https://www.rtl.nl/nieuws(...)e-rode-kruis-bezorgdquote:
Het Rode Kruis maakt zich zorgen: steeds meer mensen mijden het nieuws. Hoe erg is het als mensen geen nieuws meer kijken, luisteren of lezen? En waarom doen we het? "Ik trok het niet meer, al die ellende."
Nee, Sytse doet het niet meer: het nieuws kijken. Kranten lezen. De radio luisteren. Ook als er nieuwsberichten online voorbij komen, negeert hij die. "Het nieuws heeft geen positieve invloed op mijn mentale welzijn."
En Sytse is niet de enige zogenoemde 'nieuwsmijder'. 'De groep mensen die aangaf vaak het nieuws te mijden is gestegen van 4 procent in 2017 naar 8 procent in 2024', zo schreef het Commissariaat voor de Media in het Digital News Report eerder dit jaar.
Zorgwekkende trend
Het Rode Kruis concludeerde hetzelfde. Vandaag kwam de organisatie met nieuw onderzoek: van de 1100 ondervraagde mensen, zei de helft nieuws over rampen of conflicten over te slaan. Voor nieuwsberichten op social media geldt dat nog sterker, bijna 60 procent slaat die weleens over. Een 'zorgwekkende trend', aldus de hulporganisatie: 'Er zijn nu 120 conflicten gaande in de wereld. Dat betekent dat er steeds meer mensen in nood zijn, die juist nu onze aandacht nodig hebben.'
Het mentale welzijn is volgens Kiki de Bruin één van de hoofdredenen waarom mensen het nieuws mijden. Ze doet sinds 2020 aan de Hogeschool Utrecht en de Wageningen University onderzoek naar mensen die geen nieuws meer kijken, luisteren of lezen.
Nieuwspauzes
"Nieuwsmijders zijn over het algemeen, uitzonderingen daargelaten, in een paar groepen te verdelen", legt De Bruin uit. De eerste groep mijdt nieuw zo nu en dan, wegens drukte, of bijvoorbeeld een vakantie of omdat het weekend is. "Zij nemen bewust nieuwspauzes, maar mijden het niet continu."
De tweede groep, zoals Sytse, vindt het emotioneel te zwaar om geconfronteerd te worden met ellende. De Bruin: "Zij gaven aan dat ze zijn gestopt met nieuws volgen, omdat hun welzijn erdoor achteruitging." De derde groep geeft aan het nieuws te mijden omdat ze het niet begrijpen, zichzelf niet herkennen in het nieuws, en zeggen: 'Het nieuws gaat niet over mij'.
Kritisch op de media
De vierde groep, volgens De Bruin 'de kleinste', mijdt nieuws wegens kritiek op de media. Dat valt goed terug te zien op sociale media. Onder een bericht van Nu.nl op Facebook, eerder dit jaar, ook over nieuwsmijders, regeren mensen met teksten als: 'Het wordt allemaal zo uitgemolken', 'De berichtgeving is eenzijdig', 'De media praten elkaar alleen maar na', 'De media zijn niet kritisch genoeg', 'De media verspreiden desinformatie'.
Ook Jenneke mijdt nieuws 'een beetje', vanwege haar welzijn. "Mondiaal zijn er zulke gruwelijke dingen aan de hand, daar word ik alleen maar machteloos van. Ik ben gevoelig voor depressies, ik trek al die ellende niet." Ze vindt het te rigoureus om het nieuws helemaal te mijden, dus kiest ervoor alleen Het Jeugdjournaal te kijken. "Dat is altijd een mooi, inclusief journaal, waar ook nog eens luchtige items in verwerkt zitten waar ik blij van word."
"Het is logisch dat het het Rode Kruis bezorgd is", stelt onderzoeker De Bruin. "De organisatie heeft ook belangen, die wil natuurlijk giften blijven ontvangen, en mensen tot vrijwilligerswerk aanzetten. Wie weet van het leed, komt waarschijnlijk eerder in actie."
Op de hoogte
Wel deelt De Bruin de zorgen van het Rode Kruis en snapt de onderzoeker de waarschuwing die de organisatie afgeeft. "Het is belangrijk dat mensen op de hoogte blijven van wat er speelt in de wereld", zegt zij. "Want die informatie zorgt ervoor dat mensen emanciperen, ergens voor op kunnen komen, dat mensen keuzes kunnen maken op basis van gedegen, kloppende feiten. Zoals: waar ze op stemmen, waar ze hun geld aan uitgeven, hoe ze hun leven inrichten."
Eén troost, stelt De Bruin: het is in een land zoals Nederland 'erg moeilijk' het nieuws helemaal te negeren. "Er werd in mijn onderzoek ook gesproken over een informatie-overload. Het aanbod is groot, we hebben heel veel verschillende platforms in Nederland, verschillende media. Je hoeft maar een winkel in te lopen of de nieuwsradio staat aan. In de supermarkten liggen de kranten in het schap, op veel tv-zenders is het nieuws te zien, en vergeet sociale media niet: één keer scrollen en je komt nieuws tegen. Het nieuws is in Nederland onderdeel van ons leven."
Herkenbaar? Voor mezelf iig zeker niet.
Op jonge leeftijd boeide het me nog niet. Dat vind ik nu zonde, om door De Bruin in het artikel aangegeven redenen.
Maar in de omgeving komen ze wel voor, "ik kijk geen nieuws meer, altijd weer die ellende".
[ Bericht 2% gewijzigd door Eightyone op 27-11-2024 07:06:12 ]