Ja, het transport. De opgewekte zonne-energie is moeilijk te coördineren, het is te diffuus. Dat gaat niet via het hoogspanningsnet. Als het hard waait, krijgen de windparken voorrang en gaan de aardgascentrales uit. Die energie is wel goed te distribueren. Die komt van de Noordzee, via slechts een klein aantal kabels.quote:Op vrijdag 17 april 2026 09:43 schreef TheFreshPrince het volgende:
[..]
Gaat om aansluiten van nieuwe woningen. Heeft te maken met lokale problemen op stroomnet, niet met opwek.
Het is tweeledig.quote:Op vrijdag 17 april 2026 09:58 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Ja, het transport. De opgewekte zonne-energie is moeilijk te coördineren, het is te diffuus. Dat gaat niet via het hoogspanningsnet. Als het hard waait, krijgen de windparken voorrang en gaan de aardgascentrales uit. Die energie is wel goed te distribueren. Die komt van de Noordzee, via slechts een klein aantal kabels.
Het probleem is, dat je dan de aardgascentrales rond, bijvoorbeeld Utrecht, uit zet en het hoogspanningsnetwerk dan nog niet in staat is de stroom van de Noordzee naar de wijkcentrales te transporteren. Daar gaat TenneT de komende 9 jaar 200 miljard aan uitgeven. De lokale netwerkbeheerders moeten daar ook in investeren, maar ik weet niet hoeveel.
Als de energie van de windparken niet wordt afgenomen (ze moeten uit), dan krijgen ze daarvoor compensatie. Daarnaast moet er ook andere energie opgewekt worden, nu vaak met dure aardgas en op de korte termijn met kolen. Daardoor wordt de productieprijs heel hoog. Maar dan mogen de lokale/regionale aardgascentrales die wel leveren.
De huizen kunnen dus niet aangesloten worden omdat er geen stroom beschikbaar is als het hard waait. We geven dus ~400 miljard uit over 10 jaar om dat wel mogelijk te maken. Het is dus ook geen kwestie van kunnen, maar willen. Het is een politieke keuze.
Een normaal mens zou die windparken minder subsidiëren en eerst de netwerkcapaciteit op orde brengen. Maar dat is niet groen genoeg.
Klopt. Ook zonder windmolens of zonnepanelen is het huidige net volstrekt onvoldoende voor de toekomst.quote:Op vrijdag 17 april 2026 10:05 schreef TheFreshPrince het volgende:
[..]
Het is tweeledig.
Netwerkcapaciteit moet omhoog vanwege de groei (EV's, warmtepompen, etc) maar we moeten ook naar meer CO2-vrije opwek vanwege gemaakte afspraken. Het is niet of / of.
We hebben regionale netwerkbeheerders, die de stroom van de verdeelstations naar de gebruikers transporteren. Die moeten flink investeren om hun netwerk zwaarder te maken. Nu voornamelijk om te voorkomen dat de spanning te hoog wordt als de zon flink schijnt, in de toekomst omdat het verbruik ongeveer gaat verdubbelen tot 2050.quote:Op vrijdag 17 april 2026 10:05 schreef TheFreshPrince het volgende:
[..]
Het is tweeledig.
Netwerkcapaciteit moet omhoog vanwege de groei (EV's, warmtepompen, etc) maar we moeten ook naar meer CO2-vrije opwek vanwege gemaakte afspraken. Het is niet of / of.
Opmerkelijk pleidooi van iemand die hartstochtelijk pleit voor de nog veel duurdere nucleaire hobbyquote:Op vrijdag 17 april 2026 10:18 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
We hebben regionale netwerkbeheerders, die de stroom van de verdeelstations naar de gebruikers transporteren. Die moeten flink investeren om hun netwerk zwaarder te maken. Nu voornamelijk om te voorkomen dat de spanning te hoog wordt als de zon flink schijnt, in de toekomst omdat het verbruik ongeveer gaat verdubbelen tot 2050.
We hebben ook een nationale netwerkbeheerder, TenneT, die het hoogspanningsnetwerk beheert en er voor moet zorgen dat de juiste hoeveelheid stroom bij het juiste verdeelstation komt. Die zitten nu in de problemen door de windparken.
Kortom: ja, de capaciteit moet omhoog, maar we verbruiken nu minder elektriciteit dan 10 jaar geleden (zuinige lampen, isolatie, de grootverbruikers zijn naar het buitenland). De huidige problemen komen puur doordat zonne- en windenergie het netwerk heel anders belasten dan de lokale en regionale aardgascentrales.
~400 miljard over 10 jaar (2025-2034) is 47.619 Euro per huishouden, of 4.762 Euro per jaar, of 10% van het bruto modale inkomen van een eenverdiener. En dan reken ik de kosten van de zonnepanelen, windturbines en accu's nog niet mee. Dat is veel geld voor een groene hobby.
Voor 400 miljard kun je makkelijk 10-20 kerncentrales bouwen.quote:Op vrijdag 17 april 2026 10:22 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
Opmerkelijk pleidooi van iemand die hartstochtelijk pleit voor de nog veel duurdere nucleaire hobby.
Zie hier een schoolvoorbeeld van doorgeschoten ideologisch denken, waarbij je iedere ratio uit het oog bent verloren (behalve het feit dat kernenergie veel te laat beschikbaar komt om een serieuze rol in de transitie te kunnen spelen).quote:Op vrijdag 17 april 2026 10:31 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Voor 400 miljard kun je makkelijk 10-20 kerncentrales bouwen.
Want we hebben het hier nog niet gehad over de eis, dat alle fossiele brandstoffen voor 2050 uitgefaseerd moeten zijn, iets dat nu in een stroomversnelling is geraakt. Wat de EU tot voor kort wilde oplossen door de Noordzee vol te zetten met windparken.
Gelukkig heeft in ieder geval ons kabinet ingezien dat dat niet gaat werken en gaan we nu z.s.m. over op kernenergie. Maar omdat dat niet van vandaag op morgen gaat (2035 voor de eerste centrales is optimistisch), gaan we eerst bijna zeker weer kolencentrales bouwen, net zoals in Duitsland met hun zelf opgeroepen energiecrisis na het sluiten van de kerncentrales, zoals @:Lospedrosa ook zei.
Enige visie kon je de kabinetten Rutte niet verwijten. De EU hobbelt ook al decennia braaf achter Greenpeace aan voor hun toekomstvisie voor onze energievoorziening. En nu is het ineens grote paniek. Nou gaan de mensen nadenken. Zo werkt dat.
Als de klimaatalarmisten minder aan wensdenken hadden gedaan ("Gratis stroom, en nog groen ook!") en ook een werkend plan hadden gemaakt, was er nu niks aan de hand. Emoties zijn geen goede basis voor technische dingen die ook moeten werken, zoals onze energievoorziening. En politici zijn ook gewoon mensen, met net zo weinig kennis van techniek.quote:Op vrijdag 17 april 2026 10:38 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
Zie hier een schoolvoorbeeld van doorgeschoten ideologisch denken, waarbij je iedere ratio uit het oog bent verloren (behalve het feit dat kernenergie veel te laat beschikbaar komt om een serieuze rol in de transitie te kunnen spelen).
Een kolencentrale is dacht ik vooral voor grondlast, terwijl gascentrales veel sneller op pieken en dalen kunnen inspelen. Vanwege de grote hoeveelheid wind en zonne-energie is er de noodzaak tot het snel kunnen inspelen op pieken en dalen. Verwacht dat gascentrales voorlopig nog erg essentieel blijven in Nederland.quote:Op vrijdag 17 april 2026 11:30 schreef KareldeStoute het volgende:
Op korte of middellange termijn is er ook gewoon totaal geen andere optie dan de gascentrales te blijven gebruiken. Naast energiebesparing en meer duurzame energie uiteraard.
En waar komt de stroom daarvoor vandaan?quote:Op vrijdag 17 april 2026 11:33 schreef Anton91 het volgende:
[..]
Warmtepompen gebruiken omdat die veel energie besparen.
Maar als je kijkt hoe makkelijk het is om stekkerbatterijen te installeren en het feit dat die ook steeds goedkoper worden gaat dat op termijn denk ik ook zeker een verschil maken. Salderen stopt in 2027 en als je dan ook nog eens vanaf 2028 of de jaren erna extra gaat betalen voor piekmomenten kan dat een stimulans zijn.quote:Op vrijdag 17 april 2026 11:35 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Een kolencentrale is dacht ik vooral voor grondlast, terwijl gascentrales veel sneller op pieken en dalen kunnen inspelen. Vanwege de grote hoeveelheid wind en zonne-energie is er de noodzaak tot het snel kunnen inspelen op pieken en dalen. Verwacht dat gascentrales voorlopig nog erg essentieel blijven in Nederland.
https://ned.nl/nl/datapor(...)ktriciteitsproductiequote:Op vrijdag 17 april 2026 11:37 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
En waar komt de stroom daarvoor vandaan?
Aardgas, dus. Of je moet ze gebruiken om te koelen.quote:Op vrijdag 17 april 2026 11:39 schreef Anton91 het volgende:
[..]
https://ned.nl/nl/datapor(...)ktriciteitsproductie
Je hebt een heel groot dak en een grote tuin, die allemaal vol liggen en staan met zonnepanelen? Samen met een grote warmteopslag met generator voor in de winter?quote:Op vrijdag 17 april 2026 11:39 schreef Anton91 het volgende:
[..]
Maar als je kijkt hoe makkelijk het is om stekkerbatterijen te installeren en het feit dat die ook steeds goedkoper worden gaat dat op termijn denk ik ook zeker een verschil maken. Salderen stopt in 2027 en als je dan ook nog eens vanaf 2028 of de jaren erna extra gaat betalen voor piekmomenten kan dat een stimulans zijn.
Zelfs in januari kwam de hoeveelheid duurzame elektriciteit (zon en wind) in de buurt van de hoeveelheid elektriciteit uit aardgas.quote:Op vrijdag 17 april 2026 11:40 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Aardgas, dus. Of je moet ze gebruiken om te koelen.
Eens. Dat zit ook in ieder model. Al kijkt men op termijn wel steeds meer naar alternatieven voor aardgas, zoals biogas of waterstof.quote:Op vrijdag 17 april 2026 11:35 schreef Digi2 het volgende:
[..]
Een kolencentrale is dacht ik vooral voor grondlast, terwijl gascentrales veel sneller op pieken en dalen kunnen inspelen. Vanwege de grote hoeveelheid wind en zonne-energie is er de noodzaak tot het snel kunnen inspelen op pieken en dalen. Verwacht dat gascentrales voorlopig nog erg essentieel blijven in Nederland.
quote:Op vrijdag 17 april 2026 11:45 schreef Anton91 het volgende:
[..]
Zelfs in januari kwam de hoeveelheid duurzame elektriciteit (zon en wind) in de buurt van de hoeveelheid elektriciteit uit aardgas.
Kortom, nog een paar windparken bouwen en de fossiele centrales allemaal uitzetten.quote:Op vrijdag 17 april 2026 11:46 schreef KareldeStoute het volgende:
[..]
Eens. Dat zit ook in ieder model. Al kijkt men op termijn wel steeds meer naar alternatieven voor aardgas, zoals biogas of waterstof.
Door de opkomst van goedkope duurzame energie, kan op termijn enkel nog zo’n flexibele opwek commercieel interessant zijn.
Kolen en uranium zijn in de praktijk dan ook vrij kansloos.
Nee, maar ik heb nog wel ruimte over dus mochten de spelregels, technieken en prijzen veranderen kan ik altijd nog bijleggen.quote:Op vrijdag 17 april 2026 11:42 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Je hebt een heel groot dak en een grote tuin, die allemaal vol liggen en staan met zonnepanelen? Samen met een grote warmteopslag met generator voor in de winter?
Vooral tijdens de zonnige perioden. Echter Nederland ligt ver van de evenaar en dus zullen met name gas en kolen gestookte centrales noodzakelijk blijven. Voordat hier nieuwe kerncentrales stroom gaan leveren is het 2040/2045. Die zijn voor grondlast, dus zelfs daarna zal je waarschijnlijk nog gasgestookte centrales nodig blijven houden.quote:Op vrijdag 17 april 2026 11:39 schreef Anton91 het volgende:
[..]
Maar als je kijkt hoe makkelijk het is om stekkerbatterijen te installeren en het feit dat die ook steeds goedkoper worden gaat dat op termijn denk ik ook zeker een verschil maken. Salderen stopt in 2027 en als je dan ook nog eens vanaf 2028 of de jaren erna extra gaat betalen voor piekmomenten kan dat een stimulans zijn.
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |