Wat fijn.quote:Schoof onthult: NAVO wil norm defensie-uitgaven naar 5 procent in 2032
Secretaris-generaal Rutte van de NAVO wil dat de lidstaten van het bondgenootschap in 2032 de verhoogde norm van 5 procent halen voor hun defensie-uitgaven. Deze nog vertrouwelijke informatie heeft premier Schoof per ongeluk naar buiten gebracht op zijn wekelijkse persconferentie. Tot nu toe was zowel het percentage als het exacte tijdspad nog geheim.
Persbureau Reuters meldde vorige week dat Rutte aankoerst op een verhoging naar 5 procent. Er waren ook berichten dat het percentage in twee delen uiteen zou vallen: 3,5 procent voor pure defensie-uitgaven en 1,5 procent aan uitgaven waar defensie van meeprofiteert, zoals cyberveiligheid of de verbetering van wegen en bruggen.
Rutte deed de circulerende informatie vandaag op een persconferentie in Brussel nog af als geruchten. Op dit moment is de afspraak dat de 32 lidstaten van het bondgenootschap 2 procent van hun bruto binnenlands product (bbp) aan defensie uitgeven.
NAVO-top
Rutte schreef een brief aan alle lidstaten van het bondgenootschap waarin hij bekendmaakte dat hij op de NAVO-top op 24 en 25 juni in Den Haag wil delen wat zijn plannen zijn met de nieuwe NAVO-norm.
Op zijn persconferentie bevestigde Schoof het circulerende percentage en het jaartal. Het leek alsof hij ervan uitging dat deze informatie openbaar was. "Zoals u weet heeft de SG van de NAVO alle partners een brief geschreven met de inzet van 3,5 procent harde militaire uitgaven te behalen in 2032 en 1,5 procent met daaraan gerelateerde uitgaven, zoals infrastructuur en cybersecurity en dat soort zaken", aldus Schoof.
NAVO-correspondent Kysia Hekster:
"De NAVO wil de uitspraken van Schoof niet bevestigen. De genoemde norm van 5 procent is precies het percentage dat de Amerikaanse president Trump al een tijdje noemt.
Een uur voor de uitspraken van Schoof hield Rutte in Brussel op het NAVO-hoofdkwartier een persconferentie met de nieuwe Duitse bondskanselier Merz. Rutte werd daar gevraagd naar de nieuwe NAVO-norm en de tijd die landen krijgen eraan te voldoen. Daarop antwoordde de NAVO-topman dat hij de getallen die rondgaan niet wil bevestigen.
Dat Schoof dat nu wel doet en daarbij uit zichzelf ook met een jaartal komt, zullen ze bij het militaire bondgenootschap niet fijn vinden. De onderhandelingen zijn nog in volle gang en Schoof loopt hiermee vooruit op besluiten die nog helemaal niet genomen zijn. Dat is politiek op zijn minst nogal onhandig."
Door de defensie-uitgaven te verhogen wil Rutte de NAVO-lidstaten minder afhankelijk maken van de VS. President Trump eist al langer dat de norm naar 5 procent van het bbp gaat. Voor Nederland zou dat betekenen dat de regering tientallen miljarden extra voor defensie moet uittrekken.
Dat komt omdat Poetin zo nodig oorlogje wil spelen. Dus bij klachten moet je bij het kremlin zijn.quote:
Ah ja, we moeten een voorbeeld nemen aan Rusland en die na doen...quote:Op vrijdag 9 mei 2025 19:13 schreef Starhopper het volgende:
[..]
Dat komt omdat Poetin zo nodig oorlogje wil spelen. Dus bij klachten moet je bij het kremlin zijn.
Nederland is ook super laks, op alle financiële vraagstukken word geroepen: er moet bezuinigd worden, nog steeds geen concrete plannen voor een kerncentrale, huisvesting, en nog een hele lijst, het enige wat er geroeptoeterd word is bezuinigen zodat het iemand anders zijn probleem word en hier staan we nu op het kruispunt waar het niet meer uitgesteld kan worden en we zijn gewoon te laat, Nederland gaat vast iets heel doms doen zoals nog verder de middenklasse uithollen. uit recente verkiezingsbelofte en daadwerkelijk uitvoeren kan ik wel concluderen dat het eigenlijk niemand geen ene reet uitmaakt, eigen zak vullen in een termijn en zoek het uit.quote:Op vrijdag 9 mei 2025 19:19 schreef rutger05 het volgende:
Dat lijkt mij voor lidstaten absoluut niet haalbaar.
Nederland staat voor enorme andere financiële uitdagingen op het gebied van infrastructuur (verouderde viaducten, bruggen, spoorwegen e.d.) noodzakelijke versterking van dijken, waterkeringen en dammen, de energietransitie, stikstofcrisis, verduurzamen van de huidige woningvoorraad, het bouwen van vele woningen i.v.m. de grote woningnood, de vergrijzingsgolf en de alsmaar stijgende zorgkosten.
Zaken die zeer belangrijk zijn en naar mijn mening veel belangrijker dan het ophogen van het defensiebudget naar een 5 procent en dat ook nog ingegeven door vooral angst en de waan van deze tijd. Bij toekomstige verkiezingen zal ik dit zwaar laten meewegen.
Er is een hoge dreiging op EU grond gebied, waar wij een verplichting aan hebben als europeanen.quote:Op vrijdag 9 mei 2025 19:19 schreef rutger05 het volgende:
Dat lijkt mij voor lidstaten absoluut niet haalbaar.
Nederland staat voor enorme andere financiële uitdagingen op het gebied van infrastructuur (verouderde viaducten, bruggen, spoorwegen e.d.) noodzakelijke versterking van dijken, waterkeringen en dammen, de energietransitie, stikstofcrisis, verduurzamen van de huidige woningvoorraad, het bouwen van vele woningen i.v.m. de grote woningnood, de vergrijzingsgolf en de alsmaar stijgende zorgkosten.
Zaken die zeer belangrijk zijn en naar mijn mening veel belangrijker dan het ophogen van het defensiebudget naar een 5 procent en dat ook nog ingegeven door vooral angst en de waan van deze tijd. Bij toekomstige verkiezingen zal ik dit zwaar laten meewegen.
Even wat getalletjes erbij gezocht.quote:Op vrijdag 9 mei 2025 19:19 schreef thedeedster het volgende:
Het BNP van Rusland is een fractie van dat van de EU en we zijn met veel meer mensen.
Niks mis met wat waakzaamheid, maar je kunt ook overdrijven. Vijf procent is buitenproportioneel.
Dank voor de moeite en de ondersteuning van mijn punt.quote:Op vrijdag 9 mei 2025 19:43 schreef quo_ het volgende:
[..]
Even wat getalletjes erbij gezocht.
BNP
EU 18140 miljard dollar
Rusland 2200 miljard dollar
Inwoners
EU 451 miljoen
Rusland 144 miljoen
Actieve militairen
EU 1,3 miljoen
Rusland 1,3 miljoen
Reservisten
EU 3 miljoen
Rusland 1,5 miljoen
Niet verkeerd om een tandje bij te schakelen maar doen alsof we verloren zijn als we niet direct van 2% naar 5% gaan is inderdaad onzin.
China is echt een veel grotere bedreiging dan Rusland en ik denk dat men hierop voorsorteert, maar dit niet als zodanig wil benoemen. Hopelijk blijven de betrekkingen met China gewoon normaal en zal ook China de slag naar een moderne democratie maken.quote:Op vrijdag 9 mei 2025 19:43 schreef quo_ het volgende:
[..]
Even wat getalletjes erbij gezocht.
BNP
EU 18140 miljard dollar
Rusland 2200 miljard dollar
Inwoners
EU 451 miljoen
Rusland 144 miljoen
Actieve militairen
EU 1,3 miljoen
Rusland 1,3 miljoen
Reservisten
EU 3 miljoen
Rusland 1,5 miljoen
Niet verkeerd om een tandje bij te schakelen maar doen alsof we verloren zijn als we niet direct van 2% naar 5% gaan is inderdaad onzin.
Zonder vetorecht was de Europese Unie allang al opgeheven geweest.quote:Op vrijdag 9 mei 2025 19:36 schreef Captain_Ghost het volgende:
5 procent per land is te veel.
Je kan beter 3 procent aan EU defensie uitgeven. Hoeven elke lidstaat niet bepalen welk speelgoed zij moet hebben. Een versnipperd leger is niet handig, omdat men straks elke land een wiel moet opnieuw uitvinden.
Europese defensie, betekent ook Europese politiek unie. Zonder vetorecht zonder geruzie van elke lidstaat.
Alleen zo zijn we op lange termijn beter bestand tegen rest van de wereld.
Russen hebben er geen probleem mee om halve bevolkingsgroepen door de gehaktmolen te draaien.quote:Op vrijdag 9 mei 2025 19:19 schreef thedeedster het volgende:
Het BNP van Rusland is een fractie van dat van de EU en we zijn met veel meer mensen.
Niks mis met wat waakzaamheid, maar je kunt ook overdrijven. Vijf procent is buitenproportioneel.
quote:Op vrijdag 9 mei 2025 19:47 schreef rutger05 het volgende:
[..]
China is echt een veel grotere bedreiging dan Rusland en ik denk dat men hierop voorsorteert, maar dit niet als zodanig wil benoemen. Hopelijk blijven de betrekkingen met China gewoon normaal en zal ook China de slag naar een moderne democratie maken.
In Noord-Korea heb je ook soms protestenquote:Op vrijdag 9 mei 2025 19:52 schreef Mikeytt het volgende:
Weinig mensen in China die democratie willen. Je hebt er juist vaak protesten in o.a. in Beijing om uit te breiden naar een DOTP systeem omdat men van mening is dat de overheid het socialisme niet snel genoeg omarmt.
Dit jaar zitten we qua defensieuitgaven naar verwachting op 1,87%.quote:Op vrijdag 9 mei 2025 19:50 schreef capricia het volgende:
[..]
Russen hebben er geen probleem mee om halve bevolkingsgroepen door de gehaktmolen te draaien.
Dat kan hier, in een democratisch land, nog wel eens een issue worden.
Onze voorjaarsnota ging van 2% naar, bij Gods gratie, wellicht 2,1% op termijn in de voorjaarsnota.
Mijn persoonlijke mening:
Geef het geld uit aan defensie systemen en niet aan de gehaktmolen.
En hopelijk hebben we het niet nodig.
Dat is de jaarlijke anti-VS bijeenkomst, geen protest.quote:Op vrijdag 9 mei 2025 19:56 schreef Starhopper het volgende:
[..]
In Noord-Korea heb je ook soms protesten
[ afbeelding ]
Kijkend naar landen zoals Hongarije, Slowakije, misschien ook Polen. En natuurlijk ook Frankrijk, die willen haantje spelen.quote:Op vrijdag 9 mei 2025 19:48 schreef Mikeytt het volgende:
[..]
Zonder vetorecht was de Europese Unie allang al opgeheven geweest.
Jij denkt dat een Europees leger zonder vetorecht geen ruzie tussen lidstaten gaat creëren?
Een verenigd Europa behaal je niet door vetorecht uit de stekker te halen.quote:Op vrijdag 9 mei 2025 19:58 schreef Captain_Ghost het volgende:
[..]
Kijkend naar landen zoals Hongarije, Slowakije, misschien ook Polen. En natuurlijk ook Frankrijk, die willen haantje spelen.
Vetorecht klinkt mooi idee, maar praktijk werk in sommige gevallen niet goed. Veel dingen zijn nu verleden tijd, het is tijd dat Europa vereniging en verdergaan. Of moeten we het accepteren dat Russen en of China straks in Oost Europa betreden.
Weet je hoe een democratie werkt? Blijkbaar heeft lidmaatschap toch grote voordelen. Graag of niet. Dus weg met die veto's.quote:Op vrijdag 9 mei 2025 20:00 schreef Mikeytt het volgende:
[..]
Een verenigd Europa behaal je niet door vetorecht uit de stekker te halen.
Zie je het al voor je? Een stemming waar Frankrijk, Spanje en Hongarije fel tegen zijn terwijl de rest van de landen voor stemmen. Dat zorgt voor een verenigd Europa? Ik denk dat je de EU dan binnen een jaar tijd gedag mag zeggen.
En welk gevaar vormt China in het betreden van Oost-Europa? Zijn daar aanwijzingen voor?
|
Forum Opties | |
---|---|
Forumhop: | |
Hop naar: |