Ondertussen zijn er wel al vijf gesprekken, bijvoorbeeld met JA21, geweest en daar is dus ontevredenheid over binnen de coalitie', zegt Jurrjens.
Het is de vraag of de druk die CDA en D66 nu op de VVD zetten er uiteindelijk toe leidt dat de partij door de knieën gaat. Volgens Jurrjens zal dat lastig te slikken zijn voor de VVD. 'De verkiezingscampagne van die partij vorig jaar oktober voor de Tweede Kamerverkiezingen is zo'n beetje gered doordat de partij zich zo stevig ging afzetten tegen Pro.'
Tijdens de kabinetsformatie hield de VVD daaraan vast. Met Pro viel inhoudelijk niet te praten, omdat de verschillen te groot zouden zijn. Dat heeft geleid tot het minderheidskabinet dat er nu is. 'Gisteravond is er spoedoverleg geweest. De uitkomst daarvan is onbekend en die gesprekken gaan vandaag verder. We gaan een paar spannende dagen tegemoet.'
Box 3Ook box 3 vormt een groot struikelblok, meldt het FD. De nieuwe invulling van box 3, waarbij een vermogensaanwasbelasting wordt ingevoerd, ligt momenteel in de Eerste Kamer nadat de Tweede Kamer er dit voorjaar mee akkoord ging. Met die belasting wordt onder meer belasting geheven over aandelenbeleggingen die op papier meer waard zijn geworden, maar nog niet zijn gecasht.
Zonder aanpassing dreigt het plan in de Eerste Kamer te sneuvelen, omdat daar geen meerderheid voor is. Dat zou de staat miljarden kosten. Het kabinet werkt daarom aan aanpassingen, maar ook dan komen er miljarden minder binnen. 'Maar die miljarden zijn ook nodig om andere lastenverzwaringen te verzachten, zoals de vrijheidsbijdrage: de verhoging van de inkomstenbelasting om de hogere defensie-uitgaven deels te kunnen betalen. En als die verhoging wordt doorgevoerd, leidt dat tot koopkrachtverlies. Daarom wordt gekeken of dat kan worden verzacht.'
De tijd begint ondertussen te dringen. Morgen moet er een conceptbegroting naar de Raad van State. Als dat niet lukt, zou dat ook nog maandag kunnen zijn, de laatste dag van augustus. 'Nogmaals, het worden een aantal spannende dagen.'
______________________________________
______________________________________
Op economisch beleid naar PN schuiven heeft sowieso de voorkeur. Hulp zoeken bij rechts voor de begroting. Daar zit niemand op te wachten.
Beetje de burger nog meer uitknijpen