In navolging van de andere topics over verkiezingsprogramma's: ook D66 heeft het concept-verkiezingsprogramma gepubliceerd. https://d66.nl/wp-content(...)gramma-2025-2030.pdfquote:D66 wil macht beter gaan spreiden: 'Democratie staat onder druk'
In het nieuwe verkiezingsprogramma van D66 zet de partij de D van Democraten weer centraal. D66 vindt dat de democratie en onze veiligheid onder druk staan en komt met ideeën om de macht beter te spreiden en de controle erop te verbeteren.
De partij wil de Tweede Kamer uitbreiden van 150 naar 260 leden en vindt dat er regels moeten komen om de interne structuren van partijen democratischer te maken. Bewindspersonen moeten als het aan D66 ligt een spreekuur krijgen en de Tweede Kamer moet soms buiten Den Haag gaan vergaderen. Met burgerfora en jongerenfora moeten mensen meer invloed krijgen, vindt de partij.
Ook moet iedereen betere toegang tot de rechtstaat krijgen en moeten onafhankelijke toezichthouders zoals de Autoriteit persoonsgegevens en de Autoriteit Consument en Markt voldoende middelen krijgen om hun waakhondfunctie te kunnen vervullen.
Land boven partij
D66, dat tot een jaar geleden nog deel uitmaakte van het vorige (demissionaire) kabinet vindt het tijd voor een nieuwe koers. "De politiek blijft hangen in stilstand. Ruziemakers bepalen de toon en roepen vooral wat niet kan", zegt partijleider Jetten.
Partijbelangen mogen het niet winnen van het landsbelang, zegt D66, die de komende verkiezingen ziet als "het moment om het tij te keren". De partij ziet gelijkenissen met de tijd waarin D66 werd opgericht. "Onze partij is opgericht om de status quo te doorbreken. Dat is vandaag net zo hard nodig als in 1966."
Tien nieuwe steden
Het woningtekort vindt de partij net als veel andere partijen daarnaast één van de grootste problemen. Het idee om geheel nieuwe steden te bouwen kreeg al voor het verschijnen van het verkiezingsprogramma aandacht. Met tien nieuwe steden aansluitend op al bestaande voorzieningen van andere steden zou het woningtekort moeten worden aangepakt. Als eerste zou een eiland moeten worden gemaakt tussen Amsterdam en Flevoland: IJstad. Weilanden en landbouwgrond zouden voor de andere nieuwe steden moeten wijken.
Klimaat en onderwijs, als vanouds belangrijke speerpunten voor de partij, komen minder prominent maar ook uitgebreid aan bod. Op deze thema's wil de partij fors investeren in onder meer het verduurzamen van woningen en het centraal stellen van de leraar.
Op het thema gezondheidszorg valt op dat de partij in discussie wil over het doorbehandelen van patiënten. "In goed en zorgvuldig overleg kan soms besloten worden dat behandelen de kwaliteit van leven niet vergroot."
Europees migratiepact
Op het gebied van asiel en migratie wil de partij het Europese migratiepact volgen. Over anderhalf jaar wordt dat officieel van kracht met nieuwe regels voor de Europese asielprocedure, de opvang van migranten en solidariteit tussen de EU-lidstaten.
Verder wil D66 kijken naar manieren om "slimmer te straffen". Rechters zouden de keuze moeten krijgen om langere taakstraffen of elektronische detentie als alternatieven in te zetten voor korte celstraffen. Celstraffen maken volgens de partij vaak "meer kapot dan de straf rechtvaardigt".
Hoe de plannen van D66 betaald moeten worden, staat nog niet in het concept verkiezingsprogramma en wordt mogelijk duidelijk na de doorrekening van de plannen door het CPB. Tegen de NOS zegt Jetten dat de plannen wat hem betreft niet betaald worden door hogere belastingen. De grote investeringen voor woningen, wegen en onderwijs worden vooral betaald uit een nog op te richten Nationale Investeringsbank.
Het verkiezingsprogramma wordt ook nog voorgelegd aan de leden, op 4 oktober kunnen die er in Den Bosch over stemmen.
Andere punten uit het D66 concept verkiezingsprogramma:
• baas over eigen bits: de overheid maakt kaders om techdiensten veiliger te maken
• investeren in betaalbare, groene energie van eigen bodem
• verschillen tussen drugs beter onderscheiden, regulering in plaats van repressie: 'war on drugs' noemt de partij zinloos
• meer investeringen in gezondheid en preventie, voorkomen dat mensen ziek worden
• wettelijke basis voor andere vormen van ouderschap
• draagmoederschap zorgvuldig regelen
• zorg buiten het verpleeghuis: meer kleinschalige woonvormen stimuleren, ook voor ouderen
Nóg meer betaalde amateurs. Nee, bedankt.quote:De partij wil de Tweede Kamer uitbreiden van 150 naar 260 leden
Je noemt drie kabinetten waar ze niet inzaten.quote:Op vrijdag 5 september 2025 19:26 schreef rutger05 het volgende:
D66 heeft in behoorlijk wat kabinetten gezeten en lange tijd geregeerd. Graag ook wat reflectie van D66 zelf op de wijze waarop zij hun macht hebben ingezet om problemen op te lossen voor de burgers.
D66 heeft in de volgende kabinetten gezeten:
Kabinet-Biesheuvel I (1971-1972)
Kabinet-Den Uyl (1973-1977)
Kabinet-Van Agt III (1982)
Kabinet-Lubbers III (1989-1994)
Kabinet-Kok I (1994-1998)
Kabinet-Kok II (1998-2002)
Kabinet-Balkenende II (2003-2006)
Kabinet-Rutte II (2012-2017)
Kabinet-Rutte III (2017-2022)
Kabinet-Rutte IV (2022-2024)
Ik weet niet wie je het vraagt, maar D66 zat niet in Biesheuvel I, wel in Van Agt II, niet in Lubbers III en niet in Rutte II.quote:Op vrijdag 5 september 2025 19:26 schreef rutger05 het volgende:
D66 heeft in behoorlijk wat kabinetten gezeten en lange tijd geregeerd. Graag ook wat reflectie van D66 zelf op de wijze waarop zij hun macht hebben ingezet om problemen op te lossen voor de burgers.
D66 heeft in de volgende kabinetten gezeten:
Kabinet-Biesheuvel I (1971-1972)
Kabinet-Den Uyl (1973-1977)
Kabinet-Van Agt III (1982)
Kabinet-Lubbers III (1989-1994)
Kabinet-Kok I (1994-1998)
Kabinet-Kok II (1998-2002)
Kabinet-Balkenende II (2003-2006)
Kabinet-Rutte II (2012-2017)
Kabinet-Rutte III (2017-2022)
Kabinet-Rutte IV (2022-2024)
Maakt juist meer specialisatie mogelijk. Ik ben hier wel een voorstander van.quote:Op vrijdag 5 september 2025 19:31 schreef thedeedster het volgende:
[..]
Nóg meer betaalde amateurs. Nee, bedankt.
En ook het groeikernen beleid wat woningnood destijds terugdrong.quote:Op vrijdag 5 september 2025 19:37 schreef SnertMetChoco het volgende:
[..]
Ik weet niet wie je het vraagt, maar D66 zat niet in Biesheuvel I, wel in Van Agt II, niet in Lubbers III en niet in Rutte II.
Zo wat dingen die me bijstaan:
• Geregistreerd partnerschap wat leidde naar het homohuwelijk
• Winkeltijdenwet - niet langer alle winkels dicht om 1800 of 1700 op zaterdag of zondag helemaal.
• Euthanasiewet - kunnen kiezen bij uitzichtloos lijden
• Investering in onderwijs in meerdere kabinetten
• Donorwet en al decennia eerder het donorcodicil.
quote:Op vrijdag 5 september 2025 19:37 schreef Hexagon het volgende:
[..]
Je noemt drie kabinetten waar ze niet inzaten.
Mijn dank voor jullie correctie.quote:Op vrijdag 5 september 2025 19:37 schreef SnertMetChoco het volgende:
[..]
Ik weet niet wie je het vraagt, maar D66 zat niet in Biesheuvel I, wel in Van Agt II, niet in Lubbers III en niet in Rutte II.
Zo wat dingen die me bijstaan:
• Geregistreerd partnerschap wat leidde naar het homohuwelijk
• Winkeltijdenwet - niet langer alle winkels dicht om 1800 of 1700 op zaterdag of zondag helemaal.
• Euthanasiewet - kunnen kiezen bij uitzichtloos lijden
• Investering in onderwijs in meerdere kabinetten
• Donorwet en al decennia eerder het donorcodicil.
Nog meer geouwehoer van nog meer splinterpartijtjes.quote:Op vrijdag 5 september 2025 19:39 schreef SnertMetChoco het volgende:
[..]
Maakt juist meer specialisatie mogelijk. Ik ben hier wel een voorstander van.
Wow, wat voor belabberd AI was dat dan wel niet?quote:Op vrijdag 5 september 2025 19:47 schreef rutger05 het volgende:
[..]
[..]
Mijn dank voor jullie correctie.
Ik heb zojuist helaas ondervonden dat net als politici ook AI zeker niet geheel te vertrouwen is.
Gemini. Heeft als AI wel excuses aangeboden.quote:Op vrijdag 5 september 2025 19:53 schreef SnertMetChoco het volgende:
[..]
Wow, wat voor belabberd AI was dat dan wel niet?
Op zich kun je dat verhelpen door een kiesdrempel in te stellen gelijk aan het huidige aantal zetels.quote:Op vrijdag 5 september 2025 19:52 schreef thedeedster het volgende:
[..]
Nog meer geouwehoer van nog meer splinterpartijtjes.
Kan je het je voorstellen? Nóg meer PVV-stemvolk? Díe gewoon niks in te brengen hebben?
Nee, de Kamer heeft wel een staf op zich, maar Kamerleden doorgaans niet.quote:En wat specialisatie betreft; zo’n Kamerlid heeft toch ook een staf achter zich?
Dit is dan wel een optie.quote:Op vrijdag 5 september 2025 19:55 schreef SnertMetChoco het volgende:
[..]
Op zich kun je dat verhelpen door een kiesdrempel in te stellen gelijk aan het huidige aantal zetels.
[..]
Nee, de Kamer heeft wel een staf op zich, maar Kamerleden doorgaans niet.
Goedzo, je moet ze scherp houden die AI's.quote:Op vrijdag 5 september 2025 19:54 schreef rutger05 het volgende:
[..]
Gemini. Heeft als AI wel excuses aangeboden.
SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.
Het is natuurlijk bezopen dat maar één iemand het voor het zeggen heeft bij een partij en dat de overige Kamerleden nietszeggend klapvee is. Daarom schrijft D66 dit waarschijnlijk ook;quote:Op vrijdag 5 september 2025 19:52 schreef thedeedster het volgende:
Kan je het je voorstellen? Nóg meer PVV-stemvolk? Díe gewoon niks in te brengen hebben?
quote:[D66] vindt dat er regels moeten komen om de interne structuren van partijen democratischer te maken.
quote:Op vrijdag 5 september 2025 19:56 schreef SnertMetChoco het volgende:
[..]
Goedzo, je moet ze scherp houden die AI's.
Tegen mij gaf Gemini (2.5-pro) trouwens een bijna kloppende lijst:Ik gebruikte hiervoor Gemini 2.5 flash. Helaas wel vaker meegemaakt, ook met ChatGPT overigens, dat er volstrekt onbruikbare en onjuiste informatie werd verstrekt. Een AI kan heel goed zijn in zwammen. Hopelijk gaat dit nog verbeteren, omdat het wel ontzettend handig is.SPOILEROm spoilers te kunnen lezen moet je zijn ingelogd. Je moet je daarvoor eerst gratis Registreren. Ook kun je spoilers niet lezen als je een ban hebt.
Kiesdrempel invoeren lijkt me beterquote:De partij wil de Tweede Kamer uitbreiden van 150 naar 260 leden
Het voorstel om het aantal zetels van de Tweede Kamer naar 260 te verhogen zal ongetwijfeld zijn ontleend aan de kubuswortelformule. Er bestaat een theorie dat de kubuswortel van het aantal inwoners van een land het ideale aantal zetels is voor het nationaal parlement.quote:De partij wil de Tweede Kamer uitbreiden van 150 naar 260 leden
Lekker duurzaam, een soort volksverhuizing zoals die elke 2 weken tussen Brussel en Straatsburg plaatsvindt.quote:Bewindspersonen moeten als het aan D66 ligt een spreekuur krijgen en de Tweede Kamer moet soms buiten Den Haag gaan vergaderen.
Zouden er mensen zijn die hier in trappen na hun acties mbt het referendum?quote:Met burgerfora en jongerenfora moeten mensen meer invloed krijgen, vindt de partij.
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |