Symptoom.quote:Op woensdag 1 juli 2026 14:22 schreef Niels0Kurovski het volgende:
[..]
Geen enkele andere sector krijgt zo veel subsidie.
Ik blokkeer geen snelwegenquote:Op woensdag 1 juli 2026 14:17 schreef Red_85 het volgende:
[..]
Pittige footprint hoor..
En dat voor een snelwegblokkeerder als jij..
Ongeunstige handelsverdragen? Dankzij de open economie en GUNSTIGE handelsverdragen kunnen boeren heel veel verdienen aan alles wat ze exporteren. Ze produceren niet voor jij en ik maar voor de exportquote:Op woensdag 1 juli 2026 14:24 schreef ACT-F het volgende:
[..]
Symptoom.
Je blijft de oorzaak negeren. Kop in het zand en brallen over die vervelende ondernemers.
Oorzaak is onze open economie en ongunstige handelsverdragen.
Beter toch dat dat geld niet gaat naar de 'elite' maar maar de lieden van het glorieuze bestaan der hamer en sikkel toch?quote:Op woensdag 1 juli 2026 14:22 schreef Niels0Kurovski het volgende:
[..]
Geen enkele andere sector krijgt zo veel subsidie. Wees daar gewoon eerlijk over.
En incapabele politici die continu het speelveld en spelregels aanpassen.quote:Op woensdag 1 juli 2026 14:24 schreef ACT-F het volgende:
[..]
Symptoom.
Je blijft de oorzaak negeren. Kop in het zand en brallen over die vervelende ondernemers.
Oorzaak is onze open economie en ongunstige handelsverdragen.
Ik bral helemaal niet man. MichaelMoore komt met verkeerde getallen. Dat heb ik even rechtgezet. Daarbij, het agrocomplex levert slechts 4 tot 7% van het BBP.quote:Op woensdag 1 juli 2026 14:24 schreef ACT-F het volgende:
[..]
Symptoom.
Je blijft de oorzaak negeren. Kop in het zand en brallen over die vervelende ondernemers.
Oorzaak is onze open economie en ongunstige handelsverdragen.
Ze moeten exporteren omdat ze alleen met grote volumes kunnen overleven. Hef de handelsverdragen op en voer heffingen in op producten die we al zelf maken waardoor ze niet meer hoeven te concurreren met lagelonenlanden. Dan kunnen zij ook 36 uur werken zonder subsidies.quote:Op woensdag 1 juli 2026 14:32 schreef Starhopper het volgende:
[..]
Ongeunstige handelsverdragen? Dankzij de open economie en GUNSTIGE handelsverdragen kunnen boeren heel veel verdienen aan alles wat ze exporteren. Ze produceren niet voor jij en ik maar voor de export
Hou zelf maar op. Met brallen welteverstaan. Het gaat om de fundamenten van onze economie. En of dit 4 of 7% van de totale waarde is, is niet relevant. Zonder fundament staat er geen huis.quote:Op woensdag 1 juli 2026 14:34 schreef Niels0Kurovski het volgende:
[..]
Ik bral helemaal niet man. MichaelMoore komt met verkeerde getallen. Dat heb ik even rechtgezet. Daarbij, het agrocomplex levert slechts 4 tot 7% van het BBP.
En maar klagen over de EU terwijl ze een derde van het budget opslokken en blijkbaar de leefomgeving verzieken.
Hou op hoor. Gewoon de hakbijl erin.
Ja we zouden gewoon nog met gelode benzine met zwavel moeten mogen rondrijden en met de zwavel weer zure regen maken en door het lood het IQ van mensen laten dalen fantastische plannen toch alleen om het speelveld en de regels niet te veranderen..quote:Op woensdag 1 juli 2026 14:33 schreef Red_85 het volgende:
[..]
En incapabele politici die continu het speelveld en spelregels aanpassen.
Zoek in plaats daarvan naar tata staal maakt verliesquote:Op woensdag 1 juli 2026 13:49 schreef fluitbekzeenaald2.0 het volgende:
[..]
TATA Steel hoef ik hier ook niet. Winst voor de aandeelhouders gaat niet boven volksgezondheid.
quote:AI-overzicht
Tata Steel Nederland leed recent opnieuw miljoenenverliezen.
Het bedrijf noteerde onder de streep een nettoverlies van 206 miljoen euro, in lijn met een verlies van 204 miljoen euro een jaar eerder.
Deze financiële klap leidt tot een ingrijpende reorganisatie waarbij in IJmuiden 1.100 voltijdbanen worden afgebouwd.
De verliezen zijn het gevolg van een combinatie van factoren:
Hoge operationele kosten en aanzienlijke uitgaven aan milieuvergunningen en boetes.
Zwakkere marges op de staalmarkt en de noodzaak om te investeren in een duurzamere bedrijfsvoering.
Juridische en maatschappelijke druk rondom de uitstoot van de cokesfabrieken.
De details over de milieuclaims en boetes?
Hoe de plannen voor vergroening (naar groen staal) er momenteel voorstaan?
18 mei 2026 — Het bedrijf leed voor het derde jaar op rij verlies: ruim 200 miljoen euro en betaalde daarnaast 20 miljoen euro aan boetes voor .
Tata Steel Nederland opnieuw ruim 200 miljoen euro in het rood
12 jun 2026 — Onder de streep kwam Tata Steel Nederland uit op een nettoverlies van 206 miljoen euro, tegen een verlies van 204 miljoen euro een...
JIij klets graag uit de onderbuik hequote:Op woensdag 1 juli 2026 14:13 schreef Niels0Kurovski het volgende:
[..]
Die 2 miljard is eenmalig om te vergroenen. Bovendien gaat het bij TaTa om strategische onafhankelijkheid.
De nederlandse agrarische sector krijgt ongeveer 850 miljoen en dat is wel per jaar. 1/3 van het totale EU budget gaat naar boeren en dat is 1,04% GDP gedeeld door 3 van alle lidstaten samen. Als je dan ook nog 85u per week moet werken voor je bedrijf ben je als sector niet goed bezig.
Dit soort oeverloos gelul hebben we helemaal niks aan natuurlijk. Die vergelijkingen slaan als kut of dirk en dat weet je zelf ook wel.quote:Op woensdag 1 juli 2026 16:32 schreef Basp1 het volgende:
[..]
Ja we zouden gewoon nog met gelode benzine met zwavel moeten mogen rondrijden en met de zwavel weer zure regen maken en door het lood het IQ van mensen laten dalen fantastische plannen toch alleen om het speelveld en de regels niet te veranderen..![]()
Rook verboden opheffen sigaretten weer in supermarkten verkopen, alcohol minimum leeftijd afschaffen. Enz...
Bij voortschrijdend inzicht veranderen overheden regels en deze uitstoot regels voor boeren zijn er al jaren waarbij we vanuit Europa nog eens wat extra jaren respijt hebben gekregen. Dus dat continue aanpassen klopt niet echt..
Zet jezelf toch niet telkens zo voor paal Michael.quote:Op woensdag 1 juli 2026 16:35 schreef michaelmoore het volgende:
[..]
JIij klets graag uit de onderbuik he
Ach je hebt bl2ikbaar geen argument dus een oneliner als antwoord. Bijvoorbeeld de supermarkten die sinds het landelijke verkoopverbod regels op tabak in de sector in 2024 ruim 1,5 miljard euro aan omzet mislopen als gelul wegzetten, niet ingaan op het respijt vanuit Brussel omtrent mest wat boeren al sinds 2006 hebben.quote:Op woensdag 1 juli 2026 18:01 schreef Red_85 het volgende:
[..]
Dit soort oeverloos gelul hebben we helemaal niks aan natuurlijk. Die vergelijkingen slaan als kut of dirk en dat weet je zelf ook wel.
Zo goed dat ze afhankelijk zijn van landbouwsubsidiequote:Op woensdag 1 juli 2026 14:01 schreef Red_85 het volgende:
[..]
Dus? Dat heet handel en blijkbaar kunnen wij het beter dan de rest.
Regel het goed in zou ik zeggen, vernietig het niet.
Slechts 20% van de subsidie komt direct bij de Nederlandse boer terecht. Veel wordt gebruikt voor plattelandsontwikkeling, natuurbeheer, stabiele voedselvoorziening etc.quote:Op woensdag 1 juli 2026 19:32 schreef fluitbekzeenaald2.0 het volgende:
[..]
Zo goed dat ze afhankelijk zijn van landbouwsubsidieMede daarom levert het ook niet zoveel op.
Anyway, dat stukje "geen boeren geen eten" retoriek van je zonet is snijdt dus geen hout. Met de helft van de agrarische grond weg hebben we nog steeds zat te eten, en wat een ruimte zou er vrijkomen voor huizen, natuur en recreatie.
De subsidies zijn ook symptoombestrijding. Stop de import uit lagelonenlanden en moet je eens kijken hoe ze weer zonder subsidies kunnen boeren. Scheelt ook weer een hoop transport.quote:Op woensdag 1 juli 2026 19:32 schreef fluitbekzeenaald2.0 het volgende:
[..]
Zo goed dat ze afhankelijk zijn van landbouwsubsidieMede daarom levert het ook niet zoveel op.
Anyway, dat stukje "geen boeren geen eten" retoriek van je zonet is snijdt dus geen hout. Met de helft van de agrarische grond weg hebben we nog steeds zat te eten, en wat een ruimte zou er vrijkomen voor huizen, natuur en recreatie.
Lijkt me lastig in Nederland, ver van agrarisch gebied wonen.quote:Op woensdag 1 juli 2026 19:28 schreef inslagenreuring het volgende:
Degenen die het verste weg wonen van agrarisch gebied hebben er het meeste verstand van en de grootste bek. Niet serieus te nemen.
Dat snap ik als je louter naar de cijfers kijkt. Maar geloof me dat dat goed kan. Die 54% ligt vooral in gebieden die 200 jaar geleden onbegaanbaar en onontgonnen waren.quote:Op woensdag 1 juli 2026 19:49 schreef Niels0Kurovski het volgende:
[..]
Lijkt me lastig in Nederland, ver van agrarisch gebied wonen.
Ik kom in heel Nederland.quote:Op woensdag 1 juli 2026 19:52 schreef inslagenreuring het volgende:
[..]
Dat snap ik als je louter naar de cijfers kijkt. Maar geloof me dat dat goed kan. Die 54% ligt vooral in gebieden die 200 jaar geleden onbegaanbaar en onontgonnen waren.
Snap dat je daar nooit komt.
Interessant (zeker natuurbeheer want dat is vaak juist een tegenstrijdig belang) maar feit blijft dat er subsidie nodig is om te bestaan en dat de agrarische sector best kleiner mag.quote:Op woensdag 1 juli 2026 19:35 schreef inslagenreuring het volgende:
[..]
Slechts 20% van de subsidie komt direct bij de Nederlandse boer terecht. Veel wordt gebruikt voor plattelandsontwikkeling, natuurbeheer, stabiele voedselvoorziening etc.
In Oost-Europa is dit wel 40%.
Ligt eraan waar lijkt me.quote:Flikker nu eens op met die subsidiefabel. Alsof dat aandeel minder wordt als ze zich ergens anders vestigen.
Dat is een misvatting. Die subsidie is er met name om een relatief stabiele prijs in de supermarkt te kunnen garanderen.quote:Op woensdag 1 juli 2026 19:56 schreef fluitbekzeenaald2.0 het volgende:
[..]
Interessant (zeker natuurbeheer want dat is vaak juist een tegenstrijdig belang) maar feit blijft dat er subsidie nodig is om te bestaan en dat de agrarische sector best kleiner mag.
[..]
Ligt eraan waar lijkt me.
beetje onderbuikgereutel weerquote:Op woensdag 1 juli 2026 19:44 schreef ACT-F het volgende:
[..]
De subsidies zijn ook symptoombestrijding.
Stop de import uit lagelonenlanden en moet je eens kijken hoe ze weer zonder subsidies kunnen boeren. Scheelt ook weer een hoop transport.
quote:AI-overzicht
De grootste totale landbouwsubsidies ter wereld worden verstrekt door China, de Europese Unie (via het Gemeenschappelijk Landbouwbeleid), de Verenigde Staten en India.
Gezamenlijk zijn zij verantwoordelijk voor het leeuwendeel van de wereldwijde overheidssteun.
De verdeling van landbouwsubsidies wereldwijd wordt hieronder nader uitgesplitst:
1. Absoluut bedrag (Totaal uitgegeven geldbedrag)
Kijk je puur naar de miljarden euro's of dollars die overheden in de landbouw steken, dan staan de grootste agrarische economieën bovenaan:
China: De grootste absolute subsidieverstrekker ter wereld.
Europese Unie: Geeft via het GLB (Gemeenschappelijk Landbouwbeleid) jaarlijks tientallen miljarden uit. Frankrijk, Spanje en Duitsland ontvangen hiervan het leeuwendeel.
Verenigde Staten: Verstrekt grote sommen steun, voornamelijk via rechtstreekse betalingen, gewasverzekeringen en noodsteun.
India: Ondersteunt de landbouwsector zwaar, hoewel dit beleid in de praktijk soms neerkomt op impliciete belasting van boeren.
quote:AI-overzicht
De lidstaten met het grootste landbouwareaal en de grootste agrarische sectoren ontvangen in absolute bedragen de meeste Europese landbouwsubsidies via het Gemeenschappelijk Landbouwbeleid (GLB).
De top 5 van grootste ontvangers (gebaseerd op recente cijfers) ziet er als volgt uit:
European Parliament
Frankrijk: Ontvanger van ongeveer ¤ 9,5 miljard per jaar.
Spanje: Ontvangt jaarlijks ruim ¤ 7 miljard.
Duitsland: Ontvangt ongeveer ¤ 5 tot 6 miljard op jaarbasis.
Italië: Ontvangt structureel meer dan ¤ 5 miljard.
Polen: Krijgt doorgaans ruim ¤ 4 miljard aan landbouwsteun.
Waarom deze landen?
De verdeling van de subsidies is sterk afhankelijk van de hoeveelheid landbouwgrond en het aantal boeren in een land. Frankrijk heeft veruit het grootste landbouwareaal van de EU en profiteert daar het meest van.
Hou op hoor, verzin wat betersquote:Op woensdag 1 juli 2026 18:48 schreef Basp1 het volgende:
[..]
Ach je hebt bl2ikbaar geen argument dus een oneliner als antwoord. Bijvoorbeeld de supermarkten die sinds het landelijke verkoopverbod regels op tabak in de sector in 2024 ruim 1,5 miljard euro aan omzet mislopen als gelul wegzetten, niet ingaan op het respijt vanuit Brussel omtrent mest wat boeren al sinds 2006 hebben.
Je kunt beter kom maar op met goede argumenten
Denk je echt dat die grond daar naar toe gaan?quote:Op woensdag 1 juli 2026 19:32 schreef fluitbekzeenaald2.0 het volgende:
[..]
Zo goed dat ze afhankelijk zijn van landbouwsubsidieMede daarom levert het ook niet zoveel op.
Anyway, dat stukje "geen boeren geen eten" retoriek van je zonet is snijdt dus geen hout. Met de helft van de agrarische grond weg hebben we nog steeds zat te eten, en wat een ruimte zou er vrijkomen voor huizen, natuur en recreatie.
quote:Op woensdag 1 juli 2026 20:06 schreef Niels0Kurovski het volgende:
Boze boeren kregen al 3200 miljard subsidie, dat is 356.000 euro per boer
Tijdens de boerenprotesten klinkt overal weerzin tegen Brussel. Geïnspireerd door de acties in Nederland van boze boeren en de verkiezingsoverwinning van de BoerBurgerBeweging (BBB) vorig jaar, protesteren nu door heel Europa boeren. Overal klagen ze over lage inkomsten en strenge regelgeving.
Toch krijgt de landbouw al ruim zestig jaar subsidies van Europa. Geen enkele bedrijstak in Europa komt ook maar in de buurt van de landbouwsector als het gaat om steun en subsidie. Het FD rekende uit hoeveel de boerensector inmiddels heeft opgestreken.
Het vergt nogal wat speur- en rekenwerk van het FD. De uitkomst is dat Brussel sinds 1962 – het eerste jaar dat Europa boeren steunde – gecorrigeerd voor inflatie de landbouwsector in totaal ¤ 3246 miljard, oftewel ¤ 3,2 biljoen, uitkeerde.
Helemaal in het begin van de Europese subsidies hadden die een zekere logica. De Tweede Wereldoorlog was nog niet lang geleden. Toen was het West-Europa opgebroken dat het zichzelf niet kon voeden. Onderleiding van de Nederlander Sicco Mansholt werd heel veel geld uitgetrokken om de voedselproductie op te voeren.
Er speelde uiteraard ook politiek mee. ‘Het subsidiëren van de landbouw was in het begin van de Europese samenwerking deel van de deal tussen Duitsland en Frankrijk’, zegt de Wageningse onderzoeker Roel Jongeneel tegen het FD. In ruil voor toegang van de Duitse industrie tot de Europese markt kreeg landbouwnatie Frankrijk Europese inkomenssteun voor agrariërs.
Bron: https://www.welingelichtekringen.nl/economie/boze-boeren-kregen-al-3200-miljard-subsidie-dat-is-356000-euro-per-boer
quote:Op woensdag 1 juli 2026 14:32 schreef Red_85 het volgende:
[..]
Beter toch dat dat geld niet gaat naar de 'elite' maar maar de lieden van het glorieuze bestaan der hamer en sikkel toch?
Iedere EU burger die sinds 1962 vreten heeft genuttigd heeft daarvan meegeprofiteerd.quote:Op woensdag 1 juli 2026 20:06 schreef Niels0Kurovski het volgende:
Boze boeren kregen al 3200 miljard subsidie, dat is 356.000 euro per boer
Tijdens de boerenprotesten klinkt overal weerzin tegen Brussel. Geïnspireerd door de acties in Nederland van boze boeren en de verkiezingsoverwinning van de BoerBurgerBeweging (BBB) vorig jaar, protesteren nu door heel Europa boeren. Overal klagen ze over lage inkomsten en strenge regelgeving.
Toch krijgt de landbouw al ruim zestig jaar subsidies van Europa. Geen enkele bedrijstak in Europa komt ook maar in de buurt van de landbouwsector als het gaat om steun en subsidie. Het FD rekende uit hoeveel de boerensector inmiddels heeft opgestreken.
Het vergt nogal wat speur- en rekenwerk van het FD. De uitkomst is dat Brussel sinds 1962 – het eerste jaar dat Europa boeren steunde – gecorrigeerd voor inflatie de landbouwsector in totaal ¤ 3246 miljard, oftewel ¤ 3,2 biljoen, uitkeerde.
Helemaal in het begin van de Europese subsidies hadden die een zekere logica. De Tweede Wereldoorlog was nog niet lang geleden. Toen was het West-Europa opgebroken dat het zichzelf niet kon voeden. Onderleiding van de Nederlander Sicco Mansholt werd heel veel geld uitgetrokken om de voedselproductie op te voeren.
Er speelde uiteraard ook politiek mee. ‘Het subsidiëren van de landbouw was in het begin van de Europese samenwerking deel van de deal tussen Duitsland en Frankrijk’, zegt de Wageningse onderzoeker Roel Jongeneel tegen het FD. In ruil voor toegang van de Duitse industrie tot de Europese markt kreeg landbouwnatie Frankrijk Europese inkomenssteun voor agrariërs.
Bron: https://www.welingelichtekringen.nl/economie/boze-boeren-kregen-al-3200-miljard-subsidie-dat-is-356000-euro-per-boer
Over 4 jaar zijn de koeien weer groter gefokt en geven weer 10% meer melk en schijten 15 % meer en krijgen 10% meer krachtvoerquote:Brandbrief in handen van De Telegraaf
Wetenschappers fileren stikstofbeleid van D66-minister Van Essen
Den Haag- Prominente wetenschappers van Wageningen Universiteit kraken op belangrijke punten de stikstofbrief die vrijdag is gepresenteerd door het minderheidskabinet‑Jetten.
De wetenschappers - onder wie de bekende stikstofexpert Wim de Vries, hoogleraar Henk Kievit, jurist Harm Borgers, stikstofonderzoeker Wouter de Heij en WUR-stikstofexpert Gerard Ros - schrijven dat de huidige
uitwerking indruist tegen het beleid dat juist is ontwikkeld om de boer zelf aan het roer te zetten,
de zogeheten doelsturing.
Wetenschappers: ;Hoog stikstofgrens op
Daarnaast is er stevige kritiek op de weigering van het minderheidskabinet‑Jetten om de beruchte en volgens de wetenschappers onwetenschappelijke rekenkundige stikstofgrens van 0,005 mol per hectare per jaar (vergelijkbaar met een mussenpoepje, red.) sneller te verhogen.
Stelling: boerenprotest gerechtvaardigd
Omdat de voorgestelde wijziging van natuur‑ en stikstofbeleid tijd kost, is het aan te bevelen om de rekenkundige ondergrens zo spoedig mogelijk te wijzigen naar 1 mol, schrijven de wetenschappers in het stuk.
quote:AI-overzicht
Nederlandse melkkoeien zijn de afgelopen decennia flink in omvang toegenomen.
Waar een gemiddelde zwartbonte melkkoe in 1981 nog ongeveer 131 cm hoog was, is dat inmiddels gegroeid naar zo'n 145 cm.
Het gewicht nam toe van gemiddeld 550 kilo naar ongeveer 650 à 700 kilo per dier.
Hier is een overzicht van hoe de Nederlandse koe is veranderd:
Toename in Afmeting en Gewicht
Schofthoogte: Gemiddeld zo'n 10 tot 14 centimeter hoger dan in de vroege jaren '80.
Gewicht: Een stijging van ruim 100 kilo per volwassen melkkoe.
Oorzaak: Dit komt met name door gerichte fokkerij waarbij gebruik werd gemaakt van Amerikaanse en Canadese genetica (Holstein-Frisian), gefocust op een betere bouw voor hogere melkproductie.
Gevolgen voor de Productie
Doordat de koeien groter en efficiënter zijn geworden, produceren ze ook significant meer melk:
quote:Pro heeft het ingrijpende pakket omarmd en eist dat er niets versoepeld wordt, anders steunen zij de maatregelen niet.
Bij JA21, SGP en CU worden juist plannen ingediend om het pakket op onderdelen te versoepelen, waarmee de druk wordt opgevoerd richting coalitiepartijen VVD en CDA.
Bij andere oppositiepartijen zoals de PVV, FvD en BBB volgt op z'n zachtst gezegd geen applaus.
Je moet er wat mee toch. Waar gaat het dan naartoe denk jij? Besef dat het een hele hoop grond is, met een paar datacenters en een distributiehub voor Bol kom je er niet.quote:Op woensdag 1 juli 2026 20:07 schreef Red_85 het volgende:
[..]
Denk je echt dat die grond daar naar toe gaan?
Er mag niks op gebouwd worden dus niemand gaat er meer wat aan hebben. Fijn wat veldjes paardenbloemen er bij. Goedzo.quote:Op woensdag 1 juli 2026 20:29 schreef fluitbekzeenaald2.0 het volgende:
[..]
Je moet er wat mee toch. Waar gaat het dan naartoe denk jij? Besef dat het een hele hoop grond is, met een paar datacenters en een distributiehub voor Bol kom je er niet.
quote:Op woensdag 1 juli 2026 22:57 schreef Red_85 het volgende:
Er mag niks op gebouwd worden dus niemand gaat er meer wat aan hebben.
Fijn wat veldjes paardenbloemen er bij. Goedzo.
Het is nog al een beperkte gedachte die we hier hebben.
'Zijn wij er vanaf'. Maar waar gaat het om? De aarde toch?
En die schiet er met deze mindset geen klote mee op.
We kunnen die boeren wel executeren, maar de vraag naar hun producten blijft.
Dus wat denk je dat er gaat gebeuren?
Exact, de klant van die exporterende boeren halen het ergens anders vandaan.
Een ander land springt er op in, waar de regels niet zijn zijn als in NL en waar het ongetwijfeld vervuilender geproduceerd wordt.
Want daar is de innovatie niet zo groot als hier.
Netto verliezer: niet alleen NL maar wij allemaal. Zo idioot dit.
quote:AI-overzicht
De gemiddelde Europese boerderijmelkprijs ligt momenteel rond de ¤ 39,76 per 100 kilo (exclusief btw,
Deze prijs is de afgelopen maanden gestaag gedaald en ligt flink lager dan de recordhoogtes van de afgelopen jaren.
Hier is het overzicht van hoe de melkprijzen er in Europa concreet voor staan:
Actuele MelkprijzenEuropees Gemiddelde: Rond de ¤ 39,76 per 100 kg (ongeveer ¤ 0,40 per liter).
Dit is berekend op basis van grote Europese zuivelverwerkers
Daling van de Europese melkprijs komt door een zeer forse daling van de melkpoederverkoop aan Chinaquote:AI-overzicht
De melkprijs in Europa in 2024 lag op een gezond gemiddeld niveau.
Op jaarbasis lag het gemiddelde rond de ¤ 52,59 per 100 kg melk
Maandelijkse Melkprijs in 2024
De ontwikkeling van de Europese boerderijmelkprijs (per 100 kilo standaardmelk) liet in 2024 een stabiele tot licht stijgende lijn zien in de eerste jaarhelft.April 2024: ¤ 39,76Juni 2024: ¤ 44,73November 2024: ¤ 58,21
Deense melkveehouderijen zijn groter en innovatiever dan Nederlandse veehouderijenquote:AI-overzicht
De verkoop van melkpoeder vanuit Europa (waaronder Nederland) naar China is drastisch gedaald.
Deze terugval wordt voornamelijk veroorzaakt door een groeiende lokale melkproductie in China zelf, een dalend geboortecijfer en handelsspanningen.
Belangrijke ontwikkelingen in de markt zijn:
Stijgende lokale productie: Chinese megaboerderijen produceren inmiddels aanzienlijk meer rauwe melk, waardoor het land veel minder afhankelijk is van buitenlandse import.
Minder vraag naar babymelkpoeder: Door de aanhoudende daling van het geboortecijfer in China is de vraag naar babypoeder (traditioneel een grote exportpost) fors afgenomen.
Handelstarieven: Chinese maatregelen en invoerheffingen op Europese zuivelproducten .
Na vlees komt China heffing met een heffing op Europese zuivel, die kan oplopen tot 42,7%.
quote:AI-overzicht
Deense melkveehouders worden vaak als innovatiever beschouwd door hun grotere schaal, sterke ketensamenwerking en biologische focus.
Toch blijkt uit landbouwmissies dat Nederland op het gebied van specifieke precisielandbouw en digitalisering nog steeds als koploper wordt gezien.
De belangrijkste verschillen in innovatie en bedrijfsvoering tussen beide landen zijn als volgt:
Schaalvergroting en Bedrijfsgrootte:
In Denemarken is de gemiddelde stal veel groter (vaak 1000+ koeien), wat zorgt voor efficiëntie, strakke managementstructuren en ruimte voor grootschalige technologische investeringen.
Biologische Zuivel:
Denemarken heeft een wereldrecord als het gaat om biologische melk; meer dan een derde van alle gedronken melk is biologisch. Deense boeren zijn hierin pioniers.
Ketenintegratie en Data:
Organisaties zoals Arla stimuleren innovatie direct op de boerderij (bijvoorbeeld via 'Innovatie Farms'), waarbij data over diergezondheid en klimaat efficiënt worden gedeeld.
Stikstof- en Klimaatbeleid:
De Deense overheid stuurt op een andere manier op stikstof, wat van boeren vraagt om anders met kringlopen en mineralen om te gaan dan in Nederland.
Waarom zou het bestemmingsplan niet gewijzigd kunnen worden? Is er nog nooit een huis gebouwd op voormalige landbouwgrond?quote:Op woensdag 1 juli 2026 22:57 schreef Red_85 het volgende:
[..]
Er mag niks op gebouwd worden dus niemand gaat er meer wat aan hebben. Fijn wat veldjes paardenbloemen er bij. Goedzo.
Executeren is volgens mij niemand van plan, lijkt me een iets verkeerde woordkeuze.quote:Het is nog al een beperkte gedachte die we hier hebben. 'Zijn wij er vanaf'. Maar waar gaat het om? De aarde toch?
En die schiet er met deze mindset geen klote mee op. We kunnen die boeren wel executeren, maar de vraag naar hun producten blijft. Dus wat denk je dat er gaat gebeuren?
Exact, de klant van die exporterende boeren halen het ergens anders vandaan. Een ander land springt er op in, waar de regels niet zijn zijn als in NL en waar het ongetwijfeld vervuilender geproduceerd wordt. Want daar is de innovatie niet zo groot als hier.
Netto verliezer: niet alleen NL maar wij allemaal.
Zo idioot dit.
quote:Geen garantie
Maar als de kritische vraag vanuit de Kamer komt aan CDA-Kamerlid Jan Arie Koorevaar of hij kan garanderen dat het land weer van het slot gaat, schuttert hij.
Nee, die garantie kan hij niet geven. Net zoals het verhaal vanuit de christendemocraten om de achterban te overtuigen ontbreekt en vooral vragen werden gesteld aan het kabinet, terwijl er maanden over is onderhandeld.
quote:57 minuten geleden
Van Essen trapt op rem rondom omstreden stikstofgrens, ondanks adviezen wetenschappers
Over de 'rekenkundige ondergrens': voor half september gaat er een brief naar de provincies om te kijken hoe die 'zo snel mogelijk' kan worden ingevoerd, uiterlijk het laatste kwartaal van 2027.
Dat zou betekenen dat de onwetenschappelijke stikstofgrens van 0,005 mol stikstofdepositie per hectare per jaar wordt verhoogd naar 0,5 (afgerond 1) mol.
Hierdoor zouden een groot deel van de PAS-melders en (woningbouw)projecten kunnen worden geholpen.
De minister gaat ook hier selectief om met uitspraken van wetenschappers.
Zo staat in de brief van WUR-onderzoekers die sinds woensdag op zijn bureau ligt:
Omdat de voorgestelde wijziging van natuur- en stikstofbeleid tijd kost, is het aan te bevelen om de rekenkundige ondergrens zo spoedig mogelijk te wijzigen naar 1 mol en niet te wachten tot het laatste kwartaal van 2027", schrijven de wetenschappers in het stuk.
Ook professor Arthur Petersen heeft eerder al gezegd dat er "een wetenschappelijke noodzaak is om de rekenkundige ondergrens echt zo snel mogelijk in te voeren.
Het is inmiddels duidelijk hoe je dit kunt doen zonder dat het leidt tot onverantwoorde risico's."
Maar Van Essen trapt vooralsnog op de rem.
quote:AI-overzicht
Denemarken hanteert aanzienlijk ruimere drempelwaarden voor stikstofdepositie dan Nederland
De huidige regels en normen in Denemarken zijn als volgt opgebouwd:
Stikstofdepositie (Ondergrens voor vergunningen):
Een vergunning is in Denemarken pas nodig als een activiteit een bepaalde drempel overschrijdt.
Maximaal 50 mol (circa 700 gram) per hectare per jaar, als er geen andere bedrijven in de buurt zijn.
Maximaal 28 mol (circa 400 gram) per hectare per jaar, als er één ander bedrijf nabij is.
quote:De stikstofnorm van 0,005 mol per hectare per jaar fungeert als de huidige rekenkundige ondergrens in Nederland.
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |