Ik heb er geen, zou mijn buren ook nooit snitchen. Straks vraagt de gemeente mijn deurbelbeelden op omdat de buurman is afgekeurd, maar wel iedere dag voor het huis aan auto's loopt te sleutelen bij wijze van spreken. Als je in een straatje woont met de huizen tegenover elkaar kijk je ook nog 24/7 bij iemand naarbinnen.quote:Veel Nederlanders zijn helemaal klaar met straatgenoten die slimme deurbellen ophangen om te kunnen zien wie er voor hun deur staat. Die camera’s filmen ondertussen alles wat in de buurt gebeurt. Bij de Autoriteit Persoonsgegevens kwamen dit jaar al honderden klachten binnen.
Een burenruzie in Pijnacker die zo uit de hand loopt dat een rechter moet bepalen of een deurbelcamera nu wel of niet mag worden opgehangen. Zo bont maken ze het bij de privacywaakhond ook niet vaak mee.
Maar de frustratie over slimme deurbellen wordt wel degelijk op veel meer plekken in het land gevoeld. In 2024 klaagden 370 mensen bij de Autoriteit Persoonsgegevens over deurbel- en beveiligingscamera’s. Dat was toen al een stijging van 20 procent vergeleken met een jaar eerder.
Dit jaar waren er alleen tot augustus al 300 mensen die hun beklag deden. Cijfers over de tweede helft van dit jaar zijn er nog niet, maar de verwachting is dat dit wederom hoger gaat uitkomen dan vorig jaar.
Honden die in de tuin poepen
De kern van veel klachten: mensen voelen zich aangetast in hun privacy, net zoals in de zaak in Pijnacker. Deze bewoonster hing vorig jaar september een deurbelcamera op, omdat ze het fijn vond te zien wie er voor haar deur stond, wie afval in haar tuin gooide en welke honden van buurtbewoners in haar tuin poepten.
Met het ophangen van de camera was dat probleem opgelost, maar sindsdien lag ze in de clinch met haar buurman, die zich bekeken voelde. En terecht, oordeelde dinsdag een rechter. De vrouw moet de camera weer weghalen.
Met een deurbelcamera kunnen mensen zich inderdaad veiliger voelen, weten ze bij de Autoriteit Persoonsgegevens. Maar er zijn wel een aantal regels waar eigenaren zich aan moeten houden. Zo moeten ze ervoor zorgen dat de privacy van voorbijgangers zo min mogelijk wordt geschonden. Dat kan bijvoorbeeld door de camera zo in te zoomen dat de weg zo min mogelijk wordt gefilmd of door voorbijgangers wazig te maken.
Persoon op beeld moet toestemming geven
Sommige mensen spelen voor eigen rechter als ze misstanden zien op de beelden van hun deurbellen. Ze delen die beelden op sociale media. Buren willen elkaar ook waarschuwen voor ongure types die ze op de camerabeelden zien.
Zo ging er de afgelopen weken een filmpje viral waarin een glasvezelverkoper namens Delta op onbeschofte wijze een abonnement probeerde te verkopen. De bewoner deelde zijn beelden in de buurtapp om mensen te waarschuwen voor deze brutale verkoper, maar - hoe goedbedoeld misschien ook - het mag niet zonder toestemming van de betrokken persoon.
De explosieve stijging van het aantal klachten over deurbelcamera’s noemt de Autoriteit Persoonsgegevens zorgwekkend. Vooral omdat veel mensen helemaal niet weten dat hun camera onbedoeld te veel in beeld brengt. Functies als gezichtsherkenning, nachtzicht of geluidsopnames vergroten de inbreuk op de privacy van anderen nog verder.
Regels controleren ondoenlijk
Een oplossing is zo snel nog niet gevonden. De privacywaakhond dringt er bij fabrikanten op aan om hun apparatuur standaard te leveren met goede privacy-instellingen die door iedereen eenvoudig zijn te gebruiken.
Dan nog blijft het ondoenlijk om te controleren of alle deurbellen voldoen aan de privacyregels. Bovendien zou het voor de politie een enorme domper zijn wanneer iedereen zich aan de wet zou houden. De deurbellen zijn nu van onschatbare waarde bij het oplossen van misdrijven. Hoe vaak inbrekers dankzij deze beelden konden worden herkend is niet meer bij te houden.
Politie is blij met deurbelcamera’s
De politie beschikt inmiddels over een database met 354.278 plekken in Nederland waar camera’s hangen en die aantallen stijgen elk jaar weer. Vorig jaar waren dat er nog 336.925. Overigens zijn dat niet alleen deurbelcamera’s, maar ook beveiligingscamera’s van bijvoorbeeld bedrijven.
Ook de politie raadt burgers aan zich aan de regels te houden bij het plaatsen van deurbelcamera’s, maar erkent dat dit advies op gespannen voet staat met het opsporingsbelang. „Als iedereen zich aan de wet houdt, hebben wij niets meer aan die beelden”, zegt een woordvoerster.
Wie last heeft van de camera van de buren, krijgt het advies vooral eerst in gesprek te gaan. Als dat niet leidt tot een goede oplossing is er altijd nog de wijkagent die kan bemiddelen.
Vind ik een goed initiatief, want waarom moeten wij allemaal meebetalen aan mensen die niet willen werken?quote:Op woensdag 17 december 2025 22:13 schreef Cruzinats het volgende:
Straks vraagt de gemeente mijn deurbelbeelden op omdat de buurman is afgekeurd, maar wel iedere dag voor het huis aan auto's loopt te sleutelen bij wijze van spreken.
Ik heb zo'n deurbel, maar die staat ingesteld op dat ie 15 sec opneemt als er op de knop wordt gedrukt, voor de rest niet.quote:Op woensdag 17 december 2025 22:13 schreef Cruzinats het volgende:
https://www.ad.nl/binnenl(...)n-klachten~a867e99e/
[..]
Ik heb er geen, zou mijn buren ook nooit snitchen. Straks vraagt de gemeente mijn deurbelbeelden op omdat de buurman is afgekeurd, maar wel iedere dag voor het huis aan auto's loopt te sleutelen bij wijze van spreken. Als je in een straatje woont met de huizen tegenover elkaar kijk je ook nog 24/7 bij iemand naarbinnen.
Als iedereen zich aan de wet houdt, heb je de beelden ook niet meer nodig mevrouw de woordvoerderquote:„Als iedereen zich aan de wet houdt, hebben wij niets meer aan die beelden”, zegt een woordvoerster.
ACABquote:Op woensdag 17 december 2025 22:25 schreef Watmoetjenou het volgende:
Blijf het al heel lang bijzonder vinden dat wanneer er iets niet mag, de politie toch graag de beelden wil.
Snap het ergens wel, maar blijft vreemd
Totdat je hem nodig heeft. Zal je gerust "dank je wel" zeggenquote:
Autoriteit Persoonsgegevens gaat over die privacy en als je tegen je wil gefilmd wordt kan je klagen.quote:Op woensdag 17 december 2025 22:25 schreef Watmoetjenou het volgende:
Blijf het al heel lang bijzonder vinden dat wanneer er iets niet mag, de politie toch graag de beelden wil.
Snap het ergens wel, maar blijft vreemd
Nee, de stoep mag niet volgens mij. Je eigen terrein wel, daarbuiten niet, dacht ik. In de praktijk gaat dat natuurlijk nauwelijks, maar goed.quote:Op woensdag 17 december 2025 22:34 schreef Lospedrosa het volgende:
Ik heb ook zeer goede auto zoom en volg camera’s op alle kanten van het huis.
Deze maakt ‘s nachts beelden in volle kleur, echt goed.
Ook de voorkant, inrijbaan en stoep neemt die mee.
Mag dat eigenlijk wel?
Ik geef jou een zinnig doel in je levenquote:Op woensdag 17 december 2025 22:16 schreef Hyaenidae het volgende:
[..]
Vind ik een goed initiatief, want waarom moeten wij allemaal meebetalen aan mensen die niet willen werken?
Als je je verveeld mag je wel mijn auto wassen.quote:Op woensdag 17 december 2025 22:42 schreef uitkeringsgenieter het volgende:
[..]
Ik geef jou een zinnig doel in je leven
Iedereen en z'n moeder is hier geloof ik becameraad maar als er wat gebeurt heeft niemand wat gezienquote:Op woensdag 17 december 2025 22:20 schreef 111210 het volgende:
Vind het wel handig, loopt regelmatig tuig rond wat hier niks te zoeken heeft. Het hoekhuis heeft van ons blok heeft zelfs een camera geplaatst vanaf hun huis op de openbare parkeerplaats van de straat.
Mag niet, maar met afentoe een auto inbraak vind ik het ook wel prima eigenlijk, want mijn auto staat daar ook
Daar hebben ze een speciale afkorting voor.quote:Op woensdag 17 december 2025 22:16 schreef Hyaenidae het volgende:
[..]
Vind ik een goed initiatief, want waarom moeten wij allemaal meebetalen aan mensen die niet willen werken?
Mag niet van de wet, maar de wetshandhavers willen wel de data.quote:Op woensdag 17 december 2025 22:33 schreef TheFreshPrince het volgende:
[..]
Autoriteit Persoonsgegevens gaat over die privacy en als je tegen je wil gefilmd wordt kan je klagen.
Politie bemoeit zich daar niet mee maar wil uiteraard wel graag beelden.
Leven en laten leven is zó vorige eeuw. Tegenwoordig beslis je zelf wel wat de mensen om je heen wel en niet mogen. Daarom zijn kliklijnen ook zo populair.quote:Op woensdag 17 december 2025 22:52 schreef Red_85 het volgende:
[..]
Daar hebben ze een speciale afkorting voor.
Bemoei je gewoon met je eigen
Zodra je met een vinger naar een ander wijst, wijzen er 3 vingers naar jezelf terug.
Ja, want die kliklijnen had je in de vorige eeuw natuurlijk helemaal niet.quote:Op woensdag 17 december 2025 23:22 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Leven en laten leven is zó vorige eeuw. Tegenwoordig beslis je zelf wel wat de mensen om je heen wel en niet mogen. Daarom zijn kliklijnen ook zo populair.
Ik heb geen idee. Hoe veel heb jij er gebeld?quote:Op woensdag 17 december 2025 23:27 schreef CoolGuy het volgende:
[..]
Ja, want die kliklijnen had je in de vorige eeuw natuurlijk helemaal niet.
Jij bent niet bekend met de NSB en hoe dat werkte?quote:Op woensdag 17 december 2025 23:35 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Ik heb geen idee. Hoe veel heb jij er gebeld?
Ah, tijdens de oorlog. Op die fiets. Hebben we er nu meer of minder dan toen?quote:Op woensdag 17 december 2025 23:36 schreef CoolGuy het volgende:
[..]
Jij bent niet bekend met de NSB en hoe dat werkte?
Jij stelde dat men in de vorige eeuw was van het leven en laten leven, wat dus niet waar is. Dat heeft met of dat nu meer of minder is niks van doen. Overigens weet ik geen aantallen maar dat het in de vorige eeuw niet zo was is gewoon onzin.quote:Op woensdag 17 december 2025 23:38 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Ah, tijdens de oorlog. Op die fiets. Hebben we er nu meer of minder dan toen?
Dus, bij gebrek aan handhaving moet de bevolking zelf het recht in eigen hand nemen, want hoe maak je anders een werkende politiestaat zoals tijdens de tweede wereldoorlog? Van de politie heb je niets te vrezen, maar van je buren ...quote:Op woensdag 17 december 2025 23:47 schreef CoolGuy het volgende:
[..]
Jij stelde dat men in de vorige eeuw was van het leven en laten leven, wat dus niet waar is. Dat heeft met of dat nu meer of minder is niks van doen. Overigens weet ik geen aantallen maar dat het in de vorige eeuw niet zo was is gewoon onzin.
Ik zou je vooral aanbevelen om toe te geven dat je opmerking gewoon niet zo doordacht was. Vergaat de wereld niet van, hebben we allemaal wel eens.quote:Op woensdag 17 december 2025 23:52 schreef SymbolicFrank het volgende:
[..]
Dus, bij gebrek aan handhaving moet de bevolking zelf het recht in eigen hand nemen, want hoe maak je anders een werkende politiestaat zoals tijdens de tweede wereldoorlog? Van de politie heb je niets te vrezen, maar van je buren ...
Heb jij ook een lijst van de beste kliklijnen? Welke zou je aanbevelen als je van je buren af wilt omdat ze niet genoeg respect voor je hebben?
Lol, dat was in scene gezet en duidelijk nep.quote:Zo ging er de afgelopen weken een filmpje viral waarin een glasvezelverkoper namens Delta op onbeschofte wijze een abonnement probeerde te verkopen
Eh, nee?quote:Op donderdag 18 december 2025 00:24 schreef embedguy het volgende:
[..]
Lol, dat was in scene gezet en duidelijk nep.
On topic: ik vind het ook gek dat het allemaal maar wordt toegestaan (of gedoogd?). Ik heb ook een slimme deurbel maar de camera heb ik duidelijk zichtbaar afgeplakt. Ik zou niet weten wat ik er aan zou moeten hebben om te weten voor de deur staat. Ik heb het beeld ook nooit gemist eigenlijk.
|
|
| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |