 
		 
			 
			
			
			 
			 
			
			
			Dit is een goede looptrainingquote:Op zondag 26 oktober 2025 15:13 schreef Frozen-assassin het volgende:
Erg mooi voor Toon. Kna wel beter afstappen bijna, veredeld trainingsritje zo
 
			 
			
			
			 
			 
			
			
			 
			 
			
			
			Het is nog vroeg in het seizoen en de grote twee/drie doen nog niet mee.quote:Op zondag 26 oktober 2025 15:19 schreef Frozen-assassin het volgende:
Is publieke belangstelling niet beetje matigjes voor 'moeder der crosses'? Staat in bos wel wat maar verder mwah
 
			 
			
			
			 
			 
			
			
			Dat zag ik helemaal verkeerd.quote:Op zondag 26 oktober 2025 15:31 schreef DiegoFuser het volgende:
Emielke van Adegem staat ook op punt.
 
			 
			
			
			Is er wat aan de hand met Lars? Of is het de leeftijd?quote:Op zondag 26 oktober 2025 15:33 schreef Frozen-assassin het volgende:
Van der Haar is echt niet goed. Jammer.
Nieuwenhuis dan weer wel
 
			 
			
			
			quote:Op zondag 26 oktober 2025 15:36 schreef Dale__Cooper het volgende:
[..]
Is er wat aan de hand met Lars? Of is het de leeftijd?
quote:Maar wat is er precies aan de hand met Van der Haar? “Voor de cross in Meulebeke had ik gekneusde ribben, waar ik altijd nog een beetje last van heb. Na Meulebeke ben ik ook nog ziek geweest, met twee dagen koorts. Dan is het een lange weg”, klinkt het.
 
			 
			
			
			 
			 
			
			
			Het is ieder weekend spannend tot op heden.quote:
 
			 
			
			
			 
			 
			
			
			Ach, de bij de Belg-kijkers.quote:Bijna helft van de klassementscrossen verdwijnt achter de betaalmuur in België
Afgelopen weekend moeten heel wat Vlaamse fans een beetje verward voor hun televisietoestel hebben gezeten: de tweede klassementscross van het seizoen, de Druivencross in Overijse, werd niet op Sporza of de open kanalen van Telenet en Proximus uitgezonden, maar zat helemaal achter de betaalmuur bij de twee grote operatoren. En dat zal deze winter nog vaker voorkomen.
In 2015 verwierven de VRT (Sporza) en Telenet de TV-rechten in Vlaanderen voor de Superprestige veldrijden en Wereldbeker, waarbij de crossen allemaal op Telenet te zien zouden zijn en een beperkt aanbod ook bij Sporza. Alleen, volgens het Hof van Beroep kon het niet dat sommige veldritten enkel voor de Telenet-klanten beschikbaar zouden zijn. Proximus mocht zich daarom bij het clubje voegen.
Voor Sporza was die stap naar samenwerkingen met privépartners nieuw, maar weldoordacht. De productiekosten werden voortaan met Telenet en Proximus gedeeld, bekende schermgezichten werden uitgeleend. In een tijdperk waarin de VRT grondig moe(s)t besparen, kwam voor alle partners de ideale oplossing uit de bus.
De crossen die exclusief bij Telenet en Proximus te zien waren, werden telkens op een ‘open’ en gratis kanaal voor alle klanten aangeboden. De situatie lag daarmee jarenlang vast, en daar leek iedereen zich wel in te kunnen vinden. Aangezien Telenet de markt qua tv-abonnementen leidt met 40 à 50 procent en Proximus op zijn beurt 30 tot 40 procent van de Vlaamse tv-abonnees covert, was de cross nog altijd breed te zien. ’s Avonds volgde bovendien telkens nog een samenvatting bij Sporza.
Tot vorige winter, toen de twee grootste telecomoperatoren plots van strategie veranderden. Voor het eerst waren een handvol crossen – die in Hulst (21 december), Mol (23 december), Besançon (29 december), Gullegem (4 januari) en Benidorm (19 januari) – in België enkel live voor betalende klanten te bekijken. De latere samenvatting bij Sporza bleef standhouden, maar toch kwam daar een vrij radicale verschuiving.
42 procent
Voor het komende veldritseizoen gaan Telenet en Proximus daar nog een stapje verder in. Liefst zes manches van de Wereldbeker en zes van de Superprestige verdwijnen volledig achter de betaalmuur. Dat betekent dat je naast de Superprestige in Overijse ook die in Niel (11 november), Merksplas (15 november), Heusden-Zolder (23 december), Gullegem (3 januari) en Middelkerke (7 februari) enkel nog live met een betalend sportabonnement zal kunnen zien in België op Telenet Play Sports 3 en Pickx+ Sports 1.
Datzelfde geldt voor de Wereldbekers in Tabor (23 november), Cabras/Sicilië (7 december), Namen (14 december), Antwerpen (20 december), Benidorm (18 januari) en Hoogerheide (25 januari).
’s Avonds kan je wel naar een samenvatting bij Sporza kijken, maar wie de rechtstreekse uitzendingen wil blijven zien, moet bij Telenet een sportabonnement nemen voor 19,99 euro per maand (normaal was dat 24,99 maar door aanhoudende problemen met het voetbalaanbod wordt een korting aangeboden) of bij Proximus voor 14,99 euro (normaal 20,99 euro).
Dat gaat toch al snel over zo’n 42 procent van de klassementscrossen. In Nederland verandert er niets en zijn alle crossen ‘gewoon’ bij HBO Max te zien. De andere veldritten van de Superprestige en Wereldbeker, die niet achter de betaalmuur zitten, zijn in België live te volgen bij ofwel Sporza, ofwel op de open kanalen Proximus Showcase en Play6. De Exact Cross en X2O Badkamers Trofee zitten dan weer volledig bij Sporza.
 
			 
			
			
			Bekijk deze YouTube-videoquote:“Dit is geen complot tegen de sport”: Telenet verdedigt keuze voor betaalmuur in het veldrijden
Interview Er is een duidelijke verschuiving aan de gang in het Vlaamse tv-landschap van het veldrijden. Door een nieuwe strategie van telecomoperatoren Telenet en Proximus verdwijnt deze crosswinter bijna de helft van de klassementscrossen achter de betaalmuur bij hun zenders Telenet Play Sports en Pickx+ Sports. Geen gemakkelijke boodschap om te brengen bij de veldritfans, maar volgens Stefan Coenjaerts, de woordvoerder van Telenet, was die stap wel noodzakelijk.
Waar de Vlaming jarenlang gratis de cross kon volgen bij Sporza en later op de open kanalen van Telenet en Proximus, moet men nu bij Telenet een sportabonnement nemen voor 19,99 euro per maand (normaal was dat 24,99 euro, maar door aanhoudende problemen met het voetbalaanbod wordt een tijdelijke korting aangeboden) of bij Proximus voor 14,99 euro (normaal 20,99 euro) om alle crossen live te blijven volgen.
“Wij proberen de Vlaming veldrijden aan te bieden, maar de uitzendrechten zijn de laatste jaren veel duurder geworden. We doen ook voor een stukje de eigen productie van die crossen, dat is ook duur. Daar moet je onderaanemers voor gebruiken. We willen ervoor zorgen dat de Vlaming zijn geliefkoosde veldrijden kan zien. Maar om het leefbaar te houden, moeten we het achter de betaalmuur brengen”, zegt Coenjaerts.
Moeten jullie zo’n beslissing dan niet overleggen met de andere actoren, zoals ploegen, organisatoren en misschien zelfs de fans?
“Wij beslissen dat volledig zelf. We hebben het lang proberen tegen te houden, maar de omstandigheden zijn van die aard dat we die beslissing moeten nemen. Zie het vooral niet als een soort complot van de grote telecomoperatoren tegen de sport. Wij investeren zelf ook in een aantal competities, zoals de Superprestige en Wereldbeker (waar Telenet naamsponsor van is, red.). Wat wij willen is deze sport bij de fans brengen, maar op een manier die voor ons werkt. We kunnen er financieel niet aan uit, als alles in open net zit.”
Toch klinkt er weerstand bij de fans. De wielerminnende Vlaming is het niet gewend om te betalen voor zijn wedstrijden op televisie.
“Wij begrijpen dat het voor klanten geen fijne boodschap is, maar we zagen bij onze eerste experimenten vorig jaar al dat de echte fan daar op de momenten dat het nodig is wel begrip voor heeft.”
De kijkcijfers gingen in die eerste crossen achter de betaalmuur niet naar beneden?
“We hebben destijds maar vijf crossen in de kerstperiode enkel voor de betalende klanten uitgezonden. Toen zagen we wel een verschil, maar niet in die mate dat ik het dramatisch zou noemen.”
Wat zouden jullie dan tegen de fans die weerstand bieden, zeggen?
“Ik wil me er niet vanaf maken met een boutade, maar ‘There ain’t no such thing as a free lunch’. Soms hebben mensen de neiging om te zeggen: het was altijd zo, dus het moet zo blijven. Maar de mediawereld en de sport evolueert. Als je ziet hoeveel competities en wedstrijden er nu zijn bijgekomen ten opzichte van dertig jaar geleden, is sport op een heel ander niveau gekomen. Daar hoort ook een betere omkadering bij en daar maken wij ons hard voor.”
Mensen vrezen dat jullie alleen op korte termijn aan winst denken, en jullie de sport marginaliseren door ze weg te stoppen achter de betaalmuur.
“Ik kan het ook omdraaien. Als Telenet niet meer investeert in de belangrijke competities in het veldrijden, is dat even slecht voor de sport. Je kunt je afvragen of dat de oplossing is? Dat wij zeggen: we doen niets meer, we zenden het gewoon uit en we zien wel? Dat is ook niet aan de orde, hé. We investeren heel veel in de cross. Wij hebben een hart voor de sport. Dat hebben we de afgelopen vijftien jaar altijd bewezen in het veldrijden. We hebben zelfs een eigen ploeg gehad. Op ons engagement voor de sport kan je weinig afdingen.”
“Het wordt soms eenzijdig afgeschilderd, dat wij alleen maar aan het geld denken. We gaan niet onder stoelen of banken steken dat we een commercieel bedrijf zijn. Maar de rekening moet kloppen, dat is voor iedereen zo. Het is toch beter dat er op z’n minst veldrijden wordt aangeboden voor de mensen die het willen zien? Als niemand het risico neemt om te investeren, dan is er helemaal geen cross meer te zien.”
Met andere woorden: jullie doen investeringen en verwachten daar iets voor terug?
“Natuurlijk. Wij financieren twee grote competities, wij investeren in kwaliteit van de uitzendingen met moderne technologie en veel extra informatie die de kijkbeleving alleen maar vergroten. We bieden de kijker topkwaliteit, maar dat zorgt ook voor een bepaalde prijs die daaraan vasthangt. Dat heeft een keerzijde die iemand moet helpen financieren. Dat wij hier een commerciële beweging rond doen, is in deze tijd van digitalisering een niet weg te gommen element.”
Hoe zien jullie het tv-aanbod in het veldrijden dan op de langere termijn evolueren?
“Ik denk dat de trend wel is dat er voor elke sport waarschijnlijk gaat moeten betaald worden. Je ziet dat het aanbod van sport dat nog in open net te zien is, echt wel kleiner en kleiner wordt. Dat is de ‘vernetflixing’ van de televisiewereld, waardoor het meer een optie wordt om zaken achter de betaalmuur te steken. Hoe lastig dat ook is.”
Zien we binnen 10 jaar dan alleen nog veldrijden achter de betaalmuur?
“Dat zal afhangen van hoe de andere actoren, dus de zenders, daarmee omgaan. Als VRT en anderen blijven interesse tonen in een aantal koersen, heeft dat gevolgen. Er zijn ook reglementeringen rond bepaalde grote evenementen die sowieso moeten uitgezonden worden op het open net. Maar je ziet wat er gebeurt in de tv- en sportwereld. Voetbal was vroeger ook heel veel in open net te zien. Dat is allemaal achter een betaalmuur aan het verdwijnen.”
 
			 
			
			
			 
			 
			
			
			|  | 

| Forum Opties | |
|---|---|
| Forumhop: | |
| Hop naar: | |