abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
pi_218687502
quote:
Krachtigste supercomputer van Europa onthuld: 'Zo snel als miljoen smartphones'
NOS Nieuws • vandaag, 06:30

In Duitsland wordt vandaag de krachtigste supercomputer van Europa gepresenteerd: Jupiter. De computer kan vele honderden biljarden (vijftien nullen) berekeningen per seconde uitvoeren. Dat is vergelijkbaar met bijna een miljoen moderne smartphones, volgens het onderzoekscentrum waar Jupiter staat.

Jupiter is de op drie na krachtigste supercomputer ter wereld. In de Verenigde Staten staan drie computers die volgens een internationale standaard in staat zijn om meer dan een 1000 biljard berekeningen per seconde uit te voeren. Jupiter moet die snelheid later ook kunnen halen.

Kunstmatige intelligentie en onderzoek

Het Belgische bedrijf Textgain heeft de afgelopen maanden al gebruikgemaakt van Jupiter, vertelt directeur Guy De Pauw aan de NOS. "Om te testen of alles werkt, mogen we proefdraaien met 300.000 uur rekenkracht. Daarvan hebben we nu ongeveer de helft gebruikt."

Textgain ontwikkelt computerprogramma's om in alle officiële Europese talen scheldwoorden, dreigementen en andere haatdragende berichten op het internet te herkennen. "Een AI-programma kan dat niet vanzelf: dat moet je hem leren aan de hand van voorbeelden en instructies." Dat proces heet het trainen van AI.

"De basis maken we op Lumi, een supercomputer in Finland. De uren rekenkracht die we voor Jupiter hebben gekregen, gebruiken we om ons AI-programma bij te trainen. Daarmee maken we kleinere variaties. Bijvoorbeeld gericht op één specifieke taak, zoals het herkennen van doodsbedreigingen."



Dit soort supercomputers is vooral interessant voor wetenschappelijke berekeningen en de ontwikkeling van kunstmatige intelligentie, zegt Jannis Teunissen, onderzoeker bij het Centrum Wiskunde & Informatica (CWI) in Amsterdam.

"Veel onderzoekers in Nederland hebben baat bij meer rekenkracht", zegt Teunissen. "Met meer rekenkracht kun je bijvoorbeeld een grotere simulatie uitvoeren of meer details meenemen in je berekening, bijvoorbeeld als je het weer op lokaal niveau goed wil voorspellen."

"Meestal is het niet zo dat je met meer rekenkracht 'opeens' een nieuw probleem kunt oplossen. Maar een stap groter of nauwkeuriger kan wel maken dat de uitkomst nuttig is. Stel dat je wil berekenen hoe de luchtstroom langs een Formule 1-auto beweegt. Met meer details wordt zo'n simulatie nauwkeuriger en betrouwbaarder, wat kan helpen om de auto zo te ontwerpen dat hij sneller gaat."

'Laten zien dat we dit in Europa kunnen'

Voor Textgain is er naast de rekenkracht nog een voordeel. "Het onderzoekscentrum van Jupiter kent de computer van binnen en buiten. Zij kunnen dus ook meekijken naar onze code en de instellingen, waardoor we uiteindelijk minder uren rekenkracht nodig hebben. Ons AI-programma is daardoor uiteindelijk sneller 'klaar'. Al zal het nooit helemaal af zijn, we zullen het moeten blijven bijtrainen."

Waarom maakt Textgain geen gebruik van supercomputers in de VS, die nog krachtiger zijn? "Dat is ook een beetje principe", zegt De Pauw. "Ik vind het belangrijk dat we ook in Europa plekken hebben om dit soort AI-programma's te ontwikkelen. Dat we laten zien dat we dit ook in Europa kunnen bouwen en niet afhankelijk zijn van de Amerikanen."

Nederland heeft ook een supercomputer: Snellius. Die is alleen bedoeld voor niet-commercieel gebruik, zoals onderzoek. Snellius heeft volgens de laatste TOP500-meting een kracht van bijna 25 petaFLOPS, maar kan in theorie bijna 38 petaFLOPs halen.
https://nos.nl/artikel/25(...)-miljoen-smartphones

op het eerste gezicht indrukwekkend werk van Eviden. op de nvidia componenten na is JUPITER van zowat volledig europese maak
totale rekenkracht per regio (TOP500 juni 2025):
VS: 9.982,5 PFLOP/s
EU: 2.809,7 PFLOP/s
Japan: 1.002,1 PFLOP/s
China: 249,7 PFLOP/s

wat china betreft, die melden hun meest krachtige systemen niet aan bij de TOP500 vanwege strategische redenen of zo. maar als je een beetje het nieuws volgt dan weet je wel dat ze extreem krachtige systemen bezitten. china is een black box van een land, dus hun echte rekenkracht is verborgen

intussen is japan bezig met FugakuNEXT, die in 2030 operationeel moet zijn en die de allerkrachtigste supercomputer ooit moet worden, de eerste zettaschaal AI supercomputer. FugakuNEXT wordt dus niet zomaar de volgende nummer 1, maar een computer die met een factor 10 tot 100 krachtiger is dan de huidige generatie supercomputers. 600 EFLOP/s in FP8 precisie en 30 EFLOP/s in FP64 (FP64 is wat ze in TOP500 gebruiken)

het lijstje wordt dan:
Japan: 31.002,1 PFLOP/s
VS: 9.982,5 PFLOP/s
EU: 2.809,7 PFLOP/s
China: 249,7 PFLOP/s

japan zal in één klap meer dan 3x zoveel rekenkracht bezitten als de VS. hiermee kunnen ze echt waanzinnig gave dingen mee: ze kunnen een veel gedetailleerdere digitale tweeling van hun land creëren en daar simulaties op draaien, hyperrealistische weers- en rampenvoorspellingen doen, extreem sneller medicijnen en gepersonaliseerde geneeskunde ontwikkelen, ze kunnen hun eigen, geavanceerde AI modellen ontwikkelen en trainen zodat ze hun afhankelijkheid van amerikaanse techgiganten kunnen verminderen, de snelheid van wetenschappelijke en innovatieve onderzoek en ontwikkeling gaat exploderen, enz enz

het laat wel zien dat europa nog altijd ver en ver achterloopt op de rest van de wereld. de VS en japan hebben ambitie terwijl europa het allemaal een beetje probeert bij te benen ipv echt ambitieus te denken en investeren

[ Bericht 0% gewijzigd door gwn_een_user op 06-09-2025 12:50:28 ]
pi_218687566
Skynet is closer than ever....
pi_218687602
Ah, de winst van Nvidia is weer flink gegroeid en we gaan hier ook bergen elektriciteit verbranden om een hippe AI te maken waar we in de praktijk niets aan hebben.
pi_218687638
quote:
0s.gif Op vrijdag 5 september 2025 16:04 schreef Toine51 het volgende:
Skynet is closer than ever....
Mwa, gewoon meer rekenkracht. Eigenlijk heel saai.
A Robin Redbreast in a Cage Puts all Heaven in a Rage.
pi_218687641
De jaren Zeventig belde; ze willen hun flutfilm terug.
pi_218688574
quote:
0s.gif Op vrijdag 5 september 2025 16:14 schreef Horzula het volgende:
De jaren Zeventig belde; ze willen hun flutfilm terug.
In die tijd waren de supercomputers tenminste nog wel lekker funky, nu zijn het oersaaie serverkasten



Bankje erbij dit dat
pi_218688856
Ik vind de rekenkracht van 1 miljoen smartphones helemaal niet indrukwekkend klinken eigenlijk.
pi_218689172
quote:
6s.gif Op vrijdag 5 september 2025 17:53 schreef tjoptjop het volgende:

[..]
In die tijd waren de supercomputers tenminste nog wel lekker funky, nu zijn het oersaaie serverkasten

[ afbeelding ]
[ afbeelding ]
Bankje erbij dit dat
Van die Cray heb ik nog onderdelen liggen hier.

Onder andere deze 2 (rechts en onder):



Die printplaten zaten weer in dit soort stacks / kolommen, wat ook direct de vorm van de Cray verklaart.



Op zich een slim ontwerp, printplaten kon je van buitenaf benaderen en in het centrum zat alle bedrading die toch dicht bij elkaar moest zijn.

Voeding zat in de bodem dus mooi een verwarmd bankje ;)



[ Bericht 8% gewijzigd door TheFreshPrince op 05-09-2025 19:40:37 ]
  vrijdag 5 september 2025 @ 19:47:13 #9
129292 LXIV
Cultuurmoslim
pi_218689464
quote:
0s.gif Op vrijdag 5 september 2025 16:04 schreef Toine51 het volgende:
Skynet is closer than ever....
Dat geldt altijd.
The End Times are wild
pi_218689671
quote:
0s.gif Op vrijdag 5 september 2025 19:30 schreef TheFreshPrince het volgende:

[..]
Van die Cray heb ik nog onderdelen liggen hier.

Onder andere deze 2 (rechts en onder):

[ afbeelding ]

Die printplaten zaten weer in dit soort stacks / kolommen, wat ook direct de vorm van de Cray verklaart.

[ afbeelding ]

Op zich een slim ontwerp, printplaten kon je van buitenaf benaderen en in het centrum zat alle bedrading die toch dicht bij elkaar moest zijn.

Voeding zat in de bodem dus mooi een verwarmd bankje ;)

[ afbeelding ]
Gaaf, en dat is een board van 1kb ofzo?
  vrijdag 5 september 2025 @ 20:04:32 #11
24533 ACT-F
Onmeunige gaspedoal emmer
pi_218689688
quote:
0s.gif Op vrijdag 5 september 2025 16:08 schreef SymbolicFrank het volgende:
we gaan hier ook bergen elektriciteit verbranden
In Duitsland letterlijk nadat ze alle kerncentrales gesloten hebben:

Bekijk de webcam via UStream. Luister naar Gutter FM
pi_218689923
quote:
0s.gif Op vrijdag 5 september 2025 20:03 schreef tjoptjop het volgende:

[..]
Gaaf, en dat is een board van 1kb ofzo?
Hele Cray-1 had 8,4MB geheugen (homecomputers vaak maar 1-64KB) dus zal iets meer zijn.
Zou de chips eens moeten identificeren en het aantal tellen.
pi_218689978
quote:
0s.gif Op vrijdag 5 september 2025 20:27 schreef TheFreshPrince het volgende:

[..]
Hele Cray-1 had 8,4MB geheugen (homecomputers vaak maar 1-64KB) dus zal iets meer zijn.
Zou de chips eens moeten identificeren en het aantal tellen.
iig een tof stukje memorabilia, de Cray-1 is toch wel een stukje computer historie
pi_218689993
quote:
0s.gif Op vrijdag 5 september 2025 20:32 schreef tjoptjop het volgende:

[..]
iig een tof stukje memorabilia, de Cray-1 is toch wel een stukje computer historie
Zeker, ga er een apart “wandje” voor inrichten na de verhuizing.

Heb ook nog een board uit een Duits 80’s mainframe, de Suprenum

https://en.m.wikipedia.org/wiki/SUPRENUM

[ Bericht 8% gewijzigd door TheFreshPrince op 05-09-2025 20:41:31 ]
  vrijdag 5 september 2025 @ 20:37:02 #15
229935 damsco
Internetheld sinds 2008
pi_218690001
1 miljoen smartphones zodat het zeker meer lijkt dan het is :') waarom niet in ti-84, lijkt het nog meer.
pi_218690076
quote:
0s.gif Op vrijdag 5 september 2025 18:38 schreef silverhill het volgende:
Ik vind de rekenkracht van 1 miljoen smartphones helemaal niet indrukwekkend klinken eigenlijk.
Dat zegt vooral wat over de rekenkracht van moderne smartphones. De smartphone van nu is de supercomputer van 25 jaar geleden (jaar 2000). Alleen dan een stukje kleiner en zuiniger :P
pi_218690095
quote:
0s.gif Op vrijdag 5 september 2025 15:53 schreef gwn_een_user het volgende:

intussen is japan bezig met FugakuNEXT, die in 2030 operationeel moet zijn en die de allerkrachtigste supercomputer ooit moet worden, de eerste zettaschaal AI supercomputer. FugakuNEXT wordt dus niet zomaar de volgende nummer 1, maar een computer die met een factor 10 tot 100 krachtiger is dan de huidige generatie supercomputers. 600 EFLOP/s in FP8 precisie en 30 EFLOP/s in FP64 (FP64 is wat ze in TOP500 gebruiken)

het lijstje wordt dan:
Japan: 31.002,1 FLOP/s
VS: 9.982,5 FLOP/s
EU: 2.809,7 FLOP/s
China: 249,7 FLOP/s

japan zal in één klap meer dan 3x zoveel rekenkracht bezitten als de VS. hiermee kunnen ze echt waanzinnig gave dingen mee: ze kunnen een veel gedetailleerdere digitale tweeling van hun land creëren en daar simulaties op draaien, hyperrealistische weers- en rampenvoorspellingen doen, extreem sneller medicijnen en gepersonaliseerde geneeskunde ontwikkelen, ze kunnen hun eigen, geavanceerde AI modellen ontwikkelen en trainen zodat ze hun afhankelijkheid van amerikaanse techgiganten kunnen verminderen, de snelheid van wetenschappelijke en innovatieve onderzoek en ontwikkeling gaat exploderen, enz enz

Ze kunnen in Japan beter eens wat meer gaan neuken.
  zaterdag 6 september 2025 @ 00:55:15 #19
201761 phpmystyle
Ordinary guy from Moscow
pi_218691330
quote:
6s.gif Op vrijdag 5 september 2025 17:53 schreef tjoptjop het volgende:

[..]
In die tijd waren de supercomputers tenminste nog wel lekker funky, nu zijn het oersaaie serverkasten

[ afbeelding ]
[ afbeelding ]
Bankje erbij dit dat
Ziet er best imponerend uit. Maar wat hadden wij daar precies aan?
Concreet: wat dezen ze? Wat leverde het op? Of was dit alleen voor de mooie foto's en prestige?
"Fifty years ago the Leningrad street taught me a rule - if a fight is inevitable, you have to throw the first punch."
Vladimir Putin
“To forgive the terrorists is up to God, but to send them there is up to me.”
Vladimir Putin
pi_218691349
Wat een rare vergelijking. Een miljoen mobieltjes klinkt juist als heel weinig.
“My soul is impatient with itself, as with a bothersome child; its restlessness keeps growing and is forever the same. Everything interests me, but nothing holds me.” ― Fernando Pessoa
  zaterdag 6 september 2025 @ 01:13:45 #21
213215 Interloper
Verdomd gezellig hiero
pi_218691351
quote:
'Laten zien dat we dit in Europa kunnen'
Lmao, ja hoor. De immer technofobe Eurokneusjes gaan wel even een inhaalslagje maken. Tuurlijk jonge :') _O-

De rest van de wereld lacht zich weer eens de ballen uit de broek.
Searchers after horror haunt strange, far places.
pi_218691404
quote:
Textgain ontwikkelt computerprogramma's om in alle officiële Europese talen scheldwoorden, dreigementen en andere haatdragende berichten op het internet te herkennen. "Een AI-programma kan dat niet vanzelf: dat moet je hem leren aan de hand van voorbeelden en instructies." Dat proces heet het trainen van AI.
Waarom zou je dit willen?
pi_218691442
quote:
0s.gif Op vrijdag 5 september 2025 20:47 schreef tjoptjop het volgende:

[..]
Dat zegt vooral wat over de rekenkracht van moderne smartphones. De smartphone van nu is de supercomputer van 25 jaar geleden (jaar 2000). Alleen dan een stukje kleiner en zuiniger :P
Ik heb nog Assembly op de Commodore 64 geschreven, had je maar 48KB tot je beschikking, dat is zeg maar de hoeveelheid info van 4 FOK UI plaatjes ;)
🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️₿🕰️ TikTok next Block
pi_218691443
quote:
0s.gif Op zaterdag 6 september 2025 02:29 schreef MoreDakka het volgende:

[..]
Waarom zou je dit willen?
Dit ja. Zoveel rekenkracht tot je beschikking en dan ga je dit doen. Why?
pi_218691902
quote:
7s.gif Op zaterdag 6 september 2025 00:55 schreef phpmystyle het volgende:

[..]
Ziet er best imponerend uit. Maar wat hadden wij daar precies aan?
Concreet: wat dezen ze? Wat leverde het op? Of was dit alleen voor de mooie foto's en prestige?
De Cray-1 draaide in 1975 op een frequentie van 80MHz, had 8,4MB geheugen en 303MB opslagruimte.

De IBM PC die 6 jaar later op de markt kwam, draaide op 4,75MHz, had 16 tot 256KB (!) geheugen en had 180 / 360KB floppy's als opslag.

Je kon op zo'n CRAY dus dingen draaien die op een normale computer nog niet mogelijk was.
Denk aan een stap vooruit in het berekenen van weermodellen, vliegtuigontwerpen, kraken van cryptografie, ontwikkeling nucleaire wapens, etc.

Het duurde nog zo'n 19 jaar (~1994) voor een thuiscomputer die specificaties had.
abonnement Unibet Coolblue Bitvavo
Forum Opties
Forumhop:
Hop naar:
(afkorting, bv 'KLB')